Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 9 JUNI 1936. No. 134. MIDDELBURG. £U!9-BEVELAND. Een zomerjurk ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, HITLER AAN HET VINKENTOUW. Het is al weer een heelen tijd geleden, dat de Engelsche regeering te Berlijn een aantal vragen liet overhandigen; hierop neerkomende „Is Hitier bereid, om in den vervolge zijn woord gestand te doen en af te zien van eigengereide opzegging van verdragen Dit in ver band met de remilitarisatie van het Rijn land en de vertreding van 't Locarnopact, welke dingen nog weer veel langer zijn geleden. Welk een sensatie hebben ze indertijd verwekt. Maar op 't oogenblik verneemt men er vrijwel niets meer van. Hitier maakt geen haast met de beant woording der Britsche vragen. Men kan zich dat indenken. Ze zijn heel pijnlijk voor hem, hoe hoffelijk de toon, waarin ze werden vervat, dan ook mocht klin ken. Immers, als men iemand vraagt, in den vervolge een zeker iets te pres- teeren, houdt dat in, dat hij 't in 't ver leden naliet. De Engelsche regeering verweet Hitier dus eigenlijk, dat hij zich aan woordbreuk had bezondigd. Er hebben in den loop der laatste we ken verscheiden geruchten de ronde ge daan over de wijze, waarop de Duitsche Führer als mensch op de vragen moet hebben gereageerd Hij zou woedend ge weest zijn en zich binnenskamers hee stekelig over Eden, den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, die het gevalletje redigeerde, hebben uitgelaten. Dat belooft dan niet veel goeds voor het antwoord er op. Ook over dit antwoord zijn trouwens reeds geruchten voor den dag gekomen. Zoo wist een Fransch blad onlangs te melden, dat Hitier de Brit sche regeering met een kluitje in het riet wil sturen en dan op een geschikt moment opnieuw een coup de théatre op touw zetten. N.l. ten aanzien van de ko loniën. In dezen vorm, dat Duitschland op bruusken toon teruggave zijner voor malige koloniën zou eischen, en niet be reid zou zijn onderhandelingen over den politieken vrede in Europa te openen, alvorens die eischen worden ingewilligd. Volgens het Fransche blad gaat Hitier hierbij uit van een speculatie op de moeilijkheden, waarmee Engeland op 't oogenblik in Palestina en ook nog steeds in Egypte te kampen heeft. Deze speculatie lijkt ons voorhands vrij gevaarlijk. De Britsche leeuw laat zich niet graag tarten. Als hij eenmaal kwaad geworden is, is er meestal geen houden meer aan. Heel wat landen heb ben dat in den loop der eeuwen tot hun schade moeten ondervinden. Duitsch land zelf nog in 1914, Vermoedelijk zal Hitier, voordat hij een nieuwe zet op 't politike schaak bord doet, zich dan ook nog wel eens beraden. In elk geval zal hij willen af wachten, hoe 't verder gaat met het Ita- liaansch-Abessijnsch conflict. Op 15 Juni komt, zooals men weet, de Volken bondsraad te Genève bijeen, om deze aangelegenheid opnieuw onder oogen te zien Indien het gevolg van deze ver gadering mocht zijn, dat de sancties bin nenkort worden opgeheven, zou Hitier er verstandig aan doen, niet teveel po litiek hooi meer op zijn vork te nemen. In het andere geval echter, (voortzet ting der sancties) kan hij misschien het een en ander wagen. De betrekkingen tusschen Engeland en Italië zullen dan slecht blijven. Te Parijs verluidde gisteren, dat Mus solini niet van plan is, om nog veel lan ger den druk der sancties stilzwijgend te verdragen. Hij zou 't met Hitier op een accoordje willen gooien, wanneer deze maand geen uitzicht op verminde ring van dien druk wordt geopend. Dit gerucht heeft al eerder de ronde ge daan. En bleek toen uit de lucht gegre pen. Men weet, wat Italië en Duitsch land gescheiden houdt tegenstrijdige belangen in Centraal-Europa, in 't bij zonder met betrekking tot Oostenrijk. door .WILLIAM LE QUEUX. Wij hebben reeds eenige malen betoogd, dat er heel wat zal moeten gebeuren, om Mussolini in de armen van Hitier te drij ven. Dat loopt zoo'n vaart niet. Italië beschouwt Duitschland nu eenmaal als zijn grootsten tegenstander in Europa en zal dat gevoel niet gauw kwijt raken. Voor den politieken toestand in Euro pa ware het intusschen wel ten zeerste wenschelijk, dat men nu zoo gauw mo gelijk ophield met die onvruchtbare sancties. Abessynië redt men er niet mee. Hoogstens kunnen er Europeesche scherven mee gemaakt worden en dat is ons het moge ietwat cynisch klinken het Rijk van den Negus niet waard. 3). HOOFDSTUK II. Op den morgen, volgende op deze tragische gebeurtenis, ging Danecourt zijn club binnen en ontving van den por tier het kaartje van den overledene en de boodschap die voor hem was gege ven. Het viel hem op, dat de naam op het kaartje niet was gedrukt, doch door Salcedo eigenhandig geschreven. Hij ging de rookkamer binnen en zette zich tot nadenken. „Dus die slimme oude kerel is weer in Londen en wil mij «preken. Er is iets gaande, dat is zeker, want andeis zou hij geen boodschap hebben achter gelaten". Aldus overwoog hij. „Het is altijd een eigenaardigheid van hem om blanco kaartjes bij zich te hebben, zoo dat hij eiken schuilnaam kan aannemen, die hem op dat oogenblik invalt. Best, ik ga onmiddellijk naar Hotel Majes tic." Toen hij aan het bureau vroeg naar mijnheer Salcedo, kreeg hij ten ant woord, d,at er in het hotel niemand van dien naam logeerde. DE KONINGIN OP SCHIPHOL. Strenge ordemaatregelen werden gis termiddag op Schiphol genomen en we naar aanleiding van de omstandigheid, dat H. M'. de Koningin, die haar twee gasten de graaf en de gravin van Athlo- ne, die de plechtigheid hadden bijge woond van de onthulling van het mo nument van H. M. de KoninginMoeder in Den Haag, uitgeleide deed, ruim een half uur op Schiphol vertoefde. Met de „Sperwer" van de K. L. M. zijn de bei de gasten naar Londen vertrokken. Het hooge gezelschap arriveerde met twee auto's, Ter ontvangst was o.a. op Schiphol aanwezig de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Na een oogenblik in het nieuwe restaurant van de luchthaven vertoefd te hebben be gaf H. M. zich me thaar gasten naar het platvorm, waar de „Sperwer voor het vertrek gereed stond. Na een hartelijk afscheid staplen de graaf en gravin van Athlone in de machine, het gewone lijn- toestel, waarin de andere passagiers voor Londen reeds hadden plaats geno men, Precies op tijd geschiedde het ver trek en bleef de landsvrouwe voor de machine zich in de lucht verhief, de ver- trekkenden nog eenige oogenblikken nawuiven. De Koningin onderhield zich vervol gens nog eenigen tijd met den burge meester. Kort daarna had het vertrek naar Het Loo plaats. CREMATIE MR. E. FOKKER. Een talrijke familieschaar, vrienden en oud-medewerkers volgde gistermid dag de baar met het stoffelijk omhulsel van wijlen mr. E. Fokker, oud-griffier van de Staten van Zeeland en oud-lid van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer, toen deze van de aula op Wes- terveld naar het crematorium werd ge dragen. Onder de familieleden zagen we den heer Anton Fokker, neef van den overledene, terwijl verder o.a. nog wer den opgemerkt mevrouw Boissevain Pijnappel en de heeren Th. M. Kete laar, mr, A. F. Visser van Yzendoorn namens de staatscommissie voor de wa terstaatswetgeving en Herman Snijders. In het crematorium sprak eerst de heer Ant, Fokker, die de overledene dank bracht voor hetgeen hij voor hem en zijn moeder is geweest. Juist in de moeilijkste dagen heeft de overledene spr. de reddende hand toegestoken. De oudste zoon van den overledene, mr. A, J. Fokker sprak daarna een laat ste woord van afscheid. Spr. dankte zijn vader, dat hij zijn groote gaven van hoofd en hart niet in de eerste plaats aan zichzelf, maar aan de gemeenschap wijd de, waartoe hij roeping gevoelde, daar arbeidde hij. Toen het er op aan kwam het recht van Nederland van zijn Neder land, te verdedigen, deed hij dit met al zijn hart. Spr. dankte ten slotte de aan wezigen voor hun belangstelling waarna de baar onder de tonen van Ase's Tod werd neergelaten. Een oogenblik was hij overbluft. Wat beteekende dat? Was Salcedo op het laatste oogenblik tot andere gedachten gekomen en was hij n,aar een ander hotel gegaan? In dat geval had hij Da necourt dit laten weten,' hetzij in de club of in Brown's Hotel. Hij besloot onmid- delijk naar beide .adressen te gaan om te vragen of er eenig bericht voor hem was. Plotseling schoot hem iets te binnen. Veronderstel dat Salcedo om de een of andere reden had besloten om een anderen naam in het register te vermel den en dat hij had vergeten dit zijn vriend te melden. Het was een wanhpig geval, want Salcedo vergat nooit iets en was uiterst nauwkeurig. Toch maken de zorgvul digste menschen dikwijls fouten. Hij vroeg om het register. Er waren den vorigen avond weinig gasten aange komen en daardoor duurde d,at onder zoek slecht^ kort. In het hem zoo be kende handschrift las hij den naam Ge orge Madden. Het was duidelijk dat hij öf vergeten had om zijn schuilnaam op te geven óf dat hij, gaande van de club naar het hotel plotseling, om de een of andere reden besloten had om zijn werkelijken naam niet op te geven. W(at de reden was, dat zou hij later van Salcedo wel hooren. In ieder geval moest hij nu naar mijnheer Madden vragen. Koninklijke belangstelling. N,aar wij vernemen, heeft H. K. LI. Prinses Juliana een belangrijke hoe veelheid zomerpostzegels bij het Co mité gekocht. Bij Kon, besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, A. H. G. Fokker te Am sterdam, directeur van de N.V. Neder- landsche vliegtuigenfabriek. N ACHTPOSTTREINEN. De artikelen, welke onze «-redac teur aan het nachtelijke postvervoer wijdde, zijn een onzer trouwe lezers aanleiding geweest eens een proef te nemen. Hij deed des avonds even voor tien uur te Middelburg een brief op de post endeze werd den .anderen dag pas des middags te Amers foort besteld. Hoe zit dat nu, vraagt onze lezer? De post gaf dezer dagen een aardig reclame-drukwerkje uit; met .als slag zin: 's-Avonds gepost,, 's-Morgens be steld in het Geheele Land. Dat folder tje bevat een opgave van de tijdstip pen, waarop een brief ter post bezorgd moet wezen om in dat nachtpostver- keer opgenomen te worden. En daaruit blijkt, d,at onze lezer zijn brief te laat gepost heeft: deze had nl. uiterlijk om 19,45, dus des avonds om kwart voor 8 in de bus aan het hoofdpostkantoor moeten zijn, dan was-ie zeker den vol genden ochtend aan 't ontbijt te Amers foort, of, desnoods, in Leeuwarden of in Groningen, bezorgd geworden! Voorzoover Zeeland betreft zijn deze tijden: GOES: 19.55 MIDDELBRUG: 19.45 NEUZEN: 17.20 VLISSINGEN: 18.55 ZIERIKZEE: 17.30. Wil men dit lijstje even uitknippen en bew.aren? De Zeppelinroute over Zeeland. Onze lezers hebben ons reeds meer malen de vraag gesteld, of wij niet zouden kunnen mededeelen wanneer de Zeppelins, wier route immers over Z.-Beveland en Walcheren pleegt te loopen, weer hier verwacht wordt? Naar aanleiding dezer vragen nebben wij pogingen in het werk rf°o+eld om tijdig gewaarschuwd te worden, wan neer zoodanige overkomst te verwach ten valt. Of dit lukken zal, kunnen wij moei lijk zeggen. Als we tijdig bericht krij gen, zullen we het verwachte tijdstip publiceeren, doch: buiten verantwoor delijkheid van de Redactie ditmaal! DE HUISINUMMERING. In verband met het ingezonden stuk vorige week over de kwestie der huis nummering ontleenen wij het volgende aan een „Middelburgsche brief" van Stentor in „De Zeeuw": Eindelijk zal de al zoo dikwijls ge uite wensch, vaak een geliefkoosd on derwerp in een beg'rootingsspeech, werkelijkheid gaan worden, We zullen nl. een huisnummering gaan krijgen, zooals de meeste steden die hebben. Een voorstel is gedaan door B. en W. om de bestaande nummering met aan duiding v.an wijkletters te doen verval len en een straatsgewijze nummering in te voeren met even en oneven num mering aan rechter en linkerzijde dei- straat, In sommige wijken werd het ook een hopelooze boel, door nieuw bouw en uitbreiding. Een adres in onze stad kon er aldus uitzien: Park van Hij stond op het punt dit te doen, toen hij een fluisterend gesprek hoorde van twee personen, die dichtbij hem stonden, hoorde het volgende: Madden", merkte de grootste der twee mannen op, „wij kunnen wel aan nemen, dat dit een valsche naam is. De man was zonder twijfel een vreemde ling",. „Daarmede ben ik het eens", ant woordde de andere „De dokter zegt, dat hij ongeveer vier uren dood was toen zij hem vonden. Hij moet om streeks vier uur vannacht vermoord zijn, toen het doodstil in het hotel was" Dit gesprek was voor Danecourt de oplossing van het geval, dat hij niet be greep Waarom had Salcedo hem niet gemeld dat hij een anderen naam had aangenomen? Natuurlijk was hij van plan geweest hem dit 's morgens te la ten weten, doch zijn dood had dit plan in duigen doen vallen. Hij verliet het hotel. Wat een geluk kig toeval, dat hij dat gesprek had ge hoord, want hij moest verzwijgen dat hij den doode kende. Toen hij op zijn kamer in Brown's ho tel kwam, nam hij een lucifer en ver- orandde het kaartje dat de geheimzin nige vreemdeling voor hem had afgege ven, Toen dit gedaan was, ademde hij vrijer. Zijn volgende stap had iets geheimzin nigs. Hi) ging met de ondergrondsche spoor kan D'overstreet naar King's NieuwenhoveNadorstweg M 71230. Eerst de straatnaam, dan een wijklet- ter, vervolgens een nummer en daar achter dan nog een klein nummertje. Dan bestond nog de mogelijkheid dat daarachter nog een letter kwam, als er weer iets werd tusschengebouwd. Stel u voor, dat zoo'n huis in kwestie d,an nog een naam had, bv. Zomervreugd, dan kunt u een voorstelling krijgen van het verdriet, dat onze brievenbestellers dagelijks ondervonden, om zulke adres sen te verwerken. 'Een toe te juichen voorstel. Een nut tige verbetering en een kleine werk verschaffing. Iets voor ondernemende schilders in samenwerking met den dienst van GemeentewerWïn. Verboden terrein.. Het is zeer gewenscht er eens met klem op te wijzen, dat het verboden is op het gras van den Westelijken haven dijk, loopende van de gemeentelijke zwemschool in de richting Veere te zit ten of te liggen, omdat het gras door het Rijk verpacht is en de pachter be schermd is door art. 460 wetboek van strafrecht. Men zij dus gewaarschuwd en zoeke andere plekjes uit; de Rijkspolitie heeft ter zake reeds processenverbaal opge maakt. Vereeaigiag tot het bezoeken der armer Aan het tachtigste verslag van de vereeniging tot het bezoeken der Ar men over. 1935 (92e jaar van haar 'oe staan) ontleenen wij het volgende. Ia de samenstelling van het bestuur en in het college van leden-wijkbezoekers kwam geen verandering. Door wijlen mevrouw Snouck Hur- g'ronjeVan der Bilt werd aan de Ver eeniging een bedrag van 500 gelega teerd, welk legaat met groote dank baarheid is aanvaard. In het afgeloopen jaar werdén geen ge zinnen of alleenwonende personen nieuw ingeschreven; het getal reeds in geschreven aanvragers bedroeg 38, dat der aanvragen 417, wat resp. 7 en 79 minder was dan verleden jaar. De uitga ven daalden van 2215 tot 2134, doch toch is men er niet ingeslaagd de re kening sluitend te maken. Dit is wel een droevend verschijnsel. Al heeft de ver eeniging met andere vereenigingen ge meen, dat zij met geldelijke zorgen kam pen moet, zoo weegt dit voor deze ver eeniging dubbel zwaar, omdat zij zich ten doel stelt de zorgen van hen, die in stilte armoede lijden, te verlichten en derhalve anderen het slachtoffer worden van hare onmacht. Dat het bedrag der jaarlijksche bij dragen steeds achteruitgaat, is niet slechts te wijten aan vertrek of over lijden van belangstellenden, doch voor namelijk ook aan het feit, dat niet meer als voorheen het gebruik bestaat, dat zij, die zich te Middelburg vestigen, als contribuant toetreden. Wel wordt hun steeds de inteekenlijst aangeboden, doch velen geven haar oningevuld terug. Dit geeft de directie aanleiding allen op te wekken nieuw aangekomen personen te wijzen op het belangrijke doel der vereeniging en hen op te wekken de vereeniging met een jaarlijksche bijdra ge te steunen. IERSEKE. Ten nadeele van den oesterkweeker Ph. Bom zijn Zondag avond 12 stuks zeeften met kleine pan- oestertjes ontvreemd. Zes leege zeeften dreven tegen de zandplaat. Een schade van ongeveer 300. De politie onder zoekt de zaak. YERSEKE. Het pand hoek Lepel straatVierstraat voorheen eigendom van den heer S. Bakker is in andere handen overgegaan. En zal op die plaats Cross. Daar nam hij een taxi en reed naar Islington. Nadat hij daar den wa gen had verlaten, wandelde hij naar het postkantoor en verzond een telegram. Dit was geadresseerd aan miss Zita Bettini, Hotel Bristol, Brighton en het luidde: „Kan tot mijn spijt afspraak niet na komen. Onze vriend Felix stierf heden. Telefoneer heden vier uur naar mijn ho tel, D." Daarna ging hij naar zijn club ge schokt door de tragische gebeurtenis in het Hotel Majestic, Salcedo had blijk baar een belangrijke mededeeling voor hem en dat deze hem niet had bereikt, zou van zeer groot belang kunnen zijn voor hem èn voor de vrouw, die hij had gezworen te beschermen, Hij doorliep de ochtendbladen, maar behalve de vermelding van het vinden van een lijk door den hoteldirecteur, werden geen inlichtingen gegeven. Als bijzonderheid werd vermeld, dat de po litie meende een belangrijke aanwijzing te bezitten, doch van welken aard die was werd niet vermeld. Tegen lunchtijd wandelde hij naar Ho tel Majestic en trad de eetzaal binnen Wellicht ontmoette hij een kennis en hij was er van overtuigd, dat de moord het onderwerp van gesprek zou zijn bij de aanwezigen. Hij hoopte meer te hooren dan het korte bericht, dat de couranten hadden verspreid. Het geluk diende hem, want de eer- een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRUiN bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. (Ingez, Med.) een modern winkelhuis worden ge bouwd. Het huis is Maandag afgebro ken. De straat zal nu ter plaatse onge veer 2 meter breeder worden en het aanzicht veel verbeteren. Het afgebro ken pand is een der oudste huizen uit onze gemeente. Het dateert uit de 17de eeuw. RILLAND-BATH. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder 'In de orde van Oranje-Nassau, W. Koning Wz., direc teur van de N.V. Landbouwm,aatschap- pij „de Bathpolders" alhier. ALS IN VROEGER TIJDEN. TERNEUZEN. Bedrijvig gaan de laad- boomen der schepen heen en weer. Winches ratelen en „slingen". dalen neer in de gapende ruimen. Lichters voeren de lading aan en liggen langszij van de zeebooten. Tusschen dit gewir war varen de sleepbooten die werkvolk aanvoeren en andere vaartuigen, die het contact van de schepen met den vasten wal onderhouden. Het is een vreemde wereld waarin we ons bevinden. Nog eenige dagen geleden vertoonde onze haven en de kaden het doodsche beeld, dat vooral spreekt tot de ouderen onder ons Bij het stempel lokaal stonden de werkloozen in lange rijen en thansthans marcheert in de ochtenduren colonne na colonne naar de los- en laadplaatsen der schepen. Het is een vreemde opmarsch, deze menschen gewapend met etenszak en drinkbus. Men hoort kwinkslagen men is monter, en toch ligt er iets ongekends droevigs in dezen gang naar het werk. Zal het lang duren? Men gelooft het niet. Alleen in tijden van staking biedt onze haven met zijn goede outillage, behoorlijk werk. Men lost auto's, sinaasappelen en an dere stukgoederen, teveel om op te noe men,. De ouderen onder de arbeiders zijn weer spoedig „geacclimatiseerd", doch de jongeren waaronder er velen zijn van 25 jaar en ouder, die nog nimmer gewerkt hebben, zijn wat onwennig Hier moet de jeugd het tegen den ou derdom afleggen. Er liggen zeker 10 schepen te lossen en te laden. En er zijn kanjers bij van dertien en veertien duizend ton. Zonder veel oponthoud worden zij bediend, wel een bewijs dat Terneuzen er als haven plaats mag zijn. Op de Westerschelde heerscht stille. Slechts enkele schepen met bestemming Antwerpen varen af en aan,. Na gedane dagtaak keeren de arbei- dersploegen weer monter huiswaarts- Wat een stille vreugde ligt erin, te we ten dat zoovele handen weer gewerkt hebben en wat een vrede zou het bren gen, te weten, dat dit slechts niet voor enkele dagen was doch blijvend. SINT KRUIS. Zaterdag vergaderden de stembevoegde ingelandefn van den Kleinen Boompolder. De rekening over 1935, bedragende in ontvangsten f 2320 en in uitgaven f 1600 werd goedge keurd. De begroofing voor 1936 sluit op een bedrag van f 1644 met f 157 ste, die hij ontmoette, was zijn oude schoolmakker Vincent Power Power 'had van alles bij de hand gehad, doch was nu journalist en had naam gemaakt als amateur-detective. Power zat te eten in gezelschap van een heer met een sterk Amerikaansch accent dezelfde, die den overledene den vorigen avond als Lomax in de bar had aangesproken. Het was opmerkelijk van den handigen journalist, dat hij den eenigen persoon van het hotel had ont dekt, die iets van den vermoorden Mad den afwist. Op uitnoodiging van Power voegde Danecourt zich bij hen en bijna onmid dellijk bracht de jonge diplomaat het gesprek op het onderwerp, waarin hij zooveel belang stelde. „Een beroerde geschiedenis; ik geloof niet, dat het Hotel Majestic de open baarheid erg aangenaam zal vinden", merkte hij op. „Ik vermoed dat je als gewoonlijk reeds aan het speuren bent, Vincent? Men zegt, dat de politie een aanwijzing heeft Je zult wel weten, wat dat is". Ja, Power wist dat en deelde fluiste rend aan zijn vriend de ontdekking van beursje mede. „Weet men reeds, wie hij is?" vroeg Danecourt. Power schudde het hoofd. „Neen, nie mand kent hem". (Wordt Vervolgdl

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5