Prinses Zita. Znivelgrerechten ztfn zo© gemakkelijk Ge slaagt zeker! BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. SPORT* rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 8 JUNI 1936. No. 133. HET DURE PROGRAM VAN EEN SLAPPE REGEERING. PRINSES JULIANA TE AMERSFOORT. EEN ADJUNCT-INSPECTEUR VOOR DE LUCHTBESCHERMING, WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1935, Wielerwedstrijd te Heinkenszand, DRUKTE IN DE VLISSINGSCHE HAVEN. In verband met de staking te' Antwerpen, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Subsidie vreemdelingenverkeer Bijdragen winkelweken enz. Subsidie Z, L. M. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOED! Borgstellingsfonds. MIDDELBURG. De luchtbeschermingsdienst. Het nieuwe Fransche kabinet, dat uit 17 socialisten, 14 radicalen en 3 verte genwoordigers van de republikeinsch-so- cialistische Unie bestaat, heeft zich Za terdag aan het parlement voorgesteld. De minister-president, Blum, las de re- geeringsverklaring voor, die kort en bondig was Deze week zullen reeds ver schillende wetsontwerpen worden inge diend, aldus kondigde zij aan. O.a. voor stellen tot invoering van de 40-urige werkweek in bepaalde bedrijven; tot re geling van collectieve arbeidsovereen komsten, en tot regeling van vacantie voor arbeiders met behoud van loon.Ver der 'n plan voor groote openbare werken, een plan tot nationalisatie der wapenfa- bricage en een plan tot stichting van een graanbureuau, dat de boeren aan een loonenden prijs van hun producten moet helpen. Ook ligt het in de bedoeling de Bank van Frankrijk te hervormen, opdat deze beter dienstbaar kan worden ge maakt aan de nationale belangen. En tenslotte zullen een aantal „wetsdecre- ten", welke de regeering-Laval het vo rig jaar heeft uitgevaardigd ter sanee ring van den financieelen toestand, wor den herzien. (Men zal zich herinneren, dat Laval een tijdlang bij volmacht heeft geregeerd. Het parlement verdaagde zich voor eenigen tijd en verleende La- val het recht de noodzakelijke bezuini gingsmaatregelen te nemen. Dezen kwa men o.a. neer' op een salarisverlaging voor ambtenaren. Vermoedelijk ligt het nu in de bedoeling van Blum de verla ging voor een deel ongedaan te maken. De getroffenen hebben daar reeds maan denlang actie voor gevoerd.) Het springt onmiddellijk in het oog, dat al de aangekondigde wetsontwerpen hooge financieele eischen aan de schat kist en aan het Fransche bedrijfsleven zullen stellen, Blum heeft echter niet meegedeeld, op welke manier hij de kosten wil dekken. Alleen kondigde hij aan, dat de groote vermogens een veer zullen moeten laten Voorshands valt niet uit te maken, hoe hij zich dat pre cies voorstelt. Het lijkt echter wel heel onwaarschijnlijk, dat de opbrengst eener nieuwe of een verhooging der vermo gensbelasting voldoende baten zal af werpen, om de vermeerderde uitgaven te dekken. Immers nu reeds lijdt de Fransche schatkist aan chronische fi nancieele bloedarmoede. Er komt dan nog bij, dat zoodra de thans aangekondigde wetsontwerpen zul len zijn aangenomen, de regeering een nieuwe reeks zal indienen. O.a. tot in stelling van een nationaal werkloos heidfonds en tot regeling van pensioenen voor oude arbeiders. Ook dezen zullen heel wat geld kosten. Ten aanzien van de algemeene richt lijnen der nieuwe regeering kondigde Blum o.m. nog aan, dat aanvallen op de democratische instellingen met kracht zullen worden afgeslagen en dat hij zich voorstelt even krachtig op te treden te gen fraude en corruptie. Het ware voor Frankrijk te hopen, dat wat dit laatste betreft, de woorden in flinke daden kon den worden omgezet. Op het stuk van corruptie is de Fransche republiek el- ken staat de baas. Jaarlijks wordt de schatkist voor honderden millioenen be nadeeld. Belasting-ontduiking tiert er als nergens anders. Wellicht is het niet te boud verondersteld, dat een doelma tige bestrijding van dit euvel, nog meer in het laatje zou brengen dan een extra heffing op de vermogens. Voor wij het zullen zien, kunnen we echter niet gelooven, dat Blum in staat zal blijken, dezen Augiasstal te reinigen door WILLIAM LE QUEUX. o 2). Hij reed naar Majestic, het grootsche hotel, dat aan de Theems ligt. Toen de taxi door Charing Cross reed, zag hij daar een groote, knappe vrouw wande len. Hij uitte een kreet van schrik en verbazing, toen hij haar herkende,. „Stephanie hier in Londen!" riep hij boos uit. „Duizend kansen tegen een, dat zij mij achtervolgt. Dus moet ik mijn plannen wijzigen". In het hotel nam hij een kamer op de vierde 'verdieping en schreef zijn naam in het vreemdelingenboek. Hij was van plan geweest om zich als Felix Salcedo in te schrijven, maar na het zien van die vrouw gaf hij zich op als George Madden. Voor hij de lift binnenging, gaf hij zijn gesloten en verzegelde actentasch aan het bureau af, met verzoek die in de safe op te bergen,. Het requ deed hij in zijn sigaretten-etui en ging daarna naar zijn kamer. Hij pakte zijn koffer uit, verkleedde zich en overlegde waar hij zou gaan eten. Hij Hij besefte ie laat, dat hij ver keerd had gedaan door in Majestic af te stappen Hij had hier reeds vroeger eer.ig'e malen gelegeerd onder zijn waren naam en het was toen niet noodig ge weest dien te verbergen. Nu was hij hier met een zeer bijzon Blum zelf moet een goed staatsman zijn. Onder zijn medewerkers zijn echter wei nig krachtige figuren. Men vreest alge meen, dat dit kabinet nog slapper in zijn optreden zal blijken dan zijn voorgan gers. Jammer is 't voor Blum, dat de arbeiders, de menschen dus, die hem op 't gestoelte brachten, hem al dadelijk in de wielen hebben gereden met hun stakingen. De stakingsgolf, die de laat ste week over Frankrijk is gegaan, doet het gezag der regeering geen goed. Men heeft hooren beweren, dat de commu nisten en Moskou hier achter zitten. Dat is niet waar. De communistische leiders zien in, dat ze op deze manier hun eigen glazen zouden ingooien. Hoe meer het bedrijfsleven wordt gedesorganiseerd, hoe grooter kans het fascisme, ook in Frankrijk, krijgt. Te Moskou ziet men de Fransche stakingen met leede oogen aan. De buitenlandsche politiek speelt hier bij ook een rol. Immers, zoolang er een linksche regeering in Frankrijk is, zal Sovjet-Rusland op Frankrijk (tegen Duitschland) kunnen rekenen. Een half of heel fascistisch regime te Parijs zou het Fransch-Russische bondsgenootschap echter zeer waarschijnlijk om hals bren gen. Over de buitenlandsche politiek heeft Blum zich in tegenstelling tot zijn binnenlandsche niet bondig uitgelaten. Frankrijk wenscht een organisatie van de collectieve veiligheid en een einde te maken aan den bewapeningswedloop. Daar kwam het op neer Blum's voor gangers beweerden de laatste 10 jaar precies hetzelfde. Merkwaardig is het, dat Blum als mi nister van buitenlandsche zaken een man uitgezocht heeft, die wel allerminst een krachtige figuur mag heeten: Yvon Del- bos. Vermoedelijk is dit met opzet ge schied en wil Blum achter de schermen de eigenlijke leider der buitenlandsche politiek zijn. Delbos lijkt een geschikt type voor zetbaas. H. K, H, Prinses Juliana heeft Zater dagmiddag de groote oefeningen bijge woond welke op een terrein nabij het landgoed „Nimmerdor" door de Roode- Kruis-Tr,ansportcolonnes te Amersfoort, Apeldoorn, Bunschoten, Baarn, De Bilt, Bodegraven, Ede, Gorinchem, Harder wijk, Hilversum, Rhenen, Utrecht, Vee- nendaal Zeist en Zutphen werden ge houden in verband met het zilveren jubi leum van de afdeeling Amersfoort. Na een ware zegetocht door de stad arriveerde de Prinses met haar gevolg en de genoodigden tegen half vier op het terrein waar de oefeningen zouden worden gehouden. De veronderstelling was deze: Eigen legertroepen hadden een aan val van oprukkende vijandelijke afdee- lingen afgeslagen, waarna de vijand in westelijke richting was afgetrokken. De transportcolonnes hadden nu opdracht op de plaats waar het gevecht was ge leverd, de gewonden te verzorgen en met inderhaast gerequireerde voer tuigen (boerenwagens,vrachtauto's en booten) zoo spoedig mogelijk naar het militair hospitaal te vervoeren. De Prinses toonde voor alle onder- deelen van de oefening groote belang stelling. Zoowel de gewondennesten als de verband plaatsen werden bezocht, alsmede de verzamelplaats van de voer tuigen. Ook het transport van de ge wonden per voertuig en boot woonde de Prinses bij. Te ruim kwart over vijf nam de Prin ses afscheid, nadat zij haar dank had uitgesproken voor hetgeen men haar getoond had. Terwijl H. K. H. in haar auto stapte werd door de omstanders uit volle borst het „Wilhelmus" gezongen. Naar wij vernemen, kan binnenkort de benoeming worden tegemoet gezien van kapitein J. H. van Riesen, thans ver bonden aan het bureau luchtbescher ming van den gener,alen staf, tot ad junct-inspecteur van den onlangs inge- stelden dienst tot bescherming der bur gerbevolking tegen luchtgevaar, welke ressorteert onder het departement van binnenlandsche zaken en onder leiding staat van den inspecteur voor de lucht bescherming, den oud-luitenant gene raal De Ridder. De zoo juist verschenen statistiek van het centraal bureau voor de statis tiek, laat duidelijk zien, dat ook in 1935 het bedrijfsleven betrekkelijk zeer weinig storing door arbeidsgeschil len ondervond, In dit jaar kwamen in totaal 148 werkstakingen en 3 uitslui tingen ter kennis van het centraal bu reau voor de statistiek. Dit aantal was, in vergelijking met de meeste vooraf gaande jaren gering. De belangrijkste staking was die in de wollenstoffenindustrie te Tilburg, welke precies een maand (nl. van 26 Augustus tot 26 September) duurde en beiden partijen 92,000 werkdagen kost te. Voor niet minder dan 40 pet. der aan geschillen deelnemende arbeiders liep in het verslagjaar de strijd op een volledig verlies uit. Ook trekt het de aandacht, dat in tegenstelling tot 1934, toen het ver zet tegen loonsverlaging als oorzaak van arbeidsconlicten Sterk aan beteeke- nis bleek te hebben ingeboet dit verzet in 1935 weer aanleiding gaf tot meer en ook tot omvangrijker geschil len. Daarentegen kwamen minder ge schillen voor, welke verhooging van het loon ten doel hadden. Te Heinkenszand is een comité ge vormd met het doel op 15 Augs. a.s, een wielerwedstrijd te organiseeren. Tot eerevoorzitter werd gekozen de burge meester. Voorts tot voorzitter G. P. Beauford; tot vice-voorzitter J. de Mol; secretaris P. A, Westdijk; penningmees ter J, J. Meulendijk, en tot commissa rissen M. J. van den Dries en J, Hoon- dert. Door de staking in het havenbedrijf te Antwerpen is het in de laatste dagen in de haven van Vlissingen bijzonder druk gewordeh met het bunkeren zoowel van olie als van steenkool. Dag en nacht wordt gewerkt om de schepen te helpen, terwijl verscheidene schepen op de reede liggen te wachten. In de Vrijdag a.s. te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, zullen de volgende voorstellen aan de orde komen. Het bestuur der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, verzocht de Kamer als begunstigster te doen toetreden dan wel haar jaarlijks met een subsidie te steunen. Zij zou zich reeds met 25 per jaar gelukkig' prijzen. Het bureau wijst er op, dat sedert eenige jaren de plaatselijke vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer binnen het gebied der Kamer financieel worden gesteund. Nu een Provinciale vereeni ging is opgericht zal zeker de vraag on der het oog moeten worden gezien, of voor het vervolg geene wijziging moet worden gebracht in de verdeeling der bijdragen aan de Provinciale Vereeni ging en de plaatselijke vereenigingen gezamenlijk; eventueel of het voor de bevordering van het Vreemdelingenver keer door de Kamer beschikbaar gestel de bedrag geheel of althans voor een groot deel aan de Prov. Vereeniging zoude moeten worden uitgeleend. Waar nu voor het loopende jaar reeds aan de plaatselijke vereenigingen het gewone bedrag is toegekend, is het op dit mo ment niet wel mogelijk hierin wijziging te brengen. Waar het werk der Prov. Ver. het bureau echter zeer symphatiek is, acht het bureau alleszins termen aan wezig ook voor dit jaar die Vereeniging door een financieele bijdrage te steunen en haar een bedrag voor 1936 van 25 toe te kennen. Nader zal ter zake met het bestuur der Prov. Vereeniging over leg worden gepleegd. Het Bureau stelt voor de volgende bij dragen voor te houden winkelweken of etalage wedstrijden toe te kennen: Comité Volksfeesten te 's Heeren- hoek; Ver. „Nemidso", Souburg; Ver eeniging Handelsbelangen, Kapelle, Middenstandsvereeniging Heinkenszand en Middenstandsvereeniging, Renesse ieder 25. Aanvankelijk was nog 100 voorge steld voor Handelsbelang te Middel burg, maar dit is terug genomen, omdat de etalagewedstrijd niet door gaat. Het bureau stelt voor 100 beschik baar te" stellen voor den op 18 Juni Landbouwfokdag van den Kring Wal cheren der Z, L. M. en desgewenscht een stel medailles beschikbaar te stellen tot een maximum bedrag van 25. (Ingez. Med.) dere zending en zou het hoogst onaan genaam zijn als hij hier werd ontdekt onder een valschen naam. Majestic was een zeer cosmopolitisch hotel. Men zag er menschen uit alle we- relddeelen en daarom zou het mogelijk kunnen, zijn dat hij daar een van zijn talrijke buitenlandsche vrienden ont moette, die hem als Salcedo zouden be groeten. Daarom besloot hij elders te gaan eten en wel in Restaurant Antonio, waar de kans gering was, dat hij een bekende ontmoette. Hij nam zich voor om den volgenden morgen een briefje aan Danecourt te zenden om hem te melden dat hij in Hotel Majestic moest vragen- naar Madden, Hij wilde voor alle zekerheid een briefje adresseeren naar de club en een ander naar Brown's Hotel, waar de jonge diplomaat gewoon lijk logeerde. Het was nu reeds acht uur en hij be gon honger te krijgen. Zoo gaarne had hij gedineerd in Hotel Majestic, maar het was te gevaarlijk. Hij ging dus naar Antonio. Het restaurant w,as overvol. Het was onmogelijk om een tafel alleen te krijgen. Hij moest aanzitten bij twee heeren. Van tijd tot tijd keek hij steels- .gewijs rond om te zien of er een be kende aanwezig was en hij voelde zich opgelucht, toen hij niets dan vreemde gezichten rond zich heen z,ag. Hij was onrustig en terneergeslagen,, Hij had Da necourt noodzakelijk dezen avond wil len ontmoeten. Hij zou straks nog eens naar de club gaan, hoewel het niet waarschijnlijk was, dat Danecourt daar zou terugkomen. Eén van zijn tafelgenooten maakte een algemeene opmerking en daardoor werd hij in het gesprek betrokken, De beide vreemdelingen waren sympathie- kemenschen en hadden veel gereisd. Zij vertelden veel v,an hun reizen, doch Salcedo was zoo voorzichtig om niet te laten merken wie of wat hij was. Hij kende elke hoofdstad in Europa en deed hen verbaasd staan over zijn kennis omtrent verschillende landen. Het was tien uur, toen hij het restau rant verliet. Door het gesprek met deze vreemdelingen was de tijd omgevlogen. Hij had eenige sigaren gerookt en een glaasje likeur gedronken. Zijn neer slachtigheid w,as geweken. Toen hij in hotel Majestic terug kwam was zijn vrees om een bekende te ont moeten, verdwenen. Hij gevoelde lust om in de bar nog iets te gaan drinken. Het was te vroeg om te gaan slapen en hij sliep over het algemeen minder goed. Toch keek hij onderzoekend rond toen hij de b,ar binnen trad. Er waren bij zonder weinig menschen, niet meer dan zes of zeven. Het was er veilig. Hij stapte naar het buffet en bestelde een whisky-soda. Toen hij plaats had genomen, kwam er een man op hem af, die hem ,aan- sprak met een onmiskenbaar Ameri- kaansch accent, „Mijnheer Lomax, het doet mij veel genoegen u hier in Londen te ontmoe ten. Ik kwam verleden Dinsdag hier uit New York." Het gezicht van Salcedo was als een masker. Het was een feit, dat hij zich dien Amerikaan in het geheel niet her innerde, Lomax was een zijner schuil namen en deze vriendelijke man had hem ongetwijfeld ergens ontmoet en w,as zeer verheugd hem weer te zien. „Ik geloof, mijnheer, dat u mij voor iemand anders aanziet", zeide hij be leefd, „Mijn naam is Madden en ik ben sinds jaren niet in het buitenland ge weest." De Amerikaan keek verbaasd, ,,D,aar begrijp ik niets van. Ik zou willen zweren, dat u George Lomax is, die ik vijf jaren geleden in Palermo ont moete. U lijkt sprekend op hem en u spreekt Eng'elsch met een vreemd ac cent, juist als hij. Ik begrijp er niets van, maar als ik mij vergist'heb, bied ik u mijn excuses aan." Salcedo, alias Madden, alias Lomax, nam de verontschuldiging vriendelijk aan, maar hij was er zeker van, dat de Amerikaan slechts ten deele overtuigd was. Hij dronk haastig zijn glas leeg en verliet met een kort goedenavond de bar; hij begreep nu hoe dom hij was geweest om daar binnen te gaan en maakte zich zeiven verwijten over zijn dwaasheid om in dit cosmopolitische hotel zijn intrek te nemen. Hij gaf het kamermeisje order om hem 's morgens te wekken. Hij w,as gewend vroeg o|> te staan en had het den volgenden dag zeer druk. Het dienstmeisje bracht hem den vol genden morgen om acht uur warm wa ter; zij vond de kamerdeur niet afge sloten. Hij antwoordde niet op h,aar kloppen en daarom ging zij de kamer in tot Bij zijn bed. Toen zij zijn gezicht zag, gaf als Ge op 't examen Uw gedachten kunlcon- centreeren. Wilt Ge kalm en rustig zijn, neem dan 'n „AKKERTJE". 3 stuks in metalen zakdoosje 20 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Zooals gemeld is, is op de desbetref fende vergadering in principe besloten te trachten ook hier een borgstellings fonds voor den Middenstand te stichten. Een van de eerste datum van 't Comi té van voorbereiding zal zeker moeten zijn een stichtingsacte voor het fonds te ontwerpen. In deze acte zal ook moe ten blijken op welke wijze het stamka pitaal, dat niet groot behoeft te zijn, is bijeengebracht. Op voorbeeld van enke le andere kamers stelt het bureau voor de kamer voor 100 in dit stamkapitaal te doen bijdragen. Het is gewenscht, dat de voorberei dende werkzaamheden voor de oprich ting van het Borgstellingsfonds niet te veel worden vertraagd, waar ook van de zijde van het Departement de wensch naar voren is gebracht, dat vóór 1 Juli de fondsen zijn opgericht, zoo zij althans in aanmerking willen komen voor een aandeel in 't bedrag dat van regeerings- wege wordt toegezegd in de exploitatie verliezen der fondsen. In vervolg op het verslag in het num mer van Zaterdag betreffende de verga dering van allen, die bij den luchtbe schermingsdienst betrokken zijn, melden wij thans nog het volgende De heer J. H. Voorthuijzen, de tweede inleider behandelde den alarmeerings- en waarschuwingsdienst en zeide wat het eerste betreft, dat men zoo kort mo gelijk voordat een vliegtuig verwacht kan worden uit een andere plaats in de omgeving gewaarschuwd moet worden, maar toch nog zooveel bij tijds, dat men de burgerij kan waarschuwen. Daarbij verleent de militaire luchtwachtdienst zijn medewerking, via Scheveningen-Ra- dio, maar gewenscht is, dat men daar naast beschikt over een kortegolf radio dienst. Dan moeten de sirenes enz. de bevolking waarschuwen voor luchtge vaar, maar of deze voldoende zijn, hangt mede af van de weersgesteldheid. Het is het teeken om zich naar de schuil plaatsen te begeven. Het waarschuwen van de bevolking is trouwens overal nog in proef. Ook het uitzetten van verschil lende waarschuwingsposten o.a, op den toren is van groote beteekenis gebleken. Het is voor de personen, die op den to ren den post bezetten een'heele toer om in het donker te constateeren, waar een brand precies woedt Er is nog veel aan te vullen en te ver beteren in de toekomst, aldus ook deze spreker. De directeur der gemeentebedrijven, Ir. B. C. Roeters van Lennep, sprak over het maskeeren en het werk der bedrij ven in tijd van luchtgevaar. Wat het eer ste betreft, zou spr. kunnen volstaan met te zeggen, dat dit beteekent alles duister te maken. Maar dan komt de vraag hoe dit ge beuren moet en da'n zegt spr., dat men te Middelburg inzake de electrische straatverlichting gebonden is aan het kloksysteem, zoodat iedere lamp op ei gen klok loopt. Het geheel uitschake len van den stroom stuit af op moeilijk heden en daarom heeft men bij de oefe ning lamp voor lamp behandeld. Voor het gas kan men de straatverlichting zij een gil en liep hard de gang in en zond een boodschap naar den directeur om onmiddellijk boven te komen. De man, die ingeschreven stond alis Geor ge Madden, was dood. De directeur kwam ee)n oogenblik later boven. Het witte gelaat van den overledene toonde geen teekenen van doodstrijd; het leek waarschijnlijk, dat hij ,aan een hartkwaal was overleden. De directeur keek de kamer rond en ging naar de toilettafel. Daarop lag een zilveren damesbeursje. „Wie sliep den vorigen nacht in deze kamer?" vroeg hij aan het angstig Re vende kamermeisje. „Een mijnheer Williamis, mijnheer. Dat is een oude klant van ons. Hij is gistermiddag vertrokken." „En dat beursje was niet hier toen jij de .kamer schoonmaakte?" Daarv,an was zij zeker. Hij opende het beursje. Het bevatte achttien franken en een spuitje voor onderhuidsche inspuitingniets anders. Hij ging weer op het bed toe en on derzocht den doode. Achter zijn oor was een fijn gaatje, dat door de naald van het spuitje kon gemaakt zijn. Het was duidelijk dat een vrouw de kamer was binnen geslopen en hem eenig zwaar en snel werkend vergif had ingespoten, terwijl de ongelukkige sliep. In haar haast had zij het beursje verge ten en daardoor werd het overtuigend vastgesteld hoe de moord was gepleegd. „Raak niets aan.! Sluit de deur en geef mij de sleutel. Ik zal de politie telefoneeren", (Wordt Vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5