ZO zo KING BUITENLAND. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. KERK EN SCHOOL a *EUR$- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. C Rott. Bankver. 108%109% A Twentsche Bank 81%8 2 A Pref. Jurgens A 102%103 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 398396 NOG STEEDS ITALIAANSCHE TROEPEN NAAR OOST-AFRKA. BELGIK. Vandervelde zal vermoedelijk niet slagen. PROVINCIALE VERKIEZINGEN. Rexisten, communisten en iron tisten gaan weer met de buit strijken. DUITSCHLAND DE KERKSTRIJD. FRANKRIJK. Het einde der stakingen in zicht? Uitbreiding. Beursthermometer van Maandag. I—Obl.Markt- Amerika Philips Tabah Koninkl. H.V.A. ;1- Obi.Markt- Markt Schepen Rubber Een groote meerderheid voor Blum. Rumoer in de kamer. ENGELAND. PIJNLIJK. SPANJE. Een koude golf. In heel Spanje is de temperatuur gedaald. De toppen v,an het Cabrera-gebergte zijn met sneeuw bedekt. In verscheidene provin cies heeft de oogst onder nachtvorst geleden. Te Madrid moest 'n vergade ring worden afgebroken, omdat de ver gaderzaal te koud voor de aanwezigen was. PALESTINA Vuurgevechten rondom Jeruzalem. Verijdelde aanslag op een spoorweg. Uit Egypte is nog een Engelsch batail- Ion infanterie aangekomen. CHINA. Generaal Li-tsjoeng-jen eischt oorlog tegen Japan. ZUID-AMERKA. HONDERDEN ARRESTATIES IN BRAZILIË. Wegens communistische acti viteit. DIEFSTAL VAN BENZINE TE WEMELDINGE. De gebr. D. in booger beroep veroordeeld. Geitenkeuring. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. PEPERMUNT VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN IN ZEELAND. Spr. wees er op, dat in vrijz. kringen, de kerk meer en meer in 't middelpunt der belangstelling is gekomen. AMSTERDAM, 8 Juni. Denemarken Oblig. 1926-5 8585% Amsterdam 1934-493% 's-Gravenhage 1929-4% 9998% Rotterdam 1926-1930-4% 86%—87 Zeeuws. Hyp. B-4% 81%—81% Cities Service Cy. P. 1958 5 46%46% A Amsterd. Bank 116%115% A De Schelde N.B. 30 C Am. Smelt Ref. 45% e. d.45% C Stand Brands 9%—9% C North Am. Cy. 15%16% Uit Napels wordt gemeld: Het mail schip „Piemont" is Zaterdag naar Oost- Afrika vertrokken met 178 officieren 87 onderofficieren en 2.830 soldaten aan boord. Hoewel de socialistische leider Van dervelde Zaterdag de opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet heeft aan vaard, is het zeer onwaarschijnlijk, dat hij zal slagen. De katholieken en libe ralen schijnen er weinig voor te voe len deel te nemen aan een regeering on der een socialistischen minister-prese- dent. Verwacht wordt, dat op Van Zeeland de afgetreden premier, hoewel hij in eerste instantie de opdracht heeft ge weigerd, opnieuw een beroep zal wor den gedaan. Zondag zijn in België de verkiezingen voor de Provinciale Raden gehouden De uitslagen loopen parallel met die van de Kamerverkiezingen enkele weken geleden. Rxisten, communisten en Vlaamsch-nationalisten (frontisten) ma ken winst. De 3 groote partijen: katho Heken, socialisten en liberalen boeken verlies. Wij laten hier de volledige uitslag volgen: Socialisten: 221 (verlies 20' Katholieken: 224 (verlies 94 Liberalen 89 (verlies Rexisten: 78 (winst 78 Frontisten: 50 (winst 19 Communisten: 27 (winst 20 Enkele kleine partijen 7 (winst Ds. Niemöller, de bekende belijdenis predikant uit Dahlem heeft te Frank fort a/d Main den eisch der nationaa socialisten inzake het bestuur der ker betwist. Sprekend over den tekst ,,Goc is heer boven kerk en volk" verklaarde ds. Niemöller, dat het probleem van kerk en volk geen theoretisch probleem is. Kerk en volk zijn realiteiten waar ,aan niemand -kan ontkomen. Beider wegen gaan in uiteenloopende richtin gen en de afgrond tusschen deze beide springt in het oog, in alle deelen van het openbare leven en in alle besluiten Het is zeer handig het probleem te wil len oplossen door te verklaren, dat godsdienst een persoonlijke zaak is, doch deze oplossing is waardeloos. Gods dienst moet in het openbaar leven be leden worden. Ondanks al haar liefde voor het volk kan de kerk zichzelf niet veroorloven door het volk geregeerd te worden. God alleen is heer over de kerk. Op initiatief der regeering hebben gis teren te Parijs conferenties plaats gehad tusschen de werkgevers en werknemers betrokken bij de diverse stakingen van de laatste week. Er werd in principe overeenstemming bereikt op de volgen de punten: het recht van vereeniging, erkenning der fabrieks-afgevaardigden, verhooging der salarissen, varieerend van 7 tot 15 procent, voorwaarden en wijze van hervatting van het werk, en toepassing door de werkgevers van de wetsontwerpen, die bij het bureau van de kamer zullen worden ingediend, met betrekking tot de invoering v#n een werkweek van 40 uren en betaalde va- canties. Men hoopt nu, dat morgen en over morgen een einde aan de stakingen zal komen. De dogbladen zijn vandaag weer, zij het in beknopten vorm, ver schenen. Intusschen heeft de stakingsbeweging zich Zaterdag nog aanzienlijk uitge breid. Zoo besloten de bouwvakarbei ders te Parijs het werk neer te leggen, terwijl in verschillende bioscopen en café's het personeel, nadat de directies een eisch tot loonsverhooging etc. had A Born. Sum. H.M. 152154% A Ned. Wol Mij. 79 A J. C. Japan Ln, 4043% A Rotterd. Lloyd 38%38% A S. M. Nederland 35%35 A Houth. Alberts 4546. Union Pac. Rr. 77%—78. C Int. Nickel Cy. 2828%. Ned. 1000-4 96-96%-%. O. Indië 34 1 000-4 93%—93%. Duitschl. '30 1 C/)0-518%—18%. ~ngeland 1960-90 4 73%—72%. A Kolonijale Bnk. 47%47%. A NI,. Hbk. 1000 116%—117% C Ned. H. M. 1000 133%—135 A v. Berkels Pat. 38%38 C Calvé-Delft 59%59% A G, Suiker Mpij. 113%113. A Philips Gem. B. afg. 189187%-89% C Unilever 115%113%-14% C Ami. Car Foundry 20%20% C Anaconda Cop. 19%20%-% C Bethlehem St. 30%—30%-31. C Kennec Copper 22%22%-%, C Un. States Leather 4%4%. C U. States St. C. 36%—36%-%. I A Kon. Petr. Mpij. 273%—270%-71 C Contin. Oil Cy. 17%—17%. C Philips Petr. Comp. 24% e.d.24i%. C Shell Union O.C. 10%—il0%-%, C Tide Water Ass. Oil 9%9%. A Ned. Scheepv. U. 48%48%-48 A H.V. Amsterdam 246%246-44 A Java Cult. Mij. 131% A N.I. Suiker U. 106—104% A Deli Batavia 166%165%-64% C Deli Mij. 1000 214%—214%-14 A Senembah 204%204%-04 C Baltimore Ohio 11%11% C Southern Pac. Cy. 19%19%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 119%—118-19% A Deli-Bat. Rubb. 6562% A Hessa Rubber 9088. A Serbadjadi S.R., 60%60 Amsterdam, officieel. Heden Gister. Londen 7.37% 7.43 Berlijn 59.54 59.62% Parijs 9,74 9.74 Brussel 25.01 25.03 Zwitserland 47.87 47.81 Kopenhagen 32.92% 33.17% Stokholm 38.02% 38.37 Osl.o 37.05 37.35 New York 1.47% 1.48 Madrid 20.20 20.19 Praag 6.12% 6.14 Prolongatie 4 Part. disconto 4 4 Daggeld 1% 1% Registermarken 31$ 4 1 Crediet Spermarken 17 Effecten Sperrmarken 13% Reismarken 41 Bankpapier 36% (Wettig gedeponeerd geweigerd, er ook de brui aan gaven en de inrichtingen bezetten. De voorstel lingen konden niet doorgaan en de be- zoekers in de café's werden niet be diend. Zaterdag is in het Fransche parlement] de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet voorgelezen (Men zie hierom trent de: Kroniek v, d .Dag.) De Kamer] nam aan het slot een motie van vertrou wen aan met 384 tegen 210 stemmen. Tijdens de debatten, die op de regee ringsverklaring volgden ontketenden de communisten een paar maal herrie. Voor 't overige verliep de vergadering rustig. Veel bijzonders leverden de de batten niet op. De receptie, die Zaterdag op de Abes- sijnsche legatie te Londen plaats had. ter eere van den Negus is een ietwat pijnlijke aangelegenheid geworden. De meeste uitgenoodigde hoogwaardigheids- bekleeders, o a. alle gezanten op een paar na, schitterden door afwezigheid Stekeliger dan op deze wijze had men den Abessijnschen keizer moeilijker duidelijk kunnen maken dat zim zaak als verloren wordt beschouwd en men hem feitelijk niet langer als keizer be schouwd. Uit Londen wordt nader gemeld, dat de Negus binnenkort naar Zwitserland zal gaan, echter niet om de Volken bondsvergadering bij te wonen. Waarom is hij niet liever in Palestina gebleven? WEER POLITIEKE BOTSINGEN. Zondag hebben weer verschillende politieke botsingen in Spanje plaats ge had. In Orense werd iemand gedood,, terwijl twee personen levensgevaarlijk gewond werden. Aanleiding tot het ge vecht was het feit, dat fascisten ,,leve Spanje" hadden geroepen, hetgeen door communisten en revolutionnaire leuzen was beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde doodgeschoten. Te La Coruna zijn de gemeentelijke arbeiders en beamb ten in staking gegaan. Te Malaga staakt een deel van het spoorwegpersoneel, zoodat verscheidene treinen niet kon den vertrekken. Vrijwel overal rondom Jeruzalem werd gisteren geschoten. Zelfs de Jood- sche universiteit op den berg Scopus, een krankzinnigengesticht te Jeruzalem en de stedelijke slachthuizen hebben te lijden gehad van het vuur der Arabische franctireurs. Bijna overal zijn de tele foondraden tusschen Jericho en Bethle hem doorgesneden. Een Joodsche fa briek, gelegen bij het klooster van St. Eli op den weg naar Bethlehem is door een groep Arabieren volkomen vernield. De Arabieren schieten thans niet al leen meer op Joden, maar hebben reeds verscheidene salvo's gelost op wagens, waarin zich Engelsche soldaten bevon den. Naar nader gfemeld wordt, hebben gisteren opstandelingen getracht ,een spoorbrug in de nabijheid van Jur'uza- lem in de lucht te laten vliegen, toen een personentrein naderde, Toevallig werd de aanslag echter verijdeld. De machinist had argwaan gekregen bracht den trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een mederijdenden agent van politie een onderzoek op de brug liet instellen. Daarbij bleek, dat drie groote gaten in het metselwerk wa ren geboord, welke gevuld waren met dynamiet, In het geheele land kon Zondag een verhevigd opleven der onlusten gecon stateerd worden. Er werden bomaansla gen gepleegd in Haifa, Jaffa, Nazareth I en Beisan, terwijl bij de Egyptische grens op verschillende plaatsen vernie lingen zijn aangericht aan de spoorlij-1 nen. Zeven arabische stakingsleiders zijn gisteren gearresteerd en in een con-centratiekamp nabij de Egyptische grens ondergebracht. De burgemeester van Jaffa is er op merkzaam op gemaakt, dat de mandaat- regeering een nieuwen Gemeenteraad zal benoemen, wanneer de huidige Raad niet onmiddellijk zijjri werkzaamheden hervat. In Jeruzalem hebben Arabische kooplieden een centrale verkoop-in-1 stantie ingericht voor de belangrijkste levensmiddelen. Generaal Li-tsjoeng-jen, de comman- j dant van Kwangsi, heeft een felle rede gehouden, waarin hij oorlog tegen Japan eischte. Wij zijn vast besloten, een expe ditie naar het Noorden te zenden al dus verklaarde hij ook indien de cen trale regeering te Nanking weigert zich tegen de Japansche agressie te verzet- ten. De Braziliaansche regeering heeft gis teren medegedeeld, dat de politie 638 personen, onder wie 212 militairen of oud-militairen, wegens communistische activiteit heeft gearresteerd. De gebroeders J. en C, D., uit We- meldinge, werden onlangs door de Mid- delburgsche rechtbank vrijgesproken van den hun ten laste gelegden diefstal, resp. heling van een groote hoeveelheid benzine, welke in den nacht van 25 op 26 Januari j.l. uit een tankschip aldaar is ontvreemd, De officier van justitie ging van dit vonnis in hooger beroep bij het Haagsch Gerechtshof dat heden het vrijsprekend vonnis vernietigde en den verdachte J. D. veroordeelde tot zes maanden en diens broeder C, D. tot 4 maanden gevangenisstraf, ten aanzien van beiden met aftrek van het voorar rest. GAPINGE. Op een daartoe door den heer M. Goedbloed welwillend beschik baar gestelde weide had de jaarlijksche geitenkeuring van de afd. Gapinge van de Vereen, tot verbetering van het gei tenras in Zeeland plaats. In totaal wer den aangevoerd 32 geiten en 13 lam meren. De keuringscommissie bestond uit de heeren Sietema uit Middelburg en Versluijs uit Serooskerke (W.) Het oordeel van de keurmeesters over de aangevoerde geiten was zeer gunstig. De aangevoerde dieren waren van goe de kwaliteit. De uitslag was als volgt Groep 1 Lammeren, aangevoerd 13 stuks, le prijs P. Goedbloed, 2e prijs Jst Meijers, 3e pr. M. Goedbloed, 4e pr. M. Hoogerheijde, 5e pr. S. Louwerse. Groep II. Een jarige geiten, aange voerd 10 stuks, le pr. P. Goedbloed, 2e pr. P. Joziasse, 3e pr. H. Wondergem, 4e pr. L. Mersie. Groep III. Tweejarige geiten, aange voerd 12 stuks, le pr. H. Luitwieler, 2e pr. M. Goedbloed, 3e pr. P. Joziasse, 4e pr. Jst. Meijers, 5e pr. P. de Bue. Groep IV. Oudere geiten, aangevoerd 10 stuks, le pr. A. Verslüïjs, 2e pr. P. Goedbloed, 3e pr. H. Wondergem, 4e pr. M. Hoogerheijde. Een geit van P. Geelhoed en een van H. Luitwieler werden ingeschreven in het Prov. stamboek. Zondag werd te Aardenburg de 7de Zeeuwsche Doopsgezinde Gemeentedag gehouden, welke door ruim 150 deelne mers uit Aardenburg, Goes, Middelburg en Vlissingen werd bezocht. De kleine, eeuwenoude Vermaning van de ontvan gende gemeente welke pas haar 300- jarig bestaan herdacht heeft was bijha geheel vol, toen des morgens 9 uur de samenkomst geopend werd door den leider, ir. P. Th. Meerdink uit Vlissingen. Bij het daarna volgend gezamenlijke theedrinken, heeft ds. A. Mulder een korte uiteenzetting gegeven over: de grond waarop wij staan, zoowel in his- torischen als in christelijken zin. De godsdienstoefening, die hier op aansloot, werd geleid door ds. A. J. Meerdink-van den Ban uit Vlissingen, die sprak naar aanleiding van Rom. 1 14: „Ik ben een schuldenaar". De maal tijd in de sociëteit, bracht alle deelne mers weer te zamen, die na den kerk dienst in verschillende groepen onder deskundige leiding de stad en omgeving hadden bezichtigd. In de daaropvolgende middagsamen komst in de kerk heeft eerst ds. J. Koe- kebakker uit Middelburg gesproken over „De nood van onze wereld". Spr. wees er op dat wij naar het woord van prof. Huizinga, leven in een bezeten we reld. Niet een samengaan, maar een uiteengaan der volkeren zien wij rond om ons met de dreiging van een ver- schrikkelijken wereldoorlog. Er is nood op economisch en geestelijk gebied en de vraag mag gesteld worden hoe dit kan gebeuren na 19 eeuwen christendom. De philosofisch-pessimistische beschou wing van Oswald Spengler dat het de natuurlijke loop der dingen is, dat dit Avondland zal verdwijnen, zooals zoo veel groote culturen zijn ondergegaan, kan voor de christelijke gemeente niet aanvaard worden. Want het kan zijn dat uit deze wereld met Gods hulp een nieuwe aarde zal voortkomen, waar broederschap en gerechtigheid zullen heerschen. Deze rede was de inleiding op de le zing van dr. A. K. Kuiper, em-predikant te Amsterdam, die sprak over: „De taak van de Doopsgezinde christenen in het licht van éénheid en samenwerking met andere christenen' Het is niet zoo eenvoudig, aldus spr. om in den chaos den weg te wijzen. Op al de vragen van godloosheid, oorlogs dreiging en crisis kan hij niet ingaan. Wél dat er te dezen opzichte een taak te vervullen is fïi samenwerking met andere kringen in de Oecumenische be weging, die nog te weinig bekend is in de Doopsgezinde wereld. Wij moeten ons niet verbeelden het Koninkrijk Gods te kunnen bouwen, doch wel kan het voorbereid worden. Dat het geloof een privé-zaak is, kan spr, niet onder schrijven. Ook de Doopsgezinde Ge meente heeft een roeping in de wereld door samenwerking met andere chris telijke gemeenten, zonder nochthans het eigene prijs te geven. Het Evangelie is veel te diep dat één strooming (Calvi nistische, Lu-tersche of Doopfersche) het zou kunnen omvatten. Het is nood zakelijk dat deze stroomingen elkaar raken. De gemeente van Christus moet zijn het levend geweten van de maat schappij. Steeds wordt die maatschap pij geplaatst voor vraagstukken en dan moet de gemeente haar stem laten hoo- ren. Het heeft spr., altjijd pijnlijk ge troffen dat de gemeente zoo conserva tief is en berustend in het geloof, ter wijl het Evang.eliejuist revolutionair is. Wij moeten bereid zijn tot het of fer, als het moet. Daar moet de meeste nadruk op vallen. De welvaart van Ne derland komt voort uit zijn koloniën en er is veelongerechtigheid verbon den aan dat bezit. Onze taak is het het beijere wat wjij bezitten, het ziet het zakje er uit, waarin Uw winkelier KING-PEPERMUNT J per ons verkoopt, en zien de afzonderlijke tabletten er uit. Indien U dus hier op let, ontvangt U de originele en U leert de edele eigenschappen kennen van het onvervalste natuurproduct. TONNEMA C'E SNEEK (Ingez, Med.Jl om Evangelie daar te brengen niet alleen met het woord doch ook door werken van barmhartigheid, opvoeding en on derwijs. Het is ontzettend dat de ge meente haar taak nog niet begrijpt in dit opzicht. Het tweede punt waarvan getuigd moet worden is: tegen den oorlog, die vloekt tegen Gods liefdewil. De Vredesbeweging is niet een weer loosheidsstandpunt innemen, doch de gemeente moet vragen wat kan ik doen, Dat zal haar voeren tot het Evangelie en zij zal zich gedragen weten door God, die niet laat varen hét werk Zijner handen. Door den heer Meerdink werd het slotwoord gesproken, waarna de deel nemers per autobus huiswaarts keer den. De Ver. van Vrijzinnig Hervormden in Zeeland hield Zaterdag haar jaarverga dering in Gebouw Turfkade te Goes. Ds. A. Landstra opende de ver gadering met een inleidend woord over: „de beteekenis van de kerk voor de vrijzinnigen.'1 Dat is niet altijd zoo geweest. Er was een tijd van onverschilligheid en van positieve bestrijding, vaak uit idealisti sche motieven. Men vond de kerk als een hinderpaal voor de komst van het koninkrijk Gods. Wij erkennen de gebreken van de kerk en stellen als ideaal de vrije, open. volkskerk, zonder leertucht. De kerk is 't onmisbare instrument geweest, met al hare dwalingen, als de draagster van het Evangelie. Wij kunnen niet zonder bemiddeling van geloof, hoezeer ook de zekerheid des geloofs ligt in eigen geest. Daarom heeft voor ons de kerk nog een roeping ook ten aanzien van de cultuur. Maar dan moet de kerk meer zijn dan een vereeniging, door menschen gevormld. De kerk moet meer de leden vormen, dan del eden haar vormen. Want zij is een vereenigingsgemeenschap, uitgaan de boven menschelijke belangen en meeningen, ook boven het persoonlijk woord van den prediker. Daarom hebben ook vrijzinnigen met hun idee van vrijheid, hun verantwoor delijkheid te beseffen ten aanzien van de kerk, als draagster van 't koninkrijk Gods. De hr. C. M. v. d. B r o e c k e, die op deze vergadering als secretaris ge ïnstalleerd werd, bracht hierna zijn Jaar verslagen dat der af deelingen uit. apPi memoreerde het vertrek uit Zierikzee

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2