twiwcfute w GOESCHE COURANT mm PI6I3 ZEELAND. fDe nieuwe Gouverneur- Generaal van Indië. Het doel voorbij geschoten. NUMMER 133. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. WOdc BINNENLAND. Jhr. mr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer zal worden benoemd. Bezwaren van de K.N.A.C. tegen de rijtijden-wét. De regeering gaat veel te ver. Prof. Scheltema. Een bloemententoonstelling te Middelburg. MjtëBELBURG. VLISSINGEN. 2UID-BEVELAND. WEER EN WIND. Biedt Hulp in Nood, Koopt Zomerpostzegels. NOQRD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. ELBUBGSCHE COURANT r&T legblad Voor Middelburg, Goe* en agent- -hap Viissingen 2.30, elders 2.50 per iwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p, w. Advertentiën 30 ct. per 'Ogel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster; Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Tnrfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Burean voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetnigingaas 1-—9 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RsVtiii „Kleine Advertentiën", ten hoogste 8 rrpfe a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ïsS? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos» rant" 10 ct. extra Bewijsnommera 5 pp:! 9 Naar het A-N.P. verneemt staat vast» dat zeer binnenkort tot gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, als opvolger van jhr. De Jonge, zal worden benoemd: jhr. mr. A, W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, gezant te Brussel. Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lamber- tus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te Groningen gebo ren als zoon van jhr. mr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, en jhvr. Christina Jacoba Quintus. Het geslacht der Tjarda's behoort tot den oud-Frieschen adel De oorsprong gaat verloren in de grijze oudheid. Zij hebben een grooten rol gespeeld in de woelige, middeleeuwsche geschiedenis der Friesche 'gewesten. De Friezen vormden oudtijds een vrij volk, dat geen graven of heeren over zich duldde ten zij door den nood gedwongen. Zij er kenden slechts den Duitschen keizer als hun opperheer. Het wapen der Tjarda's getuigt hiervan. Evenals vele andere Friesche geslachten voerden zij den keizerlijken adelaar als hun wapentee- ken. De geregelde stamreeks der tegen woordige familie Tjarda van Starken borgh Stachouwer is bewijsbaar terug te voeren tot op Tjaard van Tjarda, ver meld in 1420. Gedurende de latere eeu wen waren steeds leden van de familie in. de hoogste functies van Groningen en Friesland. Wij treffen onder hen krijgs- meesters, erfscheppers, een gecomitteer- de raad der Ommelanden, en een der admiralieteit van Friesland, gedeputeer den van Groningen enz. De vader van den binnenkort te be noemen g'ouverneur-generaal was bur gemeester van Groningen, lid der Pro vinciale Staten van Groningen lid der Eerste Kamer, commissaris der Konin gin in Groningen, curator der rijksuni versiteit. Zijn zoon de nieuwe gou verneur-generaal is in de zeventiende graad de rechtstreeksche afstammeling van jonker Tjaard van Tjarda bovenge noemd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gymnasium en studeerde in de rechten aan de-rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap Twee jaar later ving hij den ambtelijken loopbaan aan als adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Na in 1915 het examen voor gezant schapsattaché afgelegd te hebben werd jhr. Tjarda benoemd tot gezantschapsat taché in algemeenen dienst, tijdelijk werkzaam gesteld aan het gezantschap te Washington. Achtereenvolgens door liep hij de verschillende rangen in den Nederlandschen diplomatieken dienst In 1918 werd hij bevorderd tot ge zantschapssecretaris en later als zooda nig werkzaam gesteld aan H. Ms. ge zantschap te Parijs.. In 1921 ging hij als algemeen secreta ris der Nederlandsche delegatie bij de vlootconferentie naar Washington en eveneens naar de conferentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het bureau van de internationale conferentie te Den Haag inzake den Russischen handel. In 1924 werd jhr. Tjarda bevorderd tot gezantschapsraad en werkzaam ge steld bij H. Ms. gezantschap te Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om het hooge ambt van commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen te aanvaarden, een ambt dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hij als zoodanig werkzaam. Tevens was hij van 1928 af president-curator der rijksuniversiteit te Groningen. Bij Kon, besluit van 28 September 1933 werd jhr. Tjarda benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij de Belgische en Luxemburg- sche hoven, te Brussel. De nieuwe gouverneur-generaal is te Baltimore (Ver. Staten) in 1915 gehuwd met miss Christine Marburg dochter van den vroegeren Amerikaanschen ge zant in Brussel, Theodore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren. Jhr. Tjarda is officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, officier van het Legioen van Eer van Frankrijk, eere-riddcr der Bailey van Brandenburg der Johanniters en officier in de orde der Heilige Mau ritius en Lazarus van Italië. In verband met de verschijning v.an de memorie van antwoord inzake het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen heeft een correspondent van het A. N. P. 'een onderhoud gehad met mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de Kon. Ned. Automobielclub. Op een tot hem gerichte vraag, in hoeverre de K.N.A.C. bezwaren heeft tegen dit wetsontwerp, antwoordde mr. Linthorst Homan, dat" de K. N. A. C. zich tot de Tweede Kamer heeft gewend met een adres, waarin speciaal wordt verzocht, geen beperkingen te doen aanbrengen in de rijtijden van „heer rijders", geneesheeren, handelsreizigers en particuliere chauffeurs, voor welke categorieën de ministers van sociale za ken en waterstaat de rijtijden, gelijk voor de beroeps-chauffeurs, wilden te rugbrengen tot vier uren, telkens met leen tusschenpauze v,an minstens een half uur. De K-N.A.C. heeft nog nimmer een zoo ingrijpend voorstel in het vrije ver keer meegemaakt. Vaststaat, dat nog niet één procent der ongevallen aan oververmoeidheid te wijten is. Men wil nu ineens veel verder gaan dan een billijke bestrijding van ongevallen me debrengt. Terwijl men in de geheele wereld het snelverkeer zich ziet uitbreiden, ja zelfs veelal alles ziet gebeuren, om het snelverkeer ten bate van 't algemeene welzijn te stimuleeren, terwijl in alle landen speciale autowegen ontstaan, om dat alles goed tot zijn recht te doen ko men, terwijl er duizenden en duizenden overal zijn, die uitsluitened hun auto als communicatiemiddel kennen, gaat men nu in ons land d,at rantsoeneeren. Slechts met ontelbaar vele en onverwachte aan houdingen en allerlei controle zal men hierin de beoogde maatregelen kun nen handhaven. Ieder particulier zou voor zich zelf een soort dagboek moeten houden, zij het dan alleen van zijn autorijden. In alle ernst heeft men zelfs in bet voor- loopig verslag der Tweede Kamer ge vraagd, of het geen aanbeveling zou verdienen, het wetsontwerp uit ie brei den tot het tegengaan van het besturen van motorrijtuigen door personen, die onvoldoende slaap genoten hebben. Naast een dagboek had men dan ze ker ook een nachtboek gewenscht Gelukkig hebben ech'ter de ministers die vraag op medische en praktische gronden ontkennend beantwoord. Maar wat er overbleef is al erg genoeg. Het is zoo ingrijpend, zoo onverwacht, zoo vreemd, dat velen, die men erover spreekt, het eenvoudig niet gelooven. De .argumenten van de K.N.A.C., in het adres neergelegd, betreffen ten eer ste het onderscheid tusschen beroeps chauffeurs, die bepaalde diensten moe ten vervullen in bepaalden tijd, en an deren, die eigen verantwoordelijkheid dragen verder de controle-bezwaren,, den drang tot overhaasten, om zoover mogelijk in „de" vier uren te komen, en voor,al om de principieele strekking, de ketening van het verkeer, in plaats van regeling en leiding. Eenige voorbeelden: de dokter met vele werkuren en opont houden van korter dan een half uur, de handelsreiziger met vele korte bezoek jes, de particulier, die voor zaken of toerisme verren afst.and moet afleggen. Kort geleden reed ik van Drenthe naar Vlissingen. Dan wil ik toch mijn eigen weg-indeeling kiezen en niet „op een boekje rijden". Wat gaan de rijders in het gedwongen -halfuur doen In een café rusten en daar hun boekje laten ,afteekenen Neen, waarlijk, laat toch ook in het verkeer iedereen gezamenlijk de gevaren bestrijden, gelijk ieder goed willende dat moet doen, maar. onder eigen verantwoordelijkheid. Gelijk ieder dagelijks ontelbare gevaren naar eigen verantwoordelijkheid passeert,. Geloof in de macht van den men- schelijken geest en het menschelijke kunnen is de onmisbare voorwaarde voor den strijd tegen maatschappelij ke misstanden. yJKlP IP&i Ipvf LEGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM. Vrijdag 12 Juni wordt te Rotierdam, ter gelegenheid van den jaarlijkschen ver jaardag van de vereeniging „Ons leger" een leger- en vlootdag gehouden. De sa menstelling van de deelnemende korp sen is zoo gekozen, dat elk wapen een detachement afvaardigt. Zoowel de gre nadiers als de jagers, de wielrijders, hu zaren, artilleristen en mariniers zullen tegenwoordig zijn. De mijnenleggers „Douwe Aukes" en „Hydra" zullen aan de Parkkade ligplaats nemen. De troepen verzamelen zich in de vroege morgenuren óp het voormalige Ne'nijto-terrein en marcheeren vandaar af naar Woudestein. In den stoet zullen zich ongeveer 1200 manschappen en 250 paarden bevinden en ongeveer 70 auto mobielen en pantserwagens. Op Woude stein vinden demonstraties van de land macht plaats. DE NIEUWE G.G, De positie van Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië de on derkoning van onzen Oost, al kennen we dien niet is naar onze meening de hoogste en belangrijkste, waartoe een Nederlander geroepen kan worden. Kra nige, met hoofd en schouders boven de anderen uitstekende, Nederlanders heb ben dezen hoogst eervollen post bezet. Thans zal jhr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer, onze gezant te Brus sel, tot G.G. worden benoemd. Een gelukkiger greep ware moeilijk denkbaar. Wij hebben den nieuw-benoemde in België herhaaldelijk ontmoet. Dat is niet voldoende om iemand te leeren kennen. Alleen uiterlijk krijgt men dan een in druk. Hier: van een jongeman, die, op pervlakkig gezien, nauwelijks de studen tenjaren achter den rug zal hebben Jeugdig voorkomen, heldere blauwe oogen, opvallend mooi gebit. Stil, rustig, van alle soesah of gewichtigdoenerij wars. Maar, opmerkzamer beschouwd: een vastbesloten kop. Iemand, die pre cies weet, wat hij wil. Twee herinneringen hebben wij aan jhr. Tjarda van Starkenborgh. De eene een persoonlijke. Een enorme gala-maal tijd in het Palace-hotel te Brussel. Alle maal in frak, zwaar beladen met deco raties, de ministers en zoo de breede groot-officierslinten der verschillende orden over de borst. Ter eere van de Britsche en de Nederlandsche dagblad pers was die maaltijd. Rechts van den tafelpresident zat de Britsche gezant, links de Nederlandsche. Het milieu was: sterk overwegend Fransch-Waalsch-Britsch. En wij Neder landsche journalisten zaten in groote spanning te wachten: wat zal Neder lands gezant in dit officieel tweetalige land, maar in dit dezen keer overwegend niet-Nederlandsche milieu, als voertuig zijner gedachten gebruiken? En ziet, na een hoffelijkheidszinnetje van luttele woorden, heeft onze ge zant daar zijn rede geheel in onze taal gehouden! Men zal zeggen: dat spreekt toch vanzelf? Maar wie zoo spreekt, kent den toestand niet. Het sprak niet vanzelf, het was een op merkenswaardige en een waardige, flin ke daad. De andere herinnering is aan een ta felgesprek met iemand een Neder lander uit de allernaaste omgeving van den gezant. Wij gevoelen geen vrij heid hieromtrent in bijzonderheden te treden, doch wel om te gewagen van de waardeering, neen, sterker: van de on verholen bewondering die onze buurman voor den gezant en voor diens ongeëve naarde kennis van zaken koesterde. Men kan er van op aan, dat, wanneer in een min of meer vertrouwelijke na-tafel stemming zulk een meening tot uitdruk king komt, zij oprecht gemeend is! Zoodat, al met al, gezegd kan worden dat onze Oost gelukgewenscht mag wor den met deze benoeming van wat ze in het dialect van Nederlands hooge Noor den, waar de wieg van den nieuwen G.G. stond, een „baas-kerel" plegen »te noemen. Van 1220 Augustus Vrijdag vergaderden onder voorzit terschap van ir. B. Bosma, rijkstuin- bouw-consulent voor Zeeland, een aan tal bloemisten en belanghebbenden bij de bloemisterij ter bespreking van een te houden bloemententoonstelling. Be sloten werd om deze tentoonstelling te houden van 12 tot 20 Augustus in St. Joris te Middelburg. Een op initiatief der tuinbouw-Com- missie der Z.L.M. te houden tentoon stelling betreffende de ziekte bestrijding bij de tuinbouwgewassen zal tegelijker tijd als onderdeel worden gehouden. De organisatie daarvan is in handen der verschillende tuinbouworganisaties en de tuinbouwonderwijzers op Walcheren. Voor de bloemententoonstelling, ge naamd „Flora" zal de medewerking van diverse vereenigingen worden gevraagd. Door het verzenden van vraagpro gramma's en door reclame zal aan deze tentoonstelling door het geheele land bekendheid worden gegeven,, EEN BELGISCH PROTEST, Tegen den gang van zaken in den mosselhandel. Naar wij van officieuze zijde uit Brus sel vernemen, heeft op last van den Bel gischen minister van binnenl. Zaken een reeds jaren gevestigd mosselhande laar uit Brussel te Bergen op Zoom mosselen besteld bij het Centr. Ver koopkantoor. Deze zijn hem geweigerd, daar slechts aan een firma te Brussel wordt afgeleverd. Direct daarop heeft de Belgische re geering te Den Haag geprotesteerd te gen den gevolgden gang van zaken in den mosselhandel. Indien de handel niet vrijkomt zal een Belgisch invoerverbod komen. De prijs wordt te veel opgejaagc waardooV de Belgische mosselgehrui- kers (meest arme menschen) niet langer kunnen koopen. Schoorsteenbrand, Zaterdag heeft een schoorsteenbranc gewoed ten huize van L. aan de Spui straat. De politie bluschte het vuur met een minimax. De brandweerlieden, die spoedig kwamen, behoefden geen dienst meer te doen. Gevolgen van de staking te Antwerpen, Zaterdag is het Duitsche s.s. „Gerol stein" dat van Hamburg via Antwerpen naar Zuid Amerika zou gaan in de ha ven alhier aangekomen. 61 passagiers zijn per autobus van Antwerpen alhier gearriveerd en ingescheept op genoemc schip. DRIEWEGEN. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Driewegen hebben Zaterdag voor den tijd van 5 jaar, in gaande rooven oogst 1936 tot idem 1941, verpacht 26 perceelen bouwland. De prijzen varieerden van f 30 tot f 48 per gemet. Het verval der oestercultuur. Men schrijft ons uit: IERSEKE. Als een bewijs van de ge ringe waarde der zaaioesters der Zeeuw sche oesterperceelen kan dienen dat de ze week een oesterkweeker, die zijn perceel opruimde de gevischte oesters gewoon cadeau gaf. Hij wil ze niet zaaien voor het volgend seizoen. Toen we on ze verwondering te kennen gaven over zoo'n handelwijze vertelde ons een an dere oesterkweeker, dat als hij in 1935 zijn oesters cadeau had gegeven het hem voordeeliger ware geweest dan nu, Zijn uitgaven aan pacht wachtsgelden en vischloon hadden zijn inkomsten met f 840 overtroffen. Hoe is de tijd veran derd dat een journalist der groote bla den, ons oesterdorp bezoekende, d oestercultuur vergeleek bij Klondijke en de zoons van een oesterkweeker prinsen op klompen noemde. Hoe is het goud verduisterd. Armoede heerscht onder welgestelden van voorheen, YERSEKE. Mej, Simonse aan de Dam is dusdanig komen te vall'en dat ze haar rechterbeen brak. De patiënt is direct per ,auto naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. Middelburg, 8-V-'36. Zaterdag en Zon dag: hoogste luchttemperatuur 21.1 °C 70 °F); laagste 11,9 °C (54 °F). Heden 9 h: 13.6 °C; 12 h: 15.2 °C. 2,5 mm re gen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgelcopen etmaal76.5 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770,3 mm te La Corma; laagste 748.0 mm te Isafjodr. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W, rich tingen, half tot zwaar bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op 4 h 41; onder 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 23 h 45; onder: 7 h 41, L.K. 12 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Ma. 8 4.11 16.25 10.34 23.03 Di. 9 S 4.51 17.06 11.13 23.47 Wo. 10 5.38 17.53 11.54 24.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Ma. 8 6.05 17.24 Di. 9 6.43 19.02 Wo. 10 S 7.26 19.46 Laagwater. 11.38 24.02 12.19 24.45 13.02 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Aan de gave kent men den mensch. (Ingez. Med.) OVEZANDE. De Raad vergaderde Vrijdag voltallig. Aan burgemeester Mulder werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken st,and, met dank voor de in deze betrek king bewezen diensten. De rekening van den Vleeschkeu- ringsdienst over 1935 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3083. De gemeentelijke vergoeding voor de bijzondere scholen, over het dienstjaar 1934 is voor de R.K. school bepaald op f 1718 en voor de Chr. school op f 478. KORTGENE. De kolenvereeniging „Helpt Elkander" vergaderde Vrijdag avond in de „Korenbeurs" alhier onder voorzitterschap van den heer P, Hollë- stelle. 23 Leden van de 301 waren aan wezig. De inkomsten waren f 7359 en de uitgaven f 6367; saldo f 992 (boek jaar '35-'36). Oover d,at tijdvak zijn er 6914 hl stukkolen verkocht; 4748 hl eierkolen en 638 hl anthraciet. De heer P. Hollestelle werd herkozen. De heer G. Heijboer werd inplaats van den heer A, M. Schippers gekozen. De heer Th. Wolse werd herkozen. Doordat de vereeniging Coöperatief is geworden, werden de reglementen en statuten vernieuwd en met algemee ne stemmen goedgekeurd. COLIJNSPLAAT. Ter viering van 't behaalde succes op het bondsconcours te Wemeldinge gaf het harmoniegezel schap „Wilhelmina" Zaterdagavond een concert op de tent in de Voorstraat. De belangstelling was zeer groot, OOSTBURG. Zaterdagmiddag verga derden de ingelanden van den Diome- depolder. Het dijkgeschot werd ver hoogd van f 9 tot f 10 per ha. Dit, naar aanleiding van de het vorige jaar uit gebreide verharding, wat niet alleen meer onderhoudskosten noodig maakt, doch ook verhooging van rente en af lossing. RECTIFICATIE. Iti het Colorado kever-versje staat een fout, die wij op verzoek nog even willen herstellen de regel Hij bromt gelijk een neger, moest luiden Hij bromt gelijk een ever. Het woord ever houdt geen beschul- ging in, maakt den zin duidelijk en vol doet aan den eisch van het rijm.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1