ZEEUWSCH 1Z ZONDAGSBLAD 31 6 Juni 1936 HET MAANDROOSJE. HERKIES PORTRET. 't Tongetje gaat op en neer. Eind'lijk zegt ze: Klaar is 't Is toch eig'lijk niets voor Annie O. RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER VOOR GROTEREN, N Noorwegen, (mispel). VOOR KLEINEREN, OM OP TE LOSSEN, VOOR GROTEREN, VOOR KLEINEREN, X X X xxxxxxx X X X NAM DE PDOVIMCIALË ZEE.UVSCHE MIDDELBURGSCHE COUQAMT! Saevis Tranquillis in undis. BRIEFGESCHRIEF TUSSCHEN JAN EN JEWANNES. In ons perk met mooie rozen Bloeit een maandroos weer elk jaar. Vreemden zeggen: Hé, hoe komt toch Juist die éne maandroos daar Wil ik je 't geheim vertellen 't Is een sprookjes-maandroos en Éénmaal hoord' ik haar zacht zeggen: - Weet je, dat 'k Prinsesje ben? Op mijn schoonheid was ik trots, ja, 'k Keek zelfs op de and'ren neer. - Toverfee werd er heel boos om En zei daarom op een keer: Jij moet maar een roosje worden, Maar een maandroos. Weet het goed Dat je voortaan niet de mooiste Of voornaamste wezen moet Maar als je heel goed je best doet. Bloeit zolang als je maar kan, Need'rig bent en heel tevreden, Maak ik er een einde aan Dapper sta ik dus te bloeien. 'k Wil de schoonste niet meer zijn En ik heb in 't perk geleerd nu Blij te zijn met zonneschijn Elke morgen ga ik kijken, Of 't Prinsesje er nog staat. 'k Zal haar missen, maar voor haar hoop 'k Dat z'ons éénmaal weer verlaat! Hekkie, sta nu toch eens stil Waarom ik dat zo graag wil? 'k Teken j'immers op mijn lei! Hekkie, kijk nu even blij! Nee, je kop naar deze kant Kruip nu toch niet in je mand Brave Hek Zo sta je goed. Juist zoals ik 't hebben moet. 't Kleine vrouwtj' is in de weer. Hek Heb je in een koekje trek Kijk eerst nog naar je portret, -'k Heb je naam er bij gezet Hekkie kwispelt nu. Zo'n lei mij Lijkt het, of hij zeggen wil. Heus, hoor vrouw 'k 'sta niet graag stil, Maar het koekje smaakt zó fijn, Dat.ik nog eens stil wil zijn l 1. vos k lomp s c h r i ft Noorwegen scherts regel den n K E R S E Z E L R E D E S L E E 3. De naam van de nieuwe boot van Oom Bram is Pelikaan. Mijn verzameling schelpen breidt zich uit; ik zoek er steeds nieuwe bij. (kers). Wist je, dat Oom Jaap pelsmut sen heeft (appel) Deze sommen zijn veel te moei lijk voor die kinderen en ik geloof, dat zelfs de knappe er niet veel van terecht zullen brengen. (peer). 4. Zee, hond; zeehond. 1. Het huisje van een slak. 2. Stoomboot, Mot, Toos, bot, boom, Tom. 3. Atlas, staal. 4. Pinksterfeest, Pinkstervacantie o 1. Mijn geheel wordt met 8 letters geschreven en noemt een stad in Spanje. Een 1, 7, 5 is een lichaamsdeel van een vis. Een 6, 4, 3 is een nauw verblijf. 2, 5, 5, 8 is een meisjesnaam. Een 1, 4, 3 hebben we allemaal. 1, 2, 8, 3 is een ander woord voor grijs of grauw. 2. Verborgen dieren. Heb je Em onlangs ook gezien Ja, ik zag Em, Suze en Dora samen fietsen. (2) Welke weg noemde Oom straks nog De juffrouw aan het loket gaf retourbiljetten en wij zagen het niet. Bob, Evert en Hein zijn drie trouwe vrienden. Mijn ouders hebben een groot orgel, maar we spelen er niet op. (2). 3. Maak van deze 16 lettergrepen 8 woorden van 2 lettergrepen en schrijf die zó onder elkaar, dat de beginletters, van boven naar beneden gelezen, een plaatsje in Overijsel vormen, as den do e et ka kei loen maal me maal naar pe ter ver zei. De 8 woorden noemen: lo een plaats in het Z.O. van Engeland. 2o een viervoetig dier. 3o een plaats in het Gooi. 4o een tijdsverloop. 5o een water. 6o een bloem. 7o een grote vrucht. 8o een zoute vloeistof. 4. Een deel van een schip en een deel van een boom zijn uit de zelfde bestanddelen samenge steld. Hoe is dat mogelijk 1. Soms lijk ik een ronde bal, Maar 'k heb kop en poten, 'k Ben een dier. Ken jullie mij? Niet Vraag 't aan de groten. 2. Mijn eerste is een heel grote watermassa, mijn tweede een hemellichaam en mijn geheel kun je soms op het strand vin den. 3. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een groot, vier voetig dier. lo rij een klinker. 2o een getal. 3o een insect. 4o 't gevraagde woord. 5o een vis. 6o een gewicht. 7o een medeklinker. 4. Wie maakt veel geraas, Kun je toch nooit zien Horen kun je hem, Voelen bovendien Boven een der deuren van de Groote kerk in den Haag is deze spreuk in steen gebeiteld. Dikwijls komt hij den putter voor den geest in deze dagen. Het maatschappelijk leven is aan alle zijden in golving; „rustig te midden der golven" is een hou ding die in dezen tijd een mensch past niet alleen, maar die de eeni- ge levenshouding is, die harmonie mogelijk maakt in ons leven. Dezer dagen bracht de courant ons de cijfers van de Belgische verkiezingen; communisten ver drievoudigd, Vlamingen verdub beld en een nieuwe partij met ruim twintig zetels beginnend; Voor al len, die in een „beweging" staan zijn deze getallen van groote be- teekenis. Maar, och, men ziet na verloop van j'aren weer andere verhoudingen optreden, zoodat zelfs deze markante wijziging in politieke partijschappen in een na burig land ons niet al te zeer 'hoeft te beroeren. Dat Italië kans heeft gezien een land van ruim een millioen km2 (Nederland is ruim 30.000 km2 groot) militair te bezetten, schijnt wel heel buitengewoon. In hoofd zaak bewijst het dat men met een goede dosis moed met de nieuwe strijdmiddelen heel wat vermag te gen een volk, dat deze niet bezit. Tijdens deze bezetting is Italië's handel met 50 afgenomen. Ook in dat land zal men „Saevis tran quillis in undis" moeten blijven. Allerlei menschelijke verhoudin gen worden in deze tijden omgezet. Maar toch zal op den langen duur alleen gelijk met gelijk kunnen sa mengaan. En goed zal het zijn om met een koel hoofd na te gaan of wij met het aangaan van verbin tenissen een blijvend gemeen schappelijk belang in de toekomst zien voor beide partijen. Anders is het beter de overeenkomst niet aan te gaan. Sinds Schiller spreekt men in een menschenleven van een „Sturm und Drang' periode. Welnu, het schijnt wel, of wij menschen nu gemeenschappelijk zulk een periode doormaken. Laat ons rustig blijven te mid den der golven. Wie het voorrecht heeft een, zij het ook oppervlakkig, beeld te hebben gekregen van de geschie denis der menschheid, weet, dat zij altijd weer haar weg naar beter heeft weten te vinden. Levendig kan men zich indenken in de be zwaren die velen nu uiten, om trent het leven, zooals dit zich nu aan ons vertoont; maar is dit wel redelijk, dat men daarbij geluiden verneemt, als: „Wij vinden, dat de door het vorig geslacht nagelaten boedel niet te aanvaarden is Het is zoo te berijpen, dat jonge en sterke menschen, die handelen willen, de rem der omstandighe den voelen als onbillijk. Maar ook hun Vaders en Moeders hadden weerstand te overwinnen. Ook zij hadden een erfenis te regelen. Zij, «de jongen en sterken willen, dat handel en bedrijf weer gaan opbloeien. Zij willen de handen uit de mouw steken en weer volop aan den slag. Ongetwijfeld zit er in dit elan iets zeer aantrekkelijks. M,aar was het niet de bekende philosoof Bergson, die zeide: „Op het elan van één oogenblik moe ten volgen jaren van zorgvuldigen en ingespannen arbeid van dage- lijksche kleine plichten Wil men werkelijk iets goeds bereiken door verandering, dan moeten de hoofden koel 'olijven, dus „Saevis tranquillis in undis" Putter. Middelburg, Juni 1936. Goeie vriend Jan Zöo ebbe dan de middenstan ders is flink gezeid, wae 't op stieng. Noe, 'k moet ook zeie, dat de steun vó de boeren toet on recht is g'óore, as 't geld opgepot is. Daer ao in ielk geval ook wel is gevraegd kunnen oóre: oevee ei jie van je steun an d'errebeiers ge- gee? 'k Dienke wé, da van vee boeren 't antwoord toet ulder be- schaemienge zou zien. En in di verband moe 'k zeie, dat ten op zichte van d'errebeiers de steun vó pannen an d' oesterkwêekers ook êel goed is, wan g'loof mè, dat er an die pannen êel wat te kar weien is. En wat noe die koperaosies an- gaet, wï 'k wè kort en goed zeie, da 'k die 'n groöt kwaed vinde, as 't om winst te doen is. Jao 't ook over Kattendieke, da slachtoffer zal oóre, deudat 't z'n zelfstandigeid kwiet raekt. 'k Kan 't nie b'oórdeele, in oeverre de Kattendiekenaers achteruut gae. Kiek, Jan, jie zeit, dat Kattendie ke gin schuld eit deu verstan dig beleid. A je dat weet deur eigen onderzoek, za 'k zwie- ge, oor, mè 'k wi je toch wè zeie, dat dat in 't allegemeen toch nie aoltied waer is en 'k za m'n eige dan ook wè wachte om mè drekt te zeien, dat, as 'n gemeente vee schuld eit, dat zou komme deur onverstandig beleid. En zöo zü dan de Roömsche vol- legeliengen van meneer Mussert moete kieze of kaevele. 't Za vor ulder zien: óf de Roömsche ker- reke, óf meneer Miussert. 't Spreek vanself, dat de bisschoppen nie over ies van één nacht waere ge- gae, toen ze de Roomsche vó die beslissende keuze gezet Mè daerom staet 't vó mien vast, dat er 'n eêleboel meneer Mussert zul afvalle. Noe eit die man geschre- ve, dat 'n 't an de Roomsche over- laet om te doen, wat ulder konsen- sie vooschrieft. Zei noe asjeblief nie, Jan, wat 'n goeie man is dat toch, wan ie geef mè net, wat in Nederland noe a meer as 300 jaer vor ielekendeên bestaet: 'k be- doele vrieëid van geweten, 'k Wi wè vraege: as n de Roömsche is nie vriegelaeten ao, Wat dan. Waere ze dan verplicht geweest deur ulder eêd om meneer Mus sert deu dik en dinne te bluve vol legen? As dae „jae" op gezeid oort, dan is dat toch 'n verplette rend oordeel over die rechters, die meneer Mussert vollege. 'k E van self geleze, da ze niks gemaekt kunnen oóre,, mè da 's dan toch zeker wel 'n reden, dat er zó gauw meugelijk 'n wet moe komme om zukke menschen wi toet echte dienaers van den staet maeken. Mè noe wi 'k wè zeie, dat t vor aol de rechters vooschrift moch zien om buten ieleke partie te bluven. Ze spreke aoltied recht in naeme van de Koneginne en daer om zouwe ze nae mien mêenienge ulder eige ook net as de Konegin ne buten de pollejtiek moeten ouwe. Kiek, Jan, 'k vee eêr'oied vó de rechters, mè die zou d'er werentig nie minder om oóre, a 'k wist, da ze nie meedoe an polle- tiek gekaekel. Daer eit 'n êel oögen meneêr is prontjes gezeid, da verdraegen vó den vrede mè weinig of somstemes wel êelemaele niks beteêkene. En daerom zeid 'n ook, da m' ons zó sterk meugelijk moete maeke om den vieand tegen t' ouwen, die t' aevend of morrege zeker komt. Noe, 'k moet 'm g'liek gee, dat de dierste beloften van vasten vrede in den lesten tied waerde- loos gebleke bin. En noe dat dien Endrik mien dudelijk maekte, dat 't in '70 a bienae net eênder was as noe, eb 'k geên geloof mi, dat de menschen ooit wiesder zullen öore. Die joen vertelde mien, dat in 1856 bie den vrede van Parijs aole meeteekenende regeêriengen ulder eige verbonde om laetere kwesties te laete beslisse deur 'n scheisrechter. Toen den öorelog tusschen Frankriek en Duischland op 't uubreken stieng, schoot Ien- geland uut den oek en zei: Dienke julder d'er wel om, wat j'in '56 be loofd En wat was 't antwoord van aolebei? 't Was: In onze bie- zondere omstandigheden kan d er van 'n scheisrechter gin spraeke zien. Zoo was 't ruum 60 jaer gelee, zoö was 't flee jaere; mien som ber geloof zeit: zoö za 't bluve. In dezen moe 'k zeie mit de Prediker: Het gene datter geweest is, het selve salder zijn, ende het gene datter gedaen is, het selve salder gedaen worden. Endrik zei mi mien: zó lank as valsche eerzucht en de dost nae goud d'er zulle blu ve, za d'er gin vasten vrede kom me. 't Kwaed van den gouddost is daebie nog wè 't erregste. Endrik liet 't mien oóre uut ienkelde vaesregels van Bilderdijk. Die waere: Het goud leert meineed, [moorden, rooven; Zijn week en machteloos metaal Geeft scherpte en snee aan ['t oorlogsstaal En klinkt Gods donderstem [boven. Dae bin landen, Jan, wae de Staet 't vornaemste en 't dier- baerste is. Daer oor nie gevroge, oe kunne me de menschen geluk kig maeke, mer oe kan de Staet groöt en machtig oóre. Dae moe vö g'offerd oóre: geld en goed toet 't leven van de menschen toe. Daerom moete dae vee menschen zien, vanself 't liefst gezonde en sterke. En daer oört. dan ook zö- vee meugelijk gezurregd, dat er al- leênig welgeschaepe guus geboren öore. En in 't gene, dat de dokters daevo in dezen moete doe, zoeke z' ook alleênig 't belang van den Staet en nie 't geluk van de men schen. En noe dienke 'k in eênst an de beulen. Die moste mit ulder werk ook 't alg'emeên belang die- ne en vroege nooit nae 't weizien van ulder passenten. Oe da 'k over die dokters dienke, za je noe an- pursant ook wè begrepen En in de verdere opvoedienge van de guus oört er op aolderande ma nieren gezurregd, dat d'ankom- mende joengers en meisen flienk öore, zöda ze tegen kouwe en werremte kunne en nie moe öore bie zwaer werk of ard loöpe. Daerom doen ze gimmelestiek uut den treuren en 't liefst die vee be kent op 't ekserseeren van de soldaoten om ze toch makkelijk te kunne maeke toet oörelogsmatte- riaol van eêrzuchtige machteb- bers. En die joenkeid moet ook ete en drienke, mè mondjesmaet, oör, wan dat maek juust sterk en, wat de deure dicht doet, dat overdae- dige eten kost vee te vee geld en je begriept, da kunne ze dae vee te goed gebruke vor oörelogstuug: daer öor je: liever geld vö kanon nen as vö beuter. Mer in verband daemee kan 'k er mi m'n boere- verstand nie bie, dat dae de men schen nie opgeruumd oóre, die minderwaerdig bin. En dan dienk 'k voraol an ouwe menschen. Wat noe toch werentig menschen van boven de 70 nog vö waerde vö de Staet. Jae, de Kristenen en de Joden, die nog al achterlijk bin, die zulle zeker nie mee wille doe an dat oprurnen, wan die ouwe ulder eige an 't gebod: „Voor den graeuwen haire suit gij opstaen, ende suit het aengesich;te des ouden vereêren.'' En buten die zü d'er nog wè meêr zien, oör, die eêrbied en liefde vor ouwe men schen Mè 'k bluuf er vanself bie, dat 't toch 'n oog Staesbelang za zien da zukke „niksnutters" op 'n zachzinnige manniere verdwie- ne. En zeker zou 't groote dwaes-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9