Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. FINANCIEELE BERICHTEN BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCUE COURANT (W.O. DE UOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 6 JUNI 1936. No. 132. uur uur Aanhoudende spanning op de valutamarkt. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT DE A.N.W.B. EN DE REISBÈLASTING. i fp {Wordt Vervolgd}. vani DEVALUATIE. Indien een of andere bewering maar vaak en uitdrukkelijk genoeg naar vo ren wordt gebracht, heeft zij goede kans, door steeds breedere kringen ten slotte als een axioma te worden aan vaard. Op deze suggestieve beïnvloe ding van het publiek is alleen de recla me gebaseerd, ook in de politiek wordt er in toenemende mate naar gestreefd, allerlei leuzen als waarheden ingang te doen vinden. En op economisch en mo netair gebied is het al niet anders „Autarkie" de voor de wereldhuis houding in haar geheel en elk land af zonderlijk meest funeste ontwikkeling wordt in verschillende landen den volke aangeprezen als ,,het heilzame streven, om de volkshuishouding onaf hankelijk van het buitenland te maken' „Devaluatie" wordt gepropageerd als 't eenige middel, om uit de economische ellende te geraken en den regeeringen in de goudlanden wordt zoo vaak ver weten, dat zij „het juiste oogenblik" om tot devalutatie over te gaan zouden hebben verzuimd, dat dit zich geleidelijk als een vaststaand feit dreigt te zullen gaan vastzetten. Vooral met het oog hierop is het van groote beteekenis dat mr. Trip, de president van De Neder- landsche Bank, in het dezer dagen ver schenen jaarverslag dezer instelling nogmaals in een duidelijk betoog heeft uiteengezet, waarom het vasthouden aan de monetaire politiek noodzakelijk en in het welbegrepen en duurzaam be lang van ons land en zijn bevolking is terwijl devaluatie of depreciatie van het ruilmiddel het karakter van een nood sprong blijft dragen, die een tijdelijke verlichting kan brengen, maar na kor teren of langeren tijd zijn uitwerking verliest. Ons land is zoo gelukkig, zich te kunnen spiegelen aan de ervaring, die in andere landen met monetaire experi menten is gedaan. Deze heeft geleerd dat de noodsprong gedaan wordt ten koste van de minst draagkrachtigen van het volk, die, in tegenstelling met vele andere, niet in staat zijn, zich tegen de gevolgen van de geldverzwakking te wapenen en bij gelijk gebleven of ge daalde inkomsten, de kosten van het le vensonderhoud zien stijgen. Men is maar al te geneigd te kijken naar den huldi gen toestand in de landen, die na 1931 den gouden standaard hebben verlaten en vergeet, dat het proces van aanpas sing aan de nieuwe geldverhoudingen zich in die landen nog niet geheel heeft voltrokken. Om de uiteindelijke gevolgen van de devaluatie van het ruilmiddel te kunnen beoordeelen, moet men zijn blik richten naar de landen waar het depreciatie proces met zijn nasleep zich tusschen 1920 en 1930 heeft afgespeeld. Wanneer men de balans voor deze landen op maakt vindt men aan de creditzijde een tijdelijke opleving in den handel met het buitenland en daarmede van de indu- striëele bedrijvigheid, maar daartegen over een ingrijpende verarming, tijden van kommer en ellende voor menschen met een vast inkomen en een daarmede gepaard gaande inkrimping van den binnenlandschen afzet, vervolgens een periode van prijs- en loonstijgingen met alle, hieruit voortvloeiende sociale on rust en als eindresultaat. een terug keer naar den vroegeren toestand. Hoe- we! de Fransche franc destijds tot een vijfde van zijn oorspronkelijke waarde was gedeprecieerd, weken de prijs- en loonverhoudingen in Frankrijk na ver loop van een vijftal jaren niets meer af van die in de landen, die zich van valu ta-bederf hadden onthouden. Eenzelfde ontwikkeling is trouwens waar te nemen in de landen, die na 1931 door WILLIAM LE QUEUX. 1). - „Het doet mij genoegen je weer te zien, mijn beste Gerald. Ben je weer eens tijdelijk hier?" Het was zes uur op een wannen zo meravond van het jaar 1911: plaats van handeling St. James Club, de welbeken de Club der diplomatie in Piccadilly; de spreker sir George Renfrew, een oud diplomaat. Het jongmensch van ongeveer dertig jaren, dat hij aansprak, was Gerald Danecourt, een edelman van den ouden stempe] 'maar weinig gezegend met aardsche goederen. De jonge Danecourt moest zich door het leven slaan met een magere ondersteuning uit de vader lijke schatkist. Hij had goede hersens en bijzondere innemende manieren en stond reeds hoog aangeschreven bij de hooge ambtenaren van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Hij had een goe de promotie gemaakt en bij het begin van dit verhaal was hij secretaris van het gezantschap in Vanina, de hoofd stad van Slavonië. Slavonië was een klein koninkrijk, doch op dit oogenblik deed het van zich spreken in de Euro- peesche politiek als een gevolg van ver wikkelingen en intriges. tot devaluatie zijn overgegaan. Aan de hand van indexcijfers toont het jaarver slag van de Nederlandsche Bank aan dat de groothandelsprijzen en de kosten van levensonderhoud zich in die landen in een stijgende richting bewegen. Tege lijkertijd en hierin komt het aanpas singsproces het duidelijkst tot uiting valt in de landen van het goudblok een verdere prijsdaling te constateeren. Het verschil vertoont een voortgaande ver mindering. Uit deze gegevens valt, naar mr. Trip betoogt niet slechts a: te leiden, dat de monetaire ontwikkeling in Engeland en de Ver. Staten heeft op gehouden, een druk op de wereld marktprijzen te oefenen, doch ook, dat in de richting van onderlinge aanpassing gegaan wordt. Dat deze nog niet vol tooid is, kan geen verbazing wekken in het licht van de vérgaande ontwrichting Het is in nagenoeg alle phasen der we reldontwikkeling sedert het uitbreken van den oorlog van 1914 te constatee ren, dat vele voorspellingen en uitspra ken vooral in dien zin mank gaan, dat de tijdsduur, voor het doorwerken der economische wetten benoodigd, onder schat wordt. Erger is het wellicht, dat wanneer dit doorwerken meer tijd vor dert dan verwacht werd, de neiging ont staat, om aan' de werkzaamheid der wetten twijfel te koesteren en te wek ken. Dat de waardeverandering van een ruilmiddel na korter of langer duur haar invloed moet verliezen kan, na de verschillende, belangrijke depreciaties en daarop gevolgde devaluaties sinds het eind van den oorlog, in redelijkheic niet ontkend worden. Bedriegen de tee kenen niet, dan is het oogenblik meer nabij gekomen, waarop hetzelfde ten aanzien van de sedert 1931 ingetreden depreciaties zal getuigd kunnen worden Mr. Trip waarschuwt dan ook tegen verdere monetaire experimenten. Het krachtige betoog van den Presi dent der Nederlandsche Bank ten gun ste van handhaving van den gouden standaard zal niet nalaten, velen op nieuw tot nadenken omtrent het valuta- vraagstuk te brengen. Op de valuta markt zelf heeft het uit den aard dei- zaak onder de tegenwoordige omstan digheden niet veel invloed gehad. Im mers worden de koersbewegingen van de valuta's niet beheerscht door de ver houdingen in ons land, maar vinden zij hun oorzaak in de nog altijd onopgelos te situatie in F r a n k r ij k, welke de mogelijkheid van devaluatie daar te lan de openlaat. Zoolang deze onzekerheid aanhoudt, zal ook de druk op den gul den voortduren, nu eens in wat groo- tere, dan weer in iets mindere mate. De Nederlandsche Bank zal zich tegen de hieruit voortvloeiende goudverschepin gen uit ons land slechts te weer kunnen stellen door het aandraaien van de dis- contoschroef en zij heeft dit klassieke middel in de afgeloopen week dan ook tot twee maal toe opnieuw te baat ge nomen. Alberts Co. Naar wij vernemen zal aan de Alge- meene Vergadering der N.V. Houthan del v/h G. Alberts Lzn en Co. te Mid delburg worden voorgesteld van het gunstig saldo over 1935 ad f 9075 af te schrijven op de Vaste Goederen f 9,000 en de rest naar nieuwe rekening over te brengen. Het in de vorige buitengewone Alge- meene vergadering van Aandeelhouders gereserveerd bedrag van f 146,183 ont staan door afstempeling op de aandee- len is als stille réserve intact gebleven. Bovendien zal in die Balans voorkomen een reserve voor diverse doeleinden ad 108,456. De jonge man, gekleed in smoking, achte vriendelijk. Sir George Renfrew was een oude vriend van zijn vader en lad hem reeds als kind gekend. Op dit oogenblik nog tijdelijker dan gewoonlijk, sir George. De politieke at mosfeer is drukkend in Vanina". De oude man knikte bevestigend. Hoe wel niet langer in actieven dienst, volg de hij de stroomingen in de huidige di plomatie met de belangstelling van den ouden en ervaren rot. „Dat geloof ik. In zeker opzicht des te beter voor jonge menschen als jij, die ïunne sporen nog moeten verdienen" antwoordde hij, terwijl hij een oog'enblik zijn hand vriendschappelijk op den schouder van den jongen man legde,. De beide mannen spraken nog eenige oogenblikken en daarna ging Gerald naar de rookkamer, waar hij hartelijk werd verwelkomd door een zestal van zijn clubvrienden. Hij was een van de populairste mannen in den dienst. Om half zeven zeide hij hen vaarwel en ging naar de vestibule, waar hij eeni ge woorden wisselde met den portier, terwijl hij zijn oogen gevestigd hield op de straatdeur. Een paar minuten later hield een taxi voor de club stil en vertoonde zich een allerliefst gezichtje voor het raam. Dane court vloog de trappen af, gaf den chauffeur een adres en stapte in de taxi. Zij was een zeer mooie jonge vrouw Financieel economisch weekoverzicht. Beleggingswaarden onder druk. Scherpe koersfluctuaties op de aandeelenmarkt. Terwijl het er aanvankelijk uitzag, alsof de beleggingsmarkt weinig of geen invloed zou ondervinden van de nieu we spanning op de valuta-markt, bleek deze tenslotte toch niet opgewassen te gen den hiervan uitgaanden druk. De 4 Nederlandsche staatsleeningen heb ben nog even kunnen profiteeren van de vraag voor belegging van middelen, die bij de maandwisseling waren vrijge komen en de koersen zijn hierdoor tij delijk wat aangetrokken. De koersver betering moest echter al spoedig voor een reactie plaats maken. Bepaald flauw waren 4 Ned. Indië en sommige gemeenteleeningen moesten eveneens betrekkelijk scherpe koersverliezen boeken. Het is opmerkelijk, dat het verschil in de noteeringen van 4 Nederland sche en 4 Ned. Indische staatsfondsen in de laatste maanden gestadig is toe genomen. Eipd Januari bedroeg de marge slechts 1% thans is deze op- geloopen tot 4 a 5 Waaraan dit voor de Indische leeningen nadeelige verschil is toe te schrijven is moeilijk te zeggen; naar men weet, zijn de Indische leenin gen zoowel wat rentebetaling als wat aflossing betreft door den Nederland- schen Staat gegarandeerd, zoodat zij vdijwel op één lijn kunnen worden ge steld met de Nederlandsche staats leeningen. Reden, om juist thans bijzon der pessimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de verhouding van Ned. In dië tot het Moederland is er stellig niet, Men kan dan ook slechts aannemen, dat hoofdzakelijk technische oorzaken, die met de intrinsieke waarde der fondsen niets uitstaande hebben, aan de lagere koersen ten grondslag liggen. Van buitenlandsche obligatiën waren in verband met de ontwikkeling der valuta-markt Engelsche staatsfondsen opnieuw gevraagd; ook Amerikaansche spoorweg- en andere dollarleeningen konden een verdere koersstijging boe ken, daarbij profiteerend van den nieu wen drang naar belegging in buitenland sche waarden en van de verdere verbe tering der financieele resultaten der desbetreffende ondernemingen. Zoo ste gen obligatiën Cities Service verder op de publicatie van het gunstige jaarver slag, waaruit blijkt, dat alle bedrijfstak ken olie-, electriciteits- en gasbe drijf tot de stijging der winst hebben bijgedragen. Ondanks de in den aanvang der week ter beurze heerschende devaluatiestem ming ging er in Amerikaansche aandee- len toch minder om dan nog kort gele den het geval was. De weifelende hou ding van de New Yorksche beurs, waar de koersen over het geheel weer wat zijn ingezakt, was hieraan natuurlijk niet vreemd. De kooplust concentreer de zich ditmaal weder voornamelijk op de z.g. arbitragewaarden, dat zijn de fondsen, die ook op de Parijsche beurs verhandeld worden en daar als object voor kapitaalvlucht in aanmerking ko men. Het waren echter niet alleen Pa rijsche aankoopen, die de koersen van Koninklijke, H. V. A., Philips en Am sterdam-Rubber op den eersten beurs- dag na de onderbreking van zaken door de Pinkstervacantie sterk omhoog dre ven. Het Nederlandsche publiek liet zich eveneens niet onbetuigd en betrok ook sommige locale industriëele waar den, scheepvaartaandeelen e. d. in de Koersstijging. Deze moest echter plaats maken voor een scherpe reactie, toen zoowel het jaarverslag van de Neder- van vreemde, wellicht Fransche af- tomst eenvoudig gekleed, maar met al- e kenteekenen van iemand van eersten stand en beschaving. „Waar brengt u mij heen?" waren de eerste woorden, die zij tot hem richt te. Ergens waar het heel rustig is, hoop ik; wij mogen geen gevaar loopen, maar ik weet, dat u altijd voorzichtig is". De jonge man lachte gelukkig. ,Naar een plekje, dat ik eenige jaren geleden ontdekte en waar wij zeker goed zullen eten. Ik heb daar vanmiddag een fijn dineetje besteld met een paar van uwe geliefkoosde schotels. En wij zullen daar geen enkele bekende ontmoeten". Het mooie meisje keek hem dankbaar en vriendelijk aan. „Hoe lief van u om zich zooveel moeite te geven en u mijn ievelingsspijzen te herinneren",. Er volgde een oogenblik stilte; toen eg'de zij impulsief haar hand op de zijne en sprak met zachte, liefkozende stem: „Het is zoo heerlijk om u terug te zien mijnheer Danecourt". Hij bracht hare hand aan zijne lippen. „En voor mij, u weet wat dit is en wat het altijd zal zijn". Hij stond op het punt om meer te zeggen, doch hield zich bijtijds in. Zij draaide haar hoofd af, opdat hij de treurige blik in haar oogen niet zou zien en slaakte een diepe zucht. Hij begreep de beteekenis van die zucht, maar zei- de niets. Een oogenblik later hield de taxi stil landsche Bank als de herhaalde aan wending van het disconto-wapen den genen, die uit valuta-vrees op de aan deelenmarkt wilden gaan reageeren, n hart onder den riem kwam steken. Ge kalmeerd is de aandeelenmarkt nog niet en zij zal dit ook nog wel niet worden, zoolang geen meerdere zekerheid be staat omtrent de ontwikkeling van den toestand in Frankrijk, waar de stakings beweging nieuwe moeilijkheden be reidt. Op de stemming voor aandeelen Ko ninklijke Petroleum werkte aanvanke lijk de verhooging van het dividend nog na en de hiermede verband houdende verwachting van een gunstig jaarverslag deed ook haar invloed gevoelen. Hier tegenover staat als minder bevredigen de factor, dat de petroleumsituatie in de Ver. Staten nog altijd tamelijk on overzichtelijk is; als gevolg van de ster ke toeneming der productie door de aanboring van een aantal nieuwe bron nen. Uit de jongste berichten blijkt in- tusschen dat de verschillende staten, waar de nieuwe boringen plaats vinden, maatregelen nemen om de productie aan banden te leggen. Tevens maakt 't een goeden indruk dat de voorraden ruwe petroleum ondanks de uitbreiding der productie nog een vermindering aantoonen. Op 22 Mei j.l. werden zij gekaamd op 314.325.000 vaten, d.i 1.156.000 vaten minder dan een week geleden. In deze vermindering der voor raden weerspiegelt zich de toeneming van het benzineverbruik, dat naar men aanneemt zijn hoogtepunt nog niet bereikt heeft. Oder deze omstandighe den schijnt er voor bijzonder pessimis me ten aanzien van de vooruitzichten der Amerikaansche petroleum-industrie geen aanleiding te bestaan, al is de sta tistische positie der markt dan ook min der hecht dan nog kort geleden het ge val was. De hoogste koersen voor aandeelen H. V. A. konden ook niet worden ge haudhaafd, al heeft de verhooging van het dividend van 4 tot 8 de ver wachtingen ter beurze aanmerkelijk overtroffen. Nog kort geleden liep het gerucht, dat het dividend tot 4 of ten hoogste 5 zou worden beperkt. Men mag aannemen, dat de hoogere uïtkee- ring mogelijk is gemaakt door de stij ging der winsten op de z.g. „bijproduc ten" der maatschappij, voornamelijk op rubber, palmolie en sisal. De vooruit zichten voor het laatstgenoemde pro duct worden nog gunstig beoordeeld. Java- en Sumatra-sisal moeten in het bijzonder gevraagd worden; er zijn in den jongsten tijd weer loonende ver schepingscontracten afgesloten, zoowel naar de Ver. Staten als naar Europa, en de prijzen blijven zich aanmerkelijk boven het prijspeil van de Oost-Afri- kaansche soorten bewegen. Tabaksaandeelen hebben hun hoogste koersen evenmin kunnen behouden, on danks het gunstige resultaat van de laatste tabaksinschrijving, waar in totaal 16853 pakken werden verkocht a 1.65 per 14 kg, terwijl 15160 pakken van de zelfde merken het vorige jaar 1.36 be dongen. In totaal is in de vier inschrij vingen tot dusverre een gemiddelde prijs behaald van 1.74 tegen 1.52 voor dezelfde merken vorig jaar. Vooral wegens de verlaging van de kostprijzen voor Sumatra-tabak in de laatste jaren opent deze opbrengst gunstige per spectieven voor de financieele resultaten der Sumatra-tabaksmijen in het loopen- de jaar. Hoewel het eenigszins tegenviel, dat de Kon. Paketvaart Mij. over het afge loopen jaar geen dividend kon uitkee- ren, heeft het jaarverslag dezer Mij. toch wel een goeden indruk gemaakt. Het vorige jaar moest de winst- en ver liesrekening nog sluitend worden ge voor een bescheiden restaurant en stap ten Gerald Danecourt en zijn metgezel lin daar binnen, Om zeven uur dienzelfden avopd ging een vreemdeling van middelbaren leef tijd, gekleed in een lichte overjas en met een slappe hoed, een actentasch in zijn hand, de trappen op van de St. James-club, Hij informeerde bij den por tier of mijnheer Danecourt aanwezig was. „Mijnheer Danecourt kwam gisteren uit het buitenland terug", was net ant woord. .Mijnheer is nu niet hier". De vreemdeling was teleurgesteld en stond een oogenblik in gedachten ver zonken. „Is er wellicht vandaag een dame voor hem hier geweest?" vroeg hij eindelijk, Het duurde eenigen tijd voor de voor zichtige portier antwoordde. Hij had dezen vreemdeling nog nimmer gezien en hij wist ook niets van hem af. Aan vankelijk was hij niet geneigd om diens nieuwsgierigheid te bevredigen. De vreemdeling bemerkte zijn aarzeiing „Ik kan u gerust zeggen, dat ik mijn heer Danecourt zeer goed ken en ik zou hem, zoo eenigszins mogelijk, vanavond gaarne ontmoeten. U zult hem hens-'h geen nadeel doen door niijn vraag te beantwoorden". Na dit aandringen gaf de portier toe dat er een dame in een taxi was voor gereden en dat Danecourt met haar was meegegaan. Daar hij in avondkleeding maakt door overboeking van f 765.000 van de extra reserve; in 1935 werden de afschrijvingen echter verdiend en laat de winst en verliesrekening daarna nog een voordeelig saldo van 218.126. De resultaten rechtvaardigen dan ook het vertrouwen in de toekomst, zich uitend in de stijging van de beursnoteéring der aandeelen tot omstreeks den paristand. Voor industriëele aandeelen deden zich geen bijzondere factoren gelden. Na een aanvankelijke stijging keerden de mees te koersen ongeveer op hun uitgangs punt terug. Hieronder volgt een overzicht van het koerverloop: 4 pet. Nederland 97%, 98%, 96%, 97. 4 pet. Ned. Indië 94%, 93, 93%. 4 pet. Eng. Fund. Ln. 72%, 73 11/16. Kon. Petr. 270%,. 279%, 272%, 273%. H.V. „Amsterdam" 240, 249%, 242%, Javasche Cult. 131, 134%, 131,. Ned. Handel My. 130, 135%, 132% Deli Mij. 214%, 217, 214. Deli Bat. Mij,. 166%, 171%, 168%. Senembah 203%, 207, 203. Scheepv. U. 46%, 50, 48%. Philips 188%, 194%, 189%. Unilever 114%, 116 115%, Amsterdam-Rubber 117, 120. Verschenen is de memorie van ant woord inzake het wetsontwerp nieuwe regeling van de pacht. Er is nu o.a. een regeling nopens er kenning van pachtbureaux opgenomen. Indien een pachtovereenkomst door een pachtbureau is goedgekeurd, vervalt de controle van den rechter. In deze bu reaux zullen de belanghebbenden op pachtgebied zijn vertegenwoordigd on der controle der overheid. Verder wordt van de beslissingen van de pachtkamers beroep toegekend op het gerechtshof te Arnhem. Cassatie zal echter zijn uitgesloten. Het ligt niet in het voornemen der re geering de thans bestaande kamers voor crisis-pachtzaken ook mét de recht spraak volgens dit ontwerp te belasten. De van vele zijden tegen de voorge stelde overgangsbepalingen aangevoer de bezwaren heeft de regeering ertoe gebracht deze materie nogmaals na te gaan. Dit onderzoek heeft geleid tot een ingrijpende verandering. In het kort komen de nieuwe bepalin gen op het volgende neer: pachtover eenkomsten, die op 1 Januari 1936 reeds van kracht wajren, zullen door het oude recht beheerscht blijven gedu rende den tijd, waarvoor zij waren aan gegaan, doch uiterlijk tot 1 Januari 1943. Overeenkomsten, die op 1 Januari 1936 nog niet van kracht waren, blijven nog gedurende twee jaren na de in- werktreding der wet door het oude recht beheerscht. De A.N.W.B. schrijft ons: De mem. van antwoord inzake het ontwerp-reisbelasting is thans versche nen. Het is wel zeer teleurstellend, dat in deze memorie van antwoord w e 1 te gemoet gekomen wordt aan vele bezwa ren van ondergeschikten aard, maar dat de hoofdzaak onveranderd is gebleven en de klemmende betoogen daartegen vrijwel onbeantwoord blijven. Door een reeks concessies worden thans vele kleine onbillijkheden wegge nomen. Deze concessies maken wel den ad- ministi'atieven rompslomp ingewikkel der en duurder, zonder omdat ze al- was, veronderstelde hij, dat zij ergens waren gaan eten. „En u weet niet waar?" vroeg de vreemdeling. Hij sprak gebroken En- gelsch en zijn stem was zacht en aange naam. De portier schudde het hoofd:. Dat wist hij niet en indien hij het geweten had, voelde hij zich niet gerechtigd om aan een geheel onbekende daarover in lichtingen te geven,. Na eenig nadenken gaf hij hem een visitekaartje met den naam: FELIX SALCEDO. „Als mijnheer Danecourt terugkomt, geef hem dan dit kaartje, zeg hem dat het mij buitengewoon spijt, dat ik hem niet hier aantrof en dat ik waarschijnlijk geen gelegenheid zal heFben om hier terug te komen. Ik ga nu naar Hotel Majestic. Ik blijft daar tot morgenavond en het zal mij een groot g'enoegen doen als hij mij daar morgenochtend komt be zoeken. Zeg hem, dat het zeer dringend is Salcedo stapte weer in zijn taxi en uitte zijn misnoegen,. „Wat ellendig, dat ik hem gemist heb! Ik was een half uur te laat", mompelde hij. „Als ik niet te laat in Calais was gekomen, zou ik hem getroffen hebben. Als hij mijn boodschap ontvangt, zal hij begrijpen, dat ik hem noodzakelijk moet spreken. Morgenochtend komt hij zeker in mijn hotel".

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5