LAATSTE BERICHTEN, KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. CORRESPONDENTIE. BUR8ERLUKEM STAID. De nieuwe regeering en haar program. ENGELAND. OOSTENRIJK. CHINA. VER. STATEN. Richtlijnen commissie van samenwerking voor bijzondere nooden. Ook België krijgt een socialistischen premier. niet hem. Wij zijn blij, dat we je kwijt zijn'. Toen Mandel in zijn auto had plaats genomen, zongen de voor het departe ment verzamelde ambtenaren de inter nationale. DE REGEERING SOEBAT DE STAKERS, Het Franische ministerie van arbeid publiceerde gister het volgende com munique: „Volgens de laatste berichten breidt de stakingsbeweging zich uit. De oor zaak dezer beweging ligt hierin, d,at de arbeiders na de overwinning van het Volksfront het oogenblik gekomen achten om betere arbeids- en bestaans voorwaarden te veroveren. De politieke situatie is echter sedert de installatie der nieuwe regeering vol komen gewijzigd. Het programma, dat den minister-president morgen bij het parlement z,al indienen, beantwoordt nauwkeurig aan alle eischen der werk lieden. Wij noodigen de arbeiders dan ook uit, zooveel mogelijk rekening te houden met de wijzigingen, die in den politieken toestand zijn gekomen. De regeering zal zonder verwijl wetsont werpen betreffende arbeidsduur en be scherming der loonen indienen en er naar streven, dat die in den kortst mogelijken tijd worden aangenomen^ Wij doen dan ook een beroep op de re delijkheid en het gezonde verstand der arbeiders, opdat geen vergissing worde begaan, die de gelukkige resultaten, welke zij mogen verachten, zou kunnen bederven." De eerste kabinetsraad. De regeering-Blum heeft gistermid dag haar eersten kabinetsraad gehou den. In een na afloop gepubliceerd com munique wordt medegedeeld, dat de re geeringsverklaring in groofce trekken door den Raad is aangenomen. De mi nisters van binnenlandsche zaken en arbeid hebben met hun collega's den toe stand besproken, die ontstaan is door de stakingsbeweging. De regeeringsver- klaring, die vanochtend door den mi nisterraad definitief zou worden vast gesteld, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag ,a.s. wetsontwerpen zullen worden in gediend strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacan- ties in de particuliere industrie en col lectieve arbeidscontracten. Voorts staalt de natonalisatie der oorlogsindusriën op het programma en een eerste herziening der wetsdecreten, waarbij de loonen der beambten bij de openbare en geconcessionneerde diens ten en de pensioenen der oud-strijders worden verlaagd. De Kamers zullen niet uiteengaan, al vorens zich te hebben uitgesproken over het -principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel v,an decreten zal worden geregeld. Op het gebied der buitenlandsche po litiek legt de regeeringsverklaring den nadruk op den vurigen vredeswil der re geering, die haar politiek zal baseeren op de Volkenbondsorganisatie. De regeeringsverklaring is zonder de bat en met algemeene stemmen aange nomen. Volgens door socialistische Kamerle den in de wandelgangen verstrekte me- dedeelingen, zal het eerste deel van dit regeeringsprogramma, met spoed worden behandeld en ongetwijfeld wor den aangenomen. DE DRIE BEGINSELEN. De Kamer is gistermiddag overge gaan tot de installatie van haar bu reau. De nieuwe Kamerpresident, Herriot, heeft in een toespraak verklaard, d,at de drie beginselen, welke volgens hem deze wetgevende periode moeten be heerschen zijn: 1. de handhaving van de repubiek; 2. het weer tot bloei brengen van het oeconomisch leven en; 3. de handhaving zoowel van den binnenlandschen als den buitenland schen vrede. Herriot herinnerde voorts aan de woorden van Maximiliaan Robespierre, „er is slechts één democratie, waar de staat in waarheid het vaderland is van ajle individuen, de hem opvatten en kan rekenen op even zoovele belang hebbende verdedigers van zijn zaak als hij burgers telt." Pijnlijk weinig belangstelling. Tal van leden van het Londensche diploma tieke corps zullen de receptie op de Abessijnsche legatie ter eere van den Negus niet kunnen bijwonen. Ze moeten toevallig allemaal met vacantie of zoo Verschillende landen zouden zich voor een pijnlijke situatie geplaatst zien. Wat zich laat denken: de kool en de geit sparen valt nooit mee. Minister Eden, die er toch moeilijk neelemaal af kon, heeft zich naar zijn kiesdistrict begeven doch zich doen ver tegenwoordigen door lord Cranbornex. e Ambassadeurs van Turkije en China, de gezanten van Perzië en Afghanistan, alsmede de zaakgelastigde van Japan hebben de uitnoodiging aangenomen. De meeste andere leden van het diploma tieke corps hebben t o t h u n s p ij t fdat zal wél! Red.) moeten mededee- len niet aanwezig te kunnen zijn, daar zij met het weekeinde niet in Londen zijp'. 7 Dank van den Negus. In een audiëntie, die de Negus aan den mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft verleend (let wei: niet omge keerd!) heeft hij dezen verzocht, de Britsche regeering zijn warmen dank te betuigen voor den steun, dien zij se dert den aanvang van het conflict met Italië aan de Abessynsche zaak heeft verleend. Officidele Britsche kringen volstaan met deze aanduiding, dcch men haast zich daarbij op te merken, dat het onderhoud zeer kort en niet meer dan een courtoisie was, en dat het zich niet ieende voor een bespreking der vraag stukken die uit den huidigen toestand ten aanzien van Abessynië voort vloeien Hoare eerste lord.. Sir Samuel Hoare is benoemd tot eersten lord der admiraliteit als opvolger van lord Mon- sell. SNELTREIN WEENEN-PARIJS ONTSPOORD- 2 Dooden, verscheidene zwaar gewonden. Gisteravond is de sneltrein Weenen Parijs bij het station Ebelsberg nabij Linz ontspoord. De locomotief en ver scheidene wagons vielen omver en wer den vernield. De hoofddirectie der Bondsspoorwe- gen deelt mede, dat de uit Frankrijk en Zwitserland komende D-trein no. 122 op een opengebroken deel tusschen de sta tions Asten en Ebelsberg ontspoorde. De locomotief, de dienstwagon, de post- wagon en drie personenwagons vielen omver. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn hierdoor vernield. Volgens de voor- loopig'e inlichtingen zijn twee perso nen gedood en werden bovendien 6 per sonen zwaar en een groot aantal licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptreinen terstond naar de noodlottige plek ge reden. Het verkeer is omgelegd. Tot handhaving van de orde is een campag- nie Bondstroepen derwaarts gezonden. Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou het aantal gewonden 35 be dragen. MUSSOLINI EN SCHUSCHNIGG- De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft te Rocca Delia Ca- minate eindelijk het verwachte bezoek gebracht aan Mussolini, met wien hij zich twee uur lang op h a r t e 1 ij k e wijze heeft onderhouden. Omtrent het besprokene is niets uit gelekt. Wel kan worden meegedeeld dat tijdens het geheele verblijf van Schuschnigg te Viareggio hij met nie mand anders gesproken heeft dan met den militairen attaché van de Oosten rijksche legatie te Rome en dat hij geen enkel lid van het Huis Habsburg heeft ontmoet. De verblijfplaats de)r Habs- burgers, de Villa Delia Pianore, is op het oogenblik gesloten. Volgens Oostenrijksche berichten heeft Mussolini getoond de motieven, die Schuschnigg kort geleden hebben geleid tot een hervorming van zijn ministerie, volkomen te begrijpen. Verder wijst men er op, dat geen enkele wijziging in de politieke orienteering of eenigerlei sensatie het gevolg zal zijn van dit on derhoud. KRASSE MAATREGEL. De Chineesche regeering heeft de nieuwe wet op het opium-gebruik afge kondigd. Zij stelt bij derde veroordee ling de doodstraf vast voor al le opiumschuivers, terwijl ambtenaren, studenten en hoogleeraren reeds bij de eerste overtreding ter dood kunnen worden veroordeeld! HONGERSNOOD In de provincie Kansoe heerscht hon gersnood. In de hoofdstad der provincie Lang Tsjeoe, zijn gedurende de laatste veertien dagen duizend menschen van gebrek gestorven. MEER DAN 11 MILLIOEN WERKLOOZEN. William Green, de president van den Amerikaanschen vakvereenigingsbonc deelt in een schrijven aan de „New York Sun" mede, dat het aantal werk loozen in April naar de schatting van den bond 11,506,000 bedroeg. Naspel van de affaire Hauptmann. Naar uit Mount Holly in New Jersey gemeld wordt, is Ellis H. Parker, de be kende detective die gouverneur ifóff mann terzijde heeft gestaan, bij het par ticuliere onderzoek naar het geva Lindbergh, onverwacht gearresteerd. Parker wordt er van beschuldigd bij de ontvoering v,an den advocaat Wendel. wieng bekentenis de baby van Lind bergh te hebben gedood, indertijd de executie van Hauptmann nog eenmaa' h(eeft doen uitstellen, een leidenden rol te hebben gespeeld. De politieke positie van gouverneur Hoffman is ernstig geschokt. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin het een schema aanbiedt voor de oprichting en werkzaamheid van de bewuste commis sies. In deze circulaire wordt er op gewe zen, dat het werk der commissies uit sluitend zal bestaan uit het verleenen van eenmaligen steun uitkeeringen ineens in die gevallen, waarin het verleenen van dien steun de kracht van de, gewone instellingen van welda digheid te boven gaat, en wel hoofdza- celijk aan zg. stille armen, die door bij zondere nooden in moeilijkheden zijn gekomen. Hierbij behoeft niet alleen gedacht te worden aan moeilijkheden ontstaan uit de crisis, ook in andere gevallen, bv. ziekte, waarin eenmalige steun van grooteren omvang noodig is, kan deze worden verleend. Deze hulpverleening blijft principieel allereerst de rechtstreeksche taak van de bestaande particuliere en kerkelijke instellingen. De minister onderstelt echter, dat in vele gevallen de bestaan de instellingen van weldadigheid hier toe financieel niet in staat zullen zijn; dan kan dit slechts geschieden door sa menwerking van verschillende zijden. Voor dergelijke gevallen nu is de nieu we commissie van samenwerking be doeld. Het doel der commissies van samen werking is dus, een band te leggen tus schen die particuliere en kerkelijke in stellingen, welke zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden en deze hulpver leening in onderling overleg te organi- seeren en uit te voeren. De commissie moet niet te groot zijn. In haar moeten zijn vertegenwoordigd de voornaamste instellingen van jyelda- digheid, welke zich met dit werk bezig houden. Indien er naast deze instellin gen lichamen zijn, die zich bijzonder in teresseeren voor de nooden der nieuwe armen, kunnen ook vertegenwoordigers van deze in de commissie worden be noemd. Er is geen bezwaar, dat ook een vertegenwoordiger van de burger lijke armenzorg in de commissie zitting heeft. Wanneer in een gemeente geen of nagenoeg geen instellingen bestaan, die zich met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden bezig hou den, kan de hier aangegeven richtlijn niet streng worden gevólgd. Indien de burgemeester van een dergelijke ge meente van oordeel is, dat er toch wel gevallen van stille armten in zijn ge meente zich kunnen voordoen, kan de burgemeeister desgewenscht een com missie van steunverleening in bijzonde re nooden in het leven roepen, bestaan de uit enkele door hem hiervoor ge schikt geachte particuliere personen. In zeer kléine gemeenten is ook zelfs een dergelijke commissie wellicht over bodig en zal de burgemeester de enke le aanvragen om steun persoonlijk kun nen behandelen. Het Nationaal fonds stelt echter als regel het bestaan van een „commissi van samenwerking" op prijs. De commissie zal tot taak hebben: 1. het in ontvangst nemen van hulp- aanvragen; 2. het instellen Van een onderzoek naar de hulpaanvragers; 3. het zich breaden over de wensche- lijkheid van hulpverleening en den vorm en omvang van deze hulp; 4. het bijeenbrengen van het bedrag, dat noodig is voor de beoogde hulp, zooveel mogelijk geheel (eventueel in samenwerking der medewerkende in stellingen) en, zoo dit onmogelijk is, met bijstand van het nationaal fonds; 5. het geven van advies aan den hulpbehoevende en het verleenen v,an moreelen en bemiddelenden steun naast den geldelijken bijstand. De grootte van de uitkeering, welke het nationaal fonds eventueel als aan vulling op het plaatselijk bijeenge brachte bedrag z,al kunnen geven, zal aan de hand van de door de commissie te verstrekken gegevens telkens indi vidueel worden vastgesteld. De hulpverleening zal in den regel gepaard moeten gaan met intensieve individueele bemoeiing. Indien slechts een der vertegenwoordigde instellingen gelden beschikbaar stelt voor een be paald geval, zullen ook het toezicht en de moreele steun in den regel aan die instelling kunnen worden overgelaten. Bemiddelende bijstand kan bijvoor beeld bestaan in het bevorderen van huurverlaging, van het gedeeltelijk kwijtschelden van schulden, van vermin dering van hypotheekrente, enz. enz. Tri 'Tm wf—rynr-"m- ahriasLK voor te bereiden, werd een commissie benoemd, die contact zal zoeken in ver schillende plaatsen in Zeeland, om door medewerking van velen het mogelijk te maken dat van deze vergadering, als in vroeger jaren een machtig getuigenis uitga tegen alle zedeloosheid. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is tot arts bevorderd de heer A. I. Vos te Nieuwdorp, geb. te Wissenkerke. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen radio-technicus slaagde de heer N. van der Schraaf te E 11 e- w o u t s d ij k. Met ingang van 9 Juni a.s. is de heer P. de Jonge te Tholen benoemd tot kweekeling met akte, aan de R.K. school te R i 11 a n d-B a t h. OVERVAL DOOR EEN TAXI CHAUFFEUR, De dader gevlucht. Vrijdagavond keerde een inwoner uit Amsterdam per auto uit het Gooi naar de hoofdstad terug. Op den Muider- straatweg nabij Diemen werd de auto mobilist aangeroepen door een chauf feur van een taxi v,an een particulie re taxi-onderneming, die aan den kant van den weg stond. De chauffeur van de taxi, deelde den automobilist mede, dat hij motorpech h,ad en hij verzocht hem zoo mogelijk te helpen. Toen de auto mobilist, daartoe bereid, zich over de openstaande motorkap boog, gaf de chauffeur van de taxi den man plotse ling met een stuk ijzer een slag op het hoofd. Daar de .automobilist niet ernstig getroffen werd en zich omdraaide pro beerde de taxi-chauffeur voor de twee de maal den man tegen den grond te slaan. Toen de slag slechts gedeeltelijk aankwam, doch toch nog zoo hevig was, dat de automobilist achteruit deinsde, sprong de chauffeur in zijn taxi en reed zoo hard mogelijk weg. De automobilist deed bij zijn terug keer te Amsterdam aangifte bij de po litie, die den taxi-chauffeur thans zoekt. (Ongecorrigeerd.) RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Een zware straf. De Raad voor de scheepvaart heeft zijn oordeel uitgesproken over het aan den grond stooten bij Norderney van 't motorschip „Lies". De gedragingen van de betrokken stuurman vindt de Raad onverklaarbaar. Hij heeft alle orders van den kapitein in den wipd geslagen en de Raad moet aannemen, dat betrokkene zoozeer blijk heeft gegeven zijn vak niet te verstaan, dat het noodzakelijk is dat hij ernstig wordt bestraft, opdat hij tevens de ge legenheid zal krijgen, voordat hij weder om als stuurman zal kunnen optreden, zich zooveel vakkennis eigen te maken dat hij in het vervolg niet in die mate misplaatst is als stuurman op de brug van een schip als hij door voormelde handelingen gn gedragingen heeft ge toond te zijn. Het ongeval is geheel en al aan zijn schuld te wijten. De Raad straft den betrokken stuur man door hem de bevoegdheid te ont nemen om als stuurman of kapitein te varan op een schip, voor den tijd van zes maanden. Uit Brussel wordt gemeld: Vandervel- de heeft de opdracht tot vorming eener nieuwe regeering aanvaard. WISSELKOERSEN. Wijlen mevr. wed. H. Korstanje van Moolenbroek te Middelburg heeft aan de Geref. Kerk te M. f 500 en aan hare Diaconie f 500 gelegateerd vrij van successie. Middernachtszendelingen naar Zeeland. Het hoofdbestuur van de Ned. Mid dernachtzending heeft besloten, de jaar vergadering einde Sept. in Zeeland te I houden. Teneinde de jaarvergadering Londen 7.43 1.44% Berlijn 59.62% 59.60 Parijs 9.74 9.74 Brussel 25.03 25.01% Zwitserland 47.81 47.81 Kopenhagen 33.1714 33.22% Stokcholm 38.37 38.37% Oslo 37.35 37.40 New York 1.48 1.48 Madrid 20.19 20.20 Praag 6.14 6.13 Part. disconto 4 4%-% Daggeld 1% 1% TWEE WIELRIJDERS GEDOOD. De rechtbank te Zutphen deed heden uitspraak in de zaak tegen den thans geschorsten 27-jarigen directeur van de Apeldoornsche kolencentrale J. H. G. uit Apeldoorn, die terecht had gestaan omdat hij, verkeerende onder drankin vloed, op 25 Februari op den Arnhem- schen straatweg tusschen Apeldoorn en Beekbergen 's avonds om acht uur twee wielrijders, de 22-jarige mej. Blumink uit Velp en den 19-jarigen K. de Bruin uit Arnhem met zijn auto had aangere den, tengevolge waarvan beiden zijn overleden. De officier had de maximum straf ge- ëischt nl. negen maanden gevangenis straf en een jaar ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen. Het vonnis luidde conform dezen eisch. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Voor den kantonrechter te 's Graven- hage, was gedagvaard de 53-jarige mag- netiseuse Th. C. L,. zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Ver dachte was niet verschenen. Volgens getuigenverklaring behandel de L. kinderen door met haar handen over het lichaam te strijken. Baat heb ben de kinderen er niet bij gehad. Zij zijn later overleden. De kantonrechter vereenigde zich met den eisch van den ambtenaar van het O, M., die twee geldboeten van f 75, subs. 15 dagen hechtenis vorderde „Trouw lezer' etc. Op anonyme brieven antwoorden wij niet. Als we Uw naam en adres weten zullen we U gaar ne van dienst zijn! m—rrrrrritrr'-imrrnmanr, Goes. Bevallen: J. A, de Witte, geb. Ver donk z. Colijnsplaat- Getrouwd: D. v. Gilst 23 j ;m en P. A. de Wit 22 j. jd. R D. Steur 26 j. jm. en H. T. v. d. Weele 24 j. jd. (N.B), V rouwenpolder Van 31 Mei tot 6 Juni, o Getrouwd: J. Poppe, jm 25 j. met N. Aarnoutse jd. 25 j. Driewegen. NOver de maand Mei. Overleden: J. J. de Witte z 5 mnd- (D.Z.) Kloetinge. Over de maand Mei. Bevallen: A. de Jonge, geb, Walrave d., M. v. d. Velde, geb. Hoekman d., L. Bremen, geb Knieriem z,, S. C. Trimpe Burger, geb. Schrijver z., J. Snoek, geb. Flipse d. Getrouwd: J. C. de Laat 25 j. jm. en P. C. v. d. Schraaf 21 j. jd., P. de Munck 27 j. jm, en P. E. Schrier 22 j. jd., J. Paauwe 29 j. jm. en A. Jacobs 22 j. jd.. K. Gorsse 25 j. jm, en J. Hoogstrate 22 j. jd. Overleden: C. Murre 55 j. geh. met Q. y,..d. Linde. (D.Z.) Ovezand. Over de maand Mei. Bevallen: C, de Winter, geb. Zuidhof z., M, Traas, geb.. Menheere z. Getrouwd: M. Krijger 26 j. jm. en C- Mi. v. Liere 23 j. jd, W. J. Raas 27 j. jm. en A. Rentmeester 22 j. jd. Overleden: J. Koole 72 j. wedn. Tv Steenbakker, E. Becks 61 j. g'eh. met G. A. van Immerzeel. A. Vermeule 60 j. geh. met M. Ars, (D.Z Wolphaartsdifk. Over de maand Mei. Getrouwd: J. G. Mol 24 j. jm. en C. Gt. Braam 21 j. jd; A. Eggebeen 23 j. jm. en S. P. de Jager 23 j. jd., P. Huijsson 28 j. jm. en E. Oreel 27 j. jd., P. Leinse 32 j. jm. en G. de Visser 31 j. jd., W,. C J. Bosschaart 22 j. jm. en J. Nijsse 29 j. id. Bevallen: M. Koeman, geb. Buijse z„ A. v. d. Weele, geb. Prince d.. J. E. Schipper, geb. Van Liere d., C. Alme- kinders, geb. Nijsse d-, C. Tramper, geb,. Sinke z. Overleden: J. Florijn 64 j. geh,. met A. Snoep H. Kervink 67 j. geh. met A de Bokx. (D.Z Kortgene- Getrouwd: J. M. v. d. Plasse 31 j. jm. en M. C. Abrahamse 22 j. jd (N.B.) IJzendijke. Over de maand Mei. Bevallen: M. A. Hamers, geb,. Pies- sens z., A. M. van Voorenberghe, geb. Hamelijnck z. Getrouwd: R. F de Smedt, 32 j. jm. en M. H. M. Marteijn 34 j. jd., A. Wil- lemse 23 j. jm. en J. M. Tollenaar 21 j,. jd., P. de Vlieger 29 j. jm. en J. S. v, d. Walle 31 j. jd. Overleden: S. J. Martijn 28 j. wed.. J. J. Catsman (IJz.) Waterlandkerkejejj Over de maand Mei. Bevallen: N. Buijsse geb. Witte d„ I. M. Tas, geh de Munck z. Getrouwd: W. J. Bruynoooge 25 j. jm. en M J. Schilleman 24 j. jd. Overleden: P. Hoevenaars 78 j. wed- D. Kotvis. (A A.) 471STE STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 12e lijst. Trekking van Vrijdag 5 Juni. PRIJZEN VAN: f 15000: 6468 f 1000: 1646 3196 3766 4699 9745 16965 18771 18823 19557 20821 f 400: 4281 12370 20515 f 200: 5594 7333 9060 f 100: 453 2517 5343 5407 7049 7784 11665 15770 PRIJZEN VAN f 70: 371 17646 NIETEN. 379 415 423 450 7091 7100 7107 7118 7159 7160 11911 11917 14122 14135'

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3