NIEMEIJER'S KUNST EN WETENSCHAP. KERK EN SCHOOL. STITEN-GENERAAL. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. TKoffia VOLKENBOND. BELGfE. FRANKRIJK. Frankrijk heeft weer een re DUITSCHLAND ENGELAND. Bedenkelijk! OOSTENRIJK. POLEN. SPANJE VER. STATEN* INTERNATIONAAL «Mbote unfie tendkrv IV® HOL IK Je kent een huisvrouw de koffie, zegt Dora, en bij mij mogen ze komen 12 (Ingez. Med.) king worden gesteld. Hoog boven de hoogste toppen vliegend, liet de „Jan van Gent" het slechte weer, dat in Zwitserland heerschte onder zich. Eerst bij het afdalen naar Milaan wer den de passag'ers in hagel en bliksem het zware weer gewaar. Te Milaan waar het vliegtuig onder stroomenden regen aan den grond werd gezet, werd het gezelschap opgewacht door den vertegenwoordiger der KL.M., in. C. F. C. Meuser, die ook de vlucht naar Rome meemaakte. Het laatste deel van het traject was een vlucht langs de westkust, van het schiereiland, dat zich in den laten na middag den titel van „het zonnige Ita lië" weer waardig maakte. De heer Hollmann van de „Deutsche Luft Hansa was op het vliegveld te Rome ter begroeting' aanwezig. De tocht was aldus in eenige uren vol bracht. De „J an van Gent", een douglas dc-2 had onderweg alle comfort geboden en de passagiers hadden kunnen consta- tereen. dat het vliegen op groote hoog te, zelfs bij het heerschende ongunstige weer, de reizigers voor het gevreesde „bumpmg" bijna volkomen kon vrij waren. N Openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg. De nieuwe aanwinsten van de open- hare leeszaal en bibliotheek te Middel burg zijn: BrusseVan Huizen: Het steenen ventje. De Man: De barre winter van negen tig- Van Zeggelen: Een liefde in Kenne- merland. Preedy: De koers van het leven. Stjernstedt: Vier levens. Fabian: Widow's oats. Thomas: Katrin! die Welt brennt! Adler: De zin des levens. Bergmans: De tuin bij het huis. Ortega y Gasset: Bespiegelingen over leven en liefde. Van Suchtelen: Oorlog. Sutherland: Alexandrine Tinne. Wibaut: Levensbouw. De burgemeester Marnixschool te Antwerpen bestaa't 15 September a.s, 10 jaar. Op 15 September a.s. zal worden her dacht, dat te Antwerpen de Nederland- sche Protest,antsche Burgemeester Mar- nix-School werd opgericht. Deze school werd op 15 September 1926 geopend met 18 leerlingen; lang zaam is het aantal geklommen tot 123 leerlingen. Aan deze school zijn 4 Ne- derlandsche, volledig gediplomeerde krachten verbonden. Het mag een bij zonderheid worden genoemd, dat tot op heden deze school zonder eenige sub sidie, hetzij van de Belgische- hetzij v,an de Nederlandsche regeering, heeft gewerkt. Voor de instandhouding is zij steeds op de milddadigheid van Protes- tantsch Nederland aangewezen geweest. Met groote dankbaarheid gaat men het a.s. jubileum tegemoet. Ter gelegenheid v,an dit jubileum- is er een aardig boekje verschenen, waar in de lotgevallen dier school worden verhaald. De Voorzitter van het comi té tot steun der school in Nederland, prof. dr. W. J. Aalders, schreef een artikel: „Na tien jaren". De heer A. de Jong Ez., lid v,an voor noemd comité schreef eveneens een ar tikel, terwijl de oprichter en voorzitter der school te Antwerpen, ds. P. de Haan te Antwerpen, van zijn ervaringen met de school vertelt. Voorts bevat het boekje interessante statistische gegevens. Het doel van het boekje is een Ju bileum-gave voor de school te vragen Bij voorkeur worden giften ingewacht op postrekening No. 197120, ten name van den „Penningmeester van het Co mité tot Steun der Ned. Prot. (Burge meester Marnix) School Antwerpen", te 's-Gravenhage. Tweede Kamer- DE VASTE LASTEN. (Vervolg van het verslag van gisteren). De heer v. d. H e u v e 1 (a-r.) constateert tenslotte met den heer De Geer eenig verschil van standpunt tus- schen het beginsel der crisispachtwet en dat deri landbouwhypotheekwet. Overtuigd van de noodzaak van verla ging der vaste lasten zullen spr. e n het grootste deel zijner politieke vrienden de re geering steunen, zonder daarmede te kennen te geven, dat zij door de re geering gekozen methode de beste van alle vinden. De heer Goseling (r.k.) wijst op de verantwoordelijke positie van 't parlement. Het vaste 'laisten-probleem is een vaste last geworden in het re- geerbeleid. De algemeene monetaire en economische toestand des lands moet den doorslag geven. Dan wijst spr. o. m. op den achteruitgang der spoorweg opbrengsten, op de behoeften van het defensiefonds, op het plan, om aan In- dië 25 millioen a fonds perdu te ge ven, op het in het .algemeen niet-ren- dabele agrarisch bedrijf, op de positie van handel en nijverheid, van de ha vens, op de cijfers van in- en uitvoer. De vermeerderde bedrijvigheid in den scheepsbouw bracht lang niet altijd ren dabele opbrengsten. In hoever is er aan passing bereikt, gaan we in de richting van herstel? Spr. vestigt de aandacht op de zeer sterk sprekendë cijfers over de werkloosheid, voortdurend nog stij ging. Met name wat betreft de oudere werkloozen staan we voor een door deflatie gewijzigden vorm der bedrijven. De toestand in Nederland is uiterst moeilijk. Voor zooveel er opleving is, kofnt Nederland in de achterhoede. Meer dan vroeger is men tot de over tuiging gekomen, dat het zoo niet blij ven kan. Wat de voorgestelde landbouwhypo theekwet betreft, spr. acht het noodig, dat het landbouwcrediet niet wordt aangetast; het voorgestelde zal onaf wijsbaar zeker nieuwe teleurg'estelden scheppen. Spr. vreest, dat we er zoo zeker niet komen. Spr. kan in de aangeboden wetsontwerpen geen geslaagde poging zien tot aanpassing op de door spr. gewenschte wijze. Spr. verwijst naar de rede van prof. Aalberse op 23 Juni 1935. Snel hande len volgens een machtigingswet ware de eenige methode gjeweest om con sequente deflatie een goede kans te geven, wil men voorkomen dat devalu atie, maar dan in zijn slechtsten vorm, komt. De pogingen tot deflatie langs dezen weg zijn mislukt. Spr. kan niet inzien, dat door aanvaardifng der ontwerpen iets goeds kan worden bereikt voor ons volk in zijn geheel. Spr. en z ij n fractie, die hun verantwoorde lijkheid zullen weten te dragen, zul len tegen stemmen. Ook de heer Schouten (a.r.) heeft over de beide voorgestelde wets ontwerpen geen gunstig oordeel. Reeds de indiening der ontwerpen heeft tot een belangrijke ontwrichting der hypotheekmarkt geleid. Inmiddels is spr.'s oordeel over het v,aste lasten-ontwerp minder ongunstig dan dat over het landbouw-hypotheek- ontwerp. Hoezeer spr. daar ook veel moeilijkheden ziet. En in 't bijzonder wat betreft de bepaling van de huren van arbeiderswoningen. Spr. verwerpt met overtuiging alle consequente deflatie en devaluatie. Spr. betreurt het standpunt van den heer De Geer en de rede van den heer Go seling te dezen aanzien. De anti-revolutionairen hebben den laatsten tijd wel getoond, bereid te zijn om impopulariteit op staatkundig ge bied op zich te nemen, omdat het voor ons volk noodzakelijk is. Zij zijn bereid Lot samenwerking, op een grondslag die alsnog te bereiken is, met allen. De heer S c h a 1 k e r (comm.) oefent critiek op het beleid van de re geering, gericht op verzwakking van de positie der economisch minst draag- krachtigen; hij stelt o.m. ,aan de Neder landsche sociaal-democratie ten voor beeld, hetgeen er in Frankrijk geschiedt bij het optreden van een rood arbeids front. De heer S c h i 1 t h u i s (v.d.) betoogt, dat in het streven der regee ring verlaging van v,aste lasten wel 'n belangrijke plaats moet innemen. Ze is onmisbaar voor het aanpassen van het Nederlandsche volksleven aan de veranderde omstandigheden. Bevatten de wetsontwerpen waarborgen, dat ver laging der vaste lasten inderdaad ver kregen wordt? Spr. heeft het prijsge- ven van de algemeene huurverlaging betreurd. Deze wetsontwerpen vertoo- nen geen vastberaden stap in de rich ting van verlaging van vaste lasten. Spr. bepleit huurverlaging in het bij zonder ten aanzien van winkels en ca- fé's en voorts voor fabrieksgebouwen enz. Spr. zal de ontwerpen aan vaarden, al zijn ze onvoldoende. De vergadering wordt verdaagd tot vanmiddag een uur. HET CONGRES VAN DEN INT. BOND VAN VOLKENBONDSVER, Nadat op het congres van den Int bond van Volkenbondsvereenigingen te Glasgow aangedrongen was op plannen tot reorganisatie van den Volkenbond, zoodat deze meer effectief zou worden, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij een beroep gedaan wordt op alie landen aan te dringen op rehabilitatie van het internationale sy steem door toepassing van de volgende vier voorstellen: 1. het organiseeren van een systeem van collectieve veiligheid, waarbij de aanval niet alleen strafbaar gesteld wordt, doch ook wordt voorkomen. 2. het nemen van maatregelen, die er toe moeten leiden den eerbied voor internationale verplichtingen te ver zekeren. 3. het aanvaarden van regelingen, die het mogelijk zullen maken zonder het toevlucht nemen tot oorlog, zoodanige wijzigingen in verdragen aan te bren gen, als verstand en rechtvaardigheid eischen, en het aanvaarden van nieuwe overeenkomsten, die tot een economi- schen toestand moeten voeren, die meer in overeenstemming is met de politieke solidariteit, die grondslag moet zijn van collectieve veiligheid,. 4. internationaal toezicht op beper king en uiteindelijke vermindering van bewapening en het onderdrukken van particulier voordeel bij wapenfabricage. De balans der wereldtentoonstelling, De balans der Brusselsche wereldten toonstelling van 1935, toont een winst van 5 0,1 5 3 frs. De voornaamste ontvangsten beston den uit een regeerings-subsidie van on geveer 18,000,000 frs., een subsidie der stad Brussel van frs. 25,000.000, opbreng sten van tombola etc. frs, 60,000,000, huren, entreegelden etc. 90,000,000 frs. Het Rijk ontving aan belastingen on geveer 34,500,000 francs, terwijl de Bel gische spoorwegen gedurende de ten toonstelling in vergelijking met dezelfde periode in 1934 54,000,000 francs meer ontvingen. Leon Blum en zijin ministerie van 36 „man" Maar er zijn 3 vrouwen bij Een korte ver klaring van den nieuwen soci- alistischen premier. De ministers en onderstaatssecreta rissen der demissionaire regeering zijn in het kabinet van Albert Sar- raut bijeengekomen, van waar zij zich naar het Elysée hebben begeven om hun ontslag aan te bieden aan den president der republiek. Dit is met dank voor de moeite en zorgen ,aanvaard. Leon Blum is inmid dels met zijn kabinet gereed gekomen; hij heeft het president Lebrun voorge steld. Dit ministerie-Blum is het 102e van de derde republiek. Voor de eer ste keer is een socialist met de samenstelling van een ministerie belast. Het bestaat uit 36 personen, te weten: 20 ministers, 15 staatssecretaris sen en een hooge commissaris. Vijf der regeeringsleden zijn senatoren en 27 Kamerleden. De vier niet-parlementa- riërs zijn Paul Faure, en de dames Suzanne Lacore, Jolliot Curie en Brunschwig. Vier der nieuwe ministers hadden reeds zitting in het ministerie -Sarr,aut. Met uitzondering van 'Vio lette, Daladier, Cot en De Tessant, zijn alle overige leden van het ministerie- Blum, ook de minister president zelf, voor de eer ste maal lid van een ministerie. Poli tiek is het ministerie aldus over de partijen verdeeld: 19 leden der S. F. I. O., 14 radicaal socialisten, en drie vertegenwoordigers der republikeinsch socialistische unie. Een verklaring van Blum. Na de bekendmaking van zijn kabi net verklaarde Blum aan de journalis ten: „Ge hebt de ministerlijst gelezen en vindt haar misschien wat lang. In de eerste plaats bevat zij een nieuwig heid waaraan ik groot belang hecht, dat nl. drie vrouwen als staats-secreta- rissen in het ministerie zijn opgenomen, nl. madame JofiotCurie voor weten schappelijk onderzoek, madame Suzan ne Lacorre voor kinderbescherming en madame Brunschwig voor oorlogswedu wen. Ik wensch plaats in te ruimen voor een aantal nieuwe diensten en dezen in het algemeen belang te ontwikkelen, zooals de sport, vrije tijd, kinderbe scherming en lichamelijke opvoeding. Ge zult natuurlijk ook hebben opge merkt, dat de aandiening van de mi nisterlijst iets van het gebruik is afge weken. Dit is niet om mij het air te geven van een goedkoop vernieuwer, want originaliteit streef ik niet na. Het is om aan de ernstige zorgen tegemoet te komen. Het ambt van minister-pre sident zal ik altijd beschouwen als een functie van coördinatie en organisatie. De logische verdeeling van het minis- terieele werk zal grondige administra tieve hervormingen vergemakkelijken. Inzake de door de regeering te volgen politiek, zult ge begrijpen, dat ik dit reserveer voor mijn uiteenzetting in de Kamer en Senaat. GeN kent overigens reeds voldoende de groote lijnen aan het program dat ik denk uit te voeren. Zaterdag komt de regeering voor het parlement. Ik geloof dat Wij hiermede alle snelheidsrecords geslagen hebben. Vrijdagmiddag 12,30 uur zal ik een toe spraak voor de radio houden over den binnenlandschen toestand en het ar beidsconflict. R.K. geestelijke veroordeeld. Het landsgerecht te Coblenz heeft een r-- katholieken geestelijke wegens onzede lijke handelingen met minderjarigen en staatsvijandige actie tot drie en een half jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De receptie van den Negus. In antwoord op de uitnoodiging tot het corps diplomatique gericht, tot bijwo ning van de receptie Zaterdag a.s. ter eere van den Negus te houden, heeft de Abessijnsche gezant, naar Reuter ver neemt, tot nu toe slechts weinig me- dedeelingen ontvangen, dat de uitnoo diging aanvaard werd Voor militair vliegerkade. De Landeshauptmann van Opper-Oosten- rijk heeft een beroep aan de bevolking uitgevaardigd, waarin hij de inzameling van middelen bepleit ten behoeve van de oprichting van een militair vliegtuig eskader ter speciale bescherming van Opper-Oostenrijk. EEN NIEUWE, STERKE KOERS Communistisch noch fascistisch Maar stevig aanpakken! De zitting ,van den Landdag geopend. Bij de opening van de buitengewone zitting van den Landdag heeft de mi nister-president Skladkowaki een ver klaring .afgelegd, waarin hij een verzoek tot verleening van vol machten rechtvaardigde. Ten aanzien van de politiek van het nieuwe kabinet zei de minister-president, dat deze niet gericht zal zijn op uiterst links, dat een non-agressiepact met de communisten heeft gesloten, noch op uiterst-rechts, dat onder het mom van vaderlandsliefde de antisemietische uit wassen aanwakkert. De regeering, «aldus de premier, zal de or d e hand haven en alle excessen tegengaan. De voornaamste t,aak van de regeering is herstel van het econo misch leven en van de nationale defen sie, waarover generaal Rydz Smigly in zijn jongste rede heeft gesproken. De minister-president zeide van meening te zijn, dat de strijd tegen het commu nisme door politiemaat regelen alleen onvol doende is. Het communisme zal het best kunnen worden bestreden door de werkloozen ar beid teverschaffen. Sklad- kowski deelde medé, dat opgehouden zou worden met de arrestaties en huis zoekingen op groote schaal, aangezien een sterke regeering niet tot dergelijke maatregelen haar toe vlucht behoeft te nemen. Op het oogen- blik wordt 'een plan uitgewerkt tot be strijding der werkloosheid. Maarschalk Pilsoedski, aldus vervolg de de premier, is dood, doch zijn geest leeft voort, en deze wordt gepersoni- ficeerd door generaal Rydz Smilgly, den bewaker onzer grenzen. Wij moeten bereid zijn, hem zoo noodig te volgen. De minister-president besloot met den Landdag uit te noodigen, de regeering op haar daden te beoordeelen, en haar vertrouwen te schenken, door voor de volmachten te stemmen, want de parlementaire debatten zijn te langzaam om de evolutie in den econo- mischen toestandte kun nen volgen. Tien jaar president, Gister is over al in Polen plechtig de dag herdacht, waarop tien jaar geleden prof. Mosci- cko het presidentschap der republiek aanvaardde. Dagbladdirecteur ernstig gewond. De directeur van een dagblad in de om geving van Santander is in een café overvallen en door twee revolverscho ten ernstig gewond. De aanvaller pleeg de tijdens de achtervolging door de ca fébezoekers, zelfmoord. Het aantal r. katholieken Volgens de „Official catholic Directory" be draagt het aantal r. katholieken in de Ver. Staten, met inbegrip van Alaska en Hawaï, 20.735.189, hetgeen een ver meerdering van 212.136 ten opzichte van 1934 beteekent. FINNEN ZIJN NETTE LUI. Staatssecretaris Huil heeft tegenover de journalisten verklaard, dat er geen enkele aanwijzing is, dat de oorlogsdebi teuren midden Juni van plan zijn de dan vervallende schuldentermijnen te vol doen, met uitzondering van Finland! LEGER- EN VLOOTCREDIETEN. President Roosevelt heeft een wets ontwerp onderteekend inzake een vloot- crediet van 526,524,000 dollar. Het aan zienlijkste bedrag, dat ooit in vredestijd voor de marine is aangevraagd. De President heeft reeds wetsontwer pen inzake militaire credieten onder teekend tot een bedrag van 572,446,000 dollar, welke bedrag eveneens het hoog ste is, dat ooit voor vredestijd werd toegestaan, DARDANELLEN-CONFERENTIE. De Britsche regeering heeft de uitnoo diging van de Turksche regeering tot deelneming aan een conferentie te Mon- treux officieel aangenomen. Aldaar zal onderhandeld worden over de kwestie der remilitariseering van de Dardanel- len en over de revisie van het verdrag van Lausanne. Tot bijeenroeping besloten- Het Volkenbondssecretariaat heeft' gistermiddag bekend gemaakt dat de voorzitter van de Volkenbondsvergade ring op grond van het voorstel van Ar gentinië besloten heeft, de Volkenbonds vergadering bijeen te roepen. DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. (Ingez. Med.) TUMULT IN DEN JORDAAN. Verzet tegen het verspreiden van pamfletten door politieke partij. Tijdens het huis aan huis verspreiden van pamfletten door leden van de N. S. B„, is 't Donderdagmorgen te half zeven in de Nieuwe Leliestraat te Amster- d a m tusschen een aantal van deze menschen en .andersdenkenden tot een vechtpartij gekomen. Een jongeman van eerstgenoemde groep heeft daarbij met een hard voorwerp een klap op h#€ hoofd gekregen, waardoor een bloeden de wonde ontstond. Na in het binnen gasthuis te zijn verbonden, kon de ge wonde zich naar huis begeven. Als ge volg van het tumult rukte v,an het bu reau Marnixstraat een overvalauto uit en nauwelijks was deze ter plaatse of de demonstranten zochten in alle rich tingen een goed heenkomen. De dader van de mishandeling kon nog niet wor den aangehouden. DIAMANTEN BRUILOFT IN DE HOOFDSTAD. Gisteren hebben de heer en mevrouw MinkenhofSaks te Amsterdam hun diamanten bruiloft gevierd. Op de druk bezochte receptie heeft de wet houder G. Baas Kzn., een toespraak ge houden om namens het gemeentebe stuur de 80-jarige bruid en den 31-jari- gen bruidegom, die wat betreft gezond heid en werkkracht nog een voorbeeld zijn voor de jongere generatie, geluk te wenschen. Een groote mand met bloe men van het college van B. en W. gaf mede uiting aan het medeleven van het stadsbestuur met dit zeldzame feit. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag was het dertienjaiige dochtertje van de familie W. B. te Hoenzedriel aan het spelen in een hoop smeulend papier. Plotseling vatten haar kleeren vlam. Voordat hulp kon worden geboden was het kind reeds met zulke vreeselijke brandwonden overdekt, dat onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis te Den Bosch noodzakelijk was. De toestand was) uiterst zorgwekkend. GOEDE VANGST VAN DE HAAGSCHE POLITIE. Dank zij de bijzondere activiteit en medewerking van den juwelier M. is het Dinsdag aan de Haagsche politie gelukt, wederom twee inbrekers te arresteeren, die verdacht worden tal van diefstallen in de residentie gepleegd te hebben. Het geval heeft zich als volgt toege dragen: Dinsdagmiddag kwam de 50-jarige S. eenige gouden sieraden te koop aanbie den bij bedoelden juwelier M. De juwe lier herkende in S. den man, die hem eenig'en tijd geleden eenige sieraden wilde verkoopen welke bij onderzoek van diefstal afkomstig bleken te zijn. De juwelier was toen de dupe geworden en het resu den gege T doei pras frou had was arri lont fiets aanl men BJ den blik den, deze inbr plee ken A inbr de s ben L bek» te z D. gear zeke Z hee in Am mar zed< dat den 1 3 n zulle gelo droo te A het blijv 0< uitk» het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6