DE PAGODE MAGGI' ZEELAND. KRONIEK van den DAG. LUCHTVAART. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 5 JUNI 1936. N®. 131. 74>" MfALCHEREli, im~3EVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. JUSTAB LETTEN *N MILLIOEN VLUCHTELINGEN. Men kan nu wel zeggen: ieder land moet tenslotte z'n eigen boontjes maar doppenmaar als het de doppen dan over den muur werpt in de tuintjes van zijn huurlieden, dan kan het wel eens lastig worden. En deze vergelijking gaat nog erg mank ook. We zouden moeten zeggen: als een boontjes-doppend land het nu ineens in z'n hoofd krijgt, dat alleen witte boo- nen deugen, en het werpt alle bruine boonen, van hoe prima qualiteit ook, over den muur, enkel omdat ze bruin zijn.... dan zal de buurman-tuinman toch eens moeten overwegen, wat-ie er mee aanvangen moet.... De gezamenlijke buurtbewoners heb ben, momenteel een oppertuinman, die zich met niets anders dan dit boonen probleem bezig houdt: Sir Neill Mal colm, hooge Volkenbondscommissaris voor de vluchtelingen. Woensdag is hij, vergezeld van den heer Erim, van het Volkenbondssecretariaat in Genève, in Den Haag aangekomen. Hij heeft daar besprekingen gevoerd met de Nederland- sche autoriteiten op de dep. van sociale zaken en van justitie. In het bijzonder is daar besproken het programma voor de inter-gouvernementeele conferentie met betrekking tot het vraagstuk der vluchtelingen, welke in Juli in Genève zal worden gehouden. Sir Neill Malcolm heeft zich vervol gens, denkelijk met hetzelfde doel, naar Brussel begeven. Over ditzelfde onderwerp is eind Mei door de Liga van Volkenbondsvereeni- gingen een belangwekkende conferentie georganiseerd in de London School of Economics. Hoofddoel dezer conferentie was de aandacht te vestigen op de nood zakelijkheid van een diepgaande behan deling, wanneer dit probleem in Sep tember door de vergadering van den Volkenbond behandeld zal worden. De openingszitting werd door Lord Cecil gepresideerd. Hij zeide, dat er 1.000.000 vluchtelingen, Russen, Arme niërs, Assyriërs en Duitschers verspreid over de wereld leven. Bij onderzoek van de mogelijkheden tot redding noemde hij de vestiging in nieuwe landen, en hij wees op de vestiging van Duitschers in Palestina als het sterkste voorbeeld van succes in deze richting. Elke oplossing eischt echter een actie van den Volken bond, en de hulp aan vluchtelingen toch ligt geheel buiten de arbeidsspheer van den Bond. Lord Cecil hoopte, dat de Britsche re geering haar taak hier zou zien, en op de a.s. vergadering zou aandringen op een centrale administratie van de vluch telingen onder de directe autoriteit van den Volkenbond. Het denkbeeld, dat het Nansenbureau zijn taak in 1938 zou be ëindigen zooals besloten was in de vergadering van 1930 was op dit oogenblik fantastisch en belachelijk. Het was onmogelijk, een chaos te laten vol gen op het thans heerschende systeem. Sir Herbert Samuel oud-minister en voormalig hooge Commissaris van Groot- Brittanië in Palestina, die dezer dagen ever hetzelfde onderwerp te Amsterdam een rede hield, zeide, op de Londensche conferentie, dat de belangrijkste aan wijzing was, dat de geheele jonge gene ratie van Duitsche Joden voelde, dat hun positie in Duitschland hopeloos is, en dat allen het plan opvatten, het land, waar zij gedurende generaties wonen, met hun families te verlaten. Velen van degenen, die Duitschland verlieten, hebben de Door MARJORIE BOWEN. Zij herinnerde zich wat miss Stalling had gezegd van Robinetta's onschuldig geloof in haar liefde en smart om haar echtgenoot; zij herinnerde zich wat zij Timothy had verteld geloovende dat 't een leugen was. Maar misschien had Robinetta, met haar kinderlijke openhartigheid en een voud, juist gezien; misschien had zij, toen zij had gezegd: „ik heb altijd mijn echtgenoot liefgehad", de waarheid ge sproken. Ten minste het wa« aan René dat zij nu dacht; het was de liefde van twintig jaren geleden waarover zij treurde, niet de liefde van gisteren. Als zij nu, in h,aar troosteloosheid, een van deze man nen naast zich zou kunnen hebben, zou zij René hebben gekozen. Zij keek naar het portret; zij dacht aan alles wat zij hadden gemist en on uitsprekelijk leed kwam over haar toen zij bedacht dat hij dood was. Wat was die luchthartige, bekoorlijke jonge man anders dan zijn schaduw? Wat had zij ooit liefgehad in Timothy behalve de gelijkenis, de armzalige, blee- ke gelijkenis van René. Zij had zichzelf overreed tot een hartstocht voor Timothy om zichzelf te redden van de verschrikking van Re- né's dood, en zij h,ad hem opgegeven om dat Robinetta haar het verschil had geopenbaard tusschen deze kunst matige, fantaistische, wanhopige harts tocht v,an een teleurgestelde en ge dwarsboomde vrouw, en frissche jonge liefde; omdat Robinetta haar ook ge landen waar zij thans wonen, groote voordeelen gebracht. In Engeland b.v. is in het Lagerhuis vastgestelde dat 240 ondernemingen door vluchtelingen uil Duitschland zijn opgericht, terwijl een onofficieele schatting een aantal van 500 Engelsche aangestelden bij deze onder nemingen aangeeft. Terugkomende op de vestiging in Palestina, zeide spr., dat dit land in tegenstelling tot andere landen een opgaande conjunctuur had; de immigranten konden snel in het eco nomisch leven opgenomen worden en de bevolking van dit land kon nog ver dubbeld worden. De rust in dit land was op het oogenblik verstoord, maar nie mand zou zich kunnen voorstellen, dat de Balfour-declaratie teruggetrokken zou worden, of dat de immigratie zou worden stopgezet. De economische posi tie van de Arabische bevolking is door de Joodsche immigratie zeer verbeterd. De Council for German Jewry beseft de noodzakelijkheid om groote bedragen bijeen te brengen, om het absorptie-ver- mogen van Palestina voor Duitsche Jo den, die zich daar willen vestigen, te vergrooten. Een andere uitweg was Biro-Bidzjan, doch dit is hoofdzakelijk bestemd voor Russische en Poolsche Joden. Het is niet te verwachten, ging Sir Herbert Samuel voort, dat de politiek der Duitsche re geering in afzienbaren tijd zal verande ren. Men vreest, dat de vervolgingen na de Olympische Spelen zullen toenemen De Volkenbond neemt op het oogenblik het standpunt in, dat de vervolgingen een kwestie van interne politiek zijn, waarin men zich niet kan mengen. De Hooge Commissaris voor de Vluchtelin gen, welk commissariaat thans onder den Volkenbond ressorteert, heeft zijn taak beperkt, veel meer beperkt dan de vroegere Hooge Commissaris, mr. Mac Donald. De oude adviesgevende raad van de vluchtelingen-organisaties is ont bonden, doch een comité is opgericht, onder zijn voorzitterschap, van de groo te Joodsche en niet-Joodsche organisa ties, die in contact komen met den Hoo- gen Commissaris. In zijn te Amsterdam gehouden rede zeide Sir Herbert nog, dat men er naar moet streven het probleem der Duitsche joden op te lossen door de jongere ge neratie gelegenheid te geven te emigree- ren naar andere landen, niet naar de landen rondom Duitschland, die met haar eigen problemen te kampen heb ben, maar naar de overzeesche gebieden, die daartoe gelegenheid schep pen, en vooral natuurlijk naar Palestina. Uitvoerig besprak Sir Herbert Samuel te Amsterdam de moeilijke Palestijnsche kwestie en de mogelijkheid, dat de immi gratie in dit land binnenkort door de Britsche regeering stopgezet zou moeten worden. Het is waar, dat de Joodsche bevolking sedert de Balfourdeclaratie Palestina tot joodsch nationaal tehuis verklaarde, is toegenomen, maar de Ara bische bevolking is in gelijke mate toe genomen. Ook de welvaart is er echter gestegen en het land biedt ruimte ge noeg voor verdere immigratie. Zonder bezwaren kunnen jaarlijks 10 a 12 dui zend jonge Duitsche joden in Palestina worden toegelaten, waarmee in vier jaar tijds 50.000 jonge Duitsche joden gele genheid zouden krijgen zich een nieuwe bestaansmogelijkheid te scheppen. Ook Zuid-Amerika heeft nog plaats voor jonge technici, Nieuw-Zeeland voor landbouwkundigen, en al deze gebieden samen kunnen zeker in vier jaar tijds 100.000 jonge Duitsche joden opnemen. Dit is de oplossing van het probleem, waarnaar op het oogenblik gestreefd moet worden. Daarvoor zijn echter aan- toond had, dat hetgeen zij noodig had niet een geliefde was, maar kinderen, een dochter, een zoon. Zoo leek het haar toe, in de stilte, in den nacht, toen zij niet kon slapen van smart, gekweld door eenzaamheid, zoo als zij al lang door eenzaamheid was ge pijnigd. Onvermijdelijke, eindelooze eenzaam heid, nu René dood was! Zij draaide 't licht uit, h,ad behoefte aan donker. De kamer was koud, tusschen de donkere gordijnen vertoonde zich een glimp sterrenhemel, gesluierd, ver af; zij stak de handen naar buiten en be woog fijngevoelig door de lucht alsof zij een spook liefkoosde, het spook der liefde, het spook van René, het schrik beeld van dat vreeselijke ,,h,ad kunnen zijn", een beeld tegelijk zoo wreed en zoo teeder. Zij zat traag in den statigen stoel tot dat de schemering doorbrak tusschen de gordijnen en haar het grijs toonde in 't bleeke haar dat op haar borst was ge vallen, en het gelaat van haar dooden echtgenoot, dat van den wand keek in een spookachtig licht. Een nieuwe dag! Zij deinsde er voor terug. Het leek onmogelk dat zij zou kun nen voortbestaan deze kleurlooze da gen door; ofschoon haar leven voorbij was kon het nog vele jaren duren voor dat zij stierf. Wat was overgebleven? Slechts de ijdele pr,aal van een moe digen trots. Dien dag kwam miss Stalling terug; zij had er behoefte aan terug te keeren tot de nonnen op Saint Symphoriën Zij was vermoeid, zeide zij, en zij zag er heel oud uit, plotseling, want haar d.ap- zienlijke bedragen noodig, door sir Her- bert geschat op drie millioen pond of ruim 20 millioen gulden! De Zeeuwsche Archaeologische Commissie. Ged. Staten stellen voor aan de ver ordening tot instelling van een Provin ciale Archaeologische Commissie de bepaling toe te voegen, dat ingeval van ontdekking van nog niet bekende mo numenten of fragmenten daarvan, of in geval van herstelling van monumenten, vermeld in de Voorloopige Lijst der Mo numenten van Geschiedenis en Kunst, de commissie in overleg treedt met de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg: betreft het archaeologisch bodem onderzoek, met den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Provinciale rekening 1934. Ged. Staten stellen aan de Provincia le Staten van Zeeland voor de reke ning over 1934 vast te stellen in ont vang op 13.078.018 en in uitgaaf op 13.581.729, alzoo een kwaad slot van 503.710. Rechtsgeding. De Provinciale Staten besloten in '31 dat de provincie een rechtsgeding zou voeren, zoo noodig in hooger beroep en cassatie tegen een vordering, ingesteld door de N.V. Amsterdamsche Maat schappij voor Ongevallenverzekering te Amsterdam inzake schadevergoeding wegens een van de aanlegplaats van den Prov. Stoombootdienst te Breskens te water gereden auto. Het Gerechtshof heeft bij arrest van 12 Maart jl het von nis van de rechtbank te Middelburg van 21 Maart 1934, waarbij de vordering van eischeres ongegrond werd verklaard, in hooger beroep bekrachtigd. Van mr. J. F. van Deinse, ontvingen Ged. Staten bericht, dat de tegenpartij in het arrest van het Gerechtshof heeft berust. Hiermede is dus uitgemaakt, dat de Provincie geen schadevergoeding heeft te betalen. Weg DriewegenBorsselen. Ged. Staten stellen voor in beheer en onderhoud bij de Provincie te brengen 1660 m van den weg DriewegenBors selen (Steiger)Borsselen, thans in be heer en onderhoud bij de gemeente Borsselen, de diaconie der Nederl. Herv. gemeente aldaar en de aanpalende land- gebruikers, onder voorwaarde dat de Polder per jaar 240 of in eens 6000 betaalt. Pensionneering leden van Ged. Staten. Ged. Staten deelen aan de Prov. Sta ten mede, dat h.i. de Verordening tot re geling van de pensionneering van de le den van Ged. Staten in Zeeland, niet in allen deele voldoet aan de voorschrif ten van de wet van 9 Januari jl. om vattende o.m,. bepalingen van wacht geld en van eigen en van gezinspensioen ter zake van het bekleed hebben van het lidmaatschap van Ged. Staten. Ged. Staten meenen, dat de voorbe reiding van eventueel noodige wijziging het best kan geschieden door een com missie uit de prov. staten. Zij geven in overweging in de vergadering van 23 Juni zulkeen commissie in te stellen, die dan voor de tweede vergadering, die op 14 Juli zal plaats hebben, een rapport kan uitbrengen, dat als dan be- pere levenskracht had onlangs laag geflikkerd. - Zij zijn naar Londen gegaan, ver telde ze. Ik heb een telegram van Ro binetta gehad. Haar zuster vindt het naturlijk heerlijk. Van Timothy? Ja. Waar is Magnus Farryner? Ik dacht dat hij misschien Madame de Bellegarde schudde het hoofd: zij wilde niet graag dien dag in Tours terugroepen, zelfs niet in haar geheugen. En Farryner's geheim was niet het hare om 't te verraden, zelfs niet aan miss Stalling. Hij is vertrokken, antwoordde zij. Of hij is nog in Amboise in het „Cheval Blanc". Ik weet het niet. En het komt er niet op aan. Bij het hooren hiervan zag miss Stal ling er nog meer geschrokken en te leurgesteld uit. Het was duidelijk welke heimelijke hoop zij had gekoesterd. Het spijt mij voor Magnus Farry ner, mompelde zij. Ja mij ook. Maar hij is een man, zeide madame de Bellegarde. 1 D,at is niet alles Och, ik weet het niet. Zij beheerschte zich. Wij gaan onzin praten, vindt je niet? Wat is die mist hardnekkig, dag aan dag nu! Zoo lang als ge weg ge weest zijt. Wat afschuwelijk voor u! In Parijs was er den heelen tijd zonneschijn. Dan was zij boos op zichzelf dat ge zegd te hebben, het verkeerde, altijd; maar hoe kon men ooit het juiste woord tot madame de Bellegarde spreken nu? Gaat ge terug n,aar het klooster? handeld kan worden en waarover dan een beslissing kan worden genomen. Bijzonder reglement Polder Walcheren. Tegen het verzoek van het dag. be stuur van den Polder Walcheren om als buitengewone uitgaven, waarvoor het gebouwd ook kan worden aangeslagen, ook aan te wijzen de ten laste van den Polder komende kosten van aanleg en verbetering van de wegen, welke voor komen onder no. 15 a en b van het Prov. wegenplan 1932, voorzoover die uitgaven plaats hebben na 1 Januari 1936, hebben Ged. Staten geenerlei be zwaar en zij wijzen er op, dat de ge vraagde reglementswijziging zich be perkt tot buitengewone uitgaven en geen lasten op de gebouwde eigendom men legt ter ontlasting van de onge bouwde. De strekking der wijziging gaat minder ver dan het Algemeen regle ment, zooals dat op het stuk van de heffing op het gebouwd thans luidt. Fed. van Ned. Rijwielver., Hedenmiddag vergaderde de Federa tie van Rijwielpadvereenigingen in Ne derland in hotel Britannia ite VI is- s i n g e n. Het in 1935 te Groenlo genomen be sluit, om pogingen aan te wenden voor het afsluiten van een verzekering tegen ongelukken op de rijwielpaden, is afge sprongen, doordat twee vereenigingen niet aan verzekering van hun leden wenschen deel te nemen. Ook heeft het bestuur een poging aan gewend om vergunning te krijgen voor de uitgifte van rijwielpad-postzegels met toeslag ten bate van den aanleg en on derhoud van rijwielpaden in Nederland, dit verzoek is echter van de hand ge wezen. Het bestuur zal nu nieuwe wegen zoeken om subsidie en bijdragen te krij gen teneinde het werk der vereeniging in het algemeen belang voort te zet ten. WEMELDINGE. Woensdag vergader de de Zwemclub „Luctor et Emergo" al hier. Van de ruim 100 leden waren er slecht 7 ter vergadering verschenen. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het bedanken van den heer De Kunder, werd gekozen de heer N. Fe- lius Jz. Besloten werd om de badgele genheid op 8 Juni a.s. open te stellen. WEMELDINGE. De hier op 2den Pinksterdag gehouden Emmabloem col lecte heeft 82 opgebracht. Woensdag bracht het Fanfarege zelschap O.K.K. een serenade aan het echtpaar Van HarnVan Oosten in verband met hun 50 jarige echtvereeni- ging. Velen, vooral jongelui, maakten de wandeling naar „Landzicht" mee. Na afloop der serenade maakte O.K.K. nog een wandeling door het dorp. Restauratie N. H. Kerk te Brouwershaven. Ged. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor aan de Kerkvoogdij der Nederl. Herv. gemeente te Brouwershaven toe te kennen 10 in de kosten van her stel van de consistoriekamer van het kerkgebouw tot ten hoogste 460. „Ja." Zal het daar niet eenzaam zijn in den winter? Och, ik weet het niet. Je bent nooit eenzaam als je nooit iets anders ge weest bent. De 'nonnen doen allerlei soort van kleinigheden. Dat is het, glimlachte madame de Bellegarde. Men moet het leven opvul len met kleinigheden. Waar gaat u heen? Nu hier dan daarheen. Plaatsen kunnen mij niet veel schelen. Ik zal veel hier zijn. Zij was kalm, elegant, glimlachend. Miss Stalling was verlicht haar rustig te zien en dacht toch dat een grootere moedeloosheid haar beter had gestaan. Misschien trekt zij het zich per slot v,an rekening niet zoo erg aan zij is zoo fantastisch. Madame de Bellegarde stelde voor samen uit te gaan rijden door den lang zaam optrekkenden mist. Naar de Pagode! Och, w.aarom? protesteerde miss Stalling. Er is geen reden voor, het is maar een gril, zeide madame de Bellegarde droevig. Gaat ge mede? O ja, natuurlijk. Er was iets dat zij graag wilde vertel-1 Ien ,aan madame de Bellegarde en dat kon heel goed verteld worden bij de Pagode, ofschoon zij er eerst voor had gehuiverd die plaats te bezoeken. Daar reden zij door den killen namid dag; de bladerlooze boomen dropen van den vochtigen mist; de rivier, de val lei, de heuvels en de horizonten waren geleidelijk verborgen, aan beide zijden voor en .achter. Toen zij de Pagode bereikten zagen maakf U in 5 minuten met een Maggi» Jus-tablet en wat boter of vet. Maggis Jus is even lekker en even goed ols zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi- product een uitkomst I Let op de naam "Maggi", de geel-rode etiketten en het fabrieksmerk "Kruisster"-«q+^. DE NIEUWE LIJN DER K.L.M. OP ROME. (Van een specialen verslaggever). Nadat Dinsdag de K.L.M,, haar aan deel in den luchtdienst Nederland-Italië had hernomen hebben gisteren eenige vertegenwoordigers van de pers, in ge zelschap van K.L.M.-officials, met den nieuwen dienst kennis gemaakt. Zooals men weet zal de K, L.M. te- samen met de „Deutsche Luft Hansa", waarbij zich later de Italiaansche „Avio- line" zal voegen, een géregelden dienst onderhouden tusschen Nederland en Italië. Verleden jaar reeds werd eenigen tijd tot Milaan gevlogen. Thans is deze lijn doorgetrokken tot Rome. In de „Jan van Gent", die speciaal voor de vlucht over de alpen is ingericht met zuurstof apparaten, ont-ijzers automatische stuurinrichting en aanvliegpeiler, werd gisterochtend te Amsterdam gestart, onder de vertrouwde leiding van ge zagvoerder Parmentier, bijgestaan door Von Weyrother als tweeden bestuurder. In Frankfort voegde zich bij het gezel schap dokter R. M. Slotboom van den geneeskundigen dienst van de K.L.M., die voorloopig de vluchten over de Alpen meemaakt om deskundige con trole uit te oefenen bij het hanteeren der zuurstofapparaten, welke op het traject tusschen Zürich en Milaan waar op een hoogte van ongeveer zesdui zend meter wordt gevlogen, in wer- zij alles tegelijk daar doemde plot seling uit de vochtige grauwheid, wel ke het woud, naakt van gebladerte, verborg, op het grasveld, waarvan de bloemen waren verwelkt en de stille vijver, doorstoken door gebroken rietstengels. Zij verlieten den w,agen en wandel den naar de Pagode. Miss Stalling, zwaar dp haar stok leunende, zeide op eens: Ik deed hen werkelijk gelooven ik overtuigde hen, dat ge nooit over iemand hebt gedacht dan over M. de Bellegarde ock geen oogenblik. Zij had er behoefte aan dat haar vriendin wist dat zij dat voor haar ge daan had, ofschoon het een moeilijk ding was geweest om onder woorden te brengen. Madame de Bellegarde glimlachte over de lieve bedoeling achter de on handige woorden; zij was er zeker van dat Timothy Cqrless verlicht was ge weest d.at zijn ontsnapping hem zoo gemakkelijk en tegelijkertijd bevallig werd gemaakt. ik geloof dat het waar is, zeide zij kalm. Zij stonden stil en blikten op de Pa gode, zoo koket, zoo sierlijk, zoo dap per, zoo volslagen eenzaam, nooit ver radende dat cr ruïnes achter lagen, dat zij verwaarloosde leegheid bewaakten, dat zij het eenige overblijfsel was van groote pracht en praal en macht. Zij lijkt op mij, zeide madame de Belieg,arde. Er is niets achter, maar zij maakt een statigen indruk. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5