SPORT. BINNENLAND. ZEELAND. SH11 RHSSSSlIi WEER EN mm. KUNST EN WETENSCHAP. NUMMER 131. TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. MR, E. FOKKER f «?ÜLI5HEREIi. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEM. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een zomerjurk I 'NtwinctoA# MIDDELBUQGSCHE COURANT £>ttgbia;i Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per jwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. iriededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr 32* GOESCHI COURANT ^12 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiging»» t—~A regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. eafgl „Brieven" of „Bevragen bureau dezer «S8» rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 tast MAAGSCH GEDENKTEEKEN KONINGIN EMMA. In aansluiting op ons verslag van gis teren kan nog gemeld worden, dat de Koningin voor de kranslegging door de vereenigingen begon, bij zich ontbieden liet de heeren Dupuis en Brandes, de bouwmeesters van het monument. Na dat H. M. zich eenige oogenblikken met hen had onderhouden, werden zij aan de vorstelijke gasten voorgesteld. De Koningin had vervolgens een on derhoud met de dames en heeren van het comitee. De voorzitter van het co mité, de heer K.I B.A. de Coster ont ving uit handen der Koningin het offi cierskruis in de Huisorde van Oranje. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P, T. T. De diensten der posterijen en tele grafie, telefonie en postchèque- en gi rodienst hebben in April opgebracht respectievelijk: f 2,824,694, f 299,441. f 1,919,336 en f 614,288, vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar: f 27,607, f 27,158, f 27,229 f 4,669, en vergeleken met de begrco- ting plug f 26,994, plus f 141, plus f 23,736 en plus f 49,488. Totaal f 5,657,759, vergeleken met dezelfde maand vorige jaar f 77,325 en met de begrooting plus f 100,359. In de eerste vier maanden bedroeg de totale opbrengst f 22,467,458 verge leken met verleden jaar f 64,142 en mei de raming plus f 283,358. DE VARKENSCENTRALE GEDAGVAARD. Grossiers in varkensvleesch eischen schadevergoeding we gens ingrijpen der N.V.C. op de binnenlandsche markt. De Nederlandsche Bond van groot handelaren in varkensvleesch en groot handelaren tevens producenten van spek en reuzel („Neprova") is overge gaan tot dagvaarding van de Nederland sche Varkenscentrale en het eischen van schadevergoeding van zeven zijner le den, allen grossiers in varkensvleesch. Deze leden zouden schade hebben gele den ten gevolge van verschillende on rechtmatige daden, die de Varkenscen trale zou hebben begaan, en wel door in te grijpen in den handel in varkens en varkensvleesch, bestemd voor de bin nenlandsche markt. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof .verleend tot het aannemen van de achter hun na men vermelde vreemde eereteekenen: J. B. V. M. J. van de Mortel, burge meester van Noordwijk, dat van com mandeur der orde van Leopold II van België; C. van Vliet, architect B. N. A„ dat v,an ridder der orde van Leopold II van België en F. J. Wassenaar, in specteur van politie. Met ingang v,an 6 Juni a.s. zijn be noemd tot kantoorknecht bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst de bestel lers bij dien dienst B, Blomaard en L. W. de Keijzer, beiden van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes en J. Geene en P. Geerse beiden van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg. Te 's-Gravenhage is overleden mr. Eduard Fokker, die op 14 Juli 1849 te Middelburg is geboren, die .alhier gedu rende tal van jaren gearbeid heeft en bij zeer velen nog in herinnering voort leeft. O.a. is de overledene van 1878 tot 1892 griffier van de Staten van Zee land geweest. Hij werd dit als opvolger van mr. A. R. Arntzenius en kreeg zelf weer mr. W. Polman Kruseman als op volger. Op politiek gebied stond mr. Fokker, die bijna 87 jaar heeft mogen worden, vooraan in de vrijzinnige rijen en zoo was hij ook in Middelburg een paar maal candidaat voor de Tweede Kamer, evenwel zonder gekozen te worden. Dit was later wel het geval toen hij in 1897 candidaat te Alkmaar was. Hij Bleef in de Tweede Kamer tot 1903 en werd toen voorzitter van den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering. In 1914 nam hij als zoodanig ontslag Had mr. Fok ker Middelburg dus metterwoon ver laten, zijn belangstelling in Zeeland bleef bestaan en is hij o.a. gedurende tal van jaren president-commissaris ge weest van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland. Ook van de N.V. De Middel burgsche Courant is de overledene des tijds hoofdcommissaris geweest en ver schillende colleges en vereenigingen zullen hem als oud-medelid of bestuurs lid herdenken. De heer Fokker had in dertijd bij een ongeluk met een omni bus in Engeland een zijner beenen ver loren. Hij heeft zeker een halve eeuw met een houten been geleefd, maar aan zijn werklust heeft dit geen schade toe gebracht en nog tot zijn dood toe bleef zijn helderen geest medeleven met zijn naasten en zijn omgeving. Men meldt ons van andere zijde nog: Mr. E. Fokker was oud-lid van de Eerste Kamer en van de Tweede K,amer; hij werd in 1892 voor de liberale unie gekozen tot lid der Eerste Kamer; la ter, in de Tweede Kamer, zat hij voor den V. D. B. Mr. Fokker, die aanvankelijk lid was van de liberale unie, is later tot den vrijzinnig-democratischen bond overge gaan. De heer Fokker was lid en voorzitter van de staatscommissie voor de water staatswetgeving, welke functie hij be kleedde tot hij gevoelde, dat zijn krach ten een richtige vervulling van zijn taak niet meer mogelijk maakten. Voorts was hij nog lid van de centrale commissie voor de Statistiek, president-commissa ris van de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek te Amsterdam, al welke func- tiën hij successievelijk heeft neergelegd, toen de lasten van den ouderdom hem te zwaar begonnen te drukken. Toen hij te Utrecht zijn woonplaats had, heeft hij ook daar deelgenomen aan het openbare leven, waarna hij, toen hij gepensionneerd was, te 's-Gravenhage een betrekkelijk meer teruggetrokken leven heeft geleid. In den oorlogfstijd was mr. Fokker voorzitter van de crediet-organisatie voor Belgische vluchtelingen. In de Schelde-kwestie (Belgisch verdrag) nam hij een geprononceerd Nederlandsch standpunt in, waarvan hij in geschriften heeft doen blijken. Er verschenen ook talrijke publicaties over allerlei andere onderwerpen van zijn hand. Hij schreef o.m. een commen taar op de ongevallenwet en verzorgde een uitgave van de Nederlandsche waters taatswetgeving. Mr. Fokker was een der weinige overlevenden van hen, die lid van de Staten-Generaal waren onder het be wind van Konihgiïi Emma, voor wie hij een groote vereering koesterde. De Koningin erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, 'terwijl hij bij zijn aftreden als voorzit ter van de staatscommissie voor de waterstaatswetgeving, bij bevordering benoemd werd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Uit hoofde van zijn werkzaamheid als voorzitter van de crediet-organisatie voor Belgische vluchtelingen, werd hij door de Belgische regeering onderschei den door de toekenning van de „me daille du roi Albert." De crematie van het stoffelijk over schot zal plaats hebben Maandag a.s. op Westerveld, na aankomst van den trein van 2 uur 14. Op uitdrukkelijk verzoek van den thans overledene worden geen toespra ken gehouden. HANDELSBELANG. Donderdagavond vergaderde de ver eeniging Handelsbelang in St. Joris on der voorzitterschap van den heer L. A. Stofkoper. De voorzitter herdacht, terwijl de le den zich van hun plaatsen verhieven, de overleden leden, de heeren G. Mes, die jaren lang bestuurslid der vereeni ging was en K. Meertens Sr. Vervolgens kon spr. er slechts op wij zen, dat er nog niets van verbetering in de toestanden is te bespeuren. Naar aanleiding van ingekomen stuk ken, bleek men niets te voelen voor me dewerking aan een Middenstands Cen trale, wel wil men voor bepaalde zaken met anderen samenwerken. Onder de mededeelingen was een der eerste dat het voor het bestuur een des illusie was, dat de winkelweek niet kon doorgaan. Het bestuur meende in deze goed te doen voor den winkeliersstand, maar men wilde niet en dan kan het be stuur er ook verder niets aan doen. Een voorwendsel is erger dan een leugen, want een voorwendsel is eert verborgen leugen. Seneca. W^éh Spr. zeide vervolgens, dat er gelukkig goed gebruik is gemaakt van de gele genheid om met het bestuur, in casu met den secretaris overleg te plegen, Daar door zijn 40 zaken behandeld en drie kwart daarvan heeft men tot algeheele voldoening kunnen oplossen. Het be stuur zal niet nalaten hulp te verlee- nen als het gevraagd wordt. De voorzitter gaf daarna een uiteen zetting in groote trekken t.a.v. het Borgstellingsfonds voor den Midden stand en het Fonds voor bijzondere nooden. Spr. wees er op, dat het Fonds heilzaam zai kunnen werken o.a, voor kleine bedrijven, die wel levensvatbaar heid zouden hebben, maar niet tot bloei kunnen komen. Nog kwam bij de mededeelingen de kwestie der uitverkoopen tersprake en de voorzitter zeide, dat men o.a. de termijnen, waarbinnen uitverkoop mag worden aangekondigd, verkeerd geko zen acht. Zoo meent men dat 15 Juli15 Augustus beter is dan an dere data. Na stemming werden met algemeene stemmen, vier candidaten voor het lid maatschap, als lid toegelaten. Bij de rondvraag kwam men terug op een verzoek van Vreemdelingenverkeer over de bodewagens op de Markt; men meende, dat die daar rustig moeten blijven. Naar aanleiding van een en an der kwam de wensch naar voren van het dempen van het Dok voor het ver krijgen van een flink parkeerterrein Een opmerking over den last, dien 'men in de Kortedelft heeft van het streng handhaven van het parkeerver bod, gaf aanleiding tot de mededeeling dat een groote wijziging van het verkeer o.a. een éénrichtingsverkeer in voorbe reiding is en dat de plannen wellicht vooruit kunnen worden beoordeeld. Een der leden vroeg of het ook be kend is of in Zeeland wel eens ooit iets van het regeeringscrediet van 2 mil- lioen is verleend. Het antwoord was, dat zij, die geholpen worden, gewoonlijk zwijgen, maar het is bekend, dat er ook in Zeeland geholpen is en getracht zal worden bekend te geraken met het aan tal keeren en het totaal bedrag. Medegedeeld werd, dat gebleken is, dat de verordening, waarbij des zomers op Zondag enkele winkels in een be paald stadsdeel geopend mogen zijn, in strijd met de wet is en men dus weer tot algeheele sluiting op Zondag is te ruggekeerd. Dit is ook het bestuur zeer tegengevallen en het heeft den adviseur mr, P. Dieleman, opgedragen na te gaan of ook een andere redactie is aan te vragen, waardoor het gewenschte re sultaat kan worden bereikt. De voor zitter meende dat het nu eens klaar moet zijn met al die verboden en klein zieligheden en dat men geen bezwaar moet maken, dat zij, die het willen, ook kunnen werken. Men moet Middelburg seizoenplaats verklaren, evenals Vee- re, Sluis en Domburg. Alleen toe te staan om aan vreemdelingen te verkoo- pen, is niet wel uitvoerbaar. Over het al of niet houden van een excursie is het bestuur nog niet tot een voorstel gekomen, maar een eenvoudige tocht in de omgeving is wellicht uitvoer baar. Men wil echter groote plannen overwegen voor 1937, als de vereeniging 40 jaar zal bestaan. Ten slotte zegde het bestuur toe op te zullen komen, tegen de regeling van den commissaris van politie, die maar tot twee uur permissie geeft voor bals- e.d. DE VERKEERSEXAMENS. Reeds gisterenmiddag was het groote plein van het Molenwater omgetooverd in een maquette van straten enz. met allerlei verkeersborden, rijwiel- en voet paden e.d. en vele vlaggen gaven aan het geheel een vroolijk aanzien, doch wind en reg^n hebben hedennacht veel schade aangericht. Toen kon men he denmorgen beginnen met het practische gedeelte van de verkeersexamens voor de leerlingen van verschillende scholen en moesten eerst de wielrijdende, daar na de wandelende van iedere groep hun kunnen bewijzen. Men moest o.a. een verkeersagent passeeren, aanduidingen op de borden begrijpen enz. Er werden direct veel grootere en kleinere vergis singen gemaakt, waarbij het ons echter toescheen, dat ook de zenuwen een har telijk woordje medespraken. Hoe het ook zij, dit alles doet aan de waarde van het examen niets af, want nu kunnen de fouten nader besproken worden en dit niet alleen door de on derwijzers, doch ook door de leerlingen onderling, wat direct het'geval reeds was. De examinatoren, bijna alle politie mannen in burger, teekenden de gemaak te fouten aan en deze zullen bij de be oordeeling of een leerling geslaagd moet worden geacht, mede tellen. De examens, die ook hedenmiddag plaats hadden en ook nog morgen des ochtends en des middags worden voort gezet, trokken veel belangstelling van het publiek, dat er ook nog heel wat van kan leeren. AANRIJDING, Gisterenmiddag had op den hoek van de Langeviele en de Beddewijkstraat 'n aanrijding plaats tusschen een van de Markt komende auto en een uit de Bed dewijkstraat komend motorrijwiel. Dit laatste werd beschadigd. Volgens oog getuigen zou de automobilist geen sig nalen hebben gegeven. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in DENK OM DE VERKEERSSTREPEN. De laatste dagen heeft de politie eenige processen-verbaal opgemaakt te gen bestuurders van voertuigen of rij wielen, die niet tegenstaande er ver- keersstrepen stonden, toch gemoedelyk in bochten links reden. Men zij- gewaar schuwd en houde overal, maar zeker als er strepen staan, steeds rechts! ABDIJMUZIEK. De tweede Abdij-uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps is bepaald op Zondag 14 Juni van 12 tot 1 uur. ARNEMUIDEN, Gevonden een doos met eenige blikken met inhoud. Inlich tingen bij F. Meeuwse, Rijksweg b. d, Sloedam te Nieuw- en St. Joosland. Voor het eerst sedert h,are op richting hield de Geitenfokvereeniging „De nuttigheid verzoent den arbeid" te Arnemuiden een keuring, onder lei ding van de heeren Sietema en Versluijs: Aangevoerd waren 20 dieren. Prijzen werden gewonnen in groep I, afdeeling lammeren door J._de Voogd le prijs; W. Duvekot 2e pr.; J. M'eeuwse 3e pr. Groep II. éénjarige: le en 2e pr. W. Du vekot; 3e pr. J. Meerman. Groep III, tweejarige: le en 2e pr. J. Meeuwse. Groep IV, driejarige, en ouder: le pr. J. AUaart, 2e pr. A. Tramper, 3e pr. J. Allaart. Van den heer J. Allaart werd een geit ingeschreven in het Provinciaal Stamboek, terwijl 6 geiten een aanbe- velingskaart verwierven voor de fok kerij. Landarbeidersloonen, Te Zierikzee heeft het districtsbe- stuur van den Ned. Chr, Landarbeiders- bond met de besturen der plaatselijke afdeelingen vergaderd ter bespreking van de resultaten der gehouden confe renties. Het laatste loonvoorstel der werkgevers is aanvaard. De hoofdinhoud van dit voorstel is, dat het zomerloon tot 1 Augustus f 2 per dag zal bedragen. Van 1 Adgustus tot 1 Nov. f 2,25 per dag. Van 1 Nov. tot 1 Dec. f 2 per dag. Van 1 Dec. tot 1 April f 1,75 per dag. Aangenomen werk 15 pet. boven het dagloon. THOLEN. Dinsdag is het driejarig dochtertje van den heer C. B. alhier, terwijl het ten huize van den heer M. G. was, iin een onbewaakt oogenblik door een glazen dak gevallen. Ofschoon het kindje van een hoogte van ruiri 3 meter in de garage terecht kwam, heeft het tot heden, naast eenige schrammen, geen ernstige verwondingen opgeloopen. WATERLANDKERKJE. Ingelanden van den Gouden Polder hielden Donder dag hun jaarvergadering in het lokaal van den heer L. Versprille. Van de elf ingelanden waren acht opgekomen. Uit de rekening van den ontvanger-griffier bleek, dat was ontvangen 572, uitge geven 405, goed slot van 167, Het dijkgeschot werd bepaald, evenals het vorige jaar, op 3 per ha. Op voor- M'burg, 5-VI -'36, Donderdag: hoogste lucht temperatuur 15.8 °C (61 °F); laagste 10.7 °C (51 °F). Heden 9 h: 13.1 °C; 12 h: 16.2 °C. 7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.3 mm te Valentia; laagste 740.7 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Matige, aanvankelijk afnemende, later waarschijnlijk weer toenemende krim pende wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kou der. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 14. Licht op: 21 h 44. Maan op: 21 h 56; onder; 4 h 27. V.M. 5 Juni. Hoog- en Laag water te Vlissmgen; Juni. Hoogwater. Laagwater, Vr. 5 Za. 6 Zo. 7 2.16 14.36 2.55 15.13 3.34 15.50 8.42 21.03 9.19 21.45 9.57 22.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Juni. Hoogwater. Laagwater. Vr. 5 4.06 16.31 9.45 22.07 Za. 6 4.46 17.11 10.25 22.47 Zo. 7 5.26 17.49 11.02 23,24 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRU1N bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. (Ingez. Med.j stel van ingelande den heer C. L. Ver- heije, worden een dijk met tronkboo men met wortel en tak verkocht, wat een uitkomst zal zijn voor de langs lig gende landen omreden het gewas tame lijk over het land hangt. Daarna werd aangeboden de begroo ting voor het dienstjaar 1936'37, groot in ontvang en uitgaaf op 478. In de te Utrecht gehouden 163ste jaarlijksche algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen bleek uit het jaarverslag dat de directie een subsidie van 100 heeft toegekend aan den heer Van Grol te Vlissingen voor een werk over het beheer van het Zeeuwsche zeewezen van 1577 tot 1587. Postduivenvler. „De Zeeuw." Uitslag van de vlucht van Pont St. Maxence op 31 Mei, Afstand 261 km. Los 8 u 10; eerste duif in Goes 12 u 58. In concours 120 duiven. L. Baert, Goes 1 en 25; M. Bruin- ooge, Kapelle 2 en 9; J. P. van Sabben, Goes 3, 4, 7 en 8; J. Foudraine, Goes 5, 12 en 16; C. J. Kuzee., Goes 6, 11, 14, 15, 17, 27, 29 en 30; L. Lavooy, Ka pelle 10, en 19; A. Blok, Kapelle 13; J. Ridderhof, Kapelle 78; W. Bazen, Kloe- tinge 20 en 28; Joh. den Boer, Goes 21; J. Goedgebuur, Goes 22; L. Franklin, Goes 23; G. Zegers, Kapelle 24; L. Pie- ters, Kattendijke 26. Nieuw Ned. zwemrccord. De zwemmer Scheffer heeft gisteren het Nederlandsch record 400 m rugslag heeren met 3,6 sec. verbeterd en ge bracht op 5 min 41 sec.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1