i App^p a 4 DE PAGODE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 4 JUNI 1936. No. 130, ZEELAND, MIDDELBURG. volg de M.SS»gewoonte' WALCHEREN. RECHT EN RECHT. Er zijn tegenwoordig twee zaken in het oog der publieke belangstelling, welke bij nadere beschouwing een heel merkwaardig licht werpen op het ver schil in rechtsopvatting, hetwelk er aan ten grondslag ligt. Merkwaardigerwij ze zijn het ook beide zaken, die niet in engeren zin rechtsstreeks tot de sfeer van wet en recht behooren: het zwaï te legioen en het theelek. Het eerste is, zooals wij reeds meld den, een geheime organigatile i|n het ultra-democr.atisch heetende Amerika, Het zijn voortzetters van oude Ku Klux Klan- tradities: veemgerichten, eigen- rechters, die straffend doodend optreden omdat huns bedunkens de pu blieke rechtspraak onvoldoende het recht en de moraal beschermt. Een en ander omtrent de cadaver-discipline die daar heerscht, kwam dezer dagen aan het licht bij een proces in Detroit U. S. A., tegen twaalf leden van het „Zwarte legioen", verdacht v,an moord op zekeren Charles Poole, die zou zijn gedood, omdat hij zijn vrouw mishan delde. Het openbaar ministerie vroeg aan een der beklaagden, Dayton Dean „Indien u opdr,acht ontving een moord te plegen of een andere misdaad te begaan, zoudt u dat dan doen?" De beklaagde beantwoordde deze vraag bevestigend. Vervol gens gaf hij een beschrijving van de bij eenkomst w.aarin besloten was om Poole te „bestraffen." Op de vraag waarom Poole doodge schoten was, antwoordde Dean: „De leden van het legioen moetien o r- ders aanneme n". Ook de vraag van het O.M. of De,an hiermede bedoelde te zeggen, dat hij iedereen moest neerschieten om trent wien hij een dergelijk bevel kreeg, beantwoordde Dean bevesti gend. Daar Dean tijdens het verdere ver hoor bekende Poole te hebben gedood, werd hij tot de doodstraf veroordeeld. Tegenover de eigen-gerechtigheid had hier het recht nu zijn beloop. En nu een heel ander gev.al: tegen over het primitieve, meestal barbaar- sche der veemgerichten, het hoog-ge- civiliseerde recht zooals dat in het theelek-geval inAmerika's moederland: Engeland, uitwerkte. Het Britsche kabinet was van plan de inkomstenbelasting en de belasting op thee te verhoogen. Dat w.as na tuurlijk een diep staatsgeheim, want, lekte zoo-iets uit, dan kon dat aller hande gevolgen hebben. Er i s iets van uitgelekt. Met als g.evolg dat er bij Lloyds w,aar men zich letterlijk tegen alles verze keren kan een aantal verzekeringen werden afgesloten „voor 't geval er een verhooging van de .inkomstenbelasting of van 'de belasting op thee zou ko men." Dat was natuurlijk niet bona fide, want men wist immers in het ge heim dat er zoo iets zou komen! En nu mag een zoodanige „speculation on inside information" bv. in beurskrin- gen niet zoo erg „slecht" lijken, hier was het regeeringszaak, en daar is alles wat zweemt naar corrup tie of zelfs schending v,an vertrouwen uit den booze. Het lekte uit, dat er wat uitgelekt was. Met een snelheid en beslistheid, die uiterst gunstig afsteken bij de wijze waarop bv. in Nederland de affaire van 't Sant behandeld wordt, heeft Brittanje de zaak aangepakt, doorgezet en beëindigd: een hoog tribunaal, een minister die aftrad en openlijk schuldig verklaard werd: alles zonder aanzien des persoons. Ziet, men mag voor of tegen het land van de oude democratie en traditie we zen, maar men mag het in elk geval gelukkig prijzen wanneer het zulk een standaard van publieke moraliteit heeft en handhaaft! Door MARJORIE BOWEN. 73). HOOFDSTUK VII. Miss Stalling schreef: i Daar ge graag nieuws wilt weten, zij zijn erg gelukkig en erg verliefd. Ik kan er niets meer van zeggen. Zij is be zig je te schrijven. De brief kwam, kinderlijk, bekoorlijk, vol vreugde. Madame de Bellegarde gaf er niet om dien zorgvuldig te lezen; zij ving er achteloos den geur van op, zooals van een bloem waarlangs men gaat. Sint Martijn's zomer was voorbij, dag na dag hing er mist in de vallei en ver donkerde den hemel, er viel een koude regen en de eenige, voorbijgaande lichtschittering viel in den avond als' de wolken zich scheidden voor de blee- ke vuren van de ondergaande zon. Madame de Bellegarde verliet het kasteel niet; zij bestond, als een lichaam zonder ziel, passief de lange, leege uren door, zich bewegende door de sierlijke vergulde kamers, glimlachende jegens haar ondergeschikten, beminnelijk je gens al deze rustige menschen, die ge heel er in opgingen Ruzè de Bellegarde in volmaakten staat te onderhouden, de ze menschen, die alle iets te doen had den, in het kasteel, in den tuin of op het goed. Maar voor haar was er niets hoege naamd te doen. Zij had Magnus Farry- ner niet gezien sedert, dien dag in Tours toen de waarheid uit hen beiden te voorschijn was gebarsten. Zij dacht VORSTELIJKE GIFT. De Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor de inzameling van het Koningin Emma-Herdenkings- fonds, welke heden gehouden zal wor den. EEN MOTIE VAN DE VARKENSHANDELAREN. Tegen de Ned. Veehoudertij- centrale. In de gisteren te Arnhem gehouden jaarvergadering van den Ned. Bond van varkenshandelaren is een motie verzonden aan den Raad van Ministers en aan de voorzitters der Kamers inza ke de uitvoering der C r i s i s v a r- kenswet - 1932 en de gevolgen van de betrekkelijke regeeringsmaatre- gelen, welke hebben geleid tot een ontwrichting van het h a n- delsbedrijf, het grootendeels ontnemen van de be staansmiddelen aan talrijke varkenshandelaren, alsme de tot een ernstige benadeeling aan de bestaande v,arkensmarkten; de bedoel de maatregelen hebben volgens dezen bond slechts een zeer problematisch effect gesorteerd en evenmin blijvende financieele voordeelen gebracht aan de varkensmesters; doch slechts in hoofdzaak meegewerkt tot eenzijdige en blijvende winstversterking aan enkele baconfabrikanten en coöperatieve ex portslagerijen. Daarentegen hebben zij ondraaglijke lasten gelegd op verschil lende bevolkingsgroepen, die daardoor den ondergang nabij komen. De bond is van meening dat het prijs verloop en de v,arkensafzet gebaat zul len worden bij meer bedrijf|svrijheid; de Nederlandsche Veehouderijcentrale vormt daarentegen z.i. een rem voor den opbloei van een normaal handelsver keer en bedrijfsexploitatie met varkens, aangezien haar monopolistisch karak ter de innige samenwerking en over- heersching van een kleine groep be langhebbende fabrikanten en landbouw coöperaties op het terrein van den v.arkensafzet en de vleeischvoorzieing in de hand werkt, tot groote schade en uitschakeling van de varkenshande laren, grossiers, exporteurs, slagers en andere middenstandsondernemingen. De motie verzoekt de regeering om ten spoedigste de bemoeiingen der Ne derlandsche veehouderijcentr.ale t.a.v. den varkensafzet te doen beëindigen en deze stichting voorloopig alleen nog op te dragen de werkzaamheden eener teeltregeling. Op de gisteren te Amersfoort ge houden algemeene vergadering van „Pro Rege" is de heer K. Schout uit Mid delburg herkozen als lid van het hoofdbestuur. HET MIDDELBURGSCH MUZIEKKORPS. Gisteravond vergaderde in een der zalen van de Vergenoeging de Vereeni- ging tot instandhouding van het Middel- burgsch Muziekkorps onder voorzitter schap van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande. De secretaris-penningmeester, de heer P. Luteijn, bracht het verslag over 1935 uit, waaraan het volgende is ont leend: Het aantal werkende leden van het korps bedroeg op 31 December 38 met inbegrip van de beide bodes. Van deze leden zijn er 6, die nog geregeld les ne men, ten einde zich verder in het be spelen van hun instrument te bekwamen en daardoor mettertijd de noodige vaar digheid 'te verkrijgen, om feventueele een m,edr. Verantwoordelijke partij te vervullen. Nieuwe leerlingen traden niet toe en zouden trouwens voorloopig ook niet aangenomen kunnnen worden, daar geen instrumenten beschikbaar zijn, een toestand, die naar de meening van den secretaris niet te lang mag voortduren, omdat het met het oog op eventueele vacatures gewenscht is, jonge krachten in reserve te hebben. Gedurende het afgeloopen jaar werden 18 concerten gegeven en werd medewer king verleend bij den fakkeloptocht en het zanguurtje op de Markt ter eere van den verjaardag der Koningin. Op de verschillende concerten werden 120 nummers, w.o. 13 nieuwe, uitgevoerd, uitgezonderd de Volksliederen en mar- schen bij optochten. Het aantal repetities bedroegen 57, w.o. 13 extra. Wat betreft den financieelen toestand vermeldt het verslag, dat nadat in 1934 de gemeentelijke subsidie tot 1000 was teruggebracht, de Vereeniging met ingang van 1935 ook dit bedrag moest missen. Nog meer offers moesten dien tengevolge gevergd worden van direc teur en werkende leden, en, hoewel het niet meeviel, ze werden gebracht. Zoo ooit, dan bleek nu, hoe niet hoofdzake lijk financieel gewin, maar liefde voor het oude korps gewicht in de schaal legde. Slechts één werkend lid verliet de vereeniging ondanks alle pogin gen om tot een accoord te komen omdat hij op een andere manier meer verdienen kon. Een ander lid vroeg en kreeg voor hetzelfde doel een paar maanden verlof, toen bleek, dat een ge- schikte vervanger aanwezig was. Over den trouw der werkende leden kon het bestuur dus hoogst tevreden zijn, doch daarmee was de financieele kwestie nog niet opgelost. Gelukkig kwam er weer steun uit de burgerij zelve, Spr. herin nerde dan aan de uitvoering van de P. T. T„ Achilles, Wilhelmina en Funny band in Januari 1935 en aan den Vete ranen-voetbalwedstrijd bij kunstlicht. Beide leverden een aardige bate en daaraan is het dan ook naast de of fers van directeur en werkende leden te danken, dat de rekening 'n tekort van slechts f 76 oplevert. De inkomsten bedroegen 3716 en de uitgaven 3798. Bovendien heeft het bestuur in de laatste maand van 1935 een actie op touw gezet voor maand- contribuanten. Deze actie heeft een aar dig succes gehad, waarvan de baten echter pas op de rekening 1936 komen. Vooral uit dezen steun blijkt weer, wat ook reeds bij een andere gelegenheid is gezegd, dat de doorsnee Middelburger te veel gevoel voor traditie heeft, om zijn oude muziekkorps naar den kelder te laten gaan, zonder een hand uit te steken om het te helpen. Een verblij dend teeken is ook, dat dit jaar de da ling der jaarlijksche contributie tot staan is gebracht; de secretaris hoopt voor goed. Dit feit is voor een groot deel te dan ken aan het ijverig voortwerken van den bestuursbode. Het afgeloopen jaar, heeft ondanks het weg vallen der ge meente-subsidie, verschillende verblij dende verschijnselen doen zien. Door dergelijke belangstelling gesteund hoopt het bestuur er in te slagen, het muziek korps op den bestaanden voet in stand te houden. De Abdij-concerten, die vroeger een hoewel steeds trager vloeiende bron van inkomsten vormden kunnen thans als zoodanig uitgeschakeld wor den. Toch hoopt de secretaris deze con certen in stand te houden, omdat zij, al is het bezoek ook minder dan jaren ge leden, nog steeds zijn een gewaardeer de attractie. Met een woord van dank aan allen, die in welken vorm ook in 1935 het bestuur hebben gesteund in zijn streven om het Muziekkorps in stand te houden en met het dringende verzoek om ook in de toekomst de ver eeniging dien steun niet te onthouden besloot de heer Luteijn, Het verslag en de rekening werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. baron Van Ittersum en P. Blaauw. Eenige besprekingen werden gehouden in verband met de toezegging in de circulaire om leden te winnen, dat ook muzikale wandelingen zullen plaats hebben. Besloten is, dat de eerste wandeling zal plaats hebben na de eerste of daar op volgende uitvoering op het Molen water, (die dan maar een „half con cert" zal zijn) en dan ook nog eens bij het laatste concert. DE MIMUCO. Gisterenavond vergaderde de 'Mimu- co in de Vergenoeging; er werd o. a. be sloten het comité permanent te doen zijn. Volgende week zal de aanbieding van het netto-saldo aan het Middel burgsch muziekkorps plaats hebben. Q&zejZsc&cip (*zx>#uie\ cJL&o&oJl). 1 (Ingez. Med.) vriendelijk aan hem, maar. ofschoon hij tweemaal op Ruzè de Bellegarde was gekomen, had zij hem niet willen zien; gedurende een kort oogenblik van wan hoop had zij gedacht dat hij haar kon helpen, dat er eenige troost kon zijn in zijn rustige liefde, maar zij had haar plaate in zijn hart reeds bezet gevon den door Robinetta en zij had zich af gewend, met ledige handen als zij was gekoment. En nu zag zij haar vergissing in met dat wanhopige zich wenden tot Magnus Farryner; zelfs als hij nog naar haar verlangd had, zou er geen troost ge weest zijn in dat tweedehands middel. Haar gedachten gingen terug, tot elke bijzonderheid van dit tusschenspel in haar leven, van den dag af dat miss Stal ling had voorgesteld dat Carless zou gevraagd worden op Ruzè de Bellegar de, de gouden vreugde van zijn komst, van die oogenblikken toen een blik van haar hen met elkander zou hebben ver loofd, het genoegen dat zij gesmaakt had in de tegenwoordigheid van het meisje, van miss Stalling, van Farryner nooit zou zij ophouden gekweld te worden naar die schoone dagen. Maar als zij bij deze dagen verpoosde zooals zij nu deed, in haar eenzaamheid, ingesloten door de nevels, in de leege, schitterende vertrekken droomende over haar feest, helder als den laatsten herfstzonneschijn, begon zij haar eigen leed te verliezen wanneer zij zich ver eenzelvigde met het geluk van het meis- Robinetta's winst werd belangrijker voor haar dan haar eigen verlies; zij be vond zichzelf glimlachend bij de gedach te aan de stralende blijdschap van het meisje, zulk een geliefde te ontmoeten op zulk een plaats. En zij peinsde, met een volkomen ver loochening van zichzelf, over het lange leven van geluk, dat vóór het meisje lag. Als zij dood was, liggende naast René in de kerk dichtbij, kon Robinetta Carless Touraine komen bezoeken en aan haar denken; Timothy zou haar ook herdenken en hierover nadenkende scheen zij deel te gaan nemen in hun ge luk. Hoe goed begreep zij de opwinding van hun jonge liefde! Vrouwen waren zoo bang zich te laten gaan, zoo gretig om zichzelf te overtui gen dat het beste deel van het leven nog komen moest, dat zij dikwijls de jeugd van anderen bedierven in weerwraak dat zij haar eigen hadden verloren, even als zij de levens van deze twee had kun nen bederven door 'begeerig te grijpen naar wat nooit het hare had kunnen wor den Zij zag nu goed in wat nooit het hare had kunnen worden; als zij Timo thy had getrouwd, zou dit slechts een illusie zijn geworden geen liefde, maar een spook van de liefde. Haar kans was er twintig jaar gele den geweest, toen René Ruzè de Belle garde haar had getrouwd en lief gehad en op een ol andere wijze had zij die kans gemist; zij kon niet hopen dat die zou terugekomen. Alles, was begoocheling geweest. Door zich met het meisje te vereenzel vigen en aan zichzelf te denken, jong en getrouwd, twintig jaren geleden, *vóór Robinetta was geboren, kwam zij er toe Carless te vereenzelvigen met haar echt genoot. Een nacht, toen zij zichzelf te veel ge kweld had om te slapen, draaide zij het licht op en blikte in de diepe stilte en eenzaamheid op het portret van haar echtgenoot, het vroolijke en bekoorlijke miniatuur, geschilderd spoedig na hun huwelijk, toen hij nog jonger was dan Timothy Carless nu. Zij staarde er op waar het hing, zooals zij het tartend had geplaatst toen zij 't had weggehaald tusschen de juweelen, waar het zoo lang verborgen was ge weest, staarde totdat ze zijn tegenwoor digheid scheen op te roepen in de groo te, zwijgende kamer. Zij dacht aan al de jaren dat zij samen hadden geleefd, aan hun groeiende on verschilligheid, koudheid, aan hun lange afwezigheid telkens de een van den an der, in zijn steeds meer opgaan in zijn veelvuldige belangen, zijn talrijke vrien den, aan haar toenemende ledigheid en matheid, aan die bitter verborgen kwel ling van haar kinderloosheid, welke de dood was aan zijn trots en eerzucht. Zij kon zich geen ruwheid, of onrecht vaardigheid van hem herinneren, geen enkele vijandigheid of verwijten, slechts een toenemende onverschilligheid, die zich op haar hart had gezet als ijzel. Een ongelukkig huwelijk, een huwe lijk dat een mislukking was geweest! En toch was zij nooit aangetrokken geweest tot eenigen anderen man ge durende al die jaren, nooit ook maar éénmaal, totdat zij Timothy Carless ont moette, en dat was zóó fantastisch ge weest, zóó overdreven kiesch, had nooit van eenige kracht of invloed geschenen totdat haar echtgenoot plotseling was Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last t« krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrjjdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opf ris3Chen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f risch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. AM (Ingez, Med.) BIGGEKERKE. Woensdagmorgen had alhier de jaarlijksche geitenkeuring plaats. De jury bestond uit de heeren Sietema en Versluijs. Aangevoerd wa ren 32 geiten en 9 lammeren. De voor zitter der plaatselijke vereeniging de heer C. Clarisse deelde mede, dat door medewerking van verschillende ingeze tenen een bedrag van 8 als prijzen be schikbaar was; de gevers dankte hij voor deze medewerking. Prijswinnaars waren: Groep lammeren: 1. L. van Keu len; 2. J. Caljé; 3. C. Jobse; 4. J. Wijk- huijs. Groep een jarige geiten: 1. A. de Witte; 2. J. Wijkhuijs.; 3. K. de Witte; Groep overloopers: 1. G. Schout; 2 P. de Lange. Groep tweejarige geiten: 1. J. Wijkhuijs; 2. A. Brasser; 3. J. Simpe laar; 4, L. van Keulen. Groep oudere geiten: 1. P. Vlieger; 2. J. Caljé; 3. Z. gestorven. En dan, toen zij hem dood had ge zien, toen zij had geweten dat dit voor bij was, haar echtgenoot, eens haar ge liefde. dood toen had zij in wilden angst uitgeroepen: „ik heb hem nooit liefge had; het is de ander, dien ik liefheb, de man, die levend is, jong. Was het dat geweest? Had zij nu, ten laatste, haar eigen waarheid doorpeild, welk haar tot nu. toe niet bewust geworden was? Madame de Bellegarde, alleen in de groote kamer, in den herfstnacht stelde zichzelf deze vragen, Was Timothy Carless slechts haar wanhopige plaatsvervanger voor René, omdat zij het niet kon verdragen te ge- looven dat René dood was? Omdat hij leek op René en zij met hem kon hopen alles te begrijpen wat zij met René had gemist? Alles schijn, alles begoocheling', alles verbeelding! Waarom had zij hem zoo lang wegge houden? Waarom hem zoo hardnekkig verme den zoo niet omdat het alles schijn,, begoocheling, verbeelding wias? Nu twijfelde zij er aan of zij hem ooit had kunnen trouwen, ooit de vrouw had kunnen zijn van eenigen man behalve René. Nu geloofde zij, dat de schok Van het verlies Timothy de schok was geweest van het heseffen dat René dood was; Timothy en haar hartstocht vo-or Ti mothy had haar dat doen vergeten; nu hij gegaan was, kon zij het niet langer vergeten, René was dood. (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5