^@n fcrcanspireefen Pi mmm nieuws. ernstig vliegongeluk op schiphol. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. REOHTSMKEN. IMËTlilIIËïll* ADVERTENTIE!*. is Purolpoeder het meest afdoende middei Reukwegnemend en verkoelend ten ling lers le- bot- (Ingez. Med.) EEN CLANDESTIEN MARGARINE- BEDRIJF. Groote partij wikkels en mar garine in beslag genomen, OPGEPAST. PLECHTIGE ONTHULLING VAN HET HAAGSCHE GEDENKTEEKEN VOOR H. M. DE KONINGIN-MOEDER. en uitte de hoop, dat dit gedenkteeken door de eeuwen heen zal getuigen van de liefde voor het vorstenhuis en de liefde en dankbaarheid voor Koningin Emma. Alvorens tot de onthulling van het gedenkteeken over te gaan, hield H.M. de Koningin de volgende rede: REDE H. M. DE KONINGIN. TWEEDE KAMER. De vaste lasten etc. NOTARIS M. KLUWER FAILLIET VERKLAARD. STAATSLOTERIJ. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN DEN BOER-MIDDELBURGSCHE COURANT-ELFTAL. Middelburg Zomercombinatie wint met 72. Politierechter te Middelburg. MOORD TE EINDHOVEN. Weduwe van Willem Karei Hering, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Strooihui)'60 ct. Bij Apo'th i en P^gis^en |ge- 1 bij fen, en bta- jing en arge frige po- |op ar 't I Ge sties voor |rna- vor- Sir. blek- aan eke- p de aden som de zoo geen en ar- op 16 an de 1 den gele- lich- Een Oostenrijksch sporttoestel verpletterd. Twee dooden, w.o. een Nederlander. Gisteravond om 7 uur vond op Schiphol een ernstig vlieg ongeluk plaats. Het Oostenrijk- sche twee-persoons sporttoe stel OEDVH, bemand met den bekenden Oostenrijkschen mili tairen- en sportvlieger kapitein Von Brumowski en den Neder lander mr. A. J. van Hengel, uit Weenen is in een bocht af gegleden en verpletterd. De in zittenden kwamen om het leven Het verongelukte toestel was een Mi- les-falcon. De machine was om 16.12 uur van het vliegveld te Bazel gestart en verscheen om een minuut over zeven boven Schiphol. Toen het vliegtuig een minuut later zou gaan landen, zag de waarnemer op den verkeerstoren tot zijn ontsteltenis, dat het toestel snel omlaag gleed, waarschijnlijk doordat het in een vrille was geraakt, en tegen den grond te pletter sloeg. Het ongeluk gebeurde ten zuidwesten van het vliegveld op on geveer 300 meter afstand van de grens van het terrein, op het gedeelte, dat voor de uitbreiding van de Amsterdam- sche luchthaven bestemd is. Het toestel viel neer van een hoogte van ongeveer zeventig meter, op een oogenblik, dat het weinig snelheid meer had. Ooggetuigen kregen den indruk, dat de piloot de machine op 4 a 5 meter bo ven den grond nog redresseerde, want het leek een moment alsof het toestel weer normaal vloog. Hierdoor dacht men aanvankelijk, dat de gevolgen van het ongeluk niet zoo ernstig zouden zijn en in dit verband werd de alarmsirene slechts een minuut in werking gesteld. Op dit signaal begaf de eerste hulp dienst zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp. Het toestel bleek geheel te zijn vernield en tusschen den puin hoop vond men de deerlijk verminkte lijken van de beide inzittenden. Het ble ken te zijn onze landgenoot mr. A. J. van Hengel, directeur-generaal van de Oesterreichische Credit Anstalt Wiener- bankverein. en de bekende Oostenrijk- sche sportvlieger Von Brumowski. De luchtvaartdienst te Den Haag werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. Nog gisteravond werden de in genieurs Van der Heiden en Van der Maas van dezen dienst op Schiphol ver wacht voor het instellen van het offici- eele onderzoek. Een tragische omstandigheid was, dat familieleden van den heer Van Hengel, die hem waren komen afhalen, het onge luk voor hun oogen zagen gebeuren. Toch voltrok de vliegramp zich vrijwel onopgemerkt, daar het op dat uur zeer stil was in de gebouwen en op het ter rein. Toevallig waren aanwezig de hee- ren Fokker en Van Neyenhof, welke laatste de „Spin" voor de demonstratie van Zaterdag a.s. zou gaan beproeven. De heer Fokker gaf als zijn meening over het ongeluk te kennen, dat de Miles toestellen voor de meeste sportvliegers' veel te snel zijn. Men was op Schiphol dan ook van oordeel, dat het ongeluk moest worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de piloot de snelheid te veel had ver minderd. Hierdoor moet hij zijn afgegle den en in een vlakke vrille geraakt. Men nam ook aan, dat op het moment van het ongeluk, de heer Van Hengel het toestel moet hebben bestuurd en dat de instructeur niet meer heeft kunnen in grijpen. De Miles toestellen, welke een groote kruissnelheid bezitten, hebben ook een groote landingssnelheid. Het ongeluk kan in geen geval wor den toegeschreven aan de weersomstan digheden, omdat deze zeer gunstig wa ren. Mr. Adrianus Johannes van Hengel werd in 1886 té Amsterdam geboren. Na in zijn geboorteplaats de H.B.S. te heb ben gevolgd, legde hij in 1904 staats examen af, waarna hij aan de univer siteit te Leiden studeerde in de rechts wetenschappen. In 1911 verwierf hij den graad van doctor *op het proefschrift „De verhou ding tusschen gerechtigden en verplich ten bij papieren van waarde". In 1909 was hij intusschen zijn loopbaan begon nen aan de Amsterdamsche Bank, waar van hij in 1916 tot directeur werd be noemd. Toen in 1924 de Rotterdamsche Bankvereeniging behoefte had aan een reorganisatie, werd de heer Van Hen gel benoemd tot directeur dezer bank instelling, terwijl hij bij de Amsterdam sche Bank het lidmaatschap van den raad van toezicht behield. In 1927, na beëindiging der reorganisatie der Ro- baver, maakte hij een reis om de we reld; Van 1927 tot 1932 bekleedde hij wederom de functie van directeur der Amsterdamsche Bank. In 1931 werd hij geroepen om zijn financieele deskundig heid aan te wenden als reorganisator- en raadgever van de Oesterreichische Credit Anstalt-Wiener Bankverein, wel ke functie hij tot heden bekleedde. In 1932 trad hij af als directeur van de Amsterdamsche Bank. De overledene had een internationalen naam als finan cier en als organisator van het bankwe zen. Voor de saneering van het econo misch leven in Oostenrijk heeft hij be langrijk werk verricht. Het tragische einde van mr. A. J. van Hengel, directeur van de Kredit An stalt heeft te Weenen een enormen in druk gemaakt. De piloot van het sport- vliegtuig, Von Brumowski, die eveneens werd gedood, was een der meest voor aanstaande militaire vliegers van Oos tenrijk. Hij is de piloot geweest van wij len bondskanselier dr. Dollfuss. N,a reeds lang te hebben vermoed, dat zich te Hilversum een clandestine bereidplaats van margarine moest be vinden, werd gisteren door recher cheurs der landbouwcrisiswet uit Am sterdam met groot succes een inval gedaan in een perceel aldaar, bewoond door een boterhandefaar. In de woning werden duizenden margarinewikkels in een divan aangetroffen. In de garage en in de kelder daarvan werd een geheime be reidplaats v.an margarine aangetroffen, waar een groote partij bakkersvet, verpakte en onverpakte margarine werd gevonden. Op een groote paktafel had men 'n mengapparaat aangebracht; de geheele tafel was besmeerd met margarine. Door middel van boterkleursel, zout en wa ter had men goed gelijkende margarine vervaardigd, welke bij onderzoek echter zetmeel bleek te bevatten. Het bedrijf bleek verre van zindelijk. Alles werd in een vrachtauto geladen en naar Am sterdam overgebracht. Uit het onderzoek bleek, dat reeds langer dan een jaar frauduleus marga rine werd gemaakt en te Hliversum uit gevent. GEDWONGEN LANDING. Gistermid dag heeft te Soest het militaire vliegtuig, S 2 van het vliegkamp te Soesterberg door een defect aan den motor een noodlanding uitgevoerd. Het toestel kwam terecht in een weiland aan de Stadhouderslaan; de inzittenden, de sergt.-vliegers Groeneveld en Van Rie- sen, bleven ongedeerd. Hedenmiddag reed een kind met een autoped van de hoogte van de Balans af; juist toen een auto uit de Abdij-poort kwam. Het kind kon de vaart niet meer inhouden en reed tegen den auto aan. Het liep ditmaal goed af, maar een oog getuige verzocht ons toch nog eens op het gevaar attent temaken. Onder overgroote belangstelling van autoriteiten en publiek heeft hedenmid dag in het Rosarium aan het Jozef Is- raelsplein te 's Gravenhage, in tegen woordigheid van de Koninklijke familie en haar vorstelijke gasten, de plechtige onthulling plaats gehad van het ge- denkteeken, ontworpen en vervaardigd op initiatief van de vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelangen te 's Gravenhage, door den beeldhou wer Toon Dupuis en den bouwmeester Co Brandes. Tegenover het te onthullen gedenk- teeken, aan het einde van een breed gazon, was een eenvoudig paviljoen op gericht uitsluitend bestemd voor Ko ningin en Prinses met de negen vorste lijke gasten en ongeveer 54 dames en heeren van de hofhouding. Rechts van het paviljoen, tusschen dit gebouw en het monument hadden ver scheidene regeeringsautoriteiten, bene vens andere hooge genoodigden, plaats genomen, onmiddellijk links van het pa viljoen was gezeten het volledige eere comité, waarvan o.m. de Minister-pre sident dr. H. Colijn en de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wil de, deel uitmaakten. In de richting van het monument za ten de vertegenwoordigers van 280 ver- eenigingen, Jie hebben medegewerkt om het gedenkteeken tot stand te bren gen. Precies half 3 kondigde bazuingeschal de komst der vorstelijke gasten aan. Koningin en Prinses hadden met de fa milieleden van wijlen Koningin Emma ten paleize Noordeinde het noenmaal gebruikt. De voorzitter van het comité, de heer K. I. B. A. de Coster, nam het eerst het woord, allereerst de eerbiedi ge dankbaarheid van het comité vertol kend voor de aanwezigheid der vorste lijke personen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de tot standkoming van dit monument, Hierop voerde de minister van staat, jhr. mr. dr. H. A. von Karnebeek, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland het woord als beschermheer van het eere-comité. Spr. schetste eenigszins uitvoerig het leven van Koningin Em ma en vroeg zich af, hoe het ons va derland zou zijn vergaan, indien deze vorstin destijds niet tot ons gekomen ware. In de vereering, die haar werd toegedragen, kwam nimmer verande ring. Than« behoort dit rijke leven tot het verleden, maar aldus spr. hier en overzee klinkt van dit leven de stem nog na met teederen klank in de harten v,an millioenen. Op dezen voor mij weemoedigen en toch zoo gelukkigen dag wensch ik u, mijnheer de voorzitter van het Comité tot oprichting van dit gedenkteeken, de verzekering te geven, dat ik diep getroffen ben door den, na het overlij den mijner geliefde moeder, algemeen bij de Haagsche burgerij opgekomen wensch de herinnering levendig te houden aan haar persoon, door de op richting van een gedenkteeken, dat haar geheel weergeeft, zooals zij bij haar volk bekend en geliefd was, gelijk U zooeven heeft gezegd. Niet minder getroffen ben ik door de eendrachtige wijze, waarop ,alle kringen hun steun en medewerking daartoe ga ven. Dank zij den onvermoeiden ijver en toewijding van het Comité zullen straks, als het doek gevallen is, de trekken, die ons allen bekend en lief waren, als levend voor ons staan. De gevoelvolle woorden, waarin U, zoowel de genegenheid mijner moeder en hare onverflauwde belangstelling voor allen en alles, wat Den Haag be trof, geschetst heeft als de aanhanke lijkheid en vereering van de ingezete nen der residentie voor haar persoon heeft vertolkt, alsmede de wijze, waar op U gewezen heeft op de hechte ban den, die tusschen haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad harer inwoning geweest is, zijn ongetwijfeld de juiste weergave van hetgeen in de harten leeft. Onze bloedverwanten, die door hun ne aanwezigheid op dit plechtig oogen' blik getuigenis afleggen van hun me deleven met mijn volk, met mijne doch ter en met mij, stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, eveneens op hoogen prijs. De beschermheer van het Eere-Co- mité heeft zooeven op schoone en wel sprekende wijze voor onzen geest te ruggeroepen, hetgeen mijne moeder voor ons volk zoowel in het moederland als in de overzeesche gewesten geweest is, gedurende haar lang en gezegend leven, en de veelzijdige gaven van hart en van verstand, welke zij bij de vervulling van haar meer dan eens gewijzigde taak in zoo ruime mate ontplooid heeft. Van ganscher harte vereenig ik mij met den wensch, waarmede hij zijne rede be sloten heeft, dat juist in deze moeilijke tijden haar vaderlandsliefde, plichtsbe trachting en naastenliefde, haar groote opvatting van het leven, ons allen moge blijven bezielen. Gaarne geef ik thans gevolg aan uw verzoek, mijnheer de voorzitter, om het gedenkteeken te onthullen. Hierna drukte H. M. op een knop, waarop de Koninklijke militaire kapel de onthullingsmuziek inzette. Later zijn onderscheidene kransen gelegd, o.a. namens de Koningin, de ver wanten, de hofhouding, het personeel van wijlen Koningin Emma en namens de Nederlandsche regeering. De burgemeester van Den Haag, mr. S. M. J. R. de Monchy, heeft ten slotte het monument namens de Haagsche Burgerij aanvaard. Hij zeide o.a., dat ook zonder dit monument 's Gravenhage niet spoedig Koningin Emma zou heb ben vergeten. De burgemeester legde hierna een krans aan den voet van het monument. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp inzake de vaste las ten etc.. De heer L i n g b e e k (h. g. s.) con stateert, dat de regeering zelve weinig Verwachting van deze wetsontwerpen heeft. Spr vreest ongelijke behandeling der eigenaren bij verzoeken om huurverla- ging. Hoewel geen voorstander van de valuatie zou spr, er toch de voorkeur aan geven boven de voorgestelde maat regelen. De heer V. d. H e u v e 1 (a.r.) verwijst o.a. naar het principieele standpunt van de regeering in 1932, toen het toenma lige kabinet (waarin de heer De Geer zitting had) met de crisis-pachtwet kwam. Trots alle redeneering over rechtsze kerheid en krenking daarvan, be schouwt spr. met vele anderen de voor gestelde ontwerpen als volkomen rede lijk; in den landbouw zal de credietver- strekking er stellig gemakkelijker door worden. Sinds 1932 zijn er zoodanige groote veranderingen op agrarisch terrein voorgekomen, dat de verlenging van de crisispachtwet volkomen gewettigd is. De rechtbank te Amsterdam heeft vandaag notaris M. Kluwer te Amster dam, die surséance van betaling had aan gevraagd, in staat van faillissement ver klaard. Op de onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (onder voorbehoud): 1000 585 9750 14615 400 4232 13569 15419 19285 200 8737 17978 100 1396 3007 8641 8856 10270 10344 12427 18772 Gisteravond werd de eerste van de vijf nederlaagwedstrijden, georganiseerd door het Den Boer-Middelburgsche Cou rant elftal, gespeeld tegen de Middel burg Zomercombinatie. Deze laatste ploeg heeft het Den Boer-Midd. Crt. elf tal een 72 nederlaag toegebracht. Reeds direct bij den aanvang demon streerde doelman Goovers dat elke typo nog geen Halle of Van Male is en hij heeft dit nog enkele malen bewezen. Daardoor is de uitslag wel wat geflat teerd. Het werd 02, 12, zelfs 17, waarna het einde met 27 kwam, waar mede de groen-witten direct een flinken gooi naar den beker gedaan hebben. De wedstrijd werd door voorzitter Pee man met enkele woorden geopend, er werden foto's gemaakt en de heer Den Boer verrichtte den aftrap. Het was ideaal voetbalweer en er was tamelijk wat publiek. De volgende week wordt tegen de E.M.V.V.V. gespeeld. In de zitting van Dinsdag 2 Juni wa ren de volgende personen gedagvaard: M. S., 30 jaar, landbouwer, wonende te Sas van Gent, wegens beleediging van H. G. J. Gommers te Sas van Gent op 24 April 1.1. Eisch. 20 of 12 d. h.; uitspraak: 15 of 10 d. h. J. P. de D., echtgen. van Kr. B., zon der beroep te Ter Neuzen, wegens be leediging van E. M. J. de Wolf te Ter- Neuzen op 19 April 1.1, Eisch: 15 of 10 d. h.; uitspraak; 10 of 5 d. h.; R. V., 21 jaar, landbouwersknecht, wonende te Graauw, wegens weder rechtelijk binnendringen op het beslo ten erf van E. I". Asselman, gedurende den voor den nachtrust bestemden tijd, te Graauw op 21 April 1.1. Eisch en uitspraak: 14 d .gevangenis straf. J. A. de W., 21 jaar, koopman, wo nende te Hontenisse, wegens verzet te gen den wachtmeester der Maréchaus- sée Overbeeke, te Hontenisse op 21 April 1.1,, toen deze hem wilde over brengen naar een plaats van verhoor. Eisch. 3 maanden gev.; uitspraak: 14 d. gevangenisstraf. J. P. V., 62 jaar, zonder beroep, wo nende te Clinge, wegens beleediging van C. L. Lernout te Clinge op 14 April 1.1. Eisch en uitspraak: 5 of 3 d. h, lo. H. J. B., 33 jaar, 2o. Fr. S., 33 jaar, en 3o. J. C. S., 40 jaar, allen metselaars te Hulst, wegens mishandeling, te zamen en in vereeniging, van P. de Nijs te Ste- kene (België) op 9 Maart 1.1. Eisch en uitspraak: Vrijspraak. Mr. P. C. Adriaanse sloot zich aan bij den eisch van den officier. L. K„ 81 jaar, opkooper, wonende te Zierikzee, wegens het koopen van zak ken, die van diefstal afkomstig waren, van kinderen te Zierikzee op 27 April 1.1. Eisch: f 50 of 30 d. h.; uitspraak: 30 of 15 d. h.; Mr. Nieuwenhuijse achtte het tenlaste gelegde niet bewezen envroeg vrij spraak en bij eventueel schuldig verkla ring een lichtere straf. M. V., 48 jaar .landbouwer, wonende te Kapelle, wegens het koopen van een grenen balk, die van diefstal of ander misdrijf afkomstig was, te 's Gravenpol der op 20 April 1.1. Eisch: 20 b. of 12 d. h.; uitspraak: 15 b. of 10 d. h. P. T., 35 jaar, koopman, wonende te Goes, wegens mishandeling van W. van der Poel te Kattendijke op 17 April 1.1. door hem te slaan. Eisch en uitspraak: 10 b. of 5 d. h. Bij het kanaal onder de gemeente Eindhoven werd op 11 Januari jl. de Eindhovenaar A. van B. door zijn 23-ja- rige Duitsche vrouw Anna S. doodge schoten. Zij had dit gedaan op aanspo ring van den 20-jarigen tabaksbewer ker A. v. d. K„ die had beloofd haar te trouwen, als zij haar man doodde. Hii ried haar aan een revolver te nemen en 's avonds met haar man langs het kanaal te gaan wandelen, daarna een zandpad inslan, om daar haar man dood te schieten. Hij zou dan in de buurt op den uitkijk gaan staan. Zoo als afgesproken was gebeurde het, de vrouw doodde haar man met een schot in de borst. Wegens moord, subs, mishandeling met doodelijk gevolg moest zij gisteren voor de Bossche rechtbank terecht st,aan. Ook Van de K. had zich terzake van uitlokking, althans medeplichtigheid te verantwoorden. De officier van justitie eischte tegen de 23-jarige vrouw A. S., wegens moord op h,aar man een gevangenisstraf van 20 jaar. Tegen Van der K„ die gedeeltelijk bekende, eischte de officier van justitie, terzake van uitlokking tot moord 15 jaar gevangenisstraf. Middelburg, 4 Juni Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering): Boter f 0,81% Kipieeren f 2,65, Eend eieren f 3, Ganseieren f 6,50, Kalkoeneieren f -5. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0 77%, Kipeieren f 2,60, Eendeieren f 2,75, Ganseieren f 5. Particuliere prijs van den marktzetter der ZL.M.: Boter f 0,89, Kipeieren f 3,65, Eendeieren f 4. Idem van den handel: Boter f 0 85, Kipeieren f 3,30, Eende'eren f 3,50, Ganseieren f 8, Middelburg, 4 Juni. Op de eier- veiling werden 24000 stuks eieren aan gevoerd. Kipeieren: 5456 kg f 2,13 5658 kg' f 2,26—2,32, 58—60 kg f 2,45—2 52, 60— 62 kg f 2.66—2,75, 62—64 kg f 2 80— 2 87, Bruine: 5658 kg f 2,55, 5860 kg f 2,69 60—62 kg f 2,87—2,90. Eendeieren f 2,67, Ganseieren f 6,10. Goes, 3 Juni. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland". Aardbeien uitschot 25, Doperwten 1923, Peulen 2426, Pos telein 13, Zeeuwsche Blauwe aardappe len 33,20, per 100 kg Rammenas 2,10 2,20, Radijs 2,10; Rabarber 3, Worte len 5 Sjalotten 33,10, Gele Irissen 3, per 100 bos, Perziken 56, Bloemkool 915, idem lie soort 68, idem Ille soort 35, idem Stek 1,702,10, Witte Komkommers A 56 idem B 45, id. C 35, Kropsla 0,901,60, Spruitkool- planten 0,12, Witte koolplanten 0 03 0,10, per 100 stuks. 471STE STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 10e lijst. Trekking van Woensdag 3 Juni. PRIJZEN VAN: 1000 10416 10932 11875 400 2298 10339 19876 200 964 3260 4489 12104 20856 100 1391 3839 4021 5847 10094 10518 11689 15402 16916 PRIJZEN VAN f 70: 367 400 403 428 11890 11914 11922 17644 NIETEN 376 7079 11894 118% 11901 11904 11929 11935 11940 11961 11966 11970 14136 17632 17634 19934 Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw LOUISA JOSEPHINE WOLVERS, Oostende (België): WED. F. W. HERING— BROUCKE. H. A. R. LUNENBURG— HERING. M. LUNENBURG. W. K. HERING en Kleinkinderen. 's-Gravenhage, 3 Juni 1936. Thomsonlaan 175. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. op de begraafplaats Oud- Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ADRIANUS MATTHIJS SAMPON, betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie SAMPON. Goes, 4 Juni 1936. De verkooping vastgesteld op Vrijdag 5 Juni 1936 's namiddags 1 uur te 's-Heer Arendskerke in de herberg van D. van Damme ten verzoeke van de Familie H. de Jonge te 's-Heer Arendskerke is TOT NADER AANKONDIGING UITGESTELD. Notaris JONKERS.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3