mmEMim. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 130. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. DE HEFFING VAN EEN REISBELASTING. Zorg tijdig bruin te zijn! VLISSINGEN. LEDEN VAN HANDELSBELANG! iEVELAND. #HwviticU«l* MIDDELSUBQSCHE COUDANT ïragblad Voor Middelburg, Goes en ager.t- jahsp Vfsssingen 2.30, elders 2.50 per ïwertaa! Woek-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 3G ct. per regel, Ingez. mededelingen 60 ct. p. r. S® contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* GOESCHE COUCANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratis 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg bet Burenn voor Pablieiteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiginga» !--■? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Kxkn.v „Kleine Advertentiën", ten hoogste 8 rega-.- a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bnreau dezer cos. rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 eató. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal een regeling worden getroffen waardoor de ingezetenen als ^grensbewoners" worden be schouwd. De opbrengst der belasting op 2 millioen ge raamd. j In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot heffing van een reisbel-asting zegt de minister met waardeering geconstateerd te hebben, dat de grondgedachte van het ontwerp bij vele leden instemming heeft gevon den. Dit waardeert de minister te meer, omdat hij zich er volkomen van bewust is, dat de voorgestelde belasting aller lei bezwaren met zich brengt. In de te genwoordige benarde tijdsomstandighe den echter, moet over verschillende be zwaren worden heengestapt. De minister stelt er prijs op nogmaals nadrukkelijk te verklaren, dat de reis- belasting uitsluitend een fiscale strek king heeft nl. het belasten van een be paalde vertering. Zij, streeft geen bijko mende doeleinden na. De minister ver trouwt dan ook, volgens de memorie v,an antwoord, dat de Kamer hem de middelen, welke uit deze nieuwe be lasting ter beschikking zullen komen, niet zal onthouden. Aangezien de reisbelasting dus uit sluitend bedoeld is aLs een heffing op een vertering en zij heeft niet betrek king op bevrediging van noodzakelijke levensbehoeften. Ook al zal 't practisch niet mogelijk zijn i,n deze heffing de elementen van welstand ten volle in aanmerking te nemen, desniettemin kan men zeggen, dat deze heffing beter dan menig andere verteringsbelasting dien welstand in het oog houdt. Het door sommige leden geopperde denkbeeld de reisbelasting te heffen naar de mate v,an het inkomen, moet de minister èn om principieele èn om prac- tische redenen verwerpen. Dat deze be lasting een prohibitief karakter kan krijgen acht de minister in hare alge meenheid onjuist. Verder zegt de minister in zijn m. v. ,i. dat hij aanleiding heeft gevonden het gezin behalve de vrijstelling voor alle kinderen, die den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet hebben bereikt, op nog vier punten tegemoet te komen. In de eerste plaats is een vermindering van het tarief tot de helft opgenomen voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde vereenigingen. In de tweede plaats zal voor reizen ten behoeve v,an de studie voor universitaire, middelba re en daarmede gelijk te stellen exa mens een maximum-tarief van 12 gel den. In de derde plaats is het art. in houdende een .afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbewoners, die f 10 zouden verschuldigd zijn, vervallen. En in de vierde plaats heeft de minister de tarieven voor grens bewoners, in het b ij zon der voor de gehuwden, zeer belan g-r ij k verlaagd. Voorts is hij bereid alsnog een kleine verzachting aan te brengen, door het doen vervallen van het t.arief van 75 cent, waar door de belasting zal worden: 50 cent per dag gedurende de eerste 12 dager en vervolgens ƒ1 per dag. Tot een vermindering van het tarief tot 25 cent per dag kan hij niet overgaan. Indien de voorgestelde regeling zou leiden tot represaille-maatregelen, zou zulks een miskenning zijn van het fis caie karakter van deze heffing. Zakenreizen kan de minister om doel matigheidsreden, onmogelijk vrij laten. Dergelijke reizen plegen meermalen sa men te gaan of gevolgd te worden door een plezierreis. Verder heeft de minis ter voor de reizen, ondernomen uitslui tend of nagenoeg uitsluitend uit hoofde van een beroep of bedrijf de „regel maat" wordt dan derhalve niet meer geëischt een maximum bedrag van 24 per reis opgenomen. Duurt een zoodanige reis derhalve langer dan 30 dagen, dan iis voor den verderen duur geen belasting verschuldigd. Bij gezondheidsreizen is het niet mo gelijk t.a.v. elke reis na te gaan of zij> uitsluitend voor de gezondheid dient. Voor reizen echter, welke voor dit doel langer dan 30 dagen duren wil de minis ter een maximum v,an 24 invoeren. Dit maximumtarief zal ook gelden voor reizen, ondernomen voor familiebezoek Predikanten die in het buitenland de geestelijke verzorging van aldaar wo nende Nederlanders dienen te beharti gen, kunnen als „grensbewoners", dan wel als „beroepsreizigers" worden aan gemerkt. Aan een algeheele vrijstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen kan de minister niet denken. Ook de inwoners van dit landsgedeelte maken in het buitenland verteringen. Hij is echter bereid geheel Zeeuwsch Vlaanderen aan te wijzen als strook, bedoeld in artikel 2 onder „grensbewoners." Het tarief voor de grensbewoners zal slechts gelden voor de reizen, waarbij zij binnen op hun woonplaats georiën teerde grenspunten de landgrens over schrijden. Ten aanzien v,an het voor grensbe woners geldend tarief zijn de volgende verzachtingen aangebracht. In de eer ste plaats zijn de bedragen der tarie ven behoudens handhaving van het minimum met 50 pet en meer vermin derd. Bovendien zijn de belastbare som men verhoogd, bij de gehuwden mede uit overweging, dat meermalen twee personen naar het gestelde tarief moe ten betalen. Vervolgens is de uitzon derlijke regeling voor de bij gehuwden inwonende kinderen vervallen. Voorts worden vrijgesteld personen die van een plaats binnen het rijk, langs de gebruikelijke, over buiten- landsch gebied loopende route een an dere plaats binnen het rijk willen be reiken, en grensbewoners, voor zoover zij voor het vervullen van hun gods dienstplichten een in het buitenland in de nabijheid van hun woonplaats gele gen kerk waarop zij zijn aangewezen, of een daarmede gelijk te stellen ge bouw, bezoeken. De wijze van belastingheffing. De minister denkt de belastingheffing op de volgende wijze uit te voeren. De verkoop v,an zegels zal geschieden op de kantoren der invoerrechten en der accijnzen, op enkele kantoren der re gistratie, gevestigd op plaatsen waar geen kantoor der accijnzen is, op de postkantoren, aan de loketten van .alle spoorwegstations, bij Nederlandsche consulaire ambtenaren in het buiten land, alsmede in de restauratierijtuigen van de Wagons-lits en de Mitropa. De minister stelt zich voor nog in overleg te treden met buitenlandsche kiosken ondernemingen, om ook in de kiosken op belangrijke buitenlandsche stations zegels te doen verkoopen. De reisbu- reaux zullen de zegels kunnen koopen bij de ontvangers der accijnzen. Degene die onverwacht op reis moet gaan, zal derhalve vrijwel steeds in de gelegenheid zijn, zegels te koopen. Indien het ontwerp wet wordt is de minister bereid in elk geval geduren de het reisseizoen verschillende grenskantoren doorloopend voor het reizigersverkeer open te stellen, o.a. te Putte, Nispen, Wernhout, waar zich een belangrijk doorgaand verkeer heeft ontwikkeld. Grenskantoren waar dit verkeer minder sterk is, of waar zich een belangrijk plaatselijk verkeer heeft ontwikkeld, zullen worden opengesteld van des morgens ongeveer 6 uur tot on geveer middernacht (in den wintertijd respectievelijk van 7 uur tot ongeveer 23 uur). De overige grenskantoren zullen alle, behoudens wellicht een enkele uitzon dering, gedurende de middaguren wor den opengesteld. Voor het vastleggen van den datum van uitgang zal gelegenheid bestaan aan alle grenskantoren gedurende de openstelling van de kantoren en aan alle grensstations aan de naar het bui tenland vertrekkende treinen (de rei zigers behoeven hiervoor den trein niet te laten). Verder in alle plaatsen waar een kantoor der accijn zen is, op verschillende stationnemen- ten aan de grens en voorts in het reis seizoen op groote stations. Verder overweegt de minister, althans in het reisseizoen, in enkele doorgaande trei nen naar het buitenland en op "de per rons van steden als Breda, Tilburg e.d ambtenaren aanwezig te doen zijn, die op verzoek een datum in de pas zullen vastleggen. De reiziger zal vóór het wederbinnen- komen in Nederland zegels tot een voldoend bedrag in zijn paspoort moe ten hebben geplakt en op de nader voor te schrijven wijze met inkt of aniline- potlood onbruikbaar hebben gemaakt. Zegels ten aanzien waarvan deze bepa lingen niet zijn nageleefd, worden als waardeloos aangemerkt. Het ligt in de bedoeling, de reizigers Er is maar één mislukking: het op geven van de poging. bij hun wederkeer in Nederland, zoo veel als mogelijk is, in de gelegenheid te stellen aan het eerste kantoor alsnog reisbeiastingzegels te koopen. Wat de voetbalwedstrijden in het bui tenland betreft, zullen de spoorwegen bijzondere spoorkaartjes beschikbaar stellen tegen een prijs waarin de reisbe lasting is inbegrepen. Als afschrikwekkend voorbeeld tegen elk voornemen van ontduiking zal een minimum boete van 10 worden ge steld. De minimum „boetevan 10 kan in het gekozen systeem niet worden ge mist. Bij een lager bedrag zou de con trole veel uitgebreider moeten worden, waardoor de perceptiekosten zouden stijgen. De minister meent te mogen vasthou den aan de raming van een opbrengst van ongeveer 2.000.000 terwijl op een jaarlijksch kostenbedrag van 225.000 a 250.000 wordt gerekend. De minister kan niet voldoen aan het verzoek echtgenooten die tezamen rei zen, als één reiziger te beschouwen. De minister merkt nog op, dat de hui dige toestand van het rijksbudget hem geen aanleiding geeft van het voorstel tot invoering der reisbelasting terug te komen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden verzoekt ons, mede te deelen, dat bij vergissing een verkeerd telefoon nummer is vermeld. Het juiste nummer is: 180770. Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zon nebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flac. 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct (Ingez. Med.) DE STEUNVERLEENING AAN DE GARNALENVISSCHERS. Minister Deckers heeft Zaterdag bij zijn bezoek aan Zeeland een en ander medegedeeld van de beginselen, waarop de door hem reeds eenigen tijd geleden in uitzicht gestelde steunregeling zal berusten. Er wordt een Centraal Ver koopkantoor voor garnalen opgericht, in navolging van hetgeen voor de mos selen met groot succes is geschied. Dit kantoor garandeert den visschers, al thans tot op zekere hoogte, een mini- mum-afzet tegen een bepaalden prijs. Het minimum, dat elk vaartuig leveren mag, hangt af van de capaciteit van zijn motor. Daar het kantoor wel niet alles tegen kostprijs zal kunnen verkoopen, wordt er geld uit het Landbouwcrisis- fonds bijgelegd. Vermoedelijk zal de re geling op 1 Juli a.s. in volle werking tre den. In verband evenwel met de benar de omstandigheden van het bedrijf, bleek de minister bereid aan den steun terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Juni. Over de maand Juni krijgen de visschers dus wel de geldelijke uitkee- ringen, waarop zij, ingevolge deze rege ling, aanspraak kunnen maken, maar de uitbetaling zal pas in Juli plaats kun nen vinden, omdat de organisatie niet eerder tot stand komen kan. Met groote voldoening werden deze mededeelingen vernomen. (De Zeeuw). WALBURG. De uitkomsten der Gemeentebedrijven. B. en W. hebben aan den Gemeente raad ter voorloopige vaststelling aange boden de jaarrekening van de gemeen tebedrijven Volgens de rekening van Het gasbe drijf bedroeg het netto-verlies 5886, zijnde f 9718, lager dan waarop bij de vaststelling der begrooting was gere kend. Dit verlies zal uit de reserve worden gedekt. Waar bij de vaststelling van de begrooting gerekend was op een onttrekking' van maximum f 15000 aan de reserve ter dekking van het geraam de verlies en bij de saneering van het bedrijf per 1 Jan. 1936 er op gerekend is, dat dit bedrag inderdaad aan de re- rerve zou worden onttrokken, achten B. en W, het met de commissie van Bijstand, die hen daartoe het voorstel deed, wenschelijk om het verschil tus- schen de geraamde f 15000 en het wer kelijke verlies, zijnde f 9113 te benutten voor een extra-afschrijving welke dan op den dienst 1936 kan plaats vinden De rekening van het waterleidingbe drijf geeft een nettowinst van f 13,626" aan, welk bedrag de raming met f 4,947 overschrijdt. Deze winst wordt gebracht ten bate van de gemeenterekening 1935, De rekening van het electriciteitsbe- drijf geeft een netto-winst aan van f 74,070, welk bedrag de raming met f 21,231 overschrijdt. B. en W. stellen voor de volledige winst in de gemeente kas te storten. De extra-afschrijving' op ,Pand B 109", waartoe de commissie van Bijstand adviseert achten B, en W- wel wenschelijk doch voor 1935 niet wel mogelijk nu de rekeningen zijn afgeslo ten en gecontroleerd door het Verifica tiebureau. B. en W. zijn echter voornemens te zijnertijd tot deze afschrijving te advi- seeren, wanneer de uitkomst van het jaar 1936 voor het bedrijf daartoe mo gelijkheid biedt. Ziekenbuisverpleging, De af deeling Middelburg van de Ver eeniging Ziekenhuisverpleging op Wal cheren, heeft als afgevaardigden naar de Zaterdag te houden ^algemeene vei- gadering' benoemd de heeren J J, van Aartsen, M. Flierman en J. Gillissen. Tot bestuurslid koos de vergadering den heer J. Gillissen zulks in de plaats van den heer H, J. van Geuns die zich niet meer voor de plaatselijke afdeeling herkiesbaar stelde, SOES. Vakschool voor Meisjes. Men meldt ons: De Vakschool voor Meisjes zal op 9 Juni een „openbare les" geven. De be doeling daarvan is om de ouders en fa milie van leerlingen, en ook die van toekomstige leerlingen, gelegenheid te geven de school te bezichtigen, waar hun kinderen dagelijks onderwijs ont vangen. Tevens is dit een goede gele genheid om eens met verschillende leer krachten over de vorderingen van hun dochters te spreken. Ook voor de leerkrachten van de an dere onderwijsinrichtingen hier ter ste de, die velen van hun meisjesleerlingen op den duur naar de Vakschool zien gaan, kan dit een gelegenheid zijn om zelf wat meer op de hoogte te komen van hetgeen déze inrichting aan meis jes biedt. Om tot de Vakschool toegelaten te kunnen worden, moet de leerling op 1 September 12 jaar en 8 maanden oud zijn óf het zevende leerjaar van de la gere school geheel doorloopen hebben. In bet laatste geval kan de leerling nog iets jonger zijn. Voor meisjes die enkele jaren voort gezet onderwijs genoten hebben, bestaat er gelegenheid in twee jaar opgeleid te worden tot hulp in de huishouding of tot huisnaaister. De schilderslamp. Ten huize van den heer P. Melis, aan den Westsingel, brak hedenmorgen brand uit in de voorkamer. Buren wis ten de oplaaiende vlammen te dooven. Raamgordijnen en plafond werden ver nield of beschadigd. De oorzaak moet worden gezocht in het afbranden van de ramen aan de buitenzijde, waardoor het hout is gaan smeulen. Paard op hol. Hedenmorgen om half twaalf sloeg in bouwplan 3 het paard gespannen voor den groentenwagen van J. Gunst op hoi. Het paard rende een weide achter de Kamperfoeliestraat op. Het kwam tegen een omheining, die beschadigd werd, tot staan. Wagen en groenten sloegen over den grond. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De electrische tram. Dat een feest als Zaterdag alhier werd gevierd bij de opening van de Pier ook voor de tram goed is, blijkt wel uit het feit dat dien dag 4487 passagiers zijn vervoerd tegen 2230 in 1934 op Za terdag voor Pinksteren. Mede door het slechte weer is het aantal vervoerde personen gedurende de Pinksterdagen echter belangrijk minder dan verleden jaar. Het bedroeg Zondag 3468, Maan dag 6277 en Dinsdag 3506 tegen vorig jaar 3729, 6803 en 5631. Denkt U om de vergadering van heden avond 8.15 uur, Gebouw „St, Joris", Middelburg? (Ingez. Med.) Middelburg, 4-VI-'36. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 18.8 °C (66 °F); laagste 10.7 °C (51 °F). Heden 9 h: 12,6 °C; 12 h: 15.7 °C. 1.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laag ste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.1 mm te La Coruna; laagste 750.6 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N, tot W, wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten aanvanke lijk nog kans op regen, iets warmer over dag. Zon op: 4 h 43; onder: 21 h 13. Licht op: 21 h 43. Maan op: 21 h 01; onder: 3 h 44. V.M. 5 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 4 1.38 14.04 8.08 20.23 Vr. 5 2.16 14.36 8.42 21,03 Za, 6 2.55 15.13 9.19 21.45 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Do. 4 3.24 15.53 9.10 21.30 Vr. 5 4.06 16.31 9.45 22.07 Za. 6 4.46 17.11 10.25 22.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) 's HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente vergadert op Zaterdag a.s. des voormiddags half tien o.a. ter vaststelling eener verordening betref fende de verdeeling van de werkzaam heden van de ambtenaren van den bur gerlijken stand in deze gemeente Voor gesteld wordt de werkzaamheden betref fende opmaken akten van geboorten en overlijden op te dragen aan den heer M. Vogelaar en alle overige werkzaamheden aan den heer A. A. Elenbaas; en een voorstel tot wijziging electrische straat verlichting te Lewedorp. HEINKENSZAND. Gisteren vergader de alhier de ingelanden van het water schap 's Heer Arendskerke onder lei ding van den dijkgraaf D, Lindenbergh. De rekening over 19351936 werd goedgekeurd op in ontvang 21930 in uitgaaf op 19764. Goed slot 2166. De begrooting 19361937 werd vastgesteld op in ontvang en uitgaaf 23593 met een onvoorzien van 1377. Met 51 van 60 stemmen werd herbenoemd tot dijk graaf de heer D. Lindenbergh, terwijl 9 stemmen blanco werden uitgebracht. Het bedrag voor Dijkgeschot werd even als vorig jaar vastgesteld op 10.50 per ha. Het bedrag voor bebouwd eigendom op 4 pet. Machtiging werd verleend tot het aangaan van een" geldleening ten behoeve van het Waterschap „De Piet" groot 15.000. KAPELLE, Voor de tweede maal werd door het fanfarecorps „Ons Ge noegen" alhier een eerste prijs behaald in de eerste afdeeling. Het korps is nu verplicht over te gaan in de afdeeling Uitmuntendheid, een mooie prestatie het .welk de bur gerij met vreugd begroet. Het korps zal ter eere van den di recteur den heer W. L. Harthoorn te Goes een rondegang maken op Donder dagavond door het dorp, voor erken ning van het behaald succes. WEMELDINGE. (Woensdagavond) bracht het muziekgezelschap O. K. K. het echtpaar J, van Harm.N. van Oosten een serenade in verband met de viering van hun 50 jarige echtvereeni- ging. De voorzitter v,an O. K. K., dr. Gnirrep feliciteerde het echtpaar na mens het muziekgezelschap en zeide dat dit jubileum samen valt met dat van bovengenoemd gezelschap. Een en ander bracht veel volk op de been.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1