GOESCHE COUBANT£!2g j4mima Bij Examens ZEELAND. WEER EN WIND. KERK EN SCHOOL. BINNENLAND. BUITENLAND* NUMMER 129. TWEE BLADEN. WOENSDAG 3 JUNI 1936. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. SOES. JfLISSINGEN. WALCHEREN. Ü00RD-BEVELAND. EEEUWSCH-VLAANDEREN 0*0. KRABBENDIJKE. EERSTE BLAD. COURANT Gcei 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. por Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. I's' contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Aangesloten b?j het Burean voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. J>sgblad Voor Middelburg, Goes en agent- ,chap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per rwartaal Week-abonn. in Middelburg en Familieberichten en dankbetuigingizn 1—3 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Kaferi «3 „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rsgskg a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ntf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eo«- rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 coat. DE FAMILIELEDEN VAN DE KONINGIN-MOEDER. De vorstelijke gasten, familieleden van wijlen de Koningin-Moeder, die a.s. Donderdag met de Koningin en de Prin ses de plechtige onthulling van het ge- denkteeken voor de Koningin-Moeder zullen bijwonen, zijn gisteren en heden, Woensdag, ten paleize Het Loo aange komen. Het zijn; de vorst van Wii- deck en Pyrmont, eenige broeder van de Koningin-Moeder; de vorstin van Erbach, prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont, jongste zuster van de Kon.-Moeder met den vorst en hun dochter Helene; de vorst van Bentheim, zoon van den overleden vorst van Bentheim en van Prinses Pauline van Waldeck Piermont, oudere zuster van de Kon.-Moeder; de vorst en vorstin V,an Wied, laatstgen. dochter van Prinses Marie van Waldeck en Pyrmont, en van Prins Wilhelm, late- Koning van Wurtemberg; de graaf van Athlone en prinses Alice, gravin van Athlone, dochter van prinses Helene van Wal deck en Pyrmont en van den hertog van Albany. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Voortdurende achteruitgang. De definitieve ontvangsten van de maand Februari der Nederlandsche Spoorwegen (inch die der geëxploiteer de spoor- en tramwegen) bedroegen in totaal f 6,890,344. De ontvangsten over Februari 1935 bedroegen f 7,354,761. De totale ont vangsten van 1 Jan, 1936 af waren f 14,958,005 tegen f 16,301,194 in 1935, alzoo een vermindering van meer dan f 1,000,000. Hei gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Jan. 1936 af bedroeg 3431 tegen 3576 in 1935. De ontvangst per dagkilometer be droeg derhalve f 72 66 tegen nog f 77,27 in 1935. DE RIJTIJDEN VOOR CHAUFFEURS. Geen bepalingen voor dokters en heerrijders!" In een adres aan de Tweede Kamer der Siaten-Generaal heeft de K. N. A, C. verzocht, met de algemeene bezwa ren, welke bij het automobielverkeer bestaan tegen het gewijzigd ontwerp van wet „bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van moltorrijtuigejn" zoo veel mogelijk rekening te willen hou den en in het bijzonder het wetsont werp zood,anig te wilfen amendeeren dat bij algemeenen maatregel van be stuur geen voorschriften van kracht kunnen worden welke beperkingen zou den opleggen aan den rijtijd van eigen rijders oi heerrijders geneeskundigen, handelsreizigers, enz., zoomede van particuliere chauffeurs. Hoezeer de K.N.A.C. kan instemmen met het treffen van passende maatre gelen,, welke beoogen, het tegengaan van de overigens zeldzaam voorkomen de yerkeersongevallen veroorzaakt door oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen, is zij overtuigd, dat het overbodig en zelfs schadelijk moet worden geacht, indien deze bepalingen verder zouden gaan dan voor het be oogde doel, nl. de arbeidsbescherming en de verkeersveiligheid, beslist nood zakelijk is. Zij is zeer positief van meening, dat voor nietj-beroepschaufSeurs bepalin gen, welke der: rijtijd als bestuurder regelen, onnoodig en ongewenscht zijn WEER BEHENDIGHEIDSSPEL. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, is van regeeringszijde toestem- miné gegeven dat o.a. in Zandvoort van 14 Juni a.s. af wederom de gelegenheic sal bestaan een zgn. „behendigheids speï te beoefenen. Het hotel „Groot Badhuis" aan het Badhuisplein zal het centrum van dit spel zijn. Het is niet bekend, waaruit het spel precies be staat. Voor Zandvoort beteekent de toestemming tot dit spel een verhoogde kans op een^levendigen zomer. COMITé VOOR DEVALUATIE. T ot het comité voor dévaluatie zijn naar gemeld wordt thans nog toeg'e treden de heeren: Joh, Brautigam te Rotterdam, P, Dijkhuis te Groningen, J- S. Serrarens te Bilthoven, dr. A. J, Verhage te Haarlem en prof. dr. C A Verrijn Stuart te Zeist. BURGEMEESTER VAN BREDA. Naar wij vernemen zal de afgetreden gouverneur van Curagao, de heer B. W. E van Slobbe wiens benoeming tot bur gemeester van Breda eerstdaags ver wacht wordt, met ingang van 1 Aug. a.s. tot deze functie geroepen worden. Bij Kon. besluit is met ingang v,an 1 Juni 1936 aan den inspecteur bij den dienst voor het in cultuur brengen van drooggemaakte zuiderzeegronden A. Minderhoud op zijn verzoek eervol ont slag uit zijn betrekking verleend en is lij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. ilijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten ge- aruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drog. (Ingez. Med.) Mr, J. H. van Bel. f Op 75 jarigen leeftijd is te *s-G r a- v e n h a g e overleden mr. Johann Heinrich van Bel, oud vice-president van de rechtbank te Middelburg. De overledene was 7 October 1860 te Woerden geboren en promoveerde 9 Mei 1884 aan de universiteit te Leiden tot meester in de rechten. De jonge meester vestigde zich te Den Haag als advocaat bij den Hoogen Raad op 7 Juni van hetzelfde jaar. Hij bleef maar korten tijd bij de balie en ging 21 Maart 1888 als substituut-griffier naar de rechtbank te Maastricht, welke functie hij op 24 Augustus 1896 verwisselde met die van kantonrechter te Ridderkerk. Na 3 jaar, nml op 29 September 1899 kwam hij naar Middelburg als rechter van 22 September 1909 was hij vice- president. Op 16 November 1925 nam hij afscheid als zoodanig, want met in gang van dien datum was hem eervol ontslag verleend. Bij zijn heengaan werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en reeds eerder was hij Officier in de Orde van Oranje Nas sau geworden. Zij, die hem in zijn ambtelijke loop baan hebben gekend, herinneren zich hem als een streng, doch rechtvaardig president van de strafkamer. Ook in andere kringen zal men met deelneming van zijn heengaan kennis nemen en zeker terugdenken aan de da gen van 1924, toen de overledene voor zitter was van de commissie voor de feesten ter gelegenheid van de herden king van de 350 jarige onafhankelijkheic waarbij het openluchtspel, dat o.a. door de Koninklijke familie werd bijgewoond, zoo'n bijzonder grooten indruk maakte. De Chr, Muziek Ver. „Oefening na den Arbeid" is van plan hedenavond 'n muzikale wandeling door de stad te ma ken en een serenade te brengen aan haar directeur den hr. Van Kamer. De route is als volgt: Vertrek Buiten tuin kwart over 8, Zandstr. Langeviele Markt, Lange en Korte Delft, Dam, Rott Kaai. Nederstraat, Molenstr. Veersche Weg, Molenstraat, Breestraat, Brakstr K. en L. Singelstraat Spanjaardstraat, Balans, K. en L, Burg, Markt, Lange viele, Schuitvlot, Buitentuin. Het Duitsche luchtschip is heden morgen om kwart over vier Goes ge passeerd. Het was een indrukwekkend gezicht daar zeer laag en recht over Goes gevlogen werd Hoewel het reeds licht was had men aan boord de meeste lampen nog aan. De pier. Gedurende de Pinksterdagen brach ten 12.572 betalende personen een be zoek aan de wandelpier. Concert. Vrijdagavond geeft het muziekgezel schap „Ons Genoegen" een concert op den Boulevard. Rondvluchten.. Op Tweeden Pinksterdag hebben 52 i personen gebruik gemaakt van de ge Het is soms veel gemakkelijker zich zelf te misleiden dan anderen. legenheid om een rondvlucht boven Walcheren te maken. Goederen onttrekken asjn beslag. Een deurwaarder uit Middelburg heeft een dezer dagen te Vlissingen be slag gelegd op een groote hoeveelheid kisten met sinaasappelen en appelen, welke werden opgeborgen in een pak huis in die gemeente. Een dag na de be slaglegging bleek de voorraad in zijn ge heel te zijn verdwenen. De marechaus see stelde een onderzoek in en dezen mocht het gelukken den dader, n.l. den- gene bij wien de goederen waren inbe- slaggenomen, tot een bekentenis te brengen. De kisten met inhoud bleken bij diverse personen in Vlissingen en op andere omliggende plaatsen te zijn ver kocht. De „Statendam" naar Walcheren. Het „Hbld." verneemt dat de „Sta tendam" op 16 Juni met 600 congressis ten van de „Unipède" voor de reede van Vlissingen zal komen. Na ontscheping zal in touringcars het eiland Walcheren bezocht worden, waar na een lunch gebruikt wordt in „Bri tannia" te Vlissingen. Vervolgens wordt per extratram naar Middelburg gereden waar een ringrijderij gehouden wordt door boeren in Walchersch costuum; 'n zangkoor uit Goes in Bevelandsche klee derdracht zal verschillende liederen ten gehoore brengen. lOiO-BEVELANO. KAPELLE. In algemeene ledenverga dering kwam de veilingsvereeniging Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving in het café ,De Veiling", onder voorzitterschap van den heer H. A. Nijssen, Zaterdag middag bijeen. Den voorzitter is het hoogst aange naam te mogen wijzen op den goeden gang van zaken: een uitbreiding van de gebouwen kon plaats hebben tot een be drag van 35.000 inclusief het koelhuis 16.000. Dit bewijst ook hoe noodza kelijk het was dat die uitbreiding plaats had, wanneer we even een blik werpen op de aangevoerde voortbrengselen en het geveilde bedrag groot 686.440. Wat de vooruitzichten van het fruit betreft, kan de stemming niet gunstig zijn, de bloei was schitterend en beloof de veel, maar of er ooft zal zijn, is nog niet zoo te zeggen, door de aanhoudende droogte en harde nachtvorsten is de stemming minder, vooral de aardbeien hebben het kwaad te verantwoorden, veel gebrek aan regen. De voorzitter leest het accountants rapport voor, dat spréékt van een goede boekhouding en gunstig bereikte resul taten. In de plaats van den heer Visser, aftredend, werd tot lid van de financi- eele commissie benoemd de 'heer B. de Jonge. De heffing van de contributie werd vastgesteld op 1 per lid. Het bestuursvoorstel tot het treffen van een pensioenregeling voor het vaste personeel werd ingewilligd, zooals dit werd voorgesteld voor den dir.-veiling- meester en boekhouder tot een bedrag van 1000 per jaar; de overige em ployees f 500. Het bestuur besloot de vereeniging 500 te doen betalen en de belanghebbende eveneens 500, totaal bedrag der verzekerde som 1000, Het veilingspercentage werd vastge steld: groote veiling 2, kleine 4, boom gaarden 3 en eieren 1 pet. De koeltarie- ven 1 cent per kilo voor de eerste en tweede maand, voor de derde maand 0,75 en voor verder 0,50. De emballage-regeling werd aanvaard zooals het bestuur dit voorstelde, de ge wone heffing als vorig jaar. Uit de nog volgende besprekingen viel wel te bemerken, dat het bestuur en de leden zeer tegen den maatregel van het administratief veilen gekant zijn. Van de 999 leden waren 60 tegen woordig. KLOETINGE Het muziekgezelschap „Excelsior", maakte gisteren een triomf tocht door de gemeente in verband met het behalen van den len prijs in de le afd. op het concours te Wemeldinge Het was voor de eerste maal dat „Excel sior" in deze afdeeling uitkwam. Voor de woning van burgemeester Zandee den beschermheer der vereeni ging, werd gepauzeerd. Burgemeester Zandee betuigde in hartelijke bewoor dingen zijn medeleven met het behaalde succes KLOETINGE. De mondorgelver. „In- ter Nos" zal Vrijdagavond een concert op de muziektent geven, KORTGENE. De gymnastiekvereeni- ging „Oefening Kweekt Kunst" gaf Dinsdagavond haar jaarlijksche propa- ganda-uitvoering op de Voorstraat. De leiding was in handen van den heer De Keijzer uit Goes. De nummers rythmische oefeningen dames en meisjes wekten ieders bewon dering, Ze oogstten, evenals het nummer rek heeren, een daverend applaus Vooral de leider gaf krasse staaltjes gymnastiek te zien. De adspiranten ha perden nog wel eens. Over 't algemeen kan gezegd worden, dat de uitvoering goed geslaagd is. Voordat de uitvoering begon, maakte het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" een rondgang door het dorp. Achter de muzikanten marcheer den de turners. Een en ander bracht, trots het koude weer, veel volk op straat. Oplichting, De politie te Colijnsplaat heeft aange houden een zekeren P. F. B. reiziger, wonende te Rotterdam, die een loge menthouder te Colijnsplaat onder val- sche voorwendsels o.a. door te zeggen dat hij reiziger was met een geneesmid del tegen ekzeem en daarmede de bak kers in de omgeving moest bezoeken en voordien te Zierikzee te hebben gelo geerd, heeft bewogen hem eenige da gen logies te verschaffen, waarna B, zonder te betalen en zonder zijn adres achter te laten, met de noorderzon is vertrokken. Ook op andere plaatsen in ons land moet B. dezelfde praktijken in toepassing hebben gebracht. Openluchtspelen 1936 te St, Jansteen. De eerste openlucht opvoeringen van J A. Everaard's nieuw historisch spel: „De Zwarte Dood" zullen plaats vinden op 9, 15, 16 en 23 Augs. te Sint-Jan steen. De spelleiding met medewerking van den schrijver, is toevertrouwd aan drs. I. Lockefeer. „De Sint-Jan-spelers" zullen weder om dit stuk vertolken. Middelburg, 3-VI-'36. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 16.8 °C (63 °F); laagste 10.4 °C (51 °F). Heden 9 h: 11.5 °C; 12 h: 13.3 QC. 4.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laag ste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766,8 mm te Jan Mayen; laagste 753.9 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige winden uit Zuide lijke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 44; onder: 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 19 h 58; onder: 3 h 10. V.M. 5 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 3 1.03 13.27 7.29 19.42 Do. 4 1.38 14.04 8.08 20.23 Vr. 5 2.16 14.36 8.42 21.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juni. Hoogwater. Laagwater. Wo. 3 2.46 15.12 8.29 20.51 Do. 4 3.24 15.53 9.10 21.30 Vr. 5 4.06 16.31 9.45 22.07 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) ZONNEBRUIN voorkomt zonnebrand en bronst en bruint Uw Huid prachtig. Doos 25 en SOcKTube 60ch Flacon 90cf Doet Uw huiskleur spoedig wijken. (Ingez. Med.) In de voormiddag godsdienstoefe ning, in de Nieuwe Kerk te Zierik zee gehouden, werd ds. L. A. F. Red- dingius overgekomen van Hauwert (N.H.) Zondag door ds. D. Mulder van Westwoud, in zijn dienstwerk bevestigd. In de namiddaggodsdienstoefening verbond ds. Reddingius zich aan zijn ge meente, tijdens dezen plechtigen dienst lieten de beide vrijzinnige koren zich hooren. Ds. Pijnacker Hordijk sprak zijn nieu wen ambtsbroeder hartelijk toe na mens de collega's en het classicaal be stuur. Geret, Kerk. Ds. G. W, van Houte te Nijeveen is beroepen te Terneuzen. Opheffing van kweekscholen. De opheffing van een aantal kweek scholen tot opleiding van onderwijzers zal binnen enkele weken bekend wor den. Met het oog op den aanvang van den nieuwen cursus in September is dit ook noodig. Het schijnt, dat een tiental rijkskweekscholen zullen gesloten wor den. Tot hoofd der Chr. Herv. School te Middelburg, aan het Molenwater (vac. H. Bonnet) is benoemd de heer J. Geurtsen, onderwijzer aan een Chr- U.L.O. School te 's Gravenhage. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door dec Agent H. VAN DE VREDE Noorddfjk B 70 DE STAKINGEN IN FRANKRIJK EN SPANJE. De staking in de Fransche metaal industrie, welke vorige week is uitge broken, is nog steeds niet tot een goed' einde gebracht. De arbeiders eischen, zooals men weet, o.a. de invoering van de 40-urige werkweek. Iets nieuws bij dit conflict was dat de stakers in de fabrieken bleven en dezen als 't ware hebben bezet. Van tevoren was zulks goed geregeld want men had niet ver geten maatregelen te treffen om in de fabrieken te overnachten. Einde vorige week waren de besprekingen tusschen de werkgevers en de werkne mers echter zoover gevorderd dat men spoedig een oplossing van het conflict kon verwachten. Inderdaad kwam nog vóór Pinksteren in verschillende me- taalfabrieken rond Parijs een accoord tot stand. De actie door de liga's der uiterste rechterzijde gevoerd, stond een algehee- le oplossing in deze stakingsbeweging in den weg. De actie heeft zelfs tot gevolg gehad dat de staking zich naar andere bedrijven ging uitbreiden,, vnl. naar de chemische industrie en in het restaurantbedrijf in Parijs. Gister heeft de stakingsbeweging zich nog voortge zet tot verschillende takken van indu strie te Parijs en omgeving, met name tot de vliegtuig-, accumulatorenfabrie- ken en tot de staalgieterijen. Het be treft hier middengroote bedrijven, die van de situatie, ontstaan door de sta kingen in de metaalindustrie gebruik trachten te maken om hoogere eischen te stellen. Ook te Rijssel is het tot sta kingen gekomen. De arbeiders .aldaar hebben o.a. de Fivesfabrieken bezet. Wat de staking in de metaalindustrie betreft, vorderen de besprekingen zoo danig, dat men hoopt, dat Donderdag het collectieve contract in deze indu strie geteekend zal kunnen worden. De stakingsgolf waardoor nu al ge- ruimen tijd de Spaansche republiek ge teisterd wordt, neemt geen einde. De^ staking van de landarbeiders vooral draagt een bloedig karakter. Aan het einde der vorige week hebben zich in de provincie Albacete vreeselijke inci denten afgespeeld. Bewoners van het dorp Yeste waren een landgoed opge stormd en zij hadden daar duizenden pijnboomen omgehakt. In het open veld

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1