INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND* Voorloopig geen verlenging der militaire opleiding. STATEN-GENERAAL. BURGERLIJKE STAND, LANDBOUW. Groot zedenschandaal in de Residentie. BALKAN. MEXICO. p* CHINA VER. STATEN. delijk bewezen, dat badgasten, waar ze ook vandaan komen, over 't algemeen op natuur- en zee-schoon, mitsgaders op historische merkwaardigheden gauw uitgekeken raken. De menschen willen bezig gehouden worden, wenschen ge legenheid, om zich te ontspannen, zich te amuseeren. Te Vlissingen heeft men dat begrepen. Voor de welvaart van de badplaats, welvaart, die haar gunstige terugslag op geheel Walcheren kan heb ben, zij de hoop uitgesproken, dat de pier komt te beantwoorden aan de ver wachtingen, die men er van koestert. Verschillende hooge ambtena ren gearresteerd. De Haagsche justitie heeft dezer dagen ingegrepen in een zedenschandaal, dat, naar men ons verzekerde, het grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op dit gebied heeft beleefd. De omvang van het schandaal is thans nog niet vast te stellen, er zijn reeds negen personen in 't huis van bewaring ingesloten, terwijl thans reeds vast staat, dat achttien personen bij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd kennis van het feit, dat er in uitgebrei- den kring het misdrijf gepleegd were dat strafbaar gesteld is bij artikel 248 bis van het wetboek van strafrecht (on tucht met minderjarigen van hetzelfde geslacht). De moeilijkheden waarvoor de politie hier geplaatst was, waren groot en vele omdat het bezwarende materiaal uiterst moeilijk te verzamelen was. Eindelijk was het justitioneel onder zoek echter zoover gevorderd, dat men tot de aanhouding van eenige personen kon overgaan. Het bleek, dat bij dit schandaal betrokken waren eenige hooggeplaatste ambtenaren van enkele departementen. De justitie ging er toe over om den thesaurier-generaal van het departe ment van financiën, mr. R., die met een regeeringsopdracht in Duitschland ver toefde, dezer dagen, onmiddellijk na zijn terugkeer in Den Haag te arresteeren Naar ons werd medegedeeld heeft mr. R„ die gisteren in het huis van bewa ring is ingesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt. Voorts zijn gearresteerd mr. F., raad adviseur van het departement van jus titie en verschillende personen uit de kringen van kunstenaars. Het onderzoek van de Haagsche jus titie heeft zich ook uitgebreid tot an dere gemeenten in ons land, en met ze kerheid kan worden medegedeeld, dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. Het betreft hier een club van perso nen, die regelmatig bijeenkomsten hiel den en waar de in artikel 248 bis wet boek van strafrecht bedoelde misdrijven zoowel met minderjarigen als met meer derjarigen werden bedreven. Nu enkele minderjarige jongens een bekentenis hebben afgelegd, is te ver wachten dat dit schandaal als een sneeuwbal-systeem zich zal uitbreiden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zullen komen. Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen geweest). Mir. F. op vrije voeten- Nader wordt gemeld: Naar wij vernemen is mr. F., een der personen, die door de Haagsche politie gisteren gearresteerd zijn, als verdacht van betrokken te zijn bij het geruchtma kende zedenschandaal gistermiddag voor de justitie geleid. Na een langdurig verhoor is hij door den rechter-commis- saris op vrije voeten gesteld. Voorts vernemen wij nog, dat inge- •volge de bepalingen van het ambtenaren reglement, mr. R. van rechtswege ge schorst is als thesaurier-generaal, in ver band met het feit dat hij in preventieve hechtenis is gesteld. ZWARE BRAND TE OLDEBROEK. Vier gezinnen dakloos. Gistermiddag omstreeks vijf uur ont stond, waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand in een hooi berg, staande bij de woning van den jendbouwer H, Boeve, gelegen aan den Zuiderzeestraatweg bij Oldebroek. In een ommezien sloegen de vlammen, aangewakkerd door een matigen Noord oostenwind, over op de woning, welke door de beide gezinnen Boeve en Door- neweerd werd bewoond, terwijl even la ter ook de naastgelegen woningen van de gezinnen van den landbouwer M. Grootkarzijn en den landarbeider G. Berghorst vuur vatten. Beide huizen, alsmede een drietal hooibergen en twee schuren gingen ge heel verloren. DE WIERDENSCHE OMKOOPINGSAFFAIRE. wDe>er,J- H. Wolthuis, lid van den Wierdenschen gemeenteraad heeft bij de AJmelosche marechaussee een aan klacht wegens aantasting vaii eer en goeden naam ingediend tegen den heer H. Stegeman, eveneens r.aadlslid, die voor de Almelosche rechtbank bij de behandeling van de bekende omkoo- pmgskwestie o.a, verklaard heeft, dat ook de heer W. had geprobeerd hem om te koopen. Volgens S. had WL hem een deel van zijn wethouderssalaris be loofd, als hij op W., die reeds jarenlang wethouder was, wilde 6temmen bij de wethoudersverkiezing. MONTEUR DOODGEVALLEN. Gistermiddag is de 55-jarige gehuwde monteur W. A. Blom werkzaam bij de betonfabriek der firma F. P. Bos en zoon, van een ongeveer zes meter hooge breekinstallatie gevallen. De man is daarbij vermoedelijk met het hoofd op een stapel tegels terecht gekomen, waarbij hij zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij korten tijd later in het diaconessenhuis te Leiden aan de gevol gen is overieden. ROMANTISCH HUWELIJK VAN EEN PRINSES. Prinses Feisa, de oudste dochter van den koning van Irak, heeft de aandacht op zich gevestigd, door een romantisch huwelijk. Zij was verliefd geworden op den Griek Haralambis, portier in een hotel op Rhodus. Gister verscheen zij met hem in Athe ne, waar zij gehuwd is, nadat zij zich naar Orthodoxen ritus had laten doo- pen en den naam Anastasia had aange nomen. Het jonge paar is vervolgens met onbekende stemming vertroknen. Een zuster der prinses, Radjiha, heeft zich namens de ouders tot de Grieksche autoriteiten gewend met het verzoek het huwelijk nietig te laten verklaren. Dezen hebben echter geantwoord, dat zij niet tusschenbeide kunnen komen, daar het huwelijk in geldigen vorm tot stand is gekomen. BANDIETEN DOODEN 13 AUTOBUS PASSAGIERS. Nabij Guadalajara in den staat Jalisco hebben bandieten geschoten op een autobus waardoor 13 personen werden gedood en 7 gewond. Men vermoedt, dat dit een wraakneming is. De moor denaars worden door federale troepen achtervolgd. zTerzelfder tijd zijn 20 bandieten ge dood door regeeringstroepen nabij Gau- najuato. Zij werden door regeeringstroe pen omsingeld in een bergpas met mi trailleurs neergeschoten. POLITIEBEAMBTEN KNIPPEN DE HOOFDSTAARTEN AF. De politie in de provincie Kansoe houdt alle mannen aan, die lang haar dragen er. knippen hun de vlechten af Een groot gedeelte der conservatieve boerenbevolking heeft vijftien jaar lang het verbod der republikefnsche regee ring, om staarten aan het hoofd te heb ben genegeerd en loopt nog steeds rond met hun „varkensstaarten". Er wordt thans voor geijverd de na leving van deze wetsbepaling af te dwin gen. De gewraakte haartooi kwam in het midden van de 17e eeuw in zwang, toen de Mandsjoe-veroveraars de Chineezen dwongen hun haar te-laten groeien ten teeken van onderwerping. Tot nu toe is nog slechts in eenige af gelegen streken deze overtollige haar mode in stand gebleven. De bedoeling is dit gebruik volkomen uit te roeien. DEMONSTRATIE MET EEN DOODENDE STRAAL. In de rechtszaal. In de rechtszaal te San Francisco is een demonstratie gegeven met een doo- dende straal Het resultaat was dat de uitvinder er van werd vrijgesproken. Henry Fleur stond terecht als ver dacht van bedriegerij. Twee personen die een doodende straal-machine hadden gekocht zeiden dat de straal niet doo- dend was, zelfs niet voor insecten en ander ongedierte. De jury besliste dat de machine moest worden getoond. Het geval werd in werking gesteld: acht minuten waren noodig om een slang te dooden, voor het dooden van een hagedis had men vier minuten noodig', terwijl de vernietiging van twee ter mieten 35 seconden vorderde. Na deze demonstratie bepaalde de jury, dat de beschuldigde in vrijheid moest worden gesteld. Fleur zeide te hopen, dat zijn machine gebruikt zou kunnen worden voor de vernietiging v.an voor den land- en tuin bouw schadeliike insecten. Hij beweer de, dat de straal de gewassen niet zou aantasten. Hij legde uit dat het trillingsgeval de atomische trillingen in de lichaampjes van de slachtoffers in hevigheid zouden doen toenemen, totdat de inwendige cellen zoudeiUontploffen, waardoor de dood zou worden veroorzaakt Op de vraag of de machine menschen zou kunnen dooden, antwoordde Fleur, dat zulks het geval zou kunnen zijn, in dien voldoende kracht zou worden ont wikkeld. Fleur voegde daaraan toe, niet van plan te ijn in die richting te gaan experimenteeren, hetgeen verstandig is, daar hij anders weer met den rechter in aanraking zou kunnen komen. De defensie-medewerker van de Haag sche Crt. schrijft: Versterking' van de landsverdediging is tegenwoordig troef. Het verschijnsel is gemakkelijk genoeg te verklaren uit de gebeurtenissen op internationaal ge bied. Men kan het toejuichen of be treuren, maar te loochenen is het niet. In dat opzicht is er een merkwaardige tegenstelling met den toestand van eenige jaren geleden, toen allerwege om ontwapening gevraagd werd en voor den minister van Defensie het parool gold: bezuinigen of verdwijnen. Thans is het juist andersom en wordt in de Kamers het stormsein geheschen als de minister niet genoeg vraagt! Landsverdediging en departement zouden dan ook tegenwoordig een gulden tijd beleven, indien niet tegelijkertijd de moeilijkheden naar den anderen kant verhuisd waren: toen er geld genoeg was wilde de Kamer niet het noodige toestaan; en nu de Kamer dat wèl zou willen is er geen g'eld meer! Toch doet de Regeering wat ze kan: voor de Nederlandsche bewapening is een fonds gesticht en voor de Indische is er een op komst. Eigenlijk is dat al meer dan ze kan. Want zoo'n „fonds" is een ander woord voor „op crediet"; wanneer de rekening gepresenteerd wordt zal ,de Regeering misschien al door een andere vervangen zijn! Maar de Kamer is nog niet tevreden: Zij wil meer soldaten en langere oefen tijden. Dat behoeft nauwelijks geld te kos ten, heet het daarbij. Natuurlijk kan zonder eenige schade voor de maat schappij en zelfs met voordeel, het aan tal der werkloozen verminderd worden door ruimere tewerkstelling in het leger of bij de vloot. Wat de Staat dan meer moet betalen ten laste van de milita:re begrooting, zeggen de voorstanders, be spaart hij op de steungelden voor de werkloozen Daarmee wordt niet alleen het leeg loopen bestreden, maar tevens het belang der defensie gediend: de sterkte der lichtingen toch is thans te krap om in oorlogstijd de organisatie te vullen en in vredestijd de oefening der groote aantallen reserve-aanvoerders mogelijk te maken. En bovendien zijn de oefentijden te kort om daarin de dienstplichtigen het ingewikkelde mate rieel zoo goed te leeren behandelen, dat zij gedurende vijftien a twintig jaren op het geleerde kunnen teren. De militaire argumenten hooren leite- lijk in het voorste gelid maar wij noe men ze hier in de .tweede plaats omdat het vraagstuk beheerscht wordt door de kosten. Minister Colijn zoek! de verbe tering liever in uitbreiding van het aan tal herhalingsoefeningen, al zou hii gaar ne de oefentijden en da sterkte der con tingenten uitbreiden als de financiën het maar toelieten. Hoe is dat laatste nu ie rijmen met de boven aangegeven redeneering der voor standers, volgens welke er eigenlijk al leen maar een verschuiving van irtgaven zou zijn? In die redeneering is de balans echter niet heel en al zuiver. Vooreerst is er nog al wat verschil tusschen den steun, die voor de grootendeels nog in het ouderlijk gezin levende jonge mannen wordt uitgekeerd en de kosten van dienstplichtigen, ad ongeveer f 1,30 per dag. Bovendien behooren gelukkig niet alle jonge mannen tot de gesteunde werkloozen Maar dit verschil is nog niet het ergste! Belangrijker is dat bv. de verlenging der oefentijden het geheele stelsel in de war zou sturen. Thans sluit alles in elkaar als een bus. De eerste oefening van de groote meer derheid der dienstplichtigen duurt 5H maand. Tot voor korten tijd konden zij deze zelfs tot 1 V> maand beperken door deelneming aan de plaatselijke „voor oefeningen". Maar deze zijn afgeschaft; voortaan moet voor bijna alle onbere den manschappen op 5¥> maand gere kend worden. Daardoor kan dezelfde school in 11 maanden twee ploegen af werken en schiet er van het jaar nog een maand over, waarin de herhalingsoefe ningen gehouden worden. Dat wil zeg gen, dat één enkele „school" met haar leidend en onderwijzend personeel, haar logiesruimte, keukens, oefenterreinen, materieel, enz, enz. ieder jaar kan die nen voor twee ploegen èn de herhalings oefeningen. Het stelsel is in zoover zui nig, practisch en doelmatig, maarmen kan de oefentijden niet verlengen of het valt in duigen: om een nieuwe ploeg te kunnen brengen, moet de voorafgaande verdwenen zijn. En evenzoo kunnen de lichtingen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, alleen dan van de kazernes, keukens enz. gebruik maken als geen van beide ploegen on der de wapens is. Iets dergelijks geldt voor het geheele opleidingsapparaat, in het bijzonder het leidend en onderwij zend beroeps-personeel. Zoodra de ploe gen door verlenging der oefentijden „over elkaar vallen", kan men ze even goed te zamen latefi opkomen en wordt een verdubbeling of althans aanzienlijke uitbreiding van het opleidingsapparaat noodig dwz.: kazernebouw en verster king van het beroepskader. Er zijn thans nog wel kazernes in ge bruik als magazijnen. Bestemt men ech ter deze voor de legering van troepen, dan zullen er magazijnen gebouwd moe ten worden. Uitbreiding van het beroepskader zou wellicht ten deele ontgaan kunnen wor den door meer ruimte te geven aan de medewerking van het verlofspersoneel, doch daar wil men voorloopig nog niet aan. Reeds de enkele verlenging van de eerste oefening zou dus wel veel geld kosten nog des te meer indien tevens het contingent werd uitgebreid. Een en ander maakt begrijpelijk dat de Regeering nog' geen gevolg geeft aan den op haar uitgeoefenden aandrang en zich beperkt tot het meest noodige: de versterking der bewapening. Voorloopig zal de militaire opleiding dus niet verlengd worden. Wellicht ontstaat er kans op, als wij weer in onze rijke dagen komen al thans indien dan de gunstige stemming voor de landsverdediging niet geluwd s. Maar voor het tegenwoordige valt er niet op te rekenen. TEGEN DE MECHANISATIE IN DE SIG ARENINDU STRIE, Het wetsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer zette gistermid dag de behandeling voort van het wetsontwerp tot beperking v,an de me chanisatie in de sigarenindustrie. Dit wetsontwerp beoogt, paar men weet;, het de regeering mogelijk te maken de mechanisatie in de sigarenindustrie, waardoor volwassen mannen door meis jes vervangen worden, in de hand te houden. Het is volgens dit ontwerp verboden voor het bewerken van tabak, een machine ter vervaardiging van si garen voorhanden te hebben, tenzij die machine op 26 Mei 1936 reeds voor handen was. Aanvankelijk had de minis ter dezen laatsten datum op 15 Mei ge steld, maar bij de behandeling in de Ka mer heeft de minister, een amendement- Van der Putt om den datum van 26 Mei te bepalen overgenomen. Ook had de minister geen bezwaar tegen een amen dement-Van der Waerden om den be- drijfsraad als advies-college bij de uit voering der wet in te schakelen. Dit laatste amendement werd dan ook aan genomen met 70 tegen 11 stemmen. Het amendement-Van der Putt werd met 43 tegen 36 stemmen aangenomen. De heer Van der Waerden had ook nog een amendement ingediend, om algemeen verbod, machinaal sigaren te maken, niet te laten gelden voor siga ren, niet duurder dan 4 cent, doch dit werd verworpen met 49 tegen 31 stem men. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen; alleen de heer Sneevliet (rev. soc.) wenschte aanteekening dat hij tegenstander is. Ongevallen-wet. Na eenige bespréking werden nog h. s aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van de ongevallenwet en land en tuinbouwongevailenwet 1922. Dooi deze wijziging zullen de ongehuwden. niet-kostwinners, voortaan bij kosteloos verblijf in een inrichting voor genees- ot heelkundige behandeling, een derde g deelte ontvangen van de geldelijke scha deloosstelling, waarop de betrokkenen anders recht zouden hebben gehad. Goes. Ondertrouwd: A. A. Hillebrand jm. 29 j. en G. J. Geleedst jd. 25 j, HONDENBELASTING. In het avondblad van 27 Mei snijdt de heer X. het thema aan van de honden belasting in de gemeente St. Laurens. Zeer terecht bepleit hij overheids maatregelen tegen den overlast, dien deze dieren veroorzaken. Ik moge de volgende maatregelen voor stellen: a. van de zijde der overheid: lo tegen het blaffen: een rond bord met rooden cirkel, waarin het portret van Reichsminister Goebbels en de aan duiding: 20 u8 u; wat, zooals de lezer begrijpt, beteekent: „Verboden te blaf fen tusschen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens". (Tegen het b ij t e n zijn geen maat regelen noodig, omdat blaffende honden immers niet bijten.) 2o tegen het andere euvel: duidelijke aanwijzingen, zooals: ,i,hier geen poot omhoog" enz. b. van de zijde der bezitters van tuinen en andere ongemakken: lo indien de hond in den tuin i s: men pakke den hond tusschen duim en wijs vinger, houde hem met den kop naar het Noorden, en zegge drie maal na drukkelijk: „Naar de buurman." 2o indien de hond in den tuin was: men neme het visitekaartje, leze dui delijk naam en adres, en geve dit aan ten gemeentehuize. Gaarne tot nadere inlichtingen be reid. Y. DE FRUITVEILING TE GOES. Omzet sedert de oprichting in 1904 niet minder dan voor I 17,226,884. Over het laatst afgesloten jaar be droeg het omzetcijfer der Goesche fruit veiling f 842 433,39, hetgeen belangrijk meer is dan over het daaraan vooraf gaande jaar (f 604,168). Met uitzonde ring van het jaar 1929, toen de omzet f 1,153,148 beliep, was het omzetcijfer niet meer zoo hoog sedert 1921 (f 851,490). In 1904 jaar van oprich ting bedroeg de omzet nog slechts f 11,£79. Het hoogste jaar was 1917 met een totaal-omzet van f 1,995,934, terwijl in totaal sedert de oprichting tot heden voor f 17,226,884 is verhan deld. Veilingsvereeniging K.B.O. KAPELLE, De veilingsvereeniging K. B. O. alhier heeft van 1 April 1935 tot 31 Maart 1936 geveild aan verschillende producten voor de som van f 686,440. Het vorige dienstjaar bedroeg dit f 483,037. Aan aardbeien werd 546726 kg geveild tot een bedrag van f 100.054. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND PROV. AFD. ZEELAND. „De N.&R. gaat lijnrecht tegen het woord Gods in!" Woensdag hield de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond voor de eerste maai onder voorzitter schap van den heer C. de Putter uit Axel, te Middelburg b,aar jaarlijksche alg. vergadering, die druk was bezocht. Als gasten waren aanwezig de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, en de consulenten ir. Droogendijk en ir. Ovinge, terwijl ook de middagvergadering geheel of ge deeltelijk werd bijgewoond door den burgemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout en den officier van justitie, baron Van der Feltz. De voorzitter d'ankte in zijn openings woord den afgetreden voorzitter, den heer C. P, Vogelaar, die 18 jaar deze functie had bekleed, hartelijk voor al les wat hij voor den C.B.T.B. heeft ge daan. Spr. heeft met schroom de benoe ming tot voorzitter aangenomen, en doet een krachtig beroep op de leden om hem tp steunen en niet te rusten tot elke Prot. Chr. boer tuinder bij den C.B.T.B. is aangesloten. Spr. kwam vervolgens op tegen het ageeren tegen den landbouwsteun zoo als sommige bladen dat doen. We kun nen dien steun niet missen. Ten zeer ste betreurde spr. de verlaging van den tarwe richtprijs. De minister heeft zich teveel laten leiden door de hooge op brengst van 1934 en heeft niet voldoende rekening gehouden met de gemiddelde bedrijven en de bedrijfsverliezen. Ove rigens matige men zich in zijn critiek op de regeering, want zij heeft te reke nen njet allerlei internationale moeilijk heden. Langs organisatorischen weg willen wij onze grieven en wenschen be kend maken. Wel hoopt spr. dat de commissie Van Loon er in moge slagen het stelsel van crisismaatregeler te vereenvoudigen. Tegenover hen die zeggen dat er aan gepast moet worden, zegt spr., dat de landbouwers dit reeds lang hebben ge daan, in tegenstelling met de stad. Daarna zet spr. uiteen dat ten op zichte van de subsidies voor het land bouw- en huishoudonderwijs de C.B.T.B. nog een achterstand heeft in te halen. Spr. hoopt d,at hier recht zal worden gedaan. Ook betreurt spr. het dat er nog altijd menschen zijn die het goed recht van den C.B.T.B. betwisten. Elke aanval op den Bond zal echter de leden tot grooter activiteit prikkelen. De secretaris de heer J. A. Domini- cus te Wemeldinge bracht vervolgens het jaarverslag uit. Spr. kon meedeelen dat door verscheidene afdeelingen flink is gewerkt. De afd. Schouwen zag haar ledental stijgen tot 136 en trad op als erkend pakhuishoudster van de G.T.Z. De schorsing ,als zoodanig werd na een maand opgeheven. De vrouwen zijn zich hier, evenals in West-Zeeuwsch Vlaan deren gaan vereenigen. Ook in Zeeuwsch Vlaanderen en op Walcheren steeg het ledental belangrijk. Alleen op de Be- velanden is het minder gesteld. Hier ijf.t het stationnair. Het ledental in geheel Zeeland heeft de jongeren in begrepen de 1100 reeds overschre den, Spr. gaf daarna een overzicht van de door de afdeelingen en het bestuur verrichte werkzaamheden en roemde in het bijzonder de activiteit der jonge ren, die het tot 250 leden brachten. Het eigen bureau te Middelburg ontwikkelde zich geleidelijk. Het (aantal bedrijven aangesloten bij het boekhoudbureau steeg van 21 tot 34. Ten slotte deed spr. mededeelingen ever den Centralen Bond, wiens leden tal is gestegen tot 15000. Een mooi be drag is bijeengebracht voor het uit bouwfonds. Medegedeejd werd dat het bestuur zich spoedig z,al beraden over de kwes tie van de verplichte stierenkeuringen, waartoe de vereen, tot bevordering van de veeteelt wil overgaan. De penningmeester, de heer J. Oele te Wemeldinge meldde een batig saldo van f 26,35. Bij de rondvraag werd het door en kelen afgekeurd dat de L. C. O. gelden v,an de tarwe in mindering brengt ten einde die te gebruiken om de teeltver gunning voor aardappelen er mee te be talen. Men vond dat onbillijk. Geant-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7