AFLOOP AANBESTEDINGEN. AFLOOP VEKK00PIMEN. BUITENLAND. RECHTSZAKEN. •MRS" EH WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee- Wng, daarop volgt de officieele notee ring van heden. A De Schelde N.B. 32% Hoe word ik snel bruin? Er laait weer eenig verzet op in Abessynië. Mussolini wil vriendschap met Engeland. Japansche expansie naar het Zuiden. BELGIE. NOODLOTTIGE TRAMBOTSING TE BRUSSEL. Drie dooden. DUITSCHLAND. LOONEN EN HEFFINGEN. De arbeiders moeten een derde van hun verdiejnste afstaan aan allerhande verzekeringen etc. ENGELAND. DE „QUEEN MARY" NAAR NEW-YORK VERTROKKEN. FRANKRIJK. Staking in de Metaalindustrie. WISSELKOERSEN. Beursfhermometer v. Donderdag Philips - Unilever Amerika SPANJE. VIERHONDERD STAKINGEN. TSJECH0-SL0WAKUE. NOODWEER IN BOHEMEN. MANTSJ0EKW0. BANDIETEN BRENGEN EEN TREIN TOT ONTSPORING. Station gebombardeerd.. Po- litie-auto overmeesterd. RUSLAND. EEN DRAMA IN DE POOLZEE. Markt Suiker KoninkL H.V.A. Tabak -ObLMarkt Schepen In deze spannende JAPAN. GROOT CORRUPTIE-SCHANDAAL- AMSTERDAM, 28 MeL Denemarken Oblig. 1926-5 85 85% Zwitserl. Staatssp,. 1927-4 92% Japan 1924-6% 56%— 56% Amsterdam 1933-5 99 Amsterdam 1934-4% 97% 's Gravenhage 1929-4% 100100 Rotterdam 1926-1930-4 88% Zeeuws. Hyp. B-4% 82% 'Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 114114%. C Rott. Bankver. 109108%. A Twentsche Bank 81%81. A Pref. Gruyter en Zn A 114% A Pref. Jurgens A 104103%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 386385. A Ver. Papf. v. Gelder 5554%. C Am. Smelt en Ref. 4645%. C Stand. Brands 9%9%. A A.N»I.E.M.—N.B. 172%—172% Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een ge zond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) C North Am, Cy, 1615% A Born. Sum. H.M. 150%—151% A Linde Teves en Stokv. 7374% A Ned Wol Mij, 76—76% A Singkep Tin M. 79 A J. C. Japan Ln. 37%—37% A Rotterd. Lloyd 35%35% ASM, Nederland 3434% A Amst. THee 39—39. A Houth, Alberts 45 C Union Pac. Rr. .75—76%. C Int. Nickel Cy. 28—28. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%—86%. O. Indië 34 1000-4 94%—94%. Duitschl. '30 1000-5% 20—20%-20. Engeland 1960-90 4 72%—72%. A Koloniale Bnk. 46%46%-47%. A N.I. Hbk. 1000 113%—113% C Ned. H.M 1000 128—128% A Alg. Kunstz. U. 21%—21% A v. Berkels Pat 37%37% C Calvé-Delft 60%60%-% A C. Suiker Mpij. 109%110% Ds. Van Linschoten repatrieert. Ds>. M. J. W. van Linschoten, Ned Herv. predikant te Paramaribo o.m. ge woond hebbend te Middelburg en Vlis- singen heeft wegens verkregen eervol ontslag afscheid van deze gemeente ge nomen. De gouverneur van Suriname, die den zelfden dag was teruggekeerd uit Ne derland, was met zijn gezin tegenwoor dig. De goede verstandhouding der Prote- stantsche gemeenten in Paramaribo bleek uit de toespraken, die namens die ge meenten tot ds. Van Linschoten werden gericht. Ds. Van Linschoten, die naar Neder land terugkeert, diende de gemeente van Paramaribo van 4 Maart 1928 af en stond voordien te Wieringerwaard, Rhe- noy, Oostzaan en Oudshoorn. Te Goes zijn de examens voor ste nografie en machineschrijven gehouden vanwege den Algem. Ned. Bond ter ver spreiding van het Stenografiestelsel „I. Pitman''. Aan het examen namen 14 candidaten deel, n.m. 6 voor machine- schrijven, 3 voor steno A en 5 voor ste no B. Voor diploma machineschrijven slaagden de dames H. K. Kranenborg te Goes (met aanteekening Fransch, Duilsch en Engelsch) en A. M. Poley te Yerseke en de heer Jac. Nieuwen- huisse te Goes. Voor stenografie A systeem I Pitman de dames mej. J. Hamelink te Goes, en A. M. Poley en de heer W, Poley, beiden te Y e r s e k e. Voor stenografie B (130 Iettergr. per minuut) de dames W. M. den Herder, J. Hamelink en Fr. Schrijver al len te G o e s; A. P. Koeman en E. A Tavenier te W o 1 f a a r t s d ij k. -Met ingang van 1 September is benoemd tot hoofd der Chr. Fröbel school te Enschedé mej. L. A. M Wee- da te Middelburg, thans onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool te V 1 i s - s i n g e n. Het Bestuur der Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Oud en Jong Breskens heeft hedenmorgen in het directielokaal te Bres kens (Nieuwe Sluis) in het openbaar aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April '37 van de aarde-, kram-, rijs- steenglooiing en paalwerken aan de Waterkeering van bovengenoemd Waterschap. Raming f 17025. Hoog'ste inschrijver; P. J. van de San- de, Breskens voor f 17,100. Laagste inschrijver; W. M. Dekker Rotterdam voor f 15,888. Dinsdag heeft notaris J. Terpstra in den Campveerschen Toren te Veere publiek verkocht ten verzoeke van de erven L. A. Wouters. Perc. 1 tot en met 8 bestaande uit het huis op Zandijk B 68 aan den straatweg van Middelburg naar Veere, met erf, boomgaard en bouwland, samen groot 2 ha, 16 a 90 ca, (5 gem. 158 roe). Kooper S. Taal q.q. te Souburg voor 6100. Perc. 9 tot en met 12 bestaande uit bouwland aan den Bieweg. Kooper P J. Boogaard te Grijpskerke, voor 3305. Perc. 13 tot en met 16, bestaan de uit bouw- en weiland, liggende ach ter Perc. 11. Kooper A. de Poorte te Middelburg voor 2660. In de gemeente Vrouwepolder. Perc. 17 tot en met 20, bestaande uit weiland en sprink aan den straatweg van Middelburg naar Veere samen groot 4 ha 81 a 32 ca (1 gem. 79 roe.) Kooper A. P. Wouters te Veere voor 7470. A Ned. Ford A.M. 203208 A Philips Gem B. afg 184%—185-87 C Unilever 112%—113%-14% C Am. Car Foundry 21%20%-21 C Anaconda Cop. 20%20%-%. C Bethlehem St. 3131-%. C Kennec Copper 22%—22%-%. C Un, Scutes Leather 44. C U. States St. C. 36%-h36%-37%. A Kon. Petr. Mpij. 262—266 -68 C Contin. Oil Cy. 18%—18%-18. C Philips Petr. Comp. 25% C Shell Union O.C. 10%—10%-%. C Tide Water Ass. Oil 9%9%. A K.N. Stoomb. Mij. 1% A Ned. Scheep v. U. 45-45%-% A H V. Amsterdam 224231%-29 A Java Cult. Mij. 122—128 A NL Suiker U. 103%—105 A Deli Batavia 159-164-63 C Deli Mij. 1000 209%—212-11 A Senembah 198%199%-201. C Baltimore Ohio 11%11%-% C Southern Pac, Cy. 20-20%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb C. 114%—115-16 Uit Gambela aan de grens van Abes synië en de Engelschen Soedan wordt gemeld, dat het stamhoofd van Saio zich heeft geproclameerd tot „koning van Wollega" en aan het hoofd van 3000 man van het vroegere leger van den Jegus oprukt naar Saio. Wollega ligt ongeveer 160 km van Gambela en Saio igt nog een vijftigtal kilometers verder. De Italiaansche troepen bevinden zich op een afstand van twee of drie dagmarsc'nen van Saio en de Grieksche cooplieden hopen, dat de Italianen nog intijds komen om te zorgen, dat him zaken niet worden geplunderd. Te Saio jevindt zich ook een Amerikaansche missie. In een speciaal interview, dat Musso lini den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" heeft toege staan, verklaarde de Duce o.a., dat het einde der sancties het oogenblik zal aan geven, waarop Italië in de gelederen der bevredigde mogendheden treedt. Op een vraag over de houding tegen over de kleinere Middellandsche-zee- staten welke sancties toepassen, zeide Mussolini: Wij zijn geen volk, dat ons aan wraakgevoelens overgeeft. Wij kunnen 37 lichtingen reservisten mo- ailiseeren, dwz, acht millioen soldaten en wij hebben geen zwart leger in Afrika of Europa noodig. Wat betreft de handelsbetrekkingen tusschen ons keizerrijk met de buiten- landsche mogendheden zullen wij een gematigde en verdraagzame oplossing vinden,. Addis Abeba zal de hoofdstad blijven. De troepen in Lybië zullen naar Italië teruggetrokken worden, zoodra de Britsche oorlogsschepen teruggetrokken zijn. Toenadering tusschen Engeland en Italië is niet alleen gewenscht, doch noodzakelijk. Ik zal alles doen wat in mijn vermogen is, om deze tot stand te brengen. De Volkenbond kan niet voortbestaan tenzij hij hervormd wordt. Indien de sancties gehandhaafd blijven zal de kwestie of Italië den Volkenbond al dan moet verlaten, een dringend karakter krijgen,. Het einde der sancties zal een alg'emeene ontspanning teweeg brengen en gunstige vooruitzichten openen voor stabilisatie en samenwerking in Europa. De Japan, reg'eering heeft besloten 'n coördinatie-commissie in te stellen voor de „Japansche expansie naar 't Zuiden' waarvan de ministers van buitenland- sche zaken, marine en koloniën dee zullen uitmaken. Onder „expansie naar het Zuiden' verstaan de Japanners de economische ontwikkeling en emigratie naar Formosa Polynesië, de Philippijnen en Siam. De commissie zal afdeelingen omvatten van specialisten, belast met onderzoe ken van de mogelijkheden, die elk dezer landen biedt. In dit verband spreekt de „Nitsji- Nitsji" de vrees uit, dat de economische expansie van Japan naar deze landen wrijving zal veroorzaken met Engelanc en Nederland, hoewel Japan, naar het blad opmerkt geen enkel voornemen koestert, deze gebieden te veroveren. EEN WAPENZENDING, DIE NIEMAND WENSCHT. Het Britsche stoomschip „Sante Ma ria" zwalkt de laatste paar maanjen rond met een lading, welke, naar het schijnt, niemand wenscht. De lading bestaat uit geweren, hand granaten, brandbommen en munitie zoomede een drietal in Duitschland ver vaardigde vliegtuigen, en was bestemd voor Abessynië. Men verklaart, dat de w.apens uit Finland afkomstig zijn, doch om een of andere reden niet naar dat land kunnen worden terugegzonden. Het schip bevond zich te Gibraltar toen Addis Abeba werd bezet. Te Tandzjer werd de zending gelost maar de autoriteiten gaven bevel, de gevaarlijke last weer aan boord te brengen. j 4|Jg De „Santa Maria" behoort thuis te Jew Castle (Engeland). Het schip zou gisteravond van Guernsey (een der Nor- mandische eilanden) naar Londen ver trekken. Vanmorgen is te Brussel een tram in xitsing gekomen met een vrachtauto. Tien personen werden ernstig gewond; drie hunner zijn overleden. De Berlijnsche correspondent van de „Prager Presse" meldt aan zijn blad, dat tijdens de laatste zitting v,an den rijksarbeids- en huishoudraad in Berlijn een rede is uitgesproken door den be drijfsleider van de Beiersche stikstof- fabrieken Wottschke over den levens standaard van den Duitschen arbeider. Deze redevoering wordt thans in de „Akademische Blaetter" gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de Duitsche arbeider van het door hem ontvangen loon 30 pet. ruim moet afstaan voor allerlei ïeffingen; 9 pet. wordt geheven voor de ziekenfondsen, de werkloosheids- en invaliditeitsverzekering; 13 pet, moet worden afgestaan voor de verschillende belastingen, zooals loonbelasting, kerk belasting, voorts 8,4 pet. van het inko men voor het Arbeitsfront, de nat, soc, „Volkswohlfahrt", het bezoek aan be toogingen en de nat. soc. krant. Wan neer na het afdragen van deze per centages geen buitengewone heffingen meer voorkomen hetgeen echter, ge zien de vele collectes voor „Winterhil- fe", luchtbescherming enz, niet vaak 't geval is houdt de arbeider nog 69,6 pet. van zijn nominale inkomen over. De Queen Mary", het Engelsche reu- zenmailschip, heeft gistermiddag Sout hampton verlaten voor haar eerste reis naar New-York. Met meer dan 2000 pas' sagiers en een bemanning van 1000 kop pen is de Oceaanreus, onder commando van kapitein Britten vertrokken. Een groote menigte was bij het vertrek aan wezig en een luid gejuich steeg op toen de laatste trossen werden losgesmeten. Getrokken door zes sleepbooten en uit geleide gedaan door tallooze booten en vliegtuigen verliet het schip de haven van Southampton om via Cherbourg naar de Ver. Staten over te steken. Te Cherbourg werden ruim 100 passagiers aan boord genomen, waarna te half een de reis naar New York werd aanvaard. De arbeiders hebben de fabrie ken bezet. In een aantal metaalfabrieken, o.a. te Lavalette en Nieuport onder de rook van Pa; ijs is dezer dagm een staking uitgebroken. De arbeiders eischen o.a invoering van de 40-urige werkweek, Iets nieuws bij dit conflict is, d,at de stakers in de fabrieken zijn gebleven dezen als 't ware hebben bezet. Zij voor komen daarmee, dat werkwilligen het werk zouden overnemen. Naar het heet is deze nieuwe tactiek spontaan in toe passing gebracht. Daarmede klopt niet dat blijkbaar alle maatregelen genomen waren qm den mannen het overnachten in de fabriek mogelijk te maken. Werkgevers noch .arbeiders willen er de politie in halen en de laatsten heb ben veiligheids-comité's gevormd als waarborg tegen beschadiging der ma chines. Zij willen volhouden tot zij het gewonnen hebben en alles vermijden wat de tegenpartij kan nopen hen ge w.apenderhand te laten uitzetten. Daar de patroons de poorten gesloten hebben nemen flesschen en manden met levens middelen den weg over de muren. De mannen zaten daar gister boven op vroolijk en wel de krant te lezen meldt de N. R. C. i Deli-Bat Rubb. 65%—65%-66% II Hessa Rubber 85%—88 l Serbadjadi S.R. 61%60% i Amsterdam, officeeL Heden. Gister. Londen 7.39% 7.37% Berlijn 59.56 59.56 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 25.02% 25.02 Zwitserland 47.83 47.83 Kopenhagen 33.05 32.92 Stockholm 38.12.% 38.02% Oslo 37.17% 37.05 New-York 1.48 1.48 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.13% 6.14 Prolongatie 2 2 Part. disconto 2% 2%-% Daggeld Registermarken 32 32 Crediet Sperrmarken 16% .16% Effecten Sperrmarken 12% 12% Reismarken 41 41 Bankpapier 77 37 Uit Madrid wordt gemeld: Naar schat ting zijn er op het oogenblik in geheel Spanje 400 stakingen van meer of min der belang aan den gang. In het Noorden en Noord Oosten van ïohemen heeft een hevig noodweer ge woed. In de streek van Nieuw-Paka zijn de beken tengevolge van ontzetten de regen- en hagelbuien gezwollen tot jruisende stroomen, die een enorme schade hebben aangericht. Een 70-ja- rige vrouw en drie kinderen,, zijn om iet leven gekomen. Ook in het district Poechod aan de Waag in Slowakije is groote schade aangericht. Hier is een boer verdron- cen, Bandieten hebben gisteravond bij Santacho, ongeveer 500 kilometer ten oosten van Charbin een aanslag ge pleegd op een trein, die tot ontsporing werd gebracht doordat de rails waren opgebroken. De bandieten beschoten den trein, waardoor tien passagiers ge dood werden en elf gewond. Een Japan sche afdeeling viel de roovers aan, die zware verliezen leden. Aan Japansche zijde werden twee ka piteins gedood en een soldaat. Korten tijd later werd een aanval gedaan op het station Lao-Soeng-Ling, ten oosten van Kirin. Het gebouw werd door bom men vernield. Een derde aanslag werd bij Moelan, 150 kilometer ten oosten van Charbin gepleegd op een politie-auto, wajarin zich vier Japansche officieren en 11 be ambten bevonden. Auto en inzittenden worden vermist. Uit Hsinking is een sterke strafexpeditie vertrokken. Op het eiland Wrangel in de nabij heid van de Beringstr,aat bevindt zich reeds verschillende jaren, ter ontsluiting van de Poolstreken, benoorden Siberië, een kleine kampgemeenschap van Rus sen, Eskimo's en andere Noord-Siberi ërs. De laatste jaren was de leider van deze groep de Rus Sementsjoek, In te genstelling met diens voorgangers, die er steeds op uit zijn geweest een zoo goed mogelijke verhouding tusschen de Russen en de Eskimo's uit de omgeving te scheppen, heeft Sementsjoek op er gerlijke wijze de inheemschen geterro riseerd, door elke critiek als het begin van een complot of van een opstand te beschouwen. De Eskimo's warden tot wanhoop gedreven meldt de „Tel." Het ergste was wel, dat hij hun ver bood op jacht te gaan in het voornaam ste jachtseizoen, ten gevolge waarvan de reserve-vleeschvoorraden niet kon den worden aangevuld. En toen in den herfst hongerige Eskimo's om levens middelen kwamen smeeken uit den voor raad v,an het kamp, wees Sementsjoek elk verzoek botweg van de hand hoewel er voor den tijd van drie jaar voedsel aanwezig was. De Russen in het kamp z,agen dit alles verontrust en met stijgenden wre vel aan, doch onder hen was er slechts één, die zich met veel energie tegen het tyrannieke optreden van Sementsjoek verzette: de kampdokter Woelfson. Tel kens drong hij er op aan, de inheem schen toch in staat te stellen zich van voedsel te voorzien; tëlkens 'tever geefs. Ln elke kampvergadering viel dr Woelfson, alleen door zijn vrouw, dr Feldman, gesteund Sementsjoek's wan beheer aan. Het eenige gevolg was, dat de administrateur een diepen (door an ti-semitisme gestijfden) haat tegen hen tweeën opvatte. En die haat was het begin van het drama, dat thans in het proces te Moskou zijln ontknooping heeft gevonden. In December 1934 gaf Sementsjoek dr. Woelfson opdracht zich naar Kaap Blasson, op 100 km v,an Wrangel, te (Wettig gedeponeerd.) repetitie- en examen-weken is het zaak Uw zenuwen kalm en Uw geest helder te houden. Met Mijnhardt's Zenuwtabletten bereikt Gij dit absoluut en wordt het werk U lichter. Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. (Ingez. Med.) begeven, om daar een zieken Eskimo te behandelen. Later zou blijken, dat ér geen zieke Eskimo was; niemand had om medische hulp gevraagd. Woelfson zou vertrekken met een hondensledé, begeleid door Startsef, die een willig werktuig was in de handen van Se mentsjoek. De dokter vroeg, hem op dien tocht een primusbrander en eèïi slaapzak mee te geven. Ook dit werd geweigerd. Twee dagen later kwam Startsef den Eskimo's vertellen dat faif den dokter „in een sneeuwstorm war cwijtgeraakt." Een paar dagen latër werd Woelfson's lijk gevonden. De dood w,as veroorzaakt door een zwaren slag. op het hoofd. In opdracht van Se mentsjoek had Startsef den dokter ge dood. In hfet proces te Moskou is thanr tegen het tweetal de doodstraf uitge sproken. Te Tokio is groot opzien gebaard door de arrestatie van een aantal hoogge plaatste ambtenaren bij de Spoorwegen, die steekpenningen blijken te hebbèn aangenomen van aannemers, aan wie dén bouw van een grooten tunnel is opge dragen. Tot de gearresteerden, behooren: de technische directeur van het ministerie der spoorwegen, Hirai en de chef van de afdeeling weg en werken, Koeroda, zoomede de chef van den dienst van weg en werken van het district Tokio, Foeroeja. Zij hebben groote bedragen va den zak gestoken. Het begin van den tunnelaanleg zal, naar het ministerie der spoorwegen me dedeelt, worden uitgesteld, daar de ge arresteerden de plannen hadden ont worpen en de leiding op zich zouden nemen bij de uitvoering der werkzaam heden. Het agentschap Domei meldt nog, dat in de afgeloopen vijf maanden reeds 60 ambtenaren en aannemers zijn gearre steerd. Ook te Kioto, Nagoya en Yoko hama worden processen gevoerd in ver band met het verleenen van bouwor ders. Te Tokio bestaat een vereeniging' van bouwers, de „club der 1". Deze ver eeniging distribueert de orders over de aangesloten firma's en houdt er een zg. clubkas op na, waaruit de gelden voor omkooping en de „provisies' moeten, worden voldaan,. De minister voor de spoorwegen heeft verklaard, dat tegen de knoeiers zon der pardon zal worden opgetreden EEN GEWIEKSTE BRANDSTICHTER Op 27 October van het vorige jaar nrak te Baarn in een woning aan de Julianalaan onder verdachte omstandig heden een felle band uit. Het huis brandde vrijwel geheel uit, 'e bewoner was afwezig en kwam. pas den volgenden ochtend uit Amsterdam terug. Na een uitvoerig politieonderzoek en nadat twee deskundigen een onderzoek hadden ingesteld, weid de bewoner, een 23-jarige koopman vervolgd. Hij ont kende, doch de rechtbank te Utrecht veroordeelde hem wegens opzettelijke brandstichting tot twee jaar gevangenis straf. Vandaag diende de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche ge rechtshof. Als eerste getuige-deskundige werd mr. Frima, directeur der Hilversumsche politie-school gehoord. Deze heeft de overtuiging gekregen, dat in dit geval, sprake is van brandstichting. De vloer1

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2