KERK EN SCHOOL. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. IIÜRS EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de olficieele notee- ring van heden. NOES. WALCHEREN. FAILLISSEMENTEN VERNIETIGD De uitwerking der sancties. De totale Italiaansche uit voer (die naar de niet aan de sancties deelnemende landen dus inbegrepen) met de helft verminderd. DUITSCHLAND. GEEN SPREEKKOREN MEER. NOORWFfFN OUDE BOERIN VAN 100.000 KRONEN BEROOFD. nfeBjdSuerfckosti4cn' OOSTENRIJK. otarhemberg contra Schuschnigg TSJECH0-SL0WAKUE. Een en dertig kinderen verdronken. Ontzettende ramp met een veerschuit. l Deli-Bat. Rubb. 65%65%. L Hessa Rubber 85% l Serbadjadi S.R, 60%60% -61%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Beursthermometer v. Woensdag Philips - Tabak 12% 12% 41% 41% 37% 38 PALESTINA De Arabieren treden steeds driester op. Vliegtuigen zoeken gewapen de benden Politieafdeeling gedwongen terug te trekken. Naar nader uit Jeruzalem gemeld wordt, hebben gister verscheidene vlieg tuigen het heuvelterrein in de streek van Nabloes afgezocht naar gewapende Arabische benden. VER. STATEN. NOODLOTTIGE BOSCHBRAND. KRABBENDIJKE. H, VAN DE VREDE. NoerddJfk B 75 Markt Amerika H.V.A. KoninkL ObLMarki Rubber Unilever Schepen DE ROOFOVERVAL OP DEN TAXICHAUFFEUR BIJ ALPHEN. Daders gearresteerd, (Tel.) JONGEN ONDER VALLENDEN MUUR BEDOLVEN EN OMGEKOMEN. MELKKAR OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. De voerman omgekomen. AMSTERDAM, 27 Mei. Denemarken Oblig. 1926-5 85%85% Zwitser!. Staatssp. 1927-4% 92% Japan 1924-6% 56%—56% Amsterdam 1933-5 99%—99 Amsterdam 1934-4% 97%97% 's Gravenhage 1929-4% 100%—100 Rotterdam 1926-1930-4 88%—88% Zeeuws. Hyp. B-4% 82% Cities Service Cy. P. 1958 5 44%44% A Amsterd. Bank 114114 C Rott. Bankver, 109.109, A Twentsche Bank 81%81%. A Pref. Gruyter en Zn A 114% A Pref. Jurgens A 104%104. A Ned. Gist- en Spirtusf. 376%386. A De Schelde N.B. 32% A Ver. Papf. v. Gelder 5655. C Am. Smelt en Ref. 45%46. C Stand. Brands 9%9%. A A.N.I.E.M.—N.B, 171—172% ten, doch thans is de beslissing over de vraag of tot invoering van een nieuwe nummering zal worden overgegaan, wel zeer urgent, nu er nieuwe voorschriften vastgesteld zijn omtrent het .aanleggen en bijhouden e.a. van de bevolkingsre gisters, die 1 Juli a.s. in werking tre den. Er zal een geheel nieuw woningregis- ter moeten worden vervaardigd en het lijkt B. en W. ook uit financieel oog punt minder juist, dit nieuwe register te doen vervaardigen op de basis van de blestaande wijkverdeeling en num mering, doch het komt B. en W. veel eer aanbevelenswaardig voor, thans on middellijk over te gaan tot de invoering van een nieuwe nummering en daartoe eene afzonderlijke verordening vast te stellen, onafhankelijk v,an de politie verordening, waarvan de vaststelling voorloopig nog niet aan de orde kan worden gesteld. B. en W. stellen voor zooveel moge lijk te volgen het stelsel van even nummers aan de rechterzijde van de straat en oneven nummers aan de lin kerzijde i gerekend van de Markt af naar de buitenwijken. Begin van brand. Gistermiddag ontdekte het dienstmeis je van ir. I. van S., v. d. Goeskade, dat het behang in de woonkamer in brand stond. Het meisje, dat alleen thuis was, liep in h.aar ontsteltenis de straat en figuurlijk gesproken tegen den brug wachter C. S. Vermeulen op. Deze wist met eenige dekens de reeds fel oplaai ende vlammen te dooven. Was het meis je eenige minuten later in de kamer gekomen, of was niet zoo spoedig inge grepen, dan zou de brand ongetwijfeld een grooten omvang genomen hebben. De oorzaak was een theelichtje, dat te dicht bij het behang gestaan had. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht deze week f 54,08 op. De opbrengst van den bloempjes dag voor het Goesche drankweercomité bracht 110 op. VERDRONKEN Gisteravond is in het kanaal door Walcheren tusschen Souburg en Vlissin- gen het lijk opgehaald van den 54-jari- gen H. A. C., winkelier, wonende te Souburg. Door de politie te Vlissingen is 't lijk overgebracht naar de Noorderbegraaf plaats aldaar. North Am, Cy, 15%16 A Born. Sum. H.M. 149%150% A Linde Teves en Stokv. 72%73 Ned. Wol Mij. 76 A Singkep Tin M. 78%79 A J. C. Japan Ln. 37%37% A Rotterd. Lloyd 35%35% A S. M. Nederland 3434 A Amst. Thee C.M. 38%39 A Houth. Alberts 4445 Union Pac. Rr. 7676. Int. Nickel Cy. 27%—28. Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 iGOO-4 98%—98%-%. Ned. 35 1000-4 98%—98%-%. Cevtifcaten-3 86%86%, O. Indië 34 1000-4 94%—94%-%. Duitschl. '30 1000-5 2020. Engeland 1960-90 4 72%—72%. A Koloniale Bnk. 45%46%'. N.I, Hbk. 1000 113%—113%. Ned. H. M. 1000 128%—128. Alg. Kunstz. U. 2221 -21. A v. Berkels Pat. 37% Calvé-Dei.ft 59%—65%. A C. Suiker Mpij. 109%109%. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Domburg, door ds. F. G. H. Nicolaï te Jutphaas. Beroepen bij de Evangelische ge meente te Yerseke: ds. Van Wijk te Antwerpen. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het cand. examen rechten de heer C. A. Steketee. Tot hoofd der Christ. Ulo schoo te Vlissingen is benoemd de heer J. H. ten Hove te Arnhem. De minister van O. K. en W. heeft de aanwijzing' van dr. C. Lakeman, te Heemstede, als deskundige bij de eind examens van de B-afdealingen der R.H.B.S. te Goes, Zierikzee Oud-Beijerland, Vlissingen, Oostburg en Neuzen ingetrok ken. Als zoodanig is aangewezen ir. F, Liebert, directeur van een rijks-insti tuut voor visscherij-onderzoek in Den Helder,. De faillissementen van M. J. Smits bedrijfsleider, J. M. Smits bedrijfsleider en Ma. J. de Kat, weduwe van A. W Smits, allen wonende te Vlissingen Curator mr. P. Dieléman, Advocaat en procureur te Middelburg, zijn heden door de Rechtbank na gedaan verzet vernietigd. Het Volkenbondssecretariaat heeft de gegevens gepubliceerd over den handel Va" **al,ie fn de Raliaansche koloniën met 28 landen, over de maand Maart. Volgens de Italiaansche statistieken kwam over de jaren 1932 en '33 63 pet. van den Italiaanschen invoer uit deze landen, terwijl 65 pet. van den Italiaan schen uitvoer voor deze landen bestemd was. De exporten van Italië en de Italiaan sche koloniën naar deze landen bedroe gen in Maart van dit jaar 6.200,000 gou den dollar, tegen 13.500.000 gouden dol lar m het vorige jaar. De invoer uit de ze kmden in Italië en de Italiaansche i edroeg in Maart van dit jaar 11,400,000 gouden dollar tegen 19,200,000 in Maart van het vorige jaar. A |?nder dezf 28 landen bevinden zich Albanië, Duitschland, Hongarije en Oos tenrijk, die in het geheel de sanctie maatregelen. tegen Italië niet toepassen en Zwitserland, dat dit slechts ten deele doet. Indien men den handel van Italië met deze landen buiten beschouwing laat, is de italiaansche export naar de overblij vende 23 landen van 7.600,000 dollar in laart 1935 gedaald tot 500,000 dollar in Maart van dit jaar. De Italiaansche mvoer uit deze landen is verminderd van 10.600,000 gouden dollar in '35 tot 3.100.000 in Maart van dit jaar. De Berlijnsche correspondent van de limes meldt: Dr. Goebbels heeft het voorbeeld van Baldur von Schirach, den Rijksjeugdlei der, gevolgd door heden den banvloek uit te spreken over spreekkoren in geheel Duitschland. Spreekkoren, aldus dr. Croebbels, zijn over het algemeen bekla genswaardige uitingen, waarvan het ge vaar in verantwoordelijke kringen niet vo doende wordt beseft. Banaliteiten en holle frasen worden niet belangrijk om dat zij in koor worden opgezegd. Er is P.lafts voor dergelijk „dilettantis me bij de partij. Dit is dus het einde van het spreek koor in Duitschland, dat een van de meest merkwaardige symptomen van de tendenz naar het massale in het Derde Kijk was. Het spreekkoor werd gebruikt voor allerlei doeleinden, zoowel voor het imponeeren van radio-luisteraars, voor het eenheidsgevoel van menigten, en voor de opvoeding van de enkelin gen,. Een muisje met een staartje In Brandval werd dezer dagen een oude boerenvrouw, die alleen op haar boerderij wooinïfe, door roovers ver rast De mannen sloegen haar neer, bonden baar armen vast en loofden een groot aantal bankbiljetten, die de vrouw in een kistje had vei stopt. Het bedrag dat is geroofd, is nog niet gepubliceerd, maar het zijn minstens zestig biljetten van 1000 kronen. Sommigen zeggen, dat het bijna een som van 100.000 kronen is. Eenige dagen na de misdaad ar resteerde de politie drie broers en hun vriend. De roovers woonden op een boerderij in de buurt van de oude vrouw De boerin beweerde altijd zó arm te zijn dat zij onlangs nog een koe had verkocht om de begrafenis van haar Een van de roovers had gedurende korten tijd op de boerderij gewerkt en had ontdekt, dat zij vele bankbiljetten in haar huis had verstopt. De verleiding was zoo groot, dat zij op zekeren nacht de vrouw beroofden. Door maskers had den zij zich onherkenbaar gemaakt. De boerin zal een groote som aan ex trabelasting moeten betalen plus de boete die haar wordt opgelegd voor het A A Ned. Ford A.M. 204 203. Philips Gem. B. afg. 182%183%-85. C Unilever 112—112%-13. C Am. Car en Foundry 20%20%-21%. C Anaconda Cop. 20%21-20%. C Bethlehem St. 30%—31%-30% C Kennec Copper 22%22%-% C Un. States Leather 44 C U. States St, C. 35%37-36% A Kon. Petr. Mpij. 261%261%-62% C Contin, Oil Cy. 18%18% C Phillips Petr,. Comp. 25%25% C Shell Union O.C. 10%10%-% C Tide Water Ass Oil 9%9%-% A K.N. Stoomb. Mij,. 1%— A Ned. Scheepvi. U. 45—45 A H.V, Amsterdam 219%223-25 A Java Cult. Mij. 118%122 A N.I. Suiker U. 102%103% A Deli Batavia 163157-61 C Deli Mij. 1000 212%—212%-07 A Senembah 201%198-99% C Baltimore Ohio 10%11% C Southern Pac. Cy. 19%20%-19%, A Southern Rlw. 99%-9%. Amst. Rubb. C. 115%—114%-%. verzwijgen van haar werkelijke vermo- gCn' (H. Crt.) Prins Starhemberg, die onlangs werd omrTt "(f-6" "u de re£eerinÊ te treden, omdat hij zich wat al te fascistisch ging gelagen heeft, naar uit Weenen wordt gemeld, definitief besloten bondskanse lier Schuschnigg dwars te zitten. Zoo als men weet, is Starhemberg de leider der burgerwachten. De bedoeling van Schuschnigg moet zijn, dezen langza merhand te ontwapenen. Prins Starhem berg nu moet van plan zijn, zich daar energiek tegen te verzetten. Maatrege len daartoe werden bereids genomen Zoo is de centrale leiding der burger wachten overgeplaatst van Weenen, naar Linz, waar zij veiliger zou zijn. De politieke situatie in Oostenrijk wordt door dit alles weer hachelijk. Het zou tenslotte wel eens kunnen uitdraaien op een militaire dictatuur. De invloed van et leger, dat achter Schuschnigg heet te staan, neemt reeds zienderoogen toe. Een vreeselijk ramp heeft zich gister ochtend afgespeeld op de Tsjechische ri vier de Thaya. Een pont waarmede een groot aantal schoolkinderen over de ri- vier werd gezet, zonk, tengevolge waar van 31 kinderen verdronken. De N. R. C. meldt over deze ramp de volgende bijzonderheden: Vergezeld van den hoofdonderwijzer, van 'n onderwijzer en een onderwijze res hadden de kinderen ten getale van ongeveer honderd het dorpje Rahwitse reeds in den prillen ochtend verlaten. Het waren kinderen van de 3 hoogste klassen der lagere school, kinderen van tien tot dertien jaar, die op boerenwa gens een tocht naar de zoogenaamde Vollauer-bergen, dicht bij de Moravisch Uostenrijksche grens zouden maken. Bij Nove Mlyne zouden de wagens stuk voor stuk op een platte veerschuit wor den gezet, die ze dan naar den linker oever der Thaya moest brengen. De ri vier heeft daar ook onder normale om standigheden een sterk verval, boven dien is zij daar tamelijk diep en de on middellijke nabijheid van een stuwdam veroorzaakt draaikolken en stroomver snellingen. De laatste dagen echter was de rivier tengevolge van hevige slagre gens buiten haar oevers getreden, zoo dat de stroom bijzonder onstuimig was. De derde groep kinderen, die voor het grootste gedeelte op den wagen gezeten zou worden overgezet, was nog geen vijf meter van den wal toen de vloer van de veerschuit door midden brak. De heftige golven rukten de praam verder in stukken en binnen enkele oogenblikken was alles, wat zich aan boord bevond in de diepte verdwenen. Mechts de hoofdonderwijzer had den stalen kabel weten te pakken, waar langs het vaartuig gleed. De veerman en zijn vrouw hadden den oever zwem mend kunnen bereiken. De voerman van den wagen was de eerste, die trachtte eenige van de kinderen, die te water waren geraakt, te redden en pro beerde te voorkomen dat zij door de wild geworden paarden zouden worden vertrapt. De man werd echter door een balk getroffen en hij moest met een hersen' schudding in een ziekenhuis worden op genomen. Van de kinderen, die op den oever wachtten tot hun beurt om over gezet te worden, maakte zich, toen zij hun kameraadjes voor hun oogen zagen verdrinken en met de golven worstelen een zinnelooze paniek meester. Som migen renden gillend Weg. De onderwijzer Novotny, die het toe zicht over hen hield, snelde toen hij 't ongeluk zag gebeuren in een kleine boot toe en trachtte uit de golven zoo veel mogelijk drenkelingen aan boord te nemen. Met de kracht der wanhoop worstelend om tegen den stroom die Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Praag Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Credietspermarken Effecten spermarken Reismarken Bankpapier Heden, Gister. 7.37 7.37% 59.56 59.58 9.74% 9.74% 25.02 25.01 47.83 47.82 32.92% 32.92 38.02% 38.02% 37.05 37.05 1.48 1.48 20.20 20.20 6.14 6.14 2 2 2%-7ie 2%-7/i6 321/1« 16% 327iJ- 17 hem naar den stuwdam dreef op te ko men, slaagde hij er in negen kinderen binnen te krijgen, doch toen hij naar den oever wilde koers zetten, waar onder- tusschen ook de onderwijzeres te water was gegaan, geraakte hij in een draai kolk en het bootje sloeg om. De gered- e kinderen raakten opnieuw te water en dreigden door den stroom te worden weggesleurd. Met bovenmenschelijke krachten slaagde Novonty er in hen an dermaal aan boord te krijgen. Van de 31 kinderen, die zijn omgeko men, werden verschillende onder de paardenhoeven vertrapt, ltf a ,?e .'eerman gearresteerd. Nader wordt uit Praag gemeld: De Isjechische bladen vernemen, dat de veerman is gearersteerd. Bij het overzetten der kinderen zouden alle voorzorgsmaatregelen verwaarloosd zijn Waarschijnlijk was de pont overbe- last. Een onderzoek wordt ingesteld. Een afdeeling pioniers en de brandweer van Brunn hebben ondanks het slech te weer den geheelen nacht met schijn werpers naar de verdronken kinderen gezocht. Tot dusver zijn slechts de lij ken van een scholier en den koetsier gevonden. Uit Jeruzalem wordt gemeld: De telegraaflijnen tusschen Haifa en Kaïro zijn doorgesneden. Gewapende benden Arabieren treden steeds driester op, vooral in Noord-Palestina. De aan vallen nemen bijna den vorm van een opstand aan. De „Evening Standard" meldt, dat verscheidene dezer benden een overval getracht hebben te plegen op een mili tair kamp. Zij bschoten een patrouille. Andere benden vernielden de oogsten, de telefoonlijnen en de spoorwegsigna len. Een afdeeling Britsche politie, die gewapend was met machinegeweren, werd aan den voet van den berg Tabor in het benedendal van Galilea tot den terugtocht gedwongen. Zij had drie Ara bische schaapherders, die Joodsche ak kers betreden hadden, gearresteerd, toen een bende, van ongeveer 250 Ara bieren naderde, die van grooten afstand het vuur opende. Aangezien de polite in aantal belangrijk in de minderheid was en bvendien door de Arabieren in den flank bedreigd werd, trok zij zich, naar Mesja terug om militaire hulp te halen. Toen zij terugkeerde bleek, dat de Arabieren met medenemen hunner gewonden, gevlucht waren. In Joodsche kringen eischt men af kondiging van den staat van beleg. In den Staat New Yersey is Maandag een groote boschbrand uitgebroken. Vele hectaren bosch stonden spoedig in brand. Honderden brandweerlieden werden gerequireerd om het vuur te blusschen. Arbeiders uit een werkkamp die aan de blussching deelnamen tracht ten de vlammen te stuiten door het stichten van een tegenbrand. Toen de wind echter omsloeg, werden zij zooda nig door de vlammen in het nauw gedre- vij, dat slechts enkele der arbeiders op een vrachtauto konden ontkomen. Vijf arbeiders verbrandden en zeven perso nen liepen ernstige brandwonden op. Verder worden nog 33 arbeiders ver mist, men vreest, dat de meesten hunner eveneens zijn omgekomen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent (Wettig gedeponeerd.) In den afgeloopen nacht om halftwee is de politie van Nieuwkoop er in ge slaagd de beide daders van den Maan dagnacht te Alphen a. d. Rijn gepleeg- den roofoverval op den chauffeur W. P. van L., te arresteeren. Om ongeveer half elf des avonds ontving de politie van Alphen aan den Rijn bericht van den inspecteur te Noordwijk, dat aldaar een tweetal Duitschers, die wegens een of ander delict werden gezocht, spoor loos verdwenen waren, terwijl tevens door een raadslid uit Alphen aan den Rijn aan de politie werd medegedeeld, dat in de Bruggestraat te Zwammerdam, twee mannen waren gesignaleerd, die beantwoordden aan het gepubliceerde signalement van de daders van den roofoverval. Deze mededeeling werd dadelijk aan alle omliggende gemeenten bekend ge maakt, waarop een ware klopjacht werd gearresteerd, waaraan zelfs particulie ren deelnamen. Een boerenarbeider had bemerkt, dat de beide mannen den Aar- landerveenschen polder waren inge vlucht en nadat ongeveer 2 uur lang ge zocht was, gelukte het de politie te Nieuwkoop de daders te arresteeren. Bij hun arrestatie legden zij dadelijk een volledige bekentenis af. Het waren de 22-jarige monteur E. B. uit Celle (bij Hannover), die reeds vijf jaar te Noord- wijk woonachtig was en de 27-jarige metselaar W. S., die kort geleden van Celle naar Nederland was vertrokken. Daar zij den laatsten tijd werkloos zijn geweest, hadden zij het plan opge vat weer naar Duitschland terug te kee- ren. Ten einde gemakkelijker de grens te bereiken beraamden zij den roofover val op den chauffeur om in het bezit van den wagen te komen. Zij bleken ook te Noordwijk reeds eenige beroovingen en inbraken te heb ben gepleegd. Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie te Den- Haag gesteld. VIJFJARIG KIND GESTIKT DOOR DOEK OM DEN HALS. Het eenige kind van een gezin aan de Johan de Wittlaan te A r n h e m is op tragi sche wijze om het leven gekomen. Het kind, een meisje van vijf jaar, was eenigszins verkouden, en de ouders hadden haar een doek om den hals ge daan. Des morgens werd het meisje dood in bed gevonden; het was door verstikking om het leven gekomen. Vanmorgen waren twee jongens, de 12-jarige J. H. G. M. en J. K. van den zelfden leeftijd aan het spelen bij een in afbraak zijnd huis in de oude stad te N ij m e g e n. Plotseling stortte een groot stuk muur in met het gevolg dat J, K. onder de resten van den muur terecht kwam. Zijn vriendje had eerst gekraak ge hoord en was daarop weggevlucht. Het lijkje van J. K. werd onder de puin- hoopen vandaan gehaald. Het knaapje moet vrijwel onmiddellijk na de instor ting zijn overleden. Hedenmorgen wlide de melkknecht, P- P, uit Weert met zijn met kannen be laden melkkar den onbewaakten over weg aan den Moesdijk onder de ge meente Weert passeeren. De melk knecht en zijn zoontje, dat op den wa gen meereed, bemerkten niet dat een trein uit Roermond den spoorwegover gang naderde. De melkkar werd eenige meters door den trein meegesleurd. De melkboer werd bij de botsing tusschen trein en kar gedood, terwijl diens zoon tje er met lichte verwondingen nog vrij goed af kwam. De kar met inhoud werd vernield, het paard gedood. Daar het uitzicht ter plaatse goed is, begrijpt men niet hoe dit noodlottig ongeval heeft kunnen plaats vinden. Het slachtoffer was 38 jaar gehuwd en laat zeven kinderen achter.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2