BflMENUNO. ZEELAND. NUMMER 124. TWEE BLADEN. WOENSDAG 27 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Klare Beginselen. Engeland en Nederlands strategische positie. Amendementen op landbouw- hypotheekwet en vaste lasten-ontwerp. Een zomerjurk WEES ER WMD. MIDDELBURG. Afschaffing der wijken. #twt(ïct#U 3cetwMi« M1DDELBURQSCHE COURANT L'agbiid Voor Middelburg, Goes en agent schap VlUainpen f 2.30, elders f 2.50 per rwartaal Week-abonn. in Middelburg en Aoe» 18 cl. p. w- Advertentiën 30 ct. per -egel, iiigaz. mededeelingen 60 ct. p. r. 2ij cotui'. voor beide veel lager; tar. op aanvr. IV. Zijn de tegenstellingen in ecoriomicis dus principieel te reduceeren tot een tegenstelling; vrije maatschappij-commu- nisme, een tweede tegenwoordig zeer belangrijke scheidslijn, zoo zegt dr. Nieuwenhuis, ligt op staatkundig ter rein; men zou haar de „democratische" of parlementaire scheidslijn kunnen noe men. De oorsprong dier scheidslijn ligt volgens hem eveneens in de geestelijke en maatschappelijke vrijheid, en uitein delijk in de Christelijke levensbeschou wing. De schr. schetst dan de tegenstelling tusschen „klassemor'aal" zoowel als macht gaat boven recht" volgens hem, terecht, twee vruchten van één boom en de uitdrukking, welke de historische vrijheidsg'edachte op staat kundig terrein vindt in den Rechts staat, „waarin de betrekking tusschen Overheid en onderdaan wordt beheerscht door de Gerechtigheid welke in de godsdienstige en zedelijke overtui ging van het Volk wortelt". Als het belangrijke nadeel van de volksregeeri n g tegenover den Rechtsstaat stelt de schr, dan, dat bij een volksregeering de Overheid in dienst staat van het directe materieele belang.van de numeriek sterkste groepen der bevolking; bij zulk een stand van zaken is een gezagscrisis z.i, op den duur onvermijdelijk. Zij loopt op een volksdictatuur uit, die zich in niets on derscheidt van het absolutisme van den dictator; „Volksregeering, volksdicta tuur en de dictatuur van een „leider" zijn dan ook loten van één stam, nl. van het collectivism e". Scherp hekelt de schr. deze volks regeering', die zijns bedunkens moet voeren naar „de onttroning van het Recht ter wille van de volksgunst, waarmede men de politieke macht moet verkrijgen; de zegepraal van de demagogie ten koste van de waarheid, de rechtvaardig heid en de menschlievendheid; de miskenning van de besten en de bekwaamsten ter wille van het ver meende belang der massa". „Volksregeering en Rechtsstaat zijn dan ook op den duur onvereenigbaar". „Wil men den Rechtsstaat handhaven en daardoor de geestelijke en maat schappelijke vrijheid van iedereen ver zekeren dan moet men het principe der, Volksregeering onverbiddelijk afwijzen". HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Koningin en de Prinses hebben gistermiddag, wederom onder belang stelling van een juichend publiek, een rijtoer gemaakt door de zgn. Vogelen- buurt aan den overkant van het IJ, De ze rijtoer eindigde met een bezoek aan de Hollandiafabrieken van de firma Kat tenburg aan den Valkenweg. Deze fa briek, waar uitsluitend regenkleeding wordt vervaardigd werd geheel bezich tigd. Bij het verlaten van het gebouw werd den vorstinnen door het personeel een warme ovatie gebracht. Langs den Valkenweg hadden zich ook een 1600 kinderen van den Amsterdamschen jeugdbond aan de overzijde van het IJ opgesteld. Voorts hebben de Koningin en de Prinses nog een bezoek gebracht aan 't bijna voltooide zwembad in het Flora park, dat gegraven en ingericht is do_>r jeugdige Amsterdamsche werkloozen. ONGEWENSCHTE INMENGING VAN KAMERLEDEN. Wij lezen in de N. R. C.: Naar aanleiding van een opmerking onzerzijds over het aan den oud-burge meester van Ambt-Hardenberg verleen de eervolle ontslag op een tijdstip, dat hem een strafvervolging boven het hoofd hing, deelt „Het Volk" mede, dat het Tweede Kamerlid Weitkamp han gende de zaak een bezoek aan den mi nister van binnenlandsche zaken heeft gebracht ten gunste van den burgemees ter, zijn broeder. Mocht dit juist zijn wij hebben het ook reeds in andere organen vermeld gevonden dan zien wij hierin een zeer ongewenschte inmenging van een Ka merlid. Het lichaam, waarvan hij deel uitmaakt, heeft tot taak. op een minis ter controle uit te oefenen en daarbi; het algemeene belang te dienen. In deze positie, welke hij niet k,an wegcijferen, GOESCHE COUBANT422H Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, ïeiefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17? Aangesloten bij het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandiche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetaigünges, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Stóm „Kleine Advertentiën", ten hoogste ivi;f« 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ees rant" 10 ct. extra Bawijsnommera 8 heeft een Kamerlid zich in het algemeen te onthouden van het optreden als zaakwaarnemer voor allerlei bijzondere belangen, die nog genoeg andere pleitbe zorgers kunnen vinden. En zeker heeft hij dat niet te doen door middel v,an particuliere bezoeken bij den minister op zijn departement ter wil'e van een persoonlijk belang. De ministers zelf zouden gezag en verantwoordelijkheid hooger houden en pogingen tot politieke -fluenceering voorkomen, indien zij te kennen gaven, dat zij van dergelijke bezoeken ver schoond wenschen te blijven, en de be zoekers zoo noodig naar het spreekge stoelte tier Kamer of het schriftelijke vragenrecht verwezen. Een zeer betreurenswaardige hande ling van een Kamerlid was ook in ons avondblad van 1 April door mr. A. N. Molenaar gesignaleerde van het Twee de Kamerlid Bakker, „die zich zoo deelde de heer Molenaar mede in een aanrijdingsprocedure van zijn zoon tot de tegenpartij had gewend met een brief, waarin hij schreef zich tot den minister van justitie te zullen wenden, wanneer bedoelde tegenpartij niet tot een hem (Bakker) bevredigende schade regeling wilde medewerken." Door minder machtsbewustzijn en door meer gereserveerdheid kan de waardig heid van een Kamerlid slechts verhoogd worden. Ook al maken zij dan soms den in druk, minder in de melk te brokken te hebben dan men van hen veronder stelt, hjet aatizien van het parlement kan er niet anders dan door winnen. Er bestaat geen militaire over eenkomst. In het Engelsche Lagerhuis Verklaar de minister-president Baldwin gisteren in antwoord op een vraag of de regee ring, in verband met het .trategisch be lang van Nederland in een luchtaanval, een plan tot verdedigng had opgesteld in samenwerking met de Nederlandsche militaire autoriteiten, dat een dergelijk plan niet bestaat. Toen hem werd gevraagJ, of hij zich wel bewust was, dat de directe weg naar centraal Europa over Nederland gaai, antwoordde Baldwin, onder ge lach der lagerhuisleden, dat hij zich hier van wel degelijk bewust is. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis (s.d.) heeft op he< ontwerp-Landbouw- hypotheekwet een amendement inge diend. Volgens art. 3 van het wetsontwerp kan de hypotheekboer zich alleen tot den rechter wenden, waneer hij met executie wordt bedreigd. De voorstel lers van het amendement zijn de mee ning toegedaan, dat deze bevoegdheid moet worden verruimd en dat hij zich tot den rechter moet kunnen wenden, wanneer van hem niet in redelijkheid kan worden gevorderd, zijn verplichtin gen, onder geheel andere omstandighe den ontstaan, na te komen. Ook de heer Vervoorn (pl.) heeft eenige amendementen voorgesteld op dit wetsontwerp. In de eerste plaats slelt hij voor, te doen vervallen den tweeden zin van art. 2, welke zin luidt: „Onverminderd het bepaalde in art. 3 lid 2, tweede zin der Crisis-Pachtwet 1932 dragen wij zorg, dat noch het be lang der hypothecaire schuldenaren, noch dat der hypothecaire schuldei- schers in de Kamer voor Crisisland bouwzaken overheerscht." Voorts stel hij voor, te bepalen, dat het bedrag, d,at de verzoeker ten kan tongerechte stortter zake van elk ver zoekschrift, aan den verzoeker wordt teruggeven indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt ingewilligd en niet verschuldigd is, indien bij het verzoek schrift een bewijfe van onvermogen wordt overgelegd. De eerste zin van artikel 8, lid 1, luidt: „De Kamer voor Crisislandbouwzaken, behandelt de zaak zoo spoedig moge lijk." De heer Vervoorn stelt voor|, de woorden: „Zoo spoedig mogelijk" te vervangen door „vóór elke andere." Ten slotte stelt de heer Vervoorn voor, aan art. 10 een vijfde lid toe te voegen, luidende: „Voor het bedrag, het welk niet bij de taxatie batig is ge- Wees niet zoo gewelddadig. Wil niet alles afdwingen. Ge kunt in het leven niets afdwingen. De dingen zijn hard als steen als men er tegen aan slaat; ze zijn zacht als kinderen, als men zijn hand er op legt. Leg er een koesterende hand op. Walther Rathenau. rangschikt, worden ,aan den crediteur 4 pet. rentende schuldbrieven ten laste van den staat ter hand gesteld, welke ingevolge een door den minister van Financiën te ontwerpen plan door jaar- lijksche uitloting worden afgelost." De heer Van den Heuvel (a.r.) heeft een amendement voorgesteld, dat be doelt de uitzonderingsbepaling betref fende crediet-hypotheken, welke bij no ta van wijziging is voorgesteld, te doen vervallen en het ontwerp, wat dit punt betreft, gelijk te maken aan het oor spronkelijk voorgestelde. Naar de meening van den voorsteller is er geen reden voor crediet-hypothe ken een uitzondering te maken bij dit ontwerp. In het algemeen is het reeds twijfelachtig of deze uitzondering wel gewenscht is. Zoo men dit al bevesti gend zou beantwoorden voor de mate rie, geregeld in het vaste l,astenontwerp, dan zegt dit vrijwel niets voor de cre- diethypotheek in land- en tuinbouw. Vaste lasten-ontwerp. Ook op het vaste-'lastenontwerp is een aantal amendementen voorgesteld. Art. 1 bepaalt, dat de rentevoet van alle vorderingen, gedekt door hypo theek op onroerende goederen, terugge bracht wordt tot 4% pet. 's jaars voor eerste hypotheek en tot 5pet. voor hypotheken van lageren r,ang. De heer Drees (s.d.) stelt voor, te le zen respectievelijk 43/5 en 5 X. Voorts stelt de heer Drees voor, ar tikel 10 te lezen als volgt: „De hurprijzen van gebouwen, welke voorkomen in huurovereenkomsten, loo- pende op den dag, waarop de huurver- lagingen ingevolge deze wet ingaan worden teruggebracht tot 80 pet. van de huurwaarde, die .zij zouden hebben, ge rekend naar hei peil der huurprijzen op 1 Januari 1931. Overeenkomsten van huur en verhuur van een gebouw, geslo ten na den dag, waarop de huurverla- gingen ingevolge deze wet ingaan, mo gen niet worden aangegaan tegen een huurprijs, welke hooger is dan 80 pet. van evengenoemde huurwaarde. Als huurwaarde van 1 Januari 1931 wordt aangenomen het bedrag van len op dat tijdstip gegolden hebbenden huur prijs. Echter kan tot het Kantongerecht, binnen welks rechtsgebied het gehuur de gebouw is gelegen, op grond, dat dc op 1 Januari 1931 gegolden hebbende huurprijs niet een juiste maatstaf voot de in lid 1 van dit artikel bedoelde huurwaarde oplevert. Het daartoe strek kende verzoek moet, voor wat be treft de loopende huurovereenkomsten, worden ingediend door den huuider of den verhuurder van het gebouw, of door beiden gezamen'ik, voordat 1e huurverlaging ingevolge deze wet voor dat gebouw is ingegaan en voor wat betreft nieuw te sluiten huurovereen komsten, worden ingediend door den verhuurder, voordat de huurovereen komst is tot stand gekomen. Is de bepaling van de huurwaarde van 1 Jan. 1931 overeenkomstig den in het vorige lid vervatten regel niet moge lijk, dan stelt op verzoek van den huur der of den verhuurder of van beiden gezamenlijk, de in artikel 11 bedoelde huurkamer van het Kantongerecht de huurwaarde vast, Evenbedoeld verzoek kan eveneens worden gedaan door een persoon die voornemens is zijn gebouw te verhuren." GEDUPEERDE GARNALEN- VISSCHERS, Het Tweede Kamerlid Drop heelt aan den minister van landbouw en vis- scherij gevraagd: 1 Is het waar, dat de garnalenvisschers op Texel bij de invoering der contin- genteeringsregelen in 1934 vergunning hebben verkregen tot uitvoer van totaal 900 kg 'per kwartaal, doch dat sinds het derde kwartaal 1935 voor dezen uit voer ook gevorderd worden invoerver gunningen bijv. op Frankrijk? 2 Is het den minister bekend, dat d in vraag 1 bedoelde invoervergunningen door de visschers op Texel niet kunnen worden verkregen in hoofdzaak, omdat met name de importeurs in Frankrijk de een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruin- crême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) afgifte afhankelijk kunnen stellen van gelijktijdigen invoer van vischsoorten als tong, haring, enz., welke leveringen door de Texelsche visschers niet kun nen worden verzorgd? 3 Wil de minister bij bevestigende beantwoording van vraag 2 bevorderen, dat de genoemde visschers alsnog op nieuw gelegenheid krijgen hun garna- lencontingent in Ei ankrijk in te voeren? GEHAKT IN BLIK. De voorraad uitgeput. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij van den minister van landbouw en visscherij be richt heeft ontvangen, dat thans ook de voorraad gehakt in blik is uitgeput. De ze week zullen de laatste blikken ver zonden worden. Nieuwe bestellingen kunnen dus niet meer worden aangeno men, terwijl er niet op gerekend moet worden, dat de reeds bestelde hoeveel heden ontvangen zullen worden. (Zooals men weet is een proef in de maak, om opnieuw vleesch in blik voor handen te krijg'en), EEN LUCHTLIJN AMSTERDAM- ROME WORDT OP 2 JUNI GEOPEND. Op 2 Juni a.s. zal de K.L.M. haar aandeel nemen in de exploitatie van de lijn AmsterdamFrankfortMilaan Rome, in samenwerking met de Deut sche Lufthansa. De lijn is in April al ge opend. De Deutsche Lufthansa vloog dezen dienst tot dusverre alleen. Materieelgebrek eenerzijds en bezwa ren anderzijds waren oorzaak, dat de K.L.M. nog niet naar Rome ging. Thans echter heeft de minister van Waterstaat zijn toestemming verleend. De K.L.M. heeft maatregelen genomen om op zeer groote hoogte over te Al pen heen te trekken met de Douglas DC 2-vliegtuigen. De Italiaansche Ala Littoria, die aan vankelijk zou medewerken, heeft zich uit de combinatie teruggetrokken, STRENGE GRENSCONTROLE OP VOORWERPEN VAN WAARDE, N.aar wij vernemen wordt in den laatsten tijd door de Nederlandsche douane bij binnenkomst van reizigers uit het buitenland een strenge controle uitgeoefend op meegevoerde voorwer pen van waarde, als phototoestellen, verrekijkers, filmtoestellen, bontmantels enz. Indien niet met deugdelijke beschei den kan worden aangetoond, dat deze voorwerpen in Nederland gekocht zijn, en dus meegenomen naar het buitenland moeten hiervoor hooge invoerrechten betaald worden of worden zijn in be slag genomen. Reizigers, die dergelijke voorwerpen uit Nederland op reis medenemen, kun nen deze, om moeilijkheden op de te rugreis te voorkomen, voor hun vertrek door de douane laten waarmerken (aan brengen van een loodje), waarvan de kosten f 0,50 bedragen. Het verdient aanbeveling, dit reeds in de plaats van inwoning te doen ge schieden, indien aldaar een douanepost gevestigd is. Aan het grensstation kan dit eveneens geschieden, maar dan moet men met een vroegeren trein naar het grensstation reizen, daar men anders ge vaar loopt zijn reis niet met den ge- wenschten trein te kunnen voortzetten. KATHOLIEKE LEIDERS BLIJVEN IN DE N.S.B. Ondanks bisschoppelijk schrij ven. Naar de Telg. verneemt is Maandag avond een vergadering van de N.S.B<~ leiding' te Utrecht gehouden, waarbij ook de Katholiekenraad aanwezig was en waar het schrijven van de bisschoppen is besproken. Unaniem is besloten, dat de Katholieke leiders niet uit de N.S.B zullen treden. De geruchten, dat het Eerste Kamerlid, graaf de Marchant et d'Ansembourg in verband met het her derlijk schrijven van het Episcopaat' reeds als lid van de N.S.B, zou hebben bedankt en af zou treden als Kamerlid, blijken onjuist te zijn. Middelburg, 27-V-'36, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 8.6 °C (65 °F); laagste 12.7 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.3 °C; 12 h: 14.3 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 776.4 mm te Vestmanoer; laagste 753.4 mm te Ha- paranda. Verwachting tot morgenavond: Matige N.W. tot N, wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eeni ge regen, en iets koeler. Zon op: 4 h 51; onder; 21 h 04. Licht op: 21 h 34. Maan op: 11 h 59; onder: 1 h 09. E.K.: 28 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 27 6.57 19.15 13.07 Do. 28 7.54 20.13 1.47 14.02 Vr. 29 9.00 21.18 2.45 15.07 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 27 8.42 21.03 2.01 14.15 Do. 28 9.33 21.54 2.48 15.11 Vr. 29 10.31 22.53 3.43 16.14 EXTRA-TREIN OP TWEEDEN PINKSTERDAG, De Nederlandsche Spoorwegen hebben voor het Pinkstervervoer weder een groot aantal extra-treinen ingelegd. Zeeland krijgt Tweeden Pinksterdag avond weer den bekenden extra-trein: Vlissingen 18,54 Middelburg 19,03. Goes 19,21, Kruiningen 19,33, Bergen op Zoom 19,57, Rotterdam 21 04, Den Haag 21,31, Amsterdam 22,22 (stopt elders niet). Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der successierechten te Middelburg' f 69,90; bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen f 13,75. De feesten te Vlissingen. Naar wij vernemen zullen de Spoor wegen in verband met de feesten te Vlissingen, ZaterdagZondagnacht a.s. te half één een extra-trein uit Vlissin gen laten loopen naar Goes, die ook de tusschen gelegen stations aan zal doen. Mevrouw NonhebeiFaro f Een zeer droevig sterfgeval kwam ons hedenmorgen ter oore. Mevrouw A, C. S. NonhebeiFaro, die juist dezer da gen met h,aar echtgenoot haar woon plaats van Middelburg naar Heelsum had verplaatst is aldaar op 66-jarigen leeftijd overleden. Allen, die haar van n,abij kenden, wisten dat de gezond heidstoestand te wenschen overliet, maar zij hoopten dat een andere omge ving haar nog vele jaren van rust zou kunnen schenken. Het heeft niet zoo mogen zijn. De onverbiddelijke dood heeft haar van de haren weggenomen. In Middelburg zal haar naam steeds met eere genoemd worden, vooral om hetgeen zij op muzikaal gebied geduren de een lange reeks van jaren heeft ge presteerd. Haar heengaan uit de stad was reeds voor velen een groot verlies. Jonkvrouw E. M, C. Des Tombe f Gisteren is in Den Haag op 60-jari- gen leeftijd overleden jonkvr. E. M. C. des Tombe, een bekend figuur in de dierenbescherming. Jonkvrouw des Tombe heeft vroeger gedurende enkele jaren te Middelburg gewoond en ook hier aan dien arbeid veel gedaan, ter wijl zij ook voor ien Kinderbond veel heeft gepresteerd. De overledene, die een lang ziekbed heeft gehad, was thar.s nog bestuurslid van de vereeniging Nationale Dieren- zorg. Reeds meermalen is in den Gemeente raad aangedrongen op het invoeren van een nieuwe huisnummering. B. en W, wilden aanvankelijk de vaststelling van een nieuwe politieverordening afwach-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1