DE PAGODE KRONIEK van den DAG. 8 75 I™ rWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 26 MEI 1936. No. 123. POLITIEKE AARDSCHOK. Door MARJORIE BOWEN. ZEELAND. DE KOLENHANDELAREN EN DE FEDERATIE VAN KOLENBONDEN. Opnieuw een controverse ÜQDELBURG. DE VERKEERSDAGEN, Die is in z'n schik met zijn Waarborg - pak! (Ingez. Med.) Vereeniging tot bestrijding der t-b.c. WALCHEREN. DRIE LEERKRACHTEN BEHOUDEN. RAAD VAN VROUWENPOLDER. De uitslag van de Zondag in België gehouden kamerverkiezingen heeft nog grooter verschuivingen opgeleverd dan de stoutste profeten hadden durven voorspellen De rexisten zijn met zijn twintigen in het parlement gekomen. Dat is niet weinig. Als deze 20 man zul len doen, wat hun leider Léon Degrelle zich moet hebben voorgenomen: n.l. ob structie voeren, waar dat maar even kan, zullen het voortaan luidruchtige kamerzittingen worden te Brussel. Degrelle is een echte politieke spring- in-het-veld van dezen tijd. Hij werd ge boren te Bouillon in het Walenland, en slaagde er niet in zijn studie in de rech ten tot een goed eind te brengen. Op zichzelf hoeft dat geen schande te we zen. Iemand, die niet geschikt blijkt voor een juridische loopbaan, kan op ander gebied over capaciteiten bij de vleet beschikken. Degrelle schijnt poli tieke capaciteiten te hebben. Zijn tegen standers zeggen, dat ze overeenkomen met die eens kwakzalvers, wat tegen woordig geen gek verschijnsel mag heeten. Maar dat kan men op korten termijn moeilijk beoordeelen. Degrelle is nog niet lang met z'n groote karwei be zig. Men moet afwachten, wat hij er van terecht brengt. Een paar jaar geleden blaatte hij nog geduldig mede in Je schaapskooi der r. k, staatspartij. Thans schijnt hij haar ergsten vijand. We zeg gen met opzet: schijnt. Sommige poli tici in België verwachten n.l. dat zijn troep over eenigen tijd weer in het groote katholieke verband zal worden opgeslorpt. Voorloopig lijkt dat echter niet bijster waarschijnlijk. De strijd is daartoe wat al te vinnig geweest. Men weet, dat Degrelle optreedt als de zuiveraar der politieke zeden. Te gen allerlei katholieke kopstukken, die niet zuiver op den graat zouden zijn, is hij aan 't schermutselen gegaan. Voor 't overige bevat zijn politiek program een allegaartje van ideologieën. Het is fascistisch georiënteerd en wil een „lei der", naar Italiaansch en Duitsch voor beeld. Voor Duitsche exempels is men over 't algemeen nog al huiverig in Bel gië. Daarom vermoedelijk hoedt Degrel le zich er voor, al te zeer de methode: van Hitier na te bootsen. In de praktijk zou zijn régime echter wel zoowat op hetzelfde neerkomen. Het geeft genoeg te denken, datt de Angriff", een dei- felste Duitsche nazi-bladen, op zee: sympathieke wijze over de rex-bewe ging pleegt te schrijven. De politieke tegenstanders van De grelle, wier namen hij door het slijk haalde (lang niet altijd ten onrechte) hebben geprobeerd hem met dezelfde munt te betalen. Hij is de man, zeggen ze, die zijn uitgeverszaak „Rex" te Leu ven moest liquideeren en die vergat zijn schuldeischers te betalen. Hij is ook de man, die destijds op uiterst bedenkelijke wijze munt wilde slaan uit de z.g. ver schijningen van Beauring. En dan is er nog een zaakje met een uitgeverij te Antwerpen. De beheerder daarvan zou tot driemaal toe veroordeeld zijn we gens heulen met de Duitschers tijdens den wereldoorlog. Dat belette Degrelle echter niet, op voordeelige voorwaar den bij dezen man een zijner weekbla den te laten drukken. Zelfs meent men te weten, dat vrienden van Degrelle met den geno'emden beheerder, een soort van nieuwe maatschappij hebben ge sticht, welke een dagblad voor „Rex" zal uitgeven. En dat zou dan des le be denkelijker zijn, vanwege financieele manipulaties, die evenmin het licht kunnen verdragen, als die waarvan De grelle sommige politici beschuldigt. Al dit werpen met vuil heeft intus- schen niet kunnen verhinderen, dat er 21 rexisten hun intrede in de kamer zullen doen. Men kan nog zoo hard ge looven, dat Degrelle ook geen beste is (zijn politieke praktijken stinken in elk geval), hij heeft den wind mee. Een voornaam deel der Belgische kiezers is beu van de methodes die de groote partijen de laatste jaren toepasten. Ze willen wat anders en wedden nu zonder veel hoofdbrekens op het paard, dat het luidst hinnikt. Dat het misschien een paard kan zijn, dat overigens niet veel vermag te presteeren, deert hen voorloopig niet. Een bekend verschijn sel van onzen tijd. Maar met Tijl Uilen spiegel zouden de groote partijen kunnen zeggen, dat ze het er wel een beetj naar hebben gemaakt. gpgpi nw I m 67). Ik wilde het doen, telkens en tel kens, slechts een woord en toch durfde ik niet, klaagde miss Stalling. Ik was niet heelemaal zeker van Robinetta, ik kende haar niet heel goed. Ik meende dat zij misschien aan zichzelf ge dacht zou hebben hUar hoofd zou hebben verloren. Ge vergist u, zij zou gevlucht zijn bij den minsten wenk maar ik zou het je nooit vergeven hebben als je dien wenk had gegeven. Ben je er geheel ze ker van voegde madame de Bellegarde hieraan zenuwachtig toe, dat je het nooit gedaan hebt? U heeft haar gezien, iets argeloo- zers met dien handschoen. Zij was toen geschrokken; zij werd zich toen bewust. Ja, maar zij vermoedde nooit omtrent u zij Was volkomen gelukkig na een poosje, alleen beschaamd dat zij zichzelf had verraden. Ben je daarvan heel zeker? Volkomen zeker. Welnu, zij denkt Miss Stalling hield zich in. Wat denkt zij? Dat u nog denkt aan M. de Bel legarde, voltooide miss Stalling verle gen. Wat ik Timothy vertelde! Het is Bij Kon. besluit is aan den genees' kundige bij de arbeidsinspectie J. J. Wallien te Breda met ingang van September 1936 de gemeente Haarlem als standplaats aangewezen. Vroeger was hij arts te Breskens en lid van de Prov. Staten van Zeeland. Zaterdag 1.1. vergaderde te Goes het bestuur der Zeeuwsche Federatie van Coöperaties en kolenbonden. Bevreemding werd uitgesproken over het feit, dat door de prijzen-commissie uit de Zeeuwsche kolenhandelaren, aan de coöperaties en kolenbonden te Goes, Middelburg, Vlissingen en randgemeen ten de leveringsvoorwaarden in een cir culaire zijn medegedeeld, met de daar in vastgestelde verkoopprijzen, terwij hierover het bestuur der Zeeuwsche fe deratie geen enkele mededeeling ont ving. Temeer wekte deze houding be vreemding, omdat èn de Zeeuwsche han del èn het bestuur der Zeeuwsche fede ratie reeds een drietal conferenties heb ben gehouden om tot een bevredigende oplossing te komen. In de laatste con ferentie, welke 4 April 1.1, plaats vond, werd n.l. besloten, dat de resultaten der besprekingen in geformuleerde voorstel len zouden worden omgezet. Het bestuur der Zeeuwsche federatie heeft geduldig gewacht, doch ontving sindsdien geen enkele mededeeling, totdat op 15 Mei 1,1. aan de besturen van coöperaties en ko lenbonden werd medegedeeld, dat de prijzen waren vastgesteld, met daaraan verbonden, allerlei dwingende bepalin gen. Zonder dat het bestuur der Zeeuw sche federatie daar kennis van droeg en ook maar eenige medezeggenschap heeft plaats gevonden. Terwijl de Zeeuwsche handel met het bestuur der federatie dus aan het onder handelen is, om tot een oplossing te ko men, gaan de handelaren heen en leg gen achter den rug van het bestuur der federatie dus, hun dwingende bepalingen op. Deze houding werd scherp gelaakt. De hier tegenover aan te nemen hou ding is door het bestuur vastgesteld. Hierover zal aan de aangesloten vereeni gingen worden geadviseerd. Verder werd besloten zich over deze kwestie te wenden tot de kolenconven- tie en den minister van economische za ken. In verband met de op Donderdag Vrij dag en Zaterdag a.s. te houden verkeers- dagen hadden wij een onderhoud met den secretaris van de Vereeniging voor Veilig Verkeer over hetgeen plaatselijk ter zake zal worden gedaan. Wij verna men, dat de gemeentepolitie te Middel burg en enkele omliggende gemeenten, alsmede de rijksveldwacht en de mare- wat .een jong meisje zou denken. Het natuurlijke. De waarheid zou haar heel leelijk toegeschenen hebben een huwelijk dat een lange mislukking was en dan het verstrikken van een jongen man, die de vriend was geweest van mijn echtgenoot. Ofschoon madame de Belleg'arde niet met bitterheid, doch droevig sprak, was het voor haar vriendin heel pijnlijk haar met een duidelijkheid, die ruw was, een situatie te hooren uiteenzetten, die zoo lang verfijnd gesluierd geweest was in gevoel en fantasie. Ik zou graag willen dat Robinetta van mij hield vervolgde madame de Bellegarde; en dat zij nooit, nooit ver moedt als zij gelooft wat ik Timothy trachtte te doen gelooven, zal dat heel veel helpen laat hen beiden denken dat ik altijd René heb liefgehad. Zij glimlachte meewarig. René zou zulk een misleiding niet erg vinden. Ik kan niet denken dat mr. Carless het zal gelooven, zeide miss Stalling ongevoelig. U heeft over de uitwerking van dit alles op hem nagedacht. Ik houd hem voor aardig slim, hij moet nogal verbijsterd zijn Dat is hij en nogal getroffen ook, dat verzeker ik je. Hij trachtte zichzelf te overreden dat hij om mij gaf en hij was overtuigd dat ik om hem gaf en ik toonde hem aan dat het een en het ander begoocheling was; ik toonde hem ook, wat ik vermoedde omtrent Robi- Ook iets voor Uw jongen zoo'n Waarborg-pak! Hij is er netter mee en hij doet er langer mee. Plus four Cost. v. leeft. 12 jaar Pakjes m. korte broek v. leeft.ój. vanaf 4 J5 Denkt XI er wel om: Waarborg-kleeding alléén bij chaussée die dagen bijzonder op de ver- keersfouten zullen letten en dan waar schuwend zullen opreden, terwijl op groote schaal geïllustreerde verkeers- couranten, met een plaatselijk inlegblad, waarin verschillende vooraanstaande personen artikelen schreven, en daar naast allerlei andere gedrukt propag'an- da-materiaal zullen worden verspreid en uitgedeeld. Het gaat er dus om de velen, die ook na de intense propaganda van verleden jaar blijven zondigen nog weer eens flink te waarschuwen en daarna zal ze ker weer actief tegen hen worden opge treden. Aanvankelijk had men aan deze verkeersdagen verbonden het practisch examen voor de 300 schoolkinderen die reeds schriftelijk examen deden. Men heeft nu, o.a. met het oog op de Pink sterdagen, dit practisch examen tot 5 en 6 Juni uitgesteld., Maar dan zal dit op zichzelf een attractie zijn. Het examen zal door een 12-tal personen worden af genomen, op het geheel daarvoor in te richten Molenwater, Wij willen niet uit de school klappen maar toch wel ver tellen, dat er voor de geslaagden een verrassing is weggelegd. Van geslaagden gesproken, het aan- netta toen hij het nog nauwelijks aan zichzelf had bekend. Ik geloof niet dat rij dit prettig vond, ofschoon het hem zoo verlichtte; hij is wel een beetje boos op mij in een geval als dit is het moeilijk niet den man of jezelf te ver nederen. Ik spaarde mijzelf, voegde zij er bij met een vlaag van hartstocht. Trots overmeesterde mij ik kon niet zeggen: ik heb een wrakke hartstocht voor je, maar ik geef je op omdat je verliefd bent op dat meisje en ik ben een oudere vrouw! Doe dat niet! riep miss Stalling. Doe dat niet! Ja, dat kon ik niet doen, wel? Ik moest aan een uitweg denken Ik was iets verschuldigd aan René! Miss Stalling vond dit een vreemd ge zegde; zij begon te begrijpen dat de be roofde vrouw zich in haar troosteloos- ïeid wanhopig ging keeren tot 't eenige dat haar overgebleven was, de herinne ring aan haar dooden echtgenoot. Ik vertelde hem, ging madame de 3ellegarde voort dat hij leek op René, en dat ik soms getracht had te denken dat hij Renè was ik probeerde er zóó uit te komen hij schrok, werd ge schokt, geloof ik. Miss Stalling' was ook geschrokken. Hij lijkt op hem, mompelde ze ze nuwachtig, een blik werpende op het portret achter de gebogen vrouw. Ik vroeg me af of u het wist. Ja, ik wist het. tal chauffeurs dat aan de competie deel neemt tot het verkrijgen van een speldje na een jaar voorzichtig rijden zonder ongelukken te maken, is gestegen van 30 tot bijna 50, Dit alles wijst wel op het goede werk der vereeniging. Nu komt daar deze week Donderdag nog bij de opening van het demonstratielokaal in de voormalige school hoek Langedelft en St. Janstraat. Wij hopen in het nummer van Don derdag een beschrijving van dit museum in het klein te geven De opening zal officieel geschieden door den wethouder van onderwijs den heer M. H. Boasson. Nog veel meer zou het bestuur willen doen, o.a. ook inzake de opleiding van de rijpere jeugd, maar men moet reke ning houden met de financiën, Een der nuttigste vereenigingen in ons land is zeker wel die ter bestrijding der t.b.c. Dat geldt voor hare afdeelingen, met name die te Middelburg. Deze ver eeniging heeft reeds veel gedaan, maar de belangstelling der leden voor de ver gaderingen is de laatste jaren zeer mi niem geweest en dit is mede oorzaak, dat er nu zoo langzamerhand drie bestuurs vacatures zijn, Mede ter voorziening in die vacatures is hedenavond een verga dering belegd in het Militair Tehuis. Wij sluiten ons aan bij de wensch van het be stuur, dat er ditmaal wat meer belang stelling zal mogen zijn. DOMBURG. In de Raadsvergadering van Maandag is het raadsbesluit van 17 Maart, waarbij den heer M. A. Romijn eervol ontslag als onderwijzer was ver leend, ingetrokken. Gedurende het jaar 1935 bedroeg 't gemiddelde aantal leer lingen aan de o. 1. school te Domburg 77, zoodat de betrekking van één onder wijzer met ingang van 1 Mei 1936 moest worden opgeheven. Op 1 April j.l, is het aantal nieuwe leerlingen echter zoo groot geweest, dat met vrij groote zeker heid over 1936 een gemiddelde boven het vereischte minimum kan worden verwacht, ingevolge waarvan de ge meente in 1937 weer recht zal krijgen op een derde leerkracht. Op dezen grond heeft het gemeentebestuur van den minister van O., K, en W., de toe zegging ontvangen, dat wanneer hem blij ken zal, dat de school voor. 1937 aan spraak kan maken op de vergoeding van de jaarwedde van dezen onderwijzer, die ook voor het tijdvak van 1 Mei tot 31 December 1936 zal worden vergoed. Dit is een toepassing van artikel 56 tweede lid der Lager-onderwijswet 1920. De heer Romijn blijft dus voorloopig in functie. OOSTKAPELLE. De collecte voor „Jong Holland snakt naar werk", heeft alhier opgebracht 100. VROUWENPOLDER. Maandagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van burgemeester J. Louwerse Wzn. Afwezig de heer L. Duvekot Szn, die verpleegd wordt in het gasthuis te Middelburg, en gelukkig goed vooruit gaat. Besloten werd de nieuw vast te stel len verordening op de heffing van schoolgeld te doen ingaan 1 Januari '37, M.a.st. werd besloten de onderhouds plicht van het eventueel door de ge meente Serooskerke in den Kokerheu- leweg aan te leggen voetpad voor re kening der gemeente te nemen. M. a. st. werd besloten aan C. Dingemanse Jzn. en L. A. Luteijn voor gedeelten ontheffing te verleenen van hun aan slag in de hondenbek over 1936. Beslo ten werd aan P. Aarnoutse en C. Lange- beeke Jr. een bijdrage in de kosten van U sprak er niet over ik vond de gelijkenis zoo treffend. Vond je? En vreemd, -r Waarom? Wel, een man, waar je niet om gaf en een waar je wèl om gaf en die twee zóó op elkaar lijkend.... Je hadt je René niet zoo voorge steld? vroeg madame de Bellegarde scherp,. Neen. Hij moet zeer aantrekkelijk geweest zijn. Miss Stalling wist niet of zij iets verkeerds zeide of niet, Ik kan het niet uitleggen, zeide madame de Bellegarde. Er is iets in dat ik zelf niet begrijp, voeg'de zij er moede aan toe. Dan, met inspanning: Ik ben zoover gegaan als woorden mij kunnen \oeren, Ik kan niets meer zeggen, ik wilde graag, dat het je volkomen duide lijk was. Ik geloof dat dit zoo is. Ik kan niets verder zeggen. Zij voelde inderdaad, dat zij met het noemen van de gelijkenis tusschen haar echtgenoot en Timothy Carless een punt had bereikt, waarbuiten zij niet kon gaan, noch in uitweidingen, voor haar zelf bestemd noch voor anderen. Haar verstand stonci hier stil, als een fijne machine, waarin zand geworpen is die hierdoor plotseling tot stilstand is gebracht. Maar miss Stalling kon niet geheel zwijgen; er was zooveel twijfel en ont roering' en angst in haar eigen hart, die onderhoud van den Slikweg en den Schellachschenweg over 1936 te ver kenen van f 0,04 per strekke iaei meter over een lengte van resp. 910 en 1200 meter, onder voorwaarde dat een gelijk bedrag door aangelanden voor grind- aankoop wordt beschikbaar gesteld,. Teneinde uitvoering te kunnen geven aan art. 66 van het Mobilisatie-voor- schrift voor burgemeesters, werd beslo ten tot wijziging en aanvulling van art. 69 der algem. Politieverordening. Door deze aanvulling en wijziging is de bur gemeester bevoegd, lokaliteiten, waar in alcoholhoudende dranken worden verkocht te laten sluiten, op de dagen waarop dienstplichtigen ingevolge art. 34 der Dienstplichtwet in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden buitengewoon in werkelijken dienst moeten komen. Door wijziging, in verband met het tot stand komen van de onderwijsbezuinigingswet is het instellen van een plaatselijke commissie van toezicht op het lager on derwijs niet meer verplichtend. Beslo ten werd tot opheffing over te gaan en die opheffing te doen ingaan 1 Juli a.ss. Na bespreking werd m.a.st. besloten aan het bestuur van de Burgerwacht te Vrouwenpolder, ten behoeve van de door haar, xer gelegenheid van het 10- jarig bestaan dier Burgerwacht, in Juni a.s. te houden Nationale schietwed strijden een verg. zilveren medaille be schikbaar te stellen. M.a.st. werd beslo ten aan den Kring Walcheren van de Z L. M. voor de in Juni a.s. te houden fokveedag een bijdrage te verleenen van f 7,50. B. en W. stelden voor geen adviezen te vragen aan de Prov, Zeeuwsche Schoonheidscommissie, daar in 't ver volg voor deze adviezen /zal moeten worden betaald, aangenomen. B. en W. stelden voor om mede te werken aan het tot stand komen van een streekplan voor Walcheren en twee vertegenwoordigers van het gemeente bestuur aan te wijzen om zitting te ne men in de commissie van voorbereiding te dezer zake. Men beoogt met dit streekplan voor Walcheren vast te stel len de verkeerswegen, de wegsgedeel- ten welke vrij van bebouwing moeien blijven en de aansluiting van de ver schillende uitbreidingsplannen aan el kaar. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen en als vertegenwoordigers der gemeente werden aangewezen de burgemeester en de secretaris. Na bespreking werd m.a.st. besloten over te gaan tol verkoop van 21 roe den van het in de afd. Gapinge gelegen perceel bouwterein der gemeente aan Adr. de Bue, voor de som van 352.50. Na bespreking werd m.a.st. besloten aan het verzoek van het B. A. om ver hooging van het voor 1936 verleende subsidie te voldoen en de reeds toege stane subsidie met 300 te verhoogen. Het verzoek van A. Dekker om de op het bij hem in gebruik zijnde perceel land gelegen in de afd. Gapinge gewor pen delfgrond, afkomstig uit de Gapin- sche sprink, in het najaar van gemeen tewege in werkverschaffing over dat land te doen spreiden, onder toezegging dat hij, bij inwilliging van zijn verzoek, bereid is de aan hem door den Polder Walcheren toegekende vergoeding ter beschikking van de gemeente te stel len, werd ingewilligd. De beslissing inzake het laten bouwen van een brandspuithuis, arrestantenlo kaal, benevens een bergplaatsje op het achter de woning B 10 in de afdeeling Gapinge door afbraak van het gebouw der voormalige O. L. school aldaar vrij gekomen perceel grond, werd na be spreking voorloopig aangehouden,. Bij de rondvraag vestigde de heer Arendse de aandacht van B. en W. op het in or de brengen van de daarvoor in aanmer king komende binnenwegen, zij moest uiten, dat zij die niet geheel kon verstikken. En de woorden, die het eerst tot uit drukking kwamen, waren niet die welke zij na rijp beraad zou hebben uitgeko zen, doch het waren de volgende: Maar wat gaat u doen? Als u al leen gelaten is? Op het oogenblik dat zij de uitdruk king zag welke madame de Bellegarde's oogen aannamen bij die vraag, had zij er berouw van dat zij gesproken hacl en zij voegde er zenuwachtig bij: U kunt het niet doen u kunt hem niet wegzenden na zoo lang wachten Madame de Bellegarde leunde zwaar op haar elleboog, en staarde peinzen.- langs miss Stalling naar buiten in den bleehen mist buiten het venster. Hij moet vertrekken, met u, van daag, zeide zij, ik moet hem dat zeg gen. Neen, neen ik zou het niet kun nen verdragen.... Denk je dat ik het zou kunnen dra gen? achtergelaten te worden met hem? Ik zou niet heen kunnen gaan met hem en u alleen laten. We zijn zelfzuchtig, is 't niet? Laat ons zelf er buiten, denk aan hen. Ik hem heb geheel vrij willen maken. Zoolang hij hier is, is hij niet vrij. Hij zou haar niet het hof maken onder mijn dak. (Wordt Vervolgdl

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5