C Deze Courant DE TELEX BIKUND. im WEER EN WIND. NUMMER 121. DRIE BLADEN. ZATERDAG 179c JAARGANG. Klare Beginselen De Koningin en de Prinses in de hoofdstad. De werkloosheid onder de jeugd. WIJ ETALEEREN MAANDAG RAAM GROENMARKTZIJDE ONS GOEDKOOPERE GENRE ATERIK De R.K. kerk tegen het Nationaal Socialisme. Het vaste lasten ontwerp. De Alkmaarsche kaasmarkt bedreigd. 23 MEi 1936. ifitfl"- -iï. bi EERSTE BLAD, i JJrovmcialc MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHI COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie J39 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Verseniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiging^» I— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabrt-.-v „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeic a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. sag „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cox rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 ««si i. Het heeft z'n voordeelen wanneer een- liberaal als volkomen quantité négli- géable beschouwd wordt. Men vindt dan misschien een welwillender gehoor dan de man uit een politiek hondenhokje, waarvan men aanneemt dat-ie nog blaf fen en bijten kan. Aan den anderen kant is er moed voor noodig te getuigen voor beginselen welke tengevolge van een ongunstigen wind nu net' niet vooraan zeilen in de vloot. Maar de overtuigde zal ondanks alles niet kunnen nalaten te getuigen, omdat hij het goede en het ware voelt, omdat hij in gemoede overtuigd is, en omdat hij met angst en vreeze de ver keerde ontwikkeling der dingen om zich henen gade slaat. Een der mannen al is hij lid van de Liberale Staatspartij, voorzeker geen partijman te noemen! die de laatste jaren met beduchtheid aldus de ontwik keling van den politieken toestand in Nederland gade slaat is de Rotter dammer dr. ir. J. G, J. C. Nieuwenhuis. In onderscheidene geschriften heeft hij den laatsten tijd de alarmklok geluid en kortelings is er weer een geschriftje van zijn hand verschenen hetwelk door z'n beknoptheid en helderheid wel de aan dacht van alle goede Nederlanders ver dient. Het draagt tot titel „Principieele Scheidslijnen" en het stelt in een zoo klaar betoog de ding'en die in de poli tiek aan de orde zijn, of beter gezegd, die aan het politieke geharrewar van deze dagen ten grondslag leggen, den lezer voor oogen, dat wij niet willen na laten meer dan gewone aandacht aan dit geschriftje te besteden. Er zij daarbij nadrukkelijk op gewe zen, dat het hier bij lange na niet gaat om een apologie voor het programma van de politieke partij waartoe de schrijver van dat boekje behoort in tegendeel, het is in beknopten vorm een omvattende beschouwing van den poli tieken toestand waarin heel het Neder landsche volk op dit oog'enblik verkeert, een poging daarin scherpe economisch- politieke scheidslijnen te trekken, ten einde aldus bij te dragen tot het aller eerst noodige: verheldering van inzicht, op dat daaruit verbete ring van den toestand geboren zou kunnen worden. n Dr. ir. Nieuwenhuis vangt zijn betoog aan met de dunkt ons onbetwistbare en tot op zekere hoogte althans, verheugen de stelling: „Alle weldenkende landge- nooten slaan met groote zorg de ver brokkeling van het partijwezen gade". Hij somt de groote, kleine en gansch niet aan bod gekomen politieke partijen van 1933 op, noemt dit verschijnsel der 53 een symptoom van „politieke ont binding in den meest reëelen vorm", wijst er op, dat deze „voor de extre mistische elementen een welkome ge legenheid biedt om hun theorieën ingang te doen vinden bij hen, die in de huidige verwarring geen steun meer kunnen vin den bij partijen, die de teekenen des tijds niet verstaan en blijven volharden bij partij-politieke methoden, waarin vele kiezers het vertrouwen reeds sedert langen tijd hebben verloren", en stelt zich dan tot taak „de principiëele scheidslijnen in Staat en maatschappij zoo mogelijk nog eens duidelijk te schet sen". Waar en hoe de schr. deze scheids lijnen trekt, daarover in een enkele vol gende artikelen. Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. Gisteravond; te half zeven arriveerde Prinses Juliana per auto uit Den Haag' te Amsterdam voor het jaarlijksche be zoek van H.M,. de Koningin en de Prin ses aan de hoofdstad De Prinses reed naar het Centraal Station, waar zij den trein uit Apeldoorn afwachtte, waarmede de Koningin aankwam. Ter begroeting waren o.a. aanwezig, de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, Schout bij nacht T. L. Kruys, commandant der marine te Willemsoord en de commissa ris der Koningin in Noord-Holland. De Koningin en de Prinses werden bloemen aangeboden. De vorstinnen namen plaats in een met twee paarden bespannen calèche voor de rit van het station naar het Pa leis op den Dam. Honderden hadden zich langs den weg geschaard om van de aankomst getuige te zijn. Op het Dam rak stonden ruim 5000 schoolkinderen met vlaggen opgesteld. Kort voor de aankomst van den Kon. stoet betrokken de matrozen van Hr. Ms. „Gelderland" voor het Paleis de eerewacht. Op het Damrak werden H.M de Ko ningin en de Prinses enthousiast en har telijk toegejuicht door de duizenden kinderen, die met hun vlaggen zwaaiden. Vriendelijk wuifden de beide vorstelijke personen de kinderen toe. Het was ruim zeven uur toen de stoet de Dam opreed. Tromgeroffel weer klonk, het carillon deed (de plechtige tonen van het „Wilhelmus" hooren duizenden zongen de Koningin en de Prinses het volkslied toe. Vriendelijk buigend en wuivend dankten zij voor de enthousiaste begroeting. Enkele oogenblikken later verschenen HM. en de Prinses op het balcon, luide en langdurig toegejuicht door de me nigte. De Prinses naar het hospitaal kerkschip „De Hoop", Hedenmorgen bracht Prinses Juliana een bezoek aan het hospitaal kerkschip „De Hoop" dat gemeerd ligt aan de Ruyterkade te Amsterdam. H.K.H, die beschermvrouw is der Ned. vereenig'ing ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit, werd aan boord van het slanke witte scheepje ontvangen door den voorzitter der ver- eeniging mr. G. Vissering. De vice-voor- zitter, de heer H. de Booy heeft de Prin ses in tegenwoordigheid der bemanning, die aan dek geschaard stond, toege sproken. De heer De Booy schetste het leven van den visscher aan boord. Voorts richtte spr,. een hartelijk woord tot de bemanning die nog vandaag dë reis naar zee zal aanvaarden. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het vooronder, waar de ge bruikelijke kerkdienst plaats had voor het vertrek. Ds. Luteyn was voorganger bij dezen dienst. Na afloop werd de Prinses uitgeleide gedaan door eenige leden van het bestuur. Een nieuw schrijven van den minister, waarin het „twee op een"-stelsel onder de aandacht der gemeente-besturen wordt gebracht. In het laatst van het vorig jaar heeft de minister v,an sociale zaken de pro vinciale besturen verzocht aan de ge meentebesturen in overweging te geven, het noodige te doen teneinde te komen tot de instelling van plaatselijke commis sies, welke het opnemen van jongeren in het bedrijfsleven zouden kunnen be vorderen. Nu het den minister gebleken is, dat het niet eenvoudig is^ aan te geven, welke soorten van werkzaamheden zich in het bijzonder ervoor leenen, om als z.g. onbenutte arbeid te worden be schouwd, heeft de minister in een nieuw schrijven ,aan de provinciale besturen met een zestal voorbeelden aangegeven, wat als z.g. onbenutten arbeid kan wor den aangemerkt, waarbij hij er echter op wijst, dat overleg tusschen de afdeeling werkverschaffing v,an zijn betrokken de partement en de betrokken gemeentelijke commissies steeds wenschelijk is, ten einde te vermijden, dat werkloosheids bestrijding werkloosheidsverplaatsing worde. De minister van sociale zaken vraagt in hetzelfde schrijven door bemiddeling van de provinciale besturen de aandacht der gemeentebestauren voor een bepaald stelsel, dat kan medewerken tot plaat sing van jonge werkloozen, te weten 't Ongewone slimheid is dikwijls niets anders dan ongewone gewetenloos heid. m stelsel van „twee op een", dat in Den Haag bij den gemeentelijken telefoon dienst en andere gemeentebedrijven en ook reeds elders met succes wordt toe gepast. Het stelsel komt in groote lijnen hierop neer, dat de arbeid van jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar, niet door een wordt verricht, doch door twee. In de gemeente Den Haag is dit bij de gemeentebedrijven aldus uitgewerkt, dat 's-morgens een deel v,an de jongens aan den arbeid is geplaatst en 's middags een ander deel. Het is in de praktijk gebleken, dat het technisch in vele ge- j vallen mogelijk is, dit systeem toe te passen, zonder dat dit voor het bedrijf als zoodanig, ook uit financieel oogpunt I overwegende bezwaren behoeft op te j leveren. De toepassing van het hierbedoelde stelsel in enkele andere bedrijven ge schiedt als volgt: Ook bij „Werkspoor" te Aimsterdam wordt het hierbedoelde stelsel in prak tijk gebracht. In December 1935 is men begonnen voor de jongens van 14 en 15 jaar twee jongens in plaats v,an een aan te nemen, waarvan ieder halve dagen werkt. In totaal zijn op deze manier thans 36 jongens werkzaam, te weten koperslagers, smeden, bankwerkers, draaiers en ketelmakers. Plannen be staan om het aantal jongens op den duur uit te breiden. In den vrijen tijd volgen de jongens lessen aan de school, uit gaande van het bedrijf. Nu de praktijk heeft aangetoond, dat dit stelsel technisch en sociaal-econo misch, zonder al te veel bezwaren kan worden toegepast, waarbij wordt uitge gaan van een normale belooning' (de jongemenschen die halve dagen werken ontvangen de helft van het normale loon) moet zegt de minister ge poogd worden dit systeem, dai bij goe de en uitgebreide toepassing vele jonge menschen weer in het arbeidsproces zal opnemen, op ruimere schaal ingang te doen vinden en dit niet alleen in bedrij ven van de overheid, doch zeer zeker ook in particuliere bedrijven. In dit verband wijst de minister erop, dat het niet in de bedoeling ligt het hierbedoelde stelsel ook in te voeren voor die jongens, die tot nu toe heele dagen werken, doch slechts bij plaatsing van nieuwe jonge krachten. Om concur rentie te voorkomen verdient het aan beveling, dat de invoering' zooveel mo gelijk gelijktijdig door de voornaamste werkgevers in een gemeente geschiedt. Naar het inzicht des ministers moet het stelsel gebaseerd zijn, eenerzijds op de vrijwillige medewerking, zoowel van de werkgevers <als van de jonge men schen zelf. Verder dient ervoor te wor den zorggedragen, dat in de gemeenten waar men dit stelsel wil toepassen, bij het orgaan der arbeidsbemiddeling een voortdurende goed opgezette registra tie van alle jonge mannelijke werkloozen plaats vindt, dus ook van hen, die in gevolge het 2 op 1 stelsel aan het werk zijn gegaan De plaatsing dient dan ook te geschieden door bemiddeling van het orgaan der arbeidsbemiddeling. Nadat de minister van sociale zaken in zijn circulaire uiteenzet, hoe z.i. de gemeentelijke actie in deze aangelegen heid 't vruchtdragendste ware te organi- seeren, nl. door samenwerking in een plaatselijke commissie van gemeente lijke organen en vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers ter plaatse, merkt hij op, dat hij toepassing van het stelsel, voor wat betreft de sociale ver zekering, wellicht eenige extra kosten kunnen ontstaan. De minister verklaart zich echter bereid zoo hem dit wordt gevraagd, deze kosten voor gemeen schappelijke rekening van rijk en ge meente te nemen. Ten einde eèn zekere eenheid in de toepassing te verkrijgen en tevens om moeilijkheden te voorkomen, is het noo dig', dat, wanneer een plaatselijke com missie door haar activiteit of op andere wijze een voorstel inzake de toepassing* van het stelsel aan het gemeentebestuur doet. B. en W. zich met de afdeeling W. en S. van het departement van sociale zaken verstaan. Het doel van de plaatselijke commis sie, zooals de minister deze ziet, zou aldus kunnen worden omschreven, dat zij tot taak heeft actief bezig te zijn voor de uitbreiding van de werkgelegenheid FA I L. BURG B 20-21 MIDDELBURG (Ingez. Meu voor ionge werkloozen onder meer be staande in: a. het vinden van leiders van bedrij ven, die bereid zijn het 2 op 1 stelsel in hun onderneming toe te passen, b. hel opnemen van jongeren in het bedrijfsleven voor het verrichten van onbenutten arbeid, c. het zoeken van andere wegen en middelen die er toe kunnen leiden, de werkloosheid onder de jeugd te vermin deren. BEURSV ACANTIE, De minister van financiën heeft be paald dat op 30 Mei, alle Zaterdagen in de maanden Juni, Juli en Augustus, alsmede 31 Augustus 1936, de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. ARABISCHE PRINS SCHENKT DE KONINGIN VIER PAARDEN. Aan H.M, de Koningin en H-K.H. Prinses Juliana zijn door den kroonprins van het Saoedi-Arabische koninkrijk, Z.K.H. Emir Sa'oed, ten geschenke ge geven een viertal Arabische paarden, als herinnering aan het bezoek, dat de kroonprins in Juni 1935 aan ons l.and heeft gebracht. Deze paarden zijn reeds aangekomen en bevinden zich thans in de koninklijke stallen op Het Loo. Zij, die aan deze beweging in belangrijke mate steun verlee- nen, kunnen niet tot de heilige sacramenten worden toegelaten. De volgende officieele mededeeling zal morgen, Zondag, in alle r.k. kerken in Nederland worden voorgelezen: De aartsbisschop, de bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde ge loovigen, zaligheid in den Heere! Beminde geloovigen. Voor ruim twee jaar hebben wij in een herderlijk schrij ven gewaarschuwd tegen de gevaarlijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staatkundig gebied. Ofschoon ons schrij ven duidelijk genoeg was, hebben som migen door gewrongen uitleg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop wij toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het ons tot plicht nog maals het woord tot u te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame wer king grootendeels onmogelijk zou ge maakt worden, als de beweging van het nationaal-socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren wij, als herders uwer zielen, die diep onze verantwoor delijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun ver- leenen, niet tot de Heilige Sacramenten kunnen worden toegelaten. De volgzaamheid, dierbare geloovigen, die gij zoo dikwijls in moeilijke omstan digheden betoond hebt, doet ons ver trouwen, dat gij ook nu naar het woord van uw bisschoppen zult luisteren. En zal dit, ons herderlijk schrijven, op Zondag 24 Mei a.s. in alle tot onze kerk provincies behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, onder de vastgestelde heilige diensten op de gebruikelijke wijze wor den voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6den Mei 1936. Volgen de onderteekeningen: dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht; P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda; A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch; dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond; J. P. Huybers, bisschop van Haarlem. Middelburg, 23-V-'36. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 17 °C; (63 °F); laagste 7.9 °C (46 °F). Heden 9 h: 10 °C; 12 h: 12 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.0 mm te Vestmanoer; laagste 751.0 mm te Mar seille. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot N.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 4 h 56; onder: 20 h 58. Licht op: 21 h 28. Maan op: 6 h 59; onder 23 h 56. Zondag 24 Mei. Zon op: 4 h 54; onder 21 h 00. Licht op: 21 h 30. Maan op: 20 h 15; onder: 24 h 27. E.K. 28 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. Zo. Ma. 23 24 25 3.38 16.05 4.29 16.53 5.16 17.42 10.09 22.41 10.56 23.30 11.39 24.14 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Za. Zo. Ma. 23 24 25 Hoogwater. 5.40 17.10 6.27 18.54 7.11 19.38 Laagwater. 11.10 23.42 12.01 24.32 12.46 Drastische verlaging van huren gevraagd. Het bestuur van het N.V.V. heeft zich in verband met het ontwerp van wet, houdende bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, met een ad vies tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres wordt te kennen gegeven, dat naar de meening van het bestuur een algemeene en diepingrijpende verlaging van de woninghuren, alsmede van de vaste lasten, die mede de hoogte van deze huren bepalen, in het kader van de thans gevolgde economische politiek on afwijsbaar is, zoowel uit een oogpunt van billijkheid tegenover de zwaar ge troffen arbeidersbevolking als ook ter wille van een consequent economisch beleid; en dat de thans voorgestelde maatregelen niet tot een dusdanige alge meene en diepingrijpende huurdaling zullen leiden. Het N.V.V.-bestuur verzoekt derhalve de Tweede Kamer, 't daarheen te willen leiden, dat in het onderhavige wetsont werp: a. een algemeene huurverlaging van 20 gerekend naar de huurwaarde van 1 Januari 1931, dwingend wordt voorge schreven; b. een nog verder gaande verlaging van de huren in bepaalde deelen des lands mogelijk wordt gemaakt; c. in elk geval de kosten, verschuldigd bij indiening van een verzoek tot huur verlaging ad 1,te komen te ver vallen; d. de rente voor eerste hypotheken op 4 Yi pet. en die voor volgende hypo theken op 5% pet. maximaal wordt vast gesteld; e. de huurder de mogelijkheid behoudt, om ook gedurende het tijdvak, voor het welk hem huurverlaging is toegewezen, de huurovereenkomst op te zeggen; f. de behandeling van verzoeken tot huurverlaging niet wordt opgedragen aan den kantonrechter met twee bijzit ters, doch aan speciaal tot dit doel in het leven te roepen huurcommissies, naar het voorbeeld van de vroegere huurcom- missiewet. Besloten tot oprichting van een kaasbeurs. De lage kaasprijzen en de daarmee in onmiddellijke verband staande slechte bedrijfsuitkomsten in het veehoudersbe- drijf in Noord-Holland zijn de laatste jaren meer dan eens oorzaak geweest van een actie tegen de Alkmaarsche kaasmarkt en voor een Alkmaarsche kaasbeurs. De kaasproducenten onder schatten weliswaar de waarde van de markt niet, maar zij meenen, dat de hooge vervoerkosten der kaas naar de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1