KRONIEK van den DAG. DE PAGODE ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 19 MEI 1936. TWEEëRLEI VASTBERADENHEID, DE REISBELASTING EN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. MIDDELBURG. DE HEER VAN DER MEER TOT ADJ. DIRECTEUR TE AMSTERDAM BENOEMD. CONCERTEN. GROEP NEDERLAND VAN HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Het Crisiscomité ontbonden. No. 118. A nj Er was Zaterdag j.l. een kort maar veelzeggend berichtje onder het nieuws over de Abessijnsche aangelegenheid: Londensche financiers zouden aan het wikken en wegen zijn, of ze geld aan de exploitatie van wijlen het rijk van den Negus kunnen spendeeren, met andere woorden, of ze Italië belangrijke kapita len zullen leenen. Men geloove grif, dat dit berichtje niet uit de een of andere journalistieke duim is gezogen. Zaken zijn zaken. De Engelsche openbare mee ning mag zich nog zoo hard opwinden over het „schandaal der annexatie", de Londensche kapitalisten passen er voor, anderen met de winst, die Abesynië misschien gaat opleveren, te laten strij: ken. Zij zullen er hun deel van willen hebben. Trouwens de opwinding in En geland is al aardig aan het betijen. Wat men had kunnen verwachten. Mussolini krijgt financieele hulp bij de vleet, daar hoeft men niet aan te twij felen. Zijn land zal daarvoor rente moe ten betalen natuurlijk en op den duur zeer waarschijnlijk ervaren, dat de an nexatie van Abessynië nu niet bepaald een koopje is geweest; maar voorshands doet dat er voor de Italianen niet veel toe. Zij voelen zich op het oogenblik heele pieten. De roes van de overwin ning, de droom van rijkdom en groot heid, kan nog een heelen tijd aanhouden. Het is merkwaardig te hooren, met welk een gemak, sommige Nederlanders Mussolini's optreden goedkeuren, ja zelfs toejuichen. Wij kunnen ons voor stellen, dat de energie en de kracht der bezetenheid, die zijn optreden kenmer ken, indruk maakt op gemoederen die ontvankelijk zijn voor het martiale. Welk een kortzichtigheid is aan deze bewon dering echter inhaerent. De geest, die het optreden van den Duce te voor schijn roept, zal het bevruchtendst werken op landen als Japan. Hoe meer de wereld tafereelen als de annexatie van Abessynië krijgt te aanschouwen, hoe grooter de liefhebberij zal worden, om ook zooiets te presteeren. Den Ja panners moet zoo langzamerhand het water om de tanden loopen, als ze aan ons Indië denken. Dit dan dank zij het schoone voorbeeld van Mussolini. Italië had grondstoffen en afzetgebied noodig, zegt men. En daarmee is dan Mussoli ni's gewelddadige occupatie goed gepraat. Beseft men niet, dat daarmee bij voor baat een Japanschen aanval op onze Oost reeds een soort van „rechtvaardi ging" is verleend? Grondstoffen en af zetgebied heeft het land van den Mika do minstens zoo hard noodig als dat van den D^uce. Hoe meer geesten van het soort, dat Mussolini heeft opgeroepen, zich in de wereld manifesteeren, hoe onafwend baarder we op een nieuwen oorlog zul len afstevenen, De droomen van rijkdom en grootheid, die hiermee gepaard gaan, kunnen slechts ten koste van anderen verwezenlijkt worden. Onder dezen ge zichtshoek beteekent fascisme inderdaad oorlog. Is het niet merkwaardig, dat 't verleden jaar maar een haar gescheeld heeft, of de beide groote fascistische mo gendheden in ons werelddeel waren met elkaar slaags geraakt? De nazi-opstand in Weenen had onmiddellijk tot gevolg, dat Mussolini zijn troepen aan de Oos tenrijksche grens verzamelde, om een Duitschen inval in Oostenrijk met het argument der wapenen te kunnen beant woorden. Er was reeds een „Oosten- rijksch legioen" in Zuid-Duitschland op gesteld,. Slechts dank zij het feit, dat de nazi-opstand niet slaagde, bleef de wan kele vrede behouden. Men stelle zich 'n wereld voor, waar in 'alle landen zich een régime zouden hebben aangemeten, als dat in Italië en Duitschland, een wereld dus, waarin overal het nationale chauvinisme tot het Door MARJORIE BOWEN. 63). De avond was zóó stil, dat de hooge ramen open waren en geen koeltje kwam binnen om de dunne bladen muziek te verstoren. Carless was reeds daar, diep gedoken in een van de lage leunstoelen; miss Stalling vond altijd dat. hij er in avond toilet minder aantrekkelijk uitzag want zelfs in het strenge zwart kwam zijn be valligheid uit en miss Stalling's anti pathie werd verzacht bij het zien van zijn blijkbare onrust en neerslachtigheid. Misschien, dacht zij, lijdt hij meer dan één der anderen. En zij knikte hem vriendelijk toe toen hij vlug opstond en met werktuigelijke hoffelijkheid een stoel aanschoof als een kleinen troon versierd met een wapen schild in rozenkransen. Geen van beiden had neiging tot spre ken; zij zaten zwijgend neer, luisterende naar de ernstige musici, die hun glim mende violen stemden, welker krassend geklaag de lange galerij vervulde, die zoo mooi was, zoo liefelijk, zoo leeg. Nu voegde zich Farryner bij hen; ook hij had niets te zeggen. Hij zat naast Carless en staarde over de hoofden van de vier oude mannen in de rijke donkerte daarbuiten. Geen der mannen vroeg naar welke kookpunt zou worden verhit, Hoe zou een wereldoorlog van een omvang, vele malen grooter dan die van 1914'18 zulk een samenleving bespaard kunnen blijven? De democratische landen zulen zich hebben te bezinnen op een gemeen schappelijke afweer van het gevaar, dat de geest van het geweld aan het op roepen is. Het menschelijk gemoed kent een andre vastberadenheid dan die van Mussolini en Hitier, een vastberaden heid, die den dood onder' oogen ziet, zooals beroemde strijders voor een edel geloof dat in den loop der tijden heb ben gekund. Deze vastberadenheid zal in de landen der democratie gestalte moeten krijgen, indien het noodlot, dat die andere vastberadenheid voorbereidt, afgewend wil worden. De annexatie van Abessynië is een mene tekel, een vlam mende waarschuwing aan den wand. Zal men harer indachtig zijn? Het comité van actie inzake reisbe- lasting in Zeeuwsch-VJaanderen heeft 'n verzoek, vergezeld gaande van 9157 handteekeningen aan de Tweede Kamer gezonden, waarin bezwaren worden ge uit tegen de reisbelasting in verband met de ligging van Zeeuwsch-VLaande- ren, dat hierdoor nog meer geïsoleerd zou worden, Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is met ingang van 1 Juni 1936 aangewezen als adjunct-directeur van 't postkantoor te Amsterdam, de referen daris der posterijen, telegrafie en tele fonie Ch, van der Meer, thans aange wezen als adjunct-inspecteur der P.T. en T. alhier. Het eerste concert van het Middel- burgsch Muziekkorps op het Molenwa ter zal Vrijdag 29 Mei plaats hebben. Voordien zal het Korps reeds een middaguitvoering in de Abdij geven en wel op Zondag -24 Mei van 12 tot 1 uur. -De Groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond houdt Vrij dag en Zaterdag te Middelburg zijn groepsvergadering en groepsdag. De vergadering draagt een besloten karak ter, doch betreffende den Groepsdag kan worden gemeld, dat Vrijdag om half vijf een ontvangst ten Stadhuize plaats heeft bij monde van den burgemeester, den heer M. Fernhout. Daarna worden de Abdijgebouwen bezichtigd en van 6 tot 7 uur naar de carillonbespeling van den Abdijtoren geluisterd. Om 7 uur heeft in Hotel de Abdij de gemeen schappelijke maaltijd plaats en daarna een bijeenkomst in St. Joris waar zal spreken de Minister van Binnen- landsche zaken, mr. J. A. de Wilde. Het Westkapelsche dameskoor in Zeeuwsch costuum zal zich doen hoo ren. Te half elf wordt de belichting van het Stadhuis ontstoken, waarmede op dit gebied het zomerseizoen is geopend. Zaterdagmorgen vangt een rijtoer door Walcheren aan. Eerst wordt Veere bezocht, waar mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, zoo mogelijk boven op den Kampveerschen Toren zal spreken over de geschiedenis der Zeeuwsche ook der vrouwen, ook kon miss Stalling hun g'een nieuws geven. Haar veronderstellingen zweefden rond madame de Bellegarde's kamer, waar zij een onder onsje had met het meisje. Wat bleven ze lang weg! Het was een half uur geleden sedert Robinetta het meisje gevolgd had. Vanavond was er geen diner, maar een souper, Terwijl zij wachtten werden wijn en zoetigheden geserveerd; miss Stalling volgde wanhopigjes het voorbeeld van de beide mannen en dronk een glas sherry. Wat bleven zij lang weg! Wat gebeurde er? De livreiknecht bracht een boodschap aan den leider van het orkest. De muziek begon te spelen. Miss Stalling voelde dat die haar doortintelde met den wijn. Zij speelden Chopin's „Polonaise in A". Carless had zich omgekeerd en lette op de verste deur; en deze opende zich op het sein van de muziek als door haar tooverkracht en een dame trad binnen alsof zij een schepping van de muziek was. Miss Stalling zag zijn gelaat en ook zij keerde zich om; zij had dat bewonde renswaardige kleed nu dikwijls gezien, maar had tot hiertoe zijn machtige be koring niet beseft. De vlammende juweelen schitterden, tusschen kantwerk, berijpt met diamant eilanden, De tocht gaat dan naar Dom burg voor het koffiemaal en dan via Westkapelle en Zoutelande naar Vlis- singen, waar een krans bij het stand beeld van De Ruyter zal worden ge legd. Gisterenmiddag had in de Raadszaal een bijeenkomst plaats van hen, die in verbinding hebben gestaan met het fei telijk op 1 Mei jl, ontbonden plaatselijk crisis comité, dus de leden der beide af- deelingen A en B, van het damescomité en de collectanten. Vrij velen konden door den voorzit ter, mr. F. B. Evers worden verwelkomd. Hij; zeide., dat men behoefte had allen nog eens bijeen te roepen, ten einde hen te danken voor alles, wat gedaan is voor dit werk en een en ander van de resultaten mede te deelen. Spr. schet ste hoe destijds mede door de devalua tie van het pond sterling voor vele za kenlieden de toestand précair werd. En zooals het altijd in Nederland gaat, als de nood het hoogst is, staat Oranje voor aan om hem te bestrijden. Op initiatief van Prinses Juliana kwam het nationaal crisis comité tot stand en kwam direct de wensch naar voren, dat ook plaatse lijke comité's tot stand zouden komen Dit geschiedde direct ook te Middel burg en ds. Van Empel werd de eerste voorzitter. Dit was geen wonder omdat voor dien reeds de heeren Stenhuis en Joziasse met ds. Van Empel plannen tot steun aan crisisslachtoffers hadden over wogen. Ds. Van Empel kreeg een krach- tigen steun in wijlen notaris H. R. Stru- ve als penningmeester, en de heeren L. Onderdijk, P. Meliefste, mr. Evers en mr. P. van Empel als secr.etaris. Spr. herinnerde er aan, dat het cri siscomité uit twee afdeelingen bestond, nml, A en B. La.atstgenoemde afdeeling onder voorziterschap van den heer J. Onderdijk, o.a. krachtig geholpen door zuster Van Roo, had geen geldzorgen, want het geld komt van de regeering. Deze afdeeling heeft veel gedaan aan steun in natura aan werkloozen. Voor deze afdeeling is het nog geen zwamen- zang, zij kan in iets anderen vorm voort- werken en spr. dankt voor de groote medewerking, die men steeds van die afdeeling heeft ondervonden, In 1934 meende ds. van Empel het voorzitter schap te moeten neerleggen en was het spr., die hem opvolgde. Men vond den burgemeester bereid het eere-voorzitter- schap te aanvaarden. De heer Fernhout toonde daarmede volop mede te leven met het werk van het comité. Het comité heeft een groot verlies geleden door het overlijden van notaris Struve en was verheugd notaris van der Harst bereid te vinden de taak over te nemen. Spr. bracht den heer v. d. Harst daarvoor dank en verzocht hem den dank ook aan zijn personeel over te brengen. De afdeeling A, heeft ook twee ern stige verliezen door den dood geleden en wel in de eerste plaats bij het over lijden van den heer J. Dronkers, die zoo uitstekend op de hoogte was van zeer vele personen in de stad, en van den heer H. van Driel. Afdeeling A moest alles van de burgerij krijgen en spr, uit dan ook grooten dank voor den steun uit de burgerij. Alom is de bij drage der burgerij verminderd en men kwam nu tot het besluit dit werk van het Nationaal en plaatselijke Crisiscomi té te staken. Het derde comité is het damescomité, dat belast was met het aankoopen van goederen voor verstrek king in natura. Vooral brengt spr. Bank en hulde aan mevrouw Schlüter, die niet alleen in A maar ook in het damescomité zitting had en van alles deed om het werk zoo goed mogelijk te laten mar- cheeren. stof, het glinsterende brocaat zwol en golfde over groote hoepels, de rose, luchtige veeren wapperden in weelde rige krullen, losjes omgeven door een verrukkelijke krans van zijden bloemp jes, toen de vrouwe langzaam de hel verlichte galerij afkwam onder de kris tallen luchters bij het geluid van de „Po lonaise", gespeeld door de vier oude mannen. Deze liefelijke en schitterende vrouwe was niet madame de Bellegarde, maar Robinetta. Miss Stalling kromp ineen in haar stoel; zij durfde naar geen van de man nen kijken. Achter Robinetta in haar weelderige vermomming kwam madame de Bellegar de, gekleed zonder vertoon van eenvoud maar rijk genoeg in grijs fluweel; alleen w,as er geen poging gedaan die moede oogen te verbergen, die vervallen leest. Gezien naast het meisje verloor zij alle aanspraak op jeugd. En de vier oude mannen gingen voort de „Polonaise in A" te spelen. Robinetta naderde hen, zij keek om zich heen, een weinig weifelend, maar niet verschrikt; haar schoonheid, h,aar volle, weelderige schoonheid, tot nu toe nog nooit versierd, was inderdaad over weldigend zulk een glans en bloei, zulke zuivere lijnen, zulk een afgeronde fijnheid van armen, schouders en buste, zulk een gratie om de monsterachtige weelde van het „grande toilette" te dra gen, zulk een warme schittering in de Van groote beteekenis was het opha len van het geld en spr. brengt hulde aan hen, die offerden, maar niet min der aan de collectanten. Hun werk was zeer tijdroovend. Er waren er die v,an het begin af steeds dit werk weer opge wekt verrichtten en hun toewijding is dan niet. gering. Men is nu echter den crisistijd van overgang vrijwel voorbij en thans moet ieder zich aanpassen aan den nieuwen toestand. Spr. gaf dan verschillende cijfers van 1932 tot 1 Mei 1936 is ontvangen aan giften f 11,153,85; maandelijksche bij dragen f 4940,34; wekelijksche bijdragen f 195,67; wekelijksche collecten f 23,472,77, andere inkomsten f 6278,71. Totaal f 46,041,34. De oliebollendagen brachten bruto op in Mei 1935 f 1140,74 en in Dec. f 759,57; van het Nationaal Crisiscomité is ontvangen f 3500; de firma de Gruij- ter schonk 500 en de firma Vroom en Dreesman 100 bons. Vooral voor dit laatste is spr. zeer erkentelijk. Uitgegeven is in die jaren aan tijde lijke ondersteuningen 39.169.60; onder steuningen in natura 1811.34 en giften voor eenmaal 636, totaal 41.616, Het PI. Comité moest 10 pet. van zijn ont- vanvangsten afdragen aan het Nat. Co mité en had verder uitgaven voor olie bollen, drukwerk en gewone onkosten. De afdeeling A besloot 110 maal tot het verleenen van tijdelijke ondersteuning, waarbij het tijdelijke dikwijls van zeer langen duur was, 18 maal tot een gift voor ééns en 52 maal tot ondersteuning in natura. Hierna heeft de heer J, Onderdijk gezegd, dat B nu op eigen beenen zal verder moeten gaan en zulks onder di rect regeeringstoezicht. Spr. dankte mr. Evers voor zijn waardeerende woorden en zeide dat B tot nu toe steeds ge tracht heeft alle inkoopen bij Middel- burgsche winkeliers te doen, als deze concurreerende prijzen konden aanbie den. Dit is echter mede alleen mogelijk geweest door de medewerking van het dames-comité en spr. brengt het daar voor hartelijk dank. Tot nu toe is men gelukkig geslaagd en spr. hoopt zoo door te kunnen gaan. Niet alleen in het be lang der werkloozen, doch ook voor den middenstand. Nu komt het geld recht streeks van de gemeente. Spr. riep ook voor de toekomst de medewerking van het damescomité en van de huisbezoek ster, zuster Van Roo, in. In het tweede halfjaar 1935 heeft B ontvangen 4145 en sloot zij met 543 voordeelig saldo. In de jaren 1932, 1933, 1934 en 1935 zijn resp. 290, 376, 346 en 592 personen gesteund met resp. 3620, 4299, 3678, 7536 of per geval gemiddeld 12.47, 11.45, 10.64 en 12.81. Vooral boven- en onderkleeren, de kens, maar voor alles schoenen, zijn ver strekt. Dit laatste is van groote betee kenis voor de schoenenwinkeliers. Spr. bracht het algemeen comité dank voor de steeds geboden gelegenheid om in de vergaderingen verantwoording te doen. Derde spreker was de eere-voorzitter, burgemeester M. Fernhout, die er aan herinnerde, dat in 1931, toen met de krachtige persoonlijke medewerking van de Prinses, het Nat. Crisis-comité in het leven was geroepen, ook de toen malige burgemeester van Middelburg, di rect een aantal vrouwen en mannen be reid vond, tijd en krachten beschikbaar te stellen om mede te werken tot leni ging van den nood, waarvan men de toe neming, tengevolge van verscherpte cri sis, verwachten kon. Het zou niet moei lijk zijn eenige gebreken te noemen, die ons, Nederlanders, speciaal kenmerkend of althans vergelijkenderwijs meer dan andere volkeren, eigen zijn. Maar, als men zich dan billijkerwijze zou zetten tot de catalogiseering van de deugden, die ons volk sieren, dan zou niet mogen ontbreken de goede eigenschap van volle, donkere krullen, met poeier be stoven. Miss Stalling was geslagen en ver schrokken. Robinetta was ontloken. Niet een schoolkind, maar een zeer schoone vrouw was zij. Farryner spr,ak vluchtig met madame de Bellegarde onder het opwindende toenemen der muziek. Ik dacht dat u het zou dragen? Ik wilde graag dat gij het kleed op zijn mooist zou zien. Is zij niet Mi randa in de Pagode? Zij namen wederom plaats, Robinetta in het midden op een „tabouret", ge schikt voor hoepelrokken, de anderen in lage stoelen; en de schoonheid van het meisje scheen zich over hen allen te verspreiden, alsof zij zaten onder een bloeienden boom, die liefelijk zijn bloe sems over hun hoofden neerboog. En zij was even argeloos als een bloeiende boom, noch trotsch noch be schaamd; haar lieftalligheid en haar ernst mengden zich met de muziek; zij zat rechtop, als een kind bij een les, en sloeg de musici gade. Miss Stalling hield haar gelaat van Carless afgewend; zij was verbijsterd. Was madame de Bellegarde roekeloos of vol vertrouwen om haar overwinning op die manier weg te werpen? Was zij zoo zeker van hem sinds gisteren? De „Polonaise" eindigde. En dan hoorde* miss Stalling de be- saamhoorigheid zoodra de nood maar dringt en van de bereidheid tot hulp betoon aan en zorg voor den naaste, die in moeilijkheden geraakte. Ons volk toont dan het hart te dragen op de rech te plaats. Dit is in de oorlogsjaren ge bleken in het Kon. Nat. Steuncomité en nu opnieuw bij het Nat. Crisiscomité in beide gevallen met de daarbij behoo- rende plaatselijke comité's. Uit de juist gedane mededeelingen bleek de omvang van dit werk. Spr. heeft er prijs op ge steld, deze slotvergadering bij te wonen van het plaatselijk crisiscomité door zijn ambtsvoorganger in het leven geroepen, nu het comité als zoodanig sedert 1 Mei zijn taak beëindigd heeft gezien en een woord van dankbare herinnering te wij den aan de nagedachtenis van hen, die aan dit werk door den dood ontvielen. Spr. bracht een woord van oprechten en hartelijken dank aan allen, die, in welke functie dan ook, van het plaatselijk co mité deel hebben uitgemaakt, of daar van nog deel uitmaken. Spr. doelt dan niet alleen op de leden van het comité zelf, maar ook van het damescomité. De vrouw is nu eenmaal gewoon, als er er gens hulp en steun noodig is, te vragen: „Kan ik daar ook wat voor doen?" Neen, het gaat eigenlijk nog anders toe, nog beter. Ze is gewoon in de vraag meteen het besluitend antwoord te leg gen: „daar kan ik wel wat voor doen". Ook in dien vorm draagt de vrouwen- aard schoonheid en rijkdom in het leven in. Het werk zal naast voldoening, ook zijn teleurstellingen hebben gegeven, vooral dat er zooveel ongedaan moest blijven, dat men wel zou hebben willen doen. Hulde brengt ook spr. zeer in het bijzonder aan de collectanten, die zich zoo trouw hebben belast met het innen der toegezegde bijdragen, vooral omdat zij volhielden, toen de onaangename zij de duidelijker sprak dan de aangename. Bij velen zal inzake het crisiscomité groote erkentelijkheid blijven leven voor ontvangen voorlichting, raad en daad werkelijken steun. Spr. meent, dat allen de beste bevre diging zullen gevonden hebben in het werk zelf, dat verricht worden mocht en in het besef van haar roeping en plicht, zijn kracht te hebben gewijd aan eene taak, van gemeenschapszin, die men als noodzakelijk en nuttig heeft ge zien. Na nogmaals dank sloot spr. met de hoop, dat er mocht dat te eeniger tijd noodig zijn niet tevergeefsch een beroep op allen zal worden gedaan. Mr. Evers bracht den burgemeester dank voor deze woorden en zeide over tuigd te zijn, dat men zoo noodig, zeker op allen weer zou kunnen rekenen. Hiermede was het Crisiscomité ont bonden. WESTKAPELLE. De datum van inwij ding van het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. kerk alhier is thans defini tief vastgesteld op Woensdag 27 Mei des avonds om 8 uur. De bespeling ge schiedt door den heer Varel te Ritthem. Het „Dameskoor" en de Christel. Zangvereeniging „Looft den Heer" alhier zullen bij deze gelegenheid eenige zang nummers doen hooren. Woensdag a.s. des avonds 7 uur komt de Raad alhier in openbare verga dering bijeen. Punten ter behandeling o.a.: beëediging v,an het nieuw gekozen raadslid, den heer P, Huibregtse; uit breiding rioleering, Capelle, Noordstraat en Koestraat; aankoop grond Noord- kerkepad van den heer W. Roelse; op nieuw vaststelling regelen voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren. koorlijke stem van den jongen man: U heeft een prachtige schilderij voor ons gemaakt madame de Belle garde. Ja, gun mij die eer, glimlachte de vrouwe. Zij gaf er niet om het te dra gen maar nu Openbaart zij zichzelf. Ik geloof niet dat zij dat ooit te voren gedaan had. Zij wist niet d,at zij volwassen was, zeide Farryner zacht. Maar Carless sprak niet weer: Robinetta wendde zich tot miss Stal ling en fluisterde: Is zij; niet edel moedig mij dit alles te leenen? En ik dacht dat ik haar mishaagd had! Ge hadt het niet moeten aanne men. O, waarom niet? Het was werke lijk onmogelijk te weigeren.... Zij kon het niet weten dacht miss Stalling, zij kn het onmogelijk weten! Het kwartet begon weer te spelen; 'n oud stuk genomen uit het in s,atijn ge bonden album van een lichtzinnige co quette, die door haar eigen hand stierf en dit als haar testament achterliet. Het was getiteld: „Les Adieux" en madame de Bellegarde, die de geschiedenis van dit muziekstukje uitlegde, zeide dat dit beteekende afscheid van de liefde, naar zij dacht. Zij martelt zichzelf en ons allen, dacht miss Stalling, zij is bezig hem en haar te straffen.... (Wordt Vervoigdl

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5