W.9de ZEELAND. BINNENLAND. Volkenbond en Vrede. WEER EN WIND. Transpireerende Voeten, NUMMER 118. TWEE BLADEN. DINSDAG 19 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. 5*1815 zi'n' MIDDELBURG. iOES. VLiSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. I tfrwinctssU 3ccvu<grhc MIDDELBURGSCHE COURANT Jagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per •age), lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. SU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Verecniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—8 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rsjgelsj a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. (afË „Brieven" of „Bevragen bnrean dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cseit. In het gebouw voor kunsten en we tenschappen te Den Haag, dat vrijwel geheel gevuld was met belangstellenden,, heeft gisteravond de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ter gelegenheid van den Volkenbondsdag een openbare bijeenkomst gehouden, waarin als spre kers optraden minister Colijn en het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes. Onder de aanwezigen werden opge merkt de ministers De Graeff, Oud, Deckers en Slingenberg, staatsraad mr. Limburg, eenige leden van het corps di plomatique en verschillende Kamerle den. Na een kort openingswoord, van den voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, mr. J. C. A. Everwijn, was het woord aan minister Colijn, die bij het verschijnen op het podium met een hartelijkapplaus werd begroet. Spreker achtte het geen eenvoudige taak in dzen tijd en dan nog wel op een herinneringsdag, te spreken over den Volkenbond. Ook over dien bond en de daarmede samenhangende vragen heerscht een oneindige begripsverwar ring. De Nederlanders aldus spr. zijn nog wat onwennig, voelen zich niet bijzon der thuis op het terrein der internati onale politiek. Dit kwam tot uiting toen men na 1919, na de oprichting van den Volkenbond, genoopt werd daaraan me de te doen. En is het nu werkelijk te verwonderen, dat de neiging om naar het oude terug te keeren groeiende werd, toen de schitterende processie van ruim 50 landen, in den Volkenbonc vereenigd, het beeld ging vertoonen van een verregenden optocht? Steeds is echter door de nuchteren onder ons de leer gepredikt: verwacht er niet te veel van de bond kan niet meer geven dan zijn leden hem toestaan te doen. Tot degenen die smalend over den Volken bond weten te spreken stelde spr. de vraag: moet men dan alle pogingen tot het verwerven eener internationale rechtsorganisatie tot gemeenschappe lijke verzekering van elkanders veilig heid, maar opgeven? Alle hoop daarop laten varen? Wij moeten thans afwachten, aldus spr., t hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wijzigingen. In het hand vest, die de werkzaamheden van den Bond op meer reëelen grondslag zullen kunnen vestigen. Het ligt niet op spre kers weg thans de daarbij te volgen richting aan te geven. Al dadelijk is hier weinig te bereiken als het initiatief niet van een der groote machten uitgaat en al ware dit anders, dan nog zou een Ne- derlandsch regeeringspersoon het pro bleem iangs anderen weg aan de orde moeten stellen dan via een vergadering als deze. Zeker zal zulk een herziening groote moeilijkheden opleveren, maar het al ternatief is zoo afschrikwekkend, dat een uitweg moet worden gevonden. Het behoud van den vrede tusschen de voiken is een levensbelang van de allereerste orde voor die volken. Omdat dit aller belang is moet men ook het in ternationale gemeenschapsorgaan aan vaarden, dat daartoe werkzaam kan Schadelijk voor het nationale leven kan dit niet zijn, als men oog heeft voor de natuurlijke grenzen van het nationa- r>Z°0We' a's van 'nternationale. De ondervonden teleurstelling' mag ons niet ontmoedigd den strijd doen op geven, doch moet veeleer tot vernieuw de en verhoogde krachtsinspanning aan sporen. Na de rede van minister Colijn heeft het Tweede Kamerlid mr. Joekes een redevoering uitgesproken, waarna de verdere avond werd gevuld met zang en nimvertoonmg. DE VROUWENVREDESDAG TE AMSTERDAM.. Meer dan achttienduizend vrouwen uit alle deelen van het land en van schier elke gezindte en overtuiging trokken gis termiddag in een zwijgenden stoet door de straten van Amsterdam en hebben op indrukwekkende wijze gedemon streerd voor den vrede en uiting gege ven aan hun wil, zich te verzetten tegen het oorlogsmonster. Meer dan tweemaal zooveel vrouwen als het vorige jaar hebben aan dezen vrouwenvredesgang deelgenomen, waar door de stoet, waarin slechts witte doe- en met het woord vrede werden mee gedragen, een indrukwekkende lengte kreeg. Op het Spui scheidden zich drie depu taties af, en wel een onder leiding van mej. De Kruyff naar het Amsterdamsche raadhuis, waar zij ontvangen werd door wethouder S. R. de Miranda, een onder leiding van mej. C. H. Pieper, naar de regeering te Den Haag, waar zij ontvan gen werd door den minister van sociale zaken mr. Slingenberg en een onder leiding van mevr. B. J. A. van Hettin ger Tromp, naar het permanente hof van internationale justitie te Den Haag, waar zij ontvangen werd door Sir Cecil Hurst. De beide laatste delegaties over handigden een adres, waarin o.a, herin nerd werd aan het adres van het inter nationale congres van psychiaters aan de staatslieden der geheele wereld en het antwoord daarop van H. M. de Ko ningin. Na afloop van den tocht begon het ter rein van het voormalige paleis voor Volksvlijt een meeting. Mevr. E. J.Moi- lee Riemvis, mevr. Van der Colk— Schmidt en mevr. H. van GeunsGod fried hebben hier het woord gevoerd. NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGT HAAR DIVIDEND, Naar de Tel. verneemt zal door directie en commissarissen van de Ne derlandsche Rank op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld over het boek jaar 1935-'36 een dividend van f 50 (v.j. f 36) per aandeel van f 1000 uit te kee ren. DE HEFFINGEN OP MARGARINE. De Nederlandsche Bond van marga- rine-mengbedrijven heeft een adres ge zonden aan den minister van landbouw, waarin dringend wordt verzocht ten spoedigste over te gaan tot het veria gen der heffingen op margarine, en wel zoodanig dat dit volksvoedsel wederom onder het bereik der massa kan komen. VERSTREKKING VAN BLIKVLEESCH AAN WERKLOOZEN. De varkenshandelaren protes teeren tegen de regeling. Het hoofdbestuur van den Ned. Bone van Varkenshandelaren heeft in een te legram aan de regeering medegedeeld, dat het uit de dagbladen kennis heeft genomen van het voornemen tot ver strekking van blikvleesch aan werkloo- zen, waarbij de veehouderijcentrale de benoodigde varkens zal verstrekken Waar het een binnenlandsche voorzie ning betreft, verzoekt voormeld bestuur in verband met de eens gegeven toezeg ging, dat de veehouderijcentrale zich van het terrein der binnenlandsche voorzie ningen met varkens zou onthouden en den ministers van sociale zaken en van landbouw en visscherij om den aankoop van die varkens te doen plaats hebben op de gewone wijze via de bestaande varkensmarkten in het vrije handelsver keer. De thans voorgestelde maatregel beteekent zonder noodzaak een nog ver dere uitschakeling van den bonafiden varkenshandel, die toch al zoo zwaar gedupeerd is geworden en tevens een belemmering voor den opbloei van de varkensmarkten. Naar de meening van dit hoofdbestuur kan zonder bezwaar de betreffende fabriek zelve de benoo digde varkens aankoopen, waarbij door de regeering eventueel een systeem ge kozen kan worden van een zoo noodige toeslagregeling. Daarmee wordt dan vooral voorkomen, dat de varkenshan delaren nog verder uit hun normaal za kendoen gedreven worden en hun straks geen enkel bestaansmiddel meer over blijft. DE DOCHTER VAN DEN GOUVER NEUR-GENERAAL TE BUITENZORG IN HET HUWELIJK GETREDEN. Hedenmorgen werd ten paleize te Buitenzorg het huwelijk tusschen freule De Jonge, dochter van den gouverneur generaal van Ned. Indië en mr. Borgman Brouwer voltrokken. Om precies twaalf uur waren de familieleden en de gasten door den intendant van den gouverneur gener,ial in een der zalen geleid in af wachting van de komst van Z.E. Aan 'n tafel in die zaal hadden reeds resident De Jong en de controleur-afdeelingsse cretaris De Koning, die als ambten.iar van den burgerlijkenstand fungeerde plaats genomen, zoomede de getuigen. De huwelijksplechtigheid ving onmid dellijk na binnenkomst v,in den gouver neur-generaal aan. Z.E. nam plaats aan den tafel ter rechterzijde van den resi dent, evenals mevrouw De Jonge. Het bruidspaar trad binnen onder het spelen Het wordt hoog tijd dat men inzie, dat onderwijs alleen, hoe goed ook, niet voldoende is; dat opvoeding tot een eerlijk, zedelijk karakter veel hooger waarde heeft! van de Hochzeits-marsch, waarna het ïuwelijk werd voltrokken door den controieur-afdeelingssecretaris De Ko ning. Resident De Jong sprak het bruids paar toe. Vervolgens leidde de intendant het paar in de receptiezaal binnen, gevolgd door den gouverneur-generaal en me vrouw De Jonge, waarna alle gasten in de gelegenheid werden gesteld hun ge ukwenschen aan te bieden. Om 1 uur ving een dejeuner aan, dat geheel in ïuiselijken kring werd genoten, en, evenals de huwelijksplechtigheid zelf, alleen door een kleine schaar van vrien den werd bijgewoond. „WAAROM KOM JE NIET BIJ ONS. Het Eerste Kamerlid de heer' Hermans en het Tweede Kamerlid de heer Van der Heide hebben aan den minister van justitie schriftelijke vragen gesteld om trent een uitlating van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Hoorn. De beide vragenstellers verwij zen naar een artikel in ,,Het Volk" van 15 Mei 11., getiteld: „Justitie en N. S B.", ontleend aan de Standaard van 14 Mei 11., waarin wordt- beschreven een procedure voor het Hoornsche kanton gerecht, betreffende overtreding van de motor- en rijwielwet door den Enkhui- zer predikant, ds. B. E. J. Bik. N,a af loop van het requisitoir van den amb tenaar van het openbaar ministerie mr. H. B. de Brueys Tack, zou het vol gende zijn geschied: Met nadruk verklaarde ds, Bik hel volste vertrouwen te hebben in de Ne derlandsche rechterlijke macht in het algemeen en in den Hoornschen kan tonrechter in het bijzonder. Nu mr. De Brueys Tack echter mede deelingen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte ds. Bik zich gerechtigd om mede te deelen, dat deze ambtenaar van het O.M. in ditzelfde gesprek hem toegevoegd had: waarom kom je niet bij ons, bij de N. S. B.? De vragenstellers verzoeken een nauw keurig onderzoek door den minister. De aanleghavens te Hansweert en Walsoorden. Het „Comité tot behoud van de aan legplaatsen te Hansweert en Walsoor den" heeft van den minister van Wa terstaat bericht ontvangen, dat het voornemen om de aanlegplaatsen Hans weert en Walsoorden van den provin cialen stoombootdienst op de Wester schelde te doen vervangen door inloop havens, respectievelijk gelegen aan den Dijkshoek van den Perkpolder, ge meente Hontenisse, en aan de andere zijde van de Schelde, ten Zuiden van Kruiningen, zal worden uitgevoerd. Aan den wensch van bovengenoemc comité om de inloophavens te graven respectievelijk in den Noorddijkpolder onmiddellijk ten Noord-Westen van het zgn. Oude Hoofd, gemeente Hontenisse en aan de andere zijde ten Westen van het kanaal in het haventje van de oude scheepswerf te Hansweert, wordt dus niet voldaan. BESPROEIING VAN TUINTJES. Wat niet meer mag Men verzoekt ons, er nog eens op te wijzen, dat het voortaan verboden is tuintjes en dergelijke te besproeiien door middel van een slang op de water leiding tenzij hiervoor een aanvullenc abonnement is afgesloten. In zijn jongste vergadering nam de Raad een besluit in dien zin. DE BRAND AAN DEN VEERSCHEN WEG. Zesjarige knaap had met luci fers gespeeld. Het vuur, dat de hooischelf op de weide van den melkveehouder Vader aan den Veerschen weg heeft vernield was reeds veel verder in het hooi door gedrongen, dan Zondag was vermoed zoodat het gisteren weer opflikkerde en wederom de brandweer te hulp moest worden geroepen. Te tv/ee uur trok zij met de burgerijspuit weer naar de wei de en het was na middernacht toen de bemanning met de spuit in de kazerne terugkeerde. Geholpen door den eigenaar, die de brandspuitgasten gast vrij in zijn woning ontving, en anderen is het hooi uit elkaar gehaald en ge- bluscht. Het onderzoek van de politie heeft het mogelijk gemaakt de oorzaak van den brand vast te leggen. Na verhoor van verschillende kinderen uit het tal rijke gezin, heeft een zesjarig zoontje bekend bij de hooischelf met lucifers te hebben gespeeld. BLIJFT UIT DE PLANTSOENEN. De jeugd blijkt nog altijd geen vol doende eerbied te hebben voor het mooie van onze bolwerken en andere plantsoenen en toch mag het als bekend worden geacht, dat men zich daar niet buiten de wandelpaden mag begeven. De politie zal tegen de jongens en meisjes, die dit toch doen, met kracht optreden en ouders en onderwijzers zul len goed werk verrichten als zij de jeugd er op wijzen, dat zij heeft mede te werken aan het behoud van de plant soenen. DE WALCHERSCHE ZAKGIDS. Goede wijn behoeft geen krans, doch het is tóch wel goed, dat men op goe de zaken af en toe eens wijst. Dit is tweemaal per jaar het geval met de Walchersche zakgids die nu reeds ja renlang uitkomt bij de firma R. M Smits. Heden is de Zomerdienst 1936 verschenen. De loopgraven. De loopgraven in bouwplan II, aan de Leliestraat, zijn tot en met Woensdag kosteloos voor het publiek te bezichti gen van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur, Deelen we nog mede, dat burgemees ter Van Dusseldorp aan alle diensten instellingen en vereenigingen, die me dewerkten aan den dienst der luchtbe scherming, een schrijven zond, waarin hij zijn groote erkentelijkheid betuigt voor het uitnemende werk door allen verricht De collecte voor het comité voor bijzondere nooden heeft opgebracht 51.27. Vereeniging voor E.H.B.O. Met een ledental van 25 dames en heeren, is gisteravond opgericht de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken", afdeeling Vlissingen, als ee/rste afdeeling in Zeeland. Het doel der ver eeniging is om eerste hulp te verleenen bij ongelukken en het bevorderen van de daartoe vereischte kennis. Meerma len gebeurt het dat bij een ongeluk de getroffene door ondeskundige behande ling meer achteruit dan vooruit wordt geholpen. Afscheid kapelaan P. van Diepen. Gisteravond heeft in een bijeenkomst in het Concertgebouw het afscheid plaats gehad van kapelaan P. van Die pen, benoemd tot pastoor te Zandvoort van verschillende R. K. vereenigingen, die den scheidende toespraken en sou venirs aanboden. DE WERKLOOSHEID NEEMT AF Het aantal werklozen daalde van 780 tot 696, van wie 65 bij de werkverschaf fing zijn geplaatst. Vacantie op de Schelde. Het personeel van „De Schelde" heeft van 30 Mei tot 3 Juni Pinkster-vacantie. Walchersch Zendingsfeest, Het Zendingsfeest uitgaande van de classis Walcheren wordt gehouden te Veere bij de Groote Kerk op tweeden Pinksterdag. Het openingswoord zal gesproken worden door ds. L. C. Spijkerboer te Oost- en West Souburg. Zendeling H Lasschuit spreekt over: De heiden en het wonder Gods. Verder voeren het woord ds. G. W. Korevaar van Biggekerke en de heer S. Brouwer van Middelburg, terwijl ds. A. Burger van Nieuw en St. Joosland het slotwoord spreekt. De zang wordt met goede muziek be geleid. DONDERDAG A.S. (HEMELVAARTS DAG) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Middelburg, 19-V-'36. Maandag hoog ste 1 u c h t temperatuur 26 °C (79 °F); laagste 13,7 °C (56 °F). Heden 9 h: 15,3 °C; 12 h: 22 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771,3 mm te Aberdeen en Malinhead; laagste 755,4 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Meest matige O. tot N. wind, licht oi half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, aanvankelijk droog weer, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later wellicht koeler. Zon op: 5 h 01; onder: 20 h 53. Licht op: 21 h 23. Maan op: 15 h 42; onder: 19 h 30. N.M.: 20 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 19 12.50 7.01 19.14 Wo. 20 1.09 13.39 7.51 20.08 Do. 21 1.57 14.25 8.38 20.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Di. 19 2.14 14.46 7.55 20.19 Wo. 20 3.08 15.41 8.45 21.12 Do. 21 3.59 16.30 9.34 22.02 Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) RILLAND. In de vergadering van stemhebbende ingelanden van den eer sten Bathpolder is de rekening over het dienstjaar 1935- 36 vastgesteld in ont vang op f 6125 en in uitgaaf op t 4746. De begrooting voor het dienstjaar 1936-'37 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op 5589 met een post on voorzien ad 898 terwijl het dijkgeschot bepaald is op 7 per h.a. (vorig jaar 9 per h.a.) Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf ontstaande tengevolge het aftreden van den heer W. Koning Wz. wegens het bereiken van den leeftijdsgrens zijn geplaatst de heeren D. Butijn, H. van Gorsel en P. Nieuwenhuyse, allen te Rilland. In de vergadering van stemhebben de ingelanden van den Tweeden Bath polder is de rekening over het dienst jaar 1935-'36 vastgesteld in ontvang op 4823 en in uitgaaf op 3599. De begrooting voor het dienstjaar 1936-'37 beloopt 4514 met een post onvoorzien ad 967, terwijl het dijkge schot bepaald is op 7 per h.a. (vorig jaar 9 per h.a.). Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf ontstaande tengevolge het aftreden van den heer W. Koning Wz. zijn dezelfden als boven geplaatst. In de vergadering van stemhebben de ingelanden van den Kreekrak- polder is de rekening over. het dienst jaar 1935-'36 vastgesteld in ontvang op 7630 en in uitgaaf op 5071. De begrooting voor het dienstjaar 1936-'37 beloopt 6543 met een post onvoorzien ad f 1083, terwijl het dijkge schot bepaald is op 18 per h.a. (vo rig jaar 20). Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf ontstaande tengevolge het aftreden van den heer W. Koning Wz. wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn geplaatst de heeren H. van Gorsel te Rilland-Bath, M. van Liere te Woensdrecht en J. E. Vogelaar te Rilland.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1