AKKERTJES 'n Migraine op komst? AKKER.CACHETS of andere waarschuwing v,an politie of andere takken van dienst, hun verduis tering in orde brachten. Maar over het algemeen kan men toch wel tevreden zijn. Een groote vergissing is echter ge maakt ten opzichte van het eindigen van de verduistering. Het was aangegeven, dat de klokken zou luiden als het directe luchtgevaar geweken was, en men dus kelders en ,andere schuilplaatsen kon verlaten. De oefening in haar geheel zou ,alevel eerst te kwart over elf afloopen en dus dan pas mocht de gewone verlichting weer alom branden. Nu zijn er velen geweest, die direct of kort na het luiden der klokken de lichten weer ontstaken en ook onder hen, die met uitvoering van de voorschriften belast waren, heerschte ten deze opzichte geen eenstemmigheid. Terwijl sommigen toestemming, ja zelfs aan automobilisten opdracht gaven weer normaal te verlichten, waren er andere, die blijkbaar de voorschriften beter ken den, tegenorders gaven. Het KLM-vliegtuig, dat een esckader oorlogsvliegtuigen voorstelde, wierp boven omgeving van het station enkele bomen uit. Hierop ontstond op het spoor weg-emplacement een flinke brand en werden, menschen met gas besmet en gewond. De alarmeeringsdienst werkte o.i. nu ook niet zooals het behoorde, 't Duurde geruimen tijd voor de eerste hulpdienst, in casu de brandweer aan wezig was met de magirus. Daarna kwa men in plaats van het wijkpersoneel, twee wagens met reserve hulp-personeel. Er haperde blijkbaar iets bij het com mando. Nog veel langer duurde het eer het Roode Kruis aanwezig was, om niet minder dan zes ernstige gewonden te verbinden en per vrachtauto naar het ziekenhuis aan de Nieuwe Haven over te brengen. Een fout was bij dit voorval, dat men nietaangaf dat hier mostredgas was ge vallen en evenmin de gaszieken naar 't sportterrein bracht, waar nu de assi stent-verpleegsters maar een harer als gewonde vervoerde en behandelde. Het binnen komen van den bijna geheel ver duisterden trein was hier een bijzonder gezicht. De oefening is dus voor Middelburg wel heel leerz.aam geweest. .Wij zijn er van overtuigd, dat de ervaringen van Zaterdag tot grondige verbeteringen zul len leiden. Goed werk te Goes. Te Goes was de leiding van de lucht bescherming in handen v.an het w.n. hoofd, den inspecteur van politie, den heer Reneman. Bij een bezoek op de kamer van den heer Reneman, bleek ons, dat hier alles perfect was ingericht. Radio, telefoon, ordonnansen, zorgden er voor, dat alles gesmeerd liep. Des midags te 4,16 kwam het esca drille vijandelijke vliegtuigen in zicht. De sirenes hadden men tevoren gewaar schuwd. Er werden bommen geworpn die een huisje op de markt, een water leidingbuis in de Zaagmolenstraat en 'n gasbuis op de Stationsweg troffen. On middellijk kwamen alle diensten in ac tie en reeds 5 minuten, nadat op de Markt brand was ontstaan, gaf de brand weer er water en waren ook op de an dere getroffen plaatsen ,alle diensten in actie. Dadelijk werden gewonden ver bonden en weggevoerd, een plaats, waar mosterdgas was gevallen werd ontsmet, personeel van waterleiding en gasfabriek zorgde voor reparaties en toen ruim 20 minuten later de klokken vertelden, dat het luchtgevaar geweken was, toen was ook nergens meer te zien, dat er Bom men op Goes w.aren gevallen. Alle diensten hadden schitterend gefunctio neerd. Des avonds moest de vijand te half elf boven Goes verschijnen, maar hoe men ook wachtte, er verscheen niets. Toen werd toch 't vallen van bommen geïmmiteerd en evenals 's middags had oók nu alles een vlot verloop. Toen we bij den heer Reneman gingen informee- ren, waar de vijand bleef, vernamen we, dat deze Goes blijkbaar niet had kun nen vinden. Het vliegtuig w,as wel in de omgeving gesignaleerd, vandaar dat de sirenes geloeid hadden; alle diensten pa raat waren gemaakt, maar daarna was het vliegtuig weer afgedwaald. De ver duistering van Goes en omliggende dor pen was blijkbaar volkomen geweest. Onze slot-indruk is, dat voor Goes en omgeving deze oefening buitengewoon goed resultaat had. Toen den deskun dige, lt. Riedel er naar informeerden, bevestigde deze onzen leken-indruk vol komen. Hij had niets dan den hoogsten lof voor den geheelen gang van zaken en, wat de verduistering betreft, -^ok voor de medewerking de- uevoiking. Ongetwijfeld 'n groe'. succes voor de hoofden v,an den luchtbeschermings dienst, burgemeener Van Dusseldorp en den heer Reneman, op wiens schouders praktisch cje geheele verantwoordelijk heid rust'e! Dat K. alel oefeningen de belangstelling der cevolking buitengewoon gr.,>,t was, b:::oeft welhaast niet op^.merkt te worden! Te Vlissingen. Te VU*-' heeft de luchtbescher- .'ngsoetenirig een vlot verloop gehad. De verschillende hulpdiensten stonden toen des middags de sirenes weerklon ken spoedig gereed. Op verschillsr. plaateen in de stad kwamen toen de vliegtuigen verschenen bommen neer en zoo viel er bij de groote keersluis een groote bom, die veel schade aanrichtte en vier gewonden tot gevolg had; bij school D viel een bom met mosterdgas; een verkeersongeval viel voor en der gelijke voorvallen brachten met name 't Roode Kruis in volle actie. Ook te Vlissingen culmineerde de oe fening zich in den avond. Daarbij bleek, hoe goed de vooroefening in verduiste ring was geweest, w.ant deze was volko men „af". Om maar een voorbeeld te noemen, zelfs uit het groote gebouw van het ziekenhuis Bethesda kwam geen straaltje licht n,aar buiten. Vfiel echter reden enkele auto's zonder lichtdemping, maar het bleken vreemde te zijn. Het publiek, dat bij de vooroefening op straat vrij rumoerig was geweest, hield zich nu zeer kalm. Reeds om 10 voor 10 klonken de sirenes, doch aanvankelijk was geen vliegtuig boven de stad. Te ruim 11 uur kwam het bericht, dat een vliegtuig verschillende bommen op Sou burg had geworpen en branden had ver oorzaakt, Hierop rukte de autospuit en een vrachtauto met reserves uit om as sistentie te verleenen, terwijl later ook de transportcolonne van 't Roode Kruis naar Souburg ging, omdat bij den lucht aanval verschilende personen zouden ge wond zijn. Te 11 u 18 klonken de klokken als teeken, dat alle gevaar geweken was. Waar bommen zijn geworpen. Officieel deelt men ons nog mede: Zaterdagmiddag zijn door 7 militaire vliegtuigen zoogenaamd bommen gewor pen op Hulst om 15,07, Sas van Gent 15,09, Terneuzen 15 17; Aardenburg 15,30; Breskens 15,38; Middelburg 15,46; Domburg 15,52; Kortgene 16,01, Borsse- le 16 09, Goes 16.19 en Bath 16,28. Door 3 vliegtuigen zijn zoogenaamd bommen y geworpen op Brouwershaven 15,24, Bruinisse 15,34, Tholen 15,46; Zierikzee 16 01 en Vliegveld Haamstede 16,13. Om 16,40 was het luchtgevaar gewe ken. Des avonds zijn gebombardeerd West- kapelle om 21,55, Middelburg' 22,03 Brouwershaven 22.55, Stavenisse 22,23, Hansweert 22,37, Hulst 22,45; Oostburg 23.01 en Vlissingen 23,09. Een vliegtuig, dat eerst Bergen op Zoom had gebombardeerd, wierp op Tholen bommen om 22,38, daarna op Geertruidenberg. Om 23,15 was 't luchtgevaar geweken. Plaatselijke oefeningen. ARNEMUIDEN. Des middags zoowel als des avonds werd door middal van autoclaxons, gemonteerd op rijwielen, gewaarschuwd dat „luchtgevaar" voor de gemeente aanwezig was. Niettegen staande er geen vijandelijke vliegtuigen over de gemeente vlogen, werden er toch eenige oefeningen gemaakt, in verband met een gevallen brisantbom, gas- en brandbommen. Dit had tot gevolg, dat de verschillende hulpdiensten zooals poli tie, geneeskundige dienst, brandweer, ontsmettings-, opruimings- en herstel lingsdiensten werkzaamheden moesten verrichten. In het bijzonder hadden een zware taak te vervullen de politie en de geneeskundige dienst, welke onder lei ding stond van dr. P. de Haas en zuster Van der Klooster en de leden van een drietal cursussen der E.H.B.O. In de openbare school was een hospitaal in gericht. Het vele publiek, dat op straat was (en dat eigenlijk binnenhuis of in de schuilkelders had moeten zijn) liet de verschillende diensten niet altijd even gemakkelijk werken. Er zou nog wel wat op te merken zijn, doch de oefeningen zijn er juist voor om te leeren en te verbeteren. Meer oefe ningen zullen moeten volgen, De leider van den luchtbeschermings dienst, de heer J. K. Crucq, deelde nog mede, dat door de goede medewerking van de bevolking, de verduisterings proef als geslaagd mag heeten. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan allen, die hieraan medewerkten. AAGTEKERKE. Zaterdagmiddag on geveer 4 uur kwamen een 7 tal vliegtui gen uit de richting Domburg langs deze gemeente. Des middags had hier alles een kalm verloop. Des avonds was het een buitengewone drukte op het anders zoo stille dorpje, vooral toen om 9.40 uur de bevolking door middel van een hoorn op luchtgevaar werd gewezen. Precies tien uur kwam een vliegtuig ko mende uit de richting Domburg boven deze gemeente. Door een wachtpost op den toren werd een begin van brand gealarmeerd, die met behulp van een minimax werd i'ebluscht. De verduisteringsproef slaagde goed, Het einde Je.: oeienn/g werd door klok- gelu' aan de bevolking kenbaar ge maakt. RIT 1 HEM. De luchtbeschermings dienst a.hier was goed in elkaar gezet en fungeerde uitstekend. Uitk: kposten b.v. waren gesteld op den toren op den vluchtberg en aan de Zuidwatering. Met de laatste post stond het hoofdbureau op 't gemeentehuis telefonisch in ver binding 's Middags en 's avonds werden de a gezetenen gewaarschuwd, dat er luchtgevaar was, door een rondrijdende vrachtauto, waarop een grote bel ge luid werd. 's Middags kv amen geen j vliegtuigen boven de gemeente, maar J s avonds toen Vliss::;g«n om 9 min over 1 11 zoogenaamd gebombardeerd werd, werd verondersteld dat ook Ritthem werd getroffen, niet tegenstaande alle lichten in het dorp waren gedoofd, 't Leek dan ook een Egyptische duisternis. Door 't blazen op brandhoorn en klok gelui werd brand gealarmeerd achter de hofstede van J. de Pagter, waar de vlam men uit eenige tonnen, gevuld met brandbare stoffen, sloegen. De brand weer was spoedig aanwezig om den brand te blusschen. Alle ingestelde dien sten hebben goed gefunctionneerd. SEROOSKERKE. Zoowel in den na middag als des avonds hebben de oefe ningen alhier een gunstig verloop gehad. In de middagoefening zagen wij 7 vlieg tuigen in formatie over onze gemeente vliegen, richting Veere. Boven onze ge meente zagen wij een zgn. bom uitwer pen, welke door haar geringe zwaarte afdreef richting Vrouwenpolder. Naar wij konden constateeren wa6 de verduistering des avonds tamelijk alge meen. Slechts bij een enkeling zagen wij nog eenig licht in geringe sterkte. SINT LAURENS. De luch'tbescher- mingsoefening is alhier zeer goed ver- loopen, dank zij de uitstekende voor bereiding door het hoofd van den dienst, den heer Geelhoedt. Door een op een auto geplaatste alarmfluit werd de be volking gewaarschuwd, 's Middags werd tengevolge van een bominslag een brand gebluscht, moest de uitrukploeg opruimingswerk verrichten en moesten tot tweemaal toe gewonden worden vervoerd en door den geneesheer wor den verbonden. Dank zij algemeene medewerking slaagde des avonds de verduisteringsproef zeer goed. Om even tien uur ontving hiet hoofd van den luchtbeschermingsdienst telefonisch be richt, dat bij het bombardement van Middelburg in deze gemeente een Brandbom was gevallen. Door de on middellijk uitgerukte ploeg werd gecon stateerd, dat de bom in een weide was gevallen zonder eenige schade aan te richten. Eenigen tijd daarna moest de gereedstaande brandspuit met compleet materiaal uitrukken om een ver in den omtrek waarneembaren brand te blus-ij schen. Door de goede organisatie, was de spuit spoedig ter plaatse en na eeni gen tijd was de brand gebluscht. Werkelijke ongevallen zijn tengevolge van den donkerte niet voorgekomen. GAPINGE. De luchtbeschermings oefening had alhier het volgende ver loop: Middagoefening: Te 14.40 werd bij de ontvangst „luchtgevaar Zeeland" de bevolking gewaarschuwd door een van een sirene voorziene door de kom rij dende auto, welke sirene zeer goed vol deed. De uitkijk- en luisterposten wer den onmiddellijk bezet, op de centrale post kwamen de radio- en andere be richten goed en geregeld door. Te 15.58 uur passeerden 7 vliegtuigen, komende uit Noordelijke richting, het dorp, lieten een lichtkogel vallen en zetten in Oos telijke richting koers. De .uitkijkpost rap porteerde te 15.59 uur uitslaande brand (bommenslag) direct alarmeering brand weer, die plm. 5 minuten later ter plaat se was en begon direct den brand te be strijden, De volgende ploegen deden dienst: de uitkijk- en luisterposten, de ordeploeg, de ordonnancen en de brand weer. Alles verliep naar wensch. Avondoefening. Te 21.48 bij bericht „luchtgevaar Zee land", werd de bevolking op dezelfde wijze als des middags gewaarschuwd. Te 22.05 passeerde een vliegtuig, komende uit Zuidelijke richting, het dorp en koerste in Oostelijke richting. De uitkijk post rapporteerde te 22.06 brand in „Schellach", brandweer direct gealar meerd, doch bij onderzoek bleek de brand buiten de gemeente te woeden. De verduisteringsproef kan geslaagd ge noemd worden. De des middags dienst gedaan hebbende ploegen, aangevuld met de verduisteringsploeg, verrichtten met veel animo de hun opgedragen werk zaamheden. Hen komt een woord van lof en dank toe. Ook de avondoefening verliep naar wensch. VROUWENPOLDER. De oefening luchtbescherming alhier had het volgen de verloop: Middagoefening. Bij ontvangst bericht „luchtgevaar Zeeland" werd de bevolking gewaar schuwd door een door de dorpskom rij dende en steeds claxonneerende auto. De uitkijk- en luisterposten werden on middellijk bezet. Op de centrale post kwamen de radio- en andere berichten goed geregeld door. Te 15.57 passeerden, komende uit Westelijke richting, 7 vlieg tuigen, ten Zuiden de dorpskom koers zettende in Z.O. richting. Te 15.58 werd door de uitkijkpost brand (bommenslag) gerapporteerd, direct alarmeering brand weer, die pl.m. 5 min later op de plaats van den brand aankwam en dezen begon te bestrijden. De volgende ploegen de den dienst: de uitkijk- en luisterposten, de ordonnancen, de ordeploeg en de brandweer. Alles verliep naar wensch. Avondoefening. Te 21.48 bij ontvangst bericht „lucht gevaar Zeeland", werd de bevolking op dezelfde wijze als des middags gewaar schuwd. De uitkijk- en luisterposten werden oogenblikkelijk bezet, op de centrale post kwamen alle berichten goed en geregeld door. Te 22.06 werd 1 vliegtuig, koersende in Oostelijke rich ting en komende uit Zuidelijke richting, waargenomen. Te 22.05 werd door de uitkijkpost brand gerapporteerd, die door de onmiddellijk gealarmeerde brandweer, die spoedig ter plaatse was, werd bestreden. De verduisteringsproel kan geslaagd genoemd worden. De des middags dienst gedaan hebbende ploe gen, versterkt met de verduisterings ploeg, verrichtten met veel animo de hen opgedragen werkzaamheden, Hen komt een woord van lof en dank toe. Ook de avondoefening verliep naar wensch. KOUDEKERKE. Zoowel de voor het dorp ingestelde luchtbeschermingsdienst als die welke voor 't Zand georganiseerd is, hebben aan de oefening op Zaterdag deelgenomen. Verondersteld was, dat op het dorp een woning door een briant bom in puin geworpen was, waardoor twee personen gewond werden en brand ontstond. Twee gasverkenners met gasmaskers op, gin gen eerst het terrein verkennen; nadat geconstateerd was dat geen gasbommen •geworpen waren, werd de ziekendra- gersploeg ingeschakeld, die de gewonden een verband aanlegde en op brancards vervoerde naar het gymnastieklokaal der openbare school, dat als ziekenhuis gebruikt werd. Daar was de geneeskundige dienst, onder leiding van dr, Drijber aanwezig, die de verdere behandeling overnam. De brandweer bluschte den brand. Voor 't Zand gold dezelfde veronder stelling, maar daarbij was aangenomen dat ook gasbommen (mosterdgas) ge worpen waren. Twee gasverkenners ont smetten het terrein met Chloorkalk, waarna het vervoer der gewonden en de brandblussching plaats had. De genees kundige dienst, staande onder leiding van dr. Simons was hier gevestigd in het Vereenigingslokaal. Duidelijk kwam ut, dat de vooraf ge houden besprekingen en vergaderingen goed werk verricht hadden. De beide oefeningen verliepen op een vlotte wijze De avondoefening bleef beperkt tot de verduistering. Patrouilles en posten waren op alle kruispunten uitgezet. De medewerking der ingezetenen werd al gemeen verleend, zoodat ook deze oefe ning goed geslaagd mag heeten. VEERE. De luchtbeschermingsoefe- ning alhier is zeer goed verloopen. Des middags vonden brandweer en eerste hulp oefeningen plaats. Een werkelijke brand en drie gefingeerde werden ge bluscht, terwijl op verschillende plaat sen de leden der eerste hulp ontboden werden voor verschillende gevallen. Des avonds heeft de bevolking haar medewerking in alle opzichten getoond, zoodat wij niet overdrijven, wanneer wij zeggen, dat Veere, in zooverre dat al thans in 's menschen macht lag, ver duisterd was De hiaten, die bij een proefverduistering opgemerkt werden, waren nu opgevuld, terwijl de ordon- nancedienst, door jongens waargenomen werd, in alle opzichten aan de gestelde eischen voldeed. WESTKAPELLE. 's Middags kwart vóór 4 uur zijn 7 vliegtuigen boven de gemeente alhier verschenen. Uitgewor pen werden 4 bommen. Op 3 plaatsen zijn door leden van Eerste Hulp bij on gelukken gewonden gevonden, die, na verbonden te zijn, vervoerd werden naar de school. Ook de brandweer is uitgerukt voor hét blusschen van „brand" op 2 plaatsen. 10 min. voor 5 uur kondigden de beide klokken door gelui aan, dat het luchtgevaar geweken was. s Avonds 5 min. voor 10 uur ver scheen één vliegtuig boven de gemeen te en verdween in Noordelijke richting na het uitwerpen van bommen. Ook daarop trokken de leden van E.H.B.O. uit tot het zoeken naar gewonden. Klokgelui om kwart over 11 kondigde de bevolking a,an, üat ook toen het luchtgevaar geweken was. Zoowel in den namiddag als 's avonds werd de bevolking gewaarschuwd door auto met fluit. Op een enkele uitzonde ring na mag de verduisteringsproef ge slaagd heeten. Zoowel brandweer als E.H.B.O. waren zeer vlug ter plaatse, waar hulp noodig was. BIGGEKERKE. Zoowel- de middag als de avondoefening hebben een bevre digend verloop gehad. De oefeningen stonden onder leiding van het hoofd van den dienst, I. A. de Moor, terwijl mede werkten de uitkijk- en luisterdienst; de waarschuwings- en alarmeeringsdienst; de brandweer; de geneeskundige dienst (niet actief) en de onderafdeelingen Groot- en Klein-Valkenisse en Krommen- hoeke. Om 15.36 werd gealarmeerd; 15.48 verscheen het vliegtuigeskader bo ven de gemeente, terwijl onmiddellijk daarop werd verondersteld dat toren en kerk door brandbommen waren getrof fen en in brand stonden. Binnen 3 minu ten gaf de motorbrandspuit water. Het eerste openbare optreden van de vrijwillige brandweer met de nieuwe motorspuit was een succes. Des avonds werd om 21.52 gealarmeerd: onmiddel lijk daarop werden vrijwel overal de lich ten gedoofd. De medewerking van de bevolking was uitstekend; hier en daar onvoldoen de afscherming geconstateerd. De brand weer rukte uit, waarbij de motorspuit achter een auto was gekoppeld. Er werd evenwel geen „natte oefening" gehouden. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdagmid dag 1,45 uur loeide de sirene en de vrij willigers waren op hun post; radio, uit kijk op den toren enz. Een uur later Als 's morgens dai onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) meldde de radio en uitkijk een vlieg tuig, direct loeide de sirene opibeaw. Een bord wees naar de schuilplaats. De brandweer rukte uit sommigen met gasmaskers oor. Alles verliep in 't bij zijn van 3 en W. schitterend, 's Avonds was op ti;d alles donker. DRIEWEGEN. Op het bericht lucht gevaar werd de bevolking gewaar schuwd door middel van syrene6. Het personeel betrok de hun aangewezen posten. Des middags vloog een escadril le vliegtuigen langs onze gemeente, 's- Avonds was het dorp geheel in duister nis gehuld. Een vliegtuig werd gesigna leerd dat elders zoogenaamde bommen wierp. Voor een gealarmeerd brandje rukte de brandweer uit. Er waren enke le gewonden, zoodat ook de ontsmet- tingsploeg in actie kwam. Enkele fouten zijn gemaakt, doch door meer oefenin gen kunnen deze verbeterd worden. HANSWEERT. Om 4,30 passeerden op korten afstand 7 vliegtuigen. Des avonds om 22,55 verscheen een vlieg tuig, dat drie bommen wierp. Op ver schillende punten in het dorp stonden wachters op post die bij luchtgevaar de bevolking waarschuwden door alarm te blazen op een muziekinstrument. De gehouden brandweeraefeningen zijn goed geslaagd en werden geen noemens waardige fouten ontdekt. De verduiste ring was zeer goed. De bevolking heeft in alles de volle medewerking betoond. KAPELLE. Alhier werden om 5 uur de zeven vliegtuigen waargenomen. De bevolking werd gewaarschuwd door misthoorns en sirenes. Brandoefeningen zijn gehouden. Behoorlijk werd alles uitgevoerd. De verduisteringsproef mag geslaagd genoemd worden, alles werkte hieraan mee. Het nacht-vliegtuig werd in Z.O. richting omstreeks 10 uur 45 gezien. KRABBENDIJKE. Zaterdag hadden ook hier de luchtbeschermingsoefenin gen plaats. De vrijwillige luchtwacht en brandweer verleenden hun medewer king. Te omstreeks 3 uur verschenen boven de gemeente 7 vliegtuigen die een lichtbom lieten vallen. De brand weer die overal uitkijkposten had uit gezet, rukte hierna een keer uit. Reeds te voren werd de komst der vliegtuigen bekend gemaakt door het loeien der sirene van de conservenfa- briek en het geluid van claxons. Des avonds werden de oefeningen waarbij de gemeente geheel in duister was ge huld herhaald. Hoewel geen vliegtuigen werden gezien werd aangenomen, dat er enkele bommen waren geworpen die brand veroorzaakten. De brandweer die geregeld in touw was, zorgde direct voor het blussching en de noodige hulp. Over het geheel genomen kunnen de oefeningen als behoorlijk worden be schouwd, terwijl ook de verduisterings proef volkomen slaagde. KRUININGEN. Alhier werden aan de oefeningen meegewerkt door de vrijwil lige brandweer, de verplichte brand weer en wat vrijwilligers, die moesten toezien of alle lichten wel goed gedoofd waren. De vrijwillige brandweer moest 's middags een paar denkbeeldige brand jes blusschen, echter zonder water, daar de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland hier voor geen water beschikbaar had ge steld. In den vooravond moest de verplich te brandweer aan het werk. Hierbij werd gebruik gemaakt van twee brand spuiten, waarbij wel hard gepompt werd, maar slechts weinig water werd gege ven. De verduisteringsproef is zeer goed geslaagd. Slechts bij enkele personen heeft men moeten waarschuwen die dan ook direct verduisterden. Vijandelijke vliegtuigen zijn wel in de juurt geweest, maar Kruiningen is ge spaard gebleven van „bommen". Hansweert, Schorebrug en de Spoor brug zijn door den vijand gebombar deerd. IERSEKE. Zaterdagnamiddag heeft de radio-centrale te Ierseke aan de be volking goede diensten bewezen door haar op de hoogte te stellen van de na derende vijandelijke vliegtuigen. 4 h 27 verscheenen ze en wierpen een bom op ons dorp. Juist boven de Langeviele. Nabij het postkantoor werd een gasbom gefingeerd en maatregelen dienaangaan de door het opperbevel genomen. Des avonds slaagde de verduistering uitste kend, het publiek werkte schitterend mede. Het vliegtuig kon Ierseke niet ontdekken alhoewel tot aan den rand van het dorp brandfakkels werden uit geworpen. Een proef werd genomen met brand in het dorp, waarop de brand weer direct uitreikte ter blussching..

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7