iVtoirwcilite gi GOfSCKE COURANT - IN ZEELAND] WOdc Pi 613 De jaarvergadering van de Liberale Staatspartij. MIDDELBURGSCHE Direct bruin WEER EN WiNO. DE COURANT NUMMER 117. TWEE BLADEN. MAANDAG 18 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. OP LEVEN EN DOOD. MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per «gel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. SU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ■I'M—■■iinii ■■nwniiin n Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 sPostrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Burean voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuïgiagam 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrfc».1 „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ragefe, a 75 ct. bq vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co®» rant" 10 ct. extra Bewqsnommeri 5 wmt,. De eerste dag. Bij de opening van de algemeene ver gadering van de Liberale Staatspartij ,,de Vrijheidsbond" Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden werd opge merkt door den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, naar aanleiding van de weigering der radiouitzending van zijn openingsrede, dat hij, instede van een nieuwe rede te maken en gemuilkorfd door de radio te spreken, er de voor keur aan gegeven had in een overan- derde rede zijn eigen meening weer te geven. (Applaus). Een verslag van die rede en van de rede van minister Van Lidth de Jeude heeft men reeds Zaterdag in ons blad aangetroffen. Voorgesteld werd een telegram met betuiging van verknochtheid te zenden aan H. M. de Koningin, waarmede de vergadering instemming betuigde met 't zingen van het Wilhelmus. In een huishoudelijke vergadering werd mr. W. C. Wendelaar bij acclama tie herkozen tot voorzitter, als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer S. van den Bergh Jr. (Wassenaar) lid der Eerste Kamer en gekozen wer den mevr. mr. C. C. BakkerVan Bos- se (Den Haag) en mr, H. P. C. M. de Witt Wijnen (Gouda) In de avondvergadering kwam aan de orde het rapport van de commissie ter voorbereiding van de grondwetsherzie ning, waarbij tevens aan de orde werd gesteld een voorstel van de afd. Den Haag tot instelling van een rijksraad en een voorstel van de afd. Zaandam tot wijziging van het partijprogram, door toevoeging van strengere eischen van het verleenen van het actieve kiesrecht en van uitsluiting van revolutionnaire elementen en vrijgestelden van het pas sieve kiesrecht. De heer A. P. Gelderman (Oldenzaal) gaf als zijn persoonlijke meening te ken nen dat men den revolutionnair gezin den, stemmers zoowel als afgevaardig den „het volle pond moest toemeten: dan weet men wat men aan hen heeft. Uitsluiting immers kweekt revolutie aan in plaats van dit tegen te gaan. De heer Staverman (Deventer) legde een verklaring af waarom hij zijn naam onthouden heeft aan het rapport. Voor namelijk baseerde hij dit op het gemis aan stellingnemen jegens „ordening" in het rapport en op het in het rapport ge handhaafde beginsel van het algemeen kiesrecht. Scherp keerde spreker zich tegen het socialisme, dat hij den doodsvijand van het liberalisme noemde. Gaarne zou hij zien dat verdienstelijke personen meer dan een stem zouden verkrijgen. In dien zin diende spreker een amendement in. De heer Kamp (Rotterdam) betreurde het dat de resolutie reeds vooraf werd gepubliceerd. Het voorstel der afdeeling Zaandam werd verdedigd door den heer Van Hoik, die zich eveneens er tegen ver zette dat aan gefailleerden hun stem recht zou worden ontnomen. Hij wees op de onbillijkheid die naamlooze ven nootschappen in dit verband met zich zouden brengen. Het principe van meervoudig kiesrecht achtte spreker zeker niet geheel verwerpelijk. Mr. Boon (Den Haag) bracht hulde aan de rapportcommissie en prof. De Vries. Hij verdedigde met klem het al gemeen kiesrecht-stelsel, omdat dit van alle stelsels het billijkste is. Of wil men, zoo vroeg spreker, met het censuskies recht het recht verbinden aan het be lastingbiljet? Ook bepleitte spr. met klem de volledige vrijheid van de pers, Verbod van verschijnen voor korten of jferl ^uur achtte hij zeer gevaarlijk. C. W. de Vries sprak als zijn overtuiging uit, dat men vrijwel tot eenstemmigheid is gekomen in de com- Tni®SI® wa* betreft den algemeenen op zet. Naar sprekers meening oordeelt de erg adering dat men den gefailleerde het kiesrecht niet moet ontnemen. Betreffende het algemeen kiesrecht ivees prof. De Vries op de omstandig heid dat er in ons staatsbestel tal van tegenwichten zijn gevormd tegen een te grooten invloed van de massa. Naar sprekers meening geldt het beginsel: hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partijman. SST? Ook prof. De Vries achtte het uit sluiten van den revolutionnairen volks vertegenwoordiger zeer gevaarlijk. Wanneer deze echter zijn eed op de Grondwet zou schenden, dan mag de liberale partij dit niet toelaten. De rapportcommissie streed tegen drie fouten tegen de radicale demo cratie, tegen de autoritaire staatsge- dachte en tegen de r.-katholieke orde ningsgedachte. Wij moeten de volle overtuiging vast houden, zoo eindigde spr., dat p jr a t e n niet voldoende is, men moet bij zichzelf zweren, indien Mussert de vrijheid zou bedreigen: niet naar een concentratie kamp, maar tot weerziens op de barri caden (applaus). De voorzitter, mr. Wendelaar, merkte op dat de grondgedachte was algemeen kiesrecht, met uitzondering voor hen, die niet voor eigen vermogen kunnen zorgen daartoe werden gerekend de gefailleerden. Daarna bracht de voorzitter de reso lutie in stemming. De uitsluiting van het actief k'esrecht van in staat van faillissement verkeeren den werd verworpen. Over de instelling van een advisee- rende rijksraad staakten de stemmen dat denkbeeld is later verschoven tot een volgende vergadering. Het amendement van den heer Sta verman werd verworpen. De resolutie werd daarna als volgt aangenomen de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond", te Utrecht in algemeene verga dering bijeen op 16 Mei 1936, kennis genomen hebbende van het rapport van de commissie uit de partij tot herziening van de Grondwet naar li beraal inzicht gehoord de gehouden besprekingen, betuigt haar instemming met de on verzwakte handhaving van de drukpers vrijheid en derhalve ook van het verbod van preventieve censuur spreekt zich uit voor de handhaving van het algemeen kiesrecht wijst onvoorwaardelijk af de instelling van een Economische Kamer als wetge vend orgaan, omdat aan een vertegen woordiging van groepsbelangen nimmer de behartiging van het algemeen belang kan worden toevertrouwd kant zich evenzeer tegen het toeken nen van wetgevend gezag aan bedrijfs- raden of andere corporaties van belang hebbenden stelt als hare meening vast, dat bij de voorgenomen grondwetsherziening 1937 moet worden gestreefd naar a. uitsluiting van het actief kiesrecht van maatschappelijk ongeschikten en van terzake speciaal omschreven delic ten veroordeelden b. uitsluiting van het passief kiesrecht van bezoldigde vertegenwoordigers van bepaalde groepsbelangen c. bepalingen voor vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegen woordigend lichaam van den revolutio nairen volksvertegenwoordiger. De Tweede Dag. De algemeene vergadering werd Zon dagmorgen voortgezet. De voorstellen van de afdeeling Zaan dam zijn naar de programma-commissie verwezen. Daarna was aan de orde een motie van de Centrale kiesvereeniging Utrecht, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt alles wat in zijn vermogen is in het werk te stellen en van andere zijde eventueel te nemen maatregelen te steunen om zoo spoedig mogelijk te komen tot een kies stelsel, dat met behoud van de evenre dige vertegenwoordiging het directe contact tusschen kiezer en gekozene herstelt en den rechtstreekschen invloed van den kiezer op de verkiezing van den vertegenwoordiger vergroot. Het gemis van dit persoonlijk contact is 2de gedeeltelijk de oorzaak van de achteruitgang van het aantal liberale stemmen. De kiezers willen weten op wie ze stemmen. Deze motie is na eenige discussie aangenomen. Aan de orde was daarna de volgende motie van de Centrale kiesvereeniging Utrecht: „De algemeene vergadering van de liberale staatspartij De Vrijheids bond overwegende, dat de vrijheid van arbeid voor de werkwilligen bij werk stakingen in den ruimsten zin volledig behoort gehandhaafd te worden; dat bescherming van de werkwilligen door de overheid tegen bedreiging, mo- Niéts maakt ons laffer en geweten- loozer, dan de wensch, bij alle men- schen geliefd te zijn. lest enz. echter in bijna alle gevallen zeer veel te wenschen heeft overgela ten; verzoekt hét hoofdbestuur met kracht te ijveren voor een wijziging van de wet, zoodanig, dat het de overheid mo gelijk wordt gemaakt, met grooter ge strengheid en kracht tegen den hierbe- doelden misstand op te treden." Mr. Boon betwistte naar aanleiding van een gemaakte opmerking, dat de motie een anti-arbeiderskarakter zou dragen. Tegenover het recht op ver breking van arbeidscontracten en tegen over de vrijheid van staken moet als noodzakelijk en logisch complement staan het recht van ar beiden. Mr. Kappeyne v. d. Coppello (Loe- nen), verklaarde dat het de bedoeling is om de mogelijkheid te openen, deze materie als speciaal delict strafbaar te stellen. De vrijheid den arbeid neer te leggen is als amendement aangenomen en aldus gewijzigd werd de motie a a n g e n o men. Een motie van Utrecht inzake het deelnemen van de overheid in onderne mingen, die het maken van winst be oogen werd teruggenomen. Jeugdwerkloosheid. Behandeld werd daarna het rapport van de Commissie uit de Liberale Staats partij tot bestudeering van het vraag stuk van de werkloosheid onder de jeugd en tot het onderzoeken van mid delen, welke deze zouden kunnen be strijden. De commissie ziet als eenig doeltref fend middel het ontsluiten van werkge legenheid. Zij heeft in het algemeen 't vertrouwen, dat er veel meer werkgele genheid ontsloten kan worden, dan thans het geval is. De uitbreiding in ons land stuit veelal af op de hooge kosten. Nood zakelijk is, dat hierin spoedig verande ring komt de zaak kan geen uitstel meer lijden. De welvaart hangt nu eenmaal af van de hoeveelheid gepraesteerden arbeid. Er was een minjlerheidsnota in gediend door mej. dr. M. J. Baale, waarin deze zich verzette tegen een zin snede in het rapport luidende; „Richtsnoer zal hierbij echter wel die nen te zijn de wenschelijkheid, dat bij overigens gelijkwaardige omstandigheden bij benoemingen de voorkeur wordt ge geven aan jonge mannelijke arbeids krachten opdat deze dan, zoodoende hun taak als kostwinner kunnen vervullen. Mr. Knottenbelt (Rotterdam) wees erop, hoe de Liberale Staatspartij ja renlang gestreden heeft voor de rech ten van de vrouw. Wij verkeeren thans in een periode, waarin men de vrouw uit de verkregen rechten tracht terug te dringen. Het is onjuist dat de partij zich stelt aan den kant van die bestrij ders. Mr. Boom betoogde, dat men zeker succes heeft als men gaat werken met de verkregen rechten, maar de zaak ligt anders men heeft hier zuiver te doen met een crisis-rapport. Wij zien met dit rapport niet af van de gelijkstelling in normale tijden, maar verklaren ons voor hen, die in staat gesteld moeten worden in Nederland een gezin te vormen. Mej. dr. Baale waarschuwde mr. Boon met deze kwestie voorzichtig te zijn vooraanstaande liberale vrouwen zijn reeds uitgetreden, in verband met zijn woorden hierover in de Tweede Kamer (geroep foei, zeer dom). Spr. waarschuwde niet verder te gaan omdat de gevolgen niet te over zien zullen zijn. De Voorzitter deelde nog mede, dat het niet de bedoeling is het principieele standpunt te wijzigen, maar dat het al leen gaat om een afzonderlijke maatre gel voor dezen crisistijd. De iminderheidsnota werd aangeno men met slechts 91 90 stemmen De heer Stoffels (Delft) werkte naar aanleiding van een minderheidsnota- Smidt en Van Zanten, waarin werd voorgesteld ouderen te vervangen door jongeren, dat het aanbeveling verdient een contactcommissarsis te te benoe men die het vertrouwen heeft van het bedrijf en van de vakvereenigingen, en die komt uit het bedrijfsleven. De heer Drusschers (Hengelo) wees op het groote gevaar, dat er gelegen is in het uitschakelen van de jeugd, een gevaar voor bedrijfsleven en Volk. Het is een rechtvaardige vraag de ouderen te vervangen door de jongeren, hoe het gebeuren moat staat nog te bezien, maar dat het gebeuren moet is zeker. De ouderen zullen daartoe offers moe ten brengen. Mr. Van Zanten (Rotterdam) betoog de, dat de jeugdwerkloosheid tien maal erger is dan welke andere ook, gezien de ontwrichting die deze brengt in de maatschappij. De jeugdcriminaliteit is 3 maal zoo hoog geworden en dan is er nog de radicaliseering van de jeugd. Met de jeugd staat de toekomst op het spel en het wachten is op de verlossen de daad. De partijraad vereenigde zich met de minderheidsnota, terwijl het Hoofdbe stuur zich achter de meerderheid schaarde. Met groote meerderheid van stemmen is de minderheidsnota daarop aangenomen. Tijdens de discussie werd nog de uit slag van de verkiezing van twee hoofd bestuursleden bekend gemaakt. Geko zen werden dr. A. de Haan uit Alblas- serdam en mr. H. L. van Zanten uit Rot terdam. Politieke molens malen langzaam. En zij hebben wel eens een fiksche windstoot van noode om op gang te ko men. Men weet, dat wij, hoewel oprecht aanhanger van het liberale beginsel, niet behooren tot degenen, die a tort et a travers het doen en laten van de par tij bewonderen waarin dat beginsel op dit oogenblik zijn georganiseerde uit drukking vindt een tijdelijke uitdruk king die altijd min of meer gebrekkig moet zijn en het de laatste jaren meer méér dan min was! en dat wij den geesel der kritiek haar niet gespaard hebben, wanneer wij meenden, dat zulks in het belang der liberale idee was. Dit wetende behoeft men dus niet aan onze oprechtheid te twijfe len, waaneer wij als onzen generalen in druk van de nu weer achter ons liggende Utrechtsche partijdagen neerschrijven dat het schijnt alsof 't in de hoogere en hoogste regionen van partij en Kamer fracties nu toch heusch begint door te dringen, dat het liberalisme door an deren jaar in jaar uit voor morsdood, door de partij-liberalen daartegenover dan weer tot in 't onhandige toe voor springlevend verklaard, zich in werke lijkheid middenineen worste ling op leven en dood be vindt. En al herhalen wij nu hier, wat reeds eerder gezegd werd: het liberale begin sel is niet te dooden.. dat neemt niet weg, dat de georganiseerde uitdrukking ervan wel eens in een winterslaap van zeer langen duur zou kunnen gedwon gen worden indien niet alle hens aan dek komt en zich in slagorde schaart tot verdediging van de Nederlandsche na tionale en historische vrijheidsgedachte, die aan het liberalisme zóó nauw in den bloede verwant is, dat de dood van het eene den schijndood van het andere wel eens tot gevolg zou kunnen hebben! Als gezegd: wij hebben den indruk gekregen, dat in de hoogere en hoogste regionen een schemering van begrip te dezen aanzien begint door te komen. Dag is het nog niet, en van den vollen middag zijn we nog vele hemelstreken verwijderd.. maar de schemering van den dag is op komst. o In de partij zelf leeft dit besef dui delijker, en bij sommigen bij een groei end getal zelfs, leeft het reeds sterk. Dat is in Utrecht wel gebleken: in het daverend applaus dat prof. De Vries ten deel viel, toen hij zich met een felheid welke men met een liberalen hoog'lee- raar moeilijk in gedachten associeeren kan, tegen het nationaal-socialisme te weer stelde, en scherp de liberale be rusting hiertegenover hekelde; „als Mus sert de macht krijgt, dan moeten wij ons niet laten muilkorven in een concentra tiekamp, maar als hij pnze Nederland sche vrijheid den kop wil indrukken, dan moeten wij hem een „tot weerziens op de barricaden!" toeroepen. In de warmte waarmee het woord van den geboren propagandist Boon ontvangen is en dat van dien Zuid-Hollandschen spreker, die zoo raak er op wees, dat teveel deftigheid schaadt. „een hooge hoed kan in zeer bepaalde omstandig heden een enkele maal efen zeer juist en passend kleedingstuk zijn maar wie door AMIiJDA-CREME (Zonnebruin), óók bij weinig of geen zon. lacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Ingez. MedL) Middelburg, 18-V-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 25.6 °C (78 °F); laagste 13.6 °C (56 °F). He den 9 h: 15.3 °C; 12 h: 22 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.6 mm te Hernösand; laagste 754.8 mm te Biar ritz. Verwachting tot morgenavond: Matige O. tot N.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. Zon op: 5 h 02; onder: 20 h 51. Licht op: 21 h 21. Maan op: 15 h 16; onder; 18 h 10. N.M. 20 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Mei. Hoogwater. Laagwater. Ma. Di. Wo. 18 19 20 11.59 24.20 12.50 1.09 13.39 6.07 18.23 7.01 19.14 7.51 20.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. 1.15 13.49 7.04 19.30 2.14 14.46 7.55 20.19 3.08 15.41 8.45 21.12 Ma. Di. Wo. 18 19 20 wiKMtnuuxiXW™*'*? hem dagelijks draagt, is er potsierlijk mede" Zoo zouden we meer kunnen citeeren, maar voor dezen indruk is het voldoende. Of de Liberale Staatspartij in haar geheel, de leiding inbegrepen, nog tijdig tot helder inzicht zal komen zoo, dat zij zich aan het hoofd kan stellen, dat zij het opkomende liberale vrijheidsbesef, besef van de kostelijke waarde van. de staatkundige en de geestelijke vrij heid, kan kanaliseeren en leiden, zoo, dat het tot heil en zegen van ons volk zal wezen? Mr. Wendelaar die zich, tusschen haakjes gezegd, ditmaal een voortreffe lijk voorzitter van deze groote en niet altijd tamme vergadering betoonde zeide dat hij er in gelooft en hij riep daartoe alle liberalen in den lande op: de tijden zijn rijp, zoo riep hij uit, en ik heb u allen tot de laatsten man noodig? Dat zijn „te wapen" gehoord moge wor den! Natuurlijk was iedereen uiterst nieuws gierig waarom mr. Wendelaars openings rede niet uitgezonden mocht worden. De partijvoorzitter heeft den gang van zaken vooraf weergegeven: het was te critisch. Zoo worden wij liberalen er zelf de dupe van. dat we de politiek uit den aether wilden weren! Deze rede was forsch. maar niet revolutionair, eenerzijds stel lig, anderzijds critisch, maar nimmer op ruiend of van haat en nijd doortrokken, maar neen.de paar kwartieren wel ke den liberalen per jaar worden toege meten mogen mogen ze niet eens op een behoorlijke manier met een behoorlijke stellingname tegenover andere politieke opvattingen, door den aether getuigen! We kunnen slechts hopen dat dit ver bod een goede reclame moge wezen voor de indruk verschenen rede van de par tijvoorzitter. Voor de rest verwijzen we ditmaal naar het verslag, hiervorenstaand, Wel licht komen we op onderdeden van de vergadering te eeniger tijd nader terug.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1