ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD MKIH6H1 \AM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSCHE COUPAhTl 16 Mei 1936 UIT SLOOTLAND. Carnaval.. NAAR BED. VOOR DE KLEINTJES Naar Bed DE KAARSENBOOM. RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER, VOOR GROTEREN. (Bazel). (Chur). VOOR KLEINEREN. OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN. xxxxxxxxx x- VOOR KLEINEREN: J. Nagel. BRIEFGESCHRIEF JAN EN JEWANNES. IV. Drie kikkertjes, drie makkertjes, Ze dansen en ze zingen steeds. Die hebben dolle pret En 't is toch kikker carnaval Een puntmuts opgezet. Daarbij een masker voor gedaan. Leuk zien die drie er uit Wie 't zijn Wel, Rond-Oog, vriendje Groen En Spring-in-'t Veld, die guit Hoe vrolijk klinkt hun lied Van Kwak-Kwaak! Kwak-Kwaak! Kwak-Kwaak-Kwaak Je kent het, is het niet Drie kikkertjes, drie makkertjes, Die dansen poot aan poot, Want kikkerfeest is 't overal: In 't weiland en de sloot Zeven heeft de klok geslagen. Riet, Lies, Jaapje, nu naar bed Gauw, hoor naar het Lakenstraatje Uit is voor vandaag de pret. - Juffrouw Deken ligt te wachten, Want die dekt je heel graag toe, Kussen zegt: Leg hier je hoofdje, Slaap maar lekker, je bent moe 't Duurt niet lang, of de drie kleuters Reizen af naar Dromenland, Stijf houdt kleine Jaap zijn vriendje, Bruine Béri, in de hand. Slaap maar lekker, morgen spelen Jullie uitgerust en blij. Zelfs in 't poppenledikantje Slapen kleuters op een rij. O, Moeder, kijk eens In de tuin Staat toch zo'n mooie boom Een boom met honderd kaarsjes wel. Nee, nee, het is geen droom 't Zijn witte kaarsjes allemaal. Die staan zo goed rechtop. Och Moeder, 'k zie 't aan je gezicht: Je denkt, dat ik je fop Kijk zelf dan even voor het raam Zie je de boom nu staan Wat denk je, zou elk kaarsje ook Eén keertje branden gaan Of blaast de wind ze dan weer uit Dat zou toch jammer zijn Die kaarsjes zijn zo helderwit Moes, vindt je ze niet fijn Wat Noem je 't een kastanje boom En is die naam heus goed Ik denk toch stellig, dat het een. Een kaarsenboom zijn moet Carla Hoog, 1. Sebastopol. Soest, Loes, plas, Bas, staal, bes. A L V A L A A N V A A N A N N A 3. Ik dacht, dat je Coba zelf ge sproken had verleden week. Hoorde je ook, wat hun beter bevalt: buiten wonen of in de stad (Thun). Weet u, waarom ik lach? raadt het gemakkelijk Zij begreep niet, wat Jaap er mee te maken had. (Perm en Aken). Hoe heten die bloemen, Tante Anna Mien sprak er wel over, maar wist de naam er niet van. (Amiens), 4. Kar, a, vaan; karavaan. 1. Klaprozen. 2. Een vat of ton. 3. P Primula, arm vlieg P r i, m u 1 a slurf e 1 f a 4. Schol, schop. 1. Mijn geheel wordt met 12 let ters geschreven en noemt een modern verkeersmiddel. De 6, 7, 10, 11 is een rivier in Duitschland. 8, 9, 3, 11, 7 is een keizerrijk. Een 1, 2, 10, 12, 5 is een insect. Een 1, 4, 11 is een poel of plas. 9, 4, 3, 11 is een jongensnaam. 2, Kruisraadsel, Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een stad in En geland. X X X X X X X lo rij een medeklinker. 2o de naam van een maand. 3o een bouwvallig over blijfsel. 4o een grote klomp ijs. 5o 't gevraagde woord. 6o een dorp op de Veluwe. 7o een zaaibloem. 8o iets, waarmee soms een tuin of stuk land mee af gezet is. 9o een medeklinker. 3. Verborgen dieren. Tante kwam u gisteren mooie bloemen brengen. (2) ,Heb je in de nieuwe zaak al fruit gekocht Weet je, dat daar een deur ge maakt wordt (2) Heb je fraaie knikkers Dit zijn de grootste', U raadt niet, hoe veel ik er heb In het park waren drie bomen omgewaaid. 4. Mijn eerste kun je eten, Mijn tweed' en derde saam, Die vormen altijd hoogten. Ze dragen meest een naam. En mijn geheel Dat vindt je In Gelderland. Zoek goed En zeg dan, wat het antwoord Van 't raadsel wezen moet. 1. Vul deze 9 vakjes in met 1A2E102M2R1S maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van bo ven naar beneden leest: lo rij een lichaamsdeel. 2o een soort stok. 3o een scherp voorwerp. 2. Waar smaakt een koekje het lekkerst 3. Ik ben nooit klein, maar geef je mij een ander hoofd, dan word ik een deel van je gezicht. 4. Schrijf onder elkaar: lo iets, wat warmte en licht ver spreidt. 2o een meisjesnaam. 3o een deel van je mond. 4o een heel klein plantje, dat je vooral in het bos aantreft, maar ook wel in een bloem pot. De beginletters vormen, van bo ven naar beneden gelezen, de naam van een vis en de 4 woorden bestajan alle uit 3 letters. Geen Hoop Toekomst geen Het voorjaar brengt de weder geboorte der natuur. Paschen was vanouds daarin het hoogtepunt. Van Paschen tot Pinksteren ont rukt de natuur zich aan de ban den der wintersche versterving. Als de vijftigste dag na het Op- standingsfeest aangebroken is staat de natuur in haar bruidstooi. Voorjaar wedergeboorte, zoo heeft men het van oudsher gezien. Let maar op de oude folkloristi sche gebruiken voor den Paasch- tijd. In menigerlei vorm komt het alles ons zeggen: de natuur wordt wedergeboren; het voorjaar is ge komen; het nieuwe leven. Dat voelde men vroeger beter dan thans. In den loop der eeuwen heeft de voortschrijdende techniek veel van de hardheid van den winter weten te overwinnen. Maar wat zij niet vermocht was: de doodsch- heid der natuur te breken; het le ven in stand te houden; eerder uit den doodslaap te doen ontwaken. Dat sprak van zelf. Want van het onstaan aller dingen af lag in de scheppingsorde den gang der jaargetijden opgesloten. Daaraan valt nu eenmaal niet te tornen. En het is zeer zeker goed voor den mensch, dat hij ervaren moet, dat aan zijn kennen en zijn kunnen grenzen gesteld worden. Zoo moet hij telken jare op nieuw in den winter wachten op de lente. Hij weet wel, dat het voorjaar komen zal. Zoo is zijn wachten niet zonder hoop. Wach tende staart hij niet in het duister. Hij weet: het komt. In zijn hopen ligt de toekomst vast verankerd. w De kracht der hoop is de toe komst. V Die zonder hoop is heeft geen toekomst meer. Zonder toekomst is: afgeleefd; afgerekend; afgeboekt; levend dood. ,,Een mensch is zoo oud als hij zich voelt". Ligt daarin niet de zelfde gedachte opgesloten Al worden de haren grijs en al klimt het getal der levensjaren als een mensch nog maar een paar idealen heeft om voor te leven dan heeft hij hoop, omdat hij voor uit ziet in de toekomst. Onze oude wereld lijdt ontzag lijk onder de crisis; duizenden en millioenen staan alom leeg aan de markt. Voor hen is geen plaats in het groote productieproces. Maar de groote economen, ge zamenlijk op congressen en ieder voor zich in zijn studeerkamer trachten den weg te vinden om uit het moeras te geraken; den weg naar een betere toekomst. En de man, die werkloos met de handen in den schoot zit; de zakenman, wiens bedrijf niet wil floreeren zij zoeken middelen om omhoog te komen. Zij hopen op een betere toekomst. Er is dreiging van oorlog. En de vi edesvrienden getuigen tegen oorlogsgeweld en strijden voor een wereldorde, waarin geen plaats wezen zal voor den krijgsgod de bétere toekomst, waarin de zwaarden zullen worden omge smeed tot ploegscharen. En hoe donker de tijd ook moge wezen, zij zien vooruit in een betere toe komst. Zij hopen; zij kunnen ho pen, omdat zij in die toekomst ge- looven. Waar geloofd wordt in de toe komst, daar is hoop. Waar geen hoop meer is, daar is geen toekomst. Daar staat men voor een muur; hoog, alsof die zich in de wolken Verliest; hard als van gewapend beton. Hier is de dood zonder de gedachte van Paschen; van op standing; van eeuwig leven. Wie voor dien muur staat, die heeft feitelijk alles verloren: ver leden, want wat zal het verleden hem leeren; heden, want wat nut het hem te leven; en de toekomst, die is reeds dood voor hem nog eer die aanbreekt. Dat moet wel een heel ongelukkig mensch we zen Maar juist dat ongeluk doet wel heel duidelijk zien, hoe groot en hoe heerlijk de hoop is. En hoe waar ons goede oude spreekwoord is: waar leven is, daar is hoop Maar ook: waar hoop is, daar is leven, daar is toekomst. TUSSCHEN Poeldurp, Meie 1936. Vriend Jewannes Dat me nog nooit egad Van 't voorjaer zei Jaonetje: ,,ik weet nie of da 'k schoone maeke za, ja of nee. Vee zin 'k 'r nie in, da kan 'k j' eerelik vertelle." 'k Zegge: „nie schoone maeke Wat zumme noe gaen ete „Nee", zei ze, „je weet ommers toch nie, oe lank da 't nog duurt." „Wat duurt vroog ik. „E, je kan gin krante in je 'n anden pakke of je leest van oorelog en aolderlei oore- logs ieselik-eden. Van daeg' of merrege ei je 't en dan is aol m'n schoonmaekmoeite voe de poes". En wat nog nooit gebeurd is, Je wannes, ik nog dol egad om z' an de gank te kriegen. As dat noe toch nie treurig is, dan mo je 't mè zegge. De eenvoudigste menschen raeke glad buten d'r eigen mie aol dat gepraot en geschrief over orelogen. Ik dienke wel is bie m'n eigen, of 't nie goed zou weze, dat de kranten d'r d'r mond is 'n bitje over ieuwe, want mie aol dat ge schrief maeke ze de menschen op 'n ende glad zot. Gevaer Dat kan best weze, mè dae wor toch ok nie dag uut dag in eschreve over 't ge vaer voe tiefus of koleera of zoo en toch beweere de geleerde lui, dat de locht stikvol zit mie bees- jes, die je zoo'n doodelikke ziekte ielk oogenblik op je lief kunne jaege. Mè wae zou 't goed voe we ze as t'r ielk oogenblik groote ar tikels in de kranten stienge over 'l besmettingsgevaer Dienk jie nie, Jawannes, dat de menschen d'r aol mè onrusteger en ongerus ter deur worre bouwe? Op d n lan gen duur zou d'n elt van 't menschdoim in z'n ood raeke;'- Jaonetje maekt d'r eigen noe a zenuwachtig as ze d'r over dienkt, da m'n agauw die naemaek gas- anval uut de locht zulle zie ver- toone en ze vloog verschrikt overènde in bedde toen da z' op 'n nacht de Seppelien deur de locht oorden roenke. En nae da 'k uut de Middelburgsche krante emor- ken was t'er op Meliskerke 'n gemeenteraedslid, die d'r nie over te spreken was, da ze die oefe- nienge op rn Zaetterdagaevend zouwe gaen ouwe. Ie was t'r be nauwd voe, da ze d'r 'n stiksje van de Zondag bie zouwe pakke en vertoonegen op Zondag Mè de voorzitter stelde 'n gerust mie de verzekerienge, dat 'r nog tied genoegt over zou, schiete om, vóór da 't Zondag was, 'n bitje van de schrik te bekommen Ier op Poeldurp oor je d'r nie vee over praote. Toon de Puut zei: ,,'k baele zakken gereed ligge om voe 't raem van 't achteruus 't angen saevens, want dae bin gin veinsters an. Mè wae da 'k in tied van nood zou motte krupe, dat weet 'k we- rèntig nie. 'n Kelder 'k nie, zoo min as de meeste ier op 't durp. Niks as onder de bèsties in d'n uzen en da 's niks, want as m'n kot in brand vliegt, dan gae de bèsties d'r ok an en dan bin me tóch 't bokje. En in d'n trasbak, dat zou ok nie gae as t'r 'n bitje vee waeter in stieng en a stieng d'r nie vee in: laet ik mie m'n wuuf en vier guus noe is in d'n trasbak krupe Nee, nee, voe de durpen motte ze de gas anvallen mè thuus ouwe, want dan bluuft 'r mè 'n ienkelde kelderbezitter over. Voornaemelik boeren :dus en wat zouwe die motte begunne as aol d' errebeiers dood-egast waere Dat zei de Puut. Nae da 'k uut joe brief op maeke, Jewannes, ei jie d'r nie vee moed op, dat de re- geeregen van de landen d'r belof ten nae zulle komme om in 'n meugelikken oorlog mie gasbom men te werken. En dan dienk je naturelik over de Iteljaanders. Kiek is ier Jewannes, as j' aol je vertrouwen verliest, ja, dan schiet 'r niks meer over. De Volkebond ei in dit geval nie uutewerkt, wat of de menschen d'r van verwacht ten, mè daerom zou ik nog nie graag zegge: „doek noe de Volke bond mè op." Ie is nog gin twintig jaer oud en ie wier op-ericht, toen da 't gebulder van de kenonnen om zoo te zeggen nog deur de locht trilden. Welk verstandig mensch kon verwachte, dat deur de Volkebond noe ineens aolles vrede op aerde zou weze. Dien Bond a z'n gebreken, net zoo goed as aolle menschewerk en da's nie onoverkommelik as de regeeregen van de landen mè begriepe, da 't dan noe tied is om die fouten en tekortkommegen wig te werken en om d'r van te maeken gin praot- gezelschap mie feest op feest, mè 'n werkelikken Bond van de Vol ken. Want ik voe mien geloove nie dat, de Volken over 't aolge- meen zoo oorlogsuchtig bin, as dat de kranten je soms wies zouwe wille maeke. En ik geloove, dat 'n goéd geregelde Volkebond wè de- gelik vee goeds uut kan werke. Ik nog wèl vertrouwen, 't Kristen- dom vecht noe agauw twintig eeuwen voe vrede en voe liefde en voe.... kristelik-eid en nóg bin me d'r belange nie. Mè is t'r daerom in aol dien tied gin groote zegen van uut egae. En één van de takken van d'n boom van 't Kristendom kan de Volkenbond weze en dien tak kan en zal nae mien meenege schoone vruchten draege. En noe d' Iteljaanders dezen oorlog ewonne. Dae zu me vadder over zwiege, want ja, as je dae nae kiekt, dan zou je de moed verlieze. Z' 't ewonne, mè zoo, dat eel de wae- reld d'r foèi tegen zeit, 't Moor- denaerswerk is klaer. Noe stae d'r 'n boel gereed om te zeggen: „zie je 't wè, wat beteekent die Vol kebond noe." Me dan zeg ik: „ze ker, de Volkebond ei ier in dit eeste moeilikke geval nie ebrocht, wat owe me dochte en verwacht ten, mè uut dezen toestand kunne ze leere en dae kan allicht 'n ster keien, "n beteren, 'n gezonderen Bond uut voe d'n dag komme" De keizer van Abessinië is t'r van deur. Wat bin die keizers en d'r soort toch slumme kaerels As de grond te werm wordt, dan zegge ze ajuu en ze maeke, da ze tiedig in 'n aar land in veilegeid komme om idaererremoe te lien Nee, wach mè Dan za je 't nie goed wete. Die negus ei goed voe z'n eigen ezurgd. Ie nam op z'n vlucht mè eventjes onderd en fuuftig kiloos goud mee en twelf- onder kilo zuiver en zeven luuk- sche autoos. En 'k gloove, dat 'r 'n paer wagons mie geld voe z'n ver- zonde wiere. Onderd staele kis ten Vast nie mie ouwe rommel En van te voren eit 'n 'n prachtig uus in Iengeland laete koope. Dae kan 'n in gae weune. En wien za zegge oevee geld dat 'n uut staend' eit op butenlansche banken. M'n dus nie ongerust te wezen, dat 'n an 't een of 't are gebrek zal Slum Vreed En noeHees 'k da ze de konek van Italië, keizer van Abessenië maekten. Wist jie. Jewannes, dat 'r in Italië nog 'n konek was Dae begin ier vee gebrek an drienkwaeter te kom-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9