GOiSCHI COUBANT^ "I SIISÜENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. Krachtiger regeeringsbeleid gewenscht. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" De luchtbeschermings oefeningen. NUMMER 116- DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De omzetbelasting weer onder de raming. Een Fokkerfonds gesticht. Langevielesingel D 197 - Tel. 63 "i Tarief per kilo en per stuk. Optiek- en Fotohandel Lange Delft 34 M'burg LAAT D I T SEIZOEN UW KIEKJES DOOR ONS VAKKUNDIG AFWERKEN BILLIJKE PRIJZEN SOES. ZUID-BEVELAND. M00RB-BEVELAND. ZEEUWSBH-VLAANDEREN W.D. 16 MEI 1936. MIDDELBURGSCHE COURANT ^agb!ad Voor Middelburg, Goes en ageni- .sbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per iwnriani Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie J39 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging do Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—2! regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale? a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 eesatt. Mr. Wendelaar opent de alge- meene vergadering van de Li berale Staatspartij te Utrecht. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht, wordt vandaag en morgen de algemeene vergadering gehouden van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond". De vergadering werd hedenmiddag geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar. In verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in het volgende jaar, schetste spr. de politieke situatie van het oogenblik. Dat in ons land nog maar heel weinig van opleving is te bespeuren, vindt vol gens spr. "voor een belangrijk deel zijn oorzaak daarin, dat Nederland niet li beraal geregeerd wordt. Hij wees te dien aanzien erop, dat het bedrijfsleven niet genoeg vertrouwen kan hebben in deze regeeiririg m£t haar zich steeds wijzigende maatregelen. In de tweede plaats eischt een regeering in liberalen zin vermindering van belastingen in plaats van verzwaring.- De nadruk dient gelegd op herstel van het bedrijfsleven en niet in de eerste plaats op het slui tend maken van het budget. De orde- ningspogingen zullen den staat onbe taalbaar veel geld gaan kosten, waar door de zoo hoog noodige saneering wordt tegengehouden. Een onvermijdelijk gevolg van de vele staatsinmenging is, dat ieder particulier, ieder bedrijf, iedere groep pjrobfeert voor zich van de regeering te verkrij gen wat maar eenigermate mogelijk zal blijken, en dat zoodoende de schijn wordt gewekt alsof het algemeen be lang niet anders is dan de som van al deze particuliere belangen. Weg met al die ingewikkelde crisis maatregelen aldus spr. die niet alleen een zeer belangrijk Bedrag aan salarissen kosten, maar bovendien den zakenman en den boer voortdurend meer lastig vallen met een ambtelijke paperasserij en inmenging in hun be drijfsleven. De heer Wendelaar bestreed fel het economisch nationalisme, dat onvermij delijk leidt tot een vergroot oorlogsge vaar. De oorlogsdreiging is thans zoo groot, dat ons vredelievend volk ge dwongen wordt, groote bedragen ter versterking van zijn verdedigingsmid delen beschikbaar te stellen. Spr. ver heugde zich erover, dat in de liberale gelederen niet het minste verschil van gevoelen heerscht over de noodzake lijkheid van die weermachtsversterking. Hij herinnerde eraan, dat hij onlangs de hoop uitsprak, dat het mogelijk zou blijken, dat te eeniger tijd alle vrijzinni gen de handen ineen zouden kunnen slaan ter verdediging van wat hen ge meenschappelijk het allerbelangrijkste voorkomt. Dit zou alleen mogelijk zijn wanneer de vrijzinnig-democraten ten aanzien van den allereersten plicht van den staat een duidelijk geluid zouden laten hooren. Het was spr. een groote teleurstelling te moeten vaststellen, dat het tot een duidelijk geluid niet is geko men. Onder geen omstandigheden zal hij bereid gevonden worden, om de handen in een te slaan met mannen, die zelfs onder de huidige omstandigheden tegen de aanschaffing van de noodzakelijke weennachtsmiddelen stemmen en zoo doende aan de zonen van ons volk de noodige bescherming onthouden. Spr. wees er voorts op, dat er ook vastheid en duidelijkheid in het re geeringsbeleid moet zijn ten aanzien van de mimtpolitiek. Bij het optreden van het ministerie-Colijn in 1933 verklaarde dit zich voor een snelle en krachtige de- atiepolitiek. De regeering heeft echter niet gedaan, wat zij heeft toegezegd. De kans wordt dan ook met den dag groo- ter dat wij door het dualisme in de poli tiek der regeering juist daar komen, Ws^r z9 zeêt niet te willen zijn. Ziet het kabenet geen kans om zijn ideeën met het parlement tot uitvoering te brengen? Spr. zette uiteen, dat het geenszins beter zou gaan, wanneer en kele sociaal-democpaten in het kabi net werden opgenomen. Het bepleiten van samenwerking met de S.D.A.P. ge schiedt naar sprekers meening door menschen, die in een voortdurende angst voor de dictatuur leven. „Ik ken zoodanige angst niet zeide de heer ende!aar en als ik die wel had, zou ik een bondgenootschap met rood op grond van de ervaring in Duitsch- land juist als een voorbode van de dic tatuur beschouwen. Men zoeke het dan ook niet in een verbreeding van de re- geeringshasis, maar in een krachtiger, energieker, doelbewuster regeeringsbe leid. De concentratie bij het onderwijs be sprekende, zeide spr. nog, dat de christelijke partijen wel mogen beden ken, dat ook het parlement zijn eigen verantwoordelijkheid heeft en dat zij, door het op de spits drijven van een groepsbelang, zeker niet zullen bijdra gen tot een versterking van den eerbied voor onze constitutioneele instellingen. Ten slotte heeft spr, uiteengezet, dat bij ons volk de constitutioneele monar chie het beste past. Laat ons daarom eindigde hij de traditie voortzetten, waaronder Nederland eeuwen lang ge lukkig is geweest. Minister Van Lidth de Jeude over de moeilijkheden, waar mee de regeering te kampen heeft., Hierna voerde minister Van Lidth de Jeude het woord. Hij wilde eenige alge meene opmerkingen maken omtrent de wijze van beoordeeling van het regee ringsbeleid. Elkeen zal willen toegeven, aldus de minister, dat de strijd met on gelijke wapenen moet worden gestre den. Eenerzijds de aanval door vrije cri- tiek, zonder verantwoordelijkheid met een beroep op velerlei zwarigheden, als gevolg van de huidige omstandigheden, waarvoor een willig oor wordt gevon den bij de getroffenen, die uiteraard zeer geneigd zijn verwijten tot de re geering te richten. Anderzijds de verde diging, waarbij de regeering zich ge plaatst ziet voor een reeks van moei lijkheden, zooals men zelden gekend heeft en rekening moet houden met tal van tegenstrijdige factoren op elk ge bied, die dikwijls beletten datgene te doen of na te'laten, waardoor ontstem ming op bepaald gebied zou voorkomen worden. Geen kabinet zal in de gegeven om standigheden kunnen ontkomen aan verwijten, die ook in ruime mate dit ka binet ten deele vallen. Deze toestand wordt verscherpt door de noodzakelijk heid op velerlei gebied in te grijpen. Niemand zal ontkennen, dat in deze benarde omstandigheden de rijen moe ten worden aaneengesloten hetgeen vor dert nauwe samenwerking op breeden grondslag, waaraan meer da nooit be hoefte bestaat en waaraan het huidige kabinet zijn oorsprong dankt. Erkend moet worden, dat uitlatingen van toonaangevende zijde niet wijzen op een zoodanige toenadering van de verschillende bevolkingsgroepen, dat binnen afzienbaren tijd een verbreeding van den huldigen grondslag waar schijnlijk is te achten. Toch wordt be treurd, waar de regeering verplicht is, tot het nemen van zeer ingrijpende maatregelen, en waar het landsbelang een verdere aaneensluiting der rijen dringend behoeft dat de groepsbelangen zulks verijdelen. Eendracht maakt macht, doch deze spreuk verliest hare beteekenis, indien zij slechts aanvaard wordt onder voor behoud, dat eendracht zonder opoffe ring kan worden verkregen. Na deze redevoeringen ging men in huishoudelijke vergadering. Directe belasting blijven een goed figuur maken. De omzetbelasting, die enkele maan den lang haar raming heeft overschre den, vertoont over April weer het beeld waaraan men het vorige jaar reeds was gewend. Zij bleef onder de naming, die vooréén maand f 5,000,000 bedraagt, door slechts f 4.325.802 op te brengen, hetgeen nog minder is dan in April '35 f 4,593 987). Dank zij den goede op brengsten in het eerste kwartaal van dit jaar is het cijfer van de eerste vier maanden van 1936 toch nog hooger dan dat van de eerste vier maanden van het vorige jaar. Van de verdere overige middelen vertoonen de successierechten, de sui keraccijns en de invoerrechten de groot ste verschillen, vergeleken met de op brengst in de eerste vier maanden van het vorige jaar. Suikeraccijns f 1.586,321 minder, de invoerrechten f 1,672,672 méér en de successierechten f 1.789.064 minder. Anders: de sterke mensch moet zich, des noodig, vijanden durven ma ken. Wat de tot op heden op kohier ge brachte directe belastingen betreft, zij zijn in totaal f 5.955.457 hooger dan in dezelfde periode over het vorige jaar. Ter bevordering van de oplei ding tot vliegtuigbestuurder, vooral met het oog op de defen sie. Antonie Fokker stelt f 109,0C9 ter beschikking. Naar wi'. vernemer heeft de bekende vliegtuigbouwer Antonie Fokker, direc teur van de N.V. Nederlandsche vlieg- tiugenfabriek te Amsterdam, ter gele genheid van het feit, dat het heden 16 Me;, 75 jaar geleden is, dat hij op een door hemzelven ontworpen en gebouw 1 vliegtuig de voor het verkrijgen van het brevet van vliegtuigbestuurder ver- eischte proeven aflegde, besloten een Nederlandsche stichting in het leven te roepen, die zich onder den naam „A. H. G, Fokker-fonds" ten doel stelt: het be vorderen van het opleiden binnen den kortst mogelijken tijd van een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders tot vliegtuigbestuurder zulks in het bijzonder in verband met het belang, dat de nationale defensie heeft bi; een krachtige versterking van de reserve aan vliegtuigbestuurders door een aantal Nederlanders, die voor een op leiding tot vliegtuigbestuurder geschikt zijn te achten, geheel of gedeeltelijk te gemoet te komen in de kosten aan zu'k een opleiding verbonden. De heer Fokker heeft een bedrag van f 100.000 als grondslag van het fonds ter beschikking gesteld. Middelburg (Ingez. Med.) PRIJZEN VAN DEZEN TIJD. Bij de publieke verkooping door no taris Verbist uit Hontenisse bracht de bekende Petrushoeve in den Prosper- polder onder Clinge, groot 33.69.19 ha de som van 54.100 op. Als onze lezers dit blad ontvangen, zal de luc)htbeschermingsoefening in vollen gang zijn. De meeste krijgen hun krant zeker voor de avondoefening in hun bezit. Wij willen daarom er hier nog eens met klem op wijzen, dat men thans niet alleen moreel verplicht is aan deze oefening, die de overheid wensche- lijk en noodzakelijk acht, alle mogelijke medewerking te verleenen, maar men is daartoe ook wettel ij k verplicht en opzettelijke belemmeringen van an ders te bereiken goede resultaten, zou iemand met den strafrechter in aanra king kunnen brengen. Daarom nog eens de volgende wenken: I. Sluit Uw huis van avond naar alle zoo af, dat er geen enkele lichtstraal naar buiten uitstraalt. II. Moet U niet dringend op de straat of op den weg zijn, blijft dan in Uw wo ning tot het sein gegeven is, dat de luchtaanval geëindigd is(het luiden der klokken). III. Moet U per rijwiel of auto of ander voertuig op straat komen, of doet U dit gewapend met een zaklantaarn, zorg dan eerst dat Uw lichten met blauw papier zijn afgedekt, wat U te Middel burg o.a. op het politiebureau gratis kunt bekomen. IV. Helpt hen, die na het eindigen van de oefening op straat werkzaamhe den moeten verrichten door het laten schijnen van het licht uit Uw woning of winkel op straat, want het zal dan nog eenigenv tijd duren voor de straatver lichting weer ontstoken is. In één woord helpt allen mede om de LEO HELDER (Ingez. Med.) oefening zoo goed mogelijk te doen sla gen. Men meldt ons nog: V Na afloop van de luchtbescher mingsoefening zal hedenavond het elec- trisch licht op Walcheren en de beide Bevelanden, om de minuut afzakken en weer opleven ten teeken, dat het lucht- gevaar geweken is. Rijkspostspaarbank. In April 1936 zijn hier ter stede op spaarbankboekjes ingelegd f 69,481 en terugbetaald f 80,423. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 10,941. De openbare bewaarschool. Op de dezer dagen gehouden verga dering van de afdeeling Goes van „Volks onderwijs", werd besloten tot stich ting van een fonds, waaruit de meerdere kosten betaald zullen worden, die ont staan door het bezoeken van kinderen beneden de 4 jaar aan de openbare be waarschool. Zulks in verband met een indertijd door den Raad genomen be sluit en de aanstelling van een extra onderwijzeres aan de openbare bewaar school. Voorts werd besloten, bij voldoende deelname, per autobus den Landdag te Valkenisse te bezoeken. WALCHEREN. AAGTEKERKE. Met ingang van Maandag 18 Mei a s. is tot volontair ter gemeente secretarie benoemd de hr J. Bakker te Vlissingen. KOUDEKERKE. De collecte voor het Reclasseeringswerk bracht op het dorp f 30,50 en op het Zand f 12 72 op, totaal dus f 43. WESTKAPELLE. Vrijdagavond is door den burgemeester alhier in de openbare school een vergadering belegd met het doel tot een organisatie van den lucht beschermingsdienst te komen, De verga dering was bezocht door 40 personen, w.o. leden van den brandweer en Eer ste Hulp bij Ongelukken. Hoofd van den dienst is de heer B. Louwerse. Na een breedvoerige uiteenzetting besprak deze de heden Zaterdag te houden oefenin gen, waarbij hij vooral wees op de nood zakelijkheid, dat de burgerij zooveel mo gelijk medewerkt door o.a. te zorgen, dat geen licht uit de huizen of op straat aanwijzing kan geven aan de vliegtui gen. Bovendien werd aan de leiders van den dienst hun taak opgegeven. Verschillende vragen en opmerkingen werden gedaan, die beantwoord werden. Op uitnoodiging van den burgemeester gaven zich staande de verg. een 20-tal leden op voor een op te richten ver eeniging voor luchtbescherming'. De contributie bedraagt minimaal 10 cent per jaar. IERSEKE. Vrijdag vergaderden de ingelanden van den Molenpolder. De rekening over 1935'36 sloot met een batig slot van f 279. (Ontvangsten f 1730, uitgaven f 1451). De begrooting 193637 sloot in ontvang en uitgaaf op f 1722. Het dijkgeschot is vastgesteld op f 30 per ha. Wederom hebben een tweetal oestermaatschappijen hun personeel ont slagen. De malaise in de oestercultuur vreet steeds dieper door. Het aantal werkloozen dat nu reeds bijna zoo groot is als in Goes breidt zich meer en méér uit. Het is te hopen dat de kleine vaart op België voor de kleine mosselver- koopers niet wordt gesloten daar dan wederom een kleine 100 man werkloos zouden worden. RILLAND-BATH. Vrijdagavond hield de Luchtbeschermingsdienst alhier een vergadering, waar alle inwoners van Rilland-Bath vrijen toegang hadden. Ve len hadden aan de oproep van het hoofd van den dienst gehoor gegeven, zoodat Mid'burg 16-V-'36 Vrijdag hoogste lucht temperatuur 23.2 °C; (73 °F); laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.5 °C; 12 h 21 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 766 mm; laag ste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.7 mm te Hernösand; laagste 755.4 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond: Matige Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens gerin ge kans op onweer in het Zuiden, in het Noorden iets koeler. Zon op: 5 h 05; onder 20 h 48. Licht op: 21 h 18. Maan op: 2 h 38; onder: 5 h 16. N.M.: 20 Mei. Zon op: 5 h 04; onder 20 h 50. Licht op: 21 h 20; Maan op 2 h 57 onder: 16 h 41. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. 16 10.03 22.24 3.57 16.32 Zo. 17 11.05 23.26 5.06 17.31 Ma. 18 11.59 24.20 6.07 18.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. 16 11.32 24.02 4.50 17.38 Zo. 17 12.48 6.01 18.37 Ma. 18 1.15 13.49 7.04 19.30 een talrijk publiek aanwezig was. Als spreker trad op de heer J. G. Eckhardt volontair ter secretarie alhier, die sprak over de collectieve bescherming en de taak van den burger in dezen. Hij Be sloot de aandachtig aangehoorde rede met de woorden: Ieder Nederlander, die kan en niet uit hoofde van een of an dere dienst verhinderd is, moet zijn steun geven aan den luchtbeschermings dienst, want doet hij dat niet, dan ver zaakt hij zijn plicht en is hij den naaffl van zijn land onwaardig. KRUININGEN Als bijzonderheid kan worden gemeld dat er in den poldef Kruiningen een patrijzennest is gevon den met 28 eieren. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond kwam het crisiscomité voor het laatst in vergadering bijeen. Er werd besloten een nieuwe vereeniging op te richten, die zal voortgaan met het steunen van behoeftige gezinnen en personen. De naam der vereeniging luidt: „Nood fonds". De nog in kas aanwezige gelden werden overgedragen en de bestuurs functies bleven onveranderd. OOSTBURG. Jl. Donderdag' maakten een 50 a 60 tal leden der vereeniging „Ceres" een welgeslaagde excursie per autobus, over Antwerpen naar Breda, waar o.m. een bezoek gebracht werd aan de fabriek der N.V. Artsilk en aan de Hero-fabriek. Zij werden daar zeer welwillend ontvangen en mochten de voldoening smaken een en ander onder geleide met de noodige voorlichting te bezichtigen. OOSTBURG. E. D. te Oostburg, bezig met landbouwwerk (rolblok) had Don derdag het ongeluk op een gegeven oogenblik met de hand beklemd te ta ken in de Ljn, met gevolg, dat het eer ste lid van een duim hem werd atg'erukt. OOSTBURG. De afdeeling ,Floralia" alhier van de Mij. tot Bevordering van Ooft- en tuinbouw hield, Vrijdag, een vergadering, waarin de rekening -over

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1