'AKKERTJES NIEMEIJERI Zoo'n Kiespifn BUITENLAND. SPORT. AFLOOP AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKEN STAND. RECHTSZAKEN. om het uit te schreeuwen.... DUUSCHLAND. ENGELAND PALESTINA DE ONTWIKKELING VAN DEN ASFALTWEG. 6 j, rKDffü2 en Ifwz de beAée in alle pci/zen AGENDA 'ïaluurlijk kan alleen de landails Uw zieke nes beter maken. Maar 's nachts, als de rijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Jw werk niet naar hem toe kunt gaan: f9eem dan één of twee van die onmiddellijk ■werkende "AKKERTJES", die U van Uw pijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke- ling weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje 'AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenooten onschatbare diensten bewijzen. AKKERTJES zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als -Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden- rijn, Rneumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater". Overal verkrijgbaar Per 12 stuks 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont AKKERiCACHETS (Ingez. Med.i JAPANSCH GARNIZOEN IN NOORD- CHINA VERSTERKT. Japansche versterkingen van het gar nizoen in Noord-China zijn gisteren te Tientsin aangekomen. Via Tsjing Wang Tao trokken 1700 man de stad binnen. Het grootste deel blijft te Tientsin ge stationeerd, doch een deel gaat door naar Peiping. Het Japansche ministerie van oorlog verklaarde, dat besloten is de Japan sche troepen in Noord-China te ver sterken, omdat de Japansche autoritei ten sterk geïnteresseerd blijven bij den toestand in Noord-China, vooral door de activiteit van communistische ben den en de anti-Japansche organisaties in het gebied van Peiping en Tientsin. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN HITLER EN DEN ENGELSCHEN GEZANT. Gisteren heeft de Engelsche gezant te Londen, sir Eric Phipps, een onderhoud met Hitier gehad. In Britsche diploma tieke kringen wordt het diepste stilzwij gen bewaard omtrent dit onderhoud. Door dit stilzwijgen komt men tot verschillende veronderstellingen. Zoo spreekt men over de mogelijkheid van het bezoek van een Engelsch minister aan Berlijn. Ook wordt gezegd, dat sir Eric andere punten aanroerde, dan in de befaamde vragenlijst van Eden, in verband waarmee het onderhoud plaats vond, zijn genoemd, n.l. economische en koloniale kwesties. Het eenige, wat men in Duitsche krin gen verklaarde, is dat de rijksregeering zoo spoedig mogelijk zal antwoorden op de Britsche vragenlijst. Het bezoek van sir Eric is dus een onmiddellijke voor bereiding tot het antwoord. TWEE TSJECHO-SLOWAKEN WEGENS HOOGVERRAAD VEROORDEELD. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft de Tsjechoslowaaksche onderdanen, Al- fons en Josef Boehm, resp. veroordeeld tot levenslang en acht jaar gevangenis straf, wegens hoogverraad. DE VEROVERAAR VAN PALESTINA OVERLEDEN. T 'n zijn woning te Londen is gisteren '^-jarigen leeftijd veldmaarschalk -ord Allenby plotseling aan een hart- aandoening overleden. Slechts 14 dagen geleden verwekte de oude veldmaar schalk eenig 0p2ien door het houden van een zeer pacifistische rede bij zijn benoeming tot rector van de Universi- eit van Ldinburgh, waarin hij vooral pleitte voor erkenning van het inter na ïonahsme als beginsel van betrekkin gen tusschen de beschaafde volkeren, en voor vestiging van een internationa le politiemacht om het gezag van den Volkenbond te versterken. Allenby trad op jeugdigen leeftijd in iet regiment Inis Killing dragonders en maakte reeds als kapitein den boeren-' oorlog" mee. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij generaal der cava- ,e.rie- a ^en slag aan de Marne* werd 'j bevelhebber van het vijfde leger corps en daarna van het derde waar mee hij het geheele groote Somme-of fensief van 1917 bijwoonde. In Juni van dat jaar werd hij naar Palestina, dat toen nog Turksch was gezonden om het oppercommando van Sir Archibald Murray over te nemen Hij bracht drie maanden door op de grenzen van Palestina en Egypte, omdat de weersomstandigheden zich niet leenden voor militaire actie. In deze drie maanden werd deze actie echter grondig voorbereid. Allenby reorgani seerde het oppercommando, regelde de verbindingen en bracht zijn eigen hoofd kwartier van Cairo naar het front in de buurt van Rafa over. Bovendien wist hij hêt klaar te spelen de Turken gehee onkundig te houden van zijn plannen zoodat de eerste aanval van de Engel- schen zoowel wat plaats als wat tijd be treft, de Turken volkomen verraste. De actie begon met een zeer intensief bom bardement van Gaza, waardoor de Tur ken klireuft reeds genoodzaakt waren hun reservetroepen in den strijd te brengen. In dien tusschentijd bereidde Allenby zijn grooten aanval op Bershe- ba voor, die op 6 November van dat jaar plaats vond en die een volledig suc ces werd. De Turken waren gedwongen zich terug te trekken en Allenby wist de achtervolging van den vijand zoo goed te leiden, dat deze zich in twee groepen splitste, zoodat Allenby na den val van Jaffa, zoowel actie kon voeren in de richting van Jeruzalem als dieper het binnenland in. In December viel Je ruzalem. De verdere actie van Allenby were hierna onderbroken onjdat de crisis in den wereldoorlog het noodig maakte een groot gedeelte van zijn troepen naar het Westelijk front te zenden. Wel kreeg Allenby toen nieuwe troepen uit Indië en Mesopotamië, doch hij had geruimen tijd noodig om deze troepen te trainen. In September 1918 kon hij zijn actie her vatten en hij begon met twee aanvallen een langs den Oostelijken oever van den Jordaan, doch deze aanval was meer een schijnmanoeuvre, want tegelijkertijc volgde een nieuwe actie langs den ande ren kant. In den nacht van den 18en op den 19en September werd het beslissen de gevecht geleverd en hierna gingen de Turken over tot een massale vlucht naar het Noordoosten. Bij de achtervolging van de Turken werden eerst Damascus en vervolgens Aleppo bezet. De door braak van de Britsche cavalerie naar Aleppo, waardoor de Turksche verbin- dingslinies werden doorgesneden, was een meesterstuk. De veldtocht van Al lenby in Palestina is terecht befaamd ge worden en Allenby werd als belooning tot veldmaarschalk genoemd. Zijn cam pagne in Palestina legde den grondslag tot de uitputting en spoedigen afval van Turkije en dus indirect tot de instorting van het Salonikifront. Na den oorlog werd Lord Allenby Hoo- ge Commissaris in Egypte, waar hij ook gelegenheid vond zijn groote militaire en civiele capaciteiten te ontwikkelen; na zijn pensioneering trad hij in de laat ste jaren in woord en geschrift in Enge land op voor den wereldvrede, de ver zoeningspolitiek en den Volkenbond. (N. R. C.) DE JOODSCHE BEVOLKING VLUCHT UIT OUD-JERUZALEM. Onder bescherming van de politie ver laten vele Joden de laatste dagen de Mohamedaansche wijk van Jeruzalem Gisterochtend werd het lijk van een vermoorden Arabier gevonden, waar door een nieuwe spanning ontstond, de onrust onder de Arabische bevolking stijgt, In een vechtpartij werd een Jood ernstig gewond. Ook in de nieuwe wij ken hebben verscheidene Joodsche win kels gesloten. De orde wordt door een sterke troe penmacht gehandhaafd. Pantserwagens patrouilleeren door de straten. De staat van beleg in de oude stad Jeruzalem en Jaffa duurt voort. Hoewel elders slechts kleinere onge regeldheden hebben plaats gehad, wordt verwacht, dat in geheel Palestina de staat van beleg z,al moeten worden afgekon digd. TWEE MAANDEN TEGEN CHAUFFEUR GEëlSCHT. In den vroegen morgen van 16 Febr, is te Haarlem een auto in het Spaarne ge reden. Van de drie inzittenden wisten de 27-jarige koopman P. B. en de 26- jarige G. van der B„ beiden uit Enkhui zen, zich uit de auto te bevrijden en den wal te bereiken. De 25-jarige mej. E. van H., uit Haarlem, evenwel verdronk. Het gezelschap had tot 5 uur in den morgen in een cabaret feest gevierd. Na afloop daarvan had de koopman B. eerst zijn meisje naar haar woning gebracht, waar na hij met zijn vriend mej. van H. thuis zou brengen. Tengevolge van onbekend heid ter plaatse reed B. op de Turfmarkt in plaats van linksaf te slaan rechtuit 't water in. Bij onderzoek bleek dat beide heeren tijdens het nachtfeest bier en alcoholhoudende dranken gebruikt had den. Getuigen verklaarden dat verdach te zeer kalm en zonder slingeren reed. Verdachte zeide zich volkomen normaal te hebben gevoeld. Omdat de straat lantaarn aan den overkant zich op één lijn bevond met de lantaarns in de straat waar verdachte reed, had hij gedacht dat hij rechtuit moest. Voorts belemmer de een motregen het gezicht. De Off. van Justitie beaamde de on gunstige situatie ter plaatse, maar hij meende dat door het drankgebruik de opmerkzaamheid en de waakzaamheic bij verdachte verslapt waren. Spr. eisch te 2 maanden gevangenisstraf. Dr. Nellensteyn, directeur van het Rijkswegenlaboratorium, spreekt voor de Asfaltwegen bouwers te Middelburg, De Asfaltwegenbouwers, vereenigd in de Vereeniging voor bitumineuze wegconstructie, hebben ditmaal hun jaarvergadering in Zeelands hoofdstac gehouden, niet zoozeer naar wij vermoeden omdat men in onze pro vincie in een echt asfaltwegennet zou zitten, als wel, omgekeerd, omdat het nuttig werd geacht aan den asfaltweg en zijn groote voordeelen van stofvrij heid, waterdichtheid en vrijwel onder houdskostenloosheid in Zeeland eens wat meer bekendheid te geven De voorzitter der ver., de heer J Prins van de Ned. Basalt Mpij uit Zaandam, heeft in het bijzonder den vertegenwoordiger van den minister van defensie, den kolonel der génie J. C. Hardeman uit Breda welkom gehee ten, om daarna het woord te geven aan dr ir. F. J. Nellensteyn, directeur van het Rijkswegenlaboratorium in Den Haag, tot het houden van een voordracht over De ontwikkeling en vervolma king van den asfaltweg, Dr. Nellensteyn begon met erop te wijzen, dat hij dit contact met de Ne- derlandsche asfaltwegenbouwers zeer waardeerde, aangezien hij ervan over tuigd is, dat de beste wegenbouw kan worden bereikt door een goede samen werking van de Directie met de man nen uit de praktijk. Het technisch gedeelte behandelt de afdekking van wegen met een asfaltdek laag volgens de warme mengmethode, het aanbrengen dus van een laag ter dikte van 5 a 6 cm. van asfaltbeton of een ander asfaltmengsel. Wat is asfaltbeton? Asfaltbeton is een mengsel van steen slag met arfaltmortel, evenals cement beton een mengsel is van steenslag met cementmortel. Het mengsel van asfalt beton heeft dit voordeel, dat het plastisch blijft en dus geen krimpscheur- tjes kan vertoonen. De asfaltmortel bestaat uit zand in verschillende korrelgrootte en asfalt. De grofdicht-asfaltbetonconstructie berust op het volgende principe; een steenslaggeraamte wordt opgevuld met een asfaltmortel zoodanig, dat de groote holle ruimtes zijn opgevuld met kleinere steenslagkorrels, de overblijvende holle ruimtes met grove zandkorrels enz. Het asfalt omhult alle deeltjes en kit deze hecht aaneen. Zoo maakt men het grofdicht asfalt beton, het ,,grof' slaat op het steen slag, dat ter grootte van maximaal tot 2 Yi cm. voorkomt, het „dicht" op het mengsel, dat door de verschillende korrelgrootte der deeltjes één dichte, homogene massa vormt. Men krijgt een stabiel wegdek, wan neer men neemt: 60 steenslag 30 zand 10 vulstof (zeer fijn neutraal poeder) 6,75 asfalt. Houdt men in het oog, dat op Pro vinciale- en Gemeentewegen zeer veel grofdicht asfaltbeton wordt toegepast, dan blijkt wel duidelijk, van welk be lang deze constructie voor den Neder- landschen wegenbouw is. Ze vormt een veilige constructie, die aan hooge eischen voldoet, wat betreft de aanleg- en onderhoudskosten, duur zaamheid en stroefheid, kleur en vlak heid. Ook op andere asf altmengsels als To- peka, een fijn asfaltbeton met 30 steenslag, op de fundeering van den weg, die bij nieuw aangelegde wegen 'n rol speelt, werd ingegaan. De beste fun deering voor een asfaltbetonweg blijft nog altijd een goed ingereden oude weg. Door het aanbrengen van een asfalt betondeklaag staat men weliswaar voor hoogere aanlegkosten, doch men be reikt aanzienlijke besparing op het on derhoud der wegen. Aan de hand van een groot aantal fraaie lantaarnplaatjes werd de berei ding van het asfaltbeton en, het aan brengen ter plaatse op het doek ge bracht. Daarna volgde een aantal uitgevoerde wegen, waarbij wel tot uiting kwam de enorme toepassing van dit materiaal, bijv. in de Provincie Friesland voor niet minder dan een bedrag van f 4 millioen, in den Haarlemmermeerpolder alleen in 1935 180.000 m2, door den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland de wegen in de polders bij Nieuwkoop, in het Westland, op Goeree Overflakkee enz., in de Provincie Noord-Brabant, Noord- Holland, Gelderland enz. enz. De druk bezochte vergadering be loonde dr. Nellensteyn aan het eind van zijn lezing met een warm applaus, waarna door verschillende sprekers verschillende vragen werden gesteld die de spr. beantwoordde. VQETBALPROGRAMMA. Het programma voor Zondag is als volgt: Kampioenschap van Nederland: Be QuickFeyenoord; N.A.C.Ajax. Promotiecomp. 2e kl. Afd. I: VeloxDos. Afd. II: C.V.V.—H.F.C. Afd. IV.: T.S.C.—Willem II; Noad— Palemig. Afd. V; HeerenveenAchilles. Zuid. 2e ki. A: ZeelandiaR.B.C.. Promotiecomp, 3e klasse; De ZeeuwenHulst; Dosko-Boeimeer. 3e klasse A: OostburgSluiskil. 3e klasse B: Goessche BoysEiland Boys. Vlissin gen 2Middelburg 2. Z. V. B,: Zaterdag ArnemuidenS.M.Z. Zondog, adspiranten: Middelburg B Zeelandia; De ZeeuwenMiddelburg A le kl.: C: Oostburg 2Groede. 2e kl. B. HeinkenszandEllewouts- dijk. 2e Kl. D,: Breskens 3Schoondijke 2 Oostburg 3SC.D. 1. ONTVANGEN BOEKEN.. „Het leven van Vincent van Gogh roman door Irving Stone. Geaut. ver taling door mevr. L. J. A. M. Berkhout- Willemse. Band en omslagteekening door B, Mohr. De Amerikaansche schrij ver heeft in dezen roman den Neder- landschen kunstenaar Vincent van Gogh als hoofdfiguur gekozen, zijn leven en werken en de onbeantwoorde liefde. Wij volgen Vincent in zijn jaren, door gebracht in Den Haag en in het koor- lijke Brabantsche land, waar hij moei zaam zijn kunst ontwikkelt. Dan stort hij zich in het Parijsche kunstleven, van- waaruit hij later naar het oude Florence trekt. Het boek verscheen bij de N.V Hollandia-Drukkerij te B a a r n. Beknopt verklarend zakwoorden boekje der Nederlandsche taal in over eenstemming gebracht met de gewijzig de spelling. Met een kort overzicht van de spelling, samengesteld door dr. P. Koster en dr. F, G. Schuringa. Derde druk. Uitgave W. Versluis U.M. te Am sterdam. Notaris J. L. van der Harst heeft ten verzoeke van de familie Huijsman publiek verkocht: een huis en tuin me', steenen varkenshok en kippenhok te Biggekerke aan den straatweg naar Koudekerke B 54, groot 3,85 a Kooper werd A. Bakker, di ecteur stoomtram Walcheren te Koudekerke, voor f 1580. Z i e r i k z e e, 14 Mei, Ter graan- beurs geen noteering en aanvoer. Kip eieren (grooth. pr.) 2.20; id. (kleinh. pr.) 2.102.30; Eendeieren 1.70 2.10; Ganseieren 44.10; Kalkoen eieren 4 alles per 100 stuks. Boter 0.600.68 p, pd. Middelburg. Bevallen: A. Batus-Joziasse d. Overleden: A. de Vos 35 j., geh. met J. Houterman; J. Sturm, 81 j. wed. E. P. Koster; P. v. d. Ende 15 j, ongeh. d. Ondertrouwd: D. P. v. d. Weele 29 j. en J Grootjans 28 j.; A. Zeeveld 28 j. en W. M. A. de Vos 29 j.; C. Karelse 25 j- J. Barentsen 20 j. Getrouwd: J. K. Biesma 27 j. en J. J. Mantz 24 j. Goes. Getrouwd: A. Tierie, j.m. 29 j. en C. A. Mol, j.d. 27 j. J. Harinck, jm. 22 j. en C. Braam, j.d. 26 j. E. Bogaard, jm. 27 j. en P. Roose, jd. 22 j. Overleden: A. M. Sampon, 77 j., we duwnaar van E. M. van Liere. (D.Z.) Vlissingen, Van 1114 Mei. Ondertrouwd: R. W. du Pont, 43 j. en C Jonckman, 42 j. Getrouwd: K. Prins, 29 j. en J. Groe-- nendijk, 26 j.; P. G. Swennen, 28 j. en G. de Jong, 31 j; W. van de Guchte, 26 j. en I. de Jong 26 j. Bevallen.' A. M. van der Linde, geb, Castel, z.; J. M. van Splunder, geb. iuijper, d.; P. A. de Vos, geb. Schun- selaar, z J. Prince, geb. van den Driest, d.; L. J. Selen geb. Brug'geman z. Overleden: H. S. J. Snoek, 88 j., wed. van A, Touw, M. J. Albus, 89 j., wed. van L. P. F. Beijé. (V.C.) Souburg- Van 613 Mei. Ondertrouwd: W. P. Klijn, 24 j. en J. de Wijze, 29 j. Bevallen: C. Jagt, geb. Poot d. Overleden: M. Marinisse 78 j., man v, W. Roose. (Nbld.) Ze geuri je tegemoet, zegt Dora, en ze smaakt naar meer. (Ingez. Med.) ■r* APOTHEKEN. Van Zaterdagavond 9 uur lot Woens dagavond 8 u af is te Middelburg des nachts en Zondag den geheelen dag geopend de apotheek-Van de Garde, K. Noordstr.; van Woensdagavond 8 uur tot Zaterdagavond 9 uur is des nachts en Donderdag (Hemelvaartsdag) geopend de apotflfeek-Nonhebel, Korte Delft. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen en andere bijeenkomsten. MIDDELBURG, Dl 12ZA 16 Mei- Tent. Kerken en Buitenpl. op Walch. „Nehalen- nia" 13,0017,00 h. ZA 16 Mei- Luchtbeschermingsoefening, 14,40 h.16,40 h. en 21 40 h. 23,15 h. Dl 19 Mei- Alg. Ledenverg. Ver. „Pro Juventute"; Gerechtsgeb. 16,00 h. Dl 19 Mej. Uitv. „Hosanna"; Concertz. WO 20 Mei, Zangspel „Lentebloemen", Cath. van Rennes, t b. T B.C. Schuttersh. 19,30 h. VR 22 Mei. Fritz Hirsch Operette „Es war einmal ein Musikus"; Schut tershof 20,15 h. ZO 24 Mei, Abdij-Uitvoering Middelb. Muziekkorps 1213,00 h. MA 25 Mei, „Boefje" Rotterd. Hofstad- tooneel, Schuttershof 20,15 h. DO 28, VR 29 en ZA 30 Mei. Verkeers- dagen V.V.V.V, VR 29 Mei, Molenwaterconc. Middelb. Muziekkorps 20,00 h, ZO 31 MeiMA 1 Jun, 2 d. afst Mar- schen Z W.V. WO 17 Jun, Aig. Zomervcrg. der Z.L.M. DO 18 Jun. Fokveedag der Z.L.M.Wei de naast „Griffioen". Dl 23 Jun. Openb. eerste zitting Prov. Staten, 14,00 h. DO 25 Juni, Paardenmarkt. MA 3ZA 8 Aug. Kermis. MA 3ZA 8 Aug, Revue Gezelschap met Buziau; Schuttershof. DO 27 Aug. Jubileum feesten t. v. 45 j best. „Medioburgum". GOES. VR 15 Mei, Conc „Euphonia", Gr. Mrkt. 20,30 h. ZA 16 Mèi. Distr. Lipleeswedstr. Ver- Slechth.; „Centraal" 14,30 h. DO 21 Mei, Intern. Festival Acc. en Mondorg. Ver.; P. Boomgaard (Zwartsluisje). WO 27 Mei. Conc, Toonkunst „Die Le gende von der heiligen Elisabeth"; Prins van Oranje 20,00 h. DO 28 M^i Conc. „Hosanna", Gr. Markt 20,30 h. DO 25 Jun. Conc. .Hosanna", Schut tershof 20,30 h. VR 10 Jul. Conc. „Euphonia", Schut tershof 20,30 h. DO 23 Jul. Conc. „Hosanna", Gr, Markt 20,30 h. DO 13 Aug. Conc. „Hosanna", Gr. Markt 20,30 h. MA 31 Aug- Conc. „Euphonia", Gr. Markt 20,30 h, VR 11 Sep. Conc. „Euphonia", Groote Markt 20,30 h. Dl 18Dl 25 Aug. Kermis. BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 15—DO 21 Mei; „Begeerte" en „College Rhythm", 20,00 h ZO matinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 15DO 21 Mei: ,,'t Was 1 April" en „Sisters un der the Skin", 20,00 h„ ZO ma tinée 15,00 h., ALHAMBRA, Vliss., VR 15—DO 21 Mei: „De bonte sluier" en „Too much Harmony". LUXOR, Vliss.> VR 15—DO 21 Mei: „Wolvenbloed" en „Liebeslied". ALGEMEEN: VR 15 Mei- Demst. Wiedmach. Werkt, comm. Z.LM.; Wilhelminapolder; 14,00—16,00 h. DO 21 Mei. Concours-Hippique, te Breda. DO 21 Mei. Landdag „Volksonderwijs"; sprs. Posthumus en Klaas de Vries te Valkenisse 14,00 h.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7