23.- T(reyi nborg De verdediging van Nederlandsch-lndië. Zo ZEELAND. Waarborg- Costuum Waarborg -costuums alléén bij Er komt schot in de zaak. om Besmettelijke ziekten- In de week van 3 tot en met 10 Mei kwamen in onze provincie voor 5 gevat !en van roodvonk, nl. 4 te Ierseke en 1 te IJzendijke. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten", waarvan het doel is de gezin nen in Zeeland geldelijk te steunen, als een lid in de stichting „Vrederust" ver pleegd moet worden, hield Donderdag in het Militair Tehuis te Middelburg de algemeene jaarvergadering onder lei ding van den vice-voorzitter ds. W. Reus te Westkapelle. Na de gebruikelijke opening en het le zen van een gedeelte uit de H. Schrift herdacht hij den overleden penning meester L Melse te Serooskerke, die van de oprichting der vereeniging af zijn beste krachten er aan heeft gegeven Eveneens herdacht hij den heer L. W. B A, Mulder te Ovezande, die om gezond heidsredenen zijn ontslag als bestuurs lid heeft genomen. De heer Mulder heeft van de oprichting af als voorzitter voor de vereeniging geijverd, Hem werd in zijn lijden Gods vertroosting toege- wenscht. Uit de jaarverslagen van den penning meester en den secretaris bleek o.a. dat in het jaar 1935 voor 14 personen onder steuning werd verleend met bedragen van 150 tot 200. De vereeniging telt thans 1527 leden, waaronder 32 diaco nieën en 2 burgerlijke armbesturen. De aftredende bestuursleden J. Coumou en I, Cappon werden herkozen. In de va cature L. Melse werd gekozen de heer B. J. de Meij te Ritthem; in de vaeature L. W. B. A. Mulder de heer J. A. Do- minicus te Wemeldinge. De bestuurs functies zullen later verdeeld worden. Besloten werd, dat de commissie tot het nazien der boeken zal bestaan uit 3 leden, waarvan elk jaar één lid aftreedt. BLOEIEND BEVELAND. In bet Meinummer van „The Lloyd Mail", orgaan der S.M. „Rotterdamsche Lloyd", komt een artikel over „Bloeiend Beveland" voor van de hand van den heer G. Houtekamer te Kloetinge, se cretaris van de Prov. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De schrijver geeft in het kort aan de pracht der bloeiende boomgaarden in het Goesche land, die steeds meer belangstelling trek ken, ook van buiten de provincie. Bij het artikel zijn twee foto's afge drukt, waarvan speciaal die van „Kloe- tings fieren toren, als baken in Beve- lands bloesemweelde", bijzondere aan dacht verdient. MfóDELBURCu Pro Rege. De afdeeling Middelburg van de Na tionale Vereeniging „Pro Rege" kwam Woensdagavond in jaarvergadering bij een onder leiding van den heer P. van Sluijs. De bovenzaal van het Chr. Te huis voor Militairen was gevuld met jongelui van de S.D.O.A., militairen uit Vlissingen en leden van burger „Pro Rege". Flink was het vorige jaar gewerkt Dit bleek uit het jaarverslag; ook uit wat gerapporteerd werd door de propa ganda-, ziekenhuis-, recruten- en B. V. L.-commissie. Burger-,,Pro Rege' telt momenteel 147, militair „Pro Rege" 30 leden. Gememoreerd werd de zoo mooi geslaagde kerstfeestylering in de kazerne, H&'rtelijk is de samenwerking tus- schen de burgerlijke en de militaire af deeling, eveneens die tusschen het be stuur van het tehuis en „Pro Rege". Verschillende afgevaardigden, o.a van den kerkeraad der Hervormde Ge meente en van de Geref. kerk, voerden 't woord. Ernstige en luimige voordrachten zoo wel als gezamenlijk gezongen liederen zorgden voor afwisseling. VLISSINfiEN. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Volgens het jaarverslag over 1935 van de vereeniging voor ziekenhuisverple- ging was dat een rustig jaar. Het totaal aantal leden daalde van 12000 tot 11995, Het aantal ziekenfondsleden steeg van 9214 tot 9259 en het aantal niet-zieken- fonds leden daalde van 2786 tot 2736. In de beide te Vlissingen gevestigde vereenigingen zijn tusschen de 14000 en 15000 zielen aangesloten wat op een bevolking van nog geen 22000 inwoners zeker een respectabel aantal is. Er zijn voor rekening der vereeniging opgenomen 368 patiënten met 6342 ver- pleegdagen of gemiddeld 17,2 dag per verpleegde. De kosten bedroegen 22308 of gemiddeld 3.52 per dag. Van de opnamen waren er 167 met 2802 dagen in „Bethesda", 184 en 3128 dagen in 't „St. Josephziekenhuismet als kosten gemiddeld per dag resp. 3.69 en 3.46. In 1934 was het aantal op namen 397, het aantal verpleegdagen 6401. WALCHERER. VERKEERSONGEVAL. VEERE. Donderdag is op den Veer- schenweg een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer H. alhier reed op zijn motorfiets naar Middelburg en moest uitwijken .voor een groentenkar, die hij achterop reed, waar de weg op verscheidene plaatsen is opgebroken geweest en dientengevolge niet gelijk ligt, terwijl overal veel zand het slipgevaar grooter maakt. Het gevolg van zijn manoeuvre was, dat hij met zijn motorrijwiel uit gleed en viel. Mevrouw H„ die op de duo zat, kwam zoo ongelukkig terecht, dat haar een arm uit het gelid werd ge rukt. De heer H. kwam met den schrik vrij, hoewel de motor bovenop hem lag. De heer en mevr. H. werden naar Veere gebracht, waar dr. Taytelbaum het .raadzaam vond haar naar het gast huis te Middelburg te vervoeren, ten einde den arm weer in het gelid te la ten zetten. Na het zetten kon mevrouw H. naar huis terugkeeren. VEERE. De proefverduistering van Donderdagavond is door de medewer king van de gemeentenaren zeer goec verloopen. Slechts enkelen hadden de lichten niet voldoende gedempt, terwijl een rijwiel zeer duidelijk te zien was daar de berijder zijn lamp niet afge schermd had. Het mag in het algemeene belang nogmaals vermeld worden, dat uitstralend licht van rijwielen e.d. niet alleen uit de lucht goed te zien is, doch dat die lichten groote lichtvlakken op muren te weerszijden van de straat werpen. Bij de officieele oefeningen op Zater dagavond zal ook het licht op de sluizen en aan de haven- en kanaalmonding ge doofd worden. Bij wijze van alarm werd een sirene op den uitlaat van een auto aangebracht netgeen goed voldeed. NW. EN ST. JOOSLAND. Woensdag avond werd in de openbare school een vergadering gehouden ter bespreking van de Zaterdag te houden oefening in de luchtbescherming, die door ongeveer 40 personen bezocht werd. De burge meester deelde het doel van deze ver gadering, nl. het opwekken tot het zoo veel mogelijk medewerken aan de te houden oefening, mede en gaf vervolgens iet woord aan den heer J. H. Voorthuij- zen te Middelburg'. Deze behandelde achtereenvolgens de snelle ontwikke ling van het luchtwapen, de mogelijk heid, dat ons land bij een eventueelen oorlog betrokken zou kunnen worden en de verschillende soorten bommen die gebruikt worden. Hij wees op de groote noodzakelijkheid van een algeheele ver- duisteTing, omdat een enkel lichtje den vliegers een aanwijzing kan geven. Spe ciaal is dit het geval voor de randge meenten rond groote steden. Hij wekte op tot samenwerking. Nadat nog eenige vragen door den spreker waren beant woord bracht de burgemeester den heer J. H. Voorthuijzen dank voor zijn heldere uiteenzetting. Hij bracht voorts dank aan den geneesheer, die met het Groene «Cruis aan de oefening' zal deelnemen en aan de vrijwillige brandweer en de bur gerwacht, die alle medewerking hebben toegezegd. Hij wekte op lid te worden van de vereeniging voor luchtbescher ming, de contributie van minimum f 0,10' per jaar kan voor niemand een bezwaar zijn. Verder zijn alle inlichtingen te be tomen bij het hoofd van den luchtbe schermingsdienst, den heer P. J. Brak man. De burgemeester riep allen op me de te werken aan de oefening, speciaal wat betreft de verduistering. WESTKAPELLE. De coöperatieve vereeniging „Helpt Elkander" tot aan- en, verkoop van brandstoffen W.A. al- ïier, heeft op haar statuten de Koninklij ke goedkeuring verkregen. gUID-BEVELAHD. RAAD VAN KLOETINGE. De opheffing van Kattendijke en de grenswijzigingen De Raad heeft nog eenige wen- schen. KLOETINGE. De Raad dezer ge meente kwam Donderdag voltallig bij een onder voorzitterschap van burge meester Zandee. Ingekomen was o.a, het verslag der arbeidsbemiddeling waarin opgemerkt werd, dat de werkloosheid te Kloetinge in 1935 met 35 pet. toenam. Dit betrof hoofdzakelijk landarbeiders. De v o o r z deelde daarbij mede, dat er 21 werk- loozen zijn waarvan 9 tewerkgesteld bij den aanleg van den nieuwen weg. B. en W. stelden vervolgens voor, thans nog geen uitgaven te doen ter ver betering van den Tervatenschen weg. Misschien is er nog de mogelijkheid van eenige verbetering met steenslag. Ze zullen zien wat er nog van te maken is. B. en W. stelden verder voor, over te gaan tot verbetering van den bliksemaf leider op den toren en dit op te dragen aan den heer A. P. W, Brood, te Am sterdam, voor 144. Uitvoering door den heer M. van Driel, met het door B. en W. gewenschte toezicht van den heer Brood, zou 161.25 kosterf. Intus- schen gaf de heer Van Driel echter te kennen, dat hij er niets voor voelt om het werk onder toezicht van den heer Brood uit te voeren. De hr- B 1 o m a a r d gevoelde er niet veel voor. Misschien wil de kerk mee betalen. De hr. S t r a u b merkte op, dat als de toren beveiligd is, de kerk ook wel vei lig is. En de toren is van heel de ge meente. Spr. is er echter ook ook als raadslid tegen, en meent dat de hr. Brood het geval te kostbaar maakt, De v o o r z. wees op de goede refe- Wat sterk ge maakt is, blijft ook sterk in het dragen. Neemt daarom een in alle maten en alle prijzen vanaf (Ingez. Med.) renties van den hr. Brood. Dehr. Hoogstrate zeide, dat de bliksemafleider van Van Driel toch goedgekeurd werd. Men ziet ze zoo overal. Spr. vindt het ook verkeerd dat een technicus het werk van een techni cus moet beoordeelen. Dan komt er al licht concurrentie bij. De hr. B u i t e n h u i s wilde het ad vies van den deskundige niet naast zich neerleggen. De toren is de trots der gemeente en een niet goede blik semafleider maakt het gevaar eer groo ter. Spr. geloofde niet dat hier sprake is van concurrentie. Het voorstel van B. en W. werd hier na aangenomen met de heeren Straub, Joogstrate en Blomaard tegen. B. en W. stelden vervolgens voor in de bouwverordening eenige veranderin gen te brengen. Dit betreft het tegen gaan v,an lintbebouwing buiten de be bouwde kom. De inspecteur van de Volksgezondheid achtte de bedoelde wijziging gewenscht. Na eenige bespreking werd aldus be sloten. B. en W. stelden verder voor, om van gemeentewege in de Nieuwstraat naast den rijweg klinkers te leggen indien deze weg door het rijk ook met klinkers wordt bestraat. De kosten zullen plm. 380 bedragen. De hr Straub vroeg of het niet gewenscht is, er een rioleering n,aast te eggen. Dan is de zaak tenminste af. De V o o r z. moest dit toestem men en wilde graag bekijken, hoe dit in orde gemaakt kan worden. De hr Straub stelde in verband daarmede voor de post te brengen op 600. Aldus werd besloten. Eveneens werd besloten ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van gymna stiek onderwijs op de openbare school. Vervolgens besloot de Raad de kosten van zaalhuur voor den kleuter cursus, ijnde f 4,50, voor rekening der gemeen te te nemen. De Keer Blomaard betreurde dat pas na afloop van den cursus, dekking van het tekort gevraagd wordt. Bij begrootingwijziging werd f 50 uit getrokken voor den luchtbeschermings dienst. De grenswijzigingen. Tenslotte was aan de orde het wets ontwerp door Ged. Staten om adres gezonden, betreffende de opheffing van kattendijke en de daarmede in verband staande grenswijzigingen. B. en W. deel den mede, dat zij op hun standpunt blij ven staan en van verzet geen heil ver wachten. Volgens het wetsontwerp ko men dé wachtgelden geheel ten lasfe an Kloetinge. Daardoor zal het nadee- ig verschil door de grondtoevoeging 2088 bedragen, aan wachtgelden en pensioen bijdragen. B. en W. vroegen advies aan prof. Van der Pot, die voor stelde om bijdragen in de wachtgelden te vragen van de gemeenten die bij de grenswijziging betrokken zijn. B. en W, meenen echter dat het nadeelig' saldo der wachtgelden uitsluitend dient ge dragen te worden door de gemeenten, die door de grenswijziging worden ge baat. Dit zijn in de eerste plaats Goes en Wolphaartsdijk, wier grondgebied wordt vergroot zonder eenige compensa tie hunnerzijds. In de tweede plaats wil len B, en W. aan Ged. Staten verzoeken de nieuwe grens tusschen Kloetinge en Wemeldinge niet langs den Kokuitsweg doch langs de Oostelijk geleg'en water leiding te laten loopen, omdat de eerste grens zeer grillig is. In de derde plaats willen B. en W. er Ged. Staten op wij zen dat de verhooging der jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders van Kloetinge, reeds met ingang van 1 Mei 1937 van kracht wordt. Volgens de jaarwedde-regeling zou dit eerst op 1 Jan. 1941 zijn. Wordt deze bepaling' niet opgenomen, dan moeten bedoelden het meer omvangrijke werk gedurende vier jaar zonder een daarme de in overeenstemming zijnde bezoldi ging verrichten. Bovendien zou de bur gemeester, bij zijn verplicht heengaan in 1940, een lager pensioen verkrijgen dan waarop hij redelijkerwijze recht heeft. De hr. Buitenhuis herinnerde er aan, dat de Raad zich reeds uitsprak te gen de bedoelde grenswijziging. Gaat het nog om het principe, of om de prakti sche uitwerking. Beschouwen Ged. Sta ten de kwestie van het principe als af gedaan? Mogelijk zou dan een lid dat in principe tegen is, voor de omschreven voorstellen van B. en W. kunnen zijn. De V o o r z. meende, d,at het be sluit van Ged. Staten in deze vast staat. Alleen bestaat de mogelijkheid in onder deden nog wijziging te beoogen. De Raad kan zijn spijt uitdrukken over de verdwijning van Kattendijke, enz., maar daar g,aat het nu niet om. Het gaat thans om bepaalde feiten. De heer Straub blijft principi eel tegen, omdat Kloetinge de lasten krijgt en de stad de lusten. Juist wat nog belasting betaalt is van Kattendij ke iifgenomen, Spr. noemde verscheide ne belastingbetalers, die naar andere gemeenten overgaan. Daardoor zal men voor een niet-sluitende begrooting ko men. Een groot Kloetinge zal een arm Kloetinge zijn. Zouden Ged. Staten er toch mee doorgaan, d,an moet een an dere verdeeling der lasten verkregen worden. De heer Blomaard vreesde, dat de financieele strop voor Kloetinge niet gering zal zijn. Dehr Lenshoek wil den Raad zich laten uitspreken in principe tegen, doch daarnaast zich uitsprekende voor de door B. en W. beoogde wijzigingen. De hr Straub noemde nog eeni ge cijfers en wees er op, dat de polder f 1000 aan het armbestuur uitkeert. Blijft dit niet zoo, dan komt dit tenlaste der gemeente. Dehr Buitenhuis vroeg, of het niet gewenscht is, dat het Burgerlijk Armbestuur te Kattendijke als afzonder lijk lichaam blijft bestaan. Het r.ayon der werkzaamheden legt ver van elkaar verwijderd, en misschien zou de polder het eigen armbestuur blijven begunsti gen. De V o o r z. zeide hier zich mede te kunnen vereenigen. Het voorstel van B. en W. werd hier na, aldus aangevuld, aangenomen met de heeren Straub en Blomaard tegen. KRABBENDIJKE. Woensdagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. Meloen de tuinbouwver- eeniging in hotel Otte alhier. Besloten werd tot gezamenlijke aan koop van chips en kratten resp. voor de aardbeien en roode-bessen. Aangeno men werd om op dezelfde wijze als ver leden jaar de aardbeien te veilen. Een proef zal genomen worden tot aankoop van een 5-tal vogelvangkooien, uitslui tend bestemd voor het vangen en ver delgen van musschen. Voorts werd nog besloten tot gezamenlijken aankoop van A. S. F.-korrels voor na-bemesting. R00RD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmi- na" een goedgeslaagd concert op de tent in de Voorstraat. Er was veel be langstelling. KORTGENE. Donderdagavond ver gaderde het Leesgezelschap „Elck wat Wils" in „de Stadswijnkelder" alhier onder voorzitterschap van den heer C. J. van Damme. De inkomsten over '35 waren f 400; de uitgaven 294. Saldo 106. De heer M. J. de Looff werd tot vice- voorzitter benoemd, zulks wegens ver trek van den heer J. K. C. Matthijs. Ook werd hij in de z.g. boekencommissie be noemd, welke tot taak heeft de boeken aan een onderzoek te onderwerpen. De secretaris van het gezelschap, de heer K. de Vos, werd bij acclamatie herko zen. De verkoop van gelezen lectuur bracht 28 op. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WATERLANDKERKJE. De verkoop van speldjes ten bate van de Reclassee- ring, heeft alhier f6 en te IJzendijke 7 opgebracht, IJZENDIJKE. Door de algem. ver gadering van ingelanden van den Za- chariaspolder lie deel werd het dijkge- schot bepaald op 10 (v. j. 11.50). Ingelanden van den Grooten Jonk vrouwpolder bepaalden het dijkgeschot op 6.50 per ha (v. j. 8). Tot afge vaardigde naar het Waterschap der Sluis aan de Wielingen werd gekozen de heer Eugène Wyffels. Naar aanleiding van het debat in de Eerste Kamer over de Indische Begroo ting, schrijft de Nw. Rott. Crt.: Het behoeft geen verwondering te ba ren, dat de minister van koloniën, die immers tevens minister ad interim van defensie is, bij de behandeling van de Indische begrooting geruimen tijd heeft stilgestaan bij het vraagstuk der lands verdediging. Hierbij bepaalde hij zich echter vrijwel geheel tot de vloot in Ned.-Indië; over het Indische leger, dat volgens antipoden gelijk het Tweede Ka merlid Schaepman en het Eerste Kamer lid De Marchant et d'Ansembourg even eens versterking behoeft, heeft minister Colijn weinig of niets gezegd. Geruststellend was de constateering, dat de gevechtskracht onzer marine op dit oogenblik grooter is dan ze ooit (on der het Koninkrijk) is geweest. Evenwel maakte de minister hierbij dit voorbe houd: „Aangenomen, dat al het materi eel bemand is." Om zijn auditorium niet al te zeer te doen schrikken, voegde hij hieraan toe, dat hij daarvoor al maatre gelen genomen had, maar zal daarvan aanstonds voldoende invloed ten goedg uitgaan? Even later kwam de minister zelf verklaren, dat de personeelsvoor ziening „een heel groote zorg" is. Im mers, „wij zijn op het oogenblik, trou wens al sinds eenige jaren, niet in staat, het materieel, dat wij hebben, volledig te bemannen." En dan te bedenken, dat er straks weer nieuwe schepen bij ko men, die ook slechts gevechtswaarde be zitten, als er een behoorlijk aantal kop pen aan boord is! Minister Colijn is pas sinds September 1935 minister van defensie ad interim en heeft natuurlijk in zoo korten tijd den achterstand van jaren (een achterstand, die sinds de massale ontslagen na de muiterij op de Zeven Provinciën veel nijpender is geworden) niet geheel kun nen inhalen. Aangezien hier de belangen der departementen van koloniën en van defensie elkander nauw raken, valt het vermoedelijk toe te juichen, dat een en dezelfde man, die bovendien als minis ter-president het geheel overziet, de lei ding dier departementen heeft. Geluk kig ontbreekt het dien bewindsman niet aan de noodige doortastendheid; zelfs de bedreiging met een faillissement van de zijde van mr. Mendels weerhoudt hem niet van het nemen van urgente maat regelen. Spreken wij in raadselen? De zaak zit zoo: evenals de minister in Amerika dertien bommenwerpers aangekocht heeft, hoewel op de Indische begrooting slechts gelden voor een zevental fcijn. uitgetrokken, zal deze maand een niet onbelangrijk deel van het beroepsper- soneel naar Indië worden uitgezonden ten einde aldus tot een behoorlijke be manning van de aldaar beschikbare oor logsschepen te geraken. Zoowel voor 't een als voor het an'der zal een s-upple- toire begrooting noodig zijn. Daarop wordt dus vooruitgeloopen. Op goede gronden: de zes bommenwerpers extra zouden anders wellicht de eerste twee jaren niet te krijgen zijn geweest, een behoorlijke bemanning der Indische vloot is conditio sine qua non. Maar als de volksvertegenwoordiging (uitsluitend uit uitgevaardigden gelijk de heeren Van Embden en Mendels bestond (een lang zaam uitstervende politieke variëteit), zou dat den verantwoordelijken minis ter te gelegener tijd zijn ingepeperd. Laatstgenoemde riep dan ook na de ministerieele mededeeling uit „U loopt alleen het risico, dat U het zelf moet be talen", waarop minister Colijn laconiek ten antwoord gaf: „dan is de eenige con sequentie, dat ik failliet moet worden verklaard". Zoon vaart zal het gelukkig niet loopen en door dergelijke maatre gelen ter versterking van onze weer macht kan het moreele faillissement van. den Nederlandschen staat, de liquidatie van onze overzeesche rechten en aan spraken voorkomen worden. Natuurlijk kost het op peil brengen van onze vloot geld. Uitvoering van het vlootplan-Deckers van 1930 aldus minister Colijn op 26 Maart in de Eerste Kamer zou bij behoud van de tegen woordig geldende salarisregelingen voor de marine alleen reeds 15 millioen gul den per jaar meer beteekenen, indien men de schepen en vliegtuigen althans bemand ter beschikking wil hebben (de helft voor het materiaal, de helft voor het personeel). Dienzelfden dag (het was bij de behandeling van defensiebe- grooting en defensiefonds) heeft de mi nister verklaard, dat Nederland de hoo- gere kosten voor de maritieme defensie wel voor zijn rekening zou moeten ne men, maar dat hij het totale bedrag nog niet precies kon taxeeren o.a. omdat hij bezig was „een geheel nieuw systeem voor de salarieering van het personeel op te zetten". Het is te hopen, dat de roode dema gogie zich niet hierop zal werpen, daar voor zijn de tijdsomstandigheden te ern stig. In elk geval is er nu gang in. De volgende week komen de vlootplannen van minister Colijn in den ministerraad, waar o.a. de minister van financiën ook een woord zal hebben mede te spreken. Allerlei vraagstukken zullen dan in be handeling komen, o a. de keuze van het materieel. Wij vermoeden, dat het over eenkomstig' het advies der Indische re geering wel zal uitloopen op het behoud van de kruisers. Halm nes »qn ange Iw Neen werk Pijn ling Heb bij d se l dien onge weri 'looi fijn >nb Ov€ '•j *oid J?l

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6