kerk en school. rechtszaken. buitenland. afloop aanbestedingen Na de annexatie van Abessynië. Wat wil het Russische volk? WISSELKOERSEN. A Pref. Gruyter en. Zn A 114% ARNEMUIDEN. Verscherping der sancties zou oorlog beteekenen, zegt Mussolini. Een voorstel tot opheffing van de sancties. Geen sprake van terug keer naar de toestanden van voor de revolutie. Beursthermometer van Vrijdag DUITSCHLAND. TSJECHO-SLOWAKfJE. 1 SPANJE. AMSTERDAM, 15 Met Het eerste getal is de vorige notee- "Ing, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 87%88, Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 92% Japan 1924-6% 56%—55%. Amsterdam 1933-5 99%99% Amsterdam 1934-4% 97% 's Gravenhage 1929-4% 100 .Rottterdam 1926-1930-4% 89%— 88% Zeeuws. Hyp. B-4^ 8182 Cities Service Cy. P. 1958 5 43%43% A Amsterd. Bnk. 115%e.d.115% C Rott. Bankver. 107% A Twentsche Bank 8181, A Pref. Jurgens A 103%103%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 376%372%. A De Schelde N.B. 32%32%, A Ver. Papf. v. Gelder 54%55. C Am. Smelt en. Ref. 45%46. C Stand. Brands 9%9%. A A.N.I.E.M.—N.B. 177%—177%. immjf.n j w ■^1u||nmn im iimwwwuu wat door den heer Versprille dankbaar werd aanvaard. De gezelligheid werd zeer verhoogd door pianomuziek, welke werd verzorgd door den heer Holster te Kats, die zich op uitnoodiging van den heer Van der Maas daartoe beschikbaar had gesteld. Het zou te ver gaan om al het gesprokene weer te geven. Laten wij volstaan met de mededeeling d,at het woord werd gevoerd door. de heeren J. P. van Oeveren als dijkgraaf van den Adriaanpolder en oudste zwa ger van den heer Versprille; C. L. Maas als gezworene v,an den F^ede- rikspolder, M. de L o o f f namens den Westpolder, D. Priester namens de Waterkeering en den polder Leendert- Abraham en T h. W o 1 s e als ontvan ger-griffier o.a, van den Oud-Kortgene- polder en /als collega van den jubilaris. De heer V ersprille' dankte al len voor het gesprokene en gaf een ré sumé van de afgeloopen 25 jaren, waar uit o.m. duidelijk bleek, dat de werk zaamheden t.a. van het polder-beheer in de iaalste jaren belangrijk zijn toegeno men KORTGENE. De collecte voor de re- classeering heeft 48 opgebracht. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft na examen toegelaten tot den heiligen dienst in de Ned. Herv. kerk den heer W. F. ten Bruggencate, candidaat aan de universiteit te Leiden en wonende aldaar. Aan de Handels Hoogescnool te Rotterdam slaagde voor het candidaats- examen de heer C. J. N. de Graaff te Vlissingen. Gerei. Kerk. Cand. W. Nis te Haamstede heeft het beroep naar Lippenhuizen (als hulppre diker) aangenomen. GYMNASTIEK. 26e bondsfeest K-N.G.V.-Itosa. Prinses Juliana heeft, evenals H. M. de Koningin, een prijs beschikbaar ge steld voor het 26e bondsfeest K.N.G.V.- Itosa, dat met Pinksteren te Amsterdam wordt gehouden. De zilveren medailles van het koninklijk huis zullen beschik baar worden gesteld voor den hoofd wedstrijd van het feest, de driekamp voor heeren en dames. Schaken. Gisteravond speelde de schaakmees ter Davidson een simultaan wedstrijd te V 1 i s s i n g e n. In totaal waren er 15 partijen, waarvan hij 14 won. Een werd remise. 6*z*)ees9irt»kmr*«3o EEN SLAPERIGE WACHTMEESTER. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof te Den Haag heeft ge concludeerd tot bevestiging van 't von nis van den krijgsraad te 's-Hertogen- bosch, waarbij de gewoon dienstplich tige wachtmeester, van het 7e regiment veldartillerie, A. B. te Bergen op Zoom, is veroordeeld tot een maand gevan genisstraf met degradatie tot den rang van soldaat. Beklaagde heeft, toen het regiment zich voor oefening in Oldebroek bevond, toegelaten, dat ondergeschikten gedu rende den nacht bezoek ontvingen. Ook heeft hij op zijn rapport ronden vermeld, welke niet door hem zijn gemaakt, daar hij gedurende dien tijd had geslapen. Het Hof zal later uitspraak doen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomer door den Agent A. ZEIJGER. C North Am. Cy. 14%15%. A Born. Sum. H.M. 149%149%. A Linde Teves en Stokv. 73%73%. A Ned. Wol Mij, 78 A Singkep Tin M. 75%76. A J. C. Japan Ln. 35%36. A Rotterd. Lloyd 35%35%. A S. M. Nederland 3434%. A Amst. Thee C.M, 3939%, A Houth. Alberts 4544%. C Union Pac, Rr. 74%76 C Int, Nickel 27%27% Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98% Ned. 34 1000-4 98%—98% Certifictaten-3 86%87% O. Indie 34 1000-4 96—95%-96 Duitschl. '30 1000-5% 18%—18% Engeland 1960-90 4 72%—72% A Koloniale Bnk 47%47% A N.I. Hbk. 1000 112%—113%. C Ned. H. M. 1000 128%—128. A Alg. Kunstz. U. 22%—23%. A v. Berkels Pat. 38%39. C Calvé-Delft 5959. A C. Suiker Mpij. 106%106%, Een correspondent van het Parijsche blad „Matin" heeft een interview met Mussolini gehad. De Duce verklaarde o.a. het volgende „Niemand ter wereld kan eraan twij felen of het Italiaansche volk hartstoch telijk den vrede wenscht, welke het noodig heeft om zijn werk te voltooien. Ik wil den vrede en wil ervoor werken, doch indien men ons de vruchten van onze overwinning, welke we met zoo veel opoffering hebben behaald, wil ontrukken, zal men ons bereid vinden tot allen tegenstand". Mussolini keerde zich vervolgens tegen de critiek op het Italiaansche op treden in Abessynië en tegen de sanc ties „Ik beklaag mij niet over deze dingen, die het Italiaansche volk gal vaniseerden en ons een volledige over winning en het imperium bezorgden. Op het oogenblik is Abessynië onher roepelijk en geheel Italiaansch". De Duce wees vervolgens op het „humaan" karakter van de Italiaansche actie en het doel, dat hij nastreeft en vervolg de „Hoe kan Frankrijk het volk van intelligentie en intuïtie, dit niet begrij pen Binnenkort zullen in Frankrijk mannen aan de macht komen, die steeds den vrede hebben gediend en ik twijfel er niet aan, of zij zullen beginnen met ons den vrede te laten. Ik heb vertrou wen in hen". Toen de interviewer Mussolini her innerde aan zijn woorden van Septem ber, dat militaire sancties het gevaar van een omvorming van de kaart van Europa in zich droegen, zeide hij „Wat ik toen zeide over militaire sanc ties, zeg ik thans over verscherping van de economische. Ze zouden onherroe pelijk tot oorlog leiden. Herhaal dit en herhaal het nogmaals. Geheel Europa moet dit woord hooren, deze kreet van een geheel volk, dat zijn imperium wil en zal weten te verdedigen, als het moet morgen, met al zijn moed en al zijn kracht". De Italiaansche kamer de annexatie goed. keurt Gisteren is de Italiaansche kamer (het schijn-parlement) bijeen geweest. Met algemeene stemmen en onder groot enthousiasme keurde ze de besluiten tot annexatie etc. van de Italiaansche regeering (lees: Mussolini) goed. De voorzitter stelde na de stemming voor, in het kamergebouw een gedenk- teeken aan te laten brengen met het inschrift „Op den 9den Mei van het jaar 14 van het fascistische tijdperk, stichtte Benito Mussolini hjet imperi um". Dit voorstel werd met stormachtig gejuich begroet. Nog vreemdelingen in Abes synië vermist.. Sedert de vlucht van den Negus heeft men niets meer vernomen van een aan tal vreemdelingen, meest zendelingen in het binnenland van Abessynië. De Amerikaansche missie vermist een zes tigtal personen, mannen en vrouwen. Op het Amerikaansche consulaat te Addis Abeba weet men niets van hen. Familie van den Negus onder weg naar Jeruzalem. Hedenochtend zijn eenige familiele den van den Negus en personen f uit diens omgeving te Port Said (Egypte) aan land gekomen en vandaar doorge reisd naar Jeruzalem. Het zijn o.a. Ras Nassiboe en prinses Tena-Goe Work, de dochter van den Negus, met hun kin deren en bedienden. Zooals men weet zal de nieuwe Fransche regeering onder leiding van de socielis'tan staan. Efezen zijn niet bepaald bewonderaars yan het fascis me. De verklaring van Mussolini is daarom uiterst merkwaardig. Red. A Nëd. Ford A.M. 201%—204%. A Philips Gem. B. afg. 185%—187%-5% C Unilever 110%—110%-11 C Am. Car en Foundry 18%19%, C Anaconda Cop. 20%21%-%. C Bethlehem St. 29%30%-% C Kennec Copper 21%22%-% C Un. States Leather 4—4% C U. States St. C. 34%—36%-35% A Kon. Petr. Mpij. 257 257 -58 C Contin, Oil Cy. 19%19 C Phillips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Üil 10%8%-8% A K.N. Stoomb. Mij 1%1% A Ned. Scheepv. U. 4344-43%. A H V. Amsterdam 222224%-23% A Java Cult, Mij. 11^115%. A N.I. Suiker U. 102%—102%. A Deli Batavia 177%—177% -80. C Deli Mij. 1000 208—210 %4-12. A Senembah 198%199-204. C Baltimore Ohio 10%11, C Southern Pac. Cy. 18%19%-%. A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 115%—115%-16 De voorzitter der sanctiecommissie heeft een schrijven van de regeering van den Zuid-Afiierikaanschen staat Chili ontvangen, Waarin de opheffing der sancties wordt voorgesteld. Dit schrijven zal aan de commissie worden voorgelegd in haar eerstvolgende ver gadering. Het voorstel van Chili wordt door verscheiden andere Zuid-Amerikaan- sche staten gesteund. De kwestie van de dum-dum kogels. Zooals men weet, heeft de regeering van Italië een adres tot de Volkenbond gericht, waarin de Engelsche regeering er van wordt beschuldigd de levering van dum-dum kogels aan Abessynië te hebben getolereerd (dum-dum kogels hebben platte of „weeke" koppen en veroorzaken afschuwelijke, meestal on geneeslijke wonden)^ Gisteren werd gemeld, dat men bij nader inzien dit schrijven te Rome heeft betreurd. Vol gens een bericht uit Londen, zou de Italiaansche regeering zich er n.l. mee in de vingers hebben gesneden, aan gezien de Engelsche dum-dum kogels slechts in de fantasie van onbekende spionnen hebben bestaan. Deze spion nen zouden den heer Martin, Abes- sijnsch gezant te Londen, n.l. een stuk hebben laten teekenen, voor den koop van 3 millioen kogels met „weeke" punt. De gezant wist echter niet, dat dit dum-dum kogels waren, maar bo vendien doet de firma, die ze zou leve ren, niet in kogels. De zaak was dus een mystificatie, om een document in handen te kunnen krijgen, op grond waarvan men de En- gelschen zou kunnen beschuldigen. De Italiaansche regeering, die het stuk kreeg toegesmokkeld zou te laat ont dekt hebben, dat het voor een beschul diging, waardeloos is, aangezien de fal sificatie gemakkelijk aangetoond kan worden. Men kan zich voorstellen, dat Rome nu maar liever de beschuldiging wil intrekken. De 3 millioen kogels zijn natuurlijk nooit geleverd. i Onze Russische medewerker, dr. Bo ris Raptschinsky schrijft ons: Vrijwel iedereen in het Westen vraagt zich af: „Wat wil het Russische volk? Hoe staat het tegenover het tegenwoor dige regime? Verlangt het naar veran dering?" Deze vragen zijn moeilijk te beant woorden, aangezien er in een dictatori aal geregeerd land geen pers is, waaruit het een en ander v,alt af te leiden, noch een vrije meeningsüiting, welke zekere politieke overtuigingen kan openbaren. Er is slechts één middel om nu en dan te weten te komen, wat er in het Rus sische volk omgaat, nl. wanneer een Rus uit de Sovjet-Unie komt en niet meer van plan is naar dat land terug te kee- ren of met iemand spreekt, in wien hij absoluut vertrouwen heeft. Natuurlijk kent zoo iemand evenmin de stemming van het g e h e e 1 e volk ,maar hij weet wat er in bepaalde kringen omgaat en wat min of meer als een soort algemee ne opinie beschouwd kin worden. Zulk een Rus toeft nu in het buitenland. Het is een volbloed sovjet-man, iemand die onder het sovjet-regime opgegroeid is, die jarenlang lid van de regeerende par tij is geweest, belangrijke functies ver vuld heeft (hij is agronoom (landbouw kundige) van zijn v.ik en heeft uit den aard der zaak veel met boeren en men- schen uit het volk moeten omgaan). Tij dens den burgeroorlog heeft hij als vrij williger aan den kant van de rooden ge vochten. Hij heeft later oneenigheden met het tegenwoordige regime gekregen, maar hij is geen émigré, geen „witte". Hij is een typische vertegenwoordiger van de nieuwe generatie in Rusland, van den Rus van het tijdperk der revolutie. Zijn uiteenzettingen komen, kort samen gevat, op het volgende neer: De sovjet-burgers willen letterlijk niets van een terugkeer tot de toestan A Deli-Bat, Rubb. 66%67 A Hessa Rubber 89%86 A Serbadjadi S.R. 60%60%-%. WISSELKOERSEN. Amsterdam officieel. Heden Londen 7,33 Berlijn 59,53 Parijs 9,75 Brussel 25,01 Zwitserland 47,90 Kopenhagen 32,77 Stockholm 37,85 Oslo 36,87% New York 1,47 13/16 Madrid 20,20 Praag 6,13 Prolongatie 1 Part. disconto 2%-% Daggeld Registermarken 32 Effecten Spermarken 17% Crediet Spermarken 14% Reismarken 41 Bankpapier 37 Gister. 7,33% 5958 9 75% 25,02% 47,92 32,75 37 87 36,85 1,47% 20,20 6,13 2 2% 31% 17% 14% 41 37% Unilever Markt - Amerika Tabak Obl.Markt Koninkl, H.V.A. Philips Schepen Suiker Rubber Wettig gedeponeerd.) den van vóór de revolutie weten. Allen werken mee aan den opbouw van het nieuwe leven. In den loop der laatste 17 jaar vindt in Rusland een ontwikkeling plaats van nieuwe maatschappelijke krachten. De in het Westen algemeen verspreide meening, als zouden de Rus sen alles geduldig verdragen, is onjuist. Er woedt in Rusland een felle strijd, er is in Rusland, wellicht nog nooit zoo ge streden als nu, millioenen menschen zijn verbannen, maar de strijd wordt niet opgegeven. Alleen gaat het om volko men andere dingen dan de „witten" den ken. De agronoom heeft zelf kennis ge maakt met de gevangenis en de con centratiekampen, hij heeft vele duizen den menschen in die kampen gesproken en getracht te weten te komen, wat de menschen er toe bracht, zich tegen de tegenwoordige heerschers te verzetten. De algemeene conclusie is deze:. Nie mand in Rusland wil een nieuwe revo lutie, nu tegen het bolsjewistische regi me gericht. De menschen geven de voor keur aan den weg der evolutie, zij wil len de regeering dwingen concessies te doen, in een door de massa gewensch- te richting te gaan. Tegen het sovjet systeem hebben de Russen niets, velen (o„a. de agronoom, wiens mee- ingen wij hier weergeven) beschouwen de sovjets zelfs als het beste systeem, dat denkbaar is. Zij stellen echter een eisch: vrij gekozen s cx v j e t s. Zij zijn overtuigd, dat vrij gekozen sov jets het land alles zouden geven, wat het land noodig heeft. Het staatskapitalisme (dat de buiten- landsche reizigers volkomen ten onrech te „communisme" en „socialisme" noe men) heeft nu in Rusland de uiterste grenzen van zijn mogelijkheden bereikt. Om hun wil door te zetten voeren de bolsjewistische heerschers strijd met het geheel evolk. Het volk koestert geen al te groote liefde tot die heerschers, maar nog sterker is de haat van de bevolking tegen het kapitalisme in zijn wester- schen vorm. De bevolking geeft de voor keur aan het staatskapitalisme boven het kapitalisme, omdat het eerste den menschen het gevoel van sociale gelijk heid verschaft. De Russen zien in de regeerders vóór alles organisators van het economische leven en eerst daarna politici. Dat is overigens steeds zoo geweest. Het volk wil zijn economische vrijheid heroveren, het eischt, dat er in de huishouding or de en wet heerscht. Men make echter geen verkeerde gevolgtrekkingen en meene niet, dat dit terugkeer tot het kapitalisme beteekent. De maatschap pelijke betrekkingen moeten, volgens de Russische opvattingen op solidariteit gebaseerd zijn, de Russen streven naar de stichting van een sociaal-rechtvaar dige maatschappij. Wie de Russische toestanden kent, weet, dat dit gevoel in Rusland steeds sterk is geweest, Rus land heeft nooit het westersche indivi dualisme gekend. Welke practische eischen stellen de menschen? Vóór alles het opgeven van de gedwongen collectivisatie van den landbouw. Zoolang' de regeering op dit punt niet toegegeven heeft, is geen vre de in het binnenland mogelijk. De boe ren vormen nog steeds de overweldi gende meerderheid van de bevolking, de regeering zal dus aan den wensch van die meerderheid vroeger of later moeten toegeven. Daarna zal e«0n nieuwe her- verdeeling van de landerijen, volgens 't oeroude Russische recht plaats moeten^ vinden. De boeren hebben echter niet het minste bezwaar tegen het blijven be staan van de sowchozen (d.w.z. de groo te staatslanderijen, waar proeven geno men worden enz.) Het verzet gaat dus alleen tegen de gedwongen kolchozen, de gedwongen collectivisatie van den landbouw. De verdere eischen komen op het volgende neer: de boeren moeten het recht hebben zelf te bepalen, hoe zij hun bedrijf willen inrichten; de am bachtslieden moeten het recht hebben zich vrijelijk te organiseeren; de maat regelen tot ontwikkeling van den land bouw moeten aanzienlijk opgevoerd worden; het aantal specialisten, die 't' platteland bedienen, moet opgevoerd worden. Dat zijn de eischen der boeren. De arbeiders stellen de volgende ei schen: de loonregeling moet hierzien worden; de arbeidswetgeving, die in Rusland tot de beste in de wereld be hoort moet nageleefd worden, wat nu niet het geval is; de arbeiders moeten bevrijd worden van de opperheerschap pij van de communistische partijcomité's; de communistische cellen, die op alle fabrieken den baas spelen, moeten uit de bedrijven verwijderd worden; de in dustrie moet gereorganiseerd worden met de bedoeling er meer orde in te brengen, er moet meer overeenstemming komen tusschen de ontwikkeling der in dustrie en de behoeften van het binnen land. De politieke eischen beperken zich tot de vrije verkiezingen voor de sov jets en het naleven van de bestaande ■sovjet-wetten. De bevolking' is weinig enthousiast voor de dictatuur van Stalin, maar zij geeft er toch de voorkeur aan boven 'n herstel van de monarchie, omdat zij overtuigd is, dat het aan het tsaristische regime te wijten is, dat Rusland nu dat gene doormaakt, wat het doormaakt. De bevolking gelooft, dat de bolsjewiki een positieve rol kunnen spelen, zij moeten alleen maar de hervormingen doorvoe ren, die het volk verlangt. Doen zij dat, dan zal de bevolking hun alles vergeven. Maar zullen zij dit wel willen doen? Op deze vraag zal de geschiedenis een antwoord moeten geven. Wij hebben in algemeene trekken de opvattingen van den Sovjet-Rus weer gegeven, Wij onthouden ons van eenig commentaar, omdat wij als onze taak de voorlichting beschouwen. De opvattin gen van den agronoom komen in het algemeen overeen met de verklaringen van andere Sovjet-Russen en met het geen de in het geheim uit Rusland ver zonden brieven bevatten. Het is dus zoo iets als de publieke opinie van Rusland. Noodlottig, Te Nikolassee zou gis teren een 61-jarig' arbeider, die bij een 71-jarige tante logeerde, een kip die in een beerput was geraakt, daaruit halen. Hij raakte echter door gassen bedwelmd en viel in den put. Zijn tante die nog trachtte hem te redden, deelde zijn lot. Beiden zijn later dood gevonden. NIEUW MONSTERPROCES. Het gerecht van Hamm heeft een nieuw monsterproces gevoerd wegens „samenzwering tegen de veiligheid van den staat". 48 personen, meest socialis ten, werden veroordeeld tot gevangenis straffen van 1 tot 15 jaar. Trein rijdt op groep kinderen in. Een uit Parijs komende sneltrein is bij het station Zadni Treban ingereden op een groep kleine kinderen. Een kind werd gedood, drie andere zwaar gewond. Zigeuner-familie door instorting be dolven. Een zigeunerfamilie, die in een grot woonde in de buurt van Ovie- do, is bedolven tengevolge v,an een aardverschuiving. Twee personen kwa men om het leven, twee anderen wer den, hoewel gewond, geborgen. HAVEN TE GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft heden aanbesteed het graven en geheel onder profiel brengen van een nieuwe havenarm met havenkom, alsmede op hoogte brengen van diverse aangrenzen de terreinen. Ingeschreven werd a voor het bedrag' der arbeidsloonen en b voor bijkomende kosten. Inschrijvers waren: A. A. de Wilde, Middelburg f 70,000 en f 26,600; J. Wisse Axel f 62895 en f 10726; Dekker, Weert f 60,000 en f 38,980; C. Verwater Co., Teteringen f 58,000 en f 35,000; J. van den Ven, Weert f 57,200 en f 16,600; N.V. A. v. d. Straaten Jr's. aannemers bedrijf, Hansweert f 57000 en 36 700; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge f 56000 en f 36980; C. v. d. Klippe,1 Vlissingen f 55,000 en f 36,800; M. W. Knuist, Goes f 53,800 en f 36 000; W. de Vos, Hoek f 50,000 en f 30,000; P. Dees, Terneuzen f 49.000 en f 30.776 en L. Zoetewij f 48,800 en f 25 000. V e r 1 o COl Ja Vlissingt Middelt He| der, AI in Grot Nc De CATE des ten va CORN! A no. baar MEI kabine fels, stt gels, kachel te par waschf sche steller trog, tuinba Een! kruiw bascuf ander plankl Voc (broe/l zal w| Be{ koop hebfc Ger opr schc 1084 met met) Li te Ij ver met'] rij, hee s PI mo het in opa kui da| me val e< z<

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2