AUTOBANDEN BINNENLAND. Nationaal fonds tot bevordering van de kennis der Nederlandsche beschaving. Amsterdam's burgemeester vaardigt manifest uit. Volkomen antislip Daarom: eischt Langste levensduur DUNLOP van Lagere prijzen Uw handelaar. I I MDELBURG. De luchtbeschermingsoefening. WALCHEREN. ZEEUWSRH-VLAANDEREN W.I. DE DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK. Gisteren heeft de minister van sociale zaken, mr, Slingenberg, een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de besturen van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Eindhoven en Groningen betreffende de nieuwe distributie v.an gehakt in blik. De minister deelde mede, dat hier spra ke is van een proef met een beperkte hoeveelheid en dat als deze proef slaagt de departementen van land bouw en visscherij en van sociale zaken zoo spoedig mogelijk zullen overleggen of deze proef in een definitieve regeling zal kunnen worden omgezet, waarbij dan ook andere vleeschfabrikanten dan die te IJmuiden, waarmee voorshands feen contract is gesloten zouden worden betrokken. De vertegenwoordigers der gemeentebesturen spraken er unaniem hun waardeering over uit, dat de regee ring zoo spoedig reeds de noodige acti viteit heeft getoond en zij het mogelijk heeft gemaakt, dat deze proef wordt genomen. De heeren werden in de ge legenheid gesteld, het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den buitengewoon goeden smaak en betwij felen dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar onthaal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe de volle medewerking voor een slagen der proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het der regeering is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven. WEER GOUDUITVOER NAAR BELGIë. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche bank zich bereid verklaard in het vervolg weder goud af te geven voor uitvoer naar België, wanneer de koers van den belga te Amsterdam daartoe aanleiding geeft. Zooals bekend, had de Nederlandsche bank zich na de devalutatie van den belga aanvankelijk op het standpunt ge steld, dat België niet te beschouwen was als een land waar wettelijk de gouden standaard gold, hoewel de na tionale bank van België in feite wel doorging haar biljetten in goud of in de viezen te betalen. Nu de nieuwe goud pariteit van den belga definitief is ge worden en de nationale bank van België naar het schijnt, tegenover de Neder landsche bank bevestigd heeft, dat zij goud afgeeft voor uitvoer naar Neder land, wanneer de koers van den gulden in België daartoe aanleiding geeft, ziet de Nederlandsche bank er blijkbaar geen bezwaar in België weder als goud land aan te merken. Als een der zeer betreurenswaardige gevolgen van den nood van dezen tijd moeten allerlei boekwerken, die voor de wetenschap van groot belang zouden zijn, onuitgegeven blijven. Tal van door wrochte studies blijven als manuscript liggen, omdat geen uitgever er voor te vinden is, wanneer hij niet verzekerd is van dekking van een goed deel van zijn risico. Herhaaldelijk tracht de samen steller van een dergelijk werk, die zich daarvoor vaak reeds zelf groote per soonlijke offers heeft moeten getroos ten, van overheid en genootschappen gelden bijeen te brengen, doch in den tegenwoordigen tijd blijkt het maar al te dikwijls een onmogelijkheid, deze tot zoodanige hoogte op te voeren, dat een uitgever meent tot publicatie te kunnen besluiten. Vooral met werken, welke voor de kennis der Nederlandsche beschaving van groote beteekenis zijn, doet dit euvel zich gevoelen, terwijl er voor andere takken van wetenschap veelal een al gemeen fonds is, dat in het uiterste ge val kan bijspringen, bestaat een derge lijk instituut niet op het gebied onzer historie en kunstgeschiedenis. Eenige personen hebben gemeend hierin niet te kunnen berusten. Juist in dezen tijd, nu de strijd voor het mate rieele bestaan vrijwei alle energie in beslag dreigt te nemen, is het naar hun meening meer dan ooit noodig, het besef levendig te houden, dat slechts geeste lijke waarden aan het bestaan werkelijk beteekenis kunnen geven. In het bij zonder ook uit de kennis van de vader- landsche beschaving met haar talrijke facetten kan ons volk kracht putten. Het resultaat van veelomvattende stu die op dit terrein mag zeker nu niet aan de gemeenschap onthouden blijven door het ontbreken van een, soms luttele, som gelds. Teneinde hierin te voorzien, willen zij een nationaal fonds in het leven roe pen. Volgens de ontworpen statuten ligt het niet in de bedoeling, dat het fonds zelf het uitgeven van werken ter hand zal nemen. Het zal uitsluitend subsidies verleenen, en wel slechts dan, wanneer alle andere middelen geacht moeten worden uitgeput te zijn. De beoordeeling van werken, welke in aanmerking komen, geschiedt door een bestuur, waarin naast deskundigen op verschillende terreinen der bescha vingsgeschiedenis, tevens zitting hebben vertegenwoordigers van hen, die de geldmiddelen beschikbaar stellen. De koninklijke academie van weten schappen, afdeeling letterkunde, heeft zich bereid verklaard zich te belasten met een zeker toezicht. Het voornemen bestaat, binnenkort een bijeenkomst van allen, die van hun belangstelling voor deze plannen blijk hebben gegeven, samen te roepen, ten einde de stichting definitief tot stand te brengen. Voorzitter van het voorloopig bestuur is dr. J. Huizinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Secretaris mr. J. K, van der Haagen, hoofdcommies bij het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag. Burgerij opgeroepen tot be strijding van de werkloosheid. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft een manifest inzake de bestrijding van de werkloosheid aan de burgerij uitgevaardigd. Het luidt als volgt: Dat onze stad sinds 1929 in ernstige en steeds toenemende mate door werk loosheid geteisterd wordt, mag van alge- meene bekendheid worden geacht. Dit verschijnsel legt de burgerij druk kende lasten op. Het steunbedrag over het jaar 1935 was meer dan 25 millioen gulden. Hoewel de oorzaken van de crisis niet door de plaatselijke overheid kunnen worden opgeheven, doet deze in samen werking met de regeering het uiterste om tot werkverruiming te komen. Groo te werken zijn thans reeds in uitvoering, andere zullen zeer spoedig tot uitvoering worden gebracht. Daarnaast moet het van het grootste belang worden geacht, dat ook de burgerij actief medewerkt aan de bestrijding van de werkloosheid. Reeds verleende een aantal burgers deze medewerking, doordat zij bereid waren, zitting te nemen in een door B. en W. benoemde commissie van advies in zake bestrijding van de werkloosheid. Deze commissie wenscht de aandacht te vestigen op het feit, dat vele burgers in staat zijn, tot werkverruiming bij te dragen. B. en W. meenen deze gedachte ten zeerste te moeten ondersteunen en ach ten het van het grootste belang, dat de geheele bevolking van de beteekenis daarvan doordrongen wordt. Ook u kunt nog vandaag daaraan me dewerken. Ziet in uw woning, uw werk plaats," uw fabriek rond en besluit nog heden, dat noodige te doen verrichten, dat gij al te lang, hebt uitgesteld. Elke arbeid, van welken omvang ook, is welkom. Tracht zooveel mogelijk arbeiders in uw bedrijf te plaatsen en schenkt daarbij aandacht aan den nood der jongere werkloozen. Denkt aan de vele kunste naars die in moeilijkheden verkeeren. Laat geen middelen ongebruikt liggen, doch bevordert, dat deze aan het schep pen van werkgelegenheid ten goede ko men. Maakt u bewust, dat uitbreiding van de werkgelegenheid leidt tot ver hooging van de koopkracht en dat de geheele burgerij daarvan de vruchten zal plukken. Burgers van Amsterdam, staat schou der aan schouder in den strijd tegen de werkloosheid. Besluit nog heden tot die werkzaam heden, tot die vernieuwing, tot die her stellingen, welke binnen het bereik van uw beurs vallen, en die u, om welke re denen dan ook, tot nu toe uitstelde. De nood is groot! Helpt uw medeburger aan arbeid, welke mede de grondslag is van geluk en welvaart. GROOTE ORDER VAN DE SHELL? Twee en twintig nieuwe tank booten zouden gebouwd wor den. Naar volgens „De Rotterdammer" verluidt, bestaan er plannen bij de Ko ninklijke Shell tot den bouw van 22 nieuwe tankbooten. Evenals bij vorige bestellingen, zou deze order verdeeld worden over scheepsbouwwerven in Nederland, Engeland en Duitschland. Na informatie te bevoegder plaatse heeft men het bericht ontkent noch be vestigd. NIEUWE BELANGRIJKE SCHENKING VAN SIR HENRY DETERDING. Naast de schenkingen aan het Maurits- huis en het museum Boymans heeft sir Henry Deterding thans ook het rijksmu seum te Amsterdam bedacht. Aan dit museum heeft hij geschonken een avond landschap van Aerts van der Neer en een figuurstuk van Adr. van Ostade. Deze beide prachtige en kostbare wer ken zijn inmiddels reeds geplaatst. Bo vendien heeft de heer Deterding toege zegd, aan het rijksmuseum in bruikleen te zullen afstaan 20 schilderijen uit zijn verzameling. Het zijn werken van voor aanstaande Italiaansche, Fr,ansche en Hollandsche meesters. f STRENGE CONTROLE AAN DE DUITSCHE GRENS. De Duitsche grensbeambten oefenen de laatste dagen een zeer strenge con trole aan de grens uit. Vooral naar geld wordt intens gezocht. Hiervoor werden de laatste dagen zelfs rijwielen gede- Vno-nt'eerd. Het gevolg was, dat veel Duitsch en Nederlandsch geld in beslag werd genomen. Vraagt prijscourant en vergelijkt de prijzen. Centrale voorraad; v. d. Boschstraat 1, Goes, tel. 418. (Ingez. Med.) Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der re gistratie en domeinen J. C. de Meijer van het kantoor der registratie no. 1 en successierechten alhier verplaatst n,aar het kantoor der registratie en domeinen te Delft. De heer de Meijer is hier sinds 17 Juni 1929 werkzaam. GOES. De luchtbeschermingsoefening, die Za terdag a.s. gehouden wordt, zal ook in onze gemeente één van haar centra heb ben. De autoriteiten, die deze oefening con troleeren pl.m. vijftig heeren zul len te 11.45 uur op het stadhuis door den burgemeester ontvangen worden. Daarna gaat het gezelschap den gasvrij- en kelder in het pand van den heer v. d. Velde aan de Groote Kade bezichtigen, waarna het zich over Zeeland verdeelt. Eenige heeren gaan naar Zeeuwsch Vlaanderen, anderen naar Middelburg, en er blijven er ook te Goes, die eerst nog de twee loopgraven één gas- en één scherfvrije gaan bezichtigen, die in bouwplan III, tusschen Zonnebloem straat en Leliestraat, aangelegd worden. De eigenlijke oefening begint te onge veer half drie. Dan worden één of meer dere vliegtuigen boven Goes verwacht, die op enkele punten bommen zullen laten vallen. Hierbij worden stukken gemaakt en vallen dooden en gewonden, en dan komen de menschen in actie, die moeten zorgen het kwaad zooveel mogelijk te beperken. Ontstaat er brand, dan dient deze zoo snel mogelijk ge- bluscht te worden; worden er gas- of waterleidingbuizen vernield, dan moet dadelijk voor herstelling gezorgd wor den, en gewonden moeten verbonden en evenals eventueele dooden, dadelijk naar het Gasthuis vervoerd worden. Bij al de te nemen maatregelen zullen in actie komen: de politie, de burger wacht, de transportcolonne van het Roo- de Kruis, gemeentewerken, brandweer, personeel van de gasfabriek, personeel van de waterleiding en de padvinders. Dat dit een grondige en omvangrijke or ganisatie vereischt, laat zich begrijpen. Er is echter bij alles dit voordeel, dat dat alle personen, die bij een luchtaan val dienst kunnen moeten doen, een tiental minuten of een kwartier te voren gewaarschuwd worden. Want zoo spoe dig op een bepaalden afstand van Goes vliegtuigen waargenomen worden, krijgt Goes telefonisch bericht, en dan gaan aanstonds de sirenes loeien. Deze sirenes melden dan aan de geheele bevolking, dat een luchtaanval verwacht kan wor den. Particulieren kunnen dan trachten zich te beveiligen tegen de dreigende ge varen, en de hierboven genoemde dien sten maken zich dadelijk gereed om daar, waar het noodig kan zijn, hulp te verleenen. Is het gevaar geweken dat zal te Goes ongeveer kwart over vier zijn dan zal klokgelui dat aankondigen. De middagoefening wordt des avonds herhaald. Ongeveer half tien zullen dan de sirenes verkondigen, dat er een lucht aanval te verwachten is. En dan komen opnieuw alle genoemde diensten in wer king, maar dan moet ook de geheele be volking medewerken. Dan gaat het er om te zorgen, dat de vliegmachines Goes niet vinden kunnen en daartoe moet ge heel Goes verduisterd worden. Geen huis mag eenig licht vertoonen, lantaarns moeten gedoofd worden, of, die van auto's en rijwielen, met schijven afge dekt. Zelfs het afsteken van een lucifer of sigarenaansteker, buitenshuis, moet vermeden worden. Geen enkel licht straaltje mag aan de zoekende vliegma chines verraden waar zich menschen en woningen bevinden. Zelfs het station zal verduisterd wor den en ook de treinen zullen geen licht verspreiden. Er wordt op gerekend, dat de gehee le bevolking in deze mede zal werken, temeer, daar medewerking in deze ver plicht is. Een wet, die veertien dagen geleden afgekondigd werd, stelde stren ge straffen op overtredingen in deze en dus is het wel ger,aden zich aan de voor schriften te houden. We vertrouwen echter, dat elk burger den ernst van een oefening als deze zal beseffen en uit eigen verantwoordelijk heidsgevoel zijn plicht tegenover de ge meenschap zal doen. Het is slechts een oefening, maar juist deze oefening dient om van te leeren, om fouten, die nog in de diens ten zijn, aan te toonen, en later te kun nen voorkomen. Goes is laat met zijn luchtbescher mingsdienst begonnen. In enkele maan den tijds hebben het hoofd van den Goeschen luchtbeschermingsdienst, bur gemeester Van Dusseldorp, en vooral ook het w.n. hoofd, de inspecteur van politie, de heer Reneman, bergen werk verzet. Dat bleek ons bij een conferen tie die de pers gisteren met deze heeren hebben mocht. En daarom zou het zeker niet te verwonderen zijn, als het één of ander niet geheel vlot verliep. Maar de burgerij kan in deze veel medewerken, niet alleen door voor een grondige ver duistering te zorgen, maar ook door de maatregelen, die de meermalen genoem de diensten moeten nemen, niet te be moeilijken, door de straten zooveel mo gelijk vrij te laten en, indien niet be slist noodzakelijk, van geen fiets of ,auto gebruik te maken. Laat elk er aan medewerke, dat Goes Zaterdag 16 Mei een goed figuur maakt! DOMBURG. Overwegende, dal onze gemeente van de deelnemende wandel- sportvereenigingen op 31 Mei en 1 Juni a.s. tengevolge van haar oponthoud al hier geen onbelangrijk voorldeel zal hebben, verklaarde zich het plaatselijk fanfarecorps gaarne bereid hiervan te doen blijken, door op den tweeden dag gedurende de aankomst der wandelaars des namiddags van 1 tot 2 uur een con cert te geven op de Markt. KOUDEKERKE. De opgerichte lucht- beschermingsvereeniging kwam in twee afdeelingen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester Maandagavond op het dorp, Dinsdag avond op 't Zand. Beide vergaderingen werden in totaal door 260 personen bezocht. De burgemeester zette uiteen de noodzakelijkheid gezien den inter nationalen toestand, om reeds nu het treffen van maatregelen in ernstig be raad te nemen, teneinde de gevolgen van een eventueel luchtbombardement zoo klein mogelijk te maken. Het tijdelijk hoofd van den luchtbe schermingsdienst de heer H. van der Schuur gaf een technische uiteenzetting van de gevaren welke ons in een even- tueelen nieuwen oorlog uit de lucht be dreigen. Op beide redevoeringen volgden ge animeerde en leerzame besprekingen, waarbij bleek dat de luchtbescherming zich in een groote belangstelling mag verheugen. Het ledental neemt nog voortdurend toe en beloopt thans een aantal van 850. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. L. Dregmans, Ir. H. Mol C. Schouwenaar, J. Christiaanse, P. Flipse, dr, J. C. B. Simons, le luit. W, K, de Feijter, G. J. van Hoeve en J. Verhage. Ook voor het welslagen der op 16 Mei a.s. te houden oefening zijn reeds verschillende vergaderingen gehouden. De vrijwilligers die zich daarvoor heb ben aangemeld, leggen een groote acti viteit aan den dag. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester K. Fabius, voltallig. Een schrijven van den gemeenteveld wachter den heer S. Walraven om, in verband met de openstelling van de se cretarie ten gemeentehuize en het ont breken van behoorlijke slaapgelegen heid, zijn woning te veranderen en in zijn woonkamer een plafond aan te brengen, werd na afloop in besloten vergadering behandeld. Eveneens: een aanvraag sub sidie A.N.W.B. inzake aanleg rijwielpad, 't jaarverslag der Chr. Wijkverpleging, een brief van den minister van binn. zaken over plaatselijke protectie, de schoolgeldheffing in verband met de wetswijziging en reclames schoolgeld. Een verzoek om een bijdrage, ge vraagd door de Z.L.M. voor de tentoon stelling werd op voorstel van B. en W. ingewilligd, Het bedrag werd bepaald op f 5. Een voorstel van B. en W. om een nieuw reglement van orde in te stellen voor den Raad werd met 6 tegen 1 stem (den heer Brand) aangenomen. De te genstemmer had liever gezien dat eerst het reglement aan de leden ter inzage was gegeven, dan hadden zij het beter kunnen beoordeelen. Dit zal evenwel nu nog plaats hebben. De Secretarie op het gemeentehuis zal alle werkdagen geopend zijn des morgens van 9,30 uur tot 12,30 uur. Op voorstel van B. en W. werd tot onbezoldigd ambtenaar van den burge lijken stand benoemd de heer K. Fabius. Een voorstel van B. en W. om aan schaffing van een mobilisatiekast, 16 doozen en een editie staatswetten, kos ten totaal f 140 werd z.h.s. goedgekeurd. Besloten werd de bestaande regeling voor de werkloozenzorg onveranderd voort te zetten. Een wijziging in de politieverordening, betreffende het tapverbod in buitenge wone omstandigheden, zooals brand, mo bilisatie, ordeverstoring etc. lokte eeni ge discussie uit: De voorgestelde wijziging om den burgemeester de bevoegdheid te verlee nen, om wanneer hij het in die gevallen noodig ,acht, de lokalen waarin alcoho lische dranken worden verkocht, te slui ten, vond bij den heer Z w e m e r bestrijding. Hij wil het woord „dreigen" er inlaten om dat men dan iets kan vóórkomen. Wethouder Maljaars vond juist het woord „dreigen" een te rek baar begrip, waardoor het voorstel van den heer Zwemer, den burgemeester 'n te groote bevoegdheid zou geven, het geen de heer Brand beaamde. De heer Van Adrichetn Boogaert ondersteunde het voor stel Zwemer. Het werd echter met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangenomen. Volgde bespreking van het streekplan. B. en W. stelden voor hieraan mede te werken en de beide wethouders te be noemen als leden in die commissie. De heer Van Adrichem Boogaert geloofde, dat met het streekplan deze gemeente gebaat zal zijn. De heer Zwemer vreesde juist, dat door aanneming van het streekplan; de bouwnijverheid geschaad zal worden. Ook de heer Brand zag er niets dan ellende uit voortkomen. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Dé beide wethouders werden ,als vertegen woordigers in de commissie aangewe zen. Een voorstel van B. en W. om de exploitatie verordening in te trekken en haar in overeenstemming te brengen met. de wijziging door G. S. voorgesteld werd z. h. s. aangenomen. Aan de oefening bij den luchtbescher mingsdienst op Zaterdag 16 Mei a.s. zal worden deelgenomen door de brandweer lieden, een gedeelte des namiddags en een ander gedeelte des avonds. B. en W. stelden voor de vergoeding voor deze mannen vast te stellen op f 1 per persoon, zoowel des middags als des avonds. Z. h. s. goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Brand om in het vervolg de raads vergaderingen des namiddags te houden. Hij maakt daar een voorstel van. Het werd verworpen met 5 tegen 2 stem men. Voor de heeren Brand en Zwemer, Hierna besloten vergadering. RITTHEM. De collecte voor het re- classeeringswerk bracht alhier op f 22, VEERE. Bij wijze van proefverduiste- ring zal, vooruitloopend op de luchtbe schermingsoefeningen van Zaterdag a.s., heden (Donderdag) alhier gecontroleerd worden in hoeverre de gemeentenaren zich van hun taak kwijten inzake het verduisteren hunner huizen en ook op straat. Te dien einde zal het bestuur van den luchtbeschermingsdienst van den stadhuistoren af, tusschen 21.30 uur en 21.45 uur, controle uitoefenen, weshal ve het bestuur op de spontane mede werking van alle ingezetenen rekent. Jubileum ziekenhuis te Oostburg. OOSTBURG. Tengevolge van een on gelukkige samenloop van omstandighe den ontvingen wij te laat een verslag van de viering van het 50-jarig bestaan van het St. Antoniusgesticht te Oost burg op Dinsdag jl.. In het kort memo- reeren wij hier nu nog de voornaamste feiten. Nadat Dinsdagmorgen in de kapet van het ziekenhuis een plechtige H. Mis opgedragen was door den gestichtsrec tor H. Loves, vond te 11 uur in een der zalen van het gesticht een feestelijke bijeenkomst plaats, waarbij o.m. aanwe zig waren de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, mgr. Hopmans, bisschop van Breda, het Tweede Kamerlid Em. Th. Lockefeer, vele burgemeesters en burgerlijke en kerkelijke armbesturen uit West Zeeuwsch Vlaanderen. De directeur van het St. Antonius ge sticht, pastoor A. Lievegoed wees er in zijn toespraak op hoe door de toewij ding van de zusters het gesticht tot bloei kwam. Spr. hoopte op den steun van allen om het ziekenhuis zoo goed mogelijk in te richten. Mgr. Hopmans heeft in het bijzonder pastoor Lievegoed gelukgewenscht met het jubileum. Spr. herinnerde aan het liefdewerk van de zusters van „Chari- tas" in Roosendaal, de groote weldoen sters voor het gesticht. De Commissaris der Koningin bracht zijn gelukwenschen over. Spr. bracht in herinnering de liefderijke verzorging die hem een paar jaar geleden met zijn 80-jarige moeder en zijn echtgenoote in „Charitas" te Roosendaal ten deel viel..

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6