CORRESPONDENTIE. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. STATEN-GENERAAL LAATSTE BERICHTEN. Hootdpijn, IxIGSpiJR- Jieeft om deze RUSLAND. MEXICO. VER. STATEN. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Ned. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen. Rede van minister Colijn over Indië. Is Starhemberg niet vrijwillig afgetreden? -JS ii I V Al wat U noodig pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 centdoos 45 cent Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) zaken; Foedermayer (chr. soc.) minister van landbouw, De nieuwe regeering heeft zich tot taak gesteld de concentratie van ai e vaderlandsche krachten. Dit el®9 ecn volkomen eensgezinde leiding, p ver zoek van den bondskanselier heeft prins Starhemberg aan de Jeden van de Heimwehr, die verzocht werden zitting te nemen in het nieuwe kabinet opgedragen, dit verzoek in tewilligen. Bondskanselier Schuschnigg heeft hedenochtend een telegram gezonden aan Mussolini, waarin hij verklaart, dat de nieuwe regeering de vriendschap pelijke betrekkingen tot Italië wenscht te handhaven en vasthoudt aan het protocol van Rome. Deze laatste zin in het officieele communiqué geeft te denken. Men fluis tert n.l., dat ook de buitenlandsche po litiek een woordje in de affaire heeft meegesproken. Prins Starhemberg is een groot bewonderaar van Mussolini en heeft dezen eergisteren, zooals ge meld, een telegram gezonden, waarin hij zich in enthousiaste bewoordingen uit liet over de Italiaansche overwinning in Abessynië. Het schijnt, dat dit op Schuschnigg en veel andere Oostenrij kers een pijnlijken indruk heeft ge maakt. Immers voor Engeland en Frank rijk was het telegram van Starhemberg een slag in het gezicht. Misschien heeft dit telegram nu de deuren dicht ge daan, de controverse tusschen Schusch- nigg en Starhemberg acuut gemaakt, met het bekende gevolg. Omtrent de gevolgen van de regee- ringswisseling valt voorloopig weinig te voorspellen. Men kan verwachten, dat een betrekkelijk gematigde koers nagestreefd zal worden, ook wat de buitenlandsche politiek betreft."- Het zal de vraag echter zijn, of Prins Star hemberg langen tijd op den achter grond gelieft te blijven. Van zijn eer zucht kon dat wel eens teveel ge vraagd zijn. Ook dient men er rekening mee te houden, dat de ondergrondsche activi teit der nazi's nog altijd heel groot is. Zal de nieuwe rjegeering Schuschnigg sterk igenoeg zijn, daartegen haar gezag •hoog te houden? Vliegtuig verbrand. Tijdens een oeienvlucht te Stalino is een militair vliegtuig in brand geraakt, toen het zich op 1000 meter hoogte bevond. De piloot slaagde erin te landen, doch hij is aan de bekomen brandwonden bezweken. Veertien rebellen gedood. In een botsing met federale troepen te El Cho colate in den staat Guanajato zijn 14 rebellen gedood; twee van hen waren bendeleiders. Verder wordt vernomen, dat gister avond gewapende bandieten een trein, welke naar de Vereenigde Staten ging, aanvielen. De treinwacht en het perso neel dat sterk in de minderheid was, wist de bandieten af te slaan. Slachtof fers zijn niet te betreuren. BRAND IN EEN CABARET. Vier dooden. Tijdens een fakkeldans in een cabaret te San Francisco raakte de danseres met een fakkel de tooneelgordijnen aan, die vlam vatten en binnen enkele oogenblikken stond het geheele caba ret in vlammen. Onder de bezoekers ontstond een paniek. Vier personen werden gedood, hetzij door de vlammen hetzij in het gedrang. Drie leden van het orkest werden met zware brandwonden in een ijskast gevonden. GEVANGENEN UITGEBROKEN. Twee dooden, vier gewonden. n South Calester in Oklahoma is gis- ^r n groep gevangenen uit het tucht- nuis uitgebroken. Twaalf mannen, die te "ei £esteld waren in de tegelbakkerij van de strafgevangenis, overvielen de ,Crl me* messen en gebruikten n.^j orstwering. Vervolgens over doe! 8n -z- ^Piers en namen hun de Ond<>ren i v'uchtten in een auto. riveg mnakten zij zich meester van onAomen wis,e" ie Tijdens den strijd tusschen de ge- der^ne\? bewaker* werden een fen !Z1Ch erS "a" werMaats en vier f116 ^^eschoten, terwijl vier gevangenen werden gewond. J/ f.' -,W>=nd V tol den uiige- ver van het blad in quaestie. ONREGELMATIGHEDEN BIJ ABAT TOIR. Naar het „Handelsblad" ver neemt, is aan den directeur der Cen trale Slachtplaats te Soest (het Ge meentelijk Abattoir) ontslag als zoo danig verleend in verband met onregel matigheden, welke aldaar hebben plaats gevonden. De president-commissaris, die tijde lijk belast was met de waarneming der directie, is thans tot directeur be noemd. Tegen den gewezen directeur wordt een strafvervolging uitgelokt, daar een voorloopig ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat waarschijnlijk hande lingen zijn gepleegd, die uit strafrech terlijk oogpunt als ontoelaatbaar moe ten worden beschouwd. VIER KOEIEN DOOR BLIKSEM GE DOOD TE BRAKEL. Boven B r a- k e I en omgeving heeft hevig onweer gewoed, waarbij een viertal koeien door het hemelvuur werd getroffen en gedood. (Tel.) RAADSLID OMGEKOCHT Voor de Almelosche rechtbbank zal binnenkort terecht staan de heer R. B., wethouder te Wierden, in verband met een omkoopingskwestie. Indertijd is te Wierden groote op schudding verwekt bij de wethouders verkiezing, daar de heer B, gekozen werd in strijd met de afspraak van en kele raadsfracties, Het bieek later, dat een chr. hist, raadslid „omgegaan" was; hij werd deswege geroyeerd. Hij is ech ter, evenals een r.k. raadslid, dat even eens werd geroyeerd, zijn zetel blijven bezetten. B. staat nu terecht, omdat hij een raadslid zou hebben omgekocht, op hem te stemmen. KINDJE IN WASCHTOBBE VERDRONKEN. Woensdagmorgen was vrouw B. te Dongen bezig het waschgoed op de bleek te leggen. Haar 2-jarig zoontje speelde achter het huis bij de waschtobbe Toen moeder weg was, heeft het ventje een kinderstoeltje gepakt en dit naast de waschtobbe neergezet, waarop hij er op klauterde om een speelgoedbootje te laten varen. Daarbij heeft hij zijn even wicht verloren en is voorover in de tob be gevallen, die gevuld was met dekens en water. Het kereltje heeft nog wel getracht zich op te richten, maar woel de zich daarbij in de dekens vast. Toen de moeder terugkwam was het reeds verdronken. VERDRONKEN- De 68-jarige landbouwer T. N., wo nende te Doezum (Groningen) is toen hij gistermiddag per rijwiel langs de vaart reed, doordat er een steen op den weg lag, te water geraakt en verdronken. De 5-jarige J. Pors uit de Tolhuislaan te Rotterdam is bij het spelen op de kade van de eerste Katendrechtsche ha ven, te water geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft na drie kwartier dreggen het lijkje opgehaald, Nabij het veer over de Maas te Oefelt is mej. D. uit Gennep te water geraakt. De veerman wist de drenkeling op het droge te trekken, doch het is niet ge lukt haar tot bewustzijn te brengen. Breda: 1 doode- Gisteravond is in de nieuwe Ginne- kenstraat te Breda de wielrijder J. van V. door een taxi aangereden en tegen de straat geslingerd. Spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed de man. BOEFJE. Mr. J. Moolenburgh, voorzitter der afd. Middelburg van Pro Juventute, schrijft ons: Op Maandag 25 Mei a.s. zal het Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel in het Schuttershof alhier een voorstel ling geven van „Boefje", het bekende stuk naar het boek van Brusse. Een opwekking daarvoor moet bijna overbodig genoemd worden: het feit, dat deze voorstelling een jubileumvoor stelling is ter eere van de 500ste op voering (welk aantal dus inmiddels weer ver overschreden zal zijn) spreekt voor zich zelf. Ook hier zal de titelrol wor den vervuld door haar, die met zooveel liefde en toewijding deze rol altijd ver vuld heeft, Mevroiuw Annie van der Lugt MelsertVan Ees, Dit is alles bij elkaar genomen de beste aanbeveling. Toch is er aanleiding voor het Be stuur der Afdeeling Middelburg van Pro Juventute om op deze voorstelling in het bijzonder de aandacht te vestigen. Dit heeft tweeërlei reden: in de eerste plaats omdat het tooneelstuk „Boefje" komt op het terrein van den arbeid van de Vereeniging Pro Juventute, die zich de belangen aantrekt van die minderja rigen, die met den Strafrechter in aan raking zijn gekomen of dreigen te ko men in den ruimsten zin van het woord, !minderjarigen, die op het eerste oog niet alleen boefjes, maar zelfs volleer de boeven schijnen, maar die bij nadere beschouwing en onderzoek dikwijls het slachtoffer van opvoeding en milieu blij- ken te zijn en van wie, zoo hun de be hulpzame hand wordt toegestoken en op hen de juiste straf of maatregel wordt toegepast, dikwijls kinderen en menschen zijn te vormen, wien misdaad voortaan vreemd zal zijn. Maar er is nog een reden, waarom Pro Juventute zoo groot mogelijke belangstelling voor de voorstelling tracht te wekken; de Afdeeling Middelburg ontvangt n.l. een deel van de recette. Deze financieele bijdrage kan de kas zeer goed gebruiken, aangezien het le dental der Afdeeling niet groot is, ter wijl een toevloed van nieuwe leden, vermoedelijk in verband met de tijds omstandigheden, uitblijft. Moge dan mede door deze opwekking de voorstelling van „Boefje" ook hier, evenals in vele andere steden van Ne derland, een groot succès worden en mogen velen, na een blik te hebben ge worpen in de omgeving van een „boefje" hierin aanleiding vinden om zich als lid van Pro Juventute op te ge ven. Op ons verzoek waren onderstaande autoriteiten en personen bereid zitting te nemen in een comité van aanbeve ling Mr. W. M. G. Jolles, President der Arrondissements-Recht- bank. Mr. Th. Portheine, Vice-Presi dent der Arrondissements- Rechtbank. Mr. W. F. E. baron van der Feltz, Officier van Justitie. Mr. A. van der Hoop, Kinder rechter. Mr, P. Dieleman, Deken der advocaten. M. van Empel, Voorzitter der Afdeeling Zeeland vaki het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. In de Donderdagmorgen te Vlissingen voortgezette alg. vergadering sprak mevr. A. J. A. MondtLovink, het ope ningswoord. De secretaresse, mej. L. J. Vellenga sprak o.a. over het jeugd- en kampwerk, zoowel internationaal, als nationaal. De buitenlandsche kampen bevorderen de internationale vriendschap en samen werking. Er moet volgens spr. meer aan ontwikkelingswerk worden gedaan en zij gaf wenken voor een goede ontwikke- lings-samenkomst. Spr. wekte op anderen warm te maken voor het werk van het verbond. Ge lukkig noemt spr. het, dat al meer en meer inzicht komt in het werkelijke doel v,an het verbond; maar bestuur, leden en leidsters mogen nimmer vergeten, dat men alles doet in den dienst van God. Men moet ieder gevoelen wat wel en wat niet mag. De tweede secretaresse mej. S. M. C. Gerritsen, was door ziekte verhin derd en haar werd een telegram met wenschen van spoedig herstel gezonden. Mej. M. W. Barger hield een inleiding getiteld: „Over onszelf." Spr. was het niet eens met degenen, die meenen, dat de vrouw zich uitslui tend tot het huishouden moet bepalen. Dit idee van vroeger heeft plaats ge maakt voor een ruimeren blik. Lang zaam is het pleit gewonnen, maar nu komt men tot den tijd, dat de vrouw weer terug gedrongen wordt en moet zij zich bezinnen. Dit wordt als een maatschappelijk onrecht gevoeld. Spr. onderschrijft dit, maar men mag daarbij niet vergeten, dat er zooveel maat schappelijk onrecht is. Algemeen hoort men, dat de vrouw zich meer moet be perken tot de huishoudelijke beroepen. Dit heeft men in bepaalde kringen steeds verlangt. In dezen tijd beziet de vrouw deze materie van een andere zijde. Thans moeten mannen en vrouwen elkaar aan- toonen, dat het niet gaat om de belan gen van een bepaalde groep, maar om het algemeen belang. De vrouwen moe ten kennis nemen van de maatschappe lijke vraagstukken en dan met ha,ar ntichtere verstand beoordeelen. Men moet zich de moeite geven van alle vraagstukken als zorg voor werkioozen en zoovele andere zaken, iets te begrij pen en niet steeds zonder kennis van zaken critiek uitoefenen. Men moet politiek zich op de hoogte stellen, als men zijn stem moet uitbrengen. Men kan veel leeren, o.a. van de meisjes die uren lang staan met ,,Votk en Vaderland" en het U voorhouden zonder iets te mogen zeggen. Het is een typisch voorbeeld van opofferende overtuiging. Nimmer mag men terugkomen, dat de meisjes in het huishouden de slaafjes zijn Zij mogen dat nimmer van zich zelf maken. Maar wel wijst spr. er op, dat het meer en meer noodzakelijk is voor de meisjes zich te bekwamen in de huis houding, zonder .ander werk geheel na te laten. De vrouwen, vooral de jonge, moeten toonen, dat zij wat dragen kun nen als het moet. Zij moeten dit niet zien als een achteruitstelling maar als een plicht tegenover de maatschappij. Vooral Christenvrouwen kunnen dit doen, gesteund door hun geloof in Je- zus Christus. Spr, wijst ten deze op het geen in de R.K. Kringen wordt gedaan door de op leidingen van meisjes uit fabrieken, voor het zorgen van dienstboden. De cursis- ten waren daar trotsch op. Spr, wees op de groote moeilijkheden van zuster verenigingen elders met name in Duitschland, Men mag niet vergeten, dat men met een Christelijke vereeniging niet staat op een eiland. Maar midden in het groote leven. Men moet in het vereni gingsleven kracht zoeken in den strijd tegen de gemakzucht en vooroordeel. Er ontspon zich een opgewekte ge- dachtenwisseling over de inleiding. Nadat namens de reglings commissie enkele mededeelingen waren gedaan over den hedenmiddag gehouden ex cursies, bracht de presidente, mevrouw Sickesz, dank aan die commissie, aan de vele gastvrouwen en aan hen, die het spel instudeerde. Zij wees op de orde die er heerschen moet in alle ver- eenigingen zijn, zeker in Christelijke. Bij de rondvraag werd mededeeling gedaan van een gift van f 100 v.an „Ons Vrijheid" tot uitzending van patiënten naar Maria Rusthuis. Een Utrechtsche afdeeling vroeg om een jaarlijksche Verbondsdag voor alle vrouwen en meisjes. Dit bleek echter bij velen niet in den smaak te vallen. Het hoofdbestuur zal deze zaak nader overwegen. Na nog enkele opmerkingen, sloot de presidente met een slotwoord naar aan leiding van Hand. 27 3536. Vanmiddag werden enkele excursies over Walcheren gemaakt. De Eerste Kamer zette hedenmorgen de behandeling der Indische begrooting voor 1936 voort. De minister van koloniën, de heer C o 1 ij n, antwoordde den heer de Mar- chant et d'Ansembourg, dat hem niet bekend is, dat er Indische bladen in Japansche handen zouden zijn overge gaan. Spreker acht het ook niet waar schijnlijk. In Nederland zijn bij de keuring der film „Rubber" verschillende passages weggelaten, ze wordt in dezen vorm niet schadelijk geacht. Filmkeuring in het algemeen zal spr. met den nieuwen gouverneur-generaal bespreken. Indien gouverneur-generaal de Jonge in de plaats van spreker had gestaan, en omgekeerd, zouden beiden gehandeld hebben ten aanzien van de N. S. B. als nu is geschied Bij zijn optreden was sprs eerste taak, toeneming der Indische schuld tegen te gaan. Spr. vertrouwde dat er voor 1937 geen schuldvermeerdering zal blijken te zijn geweest, ondanks de crisis. De kosten voor levensonderhoud zijin ine,er ge daald dan de salarissen. Een uitvoer recht op rubber is gerechtvaardigd, om dat de rubberprijs stijgt door regee- ringsmaatregelen. Maar men heeft rui me keuze om olie buiten Indie te produ- ceeren; het storten van 5 millioen door de olie-ondernemingen in de schatkist is op zichzelf geen fraaie maatregel. In het licht van wat Nederland reeds voor Indië gedaan had, moet de bijdrage van 25 millioen worden bezien. Het Ne- derlandsche budget moet voorts nog met een niet gering aantal millioenen worden belast voor de Indische defen sie. En de budgetaire toestand van In dië is g'unstiger dan die van Nederland. Met uitzondering der koffie zijn de Westersche cultures in iets betere con ditie dan eenigen tijd geleden. De voed seltoestand der bevolking kan op grond van recente gegevens niet ongunstig worden genoemd. De omzetting van Indië van een agra risch in een industrie-land moet met be leid gebeuren. Indië en Nederland moeten onder den drang der omstandigheden elkaar zoo veel mogelijk helpen. De offers, door Nederland gebracht, wegen zeker op te gen die, door Indië gebracht. Voor keursrechten stuiten ten deele af op het Londensch tractaat van 1824 en het Su- matra-verdrag van 1871. De weerkracht der zeegaande vloot in Indië is grooter dan voorheen. De mi nisterraad zal a.s. Dinsdag over spre kers defensie-voorstellen voor Indië be slissen. Spr. kan thans geen mededee lingen doen, Nog deze maand wordt marinepei to neel uitgezonden om het materiaal vol ledig te bemannen. Vermoedelijk zal de benoeming van den nieuwen gouverneur-generaal begin Juni geschieden. Ook spr. is voor con tinuïteit in het regeerbeleid. Spr. sloot" zich aan bij den aan den aftredenden landvoogd gebrachten lof en heeft reden om de hoop uit te spre ken, dat de allerdonkerste tijden voor Indië achter ons liggen (applaus). Na re- en dupliek werd de Indische begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Surinaamsche begrooting aan genomen. Aan de orde was vervolgens de Suri naamsche begrooting voor 1936. De heer Droogleever F o r- t u y n (lib.) bepleitte verdere bevor dering der cultuur van citrus-vruchten in Suriname. De heer De Jong' (r.k.) wenschte hen, die in Suriname de hoofdacte be halen, onderwijsbevoegdheid te geven ook in Nederland en Indië. (Minister C o 1 ij n verklaarde, dat de regeering cultuur van citroenen etc. blijft steunen. Wat de heer De Jong wil, zal spr. met den minister van onder wijs bespreken. De Surinaamsche begrooting werd 'z.h.s. aangenomen. De vergadering werd hierop geschorst tot vanmiddag 2 uur. WORSTELING VOOR HET MIDDELBURGSCHE STATION TUSSCHEN POLITIE EN ONTSNAPTEN ARRESTANT. Toen hedenmiddag omstreeks half twee, de celwagen met twee arrestanten aan het Station Middelburg kwam, ging een dezer mannen, een jonge kerel er van door; doch reeds bij het nieuwe brugwachtershuisje werd hij gegrepen. Er ontstond een worsteling tusschen hem en een drietal rijksveldwachters, waarbij zelfs bloed vloeide. Maar de politiemannen bleven baas en legden den man de boeien om voor het vervolg van het transport. PRINS EUGEN VAN ZWEDEN IN ONS LAND. Naar wij vernemen vertoeft geduren de enkele dagen hier te lande Z, K. H. Prins Eugen van Zweden, jongste broer van koning Gustaaf. Prins Eugen, die bekend staat als een van de voornaamste Zweedsche kunst schilders, is gisteren te Rotterdam aan gekomen, waar hij een bezoek heeft ge bracht «La. aan het nieuwe museum Boymans. Heden was de prins, wiens vei blijf hier te lande een volkomen particulier karakter draagt, te 's-Gravenhage De Zweedsche gezant bood ter eere van prins Eugen een lunch aan. Bondspresident Miklas zou op verzoek van Schuschnigg de re geering hebben afgezet. Uit Weenen wordt gemeld: Even voor de omvorming van het ka binet heeft Starhemberg een order uit gevaardigd door middel van het hoofd kwartier van de Heimwehr, gericht tot alle leden welke als volgt luidt: „Bewaar uw koelbloedigheid en orde, laat u niet provoceeren en handel al leen op de orders van Starhemberg." Naar thans vernomen wordt is Schuschnigg niet afgetreden, maar heeft hij bondspresident Miklas gevraagd de regeering af te zetten, hetgeen deze deed. Dit schijnt er op te wijzen, dat Starhemberg weigerde, vrijwillig af te treden. Rome zwijgt. Uit Rome wordt gemeld: In Italiaansche regeeringskringen wordt niets gezegd over het aftreden van Starhemberg. DE TOESTAND IN PALESTINA WEER VERERGERD. De toestand in Palestina is vandaag weer verergerd. In de oude stad van Ju- ruzalem is een bom ontploft. De politie heeft ongeveer 600 personen gear resteerd. De autoriteiten hebben den al armtoestand afgekondigd in de oude stad. Dientengevolge moeten bij zonson dergang de lichten gedoofd worden en is elk verkeer verboden. Van verschil lende plaatsen wordt gemeld, dat de huizen en de oogst in brand werden ge stoken. Te Jaffa heeft de politie een tweetal, demonstraties van Arabieren uiteenge jaagd. Middelburg, 14 Mei. Op de eier- veiling werden 38,000 stuks eieren aan gevoerd. Kipeieren 5052 kg f 1,84, 5254 kg f 1,97, 54—56 kg f 2,12, 58—60 kg f 2,39 2,47, 60—62 kg f 2,40—2.50, 62-64 kg f 2,50. Bruine: 5456 kg f 2,12, 5860 f 2,41, 60—62 kg f 2,45—2,51, 62—64 f 2,52; Eendeieren f 2,182,30; Ganseieren f 5,205,50, Kalkoen f 4,40. Middelburg, 14 Mei. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering): Boter f 0,63 K, Kipeieren f 2,35, Eendeieren f 2,50, Ganseieren f 6,50, Kalkoeneieren f 5. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,63)4, Kipeieren f 2,35, Ganseieren f 5, Kalkoeneieren f 5. Particuliere prijs van den marktzetter der Z.L M.: Boter f 0,71, Kipeieren f 3,35, Eendeieren f 3,50. Idem van den handel: Boter f 0,72 lA, Kipeieren f 3,25, Eendeieren f 3,05, Ganseieren f 6,50, Kalkoeneieren f 5,50. Belasting inbegrepen. LEEUWARDEN, De commissie-no teering Nederlandsche boter is van 18 tot en met 23 Mei: 0.44 per kg.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3