IBIS SHAG Pofebelmann lekker... man? BUITENLAND. Tweehonderd man van de lijfgarde van Hitier gearresteerd. Starhemberg uit de regeering. NEURS- EN WISSELKOERSEN. NOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Benrsfhermomefer v. Donderdak Hoofdpijr Na de annexatie van Abessynië. BELGIE. DUITSCHLAND. Himmler wordt gescha duwd. FRANKRIJK. Radicalen nemen deel aan de regeering. DENEMARKEN. Politieke sensatie te Wee- nen 's Prinsen telegram aan Mussolini schijnt de deur te hebben dichtge daan. AMSTERDAM, 14 Met Het eerste getal is de vorige notee- Sing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 87 87%. Zwitserl. Staatss. 1927-4 92 Japan 1924-6% 56%—56%. Amsterdam 1933-5 99%99% Amsterdam 1934-4% 97% VGravenhage 1929-4% 99%—100. Rotterdam 1926-1930-4 89%—<89%. Zeeuws. Hyp, B-4% 8381. Cities Service Cy. P. 1958 5 43%43%. A Amsterd. Bank 120%115%-ex. div. C Rott. Bankver. 107% A Twentsche Bank 8181 A Pref. Gruyter Zn A. 114?i- A Pref. Jurgens A 103%103% A Ned, Gist-en Spiritusf. 376%376% A De Schelde N.B. 32%—32% A Ver. Papf. v. Gelder 54%54% C Am. Smelt Ref. 44%— 45% C Stand. Brands 9%9% A A.N.I.E.M.—N.B, 177%—177% Singkep Tin M. 75%75% A J. C. Japan Ln. 35%35% A Rotterd. Lloyd 3535% A S. M. Nederland 33%34 A Amst. Thee C.M. 3839 A Houth. Alberts 4345. Union Pac. Rr, 7574%, Int. Nickel Cy. 26%—27%. Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 1000-4 98%—98%-%. Ned. 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 86%86%, O. Indië 34 1000-4 95%—96. Duitschl. '30 1000.-5% 18%—18%. Ingeland 1960-90 4 72%—72%. A Koloniale Bnk. 4747%. A N.I. Hbk. 1000 112%—112% C Ned. H. M. 1000 128%—128% A Alg. Kunstz. U. 22%—23% 23 A v. Berk els Pat. 37%38%. Calvé-Delft 59%59 A C. Suiker Mpij. 106%106% eveneens jtot het einde der oefening (23,15 uur) te worden voorkomen. AANRIJDING, Gistermiddag is in de Noordstraat te genover de woning van dr. Snethlage, een juffrouw, die op het klinkerpad liep te wandelen aangereden door een taxi. De juffrouw is daardoor komen te val len en bezeerde haar been zoo ernstig, dat zij niet verder kon gaan. De politie stelt een onderzoek in. Een tweetal dames, die juist in de nabijheid van het ongeval was, wordt verzocht zich bij den Commissaris van Politie te melden, ten einde inlichtingen te geven. Zeeuwsch Hervormde Diaconessen- Inrichting. Gister vergaderde in het gebouw der C. J. M. V., Singelstraat, Middelburg, de Zeeuwsch Hervormde Diaconessen- inrichting. De voorzitter ds. Van Voorst Vader begroete de aanwezigen in het bijzonder dr. O. Norel en sprak 'n inlei dend woord naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging met zegen haar werk mocht doen en voor velen tot hulp is geweest. In enkele kring'en is zorg we gens achteruitgang van financieelen steun. Toch is er geen reden tot ontmoediging waar het telkens toch blijkt, hoe talloos velen de hulp der zusters inroepen en ontvangen. De rekening van den penningmeester sluit met een batig saldo van f 86. Herkozen werden de aftredende leden de heeren L. J. van Voorthuysen en ds Hartjes. Na de pauze sprak dr. Norel, predikant directeur van het Hervormd Diacones- senhuis te Amsterdam over: ,,Tot barm hartigheid geroepen". De voorzitter dankte hem voor zijn uitnemend woorc en sloot de vergadering na dankzegging door dr. Norel. De vergadering was slechts matig be zocht. HANDELSBELANGEN. Dinsdagavond hield de Middenstands- vereeniging Handelsbelangen een druk bezochte vergadering'. Het contantzegel en het plan van de' Hanze om goedkoope reisgelegenheid naar Goes te organiseeren werden met alg. stemmen verworpen. Een verzoek om door gezamenlijk op treden de uitwassen der landbouwcoö peraties te bestrijden werd besproken De tegenstelling tusschen platteland en stad teekent zich helaas scherper af en is niet zoo zeer te wijten aan de ste delijke bevolking als wel aan die van het platteland. Het platteland brengt steeds in woord en geschrift naar voren dat de land bouw de kurk is van onze welvaart. Zonder landbouw zou ons land niets te beteekenen hebben. De juistheid dezer stelling is evenwel twijfelachtig alleen reeds op grond van het feit, dat ons land zijn vooraanstaan de positie in de wereld vooral te danken heeft aan scheepvaart en handel, Hoe dit ook zij, de landbouwende be volking is er in geslaagd de landsregee- ring er toe te bewegen een groot aantal steunmaatregelen te haren behoeve in het leven te roepen. Indien steun noo- dig, welnu men geve steun, doch dan moet deze ook gebruikt worden waar voor ze gegeven is Hieraan hapert echter wel het een en ander. Reeds tal van jaren bestaan er landbouwcoöperaties en deze bewegen zich ook op terrein, dat niet des land bouwers is. Gezamenlijke inkoop van huisbrand, stofzuigers, radiotoestellen, lampen, autobanden fietsen en talrijke andere niet in verband met den land staande artikelen, is tegenwoordig schering en inslag. De landbouw schakelt den particulie ren handel uit en berooft den midden stand daardoor van zijn bestaansbasis. Elke groep der samenleving heeft in het maatschappelijk leven een taak op North Am, Cy, 14%14% Born. Sum. H.M, 149%149% Linde Teves en Stokv. 73% Ned. Wol Mij. VOOR DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.) Het wordt met den dag duidelijker, dat onze landbouwende bevolking al dan niet bewust aanstuurt op een algeheel voorzien in eigen behoeften. Groote schade zal onze Nederland- sche samenleving ondervinden indien dit streven slaagt. Het is daarom dringend noodzakelijk dat de middenstand middelen beraamt om aan dit streven paal en perk te stel len. Met alg. st. werd aangenomen afge vaardigden te zenden naar de vergade ring te Utrecht, waar dit punt zal wor den behandeld. Bevreemding werd er over uitgespro ken, dat in de nieuwe commissie van samenwerking voor bijzondere nooden g'een vertegenwoordiger van den mid denstand zitting heeft. Mededeelingen werden gedaan over 't borgstellingsfonds. Naar aanleiding van de vraag of de begrafenistarieven te Goes hooger zijn dan bij de Voorzorg te Vlissingen, werd aangetoond, dat na onderzoek de Goe- sche tarieven niet hooger zijn dan bij genoemde onderneming te Vlissingen. Daar Goes geen georganiseerde begrafe nis-onderneming heeft, kunnen de tarie ven niet gepubliceerd worden. Verschil lende leden spraken hierover hun onge noegen uit. Besproken werd de rijwielbewaar plaats des Dinsdags op de Groote Markt. De algemeene opinie was, dat gezien de vele gelegenheden tot rijwielstalling in alle deelen der stad, de rijwielstalling op de Markt verboden moest worden. Een commissie werd benoemd, die 'n reclame-campagne voor den middenstand nader zal onderzoeken. VERDUISTERING SEROOSKERKE (W.) De burgemees ter dezer gemeente heeft de opsporing en aanhouding gevraagd van een Duit- scher, die een bedrag van 1000 zou hebben verduisterd ten nadeele van de N.V. Cultuurmaatschappij Loverendale. De Duitscher die bij deze Cultuurmaat schappij in betrekking was en dit geld onder zijn beheer had, zou er Maandag mede verdwenen zijn. (VI. Crt.) HEINKENSZAND. Gisteravond had de heer F, Pieters alhier het ongelkk bij het afrijden van een oprit in botsing te komen met een passeerende autobus. P. werd van zijn rijwiel geslingerd dat geheel vernield was. Hij zelf liep een paar wonden aan het hooTd op. De spoe dig ontboden geneesheer vervoerde hem per auto naar zijn woning waar hij het thans redelijk wel maakt. SCHORE. Voor het deel der gemeen te gelegen bewesten het Kanaal door A Ned. Ford A.M. 201%—201% A Philips Gem, B. afg. 183184%-6% C Unilever 111110%-% C Am. Car Foundry 18%18% C Anaconda Cop. 20%20%-%. C Bethlehem Ét. 28%—29%-%. C Kennec Copper 21%21%-%. C Un. States Leather 44. C U. States St. C. 34%—34%-35%. A Kon. Petr. Mpij. 256%256%-8%. C Contin, Oil Cy, 19%>19-%. C Philips Petr. Comp. 2626%. C Shell Union O.C. 10%10%-%, C Tide Water Ass. Oil 10%10%-%. A K.N, Stoomb. Mij. 1%1%, A Ned, Scheepv. U. 42%42%-3% A H.V, Amsterdam 222221-23 A Java Cult. Mij. 117%114 A N.I. Suiker U, 102%102% A Deli Batavia 175%176%-77% C Deli Mij. 1000 207%—207%-8% A Senembah 197%—198-%. C Baltimore Ohio 10%10% C Southern Pac. Cy. 18%18%-%. A Southern Rlw. 8%8%-8%. A Amst. Rubb. C. 115—115%-16. A Deli-Bat. Rubb. 6566 A Hessa Rubber 8989%. A Serbadjadi S.R. 60%60%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.33% 7.35% Berlijn 59.58 59.65 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 25.02% 25.07 Zwitserland 47.92 47.86 Kopenhagen 32.75 32.85 Stockholm 37.87 37.97 Oslo 36.85 36.95 New-York 1.47% 1.47% Madrid 20.20 20.20 Praag 6.13 6.13% Prolongatie 2 2 Part. disconto 2%-% 2% Daggeld Registermarken 31% 31% Effecten Sperrmarken 17% 17% Crediet Sperrmarken 14% 14% Reismarken 41 41 Bankpapier 37% 37 Unilever Markt Obl.Markt Rubber Schepen Amerika Tabak pijnen te Poeder. Philips KoninkL Suiker eigen terrein, tot heil van het geheel, j Z.-Beveland, is tot hoofd van den lucht- De eene groep kan zonder de andere beschermingsdienst aangewezen, de heer niet leven. In elk geval zal de onder-1 P. M. Stevense Az. en voor dat deel gang van de eene groep het geheel scha-beoosten het kan,aal, de heer Jan Bruijn- den. zeel Cz. Een Italiaansche flater. De correspondent van de Times" te Genève bericht, dat de Italiaansche re geering tracht een document, waarin de Britsche regeering wordt beschuldigd, dum-dum kogels te hebben gefabriceerd en te hebben geleverd aan de Abessij- nen, in te trekken, aangezien haar dui delijk wordt hiermede een domheid te hebben begaan. Het Britsche antwoord is intusschen evenwel aan den secretaris-generaal van den Volkenbond overhandigd. Abessijnsche regeering 350 km. van Addis Abeba Naar uit Khartoem wordt vernomen schijnt in Gore, de hoofdstad van Wes- telijk-Abessynië, ongeveer 350 km ten zuidwesten van Addis Abeba, de abes sijnsche regeering verblijf te houden. Na de vlucht van den Negus hebben ver scheidene ministers zich hierheen bege ven en de staats-archieven daarheen meegenomen. De stad telt ongeveer 4.000 inwoners. Volgens een mededeeling van den Britschen consul voor dit gebied, kapi tein Erskie, is hier alles rustig. De politie is versterkt met elementen uit het leger en de gewapende benden, wel ke voornamelijk verantwoordelijk zijn voor de ongeregeldheden in de hoofd stad, worden opgevangen en ontwa pend. Voor een deel keeren de mannen, die in deze streek thuis hooren terug, om het werk op de akkers te hervatten. De Italianen moderniseeren. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat de Italianen ernstig werken aan de mo derniseering van de oude Abessijnsche hoofdstad om hier het middelpunt te maken voor hun nieuw geschapen Oost Afrikaansche rijk. Het Engelsche Lagerhuis en de annexatie. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister-president Baldwin gister mede, dat de Italiaansche ambassadeur Grandi bij hem was geweest om hem het docu ment te overhandigen, waarin de anne xatie van Abessynië door Itali.ë werd medegedeeld. Baldwin zeide verder, dat den ambassadeur was medegedeeld, dat het document onder reserve werd aan vaard, en aan den minister van buiten- landsche zaken ter hand zou worden ge steld, zoodra deze uit Genève terug keerde. De Labour-afgevaardigde Cooks riep toen uit: „en verscheurd zal worden naai ik hoop". In het huis werden verscheidene in terpellaties inzake de annexatie inge diend. Cooks vroeg of de Britsche re geering Mussolini heeft miedegedeeld, deze annexatie niet te erkennen. Bald win herinnerde het huis eraan, dat de Britsche politiek inzake het Abessijnsch conflict steeds gebaseerd is geweest op de beslissingen van den Volkenbo!nd. Hetzelfde Lagerhuislid vroeg of Italië lid mag blijven van den Volkenbond, waarop Baldwin antwoordde, dat hij geen goede gelegenheid zag voor te stellen Italië uit den bond te verwijde ren. Italiaansch protest wegens ot iicieele ontvangst van den Ne- gus. De consul-generaal van Italië te Je ruzalem heeft een protest gericht tot de regeering van Palestina wegens de offi cieele ontvangst aan deen Negus bereid. Het Italiaansch gezag in Abessynië. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Naar alle deelen van Abessynië worden thans Italiaansche troepen-detachementen ge zonden, teneinde elke poging tot op stand tegen het Italiaansche gezag te onderdrukken. Eenige benden onder lei ding van den vroegeren politiechef van Addis Abeba, Baram Baran Ababa en Ras Imroe hebben de wapens nog niet neergelegd. REX-LEIDER MOET SCHADE VERGOEDING BETALEN. Beschuldigingen tegen Kamer lid deels onbewezen. De civiele rechtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces, dat den leider der Rex-beweging, Degrelle, was aangedaan door het gewezen katholieke Kamerlid voor Nyvel, de Burlet. Degrel le is veroordeeld tot betaling van 5000 francs schadevergoeding en publicatie van 't vonnis in het weekblad „Rex" en vier andere bladen, welke publicatie maximaal 10.000 francs zal kosten. De rechtbank concludeerde, dat de heer Degrelle zijn recht niet te buiten is gegaan door het samengaan van politiek en financien aan te toonen en te cönsta- teeren, dat de heer de Burlet, die een openbaar mandaat bekleedde, beheer der was van een kolenmijn, terwijl slechts 200 van de 160.000 aandeelen in zijn bezit waren. Meer dan de helft van deze aandeelen behoorden aan den fi nancier Philips toe, die wegens valsch- heid in geschrifte veroordeeld is ge weest, zooals den heer de Burlet ook bekend moest zijn. Ook zou de heer De Burlet in 1932 10.000 francs van den heer Philips ontvangen hebben voor zijn verkiezingscampagne. Het vonnis werd echter gebaseerd op de bewering' van Degrelle, dat de heer de Burlet als beheerder van de kolen mijn zou hebben deelgenomen aan het „plunderen van de spaarders" door den heer Philips. (Tel.) De „Daily Herald' meldt, dat meer dan 200 leden van de lijfgarde v.an Hit- Ier manschappen van de SS in de laatste paar weken zijn gearresteerd on der verdenking te hebben samengespan nen tegen Hitier en den nationaal-socia listischen staat. De verdachten zijn in een concentra tiekamp geplaatst, dat daartoe speciaal buiten Berlijn is ingericht. Zij worden nog steeds ondervraagd. Het blad voegt hieraan toe, dat in de regeering groote onrust is gewekt door deze ontdekking, daar men de S.S. tot nu toe als volkomen betrouwbaar be schouwde. Berichten over de .arrestaties mogen in Duitschland niet worden gepubliceerd, Naar de „Daily Herald" verder weet te melden wordt Himmler, de bevelheb ber der S.S., hoewel hij officieel met het onderzoek is belast dag en nacht gescha duwd door manschappen v.an de gehei me politie van generaal Goering. Er zou een hevige spanning bestaan tusschen Goering en Himmler, en Goe ring zou van de gelegenheid gebruik maken zich te wreken op Himmler, die eens zijn mededinger is geweest. Het bureau van het uitvoerend co mité v.an de radicale partij heeft een stemmig besloten het voorstel tot sa menwerking in de regeering met de so cialisten te aanvaarden. Een echtelijk drama. Gisteravond zagen voorbijgangers een .auto in groote vaart in een der havens van Kopenha gen te water rijden. Zij hadden tevoren luid gegil van een vrouw uit den auto gehoord. Toen de auto, die onmiddellijk zonk, was opgehaald vond men er al leen het lijk van den bestuurder in. Pas later werd ook het lijk van de vrouw, die er in geslaagd was een ruit in te drukken en uit de wagen te komen, op- gevischt. Man en vrouw waren een echt paar dat wegens voortdurenden onmin sedert eenigen tijd gescheiden leefde. De man, die in de hoogste mate jaloersch was, had reeds tweemaal eerder een poging tot zelfmoord gedaan. Bij de der de heeft hij zijn vrouw, tegen wie hij herhaaldelijk bedreigingen had geuit, mee in den dood genomen. (Wettig gedeponeerd.) II II 111111111 I I De verrassingen zijn tegenwoordig niet van de lucht. Weenen zorgt van daag weer eens voor zooiets. In de gau wigheid is daar even een regeerings- wijziging tot stand gekomen. En wat voor een: Prins Starhemberg, de vice- kanselier, die den laatsten tijd als de „sterke man" van Oostenrijk gold, is mt het kabinet verdwenen. Én met hem, enkele mannen uit hetzelfde fascistische hoüt gesneden, zooals Berger Wal- denegg, de minister van buitenlandsche zaken. Sedert enkele weken reeds deden ge ruchten de ronde, dat de eensgezindheid in de Oostenrijksche regeering veel te wenschen overliet. Twee partijen had den zich gevormd, een geheide fascisti sche, onder leiding van Prins Starhem- berg en een gematigd autoritaire .waar in Von Schuschnigg, de bondskanselier (minister-president) den toon aangaf. Men verwachtte echter allerminst, dat deze controverse tot een breuk zou lei den en in elk geval niet tot een breuk, die de verwijdering van Prins Siarhem- berg ten gevolge zou hebben. Immers achter Prins Starhemberg staan de Heimwehren, de gewapende burgerlijke corpsen, te vergelijken met onze bur gerwacht, doch dan over veel groöter invloed beschikkend en politiek uitge sproken fascistisch. Von Schuschnigg kan daar tegenover slechts rekenen op het „Vaderlandsche front", een nationa le vereeniging, die is ontstaan uit de vroegere christelijk sociale (roomsch- katholieke) partij. Het Vaderlandsche front kan men beschouwen als de eeni ge getolereerde politieke „partij in.. Oostenrijk. Daarnaast bestaan in he|t geheim dan nog nat. socialistische en sociaal-democratische groepen. Sterk is het „Vaderlandsche front" niet. Het beschikt niet over machtige, gewapende corpsen en iedereen weet, dat er duizenden verkapte nazi s en so cialisten deel van uitmaken. Waarover precies de meeningsver- schillen tusschen Schuschnigg en Star hemberg loopen, kan slechts bij bena dering worden uiteengezet. De eerste wil geen harde fascistische dictatuur, de laatste wel. De Heimwehren zouden in zulk een dictatuur de taak op zich moeten nemen die de S.A. en S.S. in Duitschland heb ben. Schuschnigg wil, wat wijlen Dollfuss voorstond toenadering zoeken tot de arbeiders, opdat dezen loyale medewer kers van het tegenwoordige bewind worden, dat gematigd dictatoriaal (au toritair en corporatief) kan heeten. Zooals men weet is er geen parfement meer, doch een kamer, waarin de ver schillende economische en cuitureele groepen vertegenwoordigd zijn. Feite lijke macht heeft dit lichaam nauwe lijks. Omtrent hetgeen zich gisteravond en vannacht te Weenen heeft afgespeeld, wordt officieel het volgende gemeld Na langdurige besprekingen tusschen Schuschnigg en Prins Starhemberg be gaven beide mannen zich naar bonds president Miklas, en boden ontslag der regeering aan. De bondspresident aan vaardde dit en droeg Schuschnigg op staanden voet de vorming van een nieuw kabinet op. Vanmorgen om half vier had hij de nieuwe ministerslijst ge reed, luidende als volgt Dr. Schuschnigg, bondskanselier, mi nister voor buitenlandsche zaken en landsverdediging; Von Baar-Barenfels (Heimwehr), vice-kanselier, minis ter voor Binnenlandsche zaken en vei ligheid; Hammerstein-Equord (christ.- soc.), minister voor justitie; Dr. Pcrn- ter (christen-soc.), minister van onder wijs; Stockinger (christ.-soc.), minister van handel en verkeer; Dr. Draxler (Heimwehr), minister van financien, Resch (christ..-soc.), minister van sociale oefenv vliegtv op l'Of slaagd| de bel Vee botsin! colatel rebelli bende Ven avonc welkt aanvil neel wist fers Til te met die ooge ret ontsf wert hetz D met gev< lij ter huii wei] var be\ her weljj ge\ OnJ eer ont van dei eeil vie vei;

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2