KERK EN SCHOOL. GEMENGD IHEUWS. Jrmiida LEGER ER VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ENGELAND. £P? SPANJE. ZWEDEN. ITALIë. PALESTINA JAPAN. A N.I. Suiker U, 102% r Wonderdokter gearresteerd. Beursthermometer v. Woensdag Nul! weer buiten j kunt zitten D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 13 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- ting, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 87%— S7% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 93%—92% Japan 1924-6% 56%—56% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97% 's Gravenhage 1929-4 99% Rotterdam 1926-1930-4% 89—89% Reeuws. Hyp. B-4% 83 Cities Service Cy. P. 1958 5 4343% A Amsterd. Bank 120120% C Rott. Benkve.r. 107%107%; A Tewntsche Bank 8181. A Pref. Gruyter en Zn A' 114% A Pref. Jurgens A 104105%. A Ned, Gist- en Spiritusf. 379%376%, A De Schelde N.B. 32%i32%. A Ver. Papf. v. Gelder 53%—54%. C Am. Smelt en Ref. 43%44%. C Stand. Brands 9%9%. A A.N I.E.M,N,B, 177—177% De Italiaansche vlag werd op het pa leis geheschen, gevolgd door een korte eenvoudige plechtigheid. Groote voor raden ammunitie, twee kanonnen, een aantal machinegeweren, eenige vracht wagens ,en groote hoeveelheden graan en medicamenten werden buitgemaakt. Het leger van Ras Nassiboe had zich teruggetrokken in het heuvelg'ebied in de richting van Harrar. De stad gaf een troosteloozen' aanblik. Alle levensmid delenwinkels waren geplunderd en troe pen gewapende plunderaars trokken door de straten. De blanke inwoners hadden allen de vlucht genomen en de telegraafdraden waren doorgesneden. Nadat echter de plunderaars verjaagd waren, keerde de normale toestand te rug. De bevolking en de gevluchte boe ren verschenen weer. Onder de eerste troepen die Jigjiga binnenrukten, be vonden zich twee compagniën zwart- hemden, gevormd door studenten, die trotsch waren op dezen overwinnen- den marsch, welke zij als een groot avontuur beschouwden. Maarschalk Graziani herinnerde hun echter in een toespraak er aan, dat de oorlogstoe stand nog steeds heerschte en dus alle militaire voorzorgsmaatregelen in acht genomen moesten worden. Desalniette min hoor ik hier, terwijl ik zit te schrij ven, van alle kanten gezang klinken, ko mende van de rond de stad gelegerde troepen. Zij zitten bij hun bivak om vu ren verzameld, terwijl achter dreigende donderwolken een volle maan te voor schijn komt. HOE GROOT IS KONING EDWARD S INKOMEN? Het secretariaat van het Lagerhuis gaf dezer dagen een kort overzicht van de inkomsten van den nieuwen koning, Edward VIII. De „civiele lijst" (inkomen des ko- nings) bedraagt 400.000 pond sterling; 110.000 pond zijn van deze som be stemd voor zuiver particulier gebruik. Enkele leden van het Britsche Lager huis hebben nu bezwaar gemaakt tegen deze jaarlijksche uitgave. Men beweert, dat een jonge koning, die bovendien nog ypjgezel isi 8een 110.000 pond behoeft uit te geven voor privé gebruik. Dit meeningsverschil gaf aanleiding tot de batten, welke eindigden met de uit spraak, dat van dit geld jaarlijks 40.000 pond sterling zal worden afgetrokken, dit zoolang de koning ongehuwd blijft. Trouwt de koning, dan wordt de ingc trokken som er bij gevoegd. Schijnbaar probeeren de Lagerhuisleden den ko ning op die manier tot trouwen te dwin gen! Doch koning Edward heeft nog an dere inkomsten. Zoo ontvangt hij, vol gens traditie, revenuen, die hem toeko men als hertog van Cornwall. Dat zijn 100.000 pond -sterling jaarlijks. Van de ze 100.000 pond worden jaarlijks 25.000 pond terzijde gelegd voor den broeder des konings, den hertog van York. Dit ingeval de koning ongehuwd overlijdt, waarna een zoon van den hertog van York den vorst moet opvolgen. De ko ning legt dan jaarlijks een som van 25.000 pond bij het inkomen bij. Het jaarlijksch inkomen van koningin Mary (voor particulier gebruik) is 70.000 pond sterling. (Een pond sterling staat op T oogen- blik ongeveer gelijk met 7.30.) KERKEN IN BRAND GESTOKEN. Te Alcira is, naar aanleiding van het feit, dat een metselaar gewond werd door onbekenden, die, naar veronder steld wordt, tot de rechtsche partijen behoorden, een protestbetooging geor ganiseerd. De betoogers staken de kerk van San Juan en de kerk van Santa Ca- talina in brand. Uit Valence is direct po- litieversterking gezonden om de orde te herstellen. Een vreeselijke wraakneming. Naar Stefani uit Gothenburg meldt, heeft daar een weduwe van middelbaren leeftijd uit naijver tegen haar jeugdigen minnaar die zich een jong meisje had verloofd, zich met twintig liter benzine begoten C North Am, Cy, 14%14% A Born. Sum. H M. 148%—149% A Linde Teves en Stokv, 72%73% A Ned. Wol Mij. 78 A Singkep Tin M. 75%75% A J. C. Japan Ln. 3535% A Rotterd. Lloyd 3535 A S. M. Nederland 3535% A Amst. Thee C.M, 38%—38 A Houth. Alberts 43 C Union Pac. Rr. 7675. C Int. Nickel Cy. 26%26%. Ned. 31 1000-4 98%—98%-%. Ned. 33 1 000-4 98%—98%-%, Ned. 34 1000-4 98%—98%-%. Certificaten-3 86%—86%, O. Indië 34 1000-4 96—95%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%-19, Engeland 1960-90 4 72%-,73-72%. A Koloniale Bnk. 4747. A N.I. Hbk. 1000 112—112% C Ned. H, M, 1000 124—128% A Alg. Kunstz. U. 22%22%-23 A v. Berkels Pat, 36%37% C Calvé-Delft 59%—59% A C. Suiker Mpij. 107%—106% en bij het afscheid van haar minnaar zichzelf in brand gestoken. Toen zij als een fakkel brandde, „omhelsde" zij den jongen man zoo stevig, dat ook hij in brand raakte. De vrouw is geheel ver koold en de jonge man heeft zware brandwonden opgeloopen. De woning van de weduwe, waar het drama zich afspeelde, is gedeeltelijk uitgebrand. BANANEN ALS BRANDSTOF VOOR VLIEGTUIGEN, Volgens een officieel rapport worden in Abessynië bananen gebruikt als brandstof voor vliegtuigen. Bananen zijn het voornaamste product van Itali- aansch Somaliland en zij maken onge veer de helft van den export van dit gebied uit. Het overschot wordt tot brandstof verwerkt. De aldus verkregen alcohol zal, naar men veronderstelt, voldoende zijn voor de behoeften van de lucht macht in Oost-Afrika. Het rapport vermeldt nog, dat bin nenkort de industrieele exploitatie van bananen in Somaliland zal worden ter hand genomen. In Italië zullen slechts uit Somaliland afkomstige.bananen mogen worden ver kocht. HARD TEGEN HARD. Ondanks een ultimatum der Arabie ren, heeft de Britsche hooge commissa ris zijn goedkeuring gehecht aan een door de Joodsche gemeenschap opge steld arbeidsplan, en medegedeeld, dat hij het aantal immigratie-certificaten zal vaststellen, dat aan Joodsche immigran ten zal worden uitgereikt. De Arabische en anti-Joodsche agi tatie dreigt zich thans echter tot buiten Palestina uit te breiden. De opperste raad der Arabieren heeft n.l. naar Egyp te, Syrië, Marokko en Irak agitotaren gezonden, die tot taak hebben, propa ganda te maken voor de Arabieren in Palestina en betoogingen te organisee- ren tegen de Joden en in het bijzonder tegen de nationale haardsteden der Jo den in Palestina. Volgens mededeelingen van het bureau van den Britschen hoo- gen commissaris zijn sedert het begin der onlusten 600 arrestaties verricht. Een waarschuwing. Nader wordt gemeld: De hooge commissaris in Palestina heeft Dinsdagavond is een radiorede voering tot de Arabische bevolking de waarschuwing gericht, dat de regeering alle uitspattingen zal onderdrukken en alle schuldigen zal straffen. De in Palestina uit Egypte aangeko men tanks en pantserwagens, zullen, evenals de troepenversterkingen de taak hebben aanvallen op particulieren eigen dom, welke den laatsten tijd vaak zijn voorgekomen, te verhinderen. Het is noodig de politie onder militaire be scherming te stellen. SCHOOLKINDEREN ETEN VERGIFTIG GEBAK, Reeds 38 slachtoffers. In het Japansche stadje Hamamatsoe is bij een schoolfeest gebak uitgereikt, dat later vergiftig bleek te zijn. Zeshon derd schoolkinderen, zevenhonderd bur gers en 30 soldaten lijden aan vergifti gingsverschijnselen. Velen van hen wer den zwaar ziek. Tot nu toe zijn reeds 38 kinderen gestorven. Men vreest dat nog meer slachtoffers zullen vallen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ver giftiging heeft nog niets aan het licht gebracht. De politie vermoedt met een misdadigen aanslag te doen te hebbep. Luitenant ter zee 2e kl. L. J. van der Veen is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 22 Mei te vens als commandant van een transport schepelingen, bestemd voor den dienst aldaar, vain V 1 'i ,s s i n g e jn dparheen vertrekken. A Ned. Ford A.M, 200%—201% A Philips Gem. B. afg, 180%—183%-2% C Unilever 111 111 %-10% C Am. Car Foundry 18%19-18% C Anaconda Cop. 2020-% C Bethlehem St. 28%—28%. C Kennec Copper 21%21%-%. C Un. States Leather 3%4. C Un. States St. C. 33%—33%-34%. A Kon. Petr. Mpij. 254%257% -56%, C Contin. Oil Cy. 19%19%-%. C Philips Petr. Comp. 26:26. C Shell Union O.C. 10%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 1010%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 1%1%. A Ned, Scheepv, U. 42%43-42% A H.V. Amsterdam 220223-21 A Java Cult. Mij. 117% A Deli Batavia 173%175%-76 C Deli Mij 1000 206%—207%-% A Senembah 194%—197% C Baltimore Ohio 1010% C Southern Pac. Cy. 17%18%-%!, A Southern Rlw. 8%8%, A Amst. Rubb. C. 113%—114%-15%. GODSDIENSTONDERWIJS OP DE OPENBARE SCHOOL. Volgens art. 26 der lager onderwijs wet 1920 moet door het vrij geven van uitdrukkelijk in die regeling genoemde uren, gezorgd worden dat de kinderen op de o. 1. school godsdienstonderwijs van godsdienstleeraren kunnen genie ten. Uit de cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek blijkt dat op 31 December 1935 aan 2065 van de 2737 openbare scholen, godsdienstonderwijs werd gegeven; dit is aan 76 Voor de openbare Ulo scholen zijn deze cij fers: 114 van de 247, zijnde 46 Het gebruik dat van de genoemde wetsbe paling wordt gemaakt is in de laatste 5-jarige periode, voorzoover het aantal scholen betreft, toegenomen. Op 31 Dec. 1929 n.l. waren de hiervoren genoemde percentages respect 60 en 37 Van de 153.218 leerlingen, die op 31 December 1935 in de 5de en hoogere leerjaren der openbare lagere scholen voor geplaatst waren, ontvingen er 73.815, d.i. 48,2 godsdienstonderwijs. Van de 38.401 leerlingen der openbare u. 1. o.-scholen was dit op genoemden datum met 5.408, d.i, 14,1 het geval Op 31 December 1929 waren de over eenkomstige cijfers respct. 77.311 van de 155.868, d.i. 49,6 en 3.111 van de 25.387 d.i. 12.3 Er valt dus wat het lager onderwijs betreft in de verstreken 5 jarige periode een achteruitgang vast te stellen tegen over voor het u.l.o. een vooruitgang. Onder de gemeenten, kerken en ver- eenigingen, welke zich met het onder wijs hebben belast, nemen de Neder- landsch Hervormde gemeenten de eer ste plaats in. Van de leerlingen, die godsdienstonderwijs ontvangen, omvat ten zij er bij het lager onderwijs 78.2 en bij het u.l.o, 80,6 Daarna volgt het Roomsch-Katholiek kerkgenoot schap. Op grooten afstand volgt daarna de Nederlandsche Protestantenbond. Vooral in Limburg en ook in Brabant blijkt vanwege het r.k. kerkgenootschap veel godsdienstonderwijs aan leerlingen van openbare scholen gegeven te wor den, Zeeland en Utrecht zijn daarna het meest actief. Noord-Holland staat on deraan. Nederlandsch Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen. Het Ned. Verbond houdt Woensdag en Donderdag een algemeene vergadering in hotel Britannia te Vlissingen. De ver gadering werd hedenmiddag geopend door de presidente, mevrouw Sickesz Snijders, zulks na samenzang van een danklied, omdat men werkt met steun van God. Spr. lil ervan overtuigd, dat in allen harten dank is, veel weldaden zijn den Bond weder in het afgeloopen jaar geschonken. Spr. wijst op de vele ongerechtigheden ook in het verbonds- werk als in heel het leven. Als men een blik laat gaan over het afgeloopen jaar, dan is er veel reden tot dank; maar men moet erkennen dat ongerechtigheden, een teeken van dezen tijd zijn en men heeft als draagsters van dezen tijd zijn plicht te begrijpen. Spr. denkt aan den Heer, die ons lief had en ons in staat stelde te doen wat men deed. In het afgeloopen jaar heeft het be stuur fouten gehad, maar God heeft hen gesteund. Thans heeft men de Jaarvergadering, van alle deelen van Nederland en heeft men een programma voor twee da gen, om de tijden te bespreken. Het is geen makkelijke taak afgevaardigde te zijn, ongeveer 450 afgevaardigden zijn opgekomen .Zeeland verdiend veel belangstelling en reeds heeft men op de reis naar Vlissingen men zich daar van kunnen overtuigen. Hierna ging de presidente voor in gebed en volgde sa menzang van het Bondslied, Namens de afdeeling Zeeland heette mevrouw Tonsbeek-tenCate allen harte lijk welkom en hoopte, dat de bloeiende boomgaarden in Zuid-Beveland hebben gesproken van welkom niet alleen, om dat men trotsch is op Zeeland, op zijn natuur en zijn stedenschoon en omdat men in Britannia gastvrij kan vergade ren, maar uit dankbaarheid voor de gast vrijheid en liefde, waarmede men elders ontvangen is. A Deli-Bat Rubb. 6465. A Hessa Rubber 8889. A Serbad.jadi S.R. 6060%-%. WISSELKOERSEN. Amsterdam officieel. Londen Berlijn Sar ijs russel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Madrid Praag' Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Effecten Spermarken Crediet Sperrmaken Reismarken Bankpapier Gister Heden. 7,35 7,35 59,65 59,60 9,75 9,74% 25,07 2509 47,86 47,85 MM 32,85 32,80 37,97 37,90 36,95 36,90 MM 1,47 15/16 1,47% 20,20 20,20 6,13% 6,10% MM 2 1% MM 2% i 2% 31% 17% 14% 41 37 32% 17% 14% 41% 36% Men heeft getracht veel te doen ge nieten, maar alleen van een vliegtochtje zal geen sprake kunnen zijn. De voorzitster hee'tte speciaal welkom mevrouw Van Woelderen Sprenger, echtgenoote van den burge meester van Vlissingen, Verder mej. C. H. C. Gunning de spreekster van de middagbijeenkomst en mej. M. W. Barger, die Donderdag morgen een inleiding zal houden. Verder vooral de afgevaardigdéfc van den Vlaamschen Meisjesbond, van de Meisjesvereeniging op Geref. grondslag en voor verschillende zusterverenigin gen van den studieraad enz. De marechausse te Klundert heeft heden gearresteerd, als verdacht van oplichting, de in West-Brabant bekende wonder-dokter H. W. J. C., die nu ruim een jaar met zijn practijken de streek onveilig maakte. De „wonderdokter van Klundert"' heeft in Rafemsdonk, Oud- Gastel^ Standaardbuiten, Stampersgat, Fijnaart, kortom geheel West-Brabant zeer vele slachtoffers gemaakt. Tal van argelooze patiënten, waarvan velen met ongeneeselijke kwalen hebben hun vertrouwen in den opjichter, die op buitengewoon sluwe wijze telkens op nieuw zijn bedriegelijke praktijken wist toe te passen, beloond gezien met het verlies van belangrijke geldsommenj. Het is ongeveer een jaar geleden, dat C. zich te Klundert vestigde. Voordien had hij een instituut te Oosterhout waar hem geleidelijk de grond te warm on der de voeten werd, zoodat hij het raadzaam achtte zijn zetel naar elders te verplaatsen- Zich uitgevende voor dokter, hoewel hij van beroep slechts leeraar was in heilgymnastiek, beves tigde hij aan zijn woonhuis een opval lende naamplaat van het opschrift „in stituut voor gecombineerde adem-mas- sage en bewegingstherapie". Op het gebied van betalingsconditie's was hij zeer coulant. Hij vroeg van zijn pa tiënten alleen vergoeding voor de door hem gemaakte auto-kosten en voor de artikelen die hij terwille van den pa tiënt moest koopen. Maar al deze bij komstigheden liepen vaak leelijk in de papieren. Voorschotten van 100 tot 300 waren geen zeldzaamheden en de rekeningen liepen in den regel wel zoo danig op, dat deze voorschotten nog to klein bleken te zijn, terwijl hij zijn auto verhuurder en leveranciers van genees middelen op hun geld liet wachten en hij allerlei trucs gebruikte om zijn nood zakelijke betalingen te traineeren. De verdachte is geen onbekende van de ju stitie en heeft reeds al drie jaar ge vangenisstraf achter den rug. Den laat sten tijd opereerde hij in de omgeving van Dordrecht. De man ging steeds op zoo handige manier te werk, dat hij vrij uitging en rustig kon profiteeren van de goedgeloovigheid der menschen, die hem rijkelijk beloonden voor zijn meest nuttelooze diensten. BESCHERMING TEGEN GIFGASSEN IN ZIEKENHUIZEN. In het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag is dezer dagen een belangwek kende demonstratie gehouden met een even eenvoudig als doelmatig appar,aat ter bescherming van patiënten tegen gifgassen. Dr. Offerhaus, leider van de afdeeling ziekenhuiswezen v,an het Roode Kruis, gaf een schets van de moeilijkheden, welke bij gasaanvallen uit de lucht kun nen worden ondervonden. Het is de taak van de burgerlijke overheid, en van de met haar samenwerkende orga nen, om de ingezetenen zooveel moge lijk tegen dat gevaar te beschermen. De ziekenhuizen vormen als het ware ge meenschappen op zichzelf en zij kunnen in eigen inrichting het mogelijke doen. Spoed-onderbrenging van alle patiënten in een gasvrijen kelder zou in de prac- tijk niet mogelijk zijn. Zulk een kelder moge geschikt worden gemaakt voor 't verrichten van operaties, doch voor de vele patiënten, diende men 'n andere me thode van bescherming te zoeken. Wel nu, daarin zijn de heeren W. J. Hoogen- weg en E. van Oven, directeuren van Unilever Markt Philips Suiker Rubber -■Koninkl, Obl.Markt- Schepen Amerika Industrie Tabak (Wettig gedeponeerd.) ZONNEBRUIM om prachtig bruin fe worden. (Ingez. Med.) een N.V. te Amsterdam, geslaagd met de onderhavige vinding, welke berust op individueelen overdruk. De patiënten worden van lichte hoofdkappen voor zien, welke met slangen aansluiten op een luchtleiding. Deze leiding kan zoo wel op de buitenlucht in dat geval practisch gifvrij te verkrijgen uit een 10 meter hoogen buis als op een zuur stofapparaat worden aangesloten. De patiënt verkrijgt dan door lichten over druk frissche, zoo noodig gefilterd# lucht, zoolang het gevaar duurt. Op een der daartoe ingerichte zie kenzalen werd de vinding gedemon streerd. Bovendien werd in een ander vertrek een proef genomen ter bescher ming tegen traangas. Vier leden van 't gezelschap namen in dat vertrek de k,ap op het hoofd, waarna het vertrek werd afgesloten en met traongas gevuld. De overdrukfilter werd aangezet, en geen yan de vier personen bleek ook maar het geringste van de aanwezigheid van het traangas te bemerken. Door de geringe kosten van de over- drukfilters en. van de kappen kan deze vinding op ruime sch,aal worden toege past. Lichtenvoorde: 1 doode. Op den weg LichtenvoordeGroenlo is een personenauto door een uit een zijweg komende vrachtauto aangereden. Bij de botsing werd de 45-jarige R. uit de cabine van de vrachtauto geslingerd. De man is aan zijn verwondingen over leden. DE BRAND TE GOUDA, De nablussching van den Maandag avond uitgebroken brand in de kaarsen fabriek te Gouda zal nog wel eenige da gen duren. Dinsdagavond 7 uur is de laatste motorspuit van buiten de gemeen te Gouda, n.l. die uit Hillegersberg, inge rukt, De spuit had 22 uren achtereen staan werken. De nablussching geschiedt nu nog met 8 stralen, want aan alle kan ten blijft het smeulen. De arbeiders van de fabriek zijn met het opruimingswerk begonnen. Voor de 100 fabrieksmeisjes is er geen werk. Het bedrag <der schade valt bij benadering nog niet vast te stel len. ALS EEN KIND MET LUCIFERS SPEELT. Zondagmorgen was het bijna tweeja rige zoontje van den heer M. v. d. B. onder de gemeente R e e u w ij k, vlak bij Gouda, een oogenblikje alleen thuis. Het kind greep een doosje lucifers, dat bij het kookstel in de keuken stond en stak een lucifer aan. De kleertjes vat ten vlam en weldra was de kleine een brandende fakkel, meldt de „Tel,". Op het gegil van het kind snelde de moe der, die bij de buren vertoefde, snel toe. Terstond werd het kind naar buiten ge bracht en de vlammen werden gedoofd. Met zware brandwonden over het ge- heele lichaam is het ventje met een par ticuliere auto naar het St, Jozefpavil joen vervoerd, waar het gistermorgen is overleden. MUGGENPLAAG OP URK. Sedert enkele dagen is er op Urk een ware muggenplaag. Zondag en Maan dag was het moeilijk door de dichte muggenzwermen heen te komen. De muren en ramen van verscheidene hui zen zijn geheel met muggen bedekt. Men vermoedt dat deze muggen, die niet langer dan 48 uur leven, afkomstig zijn uit de Wieringermeer. HONDERD JAAR. De heer F. van Dieren Gz. te Lexmond viert van daag zijn lOOsten verjaardag. De heer Van Dieren geniet nog een goede ge-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2