=2* GOESCHE COURANT^ mmmm, De luchtbescher mingsoefening. BINNENLAND. ZEELAND. Zal Italië denJJVolkenbond verlaten WEER EN WIND, NUMMER 113. TWEE BLADEN. WOENSDAG 13 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. DE NED. BANK STAAT GOUD AF. BOMMENWERPERS VOOR NEDERLANDSCH-INDIë. Amerikaansche fabriek met den bouw aangevangen. CONTINGENTEERING- ZELFSTANDIG UITOEFENEN VAN BEROEPEN EN BEDRIJVEN DOOR VREEMDELINGEN, Een adres van het Verbond van Ned, Werkgevers. MH)ËÉJUܧ. Wat een ieder behoort te weten en te doen. ifALSHEREN* 2UID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAAKDEREN 0.0. Zal Duitschland de annexatie erkennen MIDDELBURGSCME COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Yliisiugen 2.30, elders 2.50 per iwartaai Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per •egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. iSsj contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, telefoon Reoaetie 26S, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten btj het Bureau voor Pnbliciteitswaar de der Vereen!ging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetcigiagaa regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RahrisS „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ragalr>; a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. Bsef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer soe> rant" 10 ct. extra Bowijsnommers 5 De onrust op de internationale valu tamarkt, veroorzaakt door de onzeker heid omtrent den Franschen frank heeft in de afgeloopen week tot goudonttrek kingen bij de Nederlandsche Bank ge leid. Blijkens den jongsten weekstaat van de centrale bank beliepen deze in de verslagweek 12.7 millioen. Ten behoeve van het Nederlandsch- Indische gouvernement werden reeds in de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwerpers. Na rijp beraad is men enkele weken ge leden overgegaan tot het verstrekken van een opdracht van dertien bommen werpers aan de Glenn. L. Martin-fa- brieken te Baltimore in den Amerikaan- schen staat Missouri. De fabrieken heb ben reeds met den bouw van deze vlieg tuigen een aanvang gemaakt. De kosten beloopen anderhalf millioen dollar. De fierste Kamer kwam gisteravond in vergadering bijeen. Z.h.s. werd een groot aantal contingenteeringsontwer- pen aangenomen, o.a. dat tot regeling van den invoer van paarden, van boter, van leder en van huishoudelijke artike len. De vergadering werd daarna geslo ten. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft naar aanleiding van het wetsont werp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen v,an beroepen en bedrijven door vreemdelingen een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin er op wordt gewezen, dat de thans voorge stelde regeling dusdanig is uitgewerkt, dat naar de meening van het Verbond aan het beoogde doel wordt voorbijge schoten. Immers volgens de definitie v,an het begrip „vreemde onderneming" zullen als zoodanig ook beschouwd worden, de binnen het koninkrijk gevestigde naam looze vennootschappen, coöperatieve en andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen en stichtingen, indien van deze lichamen een of meer der bestuur ders of commissarissen vreemdeling is. Deze bepaling beteekent, dat ,als „vreemde ondernemer" zouden worden beschotfwd bij uitstek nationale onder nemingen, als bijv. de Philips' gloeilam penfabrieken, de Unilever, de Bataaf- sche Petroleum Mij., de Algemeene Kunstzijde Unie en vele andere. Im mers, vrijwel alle Nederlandsche onder nemingen, die h,aar belangensfeer ook buiten onze grenzen hebben uitgebreid, en die van eenigen omvang zijn, hebben gewoonlijk tengevolge van hun buiten landsche relaties een of meer vreemde lingen tot commissaris of directeur be noemd. Gevreesd mag worden, dat het wets ontwerp, zooals het thans luidt, een on gunstigen weerslag zal vinden in be staande internationale betrekkingen. Daarnaast staat, dat volgens den hui- digen tekst van het wetsontwerp even eens een vergunning zal moeten worden aangevraagd door vrijwel alle Neder landsche dochtermaatschappijen van buitenlandsche ondernemingen, ondanks het feit, dat dergelijke dochtermaat schappijen reeds jaren hier te l,ande werkzaam zijn en een belangrijke plaats innemen in het Nederlandsche bedrijfs leven. Men denke bv. aan de Neder landsche Ford Automobielfabriek, de Bata, Persil-maatschappij en verschil lende andere, welke aan vele Nederlan ders een zeer behoorlijk bestaan ver schaffen. Ook hier dreigt een gevaar voor het behoud van -goede internationale be trekkingen. Wanneer men zich rekenschap geeft van het doel dat met het ontwerp wordt beoogd, nl. in hoofdzaak bescherming van middenstandsbelangen, zullen deze moeilijkheden kunnen worden ondervan gen door den eisch tot het aanvragen van vergunningen uitsluitend te beper ken tot natuurlijke personen. Mocht echter de wetgever met het oog op het geval dat een kleine, zelf standige zijn taak of firma zou gaan om zetten in een rechtspersoon, ten einde de noodzaak van het aanvragen van een vergunning te ontgaan, niettemin van oordeel zijn, d/at de eisch, dat vergunnin gen moeten worden aangevraagd ook door ondernemingen als zoodanig, moet worden gehandhaafd, dan zou het naai de meening van het verbond aanbeveling verdienen, dat grootere ondernemingen hierv.an zouden worden vrijgesteld en wel zij, die meer dan f 50,000 verloo- nen. Het waarnemend Hoofd Luchtbescher mingsdienst verzoekt ons het volgende op te willen nemen: Op Zaterdag, 16 Mei a.s. zal in onze gemeente evenals in de geheele pro vincie een oefening in den luchtbe schermingsdienst worden gehouden. Deze oefening bestaat uit een middag oefening van 14.40 uur16.40 uur en een avondoefening van 21.40 uur23,15 uur. In verband met deze oefening zal dien dag den geheelen avond de openbare straatverlichting zijn gedoofd en zal na half tien tot 23.15 ur de z.g. „algeheele verduistering" worden toegepast. Een ieder wordt verzocht daartoe te willen medewerken door te zorgen, dat van half tien tot kwart over elven geen en kele lichtstraal uit winkel of woning uit straalt, ook niet aan de achterzijde van het huis of uit zolder- of dakkamertjes. Ook de lichten van rijwielen, voertuigen, vaartuigen en auto's mogen niet bran den dan afgeschermd, d.w.z. dat alle voertuigen- of rijwielverkeer zooveel mogelijk moet stilstaan en rijwielen en voertuigen (auto's) alleen wanneer het beslist noodzakelijk is (bv, voor dokto ren) zich moeten voortbewegen, doch dan slechts met lichten (zoowel voor als achterlichten), welke afgedekt zijn met hoezen, die van blauw papier zijn vervaardigd. Papier voor deze hoezen met bevestigingsmiddelen wordt door de zerzijdsche zorg op de n, v. plaatsen be schikbaar gesteld, t.w. Ie aan 't magazijn der gemeente-be drijven, Molenwater; 2e aan het Stadhuis, afd. Secretarie; 3e aan de Stadsschuur, kantoor ge meentewerken; 4e aan het Bureau van Politie. Door de gebruikelijke signalen (als op 25 April en 9 Mei. 11.) wordt het lucht alarm en het eindigen van luchtalarm aangegeven. Zij die radiodistributie be zitten, zullen bovendien over de z.g. 3e programma-mogelijkheid van het geven deze signalen worden verwittigd. Daar toe zullen zij tijdens de uren der oefe ning (zoowel 's middags als 's avonds) de luidsprekers ingeschakeld moeten houden op het 3e programma. Wellicht ten overvloede wordt nog onder de, aan dacht gebracht, dat al is het luchtalarm geëindigd (na het luiden der kerkklok' ken) het luchtgevaar nog blijft bestaan tot het einde der oefeningen resp. 16,40 uur en 23.15 uur. Na het signaal „lucht' alarm" tot dat van „luchtalarm geëin digd" behoort, wanneer het ernst zou worden, iedere inwoner zich binnens huis op beschermde plaats te bevinden Nog zij opgemerkt, dat auto's met afge schermde lichten in geen geval harder dan 10 km mogen rijden. Ten slotte zal 't in verband met 't hier aanwezige systeem van electrische straatverlichting zeer op prijs worden gesteld, wan neer z.n. -voor half tien en zoolang noo- dig en mogelijk na kwart over elven Te veel kracht laat zich tot kracht matigen, maar zwakte laat zich niet tot kracht opheffen. avonds vele inwoners hulp willen ver kenen bij de openbare straatverlichting door licht op straat te willen doen uit stralen, aangezien de inschakeling van de electrische straatverlichting geruimen tijd zal vergen. Moge een ieder zijn oprechte gemeen schapszin toonen door mede te werken, opdat ook de verduisteringsproef volko men slaagt en de controleurs in de vlieg machine geen enkel lichtstraaltje boven onze gemeente zullen waarnemen. Bij werkelijk luchtgevaar toch zal een en kel licht het gevaar voor eigen leven en dat van anderen aanzienlijk vergrooten. Verhuring gemeentewoning, B. en W. stellen voor' de gemeente woning' Poelendale-Singel E 65 opnieuw te verhuren aan J. Malgo te Koudeker- ke voor 280 per jaar en zulks tot 30 April 1941. <L KOUDEKERKE. Woensdagavond werd alhier een zeer druk bezochte vergade ring gehouden die het doel had de op richting van een luchtbeschermingsver- eeniging. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester, die, na het doel der vergadering uiteengezet te hebben, verschillende vragen beantwoordde. De heer Verschuur, gemeente-ambte naar alhier, gaf een breede toelichting over de verschillende bommen en de uit werking daarvan. In het bestuur werden benoemd de heeren Mol en Schouwenaar, bewoners van den Koudekerkschen-Vlissingschen weg en J. W. Christiaanse en P. Flipse voor het dorp. De contributie werd gesteld op 10 cent per lid. De vereeniging telt nu reeds ruim 800 leden. (D.Z.) SINT LAURENS. In den ouderdom van bijna 97 jaren overleed alhier de oudste inwoonster dezer gemeente, mej. J. W. Minderhoud. Zij werd 25 -Juni 1839 te Westkapelle geboren en was sinds 1930 in deze gemeente woonachtig. WESTKAPELLE. Mej. P. Stoel van Westkapelle, verpleegster in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, is benoemd tot eerste verpleegster in het kinder ziekenhuis te Arnhem. jr/osé <2 ^7-^- KRUININGEN, Dinsdagavond had een bijeenkomst plaats in het Zondag schoolgebouw te Kruiningen onder lei ding van burgemeester De Mul in ver band met den luchtbeschermingsdienst. In deze bijeenkomst werd uiteengezet, wat ingeval van een luchtaanval te wachten staat en hoe men zich ertegen kan beveiligen. Het hoofd van den dienst, de heer G. Duindam verklaarde het doel en de werking van den dienst. Er werden door enkele personen vragen gesteld die door den burgemeester werden beantwoord. Een vijftal personen gaf zich op als vrijwilliger voor den luchtbeschermings dienst. De bijeenkomst werd door onge veer 60 personen bezocht. WEMELDINGE. De afdeeling „We- meldinge van het Centraal Genoot schap voor Kindervacantiekolonies" zal in Juni a.s. 2 kinderen uitzenden naar het koloniehuis „Ons Genoegen" te Oostvoorne. SLUIS. De collecte voor het Reclas- seeringswerk bracht alhier op de som van f 19. De Zeeuwsch-VIaamsche Tram. Men schrijft ons uit O. Z. VI.: De nieuwe zomerdienstregeling der Z. V. T. M. bevat belangrijke verbeterin gen voor het publiek. De reizigerstrei nen zullen in het algemeen gereden worden met electrischetrams zoodat de reizigers geen last meer heb- ben van rook en stoom. Voor de weg gebruikers is dit ook van veel belang. Zeeuwsch-VJaanderen is hiermee in het bezit gekomen van de meest moderne tram-treinen. De rijtijden zijn zoozeer bekort, dat bv. in een goed uur van Ter- neuzen naar Breskens en omgekeerd wordt gereden. Tusschen Walsoorden en Terneuzen is de rijtijd slechts vijftig minuten. Sas van Gent en Axel hebben vrijwel directe aansluiting op alle trei nen te Philippine en te Zaamslag. Bij zondere aandacht is geschonken aan goede aansluitingen op de boot, waar door te Walsoorden zes maal en te Breskens vijf maal per dag snel-verbin- dingen zullen bestaan tusschen den overkant en de plaatsen aan de Z. V. T. M. Op de trajecten HulstWalsoorden en SchoondijkeIJzendijkePyramide voorziet een goede autobus acht maal en van en naar Veldzicht grens (België) vier maal per dag in den dienst. De nieuwe electrische trams zijn uitgerust met vacuum-rem, electrische verlichting en dito geluidsignalen. Ze zijn keurig ingericht. Het goederenvervoer blijft bediend per stoomtreinen en vracht auto's, waarbij dan op verzoek van af zenders of geadresseerden het begrip van-huis-tot-huis zooveel doenlijk zal worden toegepast. Men vraagt zich op 't oogenblik te Genève af, of Mussolini van plan is, Italië uit den Volkenbond terug te trek ken. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft baron Aloisi, de Italiaansche gedelegeer de, Genève met zijn g'eheelen staf ver laten, op bevel van den Duce. Dit nadat hij uit de zitting van den Raad was weg- geloopen, omdat er een Abessijnsche vertegenwoordiger aanwezig was. Vermoedelijk moet de terugroeping van Aloisi als een „laatste waarschu wing" worden beschouwd. De Italiaan sche pers laat reeds doorschemeren, dat er wat zal gebeuren, indien binnen af- zienbaren tijd de sancties niet worden opgeheven en het nieuwe Italiaansche imperium niet door de groote mogend heden wordt erkend. De beraadslagingen te Genève zullen op 15 Juni worden voort gezet. De Volkenbondsraad heeft gistermid dag, nadat Maandagavond reeds in prin cipe een uitspraak was gedaan, besloten om de verdere behandeling' van het Ita- liaansch-Abessijnsch conflict tot de vol gende maand uit te stellen. In de volgen de resolutie werd dit besluit belichaamd. ,,De Raad, bijeengekomen om het Abessijnsch-Italiaansch conflict te be- studeeren, herinnert aan de conclusies en de beslissingen, die in deze zaak se dert 3 October 1935 zijn genomen. Hij is van meening, dat uitstel van verdere behandeling noodig is, om zijn leden een onderzoek van de situatie, zooals die door de nieuwe belangrijke beslissingen der Italiaansche regeering is ontstaan, mogelijk te maken. De Raad besluit op 15 Juni de beraadslagingen over de kwestie te hervatten en is van meening, dat liet niet gewenscht is, wij ziging te brengen in de maatregelen, die door de leden van den Volkenbond ge meenschappelijk zijn getroffen". Dit laatste beteekent, dat de sancties worden gehandhaafd. Met algemeene stemmen werd deze resolutie echter niet aangenomen. De gedelegeerde van Chili zeide zich van stemming te zullen onthouden, daar naar de opvatting zijner regeering de sancties haar beteekenis hebben ver loren, nu de oorlog geëindigd is. De vertegenwoordiger van Ecuador herin nerde er aan, dat zijn land de toepas sing der sancties reeds heeft opgeheven, nadat deze niet meer het juiste middel ter bereiking van het oorspronkelijk ge stelde doel vormden. Deze beide Zuid- Middelburg, 13-V-'36, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 18.1 °C (64 °F); laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 12.4 °C; 12 h: 16.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.0 mm te Vardoe; laagste 748.2 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke veranderlijke wind, half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. Zon op: 4 h 10; onder: 19 h 44. Licht op: 20 h 14. Maan op: 12 h 42; onder: 10 h 10. L.K. 14 Mei. o Hoog- en Laagwater te Viissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 13 5.40 18.00 11.56 Do. 14 6.41 19.00 0.34 12.55 Vr. 15 8.50 21.13 2.38 15.06 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Mei. Wo. Di. Vr. 13 14 15 Hoogwater. 7.19 19.41 8.12 20.35 10.17 22.46 Laagwater. 0.40 13.03 1.30 14.01 3.32 16.12 Amerikaansche vertegenwoordigers von den echter geen bijval van de andere gedelegeerden. Naar de Telg verneemt acht men het in Duitsche politieke kringen mogelijk, dat in de komende dagen Italië de vraag tot de Duitsche ^egeenng zal richten of Duitschland bereid is de annexatie van Abessynië door Italië^ te erkennen. Men vermoedt, dat Italië er waarde aan hecht het standpunt van de niet bij den Volkenbond aangesloten mogendheden te kennen. Tegelijkertijd doen geruchten de ron de, dat van Italiaansche zijde pogingen zijn ondernomen, om de Duitsche cre diteuren van Italië te interesseeren voor de economische exploitatie van Abes synië. Deze pogingen zouden een vol komen particulier karakter dragen. De regeeringen der beide landen zouden er niet bij betrokken zijn. Van Italiaansche zijde wordt den Duitschen schuldeischer de kans geboden door medewerking aan den economi- schen opbouw van Abessynië en wel door het uitvoeren van groote techni sche werken, de gelegenheid te schep pen de vorderingen op Italië te veran deren in participaties in het toekomstige bedrijfsleven van de nieuwe Italiaansche kolonie. Zoowel over het een als over het an der is natuurlijk bij de officieele instan ties geen bevestiging te verkrijgen. Een telegram van Prins Star hemberg. Prins Starhemberg, de Oostenrijksche vice-kanselier, heeft het volgende tele gram aan Mussolini gezonden: „In het bewustzijn van fascistische verbondenheid, innig' medelevend met het lot van het fascistische Italië, wensch ik uit naam van de voor de fascistische gedachten in Oostenrijk strijdenden en uit eigen naam uwe excellentie van gan- scher harte geluk met de roemvolle en heerlijke overwinning der Italiaansche fascistische wapenen over de barbarij, met de overwinning van den fascisti- schen geest op democratische oneerlijk heid en huichelarij, met de overwinning van de fascistische offervaardigheid en gedisciplineerde vastberadenheid op de magogische leugenachtigheid. Leve dë doelbewuste leider van het triomfeeren- de fascistische Italië. Leve de overwin ning van de fascistische gedachte in de wereld". De val van Jigjiga. Een speciale A.N.P.-correspondent. majoor J. S. Barnes, toegevoegd aan de zuidelijke strijdkrachten, seint het vol gende over den opmarsch van de troepen van generaal Graziani. De Italianen ruk ten Jigjiga, dat van den beginne af het voornaamste steunpunt van de Abes sijnsche troepen in het Zuiden was, den zevenden Mei- binnen, twee dagen na 1 den val van Addis Abeba.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1