ronde- F ERIK Thans ook 20 stuks 25 cent BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. 'n Heerlijke Sigaret GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VL0QT. BEURS- EH WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. FRANKRIJK. De socialisten zullen een regeering vormen. SCHQUWEN-DUIVELANB. Inbrekers ma^en 100 en 15.000 aan effecten buit. ZEEUWSBH-VLAANDEREN W.D BALKAN. Stakingsonlusten in Griekenland. SPANJE. Azana tot president der republiek gekozen. VER. STATER Beursthermomefer v. Maandag Verlaging van den toeslag op melk. Oude vrouw verbrand, DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 11 Mei Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de olficieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 86%—86 Zwitserl, Staatssp. 1927-4% 93% Japan 1924-6% 54% Amsterdam 1933-5 99%—99 Amsterdam 1934-4% 9795% 's Gravenhage 1929-4% 99% Rotterdam 1926-1930-4% 90%—89% Zeeuws. Hyp B-4% 83 Cities Service Cy. P. 1958 5 43% A Amsterd. Bank 119%—119 C Rott. Bank ver, 107107 A Twentsche Bank 81 A Pref. Gruyter Zn A. 114% A Pref. Jurgens A 103% A Nd. Gist- en Spiritusf 390-380% ex.div A De Schelde N.B. 21%32% A Ver. Papf. v, Gelder 53%—53% C Am. Smelt Ref. 4544% C Stand. Brands 9%9%, A A.N.I.E.M.—N.B. 176%177%. reisd, maar naar Middelburg, waar hij ter beschikking van de justitie is ge steld. Muggenplaag. De omgeving van den Spuiboezem van den Polder Walcheren lijdt onder een muggenplaag. De ongewenschte be zoekers dringen in de woningen binnen zeer ten ongerieve der bewoners. De Zaterdag alhier gehouden speldjesverkoop voor de reclasseering" heeft 430 opgebracht. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den heer J. Ermerins, voltallig. De v o o r z. deelde mede, dat de steenslag is ,aan- besteed voor f 2,67. De kosten van de beplanting rond de muziektent bedra gen f 49. Op het verzoek van G. de Jon ge om vrijstelling van betaling van schoolgeld werd afwijzend beschikt. Eveneens op het verzoek van den heer J. Traas Bz. tot verlaging van personee- le belasting. Aan mej. L, Verhage onderwijzeres aan de p.l. school werd eervol ontslag ver leend. De Raad sprak haar leedwezen .uit oyer het vertrek van mej, Verhage ft'aar Véête. Dë hêër C, M o t wees ër op, dat de C North Am. Cy. 1514%. A Born. Sum. H.M. 149%149. A Linde Teves en Stokv. 7373, A Ned. Wol Mij. 79—79. A Singkep Tin M. 75%-r75%. A J. C. Japan Ln. 35%35%. A Rofterd. Lloyd 37 A S. M. Nederland 35 A Amst. Thee C.M. 39%—39%. A Houth. Alberts 4042%. C Union Pac, 75 C Int. Nickel Cy. 27%26% Ned. 31 1000-4 98%—98-%. Ned 33 1000-4 98%—98-% Ned 34 1000-4 93%—9S-%. Certificaten-3 86%86% O. Indie 34 1000-4 95%—95%-% Duitschl. '30 1000-5% 17%—18% Engeland 1960-90 4 73%—72%. A Koloniale Bank 49—47%, A N.I. Hbk. 1000 110% —,110%. C Ned. H. M. 1000 123%-. A Alg. Kunstz. U. 23%—22%. A v. Berkels Pat. 38>36%. C Calvé-Delft 6058%. A C. Suiker Mpij. 107107. kermis, die met Pinksteren gehouden wordt, te willen verzetten op den 2en Zaterdag en den daarop volgenden Maandag in de maand September, zulks in verband met het feit dat er geduren de de Pinksteren op verschillende plaat sen tegelijk kermis is, en de kermis al hier in de laatste jaren niet veel meer te beteekenen had, werd ingewilligd. De kermis zal straks met Pinksteren niet doorgaan doch worden verschoven naar September. Een nieuwe verordening werd vastge steld op den Keuringsdienst van Waren. Besloten is de schoolwoning' nog voor drie maanden te verhuren. A Ned. Ford A.Mi. 210-207. A Philips Gem. B. afg. 184%--183%-81. C Unilever 112%—108-09. C Am. Car en Foundry 19 C Anaconda Cop. 20%20%. C Bethlehem St. 29—29% -28%. C Kennec Copper 21%21%-%, C Un. States Leather 44 C U. States St. C. 34—34%-35 A Kon. Petr, Mpij, 256%—252%-3% C Contin, Oil Cy. 19%19%-% C Philips Petr, Comp. 26%26%. 'C Shell Union O, C. 10%—10%-%. VC Tide Water Ass. Oil 10%10% A K.N. Stoomb. Mij. 1% A Ned. Scheepv. U. 44%43-41, A H'.V. Amsterdam 223%—215-18. A Java Cult. Mij. 118116. A N.I. Suiker U. 106%—103. A Deli Batavia 179176%-75. C Deli Mij. 1000 208%—206%. A Senembah 193194-92. C Baltimore en Ohio 10%11. C Southern Pac. Cy. 18%18%-% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubh C. 116%—114%-11 Al of niet met andere partijen. Zondag heeft te Parijs een congres van de Fransche socialistische partij plaats gehad, in verband met den uitslag der jongste Kamerverkiezingen, waarbij so cialisten en communisten tezamen ruim 100 zetpls wonnen. Na een gloeiende rede van Leon Blum, den leider der par tij, is een resolutie aangenomen waarin A Deli-Bat. Rubb. 67%—65 A Hessa Rubber 90% A Serbadjadi S.R, 6060% ue neer mol wees er op, dat de -- gaten in de haven noodzakelijk van bet gezegd wordt, dat de socialistische partij overtollige slijk moeten worden ontdaan. De heer De R ij k vroeg, of er een plaats beschikbaar gesteld zou kun nen worden om oude stukken blik en bussen weg te werpen. B. en W. zullen daarvoor een geschikte plaats aanwijzen. Hierna sluiting. IERSEKE. Zaterdagmiddag vergader de het bestuur van den Nieuw-Olzende- polder. De rekening 1935-'36 sloot met een goed slot van f 937. De begrooting 1936-'37 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 6347. Het dijkgeschot werd bepaald op f 32,50 per ha voor schotplichtige gronden, voor vrij- en vroonlanden op f 23,58. Als candidaten dijkgraaf werden gesteld: Mars. Mol, af tredend, A. de Putter en P. Nieuwenhui- zen. BRUINISSE. In den nacht van Don derdag op Vrijdag heeft men ingebroken in de woning van den 80-jarigen alleen- wonenden S. van den Berge alhier. Door het opschuiven van een raam heeft men zich toegang tot de woning verschaft waarna men een kast heeft opengebroken. Hieruit is een kistje ont vreemd inhoudende ongeveer 100 in contanten en circa 15000 in effecten. De oude man is stokdoof en heeft van den diefstal niets bemerkt. Ook Vrijdags toen hij zag dat een en ander overhoop was gehaald en aan de kast was gebro ken schijnt 't niet tot hem te zijn door gedrongen wat er gebeurd was. Eerst Zaterdag toen hij geld noodig had be merkte hij dat hij bestolen was. De politie heeft de zaak in onderzoek doch tot dusver ontbreekt van de da ders ieder spoor. SLUIS. Het nieuwe parkeerterrein nabij de weegbrug is thans voltooid. De vorige week heeft men er de laatste hand aangelegd door er over heen te gaan met een zware wals, waardoor het terrein mooi egaal ligt. Verder is het bijna geheel afgezet door ijzeren paal tjes, waardoor voorkomen wordt, dat de auto's te ver achteruit zouden rijden SLUIS. Ondanks het gure weer gaf muziekgezelschap „Apollo" alhier eén geslaagde uitvoering op de kiosk, welk concert door tal van belangstellenden werd gevolgd. Naast diverse marschen dient genoemd te worden de ouverture „Tannhauser" van Wagner. Na afloop werd een muzikale rond wandeling gemaakt. DE KERMIS TE ZUIDZANDE NAAR SEPTEMBER VERSCHOVEN. ZUIDZANDE Zaterdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Een ingekomen verzoek van een groep neringdoenden uit de gemeente om de de taak heeft een nieuwe regeering te vormen. De partij houdt vast aan de vorming eener regeering, zonder voor behoud, en is bereid alle verantwoor delijkheid op zich te nemen. De partij zal de nieuwe regeering vormen met de gemeenschappelijke medewerking der partijen van het volksfront, welke ge neigd zijn zich bij haar aan te sluiten. Zijn die partijen daartoe niet bereid, dan zal de socialistische partij vastberaden een eigen homogeene regeering vormen. Het congres heeft den voorzitter der partij, Leon Blum, den opdracht gegeven de onderhandelingen met de andere par tijen van het volksfront te voeren over. den regeeringsvorm. Deze onderhande- ingen zullen zonder verwijl geopend worden. In zijn rede heeft Leon Blum o.a. ver- tlaard, dat hij tegenstander van deva- uatie is. De communisten willen één partij; samensmelting dus met de socialisten. De communistische partij heeft een brief gericht tot de socialisten, waarin geluk wordt gewenscht met het resultaat van de verkiezingen, welke in staat stelt „met meer succes actie te voeren om de rijken te doen betalen en de lasten van de schouders van het volk te ver lichten". „Wij moeten nauw aaneengesloten te zamen strijden tegen de vijanden van het volk en daarom stellen wij voor spoedig de kwestie van een organische eenheid te bestudeeren, teneinde te komen tot een enkele partij van de arbeidende klasse." De schrijvers verklaren verder te ho pen, dat de socialisten deze voorstellen zullen aannemen, opdat spoedig de com munistische cellen en socialistische groe pen in contact" kunnen treden en een eenheidscongres voorbereiden. De com munisten verklaren verder, dat hun hou ding ten aanzien van deelnemen aan de regeering niet is gewijzigd, zij zullen geen ministerportefeuille aanvaarden, doch wel de regeering steunen. Er zijn 20 dooden gevallen In verband met een staking, hebben Zaterdag te Saloniki onlusten plaats ge had, die verscheiden dooden, waaronder ook vrouwen, eischten. i In de straten der stad werd eed ware veldslag geleverd. De stakkers hadden barricaden opgeworpen, welke door de politie werden bestormd. Het lege zorgt thans voor handhaving van de orde. Op verscheidene punten in de stad zijn snelvuurkanonnen opgesteld De staking duurde vanochtend nog voort. Er was gebrek aan brood, water en electriciteit, terwijl de kranten niet verschenen. De stakers hebben ver klaard, dat, indien de werkgevers hun eischen (loonsverhooging) niet inwilli gen, tegen Woensdagmorgen de alge meene staking voor geheel Griekenland zal worden geproclameerd. De regeering heeft in verband hier mede reeds de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Twintig dooden. Nader wordt gemeld: Bij de ongere geldheden te Saloniki zijn 20 dooden en 152 gewonden gevallen, waarvan 32 ern stig. Hedenochtend is de ministerraad bij eengekomen en besloot niet toe te stem men in de eischen van de stakers, welke waren: 1. vervangen van den gouverneur van Macedonië en den commandant van de gendarmerie; 2. annuleering van het mobilisatie-de creet van de arbeiders van spoor- en tramwegen; 3. vrijlaten van alle gearresteerde sta kers. De regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen, om de orde te hand haven, doch onder de arbeiders heerscht nog opwinding, terwijl de staking wordt voortgezet. De onlusten zijn ontstaan doordat de tabaksarbeiders hun eischen inzake loonsverhooging niet zagen ingewilligd door de werkgevers. De autoriteiten hebben thans den toestand in handen, 4 torpedojagers zijn te Saloniki aangeko men. Zaterdagmiddag hebben de dubbele kamers den nieuwen president der Spaansche republiek (den opvolger van den onlangs afgetreden Zamora) geko- ,n. Van de 864 stemmen kreeg de hui dige minister-president Azana er 754, zoodat hij benoemd werd verklaard. Azana is een links' republikein, man van groot gezag en met een uitgebreide tennis Gangster tot 60 jaar gevangenis ver oordeeld. De rechtbank van Tacoma in den staat Washington heeft een gangster, William Mahon, veroordeeld tot 60 jaar gevangenisstraf. Mahon was betrokken bij de ontvoe ring van den kleinen George Weyer- hauser, den negenjarigen erfgenaam van vele millioenen. Mahon vroeg een los prijs van 200.000 dollar voor het knaapje welke hij indertijd ontving. Hij werd Donderdag j.l. te San Fran- ciso gearresteerd en bekende schuld, waarna de veroorcüeeling onmiddellijk volgde. Dit is een voorbeeld van de poging van de autoriteiten het recht sneller toe te passen, teneinde het land van de gangsters te verlossen. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.34 7.38% Berlijn 59.68 59.85 Parijs 9.74 9.76 Brussel 25.09 25.25 Zwitserland 47.85 47.90 Kopenhagen 32.72% 33,— Stockholm 37.85 38.10 Oslo 36.85 37.15 New-Y ork 1.47% 1.48% Madrid 20.25 20.20 Praag 6.12% 6.12% Prolongatie 2 2 Part. Disconto 2%-% 2% Daggeld Registermarken 31% 31% Effecten Sperrmarken 17% 17% Crediet Sperrmarken 14% 14% Reismarken 41 40% Bankpapier 37% 37% Amerika Tabak Markt H.V.A. - Rubber - Suiker - Industrie -Obl.Markt Unilever Koninkl. Philips Schepen (Wettig gedeponeerd.) DE POPPENKAST OP DE MIMUCO. In het verslag van het slot der Mimu- co in het tweede blad, hebben wij het slechts met een enkel Woord over de poppenkast gehad. Wij vernemen na der, dat de vertooning door plotselinge ontstentenis van een der leden, die haar vertoonen zou, niet tot haar recht gekomen. Het comité betreurt dit, en vooral, dat het juist veel kinderen teleur heeft moeten stellen. Het heeft daarom besloten op een der eerst komende vrije schoolmiddagen de vertooning, maar dab geheel volgens het plan, gratis te her halen. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten, met ingang van 17 Mei a.s. voor de komende zomer maanden den toeslag over de tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk te verlagen van 2,56 cent tot 2,40 cent per kg melk met 3,2 vetgehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de beschikbare fondsen zulks toelaten den toeslag in de wintermaanden we derom op een hooger peil te brengen Door een zoodanige regeling zal ook door middel van de uitkeering het ver schil tusschen den zomerprijs en den winterprijs der melk worden geaccen tueerd. Immers ook vóór het intreden van de crisis werden in het algemeen (Ingez. MedJ in het zomerhalfjaar lagere melkprijzen uitbetaald dan in het winterhalfjaar. MALVERSATIES BIJ EEN SPAAR BANK TE SEMARANG. De heer H. E. F. A. K., ambtenaar bij de gemeente en penningmeester van de spaar- en hulpbank te Semarang (Java) is in preventieve hechtenis gesteld wegens malversaties bij genoemde öpaarbank. G werpt de schuld op den secretaris van de bank, den heer H. D., die even eens ambtenaar bij de gemeente is. De ïeer D. werd onlangs in de gelegenheid gesteld om met ingang van 1 Augustus a.s. ontslag uit den gemeente-dienst te nemen in verband met een onderzoek naar de boeken van de spaarbank, welk onderzoek niet gunstig uitgevallen was. Reeds is gebleken dat f 7000 niet was verantwoord. De arrestatie van K. geschiedde op grond van duimafdrukken van K., welke voorkwamen op valsche kwitanties en valsche schuldbekentenissen van de spaar- en hulpbank. HEVIG ONWEER BOVEN DE PEEL. Gisternacht omstreeks vier uur is bo ven de gemeente Sevenum (Limburg) 'n hevig onweer losgebarsten tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige scha de is aangericht. In tal van woningen werden de tele foon- en/of radiotoestellen beschadigd, terwijl ook electrische leidingen werden vernield. De ontginningsboerderij van den heer G. moest het ernstig ontgel den. De bliksem sloeg hier in het woon huis en veroorzaakte een begin van brand, welke door snel ingrijpen geluk kig g'ebluscht kon worden. Het hemel vuur maakte een groot gat in het pla fond van een der voorkamers, circuleer de door deze kamer en vernielde radio- en telefoon toestel en eenige meubelen. In de nabijheid dezer boerderij werden nog een drietal telefoon palen geheel versplinterd. Een koe van den land bouwer N. werd door den bliksem ge troffen en gedood. Het ongekend heftige onweer ging vergezeld van een ontzaglijken regen val. TIEN PAARDEN VERBRAND. Gisteravond omstreeks tien uur is door tot nog' toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stallen van een sleeperij aan de Vierhavenstraat te Rot terdam. In de houten gebouwtjes, die aangeleund zijn aan een groote tabaks opslagplaats der firma Dobbelman, vond het vuur zulk gretig voedsel, dat in een oogenblik alles in lichter laaie stond. Het was daardoor onmogelijk de paar den, die er gestald waren, te redden, te meer, omdat in deze afgelegen buurt niet dadelijk menschèn aanwezig waren om reddingspogingen te ondernemen. Tien paarden zijn in de vlammen omge komen. Toen de eerste brandspuit arri veerde was een der paarden nog' in le ven, doch het dier was zoo door vlam men omringd, dat men het niet kon be reiken,. INBREKER, DIE VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS KWAM. Toen de landbouwerszoon D. P. te Eist Zaterdagavond laat huiswaarts keerde, werd hij in de omgeving dei- boerderij twee wielrijders gewaar, die zich daar verdacht ophielden. P. stelde zich in een wagenschuur verdekt op en spoedig daarna kwam een der wielrij ders het erf opfietsen, en begaf zich naar de schuur, waar P. zich verborgen had. Toen de jongeman den inbreker eenigen tijd zijn gang had laten gaan besprong hij hem en diende hem een ferm pak slaag toe. Het mocht den stoeren landbouwers zoon echter niet gelukken, zijn tegen stander zoo lang in bedwang te houden, dat de politie was gewaarschuwd, zoo dat de inbreker gelegenheid zag op de vlucht te slaan. Het achterblijvende rijwiel gaf de politie aanleiding tot vermoedens, die naderhand werkelijkheid werden* De Elster gemeentepolitie zette di rect alle toegangswegen af, waarna: d# jacht op den voortvluchtigen inbreker begon. Na lang zoeken in de omliggende hooibergen gelukte het eindelijk in de buurtschap Aam, op de boerderij van den heer S. van Maanen den inbreker te arresteeren. Het bleek de 32-jarige koopman A. J. J. uit Eist te zijn, een oude bekende van de justitie. Hij toonde nog alle sporen van het nachtelijk ge vecht, zoodat ontkennen niet kon baten. De ruim 80-jarige alleen-wonende we duwe L. Boverhof, te Steenwijk, is Zon dagochtend in haar woning verbrand. Toen de melkboer kwam, vond hij de deur gesloten hetgeen hij, daar de deur anders open is, verdacht vond. Hij waarschuwde de politie, die de duer forceerde. Toen men de deur open maakte kwam direct een dikke rook wolk naar buiten. Achter de deur vond men het gedeeltelijk verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeulden nog. het Het bleek, dat in de woonkamer bed in brand stond. Deze brand was spoedig gebluscht. De oude vrouw die zeer slecht van gezicht was, heeft waar schijnlijk in de bedstee een lucifer aan gestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waarvan zij in brand is geraakt. Zij heeft getracht nog naar buiten te komen, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken. DIENSTBODE VERBRAND, Toen de 23-jarige dienstbode van den heer Von Henning te Wezep Zaterdag bezig was met een brandend petroleum stel, vatten haar kleeren vlam. Met ernstige brandwonden overdekt moest het meisje naar het ziekenhuis te Zwol le worden overgebracht. Zondag is zij aan de bekomen verwondingen overle den. TWEE BROERS VERDRONKEN. Zaterdagmiddag lieten de gebroeders Den Hartog' resp. 17 en 13 jaar oud, zich in een kano door een sleepboot voort trekken op de rivier de Maas, nabij Ble- rick. De kano is daarbij plotseling om geslagen, waardoor beide jongens te wa ter geraakten. De jongste die niet kon zwemmen, beeft zich in zijn angst vast geklampt aan zijn ouderen broer, die de zwemkunst wel machtig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. De jongens waren woon achtig te Venlo, oudste en jongste van een gezin met 6 kinderen, Den Haag: 1 doode. De wielrijder J. W. van A. die Woens dagavond op de Nieuwe Parklaan te Den Haag door een auto werd aangereden is aan de gevolgen daarvan Zondag overle den. Bij beschikking van den minister van defensie a.i., is de luit. ter zee der le klasse G. Mante, dienende te Vlis- singen, geplaatst bij den aanbouw van Hr. Ms. De Ruyter" te Schiedam.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2