twinciiSfe GOESCHE COURANT- WO de PI6I3 ills Zenuwpijnen overal? AKKERTJES ZEELAND. KERK EN SCHOOL WEER EN WIND. Victor Emmanuel S keizer van Abessynië. Tl NUMMER ill. TWEE BLADEN. MAANDAG 11 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. Mussolini lijft het rijk van den Negus bij Italië in. Alle bopze machten der hel schenen losgebarsten. danken. MIDDELBURG. SOES. AKKER.CACHETS VLISSINGEN. ELBUBG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliuingen 2.30, elders, 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■üq contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 5—S regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rsbriil „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ml „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ics» rant" 10 ct. extra Bewjjsnommert 5 Spreekt over de afwezigen altijd\ zóó, dat gij U niet behoeft te schamen, als zij het hoorden. Zaterdagavond is de groote fascisti sche raad te Rome bijeengekomen, om een beslissing te nemen over het lot van Abessynië. De zitting duurde maar kort: tien minuten. Alles was voor den tijd in geheime vergaderingen natuur lijk reeds bekokstoofd. Na afloop verscheen Mussolini op het balcon van het Venetiaansche Paleis, waarvoor zich een ontelbare menigte had verzameld. Hij deelde mede, dat Abessynië bij Italië was ingelijfd en ko ning Victor Emmanuel tot keizer van het Ethiopische rijk was uitgeroepen. Verder hoorde de menigte, die brullend' van haar enthousiasme blijk gaf, dat maarschalk Badoglio met den titel van onderkoning Abessynië zal besturen en dat generaal Graziani tot veldmaar schalk is bevorderd. De Duce besloot zijn rede aldus: „Italië heeft zijn keizerrijk. Het is een fascistisch keizerrijk, en het is Ro- meinsch, omdat het het doel is geweest van het streven gedurende 14 jaar der jonge Italiaansche generaties. Het is een vredesrijk, omdat Italië voor zich en voor allen den vrede wil enslechts tot oorlog overgaat, in dien het daartoe wordt ge noodzaakt door de gebie dende noodzakelijkheid van het leven. Het is een rijk van be schaving en menschelijkheid voor het geheele Abessijnsche volk, in overeen stemming met de Romeinsche traditie." De indruk te Genève. Gemeld wordt, dat de inlijving van Abessynië bij Italië te Genève een pijn lijken indruk heeft gemaakt. Men hoop te daar blijkbaar nog, dat Mussolini een minder botten vorm voor de bezegeling van zijn overwinning zou hebben geko zen. De groote heeren schijnen nu eenigs- zins met de handen in het haar te zitten. De vergadering van den Volkenbonds raad, die vanmorgen om 10 uur zou worden geopend, werd uitgesteld tot vanmiddag 5 uur. Geen mensch weet, welk standpunt de Raad zal innemen. Verscheiden gedelegeerden zouden er niets voor voelen, om zich bij de zaak neer te leggen, doch wat kunnen ze nu nog tegen Italië beginnen? Gedane zaken nemen geen keer. De zitting van den Raad zal wel een tragi-comedie wor den. De Negus zegt, dat hij vertrou wen in den Volkenbond blijft stellen. Uit Jeruzalem wordt gemeld: De Negus heeft zich Zondagavond 7.30 uur naar de Abessijnsch-Koptische kerk begeven om hier de mis te hooren. Alle Abessijnsche gebouwen waren ge- pavoiseerd te zijner eer. De monniken van het klooster ontvingen den Negus en plaatsten hem een kostbare gouden kroon, met edelsteenen versierd, op het hoofd. Deze kroon is sedert eeuwen in het klooster bewaard. Na de mis hield de negus een toe spraak, tot de verzamelde geloovigen; vervolgens gaf hij de kroon terug, wel ke weer in de kelders werd opgeborgen, bij de schatten, welke de Negus uit Abessynië heeft medegenomen en welke door Britsche soldaten worden be waakt. De Negus begaf zich hierna onmiddel lijk terug naar het hotel waar hij lo geert. Aan de pers verklaarde de Negus: „Een land, dat al zijn vertrouwen in den Volkenbond, waarvan het steeds lid was, heeft gesteld, kan niet gelooven, dat de bond niet zal trachten het kwaad te herstellen aangericht door een lid, dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vragen, dat gerechtigheid zal worden bewezen opdat een zwak land be schermd zal worden tegen een sterker". De besprekingen der neutrale staten. Over de besprekingen, die de minis ters van buitenlandsche zaken van Ne derland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en Finland Zaterdag te Genève hebben gehouden, zijn geen bijzonder heden bekend geworden. Alleen verluidt, dat de gedelegeerden het nemen van een besluit ten aanzien van hun houding hebben uitgesteld tot °P het oogenblik waarop de groote mo gendheden en in de eerste plaats Enge land en Frankrijk haar standpunt zullen hebben bepaald. Harrar bezet. Officieel wordt uit Rome gemeld, dat Harrar Zaterdag door de Italiaansche troepen is bezet. Op het oogenblik dat de troepen de stad binnenrukten vlogen 35 vliegtuigen erover. Alle openbare gebouwen wer den onmiddellijk bezet. De Abessijnsche krijgers hebben de stad gedurende drie dagen geplunderd, en ze heeft nog meer geleden dan Addis Abeba. Van de hui zen is niet veel meer over dan een roo- kende puinhoop. Het Britsche consulaat is het eenige gebouw, dat nog overeind staat. Het is zwaar versterkt en diende tot schuilplaats voor eenige honderden vluchtelingen. Dr. Belmonte vertelt van zijn laatste dalgen in Abessynië. Dr, Belmonte, de Amsterdamsche chirurg, die deel heeft uitgemaakt van de Nederlandsche ambulance in Abes synië is hedenochtend met den nacht trein uit Parijs in ons land teruggekeerd. Een redacteur van het A.N.P. heeft in den trein met dr. Belmonte een ge sprek gehad over zijn lotgevallen. „Ik ben blij, dat ik er uit ben", waren zijn eerste woorden. Hij gaf vervolgens een vrij uitvoerig relaas van de lotgevallen der Nederland sche ambulance onze lezers weten de verschillende feiten reeds uit de mede deelingen van dr. Van Schelven,. Nog niet bekend is echter, hoe de am bulance het laatste gedeelte van den weg tusschen Dessié en Addis Abeba heeft moeten afleggen. Op ongeveer 100 kilometer ten Noor den van Addis Abeba moest een- ge deelte van de ambulance achterblijven, Er zou echter spoedig hulp komen uit Addis Abeba, doch juist in dien tijd brak een opstand uit en barstte een wa re hel los. Achter het eerste gedeelte der terugtrekkende ambulance werden alle wegen vernield en opgeblazen door het muitende Abessijnsche leger. En een, aantal van onze menschen zaten daar achter, aldus dr„ Belmonte. Toen ben ik, naar een der hoogste regeeringsper- sonen in Addis Abeba gegaan en deze heeft toen maatregelen getroffen, dat de achtergebleven leden onzer ambulance langs een klein en onbekend weg getje werden geleid, om het terrein, waar de opstand woedde, heen. Op de ze manier zijn ze veilig in Addis Abeba aangekomen. Deze tocht duurde twee dagen. „Wij moesten uit Dessié." „Wiij moesten weg uit Dessié". Men zal zich in Nederland wel eens afge vraagd hebben, waarom het Roode Kruis niet rustig in Dessié is gebleven en zijn diensten aan de Italianen heeft aange boden. Dit was echter onmogelijk. Op het allerlaatste oogenblik zijn wij uit Dessié weggegaan. Waren wij eenige uren langer gebleven, dan zou de ge heele ambulance uitgemoord zijn door de muitende Abessijnen. Niemand was er dan levend afgekomen. De kogels floten om onze ooren en zelf heb ik mijn leven aan een toeval te Ik was in het Amerikaansche hospi taal, een half uur van het onze verwij derd. Ook daar w,as men bezig het am- bulancewerk te liquideeren om zich te rug te trekken. De auto, waarmede men zou vertrekken, had echter niet vol doende benzine meer. Ik bood onmid- delijk aan, benzine uit ons kamp te ge ven. Van mijn kant had ik dan het voor deel, dat de auto mij tegelijk naar ons basishospitaal zou brengen. De duisternis was gevallen en het rooven en plunderen der Abessijnsche muiters was in vollen gang, De inlandsche chauffeur durfde niet naar het Nederlandsche hospitaal te rij den. Wij hebben hem toen uit de auto verwijderd en, een Europeaan heeft zijn plaats ingenomen. Ik zat naast den chauffeur met mijn revolver in de hand. Op de vrachtauto hadden wij een machinegeweer opgesteld en op deze wijze zijn wij door een regen van kogels naar ons kamp gereden. Dat niemand WÊ onzer gewond of gedood is, begrijp ik' nog niet. De tocht zelf was ellendig, er heersch- te een paniek; Overal zagen wij vech tende en moordende Abessijnen, men schen, die zich in wanhoop voor de auto's wierpen, die in ravijnen sprongen. Het was of alle booze machten der hel in dit land losgebarsten waren". De Abessijnen zijn laf en leu genachtig, zegt dr. Belmonte* Over de toestanden in het rijk van den Negus had dr. Belmonte niet veel goeds te vertellen,, De Abessijnen zijn in den grond een lafhartig en leugen achtig volk. Zij zijn karakterloos en hebben geen gevoel voor orde en tucht. Daarbij is op enkele hooge uitzonde ringen na iedereen analphabeet en van een verbluffende onkunde tegenover technische zaken. Een voorbeeld: De kroonprins zeide mij persoonlijk, dat wij uit Dessié weg moesten. Maar tegelijkertijd requireerde hij al onze muildieren. Toen ik hem daar op wees, beweerde hij, dat zulks onmo gelijk was. Maar de muildieren kreg'en wij niet terug. Hij kon er niet een mis sen. Middeleeuwsche toestanden. Het land leeft nog volkomen in de middeleeuwen, zoowel wat techniek en bestuur als wat hygiene betreft. Een röntgen-apparaat, en orthopaedie-tafel als de Nederlandsche ambulance bezat, was er in geheel Abessynië niet. De communicatie is ongelooflijk slecht, de watervoorziening is allertreurigst. Wij hebben maanden lang onze tanden met thee moeten poetsen, omdat het water er niet was, of niet te vertrouwen was. De toekomst van het land. Wij vroegen dr, Belmonte's meening nog over Abessynië en de toekomst van het land, nu het door de Italianen is overmeesterd „U moet niet denken, dat de Abes sijnen het zelf zoo tragisch opnemen. Waar zij het goed hebben, is hun vader land en onder Europeesche leiding kan van het rijke land nog veel profijt ge trokken worden,. Een, groot kapitaal is voor alles noodig om de mineralen uit den bodem te halen, maar daarnaast is er ook voor landbouw en veeteelt veel te bereiken. En dan niet te vergeten: tourisme. Ik ken geen land, dat zoo ge schikt is voor toerisme als Abessynië, dat voor de Europeanen van een ge heel bijzondere en ongekende schoon heid is. Alles verloren. Van de uitrusting onzer ambulance, waar wij zoo trotsch op waren, is bijna niets gered. Alleen de administratie en het portret, dat de Prinses ons heeft ge schonken,. Wat er van het overige terecht zal komen, weten wij niet. Wij zullen echter maar niet op veel rekenen. Het ging er rauw toe, zoo besloot dr. Belmonte zijn relaas. Maar ik had het toch niet willen missen". De classis Tholen der Geref. ker ken, benoemde tot afgevaardigden naar de as. Part. Synode van Zeeland, welke te Goes zal worden gehouden, de predi kanten ds. W. M. Le Cointre, te Bergen op Zoom, en ds. C. A. Vreugdenhil, te Oud-Vossemeer, primi, ds. J. Spoelstra, te Anna Jacoba polder en ds. M. Ros, te Krabbendijke, secundi. Verder de ou derlingen C. Haverhoek, te Krabben dijke, en A, Wisse te Anna Jacoba pol der, primi, E. Tange, te Rilland-Bath, en F. Dijkslag te Tholen, secundi. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar Krabben dijke. De heer Bolkestein gaat heen. Bij K.B. is met ingang van 1 Nov. 1936, aan G Bolkestein op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als inspecteur van het Gymnasiaal en het middelbaar on derwijs, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten Tot tijdelijk hulponderwijzeres aan de openbare bewaarschool te Goes is i benoemd mej. J. Ventevogel aldaar. STOOMTRAM HULST- WALSOORDEN. We vernemen, dat met ingang van 15 Mei op het traject HulstWalsoor den hoofdzakelijk met motor-electrische treinen zaï worden gereden, waardooi de rijtijden beduidend korter zulien zijn. Redder gehuldigd. Op Zondag 8 Maart heeft de heer J. A. Pieters Jr. uit het water van de Ka de nabij het Badhuis het zoontje van den heer Oldeman gered. Het Carnegie Heldenfonds te 's-Gra- venhage heeft deze moedige daad be loond, met een getuigschrift vervat in lijst welke belooning hedenmorgen aan den redder, door den burgemeester met een persoonlijk woord werd overhan digd. Sigarettenpapier in beslag genomen. Gisteren verleende de politie as - sistentie bij een ambtenaar der belas-1 tingen voor een huiszoeking bij zekeren H. alhier, die verdacht werd van frau- duleuzen invoer van sigarettenpapier^ I Er is een partij daarvan in zijn woning aangetroffen. Aanrijdingen. Zaterdagmiddag is op den hoek van den Dam en de Molstraat een wielrij- dende jongen, die uit genoemde straat, kwam en in de richting van de Gist- straat reed, in botsing gekomen met een anderen wielrijder, die hem in den bocht voorbij reed. De jongen liep slechts geringe verwondingen en eenige schade aan rijwiel en kleeren op. Erger was de aanrijding, die Zater dagavond op den hoek Nieuwstraat- Bierkade plaats had. De automobilist J. G. uit Bergen op Zoom reed langs de kade komende uit de richting Bellick- brug in de richting Koningsbrug. Uit de Nieuwstrant kwam een hier wonen de Duitsche dienstbode per rijwiel. De automobilist week te laat uit en gaf rechts geen voorrang. Hij reed de wiel- rijdster aan, die kwam te vallen en be wusteloos bij een der onwonenden werd binnengedragen, waar zij echter vrii spoedig weer bij kwam. Een gewaar schuwde geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Later kou de juffrouw naar haar dienst terug warden gebracht. Zaterdagavond had op den hoek BrouwersgangWestwal een aanrijding plaats tusschen de wielrijdster C. J. M. B. en den wielrijder M. B„ beiden wo-1 nende alhier. Het ongeval beperkte zich hoofdzakelijk tot vernieling van den I mantel van mej. B. De politie maakte procesverbaal op. Mij. Ziekenfonds „Z.- en N,-Beveland." Onder voorzitterschap van mr. J. W. Goedbloed werd jl. Zaterdag te Goes de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Na opening werden door den voorzitter enkele zeer waardeerende woorden gewijd aan den 't vorig najaar overleden heer J. S. Bedet, die aLs neu trale voorzitter der commissie van toe zicht op de financiën, zooveel verdien stelijk werk voor de vereeniging heeft verricht. Ziin nagedachtenis zal door het Bestuur in dankbare herinnering wor den gehouden. Hierna werd door dr. Griepvan Heinkenszand, als secretaris het j,aar- verslag over 1935 uitgebracht, waaraan hel volgende is ontleend: Met ingang van 1 Januari 1935 droeg dr. J. Nieuwenhuyse te Kruiningen een gedeelte van zijn praktijk over aan dr. C. E. Lindenbergh te Hansweert, zoodat net aantal .afdeelingen hierdoor met één vermeerderde. In Mei vestigde zich te Goes als arts dr. P. M. Dikkenberg, welke als deel nemer toetrad. In Juli traden vervolgens als deelne mer-huisarts toe, de artsen J. G. v. Klinkenberg en H. Gerretsen te Ierseke, ,alsmede W. F. Gnirrep te Wemeldinge. In den loop van 1935 werden nog on derhandelingen gevoerd met de artsen van Noord-Beveland en die te Krabben dijke en Rilland-Bath. Deze onderhan delingen hebben er toe geleid, dat ook deze vijf artsen besloten toe te treden. Voorbereidende maatregelen tot het op richten van afdeelingen aldaar werden einde 1935 nog getroffen, doch het fonds Middelburg, li-V-'36. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 11 °C (52 °F). He den 9 h: 12.1 °C; 12 h: 11.6 °C. 1.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 767.8 mm te Ingö; laagste 758.8 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke veranderlijke wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog, be houdens kans op onweer, iets warmer overdag. Zon op op: 20 h 14 Mei. 4 h 13; onder: 19 h 41. Licht 11. Maan onder: 7 h 36. L.K. Hoog- Ma. Di. Wo. Hoog- Ma. Di. Wo. en 11 12 13 en 11 12 13 Laagwater te Vlissingen: Mei. Hoogwater. Laagwater. 4.04 16.23 10.27 22.55 4.49 17.06 11.09 23.42 5.40 18.00 11.56 Laagwater te Wemeldinge: Mei. Hoogwater; Laagwater. 5.52 18.15 11.33 23.55 6.34 18.54 12.15 7.19 19.41 0.40 13.03 Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumorrt Ingez. MedJ kon pas begin 1936 in die plaatsen in werking treden. Thans is dus op alle plaatsen van Zuid en Noord-Beveland de gelegenheid als lid van het fonds toe te treden. Aan het einde van dit boekjaar wa- n ingeschreven 8097 leden, zijnde 5060 boven 16 j<mr, 2461 betalende le den beneden 16 '|$ar en 576 vrije leden beneden 16 jaar. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 6872 (4242 en 2118 en 512). De vermeerdering bedroeg derhal ve in totaal 1225 leden (818 en 343 en 64). In dit jaar werden afgegeven 719 (v. j. 451) maandkaarten voor bezoek aan een specialist of voor consult aan huis, 89 (v. j. 60) leden werden ter observatie in een ziekenhuis opgenomen en aldaar door een specialist behandeld. Verder werden in de ziekenhuizen voor reke ning van het fonds verricht 111 (v. j. 58) groote en 147 (v. j. 156) kleine ope raties en werden 137 (v. j. 41) personen behandeld met Röntgenstralen enz. Verder werd voor rekening van het fonds 200 maal (v.j. 166) verloskundige hulp verleend. Verstrekt werden 323 (v. j. 297) brillen, 72 (v. j. 39) buikbanden en 21 (v. j. 25) breukbanden. Op 31 Dec. waren voor tandheelkun dige hulp ingeschreven 3396 (v. j. 2891) leden, dit is 44.4 pet. (v. j. 41.1 pet.) Door den secretaris werd een en an der nog nader toegelicht, waarna be noemd werden in de Commissie van Toezicht voor 1936 de h.h. dr. Snoek, Goes; Kraak, Wolfaartsdijk en in de vac. wijlen de hr. Bedet, mej. Van Kalmthout, Goes. Een gouden feest. Heden herdenkt de heer N. Groenen- berg, koperslager bij de N.V. Kon. Mij. de Schelde den dag waarop hij voor 50 jaar bij die fabriek in die#st trad. Hem is vanmorgen op het kantoor namens de directie een enveloppe met inhoud aangeboden. Hij liep in den val. Bij de politie meldde zich n persoon afkomstig uit Alkmaar die vroeg om reisgeld naar Breskens om te trachten daar met koopwaren iets te verdienen. Het bleek, dat de man nog zeven maal gesignaleerd stond voor het ondergaan van verschillende straffen. Hij is daarom niet naar Breskens ge-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1