IBIS SHAG Dobbelm'ann lekker .man! BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEER EN WIND. KERK EN SCHOOL. NUMMER 108. TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. DE „MIMUCO", VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. VliSSSNGEN. WALCHEREN. Italië zal Abessynië vermoedelijk annexeeren. DUITSCHLAND. ENGELAND. VEREENIGDE STATEN. $tmrwei<*W MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlietingen 2.30, elder* 2.50 per «wartaai Weok-abonn. in Middelburg en Goe* 18 ct. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 32* GOESCNE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladper*. Familieberichten en dankbetuigingen I—E regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Ri&rto® „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 tapilbj a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mtS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cöb» rant" 10 ct. extra Bewijsnommero 5 «rat. DE NIEUWE VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Mr. P. J, Aalberse benoemd. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal voor den verderen duur der te genwoordige zitting benoemd, mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van die kamer. Mr. Aalberse, die van r. k. huize is, werd in 1903 tot lid van de Tweede Kamer gekozen en heeft het Kamerlid maatschap bekleed tot 1916. In laatst genoemd jaar wet'd hij benoemd tot hoogleeraar aan de technische hooge- school te Delft ,welk ambt hij reeds twee jaar vaarwel zegde om de porte feuille van arbeid te aanvaarden in het kabinet-Ruijs, de Beerenbrouck, toen dit, in 1918, aan het bewind kwam. Hij slaagde er in, reeds een jaar na zijn op treden, de door hem ontworpen arbeids wet in het staatsblad te brengen. Als minister van arbeid, handel en nijver heid maakte mr. Aalberse deel uit van het tweede kabinet-Ruijs de Beeren brouck, van 1922 tot 1925. Sedert laatstgenoemd jaar is mr. Aalberse we der ononderbroken, lid der Kamer. Na mgr. Nolens' overlijden koos de katholieke fractie hem tot haar voor zitter. DE KOLONIALE STATEN VAN SURINAME ZIJN BOOS. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat de Koloniale Staten van Suriname de be grooting 1936 hebben verworpen, niet omdat deze begrooting hun niet aan staat, maar omdat ze van meening zijn, dat ze teveel door de Nederlandsche re geering worden genegeerd. DE CUNERA-KERK BEHOUDEN. IJzerconstructie geplaatst. In den afgeloopen nacht is de ijzercon structie der nieuwe pilaar, onder leiding van architect Kromhout, op haar plaats gebracht in de Cunera-kerk te Rhenen. Thans heeft dus het betonnen dak den hoognoodigen steun verkregen en is de overbelasting van de andere pilaren opge heven. Twee zuilen waren reeds in ijzer en hout verpakt en hedenmorgen is men ook een derde pilaar gaan versterken. Het ligt in de bedoeling de overige zes pilaren eveneens van een zware bekis ting te voorzien. Men kan thans wel met zekerheid zeggen, dat de Cunera- kerk behouden is. MENGELBERG IN DUITSCHLAND OPGETREDEN. Een „open brief'. Het bestuur van den bond van kunste naars ter verdediging van de cultureele rechten heeft den volgenden „open brief" gezonden aan prof. dr. W. Men gelberg: „Herhaaldelijk wordt het Ned. muziek leven in beroering gebracht door berich ten, dat gij in tegenstelling tot andere kunstenaars, die principieel weigerden hun talent in dienst te stellen van het gelijkgeschakelde Duitsche cultuurleven, in Duitschland als dirigent zoudt optre den en telkens weer hebben wij ons er over verheugd, wanneer die berichten werden tegengesproken. Met verbazing en droefheid lazen wij daarom in de bladen van 4 Mei dat gij dienzelfden avond in Frankfurt am Main optrad. Aangezien het van algemeene bekend heid is, dat gij uw kostbaren tijd vrijwel alleen aan de toonkunst wijdt, begrijpt ieder dat de politieke verwikkelingen in Duitschland buiten uw aandacht val len. Maar wat onmogelijk aan uw aan dacht als katholiek en als kunstenaar ontgaan kan zijn, is de gelijkschakeling van het Duitsche godsdienst- en kunst leven, zijn de vervolgingen van uw ge- loofsgenooten, de uitbanning en vergui zing van tal van kunstenaars, waaronder om er slechts een te noemen, uw vriend Gustav Mahler, aan de uitvoering en er kenning van wiens werk gij uw beste krachten gewijd hebt. 9i hebt zeer onlangs te Amsterdam Mahler gevierd met een herdenkings feest, dat terecht een storm van enthou siasme opriep. Het is niettemin onze vaste overtuiging, dat gij de nagedachte nis van Mahler treffender zoudt hebben geëerd en er daadwerkelijker toe zoudt hebben bijgedragen de Duitsche muziek haar ouden roem weer te geven, door naar het voorbeeld v,an vele van uw col lega's iedere samenwerking met de ver nietigers van de Duitsche kunst en de usurpatoren van haar roem, onvoor waardelijk af te wijzen. Wij meenen in den geest van vele Ne derlandsche kunstenaars en muziek- vrienden te handelen door U openlijk te doen weten, hoezeer wij uw beslissing in dezen betreuren." LOONSVERLAGING IN HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAM. Men meldt ons: Naar aanleiding van het vastloopen der onderhandelingen tusschen de werk gevers- en werknemersorganisaties in 't bakkersbedrijf te Amsterdam betreffen de een, voor het in stand houden van het bedrijf noodzakelijk geachte verla ging der loonen, hebben de werkgevers organisaties zich onderling beraden om trent den dientengevolge ontstanen toe stand. Algemeen bleek men van mee ning, dat in de huidige tijdsomstandighe den, nu de voor 't bakkersbedrijf nood zakelijke grondstoffen ten gevolge van regeeripgsmaatregelen een aanzienlijke prijsstijging vertoonen, vergeleken bij ,'t vorig jaar en o.a. door een nieuwe in terpretatie vanwege het departement van financiën van de omzetbelastingwet nieuwe lasten op de bakkerij zijn ge legd, een loonsverlaging van gemiddeld 2,feitelijk te laag en in ieder geval redelijk, wat betreft de arbeidsverhou ding, moet worden geacht. Besloten is den betrokken gezellen aan te zeggen, dat voor het eerst op 23 Mei a.s. loonen zullen worden uitbe taald, welke een verlaging voor de in vasten en volledigen dienst zijnde ar beiders inhouden van 2, Scheldebeker. De Scheldebekerzwemwedstrijd Bres- kensVlissingen zal dit jaar op Zater dag 18 «Juli plaats hebben. Zweefvliegen. Behalve jhr. M. Boreel behaalde Zon dag jl. ook de heer J. Kakebeeke u;t Goes zijn A-brevet zweefvliegen. De Walchersche Zweefvliegclub telt thans 5 houders van dit brevet onder haar le den. Bij de vermelding van de route, die 't Middelburgsch Muziekkorps hedenavond voor de propagandatocht zal maken, is verg'eten mede te deelen, dat ook de signaalafdeeling. van „Achilles" aan deze wandeling zal mede werken. In het Schuttershof is men gisteren en heden nog met kracht voort blijven wer ken en bij ieder bezoek ziet men weer de inrichting verder voltooid. Wij waren in de gelegenheid een deel van de re petitie van het programma voor Zater dagavond te zien; dit deel doet een aan- genamen avond verwachten. Van Zaterdagavond gesproken Men zal goed doen de bons, die men heden of morgenavond bij deelneming aan een der vermakelijkheden ontvangt, goed te be waren. Heeft men 10 bons bij elkaar, dan krijgt men aan het daarvoor ingerichte bureau een gratis toegangsbewijs voor Zaterdagavond. Voor zoover er Zaterdag nog plaatsen open zijn, zal men ook tegen entrée het slot soirée kunnen bezoeken Aan het in de op 27 Mei te houden tiende algemeene vergadering van de vereeniging „Schoolmuseum" uit te brengen jaarverslag, ontleenen wij, dat het aantal leden 420 bedraagt, tegen verleden jaar 424, subsidie verleenen 24 gemeenten (v.j. 27), 26 schoolbesturen en 5 vereenigingen,. Ondanks de nog ongunstiger geworden omstandigheden op onderwijsgebied, heeft het ledental zich ongeveer gehand haafd, zeer zeker een verblijdend feit. Toch moet volgens den secretaris het aantal onderwijzersleden naar hoven, vooral nu verschillende gemeentebestu ren hun subsidie opzeggen of verminde ren. In al de 10 jaar van haar bestaan heeft de vereeniging getracht aan haar doel ten volle te beantwoorden. Aan de volledigheid van de tentoonstelling der leermiddelen wordt steeds de volle aan gedacht gewijd. De leden worden door 'n Maandbericht op de hoogte gehouden van de nieuwe uitgaven. Ieder, die de lokalen der vereeniging bezoekt, heef waardeering voor opzet en uitvoering Alleen dit al moest iederen Zeeuwschen onderwijzer een aansparing zijn om met zijn bescheiden financieele hulp mede te In het leven is altijd ruimte voor goede daden. Zij, die er voor zich geen te doen vindenzijn luiaards, lafaards, of menschen, die het leven niet be grijpen. werken deze onderwijsinstelling in stand te houden en uit te breiden. Te meer, daar het een instelling is, gesticht en in stand gehouden door en voor het Zeeuw- sche onderwijs in zijn geheele omv mg. Maar bovendien geeft de vereeniging ook den leden persoonlijk al wat haai mogelijk is Verschillende tentoonstei- ingen zijn met succes georganiseeid. De AJgemeene Vergadeiitiyen zijn als hei ,vare réunies, waar lezingen door bij uit stek deskundigen worden gehouden over onderwerpen welke zeer zeker de be langstelling hebben van alle onderwij zers. Dit alles staat of valt met de fi nancieele draagkracht der Vereeniging en deze hangt weer af van het ledental. De vestiging van het Schoolmuseum op de bovenverdieping van de school in de Lang'edelft te Middelburg is een ver betering gebleken. Het aantal bezoekers was dit jaar weer iets grooter dan in 1935, doch on der den invloed van den stilstand op on derwijsgebied is de belangstelling niet, zooals ze anders zou zijn. Ondanks de tijdsomstandigheden, die ook de Vereeniging niet mee zijn, wil het bestuur niet al te zeer klagen, Het hoopt in staat te mogen blijven op zijn weg voort te gaan en met zijn bescheiden kracht iets bij te dragen tot de bewaring en de verhooging van de belangstelling voor het onderwijs De rekening wijst een eindcijfer aan van f 720,14 en een g'oed slot van f 99,56, wat in totaal een goed slot maakt van f 293,72. Voordracht benoeming onderwijzer. Ter voorziening in de vacature aan school G. (Haringplaats) die zal ontstaan tengevolge van het aan mej. M. J. A. C de Cleijn Brem te verleenen eervol ont slag tegen 1 Augs., is de volgende voor dracht aan den Raad toegezonden: J. A de Klerck, onderwijzer aan een openbare U.L O,, school te Vlissingen en L. Cox, onderwijzer aan een R.K. Uloschool te Valkenburg. Gisteren is van een stapel met bal ken liggende aan de Loskade een balk aan het brandende geraakt. Vermoede lijk is dit een gevolg van het wegsprin gen van vonken bij autogenisch iasscheri, wat gisteren in die omgeving had plaats gehad Door den balk in het kanaal te werpen, is het vuur gebluscht. Luchtbeschermingsdienst. Het Hoofd luchtbeschermingsdienst verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Zaterdag tusschen 2 u 15 en 4 uur des middags nogm,aals de signalen „Lucht alarm" en „Luchtgevaar geweken" zul len worden gegeven. Het eerste signaal bestaat in het loei en van sirenen en stoomfluiten gedu rende 2 tijdruimten van circa 3 minuten, gescheiden door een tijdruimte van 2 minuten. Bovendien zal een auto van de brand weer de sirene doen hooren rijdend rond de stad, terwijl motorrijwielen voortdurend geluidseinen gevend door de stad rijden, daar waar de sirenen wellicht niet hoorbaar zijn. Hierop wor den de posten bezet „Luchtgevaar geweken" wordt aange geven door het luiden van kerkklokken Omtrent de luchtbeschermingsoefening voor Zeeland op 16 Mei a.s. zullen nog nadere mededeelingen volgen. De heer D. W. Toussaint die Vlis singen wegens zijn benoeming tot inspec teur der Rijksveldwacht te Leeuwarden gaat verlaten, is Woensdagavond bij monde v,an den voorzitter van de Vlis- singsche reddingsbrigade, dr. A. Staver- man gehuldigd voor alles wat hij deed als secretaris van de brigade. Hem were een souvenir en mevrouw Toussaint bloemen aangeboden. ONWEER. GRIJPSKERKE. Woensdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente een kort, doch hevig onweer, waarbij de telefoonleiding getroffen werd. De oorlog in Oost-Afrika. De „Giornale d'Italia" (het grootste fascitische blad te Rome) geeft een uit eenzetting van de „Romeinsche vrede", jj waarover Mussolini heeft gesproken. - Deze vrede beteekent volgens hetblad een vol komen Italiaansch bezit van Abessynië. Harrar, Dzjidzjiga en andere belang rijke steden zullen spoedig bezet kun nen worden. De occupatie zal snel en duidelijk geschieden, waarbij men uit gaat van den feitelijken toestand en steunt op de eenstemmigheid, waarme de de inboorlingen zich hebben uitge sproken voor de Italiaansche driekleur. De Negus en zijn generaals, aldus vervolgt het blad, hebben door hun vlucht hun rechten verloren. Deze op vatting wordt gesanctionneerd door het feit, dat Engeland en Frankrijk dezen menschen vrijheid van doortocht heb ben verleend. Interventie van deze landen of van den Volkenbond schijnt het blad niet meer op zijn plaats. Er is nog slechts de bevoegdheid der Italiaansche re geering. Zulien de Ver. Staten de Itali aansche soevereiniteit in Abes synië niet erkennen? Naar waarnemers te Washington op merken, zal, indien de Vereenigde Sta ten hun tegenwoordige buitenlandsche politiek volgen, de souvereiniteit van Italië in Abessynië niet erkend worden, omdat deze gebaseerd is op een ver overing met geweld. Oproep van Badoglio tol de Abessijnsche bevolking. Maarschalk Badoglio heeft te Addis Abeba den volgenden oproep tot het Abessijnsche volk gericht: „Abessijnen! Gisteren zijn de troepen van den machtigen koning van Italië te Addis Abeba binnengetrokken. In stad en dorp herneemt het leven zijn gewonen gang. Geen maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die de wa pens neerleggen en den arbeid hervat ten. In den schaduw der Italiaansche driekleur zullen de Abessijnen de ge rechtigheid zien gedijen". Deze oproep is in het Italiaansch en het Amhaarsch verspreid. Een ingezonden stuk. In de „Times" een Engelsch blad, las de Tel. het volgende ingezonden stuk: Den heer hoofdredacteur van de „Times", Mijnheer. Indien de Abessijnen hun Volkenbondscontributie hebben betaald, zouden ze dan niet op z'n minst hun geld terug kunnen krijgen? Hoogachtend, J. W. Robertson Scott. Countryman, Idbury, Kingham, Oxon. De Negus te Suez. De kruiser „Enterprise mef den Ne gus en zijn gevolg aan boord, is van morgen om zes uur te Suez (Egypte) aangekomen. Het schip werd onmiddellijk het ka naal binnengelaten. Eenige leden van het gevolg bevonden zich op de brug toen de oorlogsbodem de haven pas seerde. Vliegtuigen voorzien de troe pen van levend vee. De Italiaansche kolonnes, die in het Sardogebied zijn aangekomen, na de Dankali-woestijn te zijn doorgetrokken, worden door middel van vliegtuigen ge ravitailleerd. Aangezien de tempera tuur meer dan 60 graden Celsius be draagt, is het niet mogelijk vleesch te vervoeren, zoodat men thans levend vee door middel van parachutes omlaag werpt, vooral schapen en zoo nu en dan een koe. De Negus naar Genève? Er doen geruchten de ronde, dat de Negus, na zijn gezin in Palestina in vei ligheid te hebben gebracht, naar Genè ve, of althans naar Europa zou willen gaan, teneinde zijn zaak bij de Europee- sche staatslieden te bepleiten. Dat wordt natuurlijk een hopelooze onder neming. Wijlen Paul Krüger heeft Euro pa ook al eens bereisd, om hulp te krij gen. Hij bereikte niets. NOODWEER IN THüRINGEN. In Thüringen heeft een hevig nood weer gewoed, dat uitgebreide over stroomingen heeft veroorzaakt, waar door groote schade is aangericht en het verkeer gedeeltelijk stilgelegd werd. Bij VOOR OE PUP (gOPKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHA9 (Ingez. Med.) Middelburg, 7-V-'36. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 25.7 °C (78 °F); laagste 13 °C (55 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 20.3 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 777.6 mm te Haparanda; laagste 752.8 mm te Biar ritz. Verwachting tot morgenavond: Meest matige O. wind, licht tot half, in den namiddag zwaar bewolkt, weinig of geen regen, vrij warm. Zon op: 4 h 20; onder: 19 h 34. Licht op: 20 h 04. Maan op: 21 h 08; onder: 4 h 08. L.K. 14 Mei. Hoog- en Laagwater Mei. te Vlissingen. Hoogwater. Do. 7 1.40 14.00 Vr. 8 2.13 14.34 Za. 9 S 2.50 15.08 Hoog- en Laagwater te Mei. Hoogwater. Do. 7 3.33 15.56 Vr. 8 4.08 16.32 Za. 9 S 4.44 17.06 Laagwater. 8.12 20.21 8.44 20.58 9.15 21.35 Wemeldinge. Laagwater. 9.11 21.27 9.45 22.02 10.19 22.38 Mjünchenbernsdorf is een jongen door 't water medegesleurd en verdronken. Door den bliksem gedood. Het heeft Woensdagmiddag in de Home Counties zwaar geonweerd en bij Da genham (Kent) is een boerenknecht op het land door den bliksem gedood. In Sussex duurde het onweer op sommige plaatsen bijna uur en het ging met zware regenbuien gepaard. WEDEROM 570 MILLIOEN DOLLAR VOOR HET LEGER. Het Huis van Afgevaardigden heeft een rapport goedgekeurd aangaande n aanvullende legerbegrooting tot een be drag van ruim 570 millioen dollar. Ds. H. Lanning, predikant bij de Geref. Kerk te Fijn,aart, herdenkt heden Donderdag den dag dat hij 25 jaar gele den te Baarland in het ambt werd bevestigd. Geslaagd te Rotterdam voor cos- tumière mej. M. E. Kooman te G o e s. Voor het in het St, Joseph Zieken huis te Vlissingen gehouden examen voor het Staatsdiploma A zie kenverpleging, slaagden de dames J. M. Vereaevel, S. J, J. M. v. d. Zwet en M. E. Frerichs.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1