VICTORIA,-WA TE DE PAGODE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 6 MEI 1936. No 107. VOORIRIFFELIJK Rotterdam bezuinigt. MIDDELBURG. GOES. DE KATER NA HET FEEST. Politieke zorgen en financi- eele moeilijkheden in Frank rijk. Men zit in Frankrijk nu al verlegen met den verkiezingsuitslag. „Men' (jat zijn de heeren politici en dan in het bij zonder de radicale en socialistische. Hun communistische broeders kunnen m het vuistje lachen. Zij zullen er wel voor zorgen buiten de regeering te blijven. De regeering wordt dan hun gevangene. Zonder hun steun kan een radicaal-so cialistisch kabinet niet veel beginnen, of het zou een beroep op rechts moeten doen. Voorloopig' schijnt dat uitgesloten. In geen geval zullen de socialisten willen afhangen van de republikeinsche Unie van Louis Marin, de grootste fractie ter rechterzijde. Denkbaar is wel, dat op den duur de radicalen met deze groep gaan samenwerken (een concentratie kabinet steunende op de radicalen, alle midden-partijen en de 88 man van Louis Marin zou dan tot stand moeten komen), maar voor het zoover is, kan Frankrijk heel wat beleven. De linkerzijde is nu eenmaal met de buit gaan strijken en een voornaam deel van de radicale frac tie staat zoo dicht bij de socialisten, dat het alleen in geval van uitersten nood zich naar rechts zal willen oriënteeren. Anders gezegd: deze heeren moeten eerst door schade en schande wijs wor den. Weliswaar zijn de Fransche com munisten minder fel dan in de meeste andere landen, maar politieke samen werking met hen zal de andere partijen toch duur komen te staan. De socialisten beseffen dat eveneens. Onder den ver- schen indruk van den ook voor hen uitermate gunstigen verkiezingsuitslag hebben ze wel hartelijk gejuicht, maar de aardigheid gaat er al aardig af, nu ze zich op de vorming van een nieuw kabinet moeten bezinnen. Men verwacht, dat president Lebrun binnenkort den socialistischen leider Leon Blum of den onafhankelijkeiT socialist Paul Boncour, die eigenlijk bij de radicalen thuis hoor de (en misschien ook wel heel goed met Louis Marin zou kunnen opschieten, als dat in zijn politieke kraam te pas kwam) met de vorming van een nieuw ministerie zal belasten. De huidige regeering-Sar- raut kan, hoewel ze dat aanvankelijk van plan scheen, niet aanblijven. Ze steunde op de radicalen en een deel der midden-partijen; de laatste zijn zoo ge havend uit den electoralen strijd te voor schijn gekomen, dat ze in verschillende omstandigheden als een quantité négli- geable beschouwd kunen worden. Tot dusver zaten ze steeds op de wip, kon den ze met de radicalen een meerder heid vormen. Dat is nu voor goed uit. Zonder deelneming van rechts valt er geen „concentratie-kabinet" meer te vormen. Vele Franschen houden zich het hart vast over het lot van hun frank. De uit gaven van den staat overtreffen nog steeds de inkomsten. Gezond zou zijn de tering naar de nering te zetten, m.a.w. de inkomsten, voor zoover mogelijk, te verhoogen en verder drastische bezuini gingen in te voeren. Van een kabinet, steunende op de linkerzijde, valt deze operatie niet te verwachten, In elk ge- va' ?a! me! de noodzakelijke bezuinigingen voor den dag durven te komen. Velen vreezen daarom dat een voorloopige uitweg uit de financieele moeilijkheden zal worden gezocht via een devaluatie. Teekenend is, dat men thans niets meer hoort van de onder handelingen, die met een Nederlandsche bankiersgroep zijn gevoerd over een gul- denscrediet van 100 millioen franken aan de Fransche schatkist. Het afslui ten hiervan zal wel uitgesteld zijn met 6 (°°j ^en onzekeren politieken toestand. Van een consolidatie der sterk opgeloopen vlotte staatsschuld zal ze ker geen sprake kunnen zijn, zoolang geen orde op zaken is gesteld. Door MARJORIE BOWEN. 52). Stalling draaide haar rug tegen t raam, opdat zij het eilandje en de leege boot niet zou zien. Het meisje bracht, in wolken van zij depapier, de onderdeelen voor de japon van brocaat rozeroode schoenen met lamanten hakjes, een groote waaier van parelkleurige veeren en een krans van jasmijn en tuberose van zij en flu- wee J°°r den hoog opgestapelden g'epoederden haartooi. Deze teere pracht leek miss Stalling zeer indrukwekkend toe. U zult er mooi uitzien, zeide zij warm,. En dan zijn er nog de juweelen. Ge hebt mijn juweelen niet gezien; ik draaö ze zoo zelden. Dit was haar eigen salon, waar al haar schatten werden bewaard, en zij nam een sleutel uit een kistje op den albas ten schoorsteenmantel en opende een koraalrood verlakt kastje, dat op een teöplenJ ver^ulden standaard geplaatst stond moirée zeegroen zijden wand knmpl +eni a,fwezig en zorgeloos voor lade uif\ bevallige vrouw lade na hield da Van f°nkelende edelsfeenen, £t m?«\iP„en bl6ef ZÓÓIan£ stiI st"» dat m,ss Stalling, die haar van achteren werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjei van - 20 tabl. 70 ets, en oranjezakjes van 2 tabl. a to eft. (Ingez. Med.) PRINSES JULIANA TE SOEST EN BAARN. Gistermiddag heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Koninklijke naai- en breischool te Soest. Om vier uur arriveerde de Prinses met klein ge volg aan het gebouw. De prinses toonde veel belangstelling voor het werk der leerlingen. Er was een kleine tentoon stelling van de werkstukken georgani seerd. De leerlingen hadden zelf geld bijeengebracht om de Prinses een bloe menhulde te brengen. Om vijf uur vertrok H. K. H. naar Baarn voor een bezoek aan de schilde rijententoonstelling in het Baaxnsche museum. Dit bezoek, waaraan geen bekend heid was gegeven, had onopgemerkt plaats, en duurde tot kwart over zes De Prinses is vervolgens naar Het Loo vertrokken. De soc. democraten bijten door een zuren appel heen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond na een algemeen begroo- tingsdebat van zeven dagen gestemd over de bezuinigingsvoorstellen v,an het soc. dem. college van B. en W. Deze voorstellen waren ingediend, na dat door de regeering in uitzicht was ge steld, dat de verdere verstrekking van kasgeld gestaakt zou worden, indien niet ernstig blijk werd gegeven, van het in voeren van reëele bezuinigingen. Met 25 tegen 18 stemmen besloot de Raad tot het geven van ontslag aan ambtena ren op 55-jarigen leeftijd met 35 dienst jaren en op 60-jarigen leeftijd met 30 dienstjaren, onder toekenning van wachtgeld, nadat een amendement der rechterzijde om vrij te stellen ambtena ren met kinderen beneden 18 jaar, was verworpen met 24 tegen 19 stemmen. De geraamde bezuiniging van dezen maatregel bedraagt f 500,000 per jaar. Het ontslag omvat ongeveer 250 ambte naren. Voorts werd besloten tot salarisverla ging van het personeel bij het voorbe reidend lager onderwijs en tot korting van het subsidie op het bijzonder voor bereidend onderwijs. De raming van de ze bezuiniging is 200.000. De Raad vereenigde zich met een re organisatie van het trambedrijf, welke bestaat uit inkrimping van het aantal lij nen en invoering van een algemeen sec tietarief. Hierdoor zullen 200 man over bodig worden. De geraamde bezuiniging is f 350,000. Tenslotte besloot de Raad tot samen voeging van de drie technische diensten, t.w. gemeentewerken, stadsontwikkeling en volkshuisvesting, en bouwpolitie en tot benoeming tot leider van deze ge combineerde diensten, ir. W. G.- Witte- veen, thans directeur van stadsontwik keling. Aan den directeur van gemeen tewerken ir, L. J, H. van Dijk, en den directeur van volkshuisvesting en bouw politie jhr. M. J. I. de Jonge van Elle- meet, werd eervol ontslag verleend. Deze bezuiniging wordt geraamd op f 150,000. Er zullen ongeveer 50 ambte naren ten gevolge van deze combinatie overbodig worden. Zooals men zich zal herinneren, is er in den Rotterdamschen Raad een roode meerderheid. De 19 sociaal-democraten hebben telkens hun stem aan de bezui- ningingsvoorstellen gegeven. waarnam ongerust werd. Opeens zeide madame de Bellegarde: Ik heb je nog nooit een portret van mijn echtgenoot laten zien, wel? Neen. Er had ergens een portret moeten hangen, natuurlijk, maar hij gaf daar nooit om; nauwelijks zat hij ooit ik heb alleen nog' deze enkele fotogra' fieën en dit miniatuur. Zij draaide zich om en overhandigde een vierkant, geschilderd portret, omlijst met rozetten van silimili-diamant, aan haar vriendin, die, het moet gezegd wor den, dit met een levendige nieuwsgie righeid aannam,. Want zij was dikwijls benieuwd ge weest wat voor soort van man wijlen de hertog Ruzè de Bellegarde geweest was. En nu. terwijl zij blikte 'op dit ge schilderde gelaat, dat zij in een lichte lijk bevende hand hield, was zij zéér ont steld. Want er was een zeer duidelijke ge lijkenis met Timothy Carless; het mi niatuur toonde een ouderen, donkerdei man met een minder zorgelooze uitdruk king, maar de gelijkenis was zeer tre'f- fend. Was het mogelijk, dat madame de Belegarde dit niet opgemerkt had. Miss Stalling voelde zich verleg'en, zelfs geschokt want alles verscheen nu in een ar, - '--V Zij had zie, ,:ooden echtgenoot hard, streng, zelfs grimmig voorgespeld Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, Dezer dagen had te Zierikzee in de Sociëteit „Concordia" onder voorzitter schap van den heer L. J. M, - Quasters de vergadering plaats van District XIV (Zuidelijk District) van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. Het deed den voorzitter genoegen voor het eerst op Schouwen en Duive- land te kunnen vergaderen, waar de Koninkl. Nederl. Middenstandsbond thans vasten voet gekregen schijnt te hebben. Bij de behandeling van de agenda voor de Bondsvergadering werd uitvoe rig gediscussieerd bij het punt contri- butieverhooging. Hoewel daartegen be zwaren naar voren kwamen, bleek de groote meerderheid der afdeelingen de noodzakelijkheid dier contributiever- hooging voor den Bond in te zien. De heer Jac. Weber (Breda) lichtte het doel en wezen van de borgstellings fondsen voor den middenstand uitvoe rig toe en schetste de werking van deze instellingen. De heer A. Swaan van het bondsbu- reau deed eveneens over dit en andere onderwerpen verschillende mededeelin- gen. Bij de rondvraag kwamen vele onder werpen ter sprake, o.a. het optreden van verbruiks- zoowel als landbouw coöperaties, de waterleidingtarieven en die van de P.Z.E.M. De Landbouwweek. In aansluiting op het bericht van Za terdag inzake de landbouwdagen op 16, 17 en 18 Juni a.s., kunnen wij nog mede- deelen, dat het concert op de Markt op 17 Juni, waarbij tevens de muziektent zal worden overgedragen, wordt aange boden door de buurtcommissie van de Markt en de gezamelijke caféhouders, die hun inrichtingen aan de Markt heb ben. Het zal worden gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps. Een verloting- Gisteravond had in de bovenvoorzaal van de Eendracht de trekking plaats voor de verloting van de stichting „Het Sanatoriumfonds" opgericht door de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" De voorzitter der commissie te Mid delburg, de heer J, Baurdoux, heeft al lereerst dank gebracht aan B. en W. voor 't verleenen van de toestemming en aan allen te Middelburg en daarbuiten, die o. a. door 't schenken van prijzen, of 't koo- pen en verkoopen van lootjes aan 't wel slagen medewerkten. Er waren 2500 lo ten verkocht en er waren 50 prijzen. Vlot verliep de verloting, waarbij de eerste en tweede prijs, een rijwiel en 'n gratis aansluiting aan de radiodistribu tie in Vlissingen vielen. Aan het slot dankte de voorzitter de politie voor haar toezicht en de dames, die behulpzaam waren bij de trekking. NEHALENNIA, De leiding van de jubileum vergade ring van Nehalennia, Vereeniging tot in standhouding v,an Walcheren's Natuur en -Stedenschoon, zal tengevolge van ongesteldheid van den voorzitter, den heer L. J. van Voorthuijsen, a.s. Maan dag zijn toevertrouwd aan den vice- voorzitter, den heer C, A, van Woelde- ren. Totaal zullen 16 kunstschilders hun werken over kerken op Walcheren op IJ WuL (Ingez. Med.) en hier blikte hij haar tegen als eSn Watteau cavalier, slank, fantastisch, met fijne gelaatstrekken, precies en door dringend, met levendige oogen en een glimlach, tegelijk wijs en beminnelijk hetzelfde type als Timothy Carless, maar meer sprekend, mannelijker, zelfbewus ter, en blijkbaar een Latijn. Het is een uitstekende gelijkenis, merkte madame de Bellegarde op, veel beter dan de fotografieën. Een mooi stuk werk, mompelde miss Stalling, die niet wist wat te zeg gen, want zij kon niet begrijpen waarom een vrouw onverschillig' zou zijn jegens dezen man en verliefd op Timothy Car less, wanneer zij zooveel op elkaar ge leken. Alleen had volgens miss Stalling's oordeel M. Bellegarde alles voor op zijn mededinger. Zij was er zeker van, dat hij juist die oprechte en mannelijke hoe danigheden bezat, in welke zij geloofde dat de jonge Engelschman te kort schoot. En zij kon zich niet weerhouden te zeggen: Ik had hem mij zoo niet voorge steld, toen zij het portret teruggaf. Niet? Ik geloof niet dat iemand zich ooit een ander mensch juist vQor- stelt. Madame de Bellegarde deed het mi niatuur weder in de lade en haalde strengen parelen te voorschijn en fili graan goud en smaragden, welke zij traag door haar ving'ers liet glijden,. de tijdens die vergadering in het Kunst museum te openen tentoonstelling in zenden. Te zien zal er zijn, de collectie afbeeldingen van buitenplaatsen op Wal cheren, het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De tentoonstelling z,al van Dinsdag tot en met Zaterdag iederen middag geopend zijn. DE GASTHUISKWESTIE. De motiveeringen van het vonnis. Zooals we reeds meldden heeft het ambtenarengerecht de schorsing van den administrateur van het gasthuis Oostwal, den heer A. Adriaansen, ge grond verklaard, doch zijn ontslag ver nietigd. Verder bepaalde het, dat den hr. A. zijn salaris moet worden uitbe taald, totdat de schorsing zal zijn opge heven, terwijl hij in zijn vordering van 15.000 niet ontvankelijk werd ver klaard. Ambtenaar? In de toelichting tot dit vonnis, over weegt het gerecht allereerst zulks naar aanleiding van de door de gemeen te Goes geponeerde stelling, dat de hr, A. geen ambtenaar zou zijn dat de Raad van Goes 26 Febr. 1934 een ver ordening op het Bestuur van het Gast huis vaststelde; dat de leden van het Bestuur door den Raad worden be noemd, geschorst en ontslagen; dat het Bestuur de instelling beheert onder toezicht van B. en W. en met inachtne ming van de door den Raad te geven voorschriften, dait het Bestuur onder goedkeuring van den Raad de jaarwed den, loonen en instructiën voor het per soneel vaststelt, dat begrooting en re kening door den Raad moeten worden goedgekeurd, evenals af- en overscbrij vingen en wijzigingen; dat hieruit blijkt, dat het Bestuur, als orgaan der Ge meente Goes, het Gasthuis, zijnde een instelling van weldadigheid als bedoeld in art. 2 der Armenwet, beheert; dat een Burgerlijke instelling van weldadig heid belast is met de uitvoering van de overheidszorg ten opzichte van de ar men; dat derhalve het Gasthuis te Goes is een tak van dienst, beheert door een openbaar lichaam, zoodat de hr A. is een ambtenaar in den zin der Ambtena renwet en het ambtenarengerecht dus bevoegd is, kennis te nemen van de on derhavige geschillen. Ongeldige overeenkomst. In het vonnis wordt vervolgens ge waagd over het verweer van de ge meente Goes, dat de beroepen van den hr. A. ongegrond zouden zijn, omdat tusschen haar en klager (de hr. A.) overeengekomen zou zijn, dat hij af stand zou doen van alle aanspraken op salaris van den dag af zijner schorsing waarmede hij bovendien accoord ging terwijl de gemeente dan haar medewerking zou verleenen indien kla ger een verzoek indiende tot een ge neeskundig onderzoek ingevolge art. 74 der pensioenwet. Het gerecht overweegt in deze, dat 't te oordeelen heeft over de vraag, of het administratief orgaan besluiten heeft genomen, of handelingen verricht, wel ke feitelijk of rechtens met de toepasse lijke of algemeene verbindende voor schriften strijden, zoodat het niet te treden heeft in eventueel tusschen par tijen gemaakte overeenkomsten buiten de toepasselijke, algemeen verbindende voorschriften om. Het gerecht overweegt dan verder, dat de Raad bij besluit van 30 Aug. 1934 Miss Stalling voelde zich geërgerd over haar en geheel verbijsterd. Haar gevoelen was; Waarom ter wereld kondt gij niet gelukkig zijn met dien man in plaats van verliefd te zijn op iemand, die hem zoo gelijkt? Wel, toen zij bij elkaar waren, moeten zij als broeders geweest zijn. En terzelfder tijd was zij zich bewust een weinig in de war gebracht te zijn zelfs een weinig beschaamd. Een nieuwe persoonlijkheid scheen ten tooneele gebracht te zijn met het vertoonen van dat geschilderde portret. Toen zij niet had geweten hoe de doode er uit had gezien, was hij voor haar slechts een naam geweest; nu zou zij hem altijd vóór zich zien in dit huis dat het zijne geweest was, in dien tuin, dien hij had geschapen, teg'en dien ach tergrond, dien hij had liefgehad. En hjj was de eenige onder hen, die, eenig recht had op één dezer heerlijk heden. Zelfs zijn vrouw was hier een vreem de, klleen in het bezit ervan, omdat zij hem getrouwd had; maar hij stamde af van menschen, die hier honderden ja ren hadden geleefd, die een deel waren van den bodem, het landschap, de zon, de rivieren. Dat schilderijtje had miss Stalling het gevoel gegeven van een indringster te zijn Meer en meer werd het feest bedor ven. klager tot administrateur van het Gast huis heeft benoemd; dat hieruit volgt, dat alles wat klager wordt tenlaste ge legd als te zijn geschied voor dien da tum, idoor het Gerecht, als dienende niet terzake, buiten beschouwing moet worden gelaten, daar deze feiten be trekking hebben op een tijdvak voor dat klager die 1 Aug". 1935 uit dezelfde functie eervol werd ontslagen werd benoemd. De schorsing. Inzake de schorsing overweegt het Gerecht, dat, ingevolge art. 24 der ver ordening op het Bestuur van het Gast huis, de administrateur door B. en W„ gehoord het Bestuur, kan worden ge schorst; dat dit artikel geen enkele bepaling inhoudt omtrent de redenen die aanleiding tot schorsing of ontslag kunnen geven, en dat d,aardoor in deze van kracht wordt het ambtenarenregle ment der gemeente Goes, dat schorsing als „straf" niet kent; dat dit reglement bepaalt, dat een .ambtenaar, in afwach ting van een onherroepelijk geworden beslissing omtrent eventueel op te leg gen straf, onmiddellijk kan worden ge schorst; dat op 5 Jan. 1935 toen B. en W, klager schorsten klager een kastekort had v,an f 1250, waarvoor hij twee kwitanties in de kas had gedepo neerd; zoodat een zeer groot vermoeden bestond, dat klager zich had schuldig gemaakt aan handelingen die ingevolge het ambtenarenreglement strafwaardig waren, zoodat B. en W]> klager terecht hebben geschorst, en het schorsingsbe sluit derhalve behoort te worden beves tigd. Salaris gaat door. Inzake de niet uitbetaling van salaris aan klager sinds dien datum (5 Jan. '35), overweegt het Gerecht, dat ingevolge art. 61 van het ambtenarenreglement gedurende den termijn van schorsing de bezoldiging moet worden doorbetaald; dat niet-doorbetaling rechtens in strijd is met het algemeen bindend voorschrift van genoemd art.; zoodat deze hande ling door het Gerecht nietig moet wor den verklaart; terwijl het Gerecht be paalt, dat het Bestuur van het Gasthuis aan klager moet uitbetalen het aan klager sinds 5 Januari 1935 verschul digde salaris en zulks totdat de schor sing zal zijn opgeheven. Het ontslag. Inzake het ontslag overweegt het Ge recht, dat het Ambtenarenreglement o.a. als straffen kent „ongevraagd^ eervol ontslag" en „niet eervol ontslag" zonder meer; dat art. 62 voor de strafoplegging imperatief voorschrijft, den ambtenaar te hoor en, terwijl dit hoor en van klager niet is geschied; dat bij het ontslagbe sluit aan klager niet is medegedeeld, de wijze waarop en den termijn binnen wel ken beroep kan worden ingesteld, zoo als art. 63 voorschrijft; dat art. 67 kent het „eervol ontslag"; dat het Gerecht in het midden wil laten, of de gemeen teraad straf heeft willen opleggen, dan wel „eervol ontslag" heeft willen ver leenen, doch dat in beide gevallen 'n besluit is geijaapaen rechtens en feitelijk in strijd met jsjg ten deze toepasselijke ambtenarenreglement, zoodat dit besluit behoort te worden vernietigd. De schadeloosstelling. Inzake de door den hr A. gevraagde schadeloosstelling overweegt het Ge recht tenslotte, dat, nu niet een hande ling van een orgaan vernietigd wordt, doch een besluit, het Gerecht de bedoel de vordering niet kan toewijzen, zoo dat klager in deze niet ontvankelijk be hoort te worden verklaard. En madame de Bellegarde scheen zoo onbewust, zoo onwetend zelfs omtrent die buitengewone gelijkenis. Miss Stalling sloeg haar gade, hoe zij bevallig de fonkelende en oud-modi- sche juweelen naast den waaier, den krans en de schoentjes ten toon spreid de en, rusteloos als zij was, kon zij het onderwerp niet laten varen, Ik vind het miniatuur mooi, merk te zij op. Ik zou het ergens opgehangen hebben, Ja, het is erg knap gedaan. Ik zou het ergens hebben Hoe zou ik dat kunnen? Kom, zou u dat niet kunnen? Het leeft te veel, antwoordde ma dame de Bellegarde rustig. En het lijkt te veel op Timothy Carless, dacht miss Stalling.. Het scheen haar toe dat alleen door een wonder van zelfbeheersching deze opmerking niet aan haar lippen ontsnapte. Madame de Bellegarde voegde hier aan toe; Natuurlijk had hier ergens een groot portret moeten zijn er zijn ver schillende in Parijs de menschen wil den graag René schilderen. Dat verwondert mij niet. En zij deden het uit hun geheugen als hij niet wilde zitten voor hen (Wordt Vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5