i i LAATSTE BERIGHÏEN. GEMENGD NIEUWS. MA eigeI N/j KIRS- EH WiSSELKOERSEH. VLISSiNGEN. WALGHENEM. Beursfhermometer v. Woensdag ZUID-BEVELAND. ZEEUWSIH-VLAANDEREH W.l, De intocht der Italianen in Ad dis-Abeba. Zullen wij lid van den Volkenbond blijven? D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Dl prim vleeil G a N. Ki hi te tt 01 h d< n S( sc 4 f VI K si d k w s z 0 AMSTERDAM, 6 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblg. 1926-5 87%—87. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 94 Japan 1924-6% 55%—54%. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%—96%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 90%—90%. Zeeuws. Hyp. B-4% 8585. Cities Service Cy. P. 1958 5 42%43%. A Amsterd Bank 119%118% C Rott. Bankver,. 105105% A Twentsche Bank 8181. A Pref. Gruyter Zn A. 114%114% A Pref. Jurgens A 103%103% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390 A De Schelde N..B. 28%30% A Ver. v. Gelder 50%51% ■C Am. Smelt, Ref. 43%45% C Stand. Brands 9%9%. A A.N.I.E.M.—N.B, 174%—175. C North Am, Cy, 14%15 A Born. Sum H.M. 147%—147%. A Linde Teves en Stokv. 68%70% A Ned. Wol Mij., 78—78% A Singkep Tin M. 74%76 A J. C. Japan Ln 3435 A Rotterd. Lloyd 3436% A S. M. Nederland 3435% A Amst. Thee C.M. 37% A Houth. Alberts 36%—39%. C Union Pac, Rr. 71% C Int. Nickel Cy. 27%—27%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 86%86%. 0. Indië 34 1000-4 96%—96-%. Duitschl. '30 1000-5% 19%—19%-%. Engeland 1960-90 4 72%—72%, A Koloniale Bnk. 45%48. A N.I. Hbk. 1000 1G4%—106 C Ned. H. M. 1000 120%—121%. A Alg. Kunstz. U. 22%22% A v. Berkels Pat. 34%38 C Calvé-Delft 5758-59 A C Suiker Mpij. 106105 A Ned. Ford A.M. 204205% A Philips Gem. B. afg ,177%'-178%-8.1 C Unilever 106%105%-06% C Am, Car Foundry 19%19%-% C Anaconda Cop, 2020%-% C Bethlehem St. 29%—29%-%. C KennecCopper 21%21%-%. C Un. States Leather 4—4%. C U. States St. C- 34%—34%-%. A Kon. Petr. Mpij. 255%—254%-51%. C Contin. Oil Cy. 19% e.d.19%-%, C Philips Petr. Comp. 26%26%-%. C Shell Union O.C. 9%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 9%—10%-%. A K. N. Stoomb. Mij. 1% A Ned. Scheepv. U. 4344-%. A H.V. Amsterdam 219%.218-21. A Java Cult. Mij. 119% r-119. A N.I. Suiker U. 103104. A Deli Batavia 174-177-78%. C Deli Mij. 1000 205%—1208-06. A Senembah 196%199%-96. C Baltimore en Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 18%18%-% C Southern Pac. Cy, 18%18%-% A Amst. Rubb,. C. 114%—114-15% A Deli-Bat. Rubb. 67%66%, A Hessa Rubber 88%92%-% A Serbadjadï S.R. 58%—60-61% WISSELKOERSEN. Heden Gister. Amsterdam officieel. Londen 7,31 7,32% Berlijn 59,48 59,47 Parijs 9,70% 9,70% Brussel 25,04 25,05 Zwitserland 47,84 47,96 Kopenhagen 32,65 32,70 Stockholm 37,70 37,77% Oslo 36,75 36,80 New York 1,47 7/16 1,47% Madrid 20,15 20,15 Praag 6,10 6,12% Prolongatie 1% 1% Part, disc. 1% 1% Daggeld Registermarken 30% 31% Crediet Sperrm,arken 17% 16% Effectensperrmarken 14% 14% Reismarken 41 41 Bankpapier 37 36% het verder bestaan van de Concertzaal mogelijk maken, waarbij men zich zelve I het beste dient, zoo men de mogelijkheid I wil bewaren om ook in de komende I jaren nog te genieten van concerten,] zooaLs tot heden. Alleen wanneer allen, die het bijwo-1 nen van of het meewerken aan concer-1 ten niet willen missen, samen de han-1 den ineenslaan en den geringen finan-l cieelen steun, die noodig is, verleenen, kan de Concertzaal blijven bestaan en bestaat zelfs de gegronde hoop van eenl restauratie, die een groote verbetering,] ook voor de exploitatie zal kunnen zijn. DE MIMUCO- Een nieuw bezoek aan het Schutters hof maakt het ons mogelijk weer een enkel stukje op te lichten van het scherm, dat hetg'een de Mimuco de eerstvolgende dagen de bezoekers zal bieden, nog aan aller oog onttrekt. Wij denken in de eerste plaats aan de gelegenheid die geboden z,al worden met ringen te werpen naar de spelers yan het Nederlandsch en het Belgisch elftal, die Zondag in het stadion te Brus sel de krachten hebben gemeten of wel op den scheidsrechter en als voornaam ste doel op den bal, waarmede deze spannende internationale ontmoeting heeft plaats gehad. Mooie prijzen zijn bestemd voor hen, die de sportmannen goed weten te ra ken. Van de prijzen gesproken, wij heb ben ook een kijkje genomen in wat wij zouden Willen noemen de voorraad schuur en ons overtuigd, dat voor de verschillende vermakelijkheden, waar onder ook een trektent is gekomen, veel moois ter beschikking is. Wij loerden even achter de' muren van een tent, waarin een fakir allen de waar heid zal zeggen. Voor hen, die zich tijdelijk in Obef- B,ayern willen wanen is een gelegenheid daartoe onder het tooneel in wording. Het Middelburgsch Muziekkorps houdt morgenavond een muzikale wandeling door de stad. Het zal te kwart over ze ven van het Repetitielokaal in de Hee- renstr.aat vertrekken en gaat dan langs Langedelft, Markt, Noordstraat, Hof plein, WagenaarstraEgt, Balans, Lange Giststr.aat, Dam, Korte en Langedelft, Segeerstraat, Houtkade, Turfkade, Nieu we Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Lange en Korte Gortstraat, Groote Markt, Lange en Korte Burg, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Zuidsingel, Korte en Lange Noordstraat, Markt en Vlas- markt naar het Schuttershof. Hier zal dan de Mimuco voor het pu bliek geopend zijn. Paard op hol. In de Langedelft ter hoogte van de St. Janstraat schrok hedenmorgen een voor een Utrechtsch wagentje gespannen paard bij het passeren van een ande ren viervoeter, die voor een groenten- kar stond. Het tweede paard gleed uit, het eerste ging er met den wagen van door in de richting van den Dam. On derweg ging alles wonder boven won der goed, doch bij den Velowinkel stond een melkkar, die het ontgelden moest. Melk liep over de straat heen. Van het Utrechtsch w,agentje brak het lemoen af en het paard ging nu alleen een kijkje nemen in de winkelgalerij in de Nieuw straat. Daar stond een rijwiel in zijn weg en dit kreeg enkele trappen. Hier na kwam ook het paard tot stilstaan Persoonlijke ongelukken bleven geluk kig uit. Filmopname. Heden heerschte er in 't hartje van onze stad, met name op Koorkerkhof en omgeving een ongekende drukte. Zeer vele Westkapelaars en Arnemui- den,aars, gewapend met stokken, waren aanwezig, en speelden, gesteund onder andere door den bekenden „Ko de Voogd" voor een historische film, die de heer Alex Bryce, directeur van de Fox British Pictures Ltd. te Wembley op neemt en die oorspronkelijk in Engeland maar later ook in Nederland op het wit te doek zal worden gebracht. De stokken moesten dienst doen bij een gefingeerden aanv,al op de Nieuwe Kerk, en de groote actie, die daarbij ontwikkeld werd, trok heel wat belang stelling. HANDELAAR IN VERDOOVENDE MIDDELEN. De politie heeft een Duitscher in ar-1 rest gesteld, wien tot Engeland de toegang was ontzegd, omdat hij stond gesignaleerd als handelaar in verdoo- vende middelen. Deswege was hij ook reeds geen onbekende bij de politie te Amsterdam. KOUDEKERKE. De Raad der ge meente Koudekerke komt Maandag middag om half twee in openbare ver gadering bijeen. m,aar al te duidelijk, dat de zorg voor] zijn gemeente hem bijbleef, hoewel het] een geruststelling voor hem was, toen zijn opvolger eenmaal bekend was. „Nog wat jong...." was de eenige aanmer king, die de 70-jarige over den heer] Elenbaas had, maar verder bleek hij 'tl volste vertrouwen in zijn jeugdigen op- volger te stellen. Ook te Goes, w,aar burgemeester Le-j we steeds woonde, was hij een bekende! en graag geziene figuur. Op verschil-j lende wijzen nam hij aan het openbare] leven te Goes deel. Zoo was hij o.a. een] kwart eeuw secretaris van „Het Groene Kruis" in deze gemeente. Ook is hij voorzitter v,an den raad van beheer derl Z. Bevelandsche waterleiding en voorz. f Schepen Amerika Unilever Suiker Jijke Philips Olie Markt Koninkl. Tabak Rubber n -ivy i li i 1 I ucvcittuuöuuc waiciiciumg cu v uui .en ste en voor de verordening! van Vereen, van burgemeesters en houdende voorschriften voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren in te trekken en een nieuwe verordening als door Ged. Sta ten wordt verzocht, vast te stellen. Teneinde een wegverbreeding voor het verkeer te krijgen stellen B. en W. voor de voortuintjes van de woningen van J. Janse, L. Vos en W. Bakker in de straat op te nemen en de gronden daarvoor aan te koopen. Dit zal een uit gaaf van ongeveer 250 vorderen. De bedoeling is voor deze huizen een te geltrottoir te leggen B. en W. stellen voor met ingang van het belastingjaar 1937 de heffing der personeele belasting naar den grondslag I van Oranje-Nassau. biljarten voor deze gemeente vervallen wordt verklaard. De heffing wordt on der de tegenwoordige omstandigheden onbillijk geacht. B. en W. vragen machtiging een kweekelinge met acte aan te stellen te gen een jaarlijksche vergoeding van 260, zulks met ingang van den datum waarop de op wachtgeld geplaatste on derwijzeres zal worden herplaatst in een andere betrekking. B. en W. meenen dat de jaarwedde van den ge meenteopzichter onvoldoende is. Zij stellen voor deze jaarwedde te verhoo- gen met 100 en te brengen op 300. Zulks met ingang van 1 Jan. jl. Ged. Staten hebben verzocht inge diende bouwaanvragen ter beoordeeling over te leggen aan de schoonheidscom missie Voor de te vragen adviezen is echter een vergoeding verschuldigd namelijk 1 per bouwplan, vermeerderd met 0.40 per 1000 bouwkosten, afgerond naar boven. B. en W. willen deze ver goeding door de bouwers laten betalen en stellen een wijziging der legesveror dening daartoe voor Tenslotte stellen B. en W. voor in be ginsel deel ie nemen aan een voor het eiland Walcheren vast te stellen streek plan en 2 leden te benoemen om zitting te nemen in een daartoe te benoemen commissie. secretarissen op N. en Z. Beveland ge weest. Met burgemeester Lewe zal ook weer iets van het oude Goes verdwij-1 nen. Velen zullen burgemeester Lewe met| waardeering blijven gedenken, en ook zal zijn n,aam levend blijven door het deel van 's-Heer Arendskerke, dat naar hem „Lewedorp" genoemd werd, en dat zoo in het bijzonder zijn belangstelling] had, zoo in alle opzichten zijn troetel kind was. Bij Lewedorp staat de jubileumbank, herinnerende aan zijn 40-jarig ambtsju bileum. De overledene was Ridder in de Orde| JHR. U. E. LEWE VAN NIJENSTEIN. Jhr. Unico Evert Lewe van Nijenstein is hedenmorgen in het ziekenhuis St. Joanna te Goes, op 72-jarigen leeftijd overleden. Reeds maandenlang nam jhr. Lewe in krachten af en rustig, zooals zijn leven was, is hij ingeslapen. Met jhr. Lewe is een edelman van den ouden stempel heengegaan. Altijd heer in zijn optreden, en zich blijkbaar toch niet meer .achtend dan de gering ste zijner medemenschen, won hij de sympathie en achting van allen met wien hij in aanraking kwam. Jhr. Lewe was van 1891 tot 1933 bur gemeester van 's-Heer Arendskerke en we mogen wel zeggen, d,at hij in dien tijd met zijn gemeente één geworden is. Alle lief en leed van 's-Heer Arendsker ke was het zijne; zijn moreele kracht, en als het noodig was ook zijn bezit, ihad hij steeds gaarne over voor het welzijn van zijn gemeente. Het was wel een zeer moeilijk oogen- blik voor hem, toen hij, op 70-jarigen leeftijd, v,an zijn gemeente als burge meester afscheid nam. In den Raad stond hij tot het laatst als een man op zijn post, als een man, die beseft, dat er een tijd van komen en gaan is, die weet, dat hij 40 jaar lang op de beste wijze zijn plicht deed, en die een, zelfs in dezen tijd welvarende gemeente, aan zijn ambtsopvolger kan overdragen. Maar toch, bij intieme gesprekken bleek ons RAAD VAN 'S H. ARENDSKERKE. Oud-burgemeester Lewe van Nijeenstein herdacht. 'S HEER ARENDSKËRKE. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmor gen bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Elenbaas. Afwezig wet houder Hommes. De voorzitter opende de vergadering met de mededeeling, dat hem zoo juist de droeve tijding bereikte van het over lijden van den oud-burgemeester, jhr. Unico Evert Lewe van Nijenstein Wat reeds eenige dagen, menschelijker- wijze gesproken, onafwendbaar scheen, aldus spr., heeft zich thans voltrokken. De oud-burgemeester is niet meer. He denmorgen enkele minuten na acht is hij op 72 jarigen leeftijd overleden. Meer dan 40 jaren is de hr. Lewe burgemees ter der gemeente 's Heer Arendskerke geweest en wel van 1891 tot April 1933 Gedurende die lange jaren heeft hij steeds op de bres gestaan om d,e belan gen der gemeente, waar dit maar immer mogelijk was, te behartigen. Lief en leed heeft hij met de inwoners gedeeld. Steeds heerschte er onder zijn vaste leiding in de vergaderingen van den Raad een prettige samenwerking en goede verstandhouding. De verschillen de opvolgende raden der gemeente 's Heer Arendskerke hebben steeds be grepen, dat de burgemeester en de Raad gezamenlijk de belangen der ge meente hebben te behartigen en dat ze niet als partijen tegenover elkaar staan. Het spreekt vanzelf, dat niet al die jaren even gemakkelijk voor den hr, Lewe zijn geweest; ik denk daarbij aan de oorlogsjaren met de distributiewee en ook aan de jaren van de tegenwoor dige crisis. Gedurende zijn langdurige ambtsperi ode is het hem gegeven mogen worden veel in het belang der gemeente te doen. Nooit zocht hij zich zelf, doch steeds zat bij hem voor te dienen het waarachtig belang der gemeente. Ook, nadat hij als burgemeester was afgetreden, waren zijn gedachten vaak op 's Heer Arendskerke. Wat kon hij nog meeleven, als spr. hem bij zijn weke lijksche bezoeken de wederwaardighe den der gemeente mededeelde. En dan Lewedorp, dat deel dezer uit gestrekte gemeente, dat naar hem is genoemd; zijn trots. Wat leefde hij mee, als hij hoorde, dat er weer woning bijkwam. Zelfs op zijn sterfbed, toen zijn geestvermogens reeds niet meer volledig functionneerden, sprak hij nog over zijn Lewedorp. Wat een goeds heeft hij daarvoor niet gedaan. Wat 'n moeite heeft hij niet gedaan om daar behoorlijke bebouwing en behoorlijke toestanden te krijgen. Reeds is hij daar met een uitbrei dingsplan gekomen, toen er op andere plattelandsgemeenten in onze provincie nog niet aan werd gedacht. En thans, thans is deze man niet meer. Maar ik ben er van overtuigd, dat de naam Lewe van Nijenstein op 's Heer Arendskerke nimmer zal worden ver geten. Men zal van hem zeggen, hij was een goed burgemeester. Laten we thans een kort oogenblik in alle stilte bij den afgestorvene ver wijlen. Nadat de Raad eenige oogenblikken stilte betracht had, werd besloten een telegram van rouwbeklag naar de fami lie te zenden. (Wordt vervolgd.) BIEZELINGE. Voor het te houden concours op Hemelvaartsdag te Biezé- linge, uitgeschreven door den ring Zee land van den Bond van Chr. Zang- en oratorium-vereenigingen hebben zich 35 gemengde koren en één mannenkoor opgegeven. 's-HEER ABTSKERKE. Gistermorgen omstreeks 10,30 uur brak brand uit in een schuurtje bij M. Harinck. In een oogenblik stond alles in brand. Twee varkens konden nog met moeite wor den gered. De brandweer w,as vlug ter plaatse. Het huis kon gelukkig gespaard blijven. Oorzaak onbekend. OOSTBURG. Ónder leiding van mevr. Van Cruijnxngen-Erasmus werd gister in de „Stadsherberg" alhier een vergade ring gehouden der vereeniging „Ceres". De voorzitter deelde mede, dat behalve de gewone cursussen, alsnog zullen ge houden worden een cursus voor Eerste hulp bij ongelukken, waarvoor zich be reids 17 liefhebsters hebben opgegeven, en een bakcursus, waarvoor ook reeds eenige belangstellenden zijn. Voor beide cursussen bestaat nog gelegenheid zich op te geven tot Zaterdag 9 Mei a.s. Voor de excursie op 14 Mei per auto bus naar Breda over Antwerpen be stond vrij veel animo. (Wettig gedeponeerd.) M. J, de Kat, weduwe van A. W Smits, J. M. Smits, bedrijfsleider; en M. J, Smits, bedrijfsleider; allen wonende te Vlissingen, allen leden der fir ma Erven A. W. Smits, met benoeming van het lid dier Rechtbank mr. J. H. F. Bloemers tot rechter-commissaris en mr. P. Dieleman, advocaat en procu reur, te Middelburg, tot curator. VERHOOGING VAN HET FRANSCH DISCONTO. De bank van Frankrijk heeft heden iet disconto verhoogd van 5 tot 6 pro cent. Omtrent de intocht van de Italianen in Addis Abeba wordt nog vernomen, dat hiermede een einde is gemaakt aan de ongeregeldheden van de laatste da gen. Ook de branden zijn voor het grootste gedeelte gebluscht. In verband met berichten over de troebelen be sloot maarschalk Badoglio den trein van zijn leger, welke op de doorweekte we gen slechts langzaam vooruitkwam, achter te laten en in ijlmarschen op te rukken. Het is nog niet mogelijk, zich een juist beeld te vormen van den omvang van de plunderingen, ook het aantal dooden staat nog niet vast. Tijdens de intocht' vlogen 200 Italiaansche bom menwerpers over de stad en daalden op het vliegveld. STAATSLOTERIJ. Op de onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (onder voorbehoud): f 2000: 20588 100: 4845 11482* 17026 GIFT VAN DE KONINGIN. H. M. de Koningin zond aan het hoofdbestuur van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en va- cantiekolonies na ontvangst van het jaarverslag over 1935 een belangrijke gift, die met groote dank aanvaard werd. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Mr. P. J. Aalberse no. 1 op de nominatie. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de nominatie voor het voorzitter schap dier Kamer (vacature Ruijs de Beerenbrouck) opgemaakt. (Zooals men zal weten, wordt de voorzitter benoemc door de Koningin). Als no. 1 op de no minatie werd met 74 der 82 uitgebrach te stemmen gekozen mr. P. J. Aalberse (r.k.), als no. 2 met 58 stemmen de heer J, J. C. van Dijk (a.r.) J. J. C. van Dijk (a.r,.); en als no. 3 met 59 stemmen, de heer W, H. Vliegen (s.cL Met betrekking tot de a.s. Zaterdag te Genève aanvangende bespreking der ministers van buitenlandsche zaken van Nederland, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Finland, wordt uit Kopen hagen de Deensche hoofdstad gemeld dat een der belangrijkste kwesties, wel ke aan de orde zullen komen, zal zijn of deze landen lid van den Volkenbond zullen blijven, of er uit zullen treden. In aansluiting hier op bovenstaand wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat, waar het in het voornemen ligt de geheele internationale situatie onder de oogen te zien, welke door de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen met betrekking tot den Volkenbond is ge schapen, een bespreking daarvan uiteraard niet afgescheiden kan worden gedacht van een behandeling van de vraag of voortzetting van het Volken bondslidmaatschap voor de betrokken staten al dan niet wenschelijk is. FAILLISSEMENT. De Arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Hedenmorgen is op een onbewaakten overweg in den Sondernweg te Aalten (Gelderland) een ernstig ongeluk ge beurd. Een uit de richting Aalten ko mende vrachtwagen met paard, be stuurd door een zoon van V. wonende op den Pater, werd door den trein, die om half negen in de richting Arnhem vertrokken was, gegrepen. De bestuur der, werd, na voorloopig verbonden te zijn, in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Winterswijk overgebracht. Het paard, dat door de locomotief ge grepen is, werd op slag' gedood. NEDERLANDSCHE ESPERANTISTEN IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Later vrij gelaten. Men meldt aan de N. R. C. uit Venlo: Eenige dagen geleden zijn zekere v. M, en H. B. uit Venlo, toen zij als leden van de Venlosche esperantistenclub een bezoek brachten aan de Esperantisten- club in Dusseldorf, onder verdenking van hoog-verraad gearresteerd. De Venlo sche en Duitsche esperantisten werden in het hotel, waar zij bijeen waren, door de Gestapo aangehouden en na1av hoofdbureau van politie overgebracht. D,ank zij de bemiddeling van den heer Schnebbelie, grenscomxnissaris van po lite te Venlo, zijn de beide inwoners van Venlo, na vier dagen in de Duitsche gevangenis te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld. De Duitsche espe rantisten bevinden zich nog in arrest. Wij vernemen dat deze arrestatie ver band houdt met het verbod van esperan- to in Duitschland, aangezien door mid- del van deze wereldhulptaal communis tische propaganda in Duitlschland zou worden gemaakt. Schaesberg: 1 doode' De 65-jarige wielrijder H. uit Arnhem is te Schaesberg (L.) uit een zijweg ko mend, tegen een auto gereden. De man werd op den weg geslingerd en was bijna op slag gedood. Kerkrade: 1 doode. De 55-jarige invalide mijnwerker W. is nabij het grenskantoor Strasz onder een tram geraakt. De man werd een eind meegesleurd en op slag gedood. Zuid-Laren: 1 doode. Het 3%-jarig dochtertje van de fami lie M. te Zuid Laren is bij het overste ken van den weg door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Middelbl Wal St. Pil Huwe| Huwel WelEer te Chaii 2 uur n Gebu Goes, 6 bun 35 herdenl 't Zand D NIJI dat den is o'| der Jol LEV De benl der| 11 2 i Voo I deelnel gen v(l onzen I zeggeil Middel Vool toond I bester I vader I J/l beiuigl Breskl regis handl burgj m A

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2