Sïst GOESCHE COUBANT^ Addis Abeba door de Etaiianen bezet. kerk en school. LEGER EN VLOOT. ZEELAND. WEER EN WIN®. SLAND. NUMMER 107. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. m Mussolini: „Abessynië is Italiaanscb". Wat zal de Duce doen? Henri Lou. MIDDELBURG. rkt bericht aardappe- uwe spring k verkocht g. Vrijdag 1 de markt; ein zoo on- Zij werden 0. Er werd Malta aard den blijven ge weken» luwen blijft -ag bestaat r twee wa- aan de prijzen ge- 2,40—2,60, idem Blau- i02, idem dstar f 2,20 1,60, Haar- 3evelanders -2,60, Spui- 'oters f 1,50 f 1,90—2, ia Pauwlow- 3, Hillegem- —2,80. Alle esche Rood- rs f 2—2,10, -1,90, alles :uwlandsche Donkere een f 2,60 9, Nieuwe ioodstar uit er 100 kg. entiën voor jen door L JOOSSE. :rpen T. ie: ijwiel, kus- Spanjaard- r, J. Sinke, al, M. v. d. gmerk, Jan- Huissleutel, tiem, Hoen- Yiarkt C 14; ss. Wagen- Wessel, (de entje, Wedt iderport. m. sgang T 45; iderijmolen- oumou, Mo- en kam, R. 188; Dames- ge) St. Jan- usse, N. en net inh., J. !05; Schaap, enpenning, Vlantelband, 172; Kin- irstr. E 81; raat Q 17; Kuiperij L. rs, Goesche >rt. inh. ro zenwater E erschesingel Zwigtman, ingmerk, C. 218; Engel- Hendrikstr. ïan, N. Ha- J. Fijnaut, 1, Th. Wijt- nderriem, J. :tetasch, A. Centuur, S. Port. met ten, Dames straat; Nik- jordbolwerk lina, Rozen- :t penning, 262; Kaats- Dam Z.Z. 'kt C 5; Bril Oorbelletje, :rteeren ver voeringen en n. f,de Ruyter- >lkVoor s. in h, n. n; Ver. Be*- Walch.. koken op St. J°ris oer, M'burg- MIDDELBUROSCHE COURANT J.gblad Voor Middelburg, Goes en agent- rchap Vlissingen 2-30, elders f 2-50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel Jager; tar. op aanvp» Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstruat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie Ï39 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en d^nkbetnigingezi 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RvbriffiS „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 roijrole, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. saMt< „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eots- rent" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 4-esS. ■li9 De oorlog in Oost-Afrika. 1 Zooals we nog in een deel onzer vo rige oplaag konden melden, zijn de Ita lianen gistermiddag om 4 uur Addis Abe ba, de hoofdstad van Abessynië binnen gerukt. Voorop gingen ongeveer 20 mo torrijders, daarachter eenige kleine tanks en vervolg'ens een groot aantal vracht auto's en stafwagens. Dit alles onder deden van de divisie „Saubadia", die om de een of andere reden was beloofd, dat ze indien eenigszins mogelijk, het eerst den grond van Addis Abeba zou mogen betreden. De Italianen begaven zich in goede orde en zonder eenigen tegenstand te ontmoeten naar de diverse strategische punten der stad. Het keizerlijk paleis werd ongeveer half vijf bezet. Naar wordt medegedeeld, kwam maarschalk Badoglio ongeveer een uur later de stad binnen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de Iialiaansche legatie, waar hij zijn hoofdkwartier inrichtte. Na het vallen van de duisternis was de stad betrekkelijk rustig Er weer klonken slechts nu en dan nog schoten. De plunderaars, die zoo groote schade hadden aangericht, bleken het hazenpad gekozen te hebben. Geestdrift in Italië. Zooüra gistermiddag het bericht van de bezetting "van Addis Abeba te Rome was ontvangen, gelastte Mussolini weer een algemeen appèl, zooals dat ook bij het begin van den oorlog op 2 Oct. jl. werd gehouden. Het volk liep te hoop de groote pleinen der steden en dorpen, waar het van het groote nieuws kond kreeg. Mussolini zelf hield van 't balcon van het Venetiaansche Paleis weer een toespraak. „Abessynië is Italiaansch", riep hij uit. „Met den Romeinschen ade laar triumpheert de cultuur over de bar- baarschheid, de gerechtigheid over de duizendjarige slavernij". Verder deden de termen: „schitterende overwinning", „roem „vastberadenheid" en wat dies meer zij opgeld. De menigte juichte hem minutenlang toe. Het zal een grootsch oog'enblik voor den Duce zijn geweest Hij heeft nu vermoedelijk het toppunt van zijn carrière bereikt. Deze vraag is nog steeds zonder ant woord gebleven. Men tast nog steeds in het duister over de wijze, waarop Mus- soline het Italiaansche gezag in Abes synië zal vestigen. Het is uitgesloten, dat te dezen aanzien het „prestige van den volkenbond' gered kan worden. Maar toch zal het voor den politieken toestand in Europa veel schelen, of de Duce zonder eenige rekening met an deren te houden, de vruchten van zijn overwinning gaat plukken, dan wel be reid is met zich te laten praten, ten einde de anderen niet meer voor het hoofd te stooten dan strikt noodzakelijk zou kunnen heeten. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat hij althans eenige reke ning met den Volkenbond en de „sanc- tionisfecne landen zal houden. Voor Italië^ is het tenslotte ook beter, dat de wrijvingen niet grooter worden, dan ze al zijn. Een Amerikaansch journalist, Ward \r'ce' heeft gister een interview met den^ Duce gehad. Daaruit valt ook een eenigszins optimistische conclusie te trekken. Ward Price vroeg, of het anderen landen mogelijk zou zijn deel te nemen *au economische ontwikkeling van Abessynië onder Italiaansche heer- Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Domburg (toezegging) ds. r. G. HL Nicolaï te Jutphaas. Viertal te Serooskerke (W.) ds. D. J. Haspels, hulpprediker te Wijk aan Zee; Kooiman, cand. te Zeist; ds. P. Kuil man te Den Haag; K. H. L. van Selms, hulpprediker te Brummen. !rTPcn, Breskens L, L,agerweij, cand. te Scheveningen. In de commissie welke in 1936 be last is met het afnemen van het examen handenarbeid is benoemd tot plaatsver vangend lid in de commissie welke te s Gravenhhage zitting houdt de heer A. de Jonge te Middelburg. schappij, Mussolini antwoordde: „Wij zullen de deur niet sluiten voor econo mische ondernemingen van vriendschap pelijk gezinde staten, w.ant het is ons doel het welzijn van de Abessijnsche be volking en het welzijn der wereld te doen stijgen." Hieraan voegde hij nog toe, dat hij Engeland en Frankrijk re kende onder de vriendschappelijk gezin de staten, In het verdere verloop van het inter view verklaarde Mussolini nog, d^t waarschijnlijk nog eenige kleine opera ties in Ogaden noodzakelijk zouden zijn. Hij keert thans echter zijn aandacht naai den toestand in Europa. „Algemeen is men het er over eens, zoo zeide hij in dit verband, dat een re organisatie van den Volkenbond noodza kelijk is. Door de gebeurtenissen in Oost-Afrika wordt de hervorming nog urgenter gemaakt. Italië is bereid daar aan deel te nemen. Het is de overtui ging van den Duce, dat de Volkenbond moet en kan voortbestaan, maar zijn taak moet hernieuwd worden en in over eenstemming worden gebracht met zijn macht. Deze uitlatingen bewijzen o.i., dat den Italiaanschen dictator er veel aan ge legen is, zoo spoedig mogelijk weer op goeden voet met „Europa" te komen. De laatste dagen vreesde men hier en daar, dat er nog heel wat narigheid te wachten staat, omdat Engeland en an deren zich niet bij de overweldiging van Abessynië zouden willen neerleggen Vermoedelijk zal dit wel meevallen. Engelsche protesten. De openbare meening in Engeland is intusschen verontwaardigd genoeg over den gang van zaken. Zoo is gister voor de nationale libe rale federatie een motie aangenomen, waarin het volgende staat te lezen. „Het is met schaamte en afschuw, dat alle liberalen het over Abessynië gekomen lot aanschouwen. Het schaam- telooze niet-erkennen van elke ver dragsverplichting, dat de politiek van het fascistisch Italië kenmerkt, zou, in dien de rest der wereld zich daaraan onderwierp, alle vertrouwen in inter nationale overeenkomsten moeten ver nietigen. Het bestuur dringt er bij de regeering ten sterkste op aan, voor het te laat is, na te denken over de ver schrikkelijke gevolgen die het gevolg waren en nog steeds het gevolg zullen zijn van de politiek van beschroomde traagheid en halfslachtigheid, die zij heeft gevolgd". Italië vlagt drie dagen Omtrent de overwinningsroes in Italië wordt nog het volgende gemeld: De Duce heeft bevel gegeven dat de vlaggen in geheel het land drie dagen geheschen blijven ter viering van de overwinning in Oost-Afrika. Gelukwenschen van den koning van Badoglio. De koning van Italië heeft een tele gram aan maarschalk Badoglio doen toe komen, waarin hij uiting geeft aan zijn erkentelijkheid voor en zijn tevreden heid over de overwinning, die de Ita liaansche troepen en de inheemsche af- deelingen hebben behaald onder bevel van Badoglio. Dr. Melly overleden- De leider van het Britsche Roode Kruis in Abessynië, dr Melly, die bij de onlusten te Addis Abeba werd g'ewond, is gisteravond op de Britsche legatie overleden. Hij was 37 jaar oud. Het smaldeel van de Kon, Ned- Marine naar de Oostzee vertrokken. Dinsdagmiddag is het smaldeel van de Nederlandsche marine, bestaande uit Hr. Ms. Hertog Hendrik, de torpedo- bootjager Z. 5 en de duikbooten 0-9, O-l0 en 0-11 uit de haven van Nieuwe- diep vertrokken voor het houden van oefeningen in de Oostzee. Een reis van ca 8 weken (het eskader wordt 20 Juni weer in Nieuwediep terugverwacht). Het vertrek had onder de mooist denk bare weersomstandigheden plaatst. Het geduld van velen is anders zwaar op de proef gesteld, want ofschoon of ficieel het vertrekuur op 4 uur was be paald, kon dit door den loopenden vloed niet dan ca. 114 uur later plaats hebben. Hoe nuttiger het leven, des te groo ter de mensch, die het weet te ver edelen! BlIKEÜi». PaSiiigke heibel ie Amsterdam. De heer Baars beschuldigt N. S.B'-functionnarissen van frau de en wordt afgerost. Naar aanleiding van een dezer dagen op groote schaal in Amsterdam ver spreid, niet onderteekend strooibiljet, waarin het publiek werd medegedeeld dat in een op Dinsdag 5 Mei te beleg gen openbare vergadering onthullingen zouden worden gedaan over „Stavisky- affaires" in de N.S.B., was gisteravond de groote zaal van „Bellevue" vrijwel geheel gevuld met een groote schare nieuwsgierigen. Uiteraard was de op komst uit de kringen der beweging, te gen welke de vergadering was uitge schreven, niet gering, doch ook ver scheidene andere politieke groepeerin gen waren rijkelijk vertegenwoordigd, en zelfs het vrouwelijk element ontbrak allerminst. Reeds voor den aanvang der vergadering heerschte er in de zaal een gespannen atmosfeer en vielen er reeds symptonen waar te nemen zoo werd een jongmensch verwijderd, dat te vroeg had laten blijken, dat hij in het bezit was van een gummiknuppel dat de politieke hartstochten zich zouden doen gelden.... Agenten als recher cheurs hadden zich op tal van punten van een met zorg uitgekozen plaats ver zekerd. Zij stonden onder commando van twee inspecteurs. Te ongeveer half negen namen eenige heeren op het podium achter de be stuurstafel plaats en toen bleek, het geen trouwens aan velen reeds bekend was dat als leider der vergadering zou optreden de heer J. A. Baars, vroe ger in fascistische kringen een bekende figuur, thans echter van de nationaal- socialistische beweging een der felste bestrijders. Onder een fluitconcert en hoongelach deelde hij mede, dat men, ofschoon als heftig bestrijder der N.S.B. bekend staande, uit deze kringen tot hem geko men was met het verzoek, in de N.S.B. een „reinigingstaktiek" te willen toe passen omdat de beweging dusdanig was vastgeloopen, dat het noodig zou zijn gebleken, haar van verkeerde ele menten te zuiveren. Spr. noemde in dit verband na dat dit van hem door verscheidene per sonen in de zaal gevorderd was en hij geantwoord had, dat hij namen en „al les wat men maar wilde" uit zijn mond vernemen zou den naam van denge- ne, die vermeld verzoek tot hem gericht had. De heer Baars deed deze mededee ling volgen door de opmerking, dat de vele interrupties en het lawaai in de zaal hem begon te vervelen en dat hij de politie verzoeken zou, de frontrijen te doen ontruimen. Nauwelijks had hij de ze woorden gesproken of het tumult brak in vollen omvang los. Op tal van plaatsen in de zaal sprongen menschen overeind en het volgend oogënbiik vloog een groot aantal projectielen die, toen zij uiteenspatten, uit.... eieren bleken te bestaan over de hoofden der schielijk bukkende verslaggevers in de richting van het podium, terwijl onmiddellijk na dit „salvo" een groep mannen en opgeschoten jongens het po dium bestormden, waar, voordat de heèr Baars, wiens kleeren doorweekt waren van de eierstruif en de anderen, die aan de bestuurstafel gezeten had den, een goed heenkomen hadden kun nen zoeken, rake klappen werden uit gedeeld waarbij o.m. als wapen gebruik werd gemaakt van een in stukken ge- trapten stoel, die een der verslaggevers tot zitplaats bij het tafeltje voor het po dium gediend had. Zoowel tijdens als onmiddellijk na de zen „stormloop" was ook de politie in actie. De inspecteurs Posthuma en Eb benhout deelden korte bevelen uit en elkeen die zicht nog trachtte te verzet ten, maakte op zeer gevoelige wijze kennis met den gummistok. Door dit krachtig optreden werd er ger voorkomen en was de orde in be trekkelijk korten tijd hersteld. Verschei- denen personen, die rustig in de zaa! waren blijven zitten en er zoo'n beetje op rekenden, dat de vergadering alsnog zou worden voortgezet, werden in deze verwachting teleurgesteld, aangezien order werd gegeven, de zaal te ontrui men. Dit geschiedde in vrij vlot tempo. Ook buiten bleef het nog eenigen tijd rumoerig, ernstige incidenten zijn hier echter niet voorgekomen. Bij het verlaten van de zaal werd aan vele personen, zoomede aan de persver tegenwoordigers, een gedrukt biljet ter hand gesteld, de mededeeling behel zend, dat de heer Baars den officier van justitie te Amsterdam langs schrifte lijken weg heeft verzocht, een onder zoek te willen gelasten naar fraudes, die door functionarissen van de N.S.B. zijn gepleegd. De zaak komt hierop neer, dat tijdens den landdag der N.S.B. in 1935 in Den Haag diverse nader te noe men functionarissen der N.S.B. een be drag van 11.000 zouden hebben ver duisterd en dat een andere leider na het vervullen van spreekbeurten gelden hèeft weten te verkrijgen „door minder waardige manipulaties". NEDERLAND OP DE JAARBEURS TE TEL AVIV. Te Tel Aviv is Donderdagmiddag on der overweldigende belangstelling de Leyant-f,air de Jaarbeurs voor Pelestina, geopend. Op het tentoonstellingsterrein dat een oppervlakte van 130,000 vierk meter beslaat hebben vele buitenland- sche ondernemingen hun stands inge richt. Tot de 30 deelnemende landen be hoort ook Nederland. 48 Firma's zijn in deze Nederlandsche afdeeling bijeenge bracht. Daartoe behooren o.a. de kamer van koophandel en fabrieken voor Zaan land Hollandsche Bankunie N.V., de han delsinrichtingen der gemeente Amster dam, het havenbedrijf der gemeente Rot terdam, de K.L M„ het Crisis-zuivelbu- reau Den Haag, en de Kon. Ned. .laar- beurs te Utrecht, CONTINGENTACCOORD MET BELGIë EEN JAAR VERLENGD- Het contingenten-accoord lusschen België en Nederland, dat tot 1 Febr. heeft gegolden en dat hangende de on derhandelingen met drie maanden was verlengd, zal thans voor een jaar worden verlengd. Naar de Telg. verneemt hebben de beide regeeringen zich vereenigd met een desbetreffend accoord, tot hetwelk de onderhandelaren, de heeren Suetens en A. Th. Lamping, de vorige week zijn gekomen De onderteekening door bei de regeeringen is spoedig te verwachten. WERKKAMP TE CHAAM GEOPEND. De minister van binnenlandsche za ken mr. J. A. de Wilde heeft hedenmid dag het werkkamp „Het Putven" te Chaam (N.-Br.) geopend. In dit werk kamp voor jeugdige werkloozen, uit gaande van de stichting „Centrale voor Werkloozenzorg" zullen, gelijk bekend, ook een aantal Zeeuwsche jeugdige werkloozen eenigen tijd vertoeven. De minister wees in zijn openingsrede erop dat de voortzetting van den arbeid van de centrale voor werkloozenzorg mogelijk is gemaakt door milde particu liere bijdragen. Een ton werd gevraagd, meer dan een ton werd gegeven. Dit kamp is nu het achtste. De aanvraag om plaatsing uit alle deelen van het land is zeer groot. Hier, op de uitgestrekte terreinen van het staatsboschbeheer zal door de jon gens nuttig werk kunnen worden ge daan, dat voornamelijk zal bestaan in 't aanleggen van paden en wegen. De minister besloot met zijn waardee ring uit te spreken voor de bemoeiingen van allen, die dit werk hebben georgani seerd en voorbereid. Hij hoopte, dat dit kamp er toe zal bijdragen de nood te le nigen van het jonge geslacht, dat onder zoo ongunstige economische omstandig heden zijn intrede moet doen in het maatschappelijk leven. De heer W. J. Hemmes, voorzitter van de centrale voor werkloozenzorg deelde o.m. nog mede dat de April col lecte thans staat op ruim f 110,000 ter wijl mag aangenomen worden, dat, als alle comité's hebben afgerekend, de op brengst het bedrag van f 120,000 zal overschrijden. Voorts deelde de heer Hemmes mede dat het negende kamp, dat gevestigd zal worden op de Woeste Hoeve te Apel doorn, bestemd zal zijn voor de vrijzinni ge groep Ook den oud-katholieken is gedurende een zeker tijdperk een kamp ter beschikking gesteld. Middelburg, 6-V-'36. Dinsdag hoogste luchttemperatuur 23.2 °C; (73 °F); laag ste 12,1 °C (54 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12h:23 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Eu- ropeesche waarnemingsgebied: 780.3 mm te Haparanda; laagste 754.3 mm te Holyhead. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind ut O. tot Z. richtngen, licht tot half bewolkt, in het Z. wellicht tijdelijk zwaar bewolkt, droog weer behoudens vooral in het Z. kans op onweer, warm. o Zon op: 4 h 22; onder: 19 h 32, Licht op: 20 h 02. Maan op: 20 h 03; onder 3 h 41. V.M. 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Mei. Hoogwater. Laagwater. Wo. 6 1.07 13.30 7.40 19.47 Do. 7 1.40 14.00 8.12 20.21 Vr. 8 2.13 14.34 8.44 20.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Wo. Do. Vr. 6 7 8 Hoogwater. 2.59 15.23 3.33 15.56 4.08 16.32 Laagwater. 8.38 20.54 9.11 21.27 9.45 22.02 ZELDZAAM JUBILEUM. Mejuffrouw C. van de Broeke heeft gisteren het zeldzame jubileum herdacht, dat zij gedurende een halve eeuw bij de famile Pouwer aan het Noordplein alhier, als dienstbode in betrekking was. Aanrijding. Hedenmorgen om kwart voor negen bad in de Korte Gortstraat een ver keersongeval plaats. De groentenhande- laar J., die met zijn kar daar reed, werd gegrepen door een vrachtauto. J. kwam te vallen, bleef met een her senschudding liggen, en is .aanvankelijk naar zijn woning, en daarna naar het Gasthuis vervoerd. De bedreigde Concert- en Gehoorzaal, Zooals de heer W. de Graaf in zijn openingswoord van den Prinsesseavond in de Concert- en Gehoorzaal heeft me degedeeld, is een vereeniging van vrien den van die Concertzaal opgericht. Deze zal nu binnen enkele dagen met een circulaire tot vele stadgenooten en personen buiten de gemeente, van wie belangstelling in het behoud van de zaal nog verondersteld worden, wenden, met een circulaire, waaraan het volgende is ontleend: Een groot verlies bedreigt het muziek leven op Walcheren. De Concertzaal in de Singelstraat te Middelburg, sedert jaren de aangewezen plaats voor groote concerten door orkest, koor of solisten, kan niet meer verder worden geëxploi teerd, doordat de bestaande middelen ontoereikend zijn om de jaarlijks te ra men tekorten aan te vullen. Wanneer de Concertzaal zijn deuren sluit is hierdoor het eenige op Walche ren aanwezige oploopende podium, haast noodzakelijk voor koor- en orkestuit voeringen verloren en bovendien ver dwijnt het orgel, dat bij zoovele concer ten een onmisbare factor is. In geen der later gebouwde zalen vindt men de prachtige acoustiek van de Con certzaal, die uitsluitend met het doel voor muziekuitvoeringen is gebouwd. Men kan van meening zijn, dat voor dezen tiid gelde: wat niet staan kan, moet vallen. Maar de Concertzaal be hoeft niet te vallen en kan blijven staan, wanneer er maar voorzien wordt in een jaarlijksche bijdrage. De muziekvereenigingen hebben als zoodanig reeds het hunne gedaan in den vorm van toezegging van verhooging van zaalhuur, etc. Het ontbrekende moet gevonden worden uit jaarlijksche bijdra gen uit particuliere bron, welke bijdra ge bij voldoende deelname slechts ge ring behoeft te zijn. Is een verdere exploitatie van de Con certzaal op deze wijze verzekerd, dan bestaat de mogelijkheid, dat eenige vrienden van de Concertzaal deze zul len laten verbeteren, waarbij o.,a. ge dacht is aan een centrale verwarming. Men kan door een geringe opoffering

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1