?r,eJ FfWl?n ZUÜen worden ^aange steld. Er zullen voorts adspiranten wed strijden gespeeld worden. JEUGDHERBERGGIDS 1936. SPORT. LANDBOUW. De ontwikkelingsdag der Z. L. M. Leven en werken van de boerin in verschillende deelen van ons land. SS55SÜES de veehouder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich ten huize van Van V. vervoegde, vond zij nog slechts het vleesch van pl.m. drie var kens, dat voor een deel in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde me de, reeds 10 varkens met zijn gezin te hebben geconsumeerd. Het vermoeden bestaat echter dat het vleesch van d» zieke dieren aan anderen is verkocht. HET KAMPIOENSCHAP VAN TSC. RBC nog niet veilig. De competitie heeft dit seizoen een spannend verloop gehad, zooals we in vele jaren niet gekend hebben. Een spanning die zich uitte dooii verrassende uitslagen, het falen van de leiders en overwinningen van de staartclubs. Als de klap op de vuurpijl nu bet onver wachte kampioenschap van TSC. Alge meen gaf men den Oosterhouters weinig kans met hun protest inzake den wed strijd in Roosendaal; maar 't is anders uitgekomen. De protestcommissie zond TSC nu het kampioenschap thuis. Een bittere pil om te slikken voor Hero dat na het overspelen van den wedstrijd tegen De Baronie reeds zinde op een be slissingswedstrijd tegen TSC. Deze hoop is vervlogen. Uit sportief oogpunt kan men dit betreuren voor de afwerking van het prom. deg'r. programma is het nu een meevaller. Wie de sterkste ploeg bezit, TSC of Hero, we zouden ons niet definitief voor één yan beide durven uitspreken. Zeker is dat een van deze twee den titel toekomt. Dat TSC hem, zij het dan mid dels 'n protest, heeft behaald, kan geen ontevredenheid wekken, want wij ach ten den titel bij TSC minstens in even goede handen als dat bij Hero het gev.al zou zijn geweest. Of de Oosterhouters veel succes in de promotiewedstrijden zullen hebben is een andere vraag. Wij ■betwijfelen het,. Wij schatten 't spel in de klassen van Willem II en Palemig hooger dan in 2 A, dat o.i. op lager peil staat dan verleden jaar. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat TSC de bovenste plaats zou g,aan be zetten, want eind vorig jaar verloren de Oosterhouters drie uitwedstrijden ach ter elkaar en het leek meer op een kampioenschap van Middelburg, Hero of De Baronie uit te loopen. Het kwam' an ders uit. De drie genoemde clubs hielden de eindspurt niet vol, in tegenstelling met TSC, dat van de kansen wist te profi teered Het gevolg van het toekennen van 't protest aan TSC is tevens dat RBC nu weer in de gevaarlijke zóne is beland en zelfs met Zeelandia van plaats is verwisseld. Voor de bezetting van de laatste plaats wordt het Zondag nu een belangrijken dag, want dan staat op het programma ZeelandiaGoes en RBC Dosko. Van spanning gesproken! De stand is thans: Gesp. gew. gel. vrl. dip. p. TSC 18 14 0 4 59-31 28 Hero 18 12 3 3 53-23 27 Middelburg 18 11 3 4 45-25 25 Vlissingen 18 7 2 9 31-32 16 Terneuzen 16 5 5 6 43-43 15 De Baronie 17 7 1 9 37-37 15 Zeelandia 15 4 4 7 32-42 12 RBC 16 5 2 9 40-53 12 Dosko 17 3 4 10 28-50 10 Goes 17 5 0 12 24-27 10 De kampioenen. TSC werd 23 Febr. 1908 opgericht uit de clubs Tavenu en Sparta. De combi natie bestaat dus 28 jaar. In 1914 werd de club reeds kampioen, van den B.V.B., doch zij kon wegens het uitbreken van den oorlog niet promoveeren naar den N.V.B. Eerst in 1922 volgde de intrede in de derde klasse N.V.B. Telken jare be hoorde TSC tot de kampioensqandida- ten. Hoewel in 1928 het kampioenschap van de 3e kl. werd behaald, volgde eerst in 1930 promotie naar de 2e klasse, waarin de Oosterhouters steeds een goed figuur hebben geslagen en immer tot de gegadigden voor den kampioens titel behoorden. Deze titel is dan nu behaald. Veel succes in de promotie wedstrijden TSC-ers! Z. V. B. ,Y/ Geen na-competitie. Wegens gebrek aan voldoende be- angste ng en °°k door het vergevor- derde seizoen zal de aangekondigde na- ■competitie van den Z. V. B. geen door gang vinden. Propagandawedstrijden. Limhnrd 8'fmeld zal een Brabant- iSïïd" DÜu°ntmoeting worden f ft i P® dat»en voor 't Zeeuw- 7*1 24 Mei en 1 Juni, respt. Mn Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen) te- on West-Brabant Lgen gandaZdaï' te oSLSj'"bTsSI dijke. Twee West Zeeuwsch Vlaamsche propagandawedstrijd in Oostelijk Zuid-Beveland zal zoo spoedig mogelijk gespeeld worden. A heer hotel 21 Het 15 Goela terwijl 4 de SCHAKEN. Zaterdagmiddag 11. speelde ordlohne in de bovenzaal van i entraal te Goes, simultaan tegen leerhngen van de R.H.B.S. te Goes. 1 resultaat was, dat de heer Nordlohne Partijen won, 2 verloor (van Koolwijk en C. A. de Vlieger), partijen remise eindigden (W. J. van Liere, J. J. Ehrhardt, C. J. van Riet en J. Kegge). De leerlingen boden krachtig weerstand, terwijl er heel wat belang stelling was. Duivensport. De postduivenvereniging" Stormvo gels te Ierse k e, hield een wedvlucht van Breteuil uit, afstand 244 km. De dui ven werden te 7 uur losgelaten, aan komst eerste duif 11.30.50. De uitslag luidt: 1, 12, 15 Jan Vette; 2, 3, 13 W. van Haver, 4, 6 E. Everse, 5 en 10 A. Boone Az., 8 R. van Damme, 9 en 16 M. Bom, 14 I. van Boven, 17 M. Pekaar. (Het vervolg van het verslag van gister). In de middagvergadering was het aan zien van de zaal een heel ander dan des morgens. Niet alleen dat zij donker was gemaakt en het kunstlicht was ont stoken, maar een groot aantal vrouwen en meisjes waren nu aanwezig en ga ven aan de zaal een vroolijken aanblik. Zij werden hartelijk door mr. D?eleman verwelkomd, die het woord gaf aan me juffrouw G. G. Smit, inspectrice van het N. O. te Den Haag, die een inleiding hield over „Leven en werken van de boeren in verschillende deelen van ons land." Spr. zeide dat zij genoemd leven on derscheidt in drie kringen. Ten eerste verzorgt de boerin door de huishouding de gezondheid van het gezin, en het welzijn van man en kinderen; ten twee de heeft zij een min of meer uitgebreide taak in het bedrijf en tenslotte heeft zij deel aan het werk buiten de boerderij in den kring van buren, in het dorpsle ven en in de maatschappij. Zoowel in het gezin als in het bedrijf heeft de vrouw veelal een ideale taak. Spr. ziet de verschilende werkgebieden als kringen om elkaar heen. De kunst van het goed boerin zijn bestaan er in de verschillende werkgebieden met el kaar in harmonie te brengen. Zij moeten aanpassen bij de behoefte van een gezin, bedrijf en plattelandsle ven. Spr. zegt dat als het waar is, dat de man het hoofd van de boerderij is, d,at dan de vrouw het hart van het boe rengezin is. Spr. ging daarna het leven in de ver schillende soorten van bedrijf in verschil lende deelen van ons land na. In de groote boerenbedrijven zooals bijv. op de Groninger klei, werkt de vrouw niet meer mee in het bedrijf, zij heelt geen zorg meer voor inwonend personeel, maar kan haar woning beschouwen ,ais een villa. Als zij dan nog een auto be zit ook en haar genoegens in de stad zoekt, bestaat er zoo goed als geen ver band meer met het platteland en het bedrijfsleven. De boerin verwaarloost dan volgens spr. 'n belangrijk deel van haar taak. De kinderen beginnen zich voor het bedrijf van hun vader te schamen, voor,al als de dochters een stadsopvoeding krijgen, en als zij dan toch weer in den boerenstand trouwen verdoezelen zij meermalen het beroep van haar man. Meer en meer komt ge lukkig het besef terug, d,at er harmonie moet zijn tusschen het leven van het ge zin en het platteland. De dochter wordt geleidelijk aan weer meer naar een land- huishoudschool gezonden. Ook de in Groninger gemeenten opgerichte dorps huizen, maken het onderling dorpsleven weer sterker en daaruit put ook de boe rin weer de kracht om voor het gezin meer te zijn dan een huishoudster. Ook in het groote greidbedrijf komt dit voor. Vroeger maakte men zelf zuivel, maar nu hebben de fabrieken het over genomen en bijv. in Noord-Holland we ten de vrouwen veelal geen raad met hun tijd. Soms wordt men er te schoon door in 't huishouden, maar ook verdoet men soms zijn tijd met uitgaan. De min der goede tijden maken, dat men aan die behoeften* minder k,an voldoen en dit wekt licht ontevredenheid. Maar ook daardoor is het landbouwhuishoudonder- wijs bevordert. Ook verschillende cur sussen zijn opgericht. Er zijn ook bedrijven, waar de vrouw nog een grootere plaats inneemt, bijv. daar waar zelf gekaasd wordt. Toch zal zij moeten zorgen door een goede werk- indeeling niet haar t,aak als hoofd der huishouding te verwaarloozen. Bij den kleinen kleuterboer heeft de vrouw ook 'n zeer zware taak in het 6e- rdrijf en zij heeft meermalen een boven- menschelijke krachtsinspanning noodig. In de middelgroote en kleinere bedrij ven zijn misschien wel de beste voor waarden aanwezig voor een harmoni sche ontwikkeling tusschen de verschil lende werkgebieden v,an de vrouw. Zij is daar helpster in het bedrijf. Zij voert de huishouding voor een groot deel met de bedrijfsproducten en heeft weinig doch juist voldoende tijd om deze n&ar behooren te verzorgen. Men krijgt er goe de opleiding van jongens en meisjes en zij zijn bij trouwen in staat het bedrijf verder te brengen. Als spr. Zeeland niet heeft genoemd dan is dit omdat de be drijven er zeer uiteenloopend zijn, maar ook omdat de ,aanwezigen zeer ze- ker Bij het gesprokene voor zichzelf vergelijkingen hebben gemaakt. Spr hoopt, dat zij dan niet in de eerste plaats critiek op haar burvrouw zullen uitoefe- nen, maar zoo noodig den moed zullen hebben haar eigen leven te veranderen. Het is een speciale eigenschap van de eilanders dat zij hun eiland als hun on aantastbaar bezit beschouwen. Zij laten zich niet gaarne door een vreemde de wetten stellen, datgene wat zij zelf heb ben opgebouwd is voor hen van groote waarde en d,at is goed, voor zoover dat gene wat opgebouwd is ook werkelijk waardevol is, Spr. hoopt dus dat de vrouwen het goede zullen houden, maar dat zij de kracht en den moed zullen hebben om datgene w,at minder goed is te herzien. Zulks om met hulp van haar man en haar gezin het lichtend middel punt te zijn van haar kring en allen, die met haar in aanmerking komen. Spr. eindigde onder daverend applaus. Naar aanleiding van een paar vragen uit de vergadering zeide spr., dat zij de Zeeuwsche boerinnen bepaald aardig vindt, doch zij kent hun werken te wei nig. Wel herkent zij haar direct als ei land bewoners, die leven in een gesloten gemeenschap, een gesloten kring, waar door zich een eigen aard ontwikkelde. Men wordt dan bedreigt door 'n zekere weigenoegzaamheid, maar moet toch ge voelen ook van een ander wat te kun nen leeren. Men moet niet achter wil len staan voor den burgerstand en Rrotsch zijn op den boerenstand- De kwestie der dracht is een teere, maar in ieder geval passen de Parijsche modes, niet voor hardwerkende vrouwen. Men moet voorzichtig zijn afstand te doen van iets, dat geheel één was met het boerenbedrijf. De voorzitter bracht mej. Smit harte lijk dank voor deze keurige inleiding. De ontwikkelingsgeschiedenis van het Noord-Nederlandsche en Vlaamsche boerenhuis. 9 De laatste inleiding was die van den heer Clement Trefoi uit Gent, die sprak over „De ontwikkelingsgeschiedenis van het Noord-Nederlandsche en Vlaamsche boerenhuis." Spr. heeft grootendeels aan de hand van lichtbeelden een aantal types van boerenhuizen en gebouwen besproken. Er zijn hoofdzakelijk vijf typen te onder scheiden en wel het „Saksische" hoeve type; de „Friesche" boerderij, de „lang- g'evelwoning", de „omwalde" hoeven met losse bestanddeelen en de „gesloten" hoeven. Tot een van de oudste Neder- landsche primitieve landelijke bouwkunst behoort stellig het „Los Hoes" het zgn. Saksische „Hallehuis" zoo,als Holland en Duitschland het nog schier ongerept be waarden. Spr. vond gelegenheid te wij zen op de vooruitgang ook op woning- gebied in het terughoudende Twente zulks dank zij de snelle ontginning van van heide en veengrond. De moderner ingerichte woningen onderscheiden zich v,an het verouderd type door het aan wenden van scheidsmuren, de zgn. brand muren die diele-stalling en woonkamer of keuken scheiden. De verschillende variaties van het ty pe „Los Hoes liet spr. de revue pas-, seeren. De een al even interessant als de .andere, maar door de groote verscheiden heid voor ons niet te beschrijven. Zoo kwamen ook verschillende mo dellen van de andere types van wonin gen op het doek. Men zag er met afzon derlijke staande schuren, en hooibergen, maar ook die een van beide of allebei met de woning één geheel vormen. In de vorm v,an het dak en van den gevel is de verscheidenheid zeer groot. Ver schillende modellen van bergschuren trokken aan de oogen der aandachtig luisterenden voorbij. Want al was de in leiding hier en daar voor het gehoor wel licht iets te technisch, toch heeft de heer Trefoi allen tot het einde toe weten te boeien. Slotwoord. Nad,at de voorzitter afzonderlijk den heer Trefoi hartelijk dank had gebracht voor zijn inleiding en gebleken was dat niemand meer iets aan den inleider te vragen h,ad of over een ander onderwerp het woord verlangde, heeft de heer Die- leman een slotwoord gesproken. Hij dankte daarbij nogmaals allen, die de besprekingen hadden ingeleid. Er is blijk gegeven van diepgaande studie, v,an groot medegevoelen en ambitie voor het streven van deze ontwikke- lingsdagen. Inzonderheid was spr. dank baar voor de aanwezigheid van zooveel vrouwen, Hoel langer hoe meer moeten zij medewerken. A,an hen is het ook zoo uitnemend toevertrouwd de openbare meening te vormen, in huis, in den fa miliekring, ondr hun werk. Van hun zachten invloed, hun drang naar ander beter, hooger, hangt zoo oneindig veel af. Zij moeten zijn de regenar,atrices van het tegenwoordig geslacht, voorzoover dat aan menschen kan worden toever trouwd. Zij kunnen zijn de bewaarsters v,an ons nationaal volkskarakter, van den godsdienstigen zin, van de zeden daarin geworteld en gezuiverd door het geloof. De hervormingen welke ons maatschappelijk stelsel meer en meer ondergaat, kunnen en zullen haar daar voor meer geschikt maken en anderzijds zal zij op de inwerkende kr.acht daar van evengoed als op de voorbereidende grooten invloed uitoefenen. Er moeten andere tijden komen. En die zullen ko men als de volkeren terugkeeren en ook ons volk dat doet tot betere beginselen dan die der zelfzucht, en tot die, waar van samenwerking, elkaar dienen en pen, de kern is, omdat God dat wli. Hoe oneindig veel moet er veranderd worden. Ook nu nog op het gebied der volkshuis- Dezer dagen is de nieuwe gids voor jeugdherbergen verschenen, welke jaar lijks thans voor de achtste maal door de Nederlandsche Jeugd-Herberg- Centrale wordt uitgegeven. Uit de tal rijke gegevens, in deze gids verzameld, blijkt, dat dezen zomer 67 jeugdherber gen in ons land den binnen- en buiten- landschen trekkers gastvrijheid zullen bieden. In de op bovenstaande kaart aangegeven plaatsen is thans een jeugd herberg gevestigd. houding. Nog is het gelijk eens iemand schreef, alsof een bende giftmengers be zig is door slechte toestanden op maat schappelijk gebid, inzonderheid in de grootere centra, maar dikwijls ook in kleinere en op het platteland, menschen uit den weg te ruimen. Zedelijke verwil dering neemt eer toe dan af. Armoede, dreigt met opengesperde kaken heele fa milies te verslinden; ellende hier, ellende daar. Oorlogszucht en de brute macht van het geweld heerschen, waar rechtschapenheid zou moeten leiden naar recht en gerechtigheid, alleen de ze verhoogen een volk. In de diepten van ellende onder allerlei lagen der be volking bewaakt de blpeke angst de zware poort en is de wachter: wan hoop. Oneerlijkheid, hebzucht, vaak onder schijn van goddienstigheid en eerbaar heid, regeeren in de kabinetten, verhin deren sancties waar zij moeten uitge voerd, belemmeren de doorwerking van waarachtige Christelijke beginselen, die niet liggen in een uiterlijk belijden slechts, maar in een innerlijk beleven. De overgang van de maatschappij waar- ip de ongeteugelde concurrentiezucht als gevolg van het ten top gevoerd indi vidualisme, regeerde met al de ellende en noodlottige gevolgen daarvan naar ander en hopelijk beter, is vreese- lijk en moeilijk. Daarin leven wij: Mo gen wij wijsheid bekomen van den Al- wijze en Almachtige, en werkelijk voor zoover onzen kring betreft en ons wer ken en kunnen aangaat, in onze werksfeer, recht en waarheid te zoeken en te betrachten, want elke grondige verandering moet beginnen van binnen uit. Wetten en maatregelen baten wei nig, wanneer er geen innerlijke hervor ming bij den mensch heeft plaats gegre pen. De moreele en immoreele atmos feer waarin wij leven kan slechts wor den veranderd als wij zelf veranderen. Wie gelooft, weet dat uiteindelijk recht en waarheid zullen zegevieren. In hoe verre zal ieder onzer daaraan voorbe reidend medewerken, vraagt spr, Spr. sloot de bijeenkomst. Zij moge zegenrijke vruchten dragen en allen meer nog met vasteren tred doen gaan, verzekerd ook van elkanders medele ven, medestreven voor het welzijn van het gemeenebest, in het bijzonder van het kleine, maar dappere en dierbare Zeeland. (Luide instemming). Musschenplaag. En wat er tegen te doen is. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen vestigt de aandacht van be langhebbenden er op, dat de schade, door musschen veroorzaakt, in vele ge vallen zoo groot is, dat bestrijding van deze vogels wenschelijk geacht moet worden. Voor den graanbouw zijn de musschen zeer schadelijk, doordat zij de halfrijpe korrels uit de aren pikken, in tuinen pikken zij de pas gezaaide zaden uit den grond, in boomgaarden worden bloesems en vruchten stuk gepikt. In den hoenderhof pikken de mus schen veel van het voor de hoenders bestemde voedsel weg en tenslotte ver jagen zij vele nuttige vogels (meezen en zwaluwen) uit hun nestplaatsen. Over al, waar de musch in groot aantal op treedt, is bestrijding aan te bevelen. Vele middelen ,die tot nu toe zijn aan- I bevolen voor de bestrijding van mus schen, hebben het bezwaar, dat zij of te veel tijd vergen en daardoor te duur worden, of dat het aantal gedoode mus schen te klein blijft in vergelijking tot het totaal aantal. Dit geldt zoowel voor het uithalen der nesten als voor het af schieten en vangen in den winter. Meer succes heeft men thans verkre gen met het vangen van jonge musschen in den zomer. Met speciaal voor dit doel gemaakte vangkorven kunnende jonge musschen,. die veel minder voorzichtig zijn dan de ouden, in groot aantal ge vangen worden. Een voordeel is verder, dat er zeer weinig andere vogels mede gevangen worden. Als dit een enkele keer mocht gebeuren, kunnen zij worden losg'elaten, daar de vogels levend en onbeschadigd worden gevangen. Nadere inlichtingen over deze vang- wijze, die verleden jaar voor het eerst in ons land met goed gevolg is toegepast, worden verstrekt door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame amb tenaren. Veekeuring te Grijpskerke. Maandagmiddag had te Grijpskerke in den boomgaard van Gebr. Ëierens de keuring van stieren en vrouwelijk fok- vee plaats. Aanvoer en belangstelling waren goed. De bekroningen waren als volgt: Stieren: Wodan Frans van de stierenvereeniging te Grijpskerke 83 p., Ie prijs en verhoogde premie voor af stammelingen. Wiepkes Alexander van J. C. Cevaal, 75 p., Ie prijs. Frans Max 92, van P. Wisse, Meliskerke, 74 p., 2e prijs. Excellent 33, van J. M. Houter man, Middelburg, 76 p., Ie prijs. Koeien le kalf: Flora, C. Louwerse, 78 p.; Koos, W. de Wolf, 77.5 p.; Frida, Gebr. Bierens, 77 p.; Starre, W. de Wolf, 76.5 p.; Trui, Gebr. Bierens, 76 p.; Star re, C. Louwerse, 75 p.; Mina, Gebr. Bie rens 74.5 p. Koeien 2e kalf: Bontje, K. Poppe, 79 p.; Bles, K. Poppe, 78.5 p.; Nellie, K. Poppe, 78 p.; Bontje, Gebr. Besuijnen, 77 p.; Willy, Gebr. Bierens, 77 p.; Dora, W. de Wolf, 76.5 p.; Wittekop, J. H. Ge- schiere, 76.5 p. Koeien 3e kalf: Moortje, 83 p., vorig jaar kampioen; Sophie, Gebr. Bierens, 80 p.; Roza, W. de Buck, 78 p.; Flora, K. Poppe, 76 p. Koeien 4e kalf: Roza, J. H. Geschiere, 82.5 p. (vorig jaar kampioen); Betsie, W. de Buck, 82 p.; Moor, Gebr. Geerse, 81 p.; Bles, J. H. Geschiere, 80.8 p.; Nellie, W. de Wolfe 80.5 p.; Bertha, C. Lou werse, 79,5 p.; Bontje, J. H. Geschiere, 79 p.; Emma, K. Poppe, 78.5 p. Oudere koeien: Juweeltje, W. de Buck, 82.5 p.; Juliana, C. Louwerse, 81 p,; Marie, C, Louwerse, 80,5 p.; Juffrouw, Gebr. Besuijen, 79.5 p.; Bontje, W. de Buck, 78 p.; Bontje, C. Huisman, 77.5 p.; Minerva, Gebr. Bierens, 77 p.; Frida, W. de Buck, 76.5 p.; Liza, C. Louwerse, 76 p.; Freule, W. de Buck, 75.5 p. Jong vee oudere vaarzen: Corrie, W. de Buck, le prijs; Lena, W de Buck, 2e prijs; Emma, W. de Wolf, 3e prijs. Jongere vaarzen: Bertha, J. C. Cevaal, le prijs; Reina, W, de Buck, 2e prijs; Lea, W. de Buck, 3e prijs; Nora, W. de Wolf, 4e prijs. Kampioenen werden: Juweeltje, W. de Buck, 2.50 van de Coöp. Eiland Wal cheren; Juliana, C. Louwerse, 2.50 van de Coöp. Melkfabriek; Sophie, Gebrs, Bierens, medaille afd. Z. L. M.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7