NIEMEIJER'I DE PAGODE KRONIEK val den DAG. BINNENLAND. ZEEUW. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 5 MEI 1936. No. 106. Door MARJORIE BOWEN. DE REISBELASTING NAGEVOLGD. Zwitsersche plannen. HET ONTSLAG VAN DEN HEER FEBER ALS KAMERLID. een voorstel, om aan den heer Feber opnieuw de keus tusschen beide functies te laten, waarna de heer Feber na rijp beraad mededeelde, wethouder te willen blijven en zijn ontslag als kamerlid in diende. DE STEUN AAN DE KLEINE VISSCHERS. DE OPENBARE SCHOOL DOOR HET SLIJK GEHAALD. Vragen van het Kamerlid Vervoorn. MINISTER DECKERS NAAR ZEELAND. Zitting prov. Staten. WBBE LBÜRB. HET STREEKPLAN VOOR WALCHEREN. Ml(ddelburgsch) MU(ziek) CO(rps). B9ES. Excursie Z-T.I. (Ingez. Med.) WALCHEREN. ZUW-BEVELIND. Ze-eduivel aangespoeld» (Wordt Vervolgd)? igs- :N imsw tmjtm eiken leg- cy- Jres- lo, L, 1-<J. i mra joen- fesch, ff 50, In 35, 1 cent» lever- \r Kg. Sla- loord- |:rspa~ is het jandel lie K voor A.s. P- P- door p. p. Boom, rg- naf 5 af 20 .m. tarief. >n pr. Mbg. TWEE OVERWINNINGEN. Mussolini en de Fransche com munisten triompheeren. De Abessijnen hebben, het afgelegd. Mussolini triompheert voorloopig. Zijn overwinning is een daverende. Hij had 't zichzelf vermoedelijk zoo dave rend niet gedroomd. Vlak voor het re genseizoen zijn z'n troepen Addis Abe ba, dat de Abessijnen zelf in de gauwig heid nog even verwoestten, binnenge trokken. Zuur voor den Volkenbond, voor de millioenen, die den Duce van harte een nederlaag hadden gegund en voor ons krantenschrijvers, die op gezag van de kenners van 't land een deel anderen afloop van den strijd dachten te mogen voorspellen. Het heeft er geruimen rijd naar uitgezien, dat de Italianen werke lijk voor onoverkomenlijke moeilijkhe den zouden komen te staan. Eenig'e maanden lang schenen ze vast te zitten, in de bergen van de provincie Tigré, Achteraf is gebleken, dat maarschalk Badaglio gedurende dien tijd de voor bereidingen voor een verpletterend of fensief trof. Aan de 250.000 man, waar over hij beschikte in het begin van December na 't opperbevel van generaal De Bono te hebben overgenomen, zag hij niet genoeg te hebben. In enkele weken tijds zijn er toen nog een paar honderdduizend bijgekomen. Geweldig' is de maarschalk daarna van leer ge trokken. Achtereenvolgens versloeg hij al de Abessijnsche legers in het Noor den. Het laatst dat van den keizer bij het Asjangi-meer. De strijd was toen beslist, naar spoedig zou blijken. De op marsch van Dessié naar Addis Abeba is een militaire wandeling geworden, al leen wat vervelend door den regen en de slechte wegen. Verzet van Abessijn- schen kant werd niet meer geboden. Het was stom van de Abessijnen, dat .ze groote veldslagen riskeerden, is her haaldelijk gezegd. Dat zal wel waar we zen. Maar of ze het veel langer hadden uitgehouden, indien ze maar steeds te ruggetrokken waren, valt thans te be twijfelen. De Italianen zijn tenslotte met middelen gaan werken, waar de Abessijnen niets tegen konden be giunen, Het gas heeft een geducht woordje meegesproken in dezen oorlog Tenslotte kreeg de Negus nog de kam pen met opstandige stammen. De gewe ren, die hij aan deze lieden had laten verstrekken, werden op zijn eigen troe pen afgevuurd. Het een met het ander heeft de Italianen aan een overwinning geholpen, die in haar soort volkomen mag heeten. Voor den Volkenbond is het geval heel erg. De toegepaste sancties bleken niet voldoende om Mussolini tot inkeer te brengen. Men liet na, de sancties uit te strekken tot een petroleum-embargo, dat doeltreffender dan alle andere te zamen zou zijn geweest .Wie den Vol kenbond verwijten wil maken, heeft geen moeilijke taak. We zijn er benieuwd naar, hoe de Voikenbondsraad, die de volgende week weer bijeenkomt, op de bezetting van Addis Abeba zal reageeren. Hij moet zich natuurlijk in den een of anderen vorm bij de zaak neerleggen. De tijd om handelend op te treden, is voorbij. Men staat voor een voldongen feit. Genève is niet in staat geweest, dat te voorko men. Zal de Volkenbond het geval overle ven? Wij weten het niet. In elk geval heeft hij opnieuw een hoop veeren van zip toch al gehavende populariteit ver loren. üen ongeluk komt zelden alleen. Ter wijl de Italianen Addis Abeba naderden kozen de Fransche kiezers maar liefst 72 officieele -f- 10 dissidente commu nisten in hun Kamer van Afgevaardig den. Voor den internationalen toestanc is dit niet veel beter dan de overweldi ging van Abessynië. Men moet afwach ten, wat voor een kabinet er nu zal ko men. Als de communisten daar zitting in krijgen, kan men wat beleven. Van een Duitsch-Fransche toenadering zou dan geen sprake meer zijn. Water en vuur laten zich niet vereenigen. Trou wens ook een regeering van radicalen en socialisten, die van den steun der communisten zou afhangen, moet niet in staat geacht worden, veel ten goede van de Duitsch-Fransche betrekkingen te presteeren. Voor de binnenlandsche toestanten in Frankrijk ziet de naaste toekomst er wel allerminst rooskleurig uit. Van de noodzakelijke bezuinigingen, om de be grooting sluitend te maken, zal nu niet veel kunnen komen. Een kabinet, dat zooiets aandurft, is niet meer denkbaar De koersen der Fransche staatsfondsen kelderen al. Bovendien staat te vreezen dat de fascistische groepen weer actie ver zullen worden, nu de communisten zoon overwinning hebben behaald. Bin nenlandsche troebelen lijken ons met het oog hierop niet uitgesloten. 51). Miss Stalling had dikwijls voor dat ongelukkige huwelijk gestaan als voor 'n raadsel; zij had niets dan goeds van den eihtgenoot gehoord, hij scheen onberis pelijk te zijn geweest en toch was ma- tj0 Bellegarde erin geslaagd, elke voldoening, elke blijdschap uit een hu welijk, dat in zoo vele opzichten geluk kig was, te bannen. Natuurlijk, er waren geen kinderen ge weest; dat miss Stalling wist het, wel «naakte de zaken heel, heel moeilijk, maar toch, een vrouw met tact en be koorlijkheden kon er zeker iets van ge maakt hebben, niet op het einde met ieege handen gestaan hebben, ii nu, terwijl zij gelukkig genoeg ge weest was (gelukkig was het woord dat miss Stalling gebruikte) in een man als 3gnus rarryner een trouwe genegen heid, zoo Met een diepe hartstocht te wekken, had zij die moeten afwijzen, omdat zij was gewikkeld in wat aan die angstvallige en vriendelijke opmerkster toescheen een zeer sentimenteele, ne velige verhouding met een fantastischen jongen man die waarschijnlijk niet in staat was een diepe genegenheid te koesteren. En zelfs deze zaak kon zij niet tot een einde brengen: zij moest wachten en droomen en alles overbe- schaven en zich in haar wolken van fantasie terugtrekken. De Zwitsersche hotelhouders hebben zich, naar de N.R.V. meldt, dezer dagen tot de Zwitsersche regeering geriaht, met het verzoek een reisbelasting te willen heffen op de reizen van Zwitsers naar die landen, welke eveneens derge lijke maatregelen nemen. Hiermede wordt bedoeld: Duitschland en straks Nederland, indien althans hier te lande tot invoering van een reisbelasting mocht worden besloten. Naar aanleiding van beschouwingen in verschillende dagbladen over de ont slagneming door den heer Feber als lie van de Tweede Kamer, heeft de Haag- sche R.K, raadsfractie in een verklaring het juiste verloop dezer zaak uiteenge zet. Bij de wethoudersbenoeming in Sep tember 1933 te Den Haag heeft de heer Feber de verklaring afgelegd, dat hij: de beide functies, wethouder en Kamerlid, slechts zou blijven vervullen tot aan de gemeenteraadsverkiezingen in 1935 en dan zou beslissen, aan welke functie hij de voorkeur gaf. Toen heeft de heer Feber het wethou derschap gekozen, doch verzocht aan de fractie Kamerlid te mogen blijven tot na de behandeling van de Indische begrooting 1936. De fractie vereenigde zich hiermede en de zaak zou verder als afgehandeld te beschouwen zijn geweest, indien niet van andere zijde, zoowel op den heer Feber, als op de fractie, aan drang zou zijn uitgeoefend om den heer Feber van zijn belofte te ontslaan. De heer Feber heeft daarop verzocht hem van de overeenkomst te ontslaan, sub sidiair om Kamerlid te mogen blijven tot den aanvang van het zomerreces. Na uitvoerige besprekingen heeft de fractie vervolgens met een stem voor verwor pen 'n voorstel van den heer Feber te machtigen, aan te blijven tot aan de Ka merverkiezingen. Over een voorstel, hem te doen aanblijven tot het zomer reces, staakten de stemmen, tweemaal, zoodat het als verworpen werd be schouwd. Ten slotte werd aangenomen Zij zal nooit g'elukkig zijn, dacht miss Stalling met droefheid. Alles wat zij aanraakt loopt verkeerd; zij heeft geen levenskunst. Zij keek naar buiten op het mistige glinsteren der rivier langs den witten weg en de bloeiende velden. Op deze gouden ondiepten kon slechts iet lichtste bootje varen, en miss Stal ling kon het teere bootje zien, vastge- meerd dicht bij het sprookjesachtige ge bladerte van het sierlijke eiland, dat geheel was overdekt met geveerde hoo rnen welke zich fijn en teer afteekenden tegen de zachtblauwe lucht. Ik hoop dat zij bij elkaar zijn, dacht miss Stalling, zij en haar bedriegelijke cavalier. Ik hoop dat mr„ Farryner zoo vriendelijk en tactvol is geweest naar Robinetta om te zien. En terwijl zij dit dacht, ging de ver gulde deur open en stapte madame de Bellegarde binnen, losjes een zakdoek vasthoudende, gevuld met de broze, als gekneusd er uitziende herfstcrocus- sen, teer als bellen van purperen bloed. O, is u teruggekomen! riep miss Stalling dom uit. Ja ik had een vleugje hoofdpijn; er is werkelijk veel schittering op het water. Maar de boot is er nog waar zijn de anderen? Op het eiland. Mr. Farryner zette mij aan wal ongeveer een uur geleden en keerde dan terug naar het eiland. Ik >en langzaam terug gewandeld in de schaduw. Ik vond het heerlijk. Naar de N.RC. verneemt, zal de door de regeering toegezegde steunregeling voor de kleine visschers in den loop van deze maand afkomen. Het Tweede-Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van justitie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat groo te groepen der bevolking, en met name de onderwijzers bij het openbare onder wijs, zich gekwetst gevoelen door de be- leedigende wijze waarop de voorstan ders van het bijzondere onderwijs zich over hen uitlaten? Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar hetgeen op een verga dering der anti-revolutionnaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje te Slie- drecht op of omstreeks 18 Maart j.l. door een op die vergadering optredend spre ker is gezegd, n.l. dat de openbare scho len zouden zijn verworden tot broed plaatsen van socialisme en communis me? Wil de minister bevorderen, dat te de zer zake proces-verbaal wordt opge maakt en de voorstanders en onderwij zers van het openbaar onderwijs op de zelfde wijze worden beschermd tegen aantasting hunner eer, als zij, die tot an dere groepen der bevolking behooren? Bij Kon. besluit is met ingan.g van 1 Mei 1936 de hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat ir. W. J. H. Harmeen bevorderd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in vasten dienst ter standplaats 's-Gravenhage. Ir. Harm- sen was tot 1924 ingenieur van den Rijkswaterstaat te Goes. Minister Deckers zal zeer binnenkort een bezoek aan Zeeland brengen, waar bij in het bijzonder de garnalenvisscherij zijn aandacht zal hebben. Ged. Staten hebben de opening van de eerste gewone zitting der Provinci ale Staten van Zeeland bepaald op Dinsdag 23 Juni des nam. 2 uur. Naar aanleiding van het reeds eerder vermelde streekplan voor Walcheren, wijzen B, en W. er op, dat de bedoeling ervan drieërlei is en wel le het scheppen van behoorlijke verkeerswegen; 2e het scheppen van zgn. „natuur-reservaten* waardoor gebieden, bekend om hun na tuurschoon, vrij van bebouwing kunnen blijven; en 3e het beletten, dat een ieder bouwt, waar hij wil. Tevens zal met zoo'n streekplan kun nen bereikt worden, dat de uitbreidings plannen der verschillende gemeenten aan elkander passen. Inderdaad moet in hooge mate worden betreurd, dat in de laatste jaren met ontsierende bebouwing is voortgegaan, weshalve B. en W. de tot standkoming van een Walchersch Maar lieten zij u alleen terug- keeren? Waarom niet? lachte madame de Bellegarde. Natuurlijk; ik stond erop. Zij ging zitten en spreidde haar broze schatten in haar schoot uit. En nu gaan wij rustig samen thee drinken.. Miss Stalling dacht vlug na als men in de schaduw naar huis kon wandelen langs de heuvelhellingen, was er dan ook geen schaduw op het eiland? En als mr. Farryner madame de Bel legarde naar den wal had geroeid, wa ren de andere twee alleen gelaten. U had hen allen moeten laten terug komen snauwde zij. Waarvoor toch? vroeg de andere zacht. Mr. Farryner schetste Robi- netta kan de pic-nic-mand presideeren Zij zal schuw en dwaas zijn. Miss Stalling was van haar stuk g'e- aracht en oproerig; het was moeilijk om te zeggen wat zij voelde zonder grof te worden. Neen, zeide madame de Bellegar de, zij is geheel in harmonie met het tooneel een soort waternymph. De lady hield op, voegde er dan bedaard bij: Ik geloof niet dat ik ooit een mooi er meisje zag. Miss Stalling's hart zonk haar in de schoenen; dus zij had haar opgemerkt die plotselinge, die verbazingwekkende schoonheid van Robinetta. Ik zag haar in 't eerst niet, ver volgde madame de Bellegarde. Zij schijnt Streekplan ten zeerste zullen toejuichen. Gaarne stellen B. en W. dan ook den Raad voor zich in beginsel uit te spre ken voor de wenschelijkheid der samen stelling van zoo'n streekplan en zij ad- viseeren tevens over te gaan tot aan wijzing van twee vertegenwoordigers der gemeente in de commissie van voor bereiding, wier taak allereerst zal be staan in het ontwerpen eener gemeen schappelijke regeling. Het wil B. en W. toeschijnen, dat het aanbeveling verdient als vertegenwoor digers van de gemeente twee leden van hun college aan te wijzen, daar zij toch in de toekomst velerlei bemoeienis met de betrokken aangelegenheid zullen heb ben. Ten slotte zouden B. en W. zich ech ter ook ermede kunnen vereenigen, wanneer de Raad de vertegenwoordigers uit zijn midden zou wenschen aan te wijzen. In het rapport van de heeren ir. D. Roosenburg en ir. J. de Ranitz wordt voor elke Walchersche gemeente een bedrag geraamd van de kosten, verbon den aan de medewerking van het streek plan. Voor Middelburg is daarbij f 2250 geraamd. Uit den aard der zaak is die raming niet anders dan een schema. Op gemelde som zal eventueel een niet onbelangrijk bedrag in mindering kunnen worden gebracht, omdat het uit- uitbreidingsplan voor de kom der ge meente kan worden opgemaakt en ge- teekend door den dienst van gemeente werken in overleg met de ontwerpers van het streekplan. Nog een paar dagen slechts en de Mi- muco opent haar poorten. Wat de Mimuco nu precies is? Het P.T.T. personeel, de gymnastiek- vereenigingen Achilles en Wilhelmina en The Funny Band, hebben evenals o.a. verleden jaar de hoofden bij elkaar ge stoken om weer iets te geven, dat de kas van 't Middelburgsch Muziekkorps zou kunnen stijven. Had men daarvoor vroeger met één avond volstaan, men wilde nu iets an ders en heeft het aangedurfd er een driedaagsch lentefeest van te maken. Dit kreeg den naam van Mimuco. In de groote zaal van het Schutters hof zijn nu verschillende personen be gonnen met het gereed maken van ten ten en andere attracties voor het feest en Donderdagavond zal het Middel burgsch Muziekkorps een muzikale wan deling door de stad maken met het Schuttershof als eindpunt. Daar zal in- tusschen de officieele opening van het feest hebben plaats gehad. Als het korps te 8 uur het einddoel bereikt, gaan de deuren voor het publiek open en kan men zich binnen bij verschillende attrac ties gaan vermaken. Wat er Vrijdag en Zaterdag te doen is, vermeldt het programma uitvoerig Hier zij slechts nog gemeld, dat Vrijdag avond het Middelburgsch Muziekkorps zelf een populair programma zal ten ge- hoore brengen; Zaterdagmiddag een ma- tinée met poppenkast gegeven wordt en Zaterdagavond de P.T.T. menschen en de beide gymnastiekvereenigingen voor een afwisselend programma zullen zor- gen. Voor het goede doel, maar ook als waardeering voor het hard en belange loos werken van velen, is het te hopen, dat velen in die dagen een gang naar het Schuttershof zullen willen maken en een offer willen brengen op het altaar der muze. Op 29 en 30 April werd onder leiding van het bestuur van den bond van leer lingen van het Z.T.I., door leeraren en opgebloeid te zijn in één oogenblik. Misschien is zij te voren nooit volmaakt gelukkig geweest. Zij is slechts een kind, zeide miss Stalling onvast. Wederom gaf madame de Bellegarde ten antwoordt: Neen! De thee werd binnengebracht. Mada me de Belleg'arde vroeg om water voor haar bloemen; het kwam in een melk achtig blauwe crackelé-schaal, met op gerichte scharlaken draken versierd, en zij deed haar handvol herfstcrocussen er in, Ik weet niet waarom ik ze plukte, zij zullen niet g'oed blijven zie hoe weinig wortels zij hebben zoo los aan het leven gehecht! Uit iemands droomen gevallen! Ge denkt te veel aan droomen! protesteerde miss Stalling streng. Zij lijken wel mijn „mise en scène", glimlachte madame de Bellegarde, Haar angstvallige vriendin durfde niets meer te zeggen, maar zij kon haar blik niet van het venster afhouden, dat'ver rukkelijke tooneel, die ledige boot, dat heerlijke eiland De andere vrouw keek ook, terwijl zij langzaam haar thee dronk uit het bleek beschilderde kopje, dat een lotusbloem leek. Cythère! glimlachte zij- L'embar- quement pour Cythère. Watteau moet enkele zijner achtergronden van hier hebben gehaald.... O, die vervelende Watteau! riep Waf zou hei alfabet zijn zonder T, zegt Dora. En waf zou Thee zijn zonder de naam 3 Trtgg Bekend de 6e&ée üt alle pei/ze^i leerlingen van het Z.T.I. een excursie gehouden naar België. Den eersten dag werd bezocht een steenfabriek te Boom-Willebroeck aan den Rupel, de sluiswerken en bruggen tusschen den Rupel en het kanaal Brus sel-Boom en de moderne asbest cement fabriek te „Alfit" te Tisselt, Den twee den dag werd onder leiding van den heer M. de Dreu de hardsteengroeve van Hainaut te Soignies bezocht en ver volgens te Lissines de keisteengroeven van Cardon. Het was een leerzame en interessante excursie. VEERE. De collecte ten behoeve der vereeniging ,,De macht v. h. kleine heeft alhier ruim f 22 opgebracht, terwijl een bedrag van ruim f 19 in de supple- tiekas kon worden gestort. Mevrouw baronesse Van Tuyll van Se- rooskerke is tot presidente der afdee- ling benoemd. BORSSELE. Alhier is aangespoeld een Zeeduivel, aan de Hollandsche kust bekend onder den naam Hozenmond of Hozenmond bek. Hij is 114 m. lang tot aan de staart, de grootste breedte is 60 c.m. De breedte van den bek, die geheel van tanden is voorzien, terwijl op de groote tong ook tanden staan, is 40 c.m. De zeeduivel komt hier niet veel voor. Het aangespoelde exemplaar verkeert in goeden staat en is geheel ongeschon den. BORSSELE. Een kind van J. v. W. trof het ongeluk een ketel kokend wa ter over 't lichaam te krijgen. Hevige brandwonden bekwam het kind over het geheele lichaam. Dr. Folmer verleende geneeskundige hulp. YERSEKE. Van de Waddenzee wor den geregeld kleinere kwantums mosse len aangevoerd, die gretig aftrek vinden vanwege de zeldzaam goede kwaliteit. De prijs is 0.75 a Q.80 per ton. Ver leden week werden er ongeveer 900 ton aangevoerd. Vier a vijf mosselboo ten gaan er heen. Men heeft 14 dagen miss Stalling. Ik heb nooit van die thea trale schilderijen gehouden,. Wanneer wilt u het concert geven? De volgende week Dinsdag denk ik. Goed, dan kan Robinetta Donder dag vertrekken; haar familie wil graag dat zij terugkomt. Werkelijk? Dat lijkt jammer. O, zij heeft een heerlijke tijd ge had. Het zal haar tegenvallen; te veel van dit soort dingen is werkelijk niet goed voor haar. Madame de Bellegarde glimlachte en zweeg. Ik wilde haar meenemen naar Pa rijs, snapte miss Stalling haastig voort. Vrienden van mij komen daar langs, ik zou ze graag willen zien. Zij willen, ge loof ik, een gouvernante hebben. Ik dacht aan Robinetta; het zijn aardige menschen. Wil je graag heengaan? Wil je mijn klein feestje opbreken! Heel goed, ik denk dat alles binnen een week voorbij zal zijn. U zult er naar verlangen alleen te zijn, zeide miss Stalling stoutmoedig. Madame de Bellegarde glimlachte nog. Dat zal me benieuwen. Zij drukte op de bel. Ik moet je laten zien wat uit Parijs is gekomen voor mijn japon Louis Quin- ze.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5