222-s GOESCHE COURANT^ ZUINIG EN SMAKELIJK WEER EN WIND. Addis Abeba ten prooi "aan de plunderaars. BINNENLAND. Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar. NUMMER 106. TWEE BLADEN. DINSDAG 5 MEI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. De Italianen waren er gisteravond nog niet. - Aanvallen op de buitenlandsche legaties. De stad vrijwel een puinhoop. Er komen nog voor millioenen aan artikelen over de grens, die onze industrie zelf zou kun nen maken. De Negus naar Palestina Omzetbelasting op brood. De varkenscentrale gedagvaard. MIDDELBUPGSCHE COUDANT .Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlittingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Uy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 3 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rogsii, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. uutS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. - - iê De berichten van gisteren, dat de Ita- liaansche voorhoede Addis Abeba reeds had bereikt, zijn voorbarig geweest. De opmarsch der gemotoriseerde colonne schijnt een allesbehalve vlot verloop ge had te hebben. Er zijn de laatste dagen groote hoeveelheden regen neergeko men. Daardoor werden de wegen in modderpoelen herschapen, zoodat de tanks en vecjitwagens slechts langzaam konden opschieten. De Italianen krijgen hier een voorproefje van wat hun in de komende maanden staat te wachten. Voor de buitenlandsche gezantschap pen te Addis Abeba is deze vertraging een leelijk ding geworden. De plunde raars en brandstichters hebben gisteren met vernieuwde woede hun kwalijken arbeid voortgezet. D|e Amerikaansche en Fransche legaties hebben het daar bij hard te verduren gehad. Het gepeu pel ondernam ettelijke malen aanvallen op de beide gebouwen. Daar de gewa pende macht van het Amerikaansche gezantschap betrekkelijk gering was, verzocht men hulp van de Engelschen, die veel beter uitgerust zijn. De hulp moest echter worden geweigerd, daar de Engelsche legatie haar verdediging niet durfde verzwakken. De Amerikaan sche gezant besloot toen gisteravond zijn legatie te ontruimen. Begeleid door een Engelsche patrouille zijn de Amerikanen ongedeerd op het Engelsche gezantschap aangekomen. De Fransche legatie door plun deraars omsingeld. Uit Djiboeti werd vanochtend gemeld, dat de Fransche gezant te Addis Abeba seinde, dat zijn legatie, waar 2000 vluch telingen 'een onderkomen hadden ge vonden, door plunderaars werd omsin geld en dat de levensmiddelenvoorraad begon op te raken. De gezant verzocht, om met den trein uit Djiboeti (de hoofd stad van Fransch Somaliland) een com pagnie koloniale troepen te zenden. Dit was echter reeds geschied. Men hoopte, dat de Fransche soldaten nog voor den middag Addis Abeba zouden bereiken. De Abessijnsche hoofdstad moet bijna geheel door het gepeupel verwoest zijn. Wat nog overeind stond, is gistermiddag in vlammen opgegaan. De telefonische en telegrafische ver bindingen met Addis Abeba waren van morgen geheel verbroken. Duitsche patrouilles op zoek naar Duitschers, Oostenrij kers etc. Nederlanders zoe ken toevlucht op de Duitsche legatie. Het D. N. B. meldt nog uit Addis Abe ba: Dag en nacht rijden Duitsche pa trouilles met mitrailleur-pistolen gewa pend door de stad, op zoek naar Duit sche onderdanen en onderdanen van staten, die zich onder bescherming van de Duitsche legatie te Addis Abeba heb ben gesteld, zooals Oostenrijkers, Zwit sers, Hongaren en Bulgaren. Een van deze patrouilles heeft den vertegenwoordiger van het internatio nale Roode Kruis, dr. Junod, die men reeds dood waande, gered, alsmede den t Franschen journalist Sommeres van de „Journal des Debats", die zich drie dagen lang met een aantal Abessijnen in den kelder van een ingestort huis heeft verdedigd tegen de plunderaars Beiden werden naar de Fransche lega tie gebracht. Verscheidene vreemdelingen, waar onder Nederlanders en Tsje chen, hebben verzocht om opname in de Duitsche legatie. Het gebouw is ge makkelijk te verdedigen. Maandag meende men, dat een sterke bende een aanval zou doen op de legatie, en in korten lijd was het gebouw in staat van tegenweer gebracht. Uit alle vensters staken mitrailleurs en mitrailleur-pisto len, terwijl buiten verscheidene schut- tersposten waren ingericht. De vrouwen bereidden rustig het avondmaal, gulasch met rijst. De aanval kwam niet, doch de Belgische legatie werd aangevallen. De Duitsche legatie staat voortdurend in draadlooze verbinding met de Fransche en Britsche legaties trok hij met zijn gezin en gevolg uit Dji boeti, aan boord van den Engelschen torpedojager „Enterprise". Men ver wacht, dat hij Vrijdag te Haifa zal aan komen. Uit Jeruzalem wordt gemeld: Daar de bevolking van Palestina zeer sympathiek staat tegenover de Abessijn sche zaak, kunnen de Negus en zijn fami lie verzekerd zijn van een hartelijke ont vangst van de zijde van alle lagen der bevolking. Naar Reuter meent te weten, zal de Negus waarschijnlijk zijn intrek nemen in het Abessijnsche consulaat te Jeruzalem of in een Abessijnsch kloos ter aan den oever van de Jordaan, ge sticht op de plaats w,aar Jezus gedooj werd. Ook Ras Nassiboe te Djiboeti aangekomen. De commandant van het Zuidelijke Abessijnsche leger Ras Nassiboe en zijn raadsman, de Turksche generaal Wehib Pasja, zijn gisteren ook te Djiboeti aan gekomen, uit Diredawa. Dit beteekent, dat de tegenstand der Abessijnen in het Zuiden ook is opgegeven. Zeven maan den heeft Nassiboe stand kunnen hou den tegen generaal Graziani. Van alle Abessijnsche bevelhebbers, is hij de knapste gebleken. De doode leeuw. De diplomatieke redacteur van het Agentschap Stefani schrijft, dat de Negus door met zijn gezin per trein te ver trekken en twee wagons thalers en zes wagons koffie mee te nemen, den minst roemvollen en minst heldhaftigen weg heeft gekozen. De Tigré-koningen Theo- door en Jean verkozen als helden op t slagveld te sneuvelen, terwijl Haile Selas- si de soldaten, die te Harrar misschien nog strijden voor hun deserteerenden leider, op het slagveld in den steek laat. Niet alleen slaat de Negus op de vlucht met zijn thalers en koffie, maar hij laat ook de „sanctionistische" staten met hun verliezen en hun politieke moei lijkheden in den steek. Fransch blad meent, dat er nog een oplossing mogelijk is in overeenstemming met het „mo- reele prestige" van den Volken bond. De Temps" verklaart in een commen taar op de situatie in Abessynië, dat thans het oogenblik gekomen is om 'n ontspanning tusschen Italië en Engeland tot stand te brengen. Voor het Oost- Afrikaansche conflict moet een oplossing gevonden worden, die in overeenstem ming is met de belangen van Engeland en Italië en met het moree ls prestige van den Vol kenbond. Italië, aldus het blad, kan zonder aan zijn eigenliefde te kort te doen, verzoe nend en gematigd optreden, omdat zijn militaire overwinning volkomen is. Ita lië zou een politieke fout begaan, indien het zich zelf voor het voldongen feit van een radicale oplossing zou stellen, waar in de Volkenbond niet zou kunnen toe stemmen zonder zich te vernederen. (Het is ons niet duidelijk, wat het Fransche blad bedoelt met een oplossing die in overeenstemming met het presti ge van den Volkenbond is. Denkt het heusch, dat Mussolini thans nog genoe gen zou nemen met minder dan een pro tectoraat over Abessynië, wat in de praktijk beteekent, dat het onderhoorig aan Italië wordt? Red. M. Crt.) Hoe nu met de sancties? Uit Londen: De meeste diplomatieke corresponden ten der Engelsche bladen zijn van oor deel, dat nu Abessynië ineen gestort is, middelen zullen worden gevonden om 'n einde te maken aan de sancties, en het front van Stresa te herstellen dat deze zullen komen, staat voor mij vast". „Hoelang zal deze reclamecampagne duren?" „Dat is niet precies te zeggen. Het hangt natuurlijk af van het budget. In ieder geval moet men er rekening mede houden, dat dit geen campagne mag wor den van een maand of drie, een jaar is nog veel te kort. M.i. zal zij een drietal jaren moeten worden volgehouden, wil het beoogde doel: het kweeken van de geneigdheid tot het koopen van Neder landsche waren, met al de gunstige eco nomische gevolgen daarvan, worden be reikt. Laat mij er tenslotte nog eens de aan dacht op vestigen, dat het doel van onze commissie is, door een krachtige propa ganda voor Nederlandsche waar, het be drijfsleven hier te lande te stimuleeren, de werkloosheid daardoor te verminde ren en de koopkracht van het Neder landsche volk te verhoogen, dat is aller belang. Ons economische devies zij van vandaag af: „Koopt Nederlandsche waar, dan hel pen wij elkaar". koken op gas, wordt U getoond in de voordrachten met demonstraties, welke worden gehouden in de benedenzaal van „St. Joris", Balans, op Woensdag 6 Mei 1936 namiddags 3 uur Woensdag 6 Mei 1936 's avonds 8 uur 15. In de avondvoordracht zal spe ciaal de bereiding van eenvoudige maaltijden behandeld worden. Tot de kostelooze bijwoning van deze demonstraties noodigen wij belangstellenden gaarne uit. GEMEENTE-BEDRlj VEN MIDDELBURG. (Ingez. Med.) De berichten van gisteren over den Negus blijken ook niet heelemaal met de waarheid in overeenstemming te zijn ge weest. Hij gaat voorloopig naar Palesti na en niet naar Engeland. Gisteravond omstreeks half acht ver- De plannen van de propaganda-com- missie voor Nederlandsch fabrikaat heb ben in de kringen van handel en indu strie groote belangstelling ondervonden. Het streven dezer commissie zal echter ook op de waardeering van het groote publiek aanspraak moeten maken. Wij hebben dan ook gemeend, den voorzitter dezer commissie, ir. M. H. Damme, di recteur-generaal van P. T. T., te moe ten vragen, ons het een en ander van het doel en de werkzaamheden dezer commissie te vertellen. „Ondervindt u ook medewerking van het rijk, gemeentebesturen e.d.?" vroe gen we. „Inderdaad. Het streven van onze commissie, om door een nationale pro pagandacampagne het koopen van Ne derlandsche waren te bevorderen en daardoor de Nederlandsche industrie aan werk te helpen, heeft de volle sym pathie van de regeering. U weet, dat de minister van handel, nijverheid en scheepvaart eere-voorzitter van onze commissie is. Deze actie voor Neder landsche waar moet worden beschouwd als een groot object voor werkverschaf fing. Immers 't koopen van Nederland sche waren beteekent werk geven aan Nederlandsche fabrieken en Nederland sche arbeiders." „Maar is de invoer van artikelen, wel ke ook in Nederland kunnen worden gemaakt, of reeds worden gemaakt, dan zoo belangriik?" ..U moet de invoerstatistiek maar eens bestudeeren, dan zult u het met mij eens ziin, dat er millioenen mee zijn gemoeid. Hier ligt een staatie voor mij, dat ook u ongetwijfeld zal interesseeren. De cijfers hebben betrekking op den invoer, uitge drukt in guldens, gedurende de eerste tl maanden van 1935. In die elf maanden kwam er b.v. voor ruim 8 millioen aan radio-artikelen over de grenzen. En wist U, dat wij toen aan zeep, tandpasta, crème, parfume rieën, haarwaters e.d. voor ongeveer 214 millioen in het buitenland hebben ge kocht? Dit is ook een belangwekkend cijfer: ruim 5,880,000 aan kousen en sokken. Aan papier, carton en diverse ïn- van 1935 liefst voor 19,36 millioen gevoerd. Ongetwijfeld zou een belangrijk gedeelte van dezen import ook door on ze eigen industrie gemaakt kunnen wor den. Merkwaardig vind ik ook, dat er in ons land nog voor 1,070,000 gulden aan leeren schoenen, laarzen en pantoffels ingevoerd moest worden. Nota bene de invoer van klompen bedraagt nog 376,000. Ik meende, dat wij een klom penmonopolie hadden. Hier nog eenige leerzame cijfers: aan zakdoeken werd ingevoerd voor 510,000, aan dassen voor f 827,000. Tabakspijpen is ook nog een artikel, dat de moeite waard is om te importeeren, er werd in het buiten land gekocht voor ruim 314 ton. Een merkwaardige post is ook deze: com plete rijwiellampen en dynamo's voor rijwiellampen, in totaal voor ruim 1 mil lioen gulden. Laten wij nog eens verder kijken. Hier hebben wij den post hoe den: heerenhoeden voor 1,500,000 en dameshoedendat is natuurlijk veel meer, ja, hier is het f 3,813,000. Aan handschoenen, met inbegrip van leeren handschoenen, voor f 2,543,000. Let U nog even op. In het Mekka van fruit en groenten, Nederland, werd in die elf maanden van 1935 ingevoerd voor 214 millioen aan versche vruchten...., enz., enz. En vergeet U hierbij dan niet, dat deze bedragen ontleend zijn aan de zgn. douanefacturen, waarop de waarde van al deze artikelen zoo laag wordt aangegeven, als toelaatbaar is." „Om het belang van deze propaganda campagne voor Nederlandsche waar volkomen te begrijpen, moet men wel vooruit kunnen zien. Dat is niet ieder een gegeven. Vreest U niet, dat kort zichtigheid velen ervan zal terughouden, bij te dragen in de kosten van deze na tionale caihpagne?". „Wij hebben er ten slotte rekening mee te houden, dat er nog talrijke za kenlieden zijn, die niet verder kijken, dan hun neus lang is. Kortzichtigen zijn er altijd geweest en zullen er altijd wel blijven ook. Ik geloof echter, dat de meesten, betrokken bij de leiding van ons bedrijfsleven, mijn inzichten ten vol le deelen. Wij wachten nog op bijdragen - 1 1 Alleen het gewone, dagelijk- sche voedingsmiddel blijft vrijgesteld. Krentenbrood etc, voortaan echter belast. Naar men ons mededeelt, is vanwege het departement van financiën aan de werkgeversorganisaties in het bakkers bedrijf medegedeeld, dat de tot dusverre gebruikelijke vrijstelling van omzetbe lasting op alle brood, met ingang van 15 Mei wordt ingetrokken, voor zoover 't betreft ander brood, dan zooals dat in eenvoudigen, ter plaatse gebruikelijken vorm en zonder toevoeging van bijzon dere nut- of genotverhoogende grond stoffen, tot de gebruikelijke dagelijksche volksvoeding behoort, en deswege gere kend kan worden deel uit te maken van de eerste levensbehoefte. De gevolgen van een en ander zijn, dat krentenbroodjes, koffiebroodjes, vlin ders, kadetten, gewoon krentenbrood, luxe broodjes, Duitsch brood, kortom al les, wat afwijkt in vorm en smaak van het eerste volksvoedsel, voortaan belast zullen zijn. De Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf schrijft ons, naar aanleiding van deze kwestie, dat er in de huidige tijdsomstandigheden niet aan te denken valt, deze lasten op den consument af te wentelen. Zij komen dus wederom geheel voor rekening der bedrijven, mede door de drukkende land bouwcrisismaatregelen op het brood rust een belasting van ruim 4 cents en de hooge sociale lasten welke door de Arbeidswet 1919 en de regeeringsmaat- regelen nadien op het grootbedrijf zijn gelegd, moet deze nieuwe belasting als onduldbaar worden gekwalificeerd. Ook het kleinbedrijf zal de zwaarte van de zen nieuwen last voelen. Middelburg, 5-V-'36. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 17.8 °C (64 °F); laagste 10.6 °C (51 °F). Heden 9 h: 14.2 °C; 12 h: 21.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 780.9 mm te Haparanda; laagste 753.2 mm te Vest- manoer. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige O. wind, helder tot half bewolkt, droog weer, iets war mer overdag. Zon op: 4 h 24; onder: 19 h 30. Licht op: 20 h 00. V.M. 6 Mei. 5 6 7 Hoog- en Laagwater te Vlissingen Mei. Hoogwater. 0.38 13.00 1.07 13.30 1.40 14.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. 2.26 14.49 2.59 15.23 3.33 15.56 Di. Wo. Do. Di. Wo. Do. 5 6 7 Laagwater. 7.08 19.13 7.40 19.47 8.12 20.21 Laagwater. 8.06 20.21 8.38 20.54 9.11 21.27, van landbouw en visscherij, dr. Deckers in deze nieuwe hoedanigheid optrad, heeft het bestuur van den Ned. Bond van Groothandelaren van spek en reuze'. met zijn rechtskundigen adviseur een speciale audiëntie aangevraagd, en op deze audiëntie den gang van zaken uit eengezet. Men vond bij den minister n willig gehoor en de minister gaf te ken nen, dat het hem gewenscht voorkwam, dat bovengenoemde bond een verzoek zou indienen, tot instelhng van een on partijdige commissie, aan welke hij de grieven zou voorleggen en die hem dan verder zou kunnen adviseeren. Zelfs gaf de minister in overweging om in het schrijven, waarin het desbetreffende ver zoek zou worden gedaan,' de aandacht van den minister te vestigen op een lid, dat hij in deze commissie zou kunnen benoemen. De commissie uit het bestuur van ge noemden bond dacht, dat er nu einde lijk een kans was, om van regeeringswe- ge recht te verkrijgen^, waar alle pogin- gen_ bij ir. Louwes en het bestuur der Varkens-centrale schipbreuk hadden ge leden, In verband met de plaats gehad hebbende audiëntie werd het verzoek ingediend en wat het lidmaatschap van bedoelde commissie betreft, de aandacht van den minister gevestigd op den adj* directeur van het gemeentelijk abattoir1 te Amsterdam. De zaak bleef daarop geruimen tijd rusten. Eindelijk kwam van den minis- j ter bericht, dat de minister niet bereid was tot benoeming van een commissie over te gaan, daar deze zaak behandeld was in het rapport van de commissie- Beumer. Dit antwoord bevreemdde het bestuur zeer, ten eerste omdat de mi nister zelf het instellen der commissie sokken. Aan papier, carton en diverse ie aeei«u. - papierwaren werd er in die elf maanden van bijv. enkele groo e Mr. G. H. A. Grosheide te Amster dam verzoekt ons opname van het na volgende: Bij den Nederlandschen bond van groothandelaren in varkensvleesch en groothandelaren tevens producenten van spek en reuzel, bestonden reeds gerui men tijd grieven tegen de Varkens- cen trale. Speciaal verweet men haar, dat zij in strijd met haar opdracht en haar bevoegdheden, had ingegrepen op de binnenlandsche markt, bevriende be drijven gesteund, ten aanzien van de prijzen een dumping-politiek toegepast en voor de bonafide-grossiers de winst kansen had weggenomen, althans ver minderd. Alle pogingen om van regee- ringszijde hulp tegenover de Varkens centrale te verkrijgen, bleven zonder succes. Wel verklaarde het regeeringsbureau, in een schrijven d.d. Februari 1933, dat door de centrale niet meer voor haar rekening zou worden gegrossierd, maar op denzelfden dag sloot zij een contract af met de N.V. Engrosslachterij „Wel ling" omdat de regeeringscommissaris, ir. Louwes, heil zag in het bezit van een groote grossierderij voor het binnenland, hetgeen hij een voornaam boerenbelang achtte. De bonafide bedrijven hebben belangrijke schade van dit op staatskos ten concurreerende en met verlies wer kende bedrijf ondervonden. Toen nu de tegenwoordige minister

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1