GOESCHE COURANT W.9 dc PIÖC3 Italië heeft den strijd gewonnen. HANDEL EN NIJVERHEID. ZUINIG EN SMAKELIJK WEER EN WIND. Communisten en socialisten winnen meerpdan 100 zetels. LEGER EN VLOOT. ZEELAND. NUMMER 105e TWEE BLADEN. MAANDAG 4 MEI 1936. EERSTE BLAD. De Negus gevlucht. Hij zal vermoedelijk naar Engeland gaan. Addis Abeba door plunderaars voor een groot deel verwoest. Addis Abeba in vlammen. Naar Engeland? De Italiaansche voorhoede bereikt Addis Abeba. Wat zal Mussolini doen? De linkerzijde beschikt over een groote meer derheid, maar het zal niet gemakkelijk zijn een kabinet te vormen. De Franschen gaan ver moedelijk een roerigen tijd tegemoet. Weer vleesch in blik? MIDDELBURG. fiOES. yUSSMGEN. ZUID-BEVELAND. w o g> P N O 3 O- 3 ro. rov B" /o. H a- 3 x» 3- iï U 179c JAARGANG. ELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 1?Ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpara. Familieberichten en dankbetuigingen 1—5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct, Rubriek' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. uttf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. De oorlog in Oost-Afrika. Het pleit lijkt- thans beslecht Er zul len nog wel wat politieke strubbelingen komen, maar Italië heeft den oorlog ge wonnen. Addis Abeba wordt bezet en de Negus heeft de beenen genomen. Gister ochtend arriveerde hij met het grootste ste deel van zijn gezin te Djiboeti, de hoofdstad van Fransch Somaliland, eind punt aan den Indischen oceaan van den spoorweg naar de Abessijnsche hoofd stad. Het bericht van de vlucht van Hailé Selassi vormt in zoover nog een ver rassing, dat het bewijst, dat Abessynië den strijd finaal heeft verloren. Vrijdag jl. verklaarde de Negus nog, dat hij naar het onbezette Westen van zijn land zou trekken, om daar nieuwe legers te vor men en gedurende den regentijd een guerilla te voeren. Zaterdag' zat hij ech ter al in den trein, die hem naar Djiboe ti zou brengen. Blijkbaar valt er niets meer te organiseeren en heeft Hailé Se lassi de onmogelijkheid van verder ver zet ingezien. Vermoedelijk zijn de mees te krijgers naar hun woonplaatsen te ruggekeerd In de bezette gebieden ko men de stamhoofden overal hun onder werping aanbieden. Zoodra de Negus zijn hielen uit zijn hoofdstad gelicht had, zijn er bandieten komen opdagen, die aan het plunderen sloegen en op talrijke plaatsen brand stichtten. Het moet Zaterdag een ont- zettende toestand zijn geweest. Ook 't keizerlijk paleis werd geplunderd. Volgens gisteravond laat te Parijs ont vangen telegrammen duurden de onlus ten en plunderingen ook Zondag den ge- heelen dag voort,. Het keizerlijk paleis en de handelswijk stonden gistermiddag in brand. In de straten werd geschoten en overal zag men gewonden liggen. De onlusten zijn mede te wijten aan de sol daten die naar de hoofdstad terug vloeien en in benden door den Italiaan- schen opmarsch worden voortgedreven. Het centrum van Addis Abeba is vol komen leeggeplunderd, afgebroken en verbrand. Hoewel talrijke buitenlanders een goed heenkomen in de zwaar bewapen de en versterkte gezantschappen von den, is een deel hunner door de plunde raars vermoord. Dit zouden vooral Turk- sche en Armeensche kooplieden zijn. Ook 10-tallen Abessijnen vonden den dood,, De aankomst van den Negus te Djiboeti, Verscheidene autoriteiten in uniform wachtten gisterochtend te Djiboeti de aankomst van den trein uit Addis Abe ba af. Een compagnie Senegaieezen vormde een eerewacht. Als gevolg van de verstikkende hitte was de belang stelling van de zijde der bevolking be trekkelijk gering. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den keizer, die blootshoofds was, en den kroonprins. De Negus weigerde een verklaring af te leggen en verzocht den Franschen auto riteiten persoonlijk de journalisten af zijdig te houden.In door den gouverneur van Djiboeti ter beschikking gestelde auto's reed het gezalschap vervolgens naar het paleis van den gouverneur tusschen een dubbele haag mitrailleurs. Met den trein waren tevens ongeveer dertig Abessijnsche hovelingen aange komen, alsmede Ras Kassa, de minister van buitenlandsche zaken, de kleine Prins Makonnen en de prinsessen. De Negus zag' er vermoeid uit. De keizer lijke familie werd door de menigte met respect begroet. De Negus heeft den nacht in het pa leis van den gouverneur van Fransch Somaliland doorgebracht en zou van morgen met een Engelsche torpedoboot vertrekken, vermoedelijk eerst naar Aden en vervolgens naar Engeland. Bevestigd wordt, dat alle leden der regeering en hovelingen den Negus ver gezelden. De Negus begreep, dat alles verloren is. Uit Djiboeti werd vanochtend gemeld: De Negus heeft Abessynië verlaten, omdat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na de nederlaag aan het Tigré-front en de val van Dessié, welke voornamelijk was te wijten aan den op stand van de Gallas in de provincies Yejoe en Wollo, wilde de Negus nog den weg naar Addis Abeba versperren. Hij bevond evenwel, dat de menschen ver moeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten keerden in lompen en zonder wapenen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood be delden. De Negus ondervond zulke moeilijk heden bij het formeeren der troepen om den weg naar Addis Abeba te versper ren, dat hij besloot naar de hoofdstad terug te keeren. In de provincie Salale ten Noorden van Addis Abeba werd hij herhaaldelijk met geweerschoten ont vangen. Na zijn terugkeer in de hoofd stad namen de zaken een zoo ernstige wending, dat hij besloot zijn familie naar Djiboeti te zenden en aangezien voor hemzelf het gevaar vermeerderde, zon der het land hiermede te helpen, besloot hij eveneens te vertrekken, tezamen met den minister van buitenlandsche zaken, met Ras Kassa, en verscheiden andere vooraanstaande autoriteiten. Waar de Negus dagenlang ver borgen was. Een oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbur. seint: Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Negus zich in de dagen voor zijn laatste bezoek aan Addis Abeba verborgen gehouden in 'n klooster op enkele kilometers ten Zui den van Sokota, dus in het door de Ita lianen reeds lang bezette gebied, nadat hij aan de hem achtervolgende Galla- stammen ontkomen w,as. Italiaansche verkenners waren er in geslaagd deze schuilplaats te ontdek ken en Italiaansche vliegtuigen begon nen, toen de Negus met een klein gevolg Addis Abeba trachtte te bereiken, de achtervolging. Desondanks slaagde de keizer, die zeer vertrouwd is met de bij zonderheden van het terrein, en met de plaatselijke omstandigheden er in, door wanneer gevaar dreigde terstond een veilige schuilplaats op te zoeken, in ver scheidene nachtelijke marschen de hoofdstad te bereiken. Hier riep hij al lereerst den seniorenraad bijeen en de ze zou besloten hebben tot het uiterste weerstand te bieden. De vlucht van de keizerlijke familie bewijst echter, dat men tenslotte een verder bloedvergieten doelloos achtte. Naar de Amerikaansche gezant te Ad dis Abeba seint, bevond de Italiaansche voorhoede zich vanmorgen voor de poor ten van Addis Abeba. De opmarsch was weer bemoeilijkt door regens. In den loop van vandaag zou de stad worden bezet. De voorhoede is hiertoe niet da delijk overgegaan, aangezien ze moest wachten op een gemotoriseerde colon ne, welke door maarschalk Badoglio zelf wordt gecommandeerd. Deze was gisteravond op plm. 100 km afstand van Addis Abeba, doch had met slecht weer (hevige rdgens) jen slechte wegen te kampen. De A.merikaansche gezant telefoneert verder, dat vanochtend een opstandige menigte zijn legatie naderde, waarop hij den Britschen autoriteiten verzocht troepen te zenden, teneinde de Griek- sche en Russische vluchtelingen, die in de legatie een toevlucht hadden gezocht, te helpen. Een patrouille van de Britsche legatie-wacht heeft de vluchtelingen, alsmede de vrouwen en kinderen gered, alsook het personeel van de Turksche legatie. Bij deze actie zijn verscheidene Abes sijnen gedood. Men verkeerde vanochtend nog ge heel in het ongewisse over de maatrege len, die Mussolini zal nemen, nu hij zijn oorlog gewonnen heeft. Sommigen ver wachten, dat Abessynië eenvoudig tot een Italiaansche kolonie zal worden ver klaard; anderen, dat de Duce een Itali- aansch protectoraat wil afkondigen en de een of andere nakomeling van den vroegeren keizer Menelik op den troon helpen. De verkiezingen in Frankrijk De tweede ronde der Fransche Ka merverkiezingen heeft nog heel wat ver rassingen opgeleverd. Zooals men weet, waren de verwachtingen, dat de com munisten met de grootste buit zouden gaan strijken. Dit is uitgekomen, maar de buit is nog aanzienlijker, dan de roo1 de heeren zelf hadden durven droomen, In de óude Kamer bezetten ze 10 zetels. In de nieuwe zullen bet er.... 72 zijn. Niet minder dan 62 zetels winst dus. Tegen ieders verwachtingen in zijn ook de socialisten intusschen met groote winst uit den strijd te voorschijn geko men. Ze hadden er (als men de afgeschei den socialisten buiten beschouwing laat) 100 zetels, In de nieuwe Kamer zullen ze 146 bezetten. Ruim 40 meer dus. Ge zamenlijk hebben socialisten en commu nisten dus ruim 100 zetels buit gemaakt. Dit dan ten koste van de radicalen (vrijz. dem) en de mi3den-partijen. De mid den-partijen moesten bovendien nog ongeveer 17 zetels aan rechts afstaan zij komen er dus leelijk gehavend af. Dit alles g'eldt voor zoover vanoch tend de uitslagen bekend waren, veel zal er echter niet veranderen, daar nog slechts 8 van de 618 ontbraken. Wij laten hier de stand van vanoch tend 10 uur (610 districten dus) volgen: Linkerzijde: Communisten 72, winst 62 zetels; Dissidente communisten 10 verlies 1; Socialisten 146 winst 46; Onafhankelijke socialisten 9, verlies 12 Radicalen 115, verlies 44. Midden-partijen Republiekeinsche Unie 26, verlies 19; Onafhankelijke radicalen 31, verlies 34 Links Republikeinen 83, verlies 18. Rechterzijde: Volksdemocraten 23, ongewijzigd; Democr, Unie 88, winst 12; Conservatieven 11, winst 5. De linkerzijde zal in de nieuwe Kamer dus over een groote meerderheid be- schikken. Het is echter de vraag, of zij in staat zal zijn een regeering te ver men. De communisten zouden diaraan moeten deelnemen en het staat vrijwel vast, dat een deel der radicalen daar hoegenaamd niets voor voelt. De situatie wordt nu wel heel precair. Een kabinet, steunende op een deel van links en op de middenpartijen, als tot dusver lijkt niet langer mogelijk. De middenpartijen en rechts kunnen even min een meerderheid vormen. De vor ming van een nieuw kabinet zal niet ge makkelijk zijn. Frankrijk gaat vermoede lijk een zorgelijken tijd tegemoet. De verkiezingen zijn over het alge meen rustig verloopen. Veel bijzonders valt er van de afzonderlijke uitslagen niet te melden. Een pikante noot is echter, dat de bekende nationalist Franklin Bouillon in zijn district door 'n communist werd verslagen. In de Parij- sche straten is gisteravond, toen de uitslagen binnen druppelden, voortdu rend de „Internationale" gezongen. Dat geeft te denken. Tot dusver was de radicale fractie de grootste in de Fransche Kamer. Dat wordt nu anders. De socialisten bezet ten thans de meeste zetels. Faillissement, Dë rechtbank te Middelburg heeft he den failliet verklaard D. de Haan, kaas handelaar te T e r n e u z e n. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop; curator mr. G. Tichelman, advo caat en procureur te Terneuzen. Kapitein-luitenant ter zee A., G. Vromans wordt 4 Mei overgeplaatst van Vlissingen naar Willemsoord en geplaatst bij 's Rijkswerf aldaar. BE Toen de voorraad rundvleesch in blik uitgeput raakte is aanvankelijk over wogen koelhuiseieren voor ondersteun den beschikbaar te stellen, doch dezer dagen is hiervan afgezien. Sedert eenigen tijd worden in ver band met de gevaren van ondervoeding in de gezinnen der armsten onderzoe kingen ingesteld naar de mogelijkheid van en proeven genomen in verband met de samenstelling van een kracht- voedsel, b.v. een mengsel van rund- en varkensvleesch met speciale vitaminen- toevoeging. Hoofdzaak is, dat het voed zaam, smakelijk en goedkoop moet zijn. Het zou ons niet verwonderen, schrijft de Tel. wanneer in afwachting van het resultaat dezer onderzoekingen en in dien het contact met de slagers niet weldra op bevredigende wijze tot stand zou komen, zou worden overgegaan tot het weder beschikbaar stellen van blik- vleesch. In verband met de huidige la ge prijzen zou dan allereerst varkens vleesch in aanmerking komen. Nog vier van de zes in leven, „Dat drie broeders tegelijk in het hu welijk treden is zeker een zeldzaamheid. Dit feit had heden in de familie De Klerk alhier plaats. Een spreekwoord zegt, ,alle goede din gen bestaan in drieën; moge dat ook hier bewaarheid worden en voor deze drie niet geschreven zijn: Trouwen is een goed begin, Maar het heeft veel zorg en kommer in! En moge zij niet met Paulus zeggen: „Wie trouwt doet goed, m.aar wie niet trouwt doet beter." Dit bovenstaande is ontleend aan de Middelburgsche Courant van 8 Mei 1886 en sloeg dus, op 7 Mei, omd,at toen de courant den datum van den volgenden werkdag droeg. Het genoemde bijzondere feest in de familie De Klerk, is dus Donderdag a.s. 50 jaar geleden. Twee der broeders J. en C„ de beide jongste, zijn niet meer in leven, maar wel hun echtgenooten. Alleen het echtpaar P. de Klerk en L. Blaas, resp, 74 en 71 jaar oud, wonende op het aloude en bekende „Wafeltje" aan den Seisweg, is nog samen in leven. De vrouw komt nu ook reeds 50 jaar lang nog geregeld met haar welbeken den groentenwagen haar oude en nieuwe klanten in de stad van aardappelen en groenten voorzien. Verhuring gemeentegrond Oud-Arnemuidsche voetpad. De huurder van 118 m2 gemeentegrond op den hoek van het Oud-Arnemuid- sche voetpad en de Dwarsstraat, G. Geensen, verzocht dezen grond weder voor 5 jaren te mogen inhuren; zulks met dien verstande, dat -de jaarlijksche huurprijs wordt bepaald op zoodanige som als de Raad meent, dat naar billijk heid, gezien de tijden, voor dergelijken tuingrond mag worden gevraagd. B. en W. kunnen den huurprijs van 17.70 per jaar niet te hoog achten, en stellen voor dit bedrag te handhaven voor den termijn 1 Juli 1936 tot 1 Juli 1941. Straatschenderij. Het voorjaar schijnt de jeugd in het hoofd geslagen te zijn. Van verschillen de zijde werd aan de politie extra toe zicht gevraagd, daar jongens, of groep jes jongens, vooral in de buitenwijken herhaaldelijk tuintjes of omrasteringen beschadigen. Er zal streng op dit vandalisme gelet worden. Zaterdagavond is M. L. D. te 's Gra venpolder bekeurd wegens het fietsen in de Lange Kerkstraat gedurende de uren dat dit verboden is. De heer D. W. Toussaint, hoofdin specteur van politie alhier, die benoemd ië tot districtecommandant van de Rijks- veldw,acht, zal werkzaam zijn in het 7e district en zijn standplaats te Leeuwar den hebben. Proces-verbaal is opgemaakt tegen twee mannen uit Koudekerke, die in vechtpartij zijn gewikkeld geweest. koken op gas, wordt U getoond in de voordrachten met demonstraties, welke worden gehouden in de benedenzaal van „St. Joris", Balans, op Woensdag 6 Mei 1936 namiddags 3 uur Woensdag 6 Mei 1936 's avonds 8 uur 15. In de avondvoordracht zal spe ciaal de bereiding van eenvoudige maaltijden behandeld worden. Tot de kostelooze bijwoning van deze demonstraties noodigen wij belangstellenden gaarne uit. GEMEENTE-BEDRIJ VEN MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Middelburg, 4-V-'36. Zaterdag en Zon dag; hoogste luchttemperatuur 15.8 °C (61 °F); laagste 8.1 °C (46 °F). He den 9 h; 11.3 °C; 12 h: 18 °C. 0,1 mm regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 772 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 780.1 mm te Haparanda; laagste 756.1 mm te Westman oer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige meest O. wind, aanvankelijk zwaar tot half bewolkt, la ter verder afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering in tempe ratuur. r Zon op: 4 h 26; onder: 19 h 29. Licht op: 19 h 58. Maan op: 17 h 44; onder: 3 h 03. V.M. 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Mei. Ma. 4 Hoogwater. 0,05 12,28 Laagwater. 6,31 18,40 Di. 5 0.38 13.00 7.08 19.13 Wo. 6 1.07 13.30 7.40 19.47 Hoog- en Laagwater te Mei. Wemeldinge. Ma. 4 Hoogwater. 1.49 14.12 Laagwater. 7.30 19.50 Di. 5 2.26 14.49 8.06 20.21 Wo. 6 2.59 15.23 8.38 20.54 NOODLOTTIGE VAL. Zaterdag deed een 64-jarige man bij de Weststraat op den Boulevard een emstigen val, met het droeve gevolg, d,ut hij aan de bekomen verwondingen is overleden. 'S HEER ABTSKERKE. Vrijdagavond werd onder leiding van den burgemees ter een bijeenkomst gehouden, welke ten doel had het bespreken der luchtbe scherming. Na ingeleid te zijn door den burgemeester zette de heer Drijgers, hoofd der luchtbescherming, op duide lijke wijze het doel en de wijze van wer ken der luchtbescherming uiteen. Er zal onder leiding van dokter Van der Made, een cursus E.H.B.O. worden gegeven waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan. RAAD VAN 'S HEER ABTSKERKE. 'S HEER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig de heer Harthoorn. De voorzitter deelde mede, dat de werkverschaffing zeer waarschijnlijk volgende week zal worden stopgezet. De pensioengrondslag van mej. Blanker, werd vastgesteld op 450. De premie voor pensioen zal door de gemeente worden betaald, zoodat het salaris I 450 netto blijft. Eveneens werd de pensioen grondslag vastgesteld voor den ge- meentebouwkundige den heer Priester, en wel op 33. De politieverordening werd gewijzigd, waardoor het mogelijk is, dat de burgemeester bij bijzondere gelegenheden een tapverbod kan uit vaardigen, Tenslotte werd besloten f 25 beschikbaar te stellen voor den luchtbe schermingsdienst. Bij de rondvraag besprak de heer Vermue de wenschelijkheid tot het ne-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1