ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD I I \AM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBUPGSCHE COURAhTI 2 Mei 1936 ZOU'T HELPEN? Carla Hoog. RAADSELHOEKJE. OPLOSSING DER RAADSELS UIT T VORIGE NUMMER, VOOR GROTEREN. (Ostende). (Luik). VIII is 13 in tweeën gedeeld. De bovenste helft VIII 8. VOOR KLEINEREN. OM OP TE LOSSEN VOOR GROTEREN. X X X X xxxxxxxxx X X X X slok toer Hein zus kei geen vin gas Altijd zijn die steenen wit, hoor! X 2o rij tuingereedschap X 3o rij een boom. X 4o rij het tegenoverge- X stelde van hoog. X 5o rij iets, wat uit som- X mige bomen drupt. X 6o rij een ijverig in- X sect. e rt a Spanning Putter. BRIEFGESCHRIEF TUSSCHEN JAN EN JEWANNES. Een olifant met lange slurf Zegt: Stofzuigen doe 'k goed. Als iemand mij maar werken laat, Gebeurt het zoals 't moet Een beer beweert; ik ben een kok -'k Kook alles lekker zoet En kijk in 't dier-recepten-boek, Als 'k niet meer weet, hoe 't moet Een zebra zegt; Ik ben een smid Vertoon een reuzekracht. Ik werk van 's morgens al heel vroeg Tot laat zelfs in de nacht! ïn een giraf met langen hals Zegt met een olijk snuit: ïen ladder heb 'k niet nodig, want. - 'k Kan bij de hoogste ruit, Arbeiders zijn er dus genoeg, 'k Wens iedereen veel werk Want werkeloosheid is een strop Voor wie 's gezond en sterk 't Klokje slaat. Moes roept de kind'ren. Hoor je 't wel 't Is juist half acht t Uur, dat menig ledikantje Op een kleinen kleuter wacht. Maar er is ééne stoute dreumes En haar naampje, dat is Jet Die moet altijd tegenstribb'len, Nooit gaat zij eens zoet naar bed, Nee, nee, Jetje zegt nu Moeder, Kindje, 't helpt je toch geen zier: 't Liedje van verlangen zingen Uit is voor vandaag 't plezier D'and'ren: Dora, Jaap en Annie, Hebben 't allen goed verstaan En zijn als heel lieve kind'ren Naar hun bedje vlug gegaan. E'n dag later, Bedtijd Dora Valt op eens iets grappigs in, Want ook zij heeft in naar bed gaan Helemaal nog niets geen zin. Ernstig vraagt ze: Moes zou 't helpen, Als 'k een lied van heimwee zong Heimwee naar mijn poppen, boeken En zij neuriet: di-di-dong Mag 'k nu langer spelen blijven Olijk staat heus Do's gezicht, Moeder glimlacht, zegt: Nee Dora, Ook jouw oogjes moeten dicht 1. Arbeid adelt. Blaar, ree, delta, Bart, bier, bad. 2. Hij weet niet precies, wat het boek kost en denkt, dat de prijs zal tegenvallen. Oom beweert, dat Cor komt lo geren. (Cork). Moeder is klaar om een eind te gaan fietsen. (Rome), Ik ben niet zeker, dat deze weg ons in X. brengen zal. U Ik zal het eens informeren. Zullen wij de mooie pop door Eva laten halen (Reval). B A N K A D E N N E R 0 K N O L 4. XIII is 13. 1. Door de deur. 2. Meel, draad; meeldraad. 3. Anemoon, goudsbloem, maand roos, muurbloem. 4. Moor, room. 1. Welke vogels noemen een heel groot aantal jaren 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een voorjaars bloem. lo rij een medeklinker. 2o een diepte. 3o een kleur. 4o een plaats in het Gooi. 5o 't gevraagde woord. 6o een provincie in ons land. 7o een natuurverschijnsel. 8o een boom. 9o een medeklinker. 3. Maak gebouwen van: sla iep 4. Verborgen vogels. Alles is klaar en dus kunnen wij het bezoek ontvangen. Maar Piet door zo'n enkele bui laten wij ons toch niet van ons plan afbrengen Het ongeluk was vrij ernstig: één rib is gebroken. Ik heb de geschiedenis goed be studeerd, Annie, en dus ben ik niet bang voor de repetitie. VOOR KLEINEREN. 1. Welke stenen kunnen smelten En zijn daarbij toch heel hard En geen enkel keertje zwart. 2 Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam van bloemen, die zo wel in het wild groeien als gekweekt worden. X lo rij een deel van je X gezicht, 7o rij een viervoetig dier. 8o rij een jongens naam. 9o rij een deel van je voet. lOo rij een riviertje in Zuid Holland. 3. Iets wat met warmte uitzet. En 'n lichaamsdeel van 'n dier. Schrijft dat eens naast elkaar en. Een vogel staat dan hier. 4. Mijn geheel wordt met 9 letters geschreven en noemt een groente. Een 1, 3, 2 is een rond voor werp. 5, 4, 4, 9 wordt bij het bereiden van verschillende spijzen ge bruikt. Een 6, 4, 9, 6 is een deel van een bloem. 9, 8, 7, 6 is een ui-soort. 5» -t CL. «ft 5' a cv O Terwijl het jaar 1936 zich in lentegewaad steekt, is de Euro- peesche menschheid bezig, zich in verwikkelingen te steken. Abes- sinië en sancties, Locarno-pact en Rijnbezetting maken de onrust in Europa weer gaande. Misschien is het nu als het nalichten aan het uitspansel na een geweldige on weersbui; misschien is het en dan onverhoopt het sein voor de nieuwe losbarsting. Hoe het ook zij, er is spanning. Waar is de oorzaak Opper vlakkig gezien is deze vaak zeer duidelijk; zoo bijv. nu het binnen- marcheeren van Duitsche troepen in het Rijnland. Men had zich ver bonden door een tractaat, waarbij dit verboden was. Maar hoort men, wat de Duitsche gedelegeer den in de betreffende conferenties als motieven aanvoerden, och dan zegt men als niet ingewijde alras: daarvoor is óók iets te zeggen. Daar tegenover staat, dat België en Frankrijk de nadering van Duit sche soldaten met schrik bespeu ren. Aan de besluiten van een vreemde landsregeering is weinig te doen: vooraf misschien eerj, weinig, achteraf niets. Vooraf kan men een stemming beheerschen, althans beïnvloeden; na het be sluit niet meer. Met beïnvloeden bedoelt steller dezes geen politiek en.geen diplomatie. Maar het an dere, dat wel bedoeld is, daarvan gaf hetzelfde Rijnland een beeld kort na den oorlog, toen er bezet ting der Geallieerden gekomen was. Een ieder, die eenig begrip had van de gemiddelde gevoelens van een Duitscher, moest inzien, dat deze medicijn te bitter was en het Duitsche organisme eerder schaden zou dan baten. Toen is er een stemming gekweekt, waar van wij wellicht thans een der uitingen zien. Waarom associeerde vóór 1914 Frankrijk zich met militair krach tige staten Uit angst voor de Duitsche bewapening, en terecht, is men nu geneigd te zeggen. Te recht 'Misschien, want wat geeft men in Duitschland aan als oor zaak van de geweldige bewape ning? Eveneens angst. Angst voor het Oosten, maar ook angst voor hetzelfde Frankrijk van de En tente cordiale De Duitschers wa penden zich tegen een aanv.al van weerszijden. Terecht Zie boven. Zooals iemand in een garage voorzichtig is met vuur, zoo zijn thans de Européesche staatslie den voorzichtig in hun handel en wandel. Dit is begrijpelijk en wij bewonderen deze ingewijden in hooge staatszaken dat zij de vonk al zoolang van de brandstof weten weg te houden. Maar men diene te beseffen, dat het beter is geen brandstof op te stapelen op plaatsen, waar men geen brand hebben wil. Ook hier geldt: voorkomen is beter dan genezen, althans gemakkelijker. Laat de overwinnaar in een vol genden krijg bedenken, dat het op richten van oorlogstropheeën den verslagene prikkelt tot verzet. Had de afstand van den Elzas in 1870 de jonge advocaten Clemen- ceau en Poincaré niet uitermate persoonlijk geprikkeld: wie weet, hoe de oorlog 19141918 afgeloo- pen zou zijn, ja, of er wel ooit een oorlog van dezen omvang geweest zou zijn in die jaren. En in het voorkomen van deze soort kan ieder mensch het zijne doen. Men kan vermijden, ge voelige punten aan te roeren in een gesprek met vreemdelingen. Er is altijd ook wel iets te waar- deeren en kan bij tijd en wijle op den voorgrond geschoven worden. Tot besluit van deze overdenking nog een vraag. Zou het ook van belang zijn, in onze o n d e r 1 i n- g e verhoudingen van mensch tot mensch deze gedragslijn in acht te nemen Ook wij zijn in onzen levensstrijd nu eens verslagene, dan weer overwinnaar. Moeten ook wij niet ervoor waken, in een overwinningsroes de kiem te leg gen voor een komende spanning Jezus Sirach waarschuwt in de „Spreuken" voor de grimmigheids des mans. En deze spreuken van voor 2000 jaar getuigen ook in an dere opzichten van zooveel le venswijsheid, dat men ook op dit punt het oor wel aan hem te luis teren mag leggen. Poeldurp, Meie 1936. Vriend Jewannes A'k mè edurven a, dan a'k 'n brief an z'n eschreve. An onze Commesaris van de Koneginne bedoel 'k, noe dat 'n vuuftien jaer achter mekare d'n Oppersten van Zeeland was. Mè 'k durfden nie en Jaonetje was t'r benauwd voe, da 't meschien 'n bitje onstrant zou liekene as ik 'n brief an z'n eschreven a en 'k zat 'r neturelik ok mie, wat da 'k 'r boven a mot te zette en zoo waere d'r van aol- derleie bezwaeren. Mè meene doe k 't a 'k zegge, dat 'n mie 't volste recht anspraeke maeke mag op d'n naem van eesten Burger van ons gewest. Dat is 'n. Wien dat d'n naem van onze Commesaris oort of leest, die dienkt over Zeeland, want de Commesaris en Zeeland bin één en 't is voe ons Zeeuwen, zoo angenaem, da me meuge spre ke over Onze Commesaris, want deur z'n eenvoudigeid en z'n wer- me gevoelens voe z'n volksje is 'n eelegansch Onze Commesaris en 'k ope mie eel m'n arte, dat 'n dat nog o zoo vee jaeren bluve mag In de Middelburgsche krante 'k de verklaerege eleze van die vlieger Viruly. 'k Bin jeloersch op de Westkappelaers, dat die kae- rel daer gebore wier en nie op Poeldurp. Da's 'n veint nae m'n ar te. Da's t'r een van de weinige, die a durft te zeggen, openlik en ferm, wae da 't op staet. Ie is reserve officier-vlieger, dus in tied van oorlog, zou 'n verplicht kunne worre om mee te doen an dat mensch- en God onteerende schandewerk van bommen te gooi en. En wat schrieft 'n Ie schrieft, dat 'n z'n ontslag verzoekt as re serve-officier-vlieger, omdat 'n z'n eigen nie meer beschikbaer stelle kan „voor eenige bestem ming tot militaire oorlogswerk zaamheid". Want, zoo zeit 'n ok nog: ,,'k zou nimmer een nationaal belang willen of kunnen dienen, indien dit moest wezen door wille keurige, niet schuldige menschen te gaan dooden". Das praot, dae gin een eerelik, Christelik mensch wat tegen in brienge kan. Um wil gin weerlooze, onschuldege men schen elpe vermoore. Um wil gin steeën of durpen van uut de locht in brand steke. Um wil gin dood en verderf gae zaaie onder men- sche menegten, die as gekke deur mekare krioele, as ze'n vliegme- sien oore roenke. Zoo moste ze d'r aol over dienke; ier en overaol. Dan was 't uut mie die moor- denaers daeden, mie dat vergieten van bloed van onschuldege, weer looze burgers, van mannen, van vrouwen, van kleine guus Van zieke in de gast-uzen; van gebrek- kege, die nie uut de voeten kunne. Moorde, moorde Viruly, Westkapp,el mag groosch op je weze en je verdienden 't, da ze d'r diek, die vecht tegen 't zeege- weld de Viruly-diek noemden om dat jie vecht tegen dat andere ge weld van moordenaers overmacht, van 't smeregste, onrechtvaerdig- ste onrecht, dat 'r op de waereld ooit uut-edocht is. Want wae wonne d' Iteljaanders 't dae ginter anders deur as deur die vervloekte vliegmesiens. Oorlog voere is tóch a van 't minste, dat 'r bestaet, mè op zoo'n meniere Foei Van de weke was d'n Affekaat in de smisse en ie zei: „Weet je Jan, wat of ók 'n fluitje van 'n cent is 'k Zegge, „nee, wat bedoel )e „Ei je 't g'oord van die ambe- lanse van Nederland nae Abbesi- nië vroog 'n „Van wat „Van die dokters, die uut Ne derland nae Abessinië etrokke bin mie aolderlei geneesmiddels en verbandstoffen en radio en 'k weet a nie wat." „Van 't Witte Kruus", zei Ko Kwiel, die d'r ok bie stieng.... „Ze zulle wè kisten vol mie witte-kruus-poeiers. ,,'t Is van 't Rooie Kruus", zei d'n Affekaat, „en dat dient om in tied van orelog de.oe za 'k 't zeggede soldaten, die an- eschote bin, gewond, te elpen. Die dokters van ons d'r ';n paer maenden ewist en 't zou mien ver- wondere as ze d'r vee verwonde soldaten te zien ekregen want nae da 'k uut de kranten leze, bleve ze zoo ongeveer 'n drie we ken gaens van de plekken van- daen, dae a evochte wier. Gae noe je gank mè. En noe komme ze vrom, zoo kael, zoo kael as 'n.ze bin aolles kwiet, wat da ze meenaeme en z' op z'n besten d'r leven kunne redde. Roovers en zoo a meer. En bommen van d' Ieteljaanders. En dan zegge ze nog a, da's Rooie Kruus in tied van orelog onschendbaer is 'k Gloove nie, „zei d'n Affekaat", da 'k var- re bezie de waereid bin, a 'k zeg ge, da ze beter of net zoo goed thuus a kunne bluve. Noe bin d'r meschien zoo 'n paer onderd du- zend gullen wig-egooid, dae nie vee menschen wat an egad zullen Toch oor je: „m'n vee nuttig werk kunne doe". Da 's 'n mooi verbandje vrees ik rond de wonde van de teleurstellege. Nutteg werk a ze mie dat vele geld op are plekken ok wè kunne doe. Ik voe mien zou 't verstandeg evonden as t'r van te voren is degelik on derzocht was, of t'r werkelik goeie kanse bestieng om as Rooie Kruus 't oorlogsleed t'elpe verminderen. Want da's, nae "da 'k meene, toch de bedoelege van 't Rooie Kruus. En 'k gloove vast en zeker, dat de Volkebond mie eel dat Abbesi- nië lillek in z'n maege zit en da ze wel is zulle dienke: wat bin me begonne om dat land toe te lae- ten Was 't nie beter om landen, dae nog zoo weineg- beschaevege is; dae ze voe 'n groot deel nog leve as aolve wilde kiek mè is nae die roovers-overval op die Nederlansche ambelanse dae nog duzende menschen d'r eele le ven slaaf bin, om zukke landen, zeg 'k, mè nie in d'n bond op te nemen, 'k Veroordeele neturelik scherp eel dat gedoe van d' Ietel jaanders. 't Is 'n schandaol om 'n vrie volk z'n vrie-eid te ontnemen, mè die Abesienders in de Volke bond.dat Heken mien toch ok nie wenschelik." Dat zei d'n. En ei je 't eleze, Jewannes, oedat de menister van Landbouw 't wee ei motte kunne Daer is 'n vereene- ge: „Landbouw en Maatschappij" en die is glad nie over menister Deckers te spreken, en ze zegge, dat de menister ard bezig is om 't vertrouwen, dat z' in z'n stelden, te verspelen. En wat dan Ie torn te vee an de landbouwsteun en dae kan gin cent óf. En in de Eeste Kaemer oor je wee 'n ander geluud: of de bemoeiëge mie de boeren nie is wat kust ver- mindere. En wee andere zegge: „dae is mè ééne macht, die Ne derland wil regeere, die aolles op- eischt: de landbouw Erme menis ter Mie de groetenisse voe Jikke-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9