c EERSTE landbouw. ingezonden stukken. DE STERRENHEMEL I MEI 1936; 22 hMT. VEERE. ZUIP Ontwikkelingsdag Z. L. M. Openingsrede «ar. P. Dieieman. in een der zalen van St. Joris te Middelburg had Zaterdag de jaarlijksche ontwikkelingsdag, uitgaande van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. De voorzitter, mr. P. Dieleman, heef, een hartelijk welkom toegeroepen aan alle deelnemers en deelneemsters; in het bijzonder aan de inleiders en de in- leidster van zeer belangrijke onderwer pen. Van de instelling van dezen da^ hebben, aldus spr. verder, de organi saties, welke dit in gemeen overleg de den, in toenemende mate genoegen be leefd, niet alleen omdat de dagen in ruime mate kennis verspreiden en op wekken tot nadenken en onderzoek en ook veelal hebben geleid tot practische maatregelen of bij de praktijk hulp heb ben verleend, niet alleen omdat steeds meerder bezoek aan de bijeenkomsten blijk geeft van hun waarde en van het oezond verstand en de levendige be geerte van' den jongeren plattelands stand in Zeeland, maar ook omdat in ideëeel en geestelijk opzicht daardoor meer en steviger een band onstaat tus-' schen hen, die op breeden grondslag 't welvaren van het algemeen en daardoor van den afzonderlijken stand, de fami lies en het individu willen bevorderen. Met zeer groote vreugde vervult het spr., dat ook de „den man ter hulpe gegevenafdeeling van het menschelijk geslacht, de vrouwelijke, aan deze bij eenkomsten in de laatste jaren is gaan deelnemen. Laat critiek zwijgen. Laat men vooruit zien. Laat men begrijpen dat samenwerking hooge plicht is, al tijd en overal, maar zeker in de moei lijke en benarde omstandigheden van .het oogenblik, Spr. meent dat er voor Nederland nog moeilijker nog armer, nog zorgzamer tijden geweest zijn dan thans. Zelfs nog niet zoo heel lang geleden. Hoe dit ook moge zijn: samen leven, samen denken, samen gevoelen, samen streven, samen werken, bezield door één hooge, edele gedachte;, gedreven door eenig heilig verlangen, is absoluut noodzakelijk om één geheel, één krachtig volk te ver krijgen en te behouden, een volk, dat zich niet langer wenscht te versplinte ren en zijn kracht wenscht gebroken te zien door op te gaan in verschillende richtingen, dewijl niet steeds, nooit im mers, over allerlei onderwerp de ge- dachtengang dezelfde is, of men ten aanzien ook van vraagstukken van godsdienstigen en zedelijken aard of van wijsgeerig gehalte, voorzoover men daarover een meening hebben kan, ge lijk denkt en gevoelt. Een volk, omdat men zich niet wil laten verzwakken door een uiteengaan onder de valsche leuze, dat men dan gescheiden even goed kan sau'-cwerkei in een fe deratief verband voor eenzelfde doel; de economische verheffing van het volk. Spr. wilde thans geen verschilpunten opwekken maar met zeer groote dank baarheid constateeren, dat er in Zeeland tenminste een groote kern is van wer kelijk meelevenden, ruim denkende en edel gevoelende jongere en oudere man nen en vrouwen die erkennende Gods souverein gezag over alle leven en hun afhankelijkheid daarvan, leerstellige on derscheidingen ter zijde stellen, om, een hoogere eenheid te bereiken, waardoor zij het welvaren der provincie en van hun stand bevorderen willen, waarvan de ontwikkelingsdagen in toenemende mate het resultaat zijn, gelijk zij ook tot de bevordering er van ongemeen medewerken. Door zich een deel te voelen van het geheel, wordt de mensch meer ge schikt voor de samenleving, en ook voor de bestemming, waartoe hij geboren werd. De mensch is geest en stof en ook voor het geestelijk leven is het van het allergrootste belang dat de mensch leert gaan uit zich zelf, leeft voor Hooger, leeft voor God, hetgeen zich in de al lereerste plaats onder de menschen zich uiten moet in het leven voor, het dienen van elkander, van anderen. De bestemming van den mensch is, reeds in Genesis 1 28 staat het zoo schoon, de aarde vervullen, aan zich te onderwerpen en te beheerschen. Hier voor heeft God de toekomst der schep ping in handen van den mensch gesteld. Een hooge roeping, een hoogst ver antwoordelijke bestemming, waaraan de menschheid niet voldeed. Het zij ons doel, zoo goed mogelijk en zoo getrouw mogelijk er naar te streven aan deze roeping te beantwoorden, waartoe de harten zich mogen vereenigen in één belijdenis omtrent den Koning van het Heelal, die ons tot zoo iets verantwoor delijks bestemde, en in een bede dat ons den vasten wil gegeven moge worden in biddende gemeenschap met Hem naar de mate onzer krachten en talenten aan die hooge roeping te beantwoorden. En daartoe strekke ook ons pogen van he den. Met deze woorden opende de voor zitter dezen ontwikkelingsdag. Het om-enten van vrucht- boomen. De eerste inleider was de heer W. J. Robijn, uit Ovezande, die sprak over °m-enten van vruchtboomen". Hij het om-enten van vruchtboomen, ook wel „her-enten" of „verenten" ge noemd, dat men het liefst op jonge boomen moet toepassen, moet men vol gens spr. niet verschillende punten re kening houden. In de eerste plaats moet men rekening houden met den onder stam waarop de om te enten boom in zijn jeugd veredeld is. Men kent zoowel va riëteiten van appels als van peren, die op een zwakke onderlaag speciaal to.t hun recht komen, terwijl dezelfde va riëteit op een sterke onderlaag minder goede resultaten heeft. Het tweede punt is dat men zich moet afvragen waarom wordt omgeënt en met welke variëteiten. Daarvoor kun nen drie hoofdredenen zijn en wel in de eerste plaats beperking van het sor timent, dat niet mag leiden tot een te sterke vermindering van het aantal soorten, aangezien de bestuivingskwes- tie daardoor in het gedrang komen kan. De tweede reden kan zijn, dat men variëteiten, waarmede niet voldoende resultaten verkregen worden vervangen wil door betere, en de derde reden dat men variëteiten heeft, die in verband met arbeids- en risico-verdeeling in het bedrijf minder gewenscht zijn. Het der de punt is het afzetten van de kroon. Spr. gaf technisch aan hoe men daarbij te werk dient te gaan en besloot die beschouwing met er op te wijzen, dat de bestaande kroon pyrami- daal afgezet wordi, de onderste takken dus wat langer, de hooger geplaatste wat korter. Hierdoor kunnen de enten van de onderste takken beter van het licht profiteeren, in het tegenovergestel de geval worden ze door de hooger ge plaatste enten overschaduwd. Inzake het volgende punt, nmi. de keuze van het enthout zeide spr., dat het spreekwoord zegt: „Alle hout is geen timmerhout", dit is zeker ook van toepassing op het enthout. Het verza melen van enthout is niet zoo eenvou dig als het wel voorgesteld of uitgevoerd wordt. Het vijfde punt was dat der ver schillende methoden van om-enten en noemde spr. als de meeste toegepaste methode de spleetenting, w'aar naast .staan het kroonenten en de driehoek enting. Als zesde en zevende punt noemde spr, de zorgen na de enting' en dan de kwestie van het insnoeien der enten. Spr. kwam tot de eindconclusie dat men in het om-enten het middel vindt om oudere fruitaanplantingen volgens nieuwe inzichten om te bouwen wat de variëteitenkeuze betreft zonder de boo men te rooien. Door een betrekkelijk groot draagoppervlak en vroege vrucht baarheid, zal het tijdelijke verlies aan vruchten later ruimschoots vergoed worden door hoogere handelswaarde der geënte variëteit. Het spreekt van zelf dat alleen gezonde boomen voor om-enting in aanmerking komen. Hier mede eindigde spr. wat hij zelf noemde, zijn niet wetenschappelijke, doch practi sche uiteenzetting. Rundveekeuring te Rilland-Bath, Te Rilland-Bath werd de jaarlijksche rundveekeüriilg gehouden op een ter rein, welwillend afgestaan door den heer Boonman. v Voor de eerste maal was de in het vorig jaar opgerichte stierenvereeniging met twee exemplaren aanwezig; ze wer den door de commissie als zeer goede dieren gekenmerkt. Er werd een woord van opwekking gesproken om toch voor al het werk van deze vereeniging, die blijk geeft het goede met de fokkerij voor te hebben, te steunen. Aan het ein de van de keuring heeft de heer Zwager man, rijkszuivelconsulent, o.a. dank gebracht aan B. en W., die door hun te genwoordigheid blijk van belangstelling gaven, en aan den heer Boonman. Aan prijzen was beschikbaar gesteld: 5 van den kring O. Z. Beveland der Z. L. M.; 2.50 van den C. B. B. en 25 van de landbouwver. „Reijgers- berg", waarvoor medailles worden aan gekocht. De uitslag was als volgt: Stieren: Dirkjes Cesar van de stieren ver. „De Hoop", 79.4 p., Ie prijs; Piet, van dezelfde, 78.4 p., Ie prijs; Jaap, eigen. A. Zuydweg, Krabbendijke, 73.5 p., eerv. vermelding. 1ste kalfskoeien: Martha, van A. Nieu- wenhuijze, 76 p„ 3e prijs. 2e kalfskoeien: Nora, van J, van Dam me, 77 p. (2e prijs). 3e kalfskoeien: Lize, van W. G v. d, Werff, 79 p., Ie prijs; Dina, van J. van Damme, 78 p., 2e prijs; Heiltje, van J. Blok Jz. Jr., 76Ys p., 3e prijs. 4e kalfskoeien: Elza, van A. Nieuwen- huijzer 84 p.; Rebekka, van W. C. v. «L Werff, 82 p.; Moor, van J. A. Boot, 78 p.; Elza, van L. Bruijnzeel, 77 p. Oudere koeien: Mina, van A. Nieu- wenhuijze, 84 p.; Jans, van den zelfde, 82 p.; Sara, van den zelfde, 8134 p.; Betsie, van den zelfde, 80 p. Jongvee (oudere). No. 1, vaars van A. Nieuwenhuijze; 2. vaars van W. F. van Gorsel; 3. vaars van idem; 4. vaars van J. Blok Jzn. Jr; 5 en 6 vaars van denzelfde; 7. vaars van J. A. Boot. Jongvee (jongeren) 1, vaars van J. A. Boot; 2. vaars van N.V. Landb. Mij. De Bathpolders; 3—7 idem. ONTVANGEN BOEKEN.. Onze boot. „Onze boot", door J. M. Brasser is een practisch handboek voor onder houd, en reparatie van kano's, roei-, zeil- en motorbooten. Een aantal wen ken en tips is in dit boek verzameld, die den boötbezitter van dienst kunnen zijn, terwijl vele foto's en teekeningen een en ander verduidelijken. Het boek is uitgegeven door de N.V, Ditg'evers Mij. „Kosmos" te Amsterdam. Encyclopedie voor jongeren. De achttiende aflevering van „Wat is dat?", een encyclopedie voor jongeren, welke uitgegeven wordt door de Hol- landia-Drukkerij te B a a r n loopt van „melk"' tot „negers". Ook deze afle vering is frisch verzorgd, terwijl de il lustraties op overvloedige wijze den tekst verduidelijken. Een gekleurde plaats geeft voorts verschillende typen van molens weer. China. „De hangende drievoet". Indruk ken bij een weerzien van China, door dr. J. J. L. Duyvendak. Met vele illu straties. Het boek geeft een levendige beschrijving van het huidige China, ge grond op diepgaande kennis van land en volk, zijn taal en geschiedenis. Peking de keizerstad wordt evenzeer beschre ven als het platteland en het leven van den boer. Den titel ontleende de auteur aan 'n oude legende die in de bandtee- kening is verzinnebeeld naar een oud Chineesch reliëf. Uitgave Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te A r n h e m. De knaap uit Worms De reeks van vernietigingen die tus- schen de 11e en 16e eeuw aan de Rijn- landsche Joden en ook aan die van Hol land voltrokken werden hebben Sam Goudsmit bewogen tot het schrijven van den roman „Simcha, de knaap uit Worms. De tragedie, het bloedig mis verstand, de ongeloovige Joden te slachten en hun goud te nemen is het onderwerp van dit boek. Deze strijd van Simcha, tegen een overmacht van vijanden en vrienden van haat, zwakheid en wijze berusting waarbij hij van alle zijden, door de eigen Bruid, den Opper-rabbi, den schoonva der, door een kleine groep in verzet ko mende armen, of bestookt, of onder mijnd, of halverwege gesteund en weer losgelaten wordt is de handelingslijn van dit boek. Uitgave N.V. Em. Queri- do's uitgevers Mij. te Amsterdam, Ster */d 3' grootte, oi Ster v/a 2» grootte. Ster w/d 1® gr. j I-- Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Industrieel en Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. VAN SLOOTEN, Oudestraat A 199 DE VROUWEN VREDESTAAK. In aansluiting op uw zeer gewaar deerd ingezonden sfuk in dit blad van Woensdag 29 April jl„ Óver den Vrou wenvredesgang, mag ik tj wel vriende lijk verzoeken, het volgende nog te wil len opnemen. Wat is de Vrouwen Vredesgang en w;at is het doel, dat men er mee wil bereiken? De Vr. Vr, g. is de algemeene uiting van den Vredeswil der Nederl. vrouw, waaraan alle vrouwen zonder onder scheid van godsdienstige overtuiging of politieke gezindheid kunnen deelnemen. Hij wordt 1 x per jaar gehouden en wordt nooit dienstbaar gemaakt aan 'n bepaalde actie. In 1934 en '35 werd de Vr. Vr. g. met stijgend succes te Den Haag gehouden (in '34 3000 vr., in '35 8500 vr.) De bedoeling is: den Vredeswil bij de deelneemsters zeiven te versterken en daarvan voor de geheele wereld te ge tuigen, door het houden van een stille, ernstige en waardige betooging, welke ongeveer 1 uur zal duren en die geslo ten zal worden met enkele korte toe spraken. De Vr. Vr, g. wordt georganiseerd door de hoofdbesturen van den Alg. Ne derl. Vrouwen Vredebond en den In ternat. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid. De Vr. Vr. g. in Nederland heeft ook buiten onze landsgrenzen groote be langstelling. Tsjecho Slowakije zal radiografisch onzen Vr. Vr. g. met de toespraken over geheel het land uitzenden. In Aberdeen (Schotland) en in Lon den zal ook een Vr. Vr. g. gehouden worden, terwijl Zwitsersche vrouwen ;aan onzen Ned. Vr. Vr. g. zullen deel nemen. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben een zeer voordeelig reistarief vast gesteld. Bovendien zal er in beperkte mate voor haar, die zéér gaarne mee zouden willen gaan om te getuigen van hun oprechten Vredeswil, doch die 't reisgeld niet kunnen betalen, een be scheiden reiskas beschikbaar zijn Even eens worden voor vrouwen, die slecht ter been zijn, in Amsterdam achter den stoet, auto's ter beschikking gesteld. Aanmelding hiervoor en bons voor goedkoope spoorkaartjes zijn te verkrij gen bij de adressen op raam- en strooibiljetten genoemd. Zoo ziet ge, dat er groote waarde gehecht wordt aan de t.aak, die in 't bijzonder voor ons vrouwen, voor het Vredeswerk is weggelegd. Ja, juist wij vrouwen kunnen zoo ontzettend veel ei- toe bijdragen om de innerlijke vredes- geest aan te kweeken! Hoe? Wel, om te beginnen in ons eigen hart, daarna in ons gezin, onze directe omgeving, in gesprekken op school, op kantoor, in de fabriek, op thee-middagjes, op bridge drives enz. enz. Wij vrouwen „praten" zoo gr,uag! 3 LAATSTE KVftEfFlER NfiEUVE HAAN VENÜS® MAPS JÜPÏTËBQ) smmos© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, op 1 Mc: 1936, des avonds te tien uur Middel bare Tijd, gelijk aan 12 h. 38 min. Sterre- tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bi) sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Oosten, laag' door het Noorden naar het Westen, door de sterrenbeelden Tweelingen, Wagenman, Cassiopeia, Zwaan een ge bogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 53° tot 60° De dagboog de tijd dat zij boven den horizont staat), van bijna 15 uur tot bij na 1634 uur. De schijngestalten van de maan zijn: Vi M.6 Mei, L.K.: 14 Mei, N.M.: 20 Mei, E, K.: 28 Mei. De V.M. staat even ten Zuiden van de Weegschaal; het L K. valt buiten de kaart; de N.M. staat in den rand in het NNW; het E.K. bij Regulus. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3 3) is morgenster in de Visschen; zij staat echter vlak bij de zon en is dus onzichtbaar, evenals: Mars (m 1,6) die in den Stier staat. Jupiter (m 2,1) staat tusschen 'Slangen drag er en Schutter; hij is des avonds om tien uur nog niet op. Saturnus (m 1,5) is morgenster in de Vi s s c h e n. Zoodat du.s op dit kaartje geen dei- vier heldere planeten voorkomt! (m magnitude' helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 hééft). Wel, laten we dan, nu eens even een interessant èn nuttig onderwerp te ber de brengen en de kinderen thuis en op school, echtgenooten, vrienden of vrien dinnen eens voorhouden, dat er in an dere landen geen „smerige Belgen" „Moffen", „barbaarsche Italianen", enz. wonen, maar overal „menschen als wij" met een hart dat behoefte heeft aan liefde, aan verdraagzaamheid, aan een willen begrijpen, aan een zich indenken in eens andermans omstandigheden. Dan zullen we gaan inzien, dat ook wij nog verre van volmaakt zijn en leeren we al die menschen buiten ons eigen land te beschouwen als mede-menschen, ze ker, ook met hun fouten en eigenaardig heden, maar we zien ze dan niet meer als mogelijke „vijanden". Naast 't Nationaal gevoel mogen we gerust 't Internat, gevoel wat meer aan- kweeken. Wordt 't bovendien niet hoog tijd, dat wij vrouwen medewerken om een geest te kweeken, die het in de naaste toe komst aan de regeeringen van alle lan den mogelijk z,al maken hun millioenen op waardiger wijze te besteden, dan aan de waanzinnige, niets dan ellende en vernietiging brengende bewapening? Dit te bereiken ie de taak van alle Vlouwen en Moeders, van eiken stand of rang, van elke politieke of gods dienstige overtuiging. Hierin behoeven we nu eens niet kleinzielig verdeeld te zijn Laat een ieder, die het met boven staande eens is, medehelpen de propa ganda voor de Vr. Vr. g. effectvoller te maken, door 't strooibiljet, dat men de zer dagen in de bus zal vinden, voor hel raam te hangen; laat ook ieder, die daartoe bij machte is, een speldje koo- pen om de propaganda-kosten te dek ken en de reiskas te spekken; laten ook zij, die daarvoor tijd en gelegenheid hebben, zich aanmelden om te helpen bii den verkoop op speldjesdag (voor Middelburg, Woensdag 6 Mei, voor Goes en Vlissingen nog niet bekend). En mogen ten slotte eenige honder den uit Zeeland zich opgeven om mee op te trekken naar Amsterdam op 18 Mei a.s. Vrouwen van Zeeland. Beseft uw Vredes-taak! B, v. LeeuwenDrost, D.am G 34, Middelburg. 1 Mei 1936. Een verzoek van Pa van der Steur. Evenals het vorig jaar verzoek ik U beleefd, mij in de gelegenheid te stellen in Uwe courant de aandacht te vesti gen op den lofwaardige!» arbeid van Pa van der Steur en op een verzoek van dien bfijmoedigen werker aan zijn vrien den en begunstigers. Volgens het ver slag over 1935 was dit jaar voor het ge sticht. „Oranje Nassau" te Magelang (Java) zeer belangrijk. De giften in 1934 J' 48245 zijn in 1935 gestegen tot een bedrag van f 70809, vooral ten gevolge van het feit. dat zoovelen in Nederland en O. Indië, bij gelegenheid van den 70 sten verjaardag van Van der Steur, blijk hebben gegeven van hun groote waar deering voor zijn opofferend werk van practische naastenliefde. Dank zij deze giften en een legaat van f 20,000 van wijlen den oud-directeur van de Me- rauke Company, kon de financieele achteruitgang worden hersteld. De geld zorgen blijven niettemin groot, vooral door de intrekking van regeeringsubsi- dies. Doch financieele zorgen hebben Pa Van der Steur steeds aangespoord alles te doen wat mogelijk was, om het werk voor ondergang te bewaren en dat pogen van hem, en zijn medewerkers heeft God buitengewoon gezegend. Ook nu nog geeft de bijna 71-jarige den moed niet op, getuige zijn gezegde tot den Gouverneur-Generaal die in April 1935 „Oranje-Nassau" met 'n bezoek vereer de: „Ik blijf bij mijn kinderen, tot ik uit gedragen word". Het geloof in God en het vertrouwen in zijn vrienden en be gunstigers, dat dje zuflen blijven steu nen, geeft hem de noodige kracht voor de zware taak tot de opvoeding van zün plm. 970 kleine en groote kinderen. Ook op zijn vrienden »n Middelburg en omgeving meent Pa van der Steur ie kunnen rekenen. Op de laatste bladzijde van gen. jaarverslag schrijft Pa: „Eéns in de 70 jaren is men maar jubiUris. Maar men mag mij op mijn 7.1 sten ver jaardag toch wel 71 cent sturen voor 't gesticht. Dat zou wel prettig zijn! Wel bedankt voor alles en ik groet U met zegenbede". Papa Van der Steur. Giften worden gaarne ingewacht door den correspondent van het Nederlandsch Comité van Bijstand voor Pa van der Steur, N. J. Dormaar, St. Pieterstraat

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7