DE PAGODE KRONIEK van den DAG. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 2 MEI 1936. No. 104. Scherpe koersfluctuaties. ED MICDELBHRe. Landbouwweek. GOES. HET FRANSCHE VERKIEZINGSSPEKTAKEL. Een alspraaki waar onpleizierige consequenties aan vast bleken te zitten. Morgen zullen in Frankrijk de her stemmingen plaats vinden van de Zon dag j.l. gehouden Kamerverkiezingen. Men weet, dat in ruim 450 van de 618 districten de uitslag geen beslissing gaf doordat geen enkele candidaat boven de helft van het totaal der uitgebrachte stemmen uitkwam. Bij de herstemmin gen geldt, dat hij verkozen moet worden verklaard, die de meeste stemmen op zich vereenigt, ook al blijft het cijfer ver beneden de 50 (het geen, als er 3 of meer candidaten zijn heel goed mo gelijk is.) r Er zijn in de afgeloopen week op grond van de resultaten van Zondag jl. reeds becijferingen gemaakt over de vermoedelijke samenstelling van de nieuwe kamer. De meeste cijferaars kwamen tot de conclusie, dat er in de verhouding tusschen de drie groote groepen: links, midden, rechts niet vee verandering zal ontstaan. Wel echter moet men rekenen op een vrij geduchte verschuiving aan de linkerzijde. De ze wordt gevormd door 3 partij en: radicalen (vrijz. dem.), socialisten en communisten. De radicalen hebben in de huidige kamer 159 zetels, de so cialisten ruim 120 en de communisten 10- Men verwacht nu, dat de eerste bei de 40 a 50 zetels aan de communisten zullen moeten afstaan. In talrijke districten hebben de communisten Zon dag j.l. zeer opmerkelijke successen be haald. In ongeveer 30 kunnen zij er ver zekerd van zijn, dat hun candidaten bij de herstemmingen uitverkoren zullen worden. Ten minste als de radicalen en de socialisten zich aan een voor de ver kiezingen gemaakte afspraak houden; de afspraak, dat zij hun candidaten overal zullen terugtrekken, waar een communist er het gunstigst voorstaat (Omgekeerd geldt dit natuurlijk ook: de communisten moeten het veld ruimen waar radicale of socialistische candida ten veel kans maken). De speculatie is dat de kiezers, die in de eerste ronde op de car.didaaL sremden van de partij die ze aanhangen, bij de herstemmingen de partij zullen kiezen, ten gunste waar van hun uitverkorenen van het pro gramma verdwenen. Toen de afspraak gemaakt werd konden de radicalen en socialisten niet vermoeden, dat het vrij wel uitsluitend de communisten zouden zijn, die er profijt van zouden trekken. De uitslagen van Zondag j.l. zijn in dien geest echter uitgevallen. Verschillende ïatbcale en socialistische candidaten is het nu te bar geworden. Zij verklaren, zich niet aan de afspraak te zullen hou den, willen dus hun candidatuur hand haven, ook al staat de communistische broer er veel beter voor. De laatste da gen is hierover heel wat te doen g weest» De partij-besturen moeten zich er natuurlijk mee bemoeien. Als h'et voorbeeld der recalcitranten school zou maken, kon het eind van 't liedje wel eens zijn, dat alle partijen verliezen le den ten voordeele van de midden-groe pen en rechts. Toen we dit schreven, was nog niet gemeld, of de partij-bestu ren de opstandigen tot inkeer hadden weten te brengen. Op de Parijsche beurs heeft de uitslag der verkiezingen van Zondag j.l. een onganstigen invloed uitgeoefend. Men verwacht, dat er, als de volledige uit slag bekend is, een linksche regeering gevormd zal worden en houdt met het oog daarop zijn hart vast voor den Door MARJORIE BOWEN. 49), Zij was als een bloem die zich opent; zich ontplooiende in vlekkelooze rein heid en kracht teer en sterk, in een druk versierde vaas die in het niet ver zinkt bij de levende werkelijkheid, wel ke zij omvat. Zij was bezig haar kleeren op te vou wen en op te bergen in het ingelegde kabinet; haar bewegingen waren pre cies en zorgvuldig, als die van een wel opgevoed kind; zij was buitengewoon aardig in alle bijzonderheden en ver fijnd in al haar gevoelens. Miss Stalling keek naar haar en was verbaasd hoe mooi zij was. Veel mooier dan madame de Belle garde ooit geweest was. De oude vrouw voelde zich geschrok ken. Welk een dwazin ben ik geweest daaraan niet gedacht te hebben, hui verde zij bij zichzelf. Welk een dwazin. Hardop zeide zij: Zij praatten vanavond over heen gaan, Robinetta ik weet niet of wij daar niet ook over moeten denken. Ja, antwoordde het meisje ernstig. Ik heb er over gedacht ik zou komen voor drie weken nietwaar? Miss Stalling voelde zich dom en on- menschelijk,. Je zou bij mij kunnen komen te -Symphorien, zeide zij vrijuit. Ik kier daarheen terug. franc. De Fransche begrooting is nog steeds een heel eind van haar even wicht af. Als daar niet heel gauw ver andering in komt, zal devaluatie onver mijdelijk zijn. Van een linksche regee ring valt echter in geen geval te ver wachten, dat ze de noodige bezuinigin gen zal doorzetten, om de eindjes aan elkaar te kunnen knoopen. Vandaar de sombere stemming. Men kan haar intusschen niet anders dan voorbarig vinden. Een linksche re geering moeten wij nog zien verschijnen. De animo van de radicalen om o.a. met de communisten het regeeringsschip te bemannen, kan nooit bijster groot zijn. Ze zullen zich in dit gezelschap niet thuis voelen, ook al werken ze er nu bij de verkiezingen mee samen. Maar ja, verkiezingen zijn verkiezingen. Zelfs eerbare mannen raken in verkiezings tijd de kluts wel eens kwijt. En niet al leen in Frankrijk. Financieel economisch weekoverzicht. Teleurstellende kwartaalstaat van de staaltrust Vergrooting der rubberverschepingen in het 2e halfjaar Ongunstige divi dend-verwachtingen voor de H.V.A. In het begin van de week liepen de meeste Amerikaansche fondsen op de Amsterdamsche beurs vrij scherp in koers terug, zulks onder invloed van 'n flauwe stemming in Wallstreet, die voor al veroorzaakt werd door een teleur stellenden kwartaal-staat van de groote staaltrust, de United States Steel Cor poration. V,an ruim 20 millioen in het vorige kwartaal bleek de winst "tot 17 millioen ingezakt. Hoewel later een licht herstel is ingetreden, is de grond stemming toch ongunstig gebleven en dit oefende ook op de meeste andere af- deelingen der Amsterdamsche beurs een deprimeerenden invloed uit. Hierbij kwam nog de onaangename verrassing die het Internationale Rubbercomité aan de rubbermarkt heeft bereid, door den uitvoer van rubber voor het tweede halfjaar van 1936 v,ast te stellen op 65 pet. van de standaardboeveelheid, tegen 60 pet. voor de eerste zes maanden van dit jaar. In rubberkringen had men stel lig rekening gehouden met de handha ving van het percentage op het thans geldende niveau. Men geeft weliswaar toe dat de marktpositie van het artikel verbeterd is, zoowel als gevolg van de vermindering van den aanvoer als van de toeneming van het rubberverbruik in de Ver. Staten., maar men meent, dat deze verbetering tch niet van zoodanige beteekenis is, om een verhooging van den export met 5 pet. te wettigen. In dit verband wordt er uit rubberkringen op gewezen, dat de wereldvoorraden einde Maart nog ca. 582.000 ton bedroe gen, terwijl ongeveer 360,000 ton als een „normale" stand beschouwd zou kunnen worden. Het besluit van het Comité is echter waarschijnlijk gegrond op de overweging dat de wereldvoorraden de laatste maan den met ca. 10,000 ton per maand zijn afgenomen, doordat het verbruik de productie met ongeveer deze hoeveel heid heeft overtroffen. De vermeerde ring van de verschepingen over het tweede halfjaar tengevolge van de vast stelling van het nieuwe restrictie-per centage zal in totaal 30,000 ton bedra gen, gemiddeld dus ongeveer 5000 ton per maand. Indien het verbruik op het tegenwoordige niveau gehandhaafd blijft Neen, antwoordde Robinetta. Ik moet naar Engeland terug; ik moet wer- celijk zien dat ik iets te doen krijg. Dat is waar. Miss Stalling wilde wel dat het meis je dadelijk zou vertrekken! O, dadelijk, morgen vroeg voordat iemand wakker was. Madame de Bellegarde wil graa^ dat ik blijf voor dat concert dat zij geeft, of liever, zij zegt dat ik mag blijven,. Robinetta hield op, niet op haar ge mak bij miss Stalling's stilzwijgen. M'eent u dat ik eerder behoorde te gaan? vroeg zij bedeesd. Ik weet het niet. Het meisje was verwonderd; miss Stalling had zulk een blijdschap getoond toen zij haar dit groote genoegen van 't Dezoek aan Ruzè de Bellegarde bezorg de, en nu scheen zij ongelukkig en wilde graag dat zij vertrok, zelfs vóór den af gesproken tijd. Natuurlijk ben ik hier slechts een vreemdelinge, zeide zij peinzend, en ik behoor in het geheel niet tot deze we reld. Ik denk niet dat ik ooit één hun ner terug zal zien; maar iedereen was zoo vriendelijk Ja in 's bijzonder madame de Belle garde. O ja, werkelijk, antwoordde Robi netta warm. Ik houd heel, heel veel van haar. Ik heb haar lief, zeide miss Stal ling met onstuimige trouw. Ik kan dat begrijpen. En zij is heel ongelukkig geweest. O ja, door haar echtgenoot te ver- zullen zich derhalve vermoedelijk geen moeilijkheden voordoen bij het qgnemer, van deze vergroote verschepingen. Deze overweging heeft er toe geleid, dat de rubberprijs te Londen na een aanvanke lijke scherpe daling in herstel was. Ooh de Amsterdamsche beurs trad voor de meeste rubberaandeelen na de vooraf gegane koersverlaging, een krachtige verbetering in. De tijdelijk flauwe houding van rub berfondsen heeft de andere cultuurwaar den meegesleept. V,an suikeraandeelen daalden vooral Handelsver. „Amster dam", die aan het eind van de vorige week reeds scherp gereageerd waren, verder in koers Naar men weet is deze suikeronderneming behalve bij tal van andere producten ook in sterke mate bij rubber geïnteresseerd; in haar rubber ondernemingen op Sumatra werden in de periode van „hoogconjunctuur" voor Indische producten aanzienlijke bedra gen belegd, waarvan het de vraag is, of zij ooit een noemenswaardig rendement zullen opleveren,. Daarentegen hebben de andere zg. bijproducten van de H. V. A. in de laatste jaren heel wat meer tot de winst bijgedragen dan het eigenlijke hoofdproduct, de suiker. Vooral van de oliepalm- en de sisalondernemingen mag men, wat de resultaten over het afgeloo pen jaar betreft, gunstige verwachtingen koesteren, in verband met de prijsstij ging, die de beide producten, i palm olie en sisal te zien hebben gegeven. Toch begint men zich af te vragen, of de prijsverbetering van deze en andere producten voldoende zal zijn, om een di vidend uit te keeren dat eenigszins in verhouding staat tot den tegenwoordigen beurskoers van meer dan 200 pet. Er liepen in den jongsten tijd geruchten volgens welke er op zijn best een divi dend van 5 pet. zou worden uitgekeerd, wat uit een rendementsoogpunt natuur lijk volkomen onvoldoende zou zijn. Hierbij komt nog de minder gunstige ontwikkeling van de Java-suikermarkt in de laatste maanden. Ondanks de tij delijke opleving van den export van Java-suiker blijkt de uitvoer in het cam pagne-jaar 1935-1936 nog te liggen be neden de voorzichtige raming, die het gouvernement voor de eerstvolgende jaren heeft opgemaakt en w.aarop het plan tot saneering der Java-suikermarkt is gebaseerd. De beurs is ook weer wat' minder op timistisch geworden bij de beoordeeling van de dividendvooruitzichten voor de Koninklijke. De financieele resultaten van de meeste harer dochterondernemin gen toonen weliswaar een aanmerkelij ke verbetering aan en in vele gevallen zijn ook de dividenden gestegen. Zoo werd in de afgeloopen week een divi- dendverhooging gemeld van de Venezue lan Oil Concessions, terwijl de Mexican E,agle en de Canadian Eagle Oil de be taling van de achterstallige dividenden op de pref. aandeelen aankondigden. Het is echter bekend, dat de Koninklijke zich bij haar dividendpolitiek in sterke mate laat leiden door de situatie zoowel op politiek als op economisch gebied op het tijdstip, waarop hét di vidend wordt vastgesteld. In verband hiermede bestaat de mogelijkheid, dat de verbetering der financieele resulta ten niet ten volle in het te declareeren dividend tot uiting zal komen. Ook wat de Koninklijke betreft, geldt overigens hetzelfde als voor Handelsver. „Amster dam"; het dividend moet wel belangrijk hooger worden dan het vorige jaar (toen het 7 pet. bedroeg) om op den tegen woordigen beurskoers een behoorlijk rendement te geven. Hoewel de verkoopsdrang in aandee len Philips' is opgehouden, is de koers in de laatste week toch weer wat afge- brokkeld, op het bericht, dat de prijzen voor gloeilampen in Engeland zijn ver laagd. Aandeelen Unilever liepen in aansluiting op de algemeen flauwe stem ming ook wat in koers terug. Het zeer onbevredigende jaarverslag v,an de Ne- derlandsche Scheepsbouw Mij. en de stijging van het exploitatie-verlies weer spiegelde zich in een verdere koersda ling van de aandeelen. Ook scheepvaart- aandeelen w,aren lager, onder den in vloed van het weinig opwekkende jaar verslag van de Stoomvaart Mij. „Ne derland", blijkens hetwelk dit vaste lijn- bedrijf slechts in geringe mate kon pro- ïïteeren van de tijdelijke lichte verbete ring op de vr,achtenmarkt in het laatste kwartaal van 1935, Tabaksaandeelen hebben zich al evenmin aan de algemee- ne koersdaling kunnen onttrekken, hoe wel enkele onderhandsche tabaksver- koopen tot goeden prijs gunstige pers pectieven openden voor de inschrijvin gen aan het einde dezer week. Op de beleggingsmarkt ging weer heel weinig om, maar de ondertoon bleef gunstig. Zoo nu en dan viel er eenige vraag naar pandbrieven waar te nemen, die tot een lichte koersverbetering voor bepaalde soorten leidde. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop. Anaconda Copper 22%18%19%. Bethlehem Steel 32%—27%—29%. U. S. Steel 39%—33%—34%. Amsterdam-Rubber 19%409% —112% Hessa Rubber 95%—98-^90%—91 H.V. „Amsterdam" 216%220208 —215 Philips' 173%—169%—170%. Kon. Petroleum 248%—249%—237 —240% Unilever 105%—105%—103—105. St. Mij. „Nederland" 35%31. Ned. Scheepv. U. 40%423737% Deli Bat. Mij. 177—178%—168—168% Deli Mij. 205—207—195%—202. 4 pet. Nederland 98%99. liezen, peinsde Robinetta. Ik wilde wel dat ze dat niet gedaan had. Het meisje zweeg een nadenkend oogenblik en ver volgde dan: Ik weet niet hoe zij het draagt Dat zij haar echtgenoot verloren ïeeft? Ja. En dan ook in dit huis te wo nen! Zij moet zeer dapper en geduldig zijn. Robinetta zag er uit alsof zij plot seling was geschrokken. Ik begrijp niet hoe iemand hier kan blijven wonen. Deze twee oprechte wezens staarden elkaar aan, en miss Stalling was geheel van streek; zij kon niet de geheimen van madame de Bellegarde vertellen aan dit argelooze meisje, en toch kwam het haar eenvoudigen geest voor dat zij door zoo te doen de eenige kans had op vei ligheid tegen een mogelijk onheil van smartelijke grootte. Hoe Robinetta te waarschuwen, haar op haar hoede te doen zijn zonder de andere vrouw te verraden? Zij wist het niet. En misschien stak er per slot van re kening niets in; misschien was zij slecht een oude dwazin, maar zij kon de herin nering aan dezen morgen niet van 2ich afschudden, toen zij op deze twee in het bosch was geloopen stilzwijgend ais onder een betoovering. Bevend om het gedurfde van haar ei gen onschuldig oogmerk waagde zij: Mr. Carless is heel aardig, niet waar? Ja werkelijk, antwoordde Robine1.- ta eenvoudig. Iedereen hier is dat. Maar mr. Carless in het bijzonder De Kring Walcheren der Z. L. M. ont vangt dezen zomer de algemeene ver gadering te Middelburg. Het is de ge woonte, dat aan zulk een ontvangst eenige festiviteiten verbonden worden Men heeft zich ditmaal het geheel als volgt gedacht: Dinsdag 16 Juni heeft in den middag de vergadering van het dag- bestuur plaats. Des avonds ontvangt de burge meester het hoofdbestuur officieel ten stadhuize, waarop de vergadering van 't hoofdbestuur volgt in het Stadhuis, waartoe B. en W. welwillend gelegen heid geven. Na afloop van de vergade ring heeft een souper plaats. De vereeniging „Handelsbelang" is be reid gevonden in de week van deze landbouwsamenkomsten een étalage wedstrijd te organiseeren met muzikalen rondgang. Vermoedelijk zal zoo'n rond gang op dien Dinsdagavond plaats heb ben. Op Woensdag 17 Juni wordt des och tends de algemeene vergadering van de Z. L. M. gehouden gevolgd door een koffiemaaltijd, 's middags heeft een rij toer over Walcheren plaats. Des avonds zullen de beide nieuwe films van het Trekpaard stamboek en van het Rundveestamboek vertoond worden, terwijl op de markt de stem ming verhoogd zal worden door de over name van de nieuwe muziektent door de gemeente, welke tent op dien avond dacht ik; hij heeft zulke aardige manie ren met iedereen Natuurlijk geloof ik dat hij speciaal toegewijd is aan ma dame de Bellegarde. Miss Stalling voelde dat zij heel on handig was geweest; zij hield ongeluk kig op. Robinetta, haar donkere haartressen vlechtende, antwoordde met dezelfde zacht, lijdelijke onschuld: Ja, hij heeft haar echtgenoot ge kend; hij hield zeer veel van hem, geloof ik. Waarom denk je dat? vroeg miss Stalling zwak Ik weet het niet, ik denk dat het in zijn manier van doen ligt; hij houdt zoo van het kasteel. Maar hij is hier nooit te voren ge weest. Miss Stalling wist met zulk een wanhopige klaarheid wat zij moest zeg gen, dat zij nauwelijks wist welke woor den zij feitelijk uitte. Madame de Bellegarde is een jon ge vrouw voegde zij er niet ter zake bij. Robinetta keek verbijsterd; zij had andere gedachten over jeugd, en zij kon niet begrijpen waarom miss Stalling zoo weinig op haar gemak was, zoo ongelijk aan haar gewone tevreden, opgewekte zelf. Het was klaar en duidelijk voor het meisje, ondanks haar weinige ervaring, dat er iets „verkeerds" gegaan was; zij kon zich voor den geest roepen hoe thuis en in het klooster iets kleins, on belangrijks, onnoembaars toevalligs on- verdragelijks „verkeerd kon gaan", en ingewijd zal worden door een concert van het Middelburgsch Muziekkorps. Op Donderdag 18 Juni zal een fok- veedlg gehouden worden op 't gemeen teterrein aan den Singel naast den Grif fioen; daar zal men paarden, koeien, varkens, geiten en pluimvee kunnen be wonderen, terwijl er pogingen worden aangewend om des middags aldaar trek- proeven van paarden te doen plaats hebben voor den remrosmolen, uitge dacht door prof. Visser te Wageningen, al of niet voorafgegaan door een tocht over den weg. Alles bijeengenomen, zullen de ge noemde Junidagen niet nalaten zoowel aan de plattelands- als aan de stedelijke bevolking iets nuttigs en aangenaams te brengen. MEIDAG, Er hing een schaduw over de viering van den 1 Meidag; van het Volksgebouw wapperden nu al een paar dagen de vlaggen van de S.D.A.P. en den M.B.B. halfstoks, in verband met het overlijden van dr. F. M. Wibaut. Toch trokken gisteren velen voor een wandeling naar de ruïne Hoogelande om 9 uur op pad. Des middags namen weer anderen deel aan een fietstocht naar Valkenisse en Vlissingen. In „De Gouden Poorte" had een kinderfeest plaats, waarbij de goo chelaar K. M. Palmer de kleinen amu seerde. Te 7 uur vertrok een flink aantal aan gesloten vrouwen en mannen, met vaan dels en een drietal doeken met op schriften en de jeugd rond den Meiboom door een deel der stad, voorafgegaan door „Excelsior". De tocht eindigde bij het Schuttershof. In de groote zaal is in twee deelen het Plan-Mei-spel opgevoerd en heelt de heer W. Drop, lid der Tweede Ka mer, de rede uitgesproken, Jubileum Buthier. Het vijfentwintig jaar in functie zijn van den directeur der Goesche Am bachtsschool, den heer J. H. B. Buthfer, als leeraar bij het nijverheidsonderwijs, werd gisteravond in den kring van het bestuur der ambachtsschool herdacht. De voorzitter, mr. H. C. J. Zaaijer, wees er op dat de heer Buthfer reeds een mooie loopbaan achter zich heeft, al kan het bestuur slechts oordeelen naar wat de jubilaris in de achterliggen de zes jaar te Goes presteerde. Doch dit was zeer veel, en spreker bracht den heer Buthfer daar dank en hulde voor. Mr. Zaaijer besloot zijn hartelijke toespraak met het aanbieden van een bloemstuk. Met z'n drieën. Drie jongelui, die naast elkaar over den Westwal fietsten, werden deswege bekeurd. Men schijnt nog steeds niet te weten, of is het weer vergeten, dat men ie Goes niet met drie personen n,aast el kaar mag fietsen. Tegen E. D. te Terneuzen werd proces-verbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand April 1936 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaan de voorwerpen als gevonden aangege ven en zijn aldaar nadere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te beko men. Acht portemonnaie's met inhoud, een snoeimes, twee zilveren armbandjes, een halssnoer, een houten tabakspijp, 2 sierduifjes, een springtouw, zes hand schoenen, een zakétui met poeder, een das, twee sleutels aan een touwtje, een al de vrede van de drukke of rustige dagen werd verduisterd. En nu was dit hier gebeurd, op deze sprookjesachtige plaats, gedurende deze heerlijke vacantie, te midden van deze vriendelijke, wonderlijke menschen. Robinetta was hierover zeer bedroefd en ook schuw; zij wist reeds dat de menschen er niet van hielden dat iemand gluurde in hun geheimzinnige, kleine verdrietelijkheden. En in werkelijkheid waren het allen vreemden voor haar, zelfs miss Stalling kende zij niet heel goed. Zij kon zich niet indringen zij voelde zich wederom in haar oude eenzaamheid, welke den laatsten tijd zoo gelukkig was verjaagd- Miss Stalling keek de kamer rond. I.ijkt dit niet eigenlijk ongerijmd voor ons? vroeg zij treurig'. De oogen van het meisje stonden droevig. Dat is waar, gaf zij toe. Al die pracht! En gestopte kousen. We zijn niet op onze plaats, lieveling. Maar hoe dan ook, ze laten het je niet voelen, zeide het meisje bedeesd. Natuurlijk. Maar het zijn alle heel rijke menschen; we kunnen er niets aan doen dat we dat weten. Ja. En zij behooren tot zulk een andere wereld dit is alles heel goed als een klein vermaak maar het kan niet duren. (Wordt Vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5