BUITENLAND. ONDERWIJS. PEURS- EM WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BE VELAHD. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Beursfhermemeter v» Zaterdag Maandag de val van Addis Abeba? OOSTENRIJK. ZWEDEN. De crisis overwonnen? ZWITSERLAND. SPANJE VER. STATEN. PALESTINA AMSTERDAM, 2 Mei. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 87%87% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9494% Japan 1924-6% 54-55% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%97% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4%, 90—90% Zeeuws. Hyp. B-4% 85%85 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%—42% A Amsterd. Bank 115%115% C Rott. Bankver. 105104% A Twentsche Bank 81%81% A Pref. Gruyter X Zn. A. 112%—113 A Pref. Jurgens A 103% A Ned. Gist- en Spiritusf. 390%390 A De Schelde N.B. 27%—26 A Ver. Pepf. v. Gelder 50%51% C Am. Smelt X Ref. 44%43% C Stand Brands 9%9% A A.N.I.E.M.—N.BB. 176—176 C North Am. Cy. 14%—14%. A Born, Sum. H.M. 147%147. A Linde Teves en Stokv. 71% A Ned. .Wol Mij. 78—77. i A Singkep Tin M. 73%—75%. A J. C. Japan Ln. 33%33%. A Rotterd. Lloyd 3333%. j A S, M, Nederland 3432%. A Amst Thee C.M. 3940 A Houth. Alberts 36%36%. I C Union Pac. Rr. 73%73. j C Int. Nickel Cy. 26%26%. Ned. 31 10004 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 86%86%. O. Indië 34 1000-4 96%—96%. Duitschl. 30 1000-5% 20%—20%, Engeland 196090 4 71%—71%. A Koloniale Bank 45%45%. A N.I. Hbk. 1000 105% C Ned. H. M. 1000 121—120% A Alg. Kunstz. U. 22%—22% A v. Berkels Pat. 33%33%. C Calvé-Delft 5656 A C, Suiker Mpij. 104—105% A Ned. Ford A.M. 200%—208 A Philips G. B. afg. 172%—174-75% C Unilever 104%104-% C Am. Car Foudry 18%—18% C Anaconda Cop. 2020%-19% C Bethlehem St. 29-29%-%. C Ktnnec Copper 2121%-21. C Un. States Leather 3%4. C U. States St. C. 35-34%-%. A Kon, Petr. Mpij. 246%248-50. C Contin. Oil Cy. 18%19%-%. C Philips Petr. Comp. 26%25%. C Shell Union O.C. 9%—9%-9%. C Tide Water Ass. Oil 9%10-%. A K.N, Stoomb. Mij. 1%1%. A Ned. Scheepv. U. 40—40-39% A H.V. Amsterd. 216-218-1 4 A Java Cult. Mij. 116117% A N.I. Suiker U. 101103 A Deli Batavia 174%181%-76 Deli Mij. 1000 200%—201-04 Senembah 197%—198-% Baltimore Ohio 10%10% Southern Pac. Cy. 1818%-17%. Southren Rlw. 8%8%. Amst. Rubb. C. 114%—115%-17. eveneens op de muziektent op de Groo- te Markt. Als het weder nu maar medewerkt! MELISKERKE. Gisteren ontstond brand bij den heer J. Poppe in een ach ter het huis staand schuurtje. Met alle macht werd het vuur bestreden door de omwonenden. De brandweer werd nog gealarmeerd en was spoedig ter plaatse doch zij behoefde niet meer te blusschen en met de spuiten is dus niet gewerkt Het bleek eerst van zeer ernstigen aard te zijn, daar de gebouwen er vlak bij stonden, maar het liep wonder goed af>. De brand was veroorzaakt door het spelen met lucifers door de kinderen. Het schuurtje brandde geheel af en 200 mutserds (takkenbossen) gingen in de vlammen om. IJERSEKE. Donderdagavond vergader de onder presidium van den heer I. Wil- lemsen de 'afdeeling IJerseke der ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland. De voorz. zeide, dat ondanks de slech te tijden dd financiën gunstig te noemen zijn en het ledenaantal stijgt. 25 April 1936 bedroeg het aantal be talende leden 1877 en 212 niet betalen de, dit was in 1935 resp. 1747 en 194, In het afgeloopen boekjaar zijn opge nomen in het ziekenhuis 35 leden met 611 ligdagen. Vergoeding liggelden f 1661, bijkomende kosten f 1151, totaal 2813; De penningmeester de heer C. W. van Oeveren bracht zijn verslag uit. Ont vangsten 4818 uitgaven 4296, batig slot 522. In de centrale kas gestort f 3721, dus bracht de af deeling' IJerseke een winst van 909. De aftredende be stuursleden de heeren Jer. Vette, W. Poley en C. W. van Oeveren werden herkozen, tot lid der controle-commis sie vac. Ph. Bom (niet herkiesbaar) werd gekozen M. Mieras Nzn. Bij be spreking der agenda voor de algemeene vergadering te Goes bracht de heer W. Poley het stemrecht ter sprake, het welk naar zijn meening een andere re geling wenschelijk ware. Bij rondvraag merkte dezelfde op of het wenschelijk is dat de secretaris (de heer J. Osse- waarde) niet in de gemeente woonachtig is, vindt het bestuur zulks goed? RILLAND-BATH. Gisteravond hield de heer J. G. Eckhardt, volontair ter secretarie alhier, een lezing voor den luchtbeschermingsdienst. Spr, begon eerst met een geschiedkundig overzicht te geven van de oorlogstechniek. Na achtereenvolgens de diverse strijdmetho- des in verschillende tijdperken te heb ben opgesomd gaf hij een uiteenzetting van de moderne strijdwijze en wel inzon derheid de oorlogsmethode door mid del van vliegtuigen Hierbij behandelde hij eerst de gevaren die ons (vooral de burgerbevolking) van dien kant dreigen en de beschermingsmiddelen die daar tegen te nemen zijn. Deze beschermings middelen zijn tweederlei; nl.: a. de in- dividueele bescherming; b de collectie ve bescherming. Spr. stond uitvoering stil bij de ver schillende strijdgassen, de uitwerking daarvan op het lichaam en de bescher ming daartegen. Daarna ging hij over tot de individueele bescherming en besprak uitvoerig' de verschillende gasmaskers, waarbij tevens een demonstratie met 'n gasmasker gegeven werd, de zuurstof toestellen en de beschermende over- kleeding. Daar de tijd te beperkt was werd de behandeling van de collectieve bescherming uitgesteld tot een volgende vergaderingl Spr. wekte verder de aanwezigen op zich vooral niet le laten misleiden door een defaitistischen wind die uit zekere richting dezer dagen waait, want luchtbescherming is even noodig als een slot op een deur. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. De polder vraagt 60 pet. doch de Raad wil niet meer dan 50 pet. geven Luchtbescherming Steunregelingsgrieven. COLIJNSPLAAT. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester Stute. Afwezig met kennisge- ving^was de heer de Pree. Met algemeene stemmen werd beslo ten de verordening op haven-, liggelden enz. weer ongewijzigd vast te stellen. Alleen werd toegevoegd, dat in bepaalde gevallen een abonnement te verkrijgen is (bv. als voor den veerman uit Zierik- zee). De bekende wijziging der politieveror dening vond plaats. De Voorz. deelde o.a. mede, dat B. en W. Woensdagmiddag een onder houd hebben gehad met den dijkgraaf van het w,aterschap Oud- en Nieuw- Noordbeveland. Ook de ontvanger-grif fier was hierhij tegenwoordig. De pol der wilde een werk doen uitvoeren in werkverschaffing, indien de gemeente 60 pet. van alle kosten wilde betalen. De polder zou dan 40 pet. verschaffen. De burgemeester liet de mo- reele zijde van het vraagstuk het zwaarst wegen en stelde voor om in te gaan op het voorstel van den polder. Hij vond steun uit den booze, het was een nood zakelijk kwaad. Ook al is het te duur, dan wou hij liever laten werken. Hij wist, dat het meerendeel van de ,arbeiders liever werkt dan steun trekt. De beide wethouders achtten de eischen te zwaar. Zij wilde 50 pet. geven zooals van minis- terieele zijde is voorgeschreven. Hierna lichtte wethouder V a n D i nader toe, w,at met den dijkgraaf was besproken. De heer H a r t o g zegde, dat hier een verkeerd standpunt wordt inge7 nomen. De gemeente zit met de werkloozen en niet de polder. De ge meente moet dus de eerste stap doen en het is onbilllijk, dat geëischt wordt, dat het polderbestuur het gemeentebestuur komt opzoeken De eisch van 60 pet. van de kosten voor de gemeente is in het geheel niet overdreven. Als een parti culier met hetzelfde voorstel kw,am als thans de polder, dan werd het zeker met beide handen aangegrepen. Hij kwam verder op tegen verschillende uitlatin gen van wethouder Van Dis. Deze dien de toen den heer Hartog van repliek Hij verklaarde, dat hij, en dat durfde hij ook namens wethouder Dees zeggen enkel het belang van de gemeente in het oog had. Er was geen sprake van voor of tegen den polder. Wethouder Dees zegde nog, dat de polder wel degelijk gebaat is met de werkverschaffing. Wijlen I. P. v,an der Weele was op dit punt eerlijk. Hij ver klaarde op een bijeenkomst rondweg dat de polder goedkoop werk verkreeg door de werkloozen te helpen. Wethouder Dees durfde dan ook gerust zeggen, dat de eischen van den heer Zuidweg nooit door zijn voorganger zouden gesteld zijn. De heer J a n s e verklaarde, dat hij als strijder voor de arbeiders, toch ook moest adviseeren om den heer Zuid weg zijn zin niet te geven. Het bleek uit alles, dat de bedoeling voorzat om van de gemeente te plukken. De billijkheic eischte 50 pet. van de kosten en geen cent meer. Ook de heeren Content en Vink verklaarden zich tegen die eischen. Nadat nog enkele heeren hun meening hadden te berde gebracht, werd met stemmen voor en 1 tegen (de heer Har tog) besloten niet in te gaan op het voorstel van den heer Zuidweg. Op voorstel van wethouder Dee besloot de Raad B. en W. te machtigen om, indien de polder nog terug zou kee ren tot 50 pet., het plan aan te nemen De Voorz. las nu een schrijven voor van de rijksinspectie op de werk verschaffing in Zeeland omtrent de loon bijslagregeling, waaruit bleek, dat de eischen vergeleken met het vorige j,aar nog aanmerkelijk verzwaard waren. Werd besloten er niet op in te gaan daar in geen geval werkverruiming er door verkregen werd. De burgemeester vroeg en verkreeg van den Raad machtiging om ten hoogste f 50 te mogen besteden voor de lucht bescherming (in verband met de oefening op 16 Mei). Bij de rondvraag bracht de heer J a n s e verschillende grieven ter sprake over de steunregeling. Het vori ge jaar was een commissie benoemd om de regeling zoo goed mogelijk te doen werken. Zonder een enkel woord over bedanken of iets anders, was deze commissie aan den dijk gezet. Verschil lende arbeiders kwamen bij hem om in- ichtingen en dan was hij als commissie- id niet in staat die te verstrekken. De Voorz. stemde toe, dat dit een :out was van B. en W. Hij beloofde, dat van heden af de commissie weer gehoord zou worden. De overige klachten .wa ren zeer moeilijk op te lossen, doch er ton, thans weer verder geregeld be raadslaagd worden. VERFRAAIING DER RAADZAAL. Onze correspondent den toe gang geweigerd. AARDENBURG. Vrijdagmiddag had de aanwijs plaats van de werkzaamhe den voor de verfraaiing van de Raad zaal waarvan de aanbesteding zal plaats vinden op 8 Mei a.s. De aanwijs ge schiedde volgens een plan met teekenin- gen vervaardigd door een architect uit' Brugge. ïjoewel de openbare aankondiging zulks niet vermeldde, was het blijkbaar verplicht een bestek te koopen, omdat slechts daardoor toegang verleend werd. De verslaggever die zich zoon exem plaar niet wenschte aan te schaffen, werd met een forsch handgebaar door den burgemeester verzocht, terecht of ten onrechte, de Raadzaal te verlaten [Natuurlijk heeft een burgemeester 't recht, een gewonen burger de ge meentewet kent evenmin rechten van dagbladcorrespondenten als grondwet of burgerlijk wetboek den toegang tot het Raadhuis te weigeren, maar in 't G e meentehuis, d.i. het huis der g' e- m e e n t e, is voorzichtigheid bij autori tair optreden toch meer dan elders ge boden, dunkt ons Red] A Deli-Bat. Rubb. 68%67%-69. A Hessa Rubber 93%94-96 A Serbadjadi S.R. 60%61 WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Berlijn 59.26 59.26 Londen 7.28% 7.28% New-York 1.47% 1.47% Parijs 9.70% 9.70% Brussel 24.93 24.93 Zwitserland 47.93 47.91 Madrid 20.12% 20.14 Oslo 36.62% 36.62% Kopenhagen 32,52% 32,52% Stockholm 37.57% 37.57% Praag 6.10 6.09 Part. disc. 1% 1% Daggeld Prol. 1 1 IPhilips H.V.A. Markt Rubber Suiker Amerika KoninkL Olie ObLMarkt- Unilever - Schepen - fWettig gedeponeerd.) De oorlog in Oost-Airika. Volgens berichten uit Addis Abeba zijn vandaar een paar Abessijnsche co lonnes naar het Noorden vertrokken, om alsnog te probeeren, de Italianen tegen te houden. Veel zal deze poging wel niet uithalen, V,an Italiaansche zijde meldt men, dat de opmarsch van de beide colonnes, die de Abessijnsche hoofdstad'moeten bezet ten, vertraagd wordt door de moeilijk heden van het terrein. De genie en ar beiders moeten voortdurend wegen ver beteren, om de gemotriseerde afdeelin- gen gelegenheid te geven, verder te trekken. Desondanks hoopt men, dat Ad dis Abeba Maandag zal kunnen worden bereikt. Van het Zuidelijk front is weinig nieuws. Het slechte weer, het blijft er maar regenen, schijnt generaal Graziani toch nog parten te spelen. Het leger van Ras Nassiboe zou er in geslaagd zijn zich terug te trekken op de versterkte linie JigjigaHarrar. De strijd aan het Zuide lijk front is dus nog niet beslist. Nog steeds troepenverschepin gen. Het stoomschip „Italia" is gister uit Napels n,aar Oost-Afrika vertrokken met 75 officieren, 37 onderofficieren en 900 manschappen van het 7de gemotoriseer de regiment artillerie aan boord. Boven dien vervoert 't schip vier ambuiances De uitwerking der sancties. De Volkenbond heeft gister nieuwe gegevens over den internationalen hanr del van Italië gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de uitwerking der sancties ge durende de maand Februari veel ster ker is geworden. De cijfers voor Maart, die nog niet gepubliceerd zijn, zullen, naar vernomen wordt, een nieuwe daling aantoonen. De invoer uit Italië en de ko loniën naar 43 landen bedroeg in Fe bruari 6.737.100 gouden dollars tegen 16.336.900 gouden dollars in Februari 1935. DE 1 MEI DAG. In vele landen is gisteren de 1 Mei dag gevierd. Voor zoover bekend is het nergens tot ongeregeldheden gekomen. Bijzonder druk was het in Spanje, waar men den laatsten tijd geheel in communistisch vaarwater is geraakt. Te Madrid werd een optocht gehouden, (.waaraan niet minder dan 250,000 man deelnam Oud-directeur van de „Phoenix" gear resteerd. Te Asnavy nabij de Tsjechi sche grens is de oud-directeur van de „Phoenix"-maatschappij, Wilhelm Bach- mann, gearresteerd, op het oogenblik, d,at hij naar Tsjecho Slowakije wilde vertrekken. Hij wordt beschuldigid 430,000 schilling van de genoemde ver zekeringsmaatschappij te hebben ge bruikt voor nationaal-socialistische doel einden. Volgens de laatste mededeelingen be droeg het aantal ingeschreven werkloo zen in Zweden op 1 April 53.000 tegen over meer dan 58.000 in Februari. Het overeenkomstig cijfer voor 1934 lag meer dan 30.000 boven het huidige. De boe ren hebben groote moeilijkheden om voldoende personeel te vinden. Dat men in Zweden niet veel last meer van de crisis heeft, blijkt ook uit den toestand der staatsfinanciën. Dank zij de baten uit verschillende bronnen, vooral uit de staatsbedrijven, verwacht men voor het begrootingsjaar 1935'36 een begrotingsoverschot van 45 millioen kronen. Volgens de rekenkamer zullen de Zweedsche Staatsspoorwegen een winst maken van 40 millioen, in plaats van 26 millioen, zooals geraamd was. Dé inkomsten uit hoofde van de automo bielbelasting worden geschat op 100 mil lioen (12 millioen meer dan de raming) de inkomsten uit douaneheffingen op 14S millioen (raming 137 millioen); de ta baksbelasting zal 83% millioen opbren gen (raming 79 millioen). De totale werkelijke ontvangstenvan den Zweedschen staat bedroegen in de eerste negen maanden van het loopende financieele jaar 684 millioen kronen, d.i. 81 milliben meer dan in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. ZWITSERSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee dooden. Een Zwitsersch postvliegtuig, dat se dert Donderdag werd vermist, is heden ochtend gevonden in de rotsen aan den voet van de Rigi. Het toestel, dat den dienst FrankfortBazel onderhield, is neergestort op een moeilijk te bereiken plaats. Naast het wrak lag het lijk van een der inzittenden, men vermoedt, dat het stoffelijk overschot van den ander onder de puinhoop zal liggen. Kerk door rooden in beslag genomen Te Mairena del Alcor werd gisteren de pastoor gedwongen mee te loopen in de roode 1 Mei-optocht. Vervolgens werd hij gedwongen den sleutel van de kerk af te geven, waarna de rooden gebouw in beslag namen. Te Sevilla namen 16 gezinnen eigen machtig bezit van een aantal landerijen om deze voor eigen rekening te exploi teeren. „Kidnapper" opgehangen. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat Dugger, een man, die in twee weken tijds te Los Angelos drie vrouwen heeft ontvoerd en aangerand, Vrijdag in de gevangenis van St. Quentin is opgehangen. Hij is de eerste, die krachtens de in Californië geldende „Lindbergh-wet" werd terecht gestld. ROMANTIEK VAN DEZEN TIJD De dochter van een bankier te Holly wood, die drie jaar geleden met een Arabischen Sjeik in het huwelijk was getreden om de „internationale ver standhouding te bevorderen" heeft moe ten erkennen, dat haar experiment op een mislukking is uitgeloopen. Door haar huwelijk werd zij mevrouw Fran ces Allison Khalil ben Ibrahim el Ra cif. Drie jaren geleden werd haar huwe lijk voltrokken in een moskee te Bag dad. De bruidegom was Khalil, een Sau di-Arabisch stamhoofd De plechtigheid werd volgens den Mohammedaanschen ritus voltrokken en het was de bedoeling, dat zij sindsdien het gewone leven zou leiden van een vrouw van een sjeik. Mevrouw meende door haar huwelijk de dwaasheid aan te toonen van de theo rie, dat er verschil zou bestaan naar ras en godsdienst. Het gaf evenwel niets. Ik werd vergiftigd, gesteenigd en ge slagen door de onderdanen van mijn echtgenoot", vertelde ze. Hij had zeer veel inheemsche bedienden, die dach ten, dat zij een groote belooning zouden trijgen, wanneer ik zou sterven. Zoo leefde de vrouw onder voortdurende terreur. Maar ook met haar man wilde het niet vlotten, Hij dacht, dat zij in het Engelsch voor hem ongunstige dingen schreef en vertelde- Na veel onaangenaamheden ging het echtpaar uiteen. Het schijnt mevrouw Khalil in de woestijn echter toch goed bevallen te zijn, ze keert wel is waar niet naar haar man terug, maar zij zal wel binnenkort naar Arabië vertrekken. Zij is in het bezit van een document, dat in het Arabisch is opgesteld, en dat haar het recht geeft haar huwelijksbe- ofte terug te nemen. Dit document zot» ïaar zelfs een zekere bescherming ver- leenen. EEN SYMPHONIE-ORKEST IN PALESTINA. Nieuwe kans voor Joodsche musici, die in Duitschland ver dreven zijn. De „Daily Herald" meldt, d,at in de af gelegen straten van Duitsche steden reroemde Joodsche musici op het sein wachten een nieuw leven te beginnen, iet zijn de toekomstige leden van het 'alestijnsch symphonie-orkest, dat op 13 October zijn eerste concert zal geven te Tel Aviv. De vier eerste uitvoerin gen zullen door den beroemden ItaUaan- schen dirigent Toscanini worden gediri geerd. Toscanini zou voor deze taak geen honorarium hebben bedongen, hij zou zelfs geweigerd hebben daarover te praten. Bronislaw Huberman, de Pool- sche violist, is gisteravond te Londen aangekomen. Drie jaren geleden heeft hij de idee gekregen een orkest in Palestina op te richten. Hij heeft sindsdien over de geheele wereld steun gezocht. Te Amsterdam slaagde apothekersassistent-examen mej Wolfson te Middelburg. voor het A. E. Geslaagd voor het schriftelijk ge deelte examen gemeente-administratie de heer J. Pik, volontair te secretarie te 's-H eer Arendskerke en de heer J. Leenhouts te Groede Te Dordrecht slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen ge meente-administratie de heer Iz. Luteijn te Sluis. Geslaagd voor het schriftelijk exa men gemeente-administratie de heer J. Leenhouts te Groede. Gecommitteerden eindexamens Middelbare Handelsdag- en Avondschool. Het bestuur der .vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg benoemde onder nader goedkeuring, van den minis ter van O. K. en W., tot gecommitteer den bij de in 1936 af te nemen eindexa mens der Middelbare Handelsdagschool met 4 j. c.: Ir. H. C. Ghijsen; jhr. F. Beelaerts van Blokland, majoor G. Berghuijs, J. A. van Doorninck, mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg, ir. O. G. Heldring te Vlissin- gen, mevr. dr. G. M. KooimanVan Mid dendorp, dr. B. D. H. Teilegen, mr. M. W. G. van der Veur, A. van Westree- nen. Het bestuur benoemde tot gecommit teerde bij de in 1936 af te nemen eind examens der Middelbare Handelsavond school 5 j. c.: M. H. Boasson, ir. A. A. Brevet, mr. W. K. H. Dieleman, mr. H. Doorenbos, M. C. van Hall, mr. L. J. A. van der Harst, J. M. Harthoorn, J. Mondeel, mr. J. M. Pilaar en mr. G. W. A. de Veer.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2