Weinig tijd Dan een kaasgerecht f llcdionaÊ. TlaïumdtanA DE PAGODE KRONIEK van den DAG. r ss ZEEL AND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRUDAG 1 MEI 1936. No. 103. BiNÜENlAiOc Werkverruiming. ISHfRELBURG. Prinsessedag. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI EEN COÏNCIDENTIE? Manoeuvres aan weerszijden van de DuitschOostenrijk- sche grens, En een schan daal te Weenen. Een ietwat sensationeel bericht in een Engelsche krant deelde eergisteren me de, dat een deel van het Oostenrijksche leger naar de DuitSche grens zou zijn ge dirigeerd. Dit als tegenprestatie van n soortgelijke gebeurtenis in Duitschland. De Duitsche regeering zou troepen^in Beieren hebben geconcentreerd. Het £.n- gelsche blad wist er aan toe te voegen, dat men te Weenen weer bang is voor een nationaal-socialistische staatsgreep met buitenlandsche (lees: Duiischej hulp. Feitelijk schijnt het bericht, voor zoo ver de troepenverplaatsingen betreft, juist te zijn. Aan weerszijden van de grens tusschen Oostenrijk en Duitsch land moet sinds eenige dagen militaire bedrijvigheid waar te nemen zijn. De Duitsche regeering heeft zich echter ge haast te verklaren, dat hier niets onge woons of alarneerends in steekt. Li Beieren worden manoeuvres gehouden, zooals dat wel meer gebeurt. Met een eventueelen opmarsch in Oostenrijk heeft dat niets te maken. En de militaire bedrijvigheid aan Oostenrijksche zijde laat zich op dezelfde eenvoudige manier verklaren, zegt men te Berlijn (let wel: te Berlijn; Weenen zwijgt in alle talen) Ook daar dus manoeuvres. De coïnciden- iie kan men wat griezelig vinden, ten/.:j de Oostenrijkers en Duitschers voor de gezelligheid zoo dicht in eikaars nabij heid aan het oefenen zouden zijn gesla gen De vorige week hebben wij op deze plaats uiteengezet, dat het in Oostenrijk nog steeds gist. De populariteit van het huidige autocratische bewind, welke nooit bijster groot is geweest, neemt den laatsten tijd zienderoogen af. Daar komt bij, dat de regeering innerlijk ook nog verdeeld moet zijn. De prominente figuren schijnen het niet te best meer met elkaar te kunnen vinden. Wat er precies aan de hand is, valt niet uit te maken, maar prins Starhemberg, de vice-kanse- lier, hield een paar dagen geleden een rede, waarin hij bedekte dreigementen uitte tegen anonyme personen. Aller hande persoonlijke kwesties zullen in de controverse wel een rol spelen. Dat is altijd al zoo geweest te Weenen. De politieke situatie moet er op dit moment des te hachelijker door worden. Het lijdt geen twijfel, dat de nazi's voort durend op den loer liggen om op een gunstig oogenblik hun slag te slaan. De manoeuvres van het Duitsche leger in Beieren zal hun activiteit vermoedelijk prikkelen. De ontevredenheid in Oostenrijk heeft nog een vette kluif, om zich te voeden, toegeworpen gekregen in den vorm van een financieel schandaal. Een levensver zekeringsmaatschappij „Phoenix" gehee- ten ging onlangs over den kop, waardoor duizenden gedupeerd werden. Het is nu gebleken, dat de maatschappij heel scheutig was met douceurs, die allerhan de instellingen en lieden grif aannemen De regeering is genoodzaakt geweest 'n lijst met de namen van deze gecompro- mitteerden te publiceeren. Bepaalde po litieke voorkeur blijkt de „Phoenix" niet te hebben gehad. De socialistische en de nazi-partij werden even rijkelijk be deeld en aan dagbladen van allerhande richting vloeiden aanzienlijke bedragen toe. Ook diverse hooggeplaatste perso nen hebben zich graag een paar duizend schilling laten toestoppen. In totaal moet op deze manier een bedrag van bijna 3 millioen schilling door de groote zeef zijn gegaan. De bedoeling van deze douceurs is natuurlijk geweest, dat de bedeelden de belangen der maatschappij, als dat zoo eens uitkwam, zouden be hartigen. Voor 't overige blijkt er een wanbeheer te zijn gevoerd en moeten et- Door MARJORIE BOWEN. 48). De drie vrouwen zwegen stil, luiste rend naar de twee mannen. Geen van hen zag een der anderen duidelijk, want hun stoelen waren ge trokken buiten de gedempte schittering van de lichtkronen en het warme don ker van den avond had de rijke verten ■van het vertrek geheel doordrongen. Ook zaten zij niet dicht bij elkaar en tusschen hen lagen schaduwen. 1 Er is veel mist merkte Farryner °P' en regen vijf rivieren, zooals u weet. Maar natuurlijk is het niet melan- «ïolieker dan ergens anders. En ik ge loof niet dat een plaats als Tours ooit melankoliek kan zijn. Earless glimlachte. - hen dom woord om te gebruiken, en ik meende het niet, werkelijk niet. Om eerlijk te zijn, ik geloof niet dat ik ooit n melancholieke plaats heb gezien. Noch een melankolieke stemming, voegde de oudere man er bij, met een zeer klein spoortje ironie. Neen, misschien niet, gaf Carless glad toe. Er schijnt altijd iets zoo op windends achter alles te zijn. Dat is de levensvreugde antwoord de Farryner, en voor zichzelf voegde hij er bij: en jong, rijk en knap te zijn, Madame de Bellegarde roerde zich in telijke millioenen op onnaspeurlijke wij ze zijn zoek geraakt. Drie prominente personen hebben in verband met het schandaal ontslag moeten nemen uit den Raad van State: generaal Vaugoin, ge wezen bondskanselier en directeur der Oostenrijksche spoorwegen; Correth, lei der der burgerwachten en prins Alois von Schönburg-Hartenstein, gewezen minister van oorlog. Hoewel de regeering geen directe ver wijten in verband met de onverkwikke lijke affaire kunnen worden gemaakt en de geheime oppositie (socialisten en na zi's) allerminst zuiver op de graat is, komt de verontwaardiging er over toch vooral op haar hoofd neer. Het zal haar een schrale troost zijn, dat in zoovele landen de regeering dienst doet als kop van jut. In 't bijzonder nu de Duitschers zoo vlak in de buurt aan het manoeuvres houden zijn getogen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Hulde van den „Kinder-Oranje- bond" te Den Haag, De vereeniging „Kinder-Oranjebond" te Den Haag heeft gistermiddag in den tuin van het paleis Noordeinde Prinses Juliana met eenige zangnummers ter ge legenheid van haar verjaardag gehul digd. Omstreeks kwart voor 2 marcheer de de stoet, waarin ongeveer 200 kinde deren medeliepen, voorafgegaan door 't jongelieden-muziekcorps van het Leger des Heils naar den ingang der konin klijke stallen aan den Hooge Wal. Nadat allen zich aan de achterzijde van het paleis hadden opgesteld, ver scheen H.M. de Koningin en Prinses Ju liana op het bordes. De uitvoering ving aan met een tweetal coupletten van het „Wilhelmus", waarna 2 meisjes de Prin ses een bloemenmand aanboden, waarbij de eerste een gedichtje opzegde, Vervolgens zongen de kinderen eenige liederen, gedirigeerd door den hr Lam- brechts en begeleid door het jongelie- denorkest van het Leger des Heils. Na afloop onderhielden de vorstelijke personen zich geruimen tijd met den voorzitter, de anderee bestuursleden der vereeniging en den dirigent. Ook een vier verpleegsters, die met den stoet medekwamen om zoo noodig de helpen de hand te bieden, werden aan H.K.H. voorgesteld. Tenslotte defileerden orkest en koor voor de vorstelijke personen waarbij de kinderen een leve de Koningin" en „leve de Prinses" uitbrachten.. Duizenden belangstellenden hadden zich gisteravond op en rondom het Ma lieveld te Den Haag verzameld, om het vuurwerk, dat het Haagsch comité voor volksfeesten ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana deed af steken, bij te wonen. Voor den aanvang was het veld door schijnwerpers ver licht en deed een muziekwagen van den gemeentelijken telefoondienst vroolijke wijsjes hooren. Op het afgezette gedeelte van het veld hadden zich vele civiele en mili taire autoriteiten verzameld. Onder hen bevonden zich: de burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy luitenant- generaal Reynders, chef van den gene- ralen staf, vice-admiraal de Graaff, chef van den marinestaf en luitenant-gene raal jhr. Roell, gouverneur der residen tie, Een luid-gejuich steeg uit de inenigte op, toen precies kwart vöor tien de auto van Prinses Juliana, gevolgd door. een tweede hofauto, het veld opreed. De Prinses was vergezeld van de Prinses Von Erbach en eenige leden van de hof houding De voorzitter van het Haagsch comité voor volksfeesten generaal-ma- ioor b.d. J. C. Wagner, wenschte dé Prinses namens het comité geluk met haar geboortedag, waarna haar bloemen werden aangeboden. Het vuurwerk nam vervolgens een aanvang, het werd blijkens de instem ming van het talrijke publiek zeer gewaardeerd. Zoowel bij de aankomst als bij het vertrek van de Prinses zon gen de duizenden belangstellenden uit volle borst het volkslied. Boet de regeering nog niet ge noeg? Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het voor stel der reg'eering, om nog 6,3 millioen uit te trekken voor werkverruiming tot dusver werd 64 millioen beschikbaar ge steld, door middel van het zg, werk fonds). Vele leden achtten de voorgestelde verhooging te gering. Naar hun meening is een aanzienlijk grooter aantal m>I- lioenen benooaigd om op korten termijn te komen tot sterke vergrooting van 'ie werkgelegenheid. Tegenover deze op vatting stelde de regeering zich op het reeds eerder door haar ingenomen standpunt, dat 't aantal in aanmerking komende werkobjecten in niet genoeg zame mate aanwezig zou zijn. De hier aan het woord zijnde leden brachten evenwel in herinnering dat een van Je doeleinden van het werkfonds is: de "bouw van goedkoope volkswoningen lot dusver heeft het werkfonds in dit opzicht en op het gebied van krotop ruiming niets gedaan,. Naar het oordeel dezer leden zou in veel sterkere mate samenwerking met gemeentebesturen moeten worden verkregen. Zij achtten het verkeerd dat werkobjecten, door 't werkfonds gefinancierd, in werkver schaffing worden uitgevoerd. Deze wer ken dienen onder normale arbeidsvoor waarden of volgens een tusschen partij en gesloten akkoord tot stand te worden gebracht. Vele andere leden kwamen tegen de ze beschouwing'en op. Tal van werken, die, gezien den toestand der publieke financien, nauwelijks verantwoord zou den zijn worden thans aangevat, of de uitvoering er van wordt bespoedigd. Tot hun leedwezen hadden sommige leden uit mededeelingen van de regee ring afgeleid, dat het aantal recht streeks bij werkfondswerken aangestel de arbeiders nimmer het cijfer van 3000 heeft bereikt. Zij achtten het noodig, niet alleen ruimere kredieten ter be schikking te stellen, doch ook, dat de gelden in hoofdzaak zouden worden be stemd voor werken, die op korten ter mijn in uitvoering kunnen komen en dat op doortastende wijze de uitvoering daarvan zou worden bevorderd. Eenige leden betreurden dat slechts f 17,9 millioen van de f 64 millioen, voor zoogenaamde industrieele projecten be stemd werd, waarvan zij het meeste economische nut verwachten.' Andere leden merkten hiertegen op, dat deze projecten moeilijk te vinden zijn. Verscheidene leden waren van oor deel, dat het bestuur van het werkfonds jn het alg'emeen te traag is bij het ne men van zijn beslissingen. Waren zij w.el ingelicht, dan zou dit bestuur sedert optreden van den tegenwoordigen voor zitter niet meer bijeen zijn geweest. Indien dit inderdaad het geval moch! zijn, zouden zij ten sterkste tegen zulk een gang van zaken willen opkomen. KINDER-HERSTELLINGSVACANTIE- KOLONIES. Het jaarverslag. Een tekort van ruim f 17,000. Verschenen is het jaarverslag 1935 van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies, dat aan de op 2 Mei te houden algemeene vergadering zal worden voorgelegd. Het boekjaar leverde een nadeelig saldo op van f 17691, dat slechts ge deeltelijk gedekt kan worden door de opbrengst van het hoefijzerfonds, het aandeel in de opbrengst der weldadig heidszegels 'en door het aanspreken van de exploitatie-reserve. Het aantal koloniehuizen bleef elf, aan sommige werden belangrijke verbe teringen aangebracht. De nieuwe lighal van het koloniehuis „Kordijk" te Eg- mond aan Zee; plaats biedende aan 80 kinderen, was een aanwinst. Uit het ver slag van den geneeskundigen inspecteur blijkt, dat de lighallen bij de koloniehui zen aan zee gedurende de middagrust 280 van de 325 dagen gebruikt konden worden, wat wel een bewijs wordt ge noemd, hoe aan zee het weer slechts gedurende een gering aantal dagen een beletsel vormt voor het rusten in de lig hal. Het aantal verpleegdagen bedroeg 287,738, het aantal verpleegde kinderen 7035, Van de kinderen, die op verzoek der ouders de kerk bezochten, behoor den 48 5 pet. tot de Hervormde, 36,5 pet. tot de katholieke en 15 pet. tot de gereformeerde kerken. Het jaar 1935 was voor het genootschap een gewichtig jaar. Besloten toch werd, in verband met den groei, tot grootere centralisa tie over te gaan, waarvoor de aanstel ling van een directeur en een propagan dist het gevolg was, benevens de ver plaatsing van het kantoor van Egmond aan Zee naar Amsterdam. Op den 13en April werd het 100,000ste kind opgenomen, welk feit op beschei den wijze in het koloniehuis Zwartendijk werd herdacht. Uitvoering van de Michiel Adriaansz. de Ruyter-cantate van W, H, Hasselbach en A. Lysen. (-§-) De Vereeniging „Uit het Volk Voor het ,Volk" heeft gisteravond ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana voor de derde maal in den loop van haar 46-jarig bestaan de Michiel Adriaansz. de Ruyter-cantate laten uitvoeren; in de concert- en ge hoorzaal. Een waardiger viering van den Prin- sesse-dag zou voor Middelburg nauwe lijks denkbaar zijn geweest. De cantate legt getuigenis af van een gezonden na tionale zin, waaraan tegenwoordig meer dan ooit behoefte bestaat. „Streef, o Neerland, moedig voort, Houd der haar brocaten stoel; de wapens van haar echtgenoot glinsterden in gouddraad op het verwelkte, purperen fluweel boven de bleeke kroon van haar lokken. Natuurlijk, dat ligt in ons zeiven; dat staat als een paal boven water, nietwaar? Wij dragen onze melancholie of onze opgeruimdheid met ons mee, zeide zij kalm. Niettemin, antwoordde Farryner, is het moeilijk droevig te zijn op een plaats als deze, als de zon schijnt. Je kunt droevig genoeg zijn mom pelde madame de Bellegarde, als je be denkt hoe voorbijgaand alles is de winter kijkt juist om het hoekje. Maar de lente om een ander hoek je, vlak daarop, zeide Carless. Maar onze lente's zijn genummerd, glimlachte de vrouwe, één minder elk jaar. En dat een jaar is zoo kort. Dat is nu echter melancholie, pro testeerde Farryner, waaraan men niet moet toegeven. Het is mijn erfdeel, zeide zij, van een ledig leven, Men moet erg teergevoelig zijn om melancholiek te worden merkte Carless grof op. Ik ben niet teer genoeg. Noch oud genoeg, voegde Farryner er bij. Hij wendde zich tot Robinetta Sarsfield, die op een donker blauw kus sen zat aan de voeten van miss Stalling en een streng violette zijde tot een klu wen won. Toch is u nog jonger en ik geloof dat u dikwijls droevig bent. Zij antwoordde bedeesd: Droevig? Ik weet het niet. Ik kan niet heelemaal zeggen wat droomen zijn en wat werkelijkheid sommige zijn droevig. Carless boog' zich voorover, spreken de met meer bezieling dan tot nu toe en antwoordde: Dat is juist als de mist van den dageraad, weet u; natuurlijk zult u vree- selijk gelukkig worden. Robinetta ging voort haar zijde te winden, zonder op te zien; zij was in 'n gouden schaduw gehuld, weggetrokken van de overigen, achter miss Stalling's stoel. Farryner en madame de Bellegarde zagen den laatsten spreker aan met slinksche aandacht echter, voorgeven de slaperig en onverschillig te zijn, na men zij hem scherp op. Farryner bedacht hoe knap die aan gename, zeer aantrekkelijke jongeman zijn geheimen bewaarde; als hij werke lijk geheimen had. Hoe onmogelijk het was er achter te komen; de oudere man kon niet gelooven, dat hij oppervlakkig of harteloos was, maar toch had hij, sinds hij op Ruzè de Bellegarde kwam, nooit eenige ontroering of eenig gevoel hoegenaamd betoond, Farryner dacht wel aan hem als aan een zielloos schepsel een heiden, bijna een faun, volmaakt gelukkig en volstrekt harteloos; toch was Farryner bijna ze ker dat die meening verkeerd was En madame de Bellegarde bedacht hoe zij hem liefhad; hoe zijn bevalligheid (Ingez. Med.) en zijn vroolijkheid en zijn vurig, blij enthousiasme en zijn liefkoozende ma nieren en sierlijke schoonheid haar ge- heele ledige leven vulde met een kleur rijken glans. Carless scheen onbewust van elk de zer menschen, van welker gedachten hij het middelpunt was, zooals hij inderdaad altijd onbewust was van alles wat be trekking had op hemzelf. Farryner stond op om afscheid te ne men; eiken avond reed hij in zijn wagen terug naar Amboise, naar zijn kleine ka mer in het Cheval Blanc; mogelijk was het vreemd dat hij niet op het kastee' bleef, maar niemand scheen zoo te den ken. Farryner scheen te behooren bij de bescheiden herberg te Amboise. De avond was nu voorbij, het gezel schap opgebroken; miss Stalling verge zelde, inplaats van als gewoonlijk te gaan naar wat zij noemde haar verdie ping", Robinetta haar de vergulde ver trekken welke het meisje betrokken had. Zij had niets te zeggen, maar zij wilde graag dicht bij 't kind zijn; zij wilde lie ver niet alleen zijn, want zij voelde zich niet op haar gemak. Terwijl die drage, oppervlakkige con versatie beneden haar loop ging, had zij geluisterd met een gevoel van vaagheid van onwerkelijkheid en deze prachtige kamers, weelderig, schitterend, leken ook vaag en onwerkelijk. Robinetta ontving' haar met blijdschap. Het meisje was vertrokken; de mauve (Ingez. Med.) vad'ren leus in eere!" Deze regelen uit het slotkoor moge iedereen tot de zijne maken. Een Middelburger heeft ze ge dicht, een andere Middelburger zette ze op muziek. Laten wij op onze wijs, hen in hun liefde voor land en vorstenhuis op zijde streven. Voor de derde maal is het werk uit gevoerd. Het werd ten doop gehouden op den 25en April 1893 in de Schutters hofzaal, onder leiding van den heer Lysen zelf. Zijn tweede vertolking be leefde het op den 23en Augustus 1894 in de Abdij ter gelegenheid van het be zoek van de Koningin en de Koningin- Moeder aan Middelburg. Het is toen niet in zijn geheel uitgevoerd. Een aan tal fragmenten werd ter eere van de beide vorstinnen gezongen. Men kan zich afvragen, waarom het nadien zoo lang in de vergetelheid heeft verwijld. Gisteravond toch is overdui delijk gebleken, dat het op een heug lijke populariteit aanspraak kan maken. De groote concertzaal was tjokvol. Een paar honderd belangstellenden moesten zelfs teleurgesteld Worden. Voor hen zal 't de volgende week Woensdag opnieuw worden uitgevoerd. De vertolking stond op hoog peil. On der leiding van den heer A. Bosdijk hebben de 200 leerlingen en oud leerlingen der volkszangschool heel mooi gezongen. Met een ontroerende toewijding, zooals kinderen dit soort van dingen steeds plegen te doen. Hard moet er gestudeerd zijn. Vrijwel vlek keloos kwam de uitvoering tot stand. Solisten waren mej. T. v. d. Garde, de heeren A. H. Verbeek en P. B. Ha mel en twee jongens: Piet de Kuyper en Jo Verduyn. Zij allen hebben op meer dan lofwaardige wijze hun taak vervuld. Mej. v. d. Garde, leerlinge van Wil lem Ravelli, is een goed geschoold zan geres. Zij legde daar deugdelijk getui genis van af. De beide heeren solisten wisten zich echter ook te laten gelden. En de beide knapen zongen, dat het een aard had. Aan durf bleek het hun al lerminst te mankeeren. Bravo! De instrumentale begeleiding berustte fluweelen gordijnen, zwaar van goud- boorsel, waren over het venster getrok ken, de satijnen sprei, fantastisch van gevederde en gekuifde vogels, was te ruggeslagen van de zijden kussens van het bed. Het was een koninklijk bed, met glim mend geel satijnen gordijnen en een pluim van strookkleurige veeren op el- ken hoek van het baldakijn. Robinetta was ongekleed; zij stond te midden van die sierlijke weelde in een peignoir van satijn, wit, versierd met nederige lavendelbloempjes, en met een paar witte gehaakte pantoffels aan, door de nonnen vervaardigd; zij had heur haar geborsteld, dat neerviel tot haar middel en de eenige donkere plek was in de bleeke, schitterende kamer. Miss stalling g'ing bij het raam zitten en keek naar Robinetta, alsof zij haar nooit te voren gezien had. Het meisje, in haar armoedige, goed koope kleeren, die zoo netjes waren ea zulk een kloostergeur hadden, leek niet erbarmelijk of ongerijmd (wat zoo licht had gekund) te midden van deze rijk bewerkte en teer fantastische weelde; in plaats daarvan bracht zij al die uit gewerkte details van een kostbare ver siering terug tot louter een achtergrond voor haar eigen schoonheid. (Wordt Vervolgcö

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5