GOESCHECOUBANT4 W.9d€ PI6I3 WEER EN WIND. NUMMER 102. TWEE BLADEN. DONDERDAG 30 APRÏL 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. BINNENLAND. De grootsche huldebetooging voor Prinses Juliana. De wereldjamboree 1937 der Padvinders. ZEELAND. «&EIBUR6. Hoofdpijn, Kiespijn. Nieuwe politieuniiormen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. M DDELdUQuSCHe courant Stfblsd Voor Middelburg, Goe* en agent schap Vlissmpen 2.30, elder» 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goe* 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middetburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Tnrfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pabliciteitswaarda der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—X regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RllwilS „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 Nfdt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. zau& „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 r«at. In het Stadion te Amsterdam. Aan den vooravond van de viering van haar geboortedag is Prinses Juliana gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam door vele duizenden Am sterdammers een warme en van groote liefde voor het vorstenhuis getuigende hulde gebracht. De toejuichingen van het bijna geheel gevulde stadion namen schier geen ein de toen te ruim half negen de hofauto met de Prinses in het Stadion aankwam. Voor de Koninklijke loge werd Prin ses Juliana door burgemeester W. de Vlugt verwelkomd. H.K.H. had een bloemenhulde in ontvangst te nemen, terwijl de muziekkorpsen het Wilhelmus speelden. Door de Marathonpoort trok de voltallige stafmuziek der Koninklijke Marine met het korps tamboers en pij pers met volle muziek naar binnen en na een ommegang door het stadion stel de zich de muziek voor de eeretribune op. Magnesiumfakkels wierpen een hel licht op de duizenden, die staande de Prinses het Wilhelmus toezongen. Namens het Centraal comité van Oranje en nationale organisaties te Am sterdam, sprak vervolgens de voorzit ter, de heer Jan ter Haar Jr. een wel komstwoord uit. In vroegere jaren vierden de verschil lende vereenigingen elk afzonderlijk onze nationale gedenkdagen; zij kwa men op verschillende plaatsen bijeen. Heden is het de eerste maal, dat hier in verandering is gebracht en zij teza men op een groote bijeenkomst zich vereenigen. Wij vormen thans een een heidsfront, een oranje-eenheidsfront, zeide spr. Wij willen Amsterdam „Oran je kleuren". Spr bracht tot uiting wat wij aan onze Oranjevorsten verschuldigd zijn. hoe zij voor onze vrijheid op de bres hebben gestaan, goed en bloed daarvoor hebben geofferd. De Prinses heeft zich ook met geheele toewijding aan haar vorstelijke taak gegeven en wij hopen, aldus spr,, dat wij haar nog lange jaren onze kroonprinses kunnen noemen. Minister Deckers hield vervolgens 'n korte rede waarin hij er op wees, dat geen land ons overtreft in liefde voor ons Vorstenhuis, Onder de hooge lei ding van de Prinses werken thans ve len samen om den nood te lenigen. In alles zullen we onverzettelijk om Oran je staan. „Het is Oranje, het blijft Oran je, leve de Prinses", aldus eindigde de minister zijn geestdriftige rede. De marinekapel zette 't „Wilhelmus" in en spontaan verhieven allen zich van hun zetel om gezamenlijk het te zingen. De derde en laatste spreker was het raadslid dr. I. H. J. Vos, die de rol van het nationaal bewustzijn in ons leven schetste. De redevoeringen, die herhaaldelijk door een lang en enthousiast applaus werden onderbroken, werden afgewis seld door vaderlandsche wijzen, ten ge- hoore gebracht door de verschillende cor.psen en de marinekapel. Een indrukwekkende apotheose be sloot op waardige wijze, dezen Prinses- sedag. De groote electrische verlich ting van het Stadion ging uit en in den feilen stralenbundel van een zoeklicht verscheen een deputatie met vlaggen en hoornblazers, die met zich droeg een groote flambouw. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, daalde v,an de Konings loge naar beneden en nadat een strofe uit het „Wilhelmus" door de marine- kapel was gespeeld, ontstak de burge meester de flambouw. Deze plechtige handeling werd ge volgd door het „sluiten van den b.an". De deputatie ging terug naar de Mara thonpoort, het Stadion was eenige oogenblikken in duister gehuld en dan trokken 300 padvinders en 125 leden der Oranje-garde het veld op, hoog droeg ieder den brandenden toorts. Het was een fantastisch gezicht, deze dan sende lichten over het donkere veld. De fakkeldragers stelden zich op en vormden de letters P. en J. Hoog op de Marathontoren brandde het vuur De marinekapel br.acht onder dood- sche stilte de marine-taptoe ten ge- hoore. Het „Wilhelmus" besloot de luister rijke viering van deze Prinsessehulde. Prinses Juliana werd uitgeleide -ge daan door den burgemeester; door dui zenden hartelijk toegejuicht reed de hofauto de Marathonpoort uit. Na iafloop van de Stadionbijeenkomst werden vier optochten geformeerd, die naar verschillende deelen der stad trokken. Hoofdverkenner Rambonnet slecht te spreken over den steun van overheidswege, In een dezer dagen, in het hoofdkwar tier der vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" gehouden, persconferentie is mededeeling gedaan van den stand van zaken met betrekking tot de voor bereiding van de jamboree, welke in den zomer van 1937 op het landgoed „Vo gelenzang" in de gemeente Bloemendaal zal worden gehouden en waaraan naar schatting 40,000 padvinders uit alle stre ken der wereld zullen deelnemen. De hoofdverkenner van de vereeni ging „De Nederlandsche Padvinders", vice-admiraal J. J. Rambonnet, was niet erg enthousiast over den van overheids wege door de padvindersbeweging on dervonden steun, In ons land zijn uniform en insignes van de vereeniging niet be schermd, in tegenstelling tot het over- groote deel der andere landen, over de vijf werelddeelen verspreid. Hierdoor zijn veel troepen ontstaan, die met de eigenlijke padvindersbeweg'ing niets te maken hebben en haar veel schade heb ben berokkend. Het verzoek, om het insigne te plaatsen op de lijst van insig nes, welke door rijksambtenaren gedra gen worden is tot dusver niet ingewilligd. De opbrengst van de ge lukstelegrammen, welke in goede jaren 80 mille per jaar bedroeg, werd destijds voor de vrije jeugdvorming beschikbaar gesteld en wordt onder de diverse orga nisaties verdeeld. De padvindersbewe ging, de eenige beweging', aldus spr., die de vrije jeugdvorming metterdaad be oefent, kreeg over 1935 ongeveer f 130. Op het verzoek, om een jamboree-post zegel met toeslag te mogen uitgeven teneinde de beperkte financieele midde len te versterken, is afwijzend beschikt, omdat gevreesd werd, dat 'n zoodanige uitgifte op den verkoop van zomerpost- zegels een nadeeligen invloed zou oefe nen, De toeslag zou naar schatting f 25,000 hebben opgebracht. Begin Jan. 1937 zal thans een jamboree-zeg'el zon der toeslag worden uitgegeven, in waar den van IA, 6 en 12 A cent, met een zuiver propagandistische strekking. Ook het verzoek, om den uitgaanden brieven vrijdom van port te verleenen, werd niet met succes bekroond, ofschoon verschil lende semi-officieele en particuliere in stellingen wel dit voorrecht verkregen. De voorzitter van den dienst voor pers, propaganda en verkeer, C. R. T. baron Krayenhoff, heeft gewezen op de eischen, welke de jamboree stelt. Het totale bedrag, voor de jamboree benoo- digd, wordt op f 700,000 geschat Het verzorgen, verplaatsen en huisvesten van eenige tienduizenden padvinders, beteekent meer, aldus baron Krayen hoff, dan een gezellig onderonsje. Nederland treedt in 1937 voor het voetlicht. De indruk, mede te geven aan de jeugd, van Noorwegen tot Australië, van Siam tot Californië, moet over de zeeën worden uitgedragen. Mede daar om koos de hoofdverkenner als embleem der wereldjamboree Holland 1937 den Jacobs-staf, het primitieve hulpmiddel, waarvan de Nederlandsche zeevaarders zich op hun ontdekkingstochten over de Oceanen bedienden. Na afloop der jam boree zullen 3 a 4 dagen besteed worden om den buitenlandschen gasten ons land te laten zien. De wereld-jamboree der padvinders streeft naar verbroedering, brengt teza men bewoners van alle werelddeelen. Er zal in Nederland, zoo besloot baron Krayenhoff, een bewijs gegeven moeten worden, dat er bij de opkomende gene ratie een geest van internationale be grippen heerscht, die hoop doet geven op de toekomst,. Maar aan dezen opzet is de prozaïsche factor „geld" onver biddelijk verbonden. Deelneming, ver huur en' verpachting en entrees, zullen de kosten niet kunnen dekken. Hiervoor is noodig de steun van ons geheele volk. Over het terrein heeft de secretaris, kolonel L. J. M. Koremans, een en ander verteld. De oppervlakte van het kam peerterrein bedraagt circa 160 ha. Naast de noodige hulpkampen zullen tien sub kampen, elk voor ong'eveer 3000 kam peerders, worden ingericht. Vice-admiraal Rambonnet sloot de persbijeenkomst niet de verzekering te geven, dat het feit, dat H.M, de Konin- Naarmate onze ziel meer leeft, moet onze levensbeschouwing individueeler zijn. gin beschermvrouwe van de jamboree zal zijn, voor allen, die er aan zullen medewerken, een krachtige stimulans zal wezen, om de veel omvattende orga nisatie te doen slagen. KAMERHEEREN VAN H. M. DE KONINGIN. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 30 April benoemd; le. tot Hr. Ms. ka merheer in buitengewonen dienst jhr. mr. L. H. van Lennep, jhr. mr, J. Th. M. Smits van Oyen en mr. B. Ph. b.aron van Harinxma Thoe Slooten; 2e. tot ka merjonker van H. M. jhr. mr. E. W. Roëll. DR L, K. OKMA f. Vannacht is in de Valeriuskliniek te Amsterdam, waar hij eenige dagen ge leden was opgenomen, na een langdu rige ziekte overleden de burgemeester van Kampen, dr. L. K. Okma. dr. Okma werd in 1876 te Sneek geboren. Hij was eerst burgemeester van Franeker en vervolgens van WonseradeeL Op 15 April 1933 werd hij tot burge meester van Kampen benoemd als op volger van den heer M. Fernhout, thans burgemeester van Middelburg EEN TELEVISIE-COMMISSIE. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is een commis sie ingesteld met opdracht een onder zoek in te stellen naar de ontwikkeling der televisie en ter zake verslag uit te brengen. De commissie zal mede van advies dienen met betrekking tot de verschillende systemen van televisie in verband met de daaraan verbonden vraagstukken van technischen, juridi- schen en economischen aard en voorts omtrent de vraag, of televisie reeds thans in Nederland moet worden ingevoerd en zoo ja, hoe de organisatie daarvan zou dienen te zijn, met het oog op de hier te lande bestaande verhoudingen op 't gebied van den radio-omroep. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr,. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs. De commissie zal door den minister van binnenlandsche z.aken worden ge- installeerd op 9 Mei a.s. in het geboui# van het hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag. HANDELSBESPREKINGEN MET BELGIë GUNSTIG VERLOOPEN. Naar de Telg. verneemt hebben de handelsbesprekingen tusschen Neder land en België over de vernieuwing van het handelsaccoord van Maart 1935, tot voor beide partijen gunstig geachte resultaten geleid. De voorwaarden van het accoord, zooals die thans zijn vastgelegd, zullen vóór tot het opstellen van een offi- cieele overeenkomst met Nederland kan worden overgegaan eerst ter goed keuring aan den Belgischen premier voorgelegd moeten wclrden. Minister Van Zeeland keerde gisteravond van zijn bezoek aan Warschau terug. De delegaties behoeven het nu nog slechts eens te worden over de formu leering van den tekst eener overeen komst in zake de uitwisseling van agrarische en industrieele producten. Men is algemeen van meening, dat de Belgische regeering de bepalingen, die tusschen de Belgische en Nederlandsche gedelegeerden zijn overeengekomen, zal goedkeuren. FORTEN ALS VACANTIE-VERBLIJF voor leden van de Amsterdam- sche burgerwacht. De regeering heeft de forten De Hel, Sabina en Bovensluis, allen gelegen on der Willemstad, en het fort Prins Fre- derik te Ooltgensplaat, voor den tijd van 10 jaar verhuurd aan de Amster- damsche Burgerwacht. De bestemming dezer forten wordt nu eens geen militair, doch integendeel een zuiver vredelievend doel. Zij worden na melijk ingericht als vacantieverblijf voor de Amsterdamsche burgerwacht en hun gezinsleden. Men hoopt dat gedurende het zomerseizoen een kleine 2000 men- schen in de genoemde forten hun vacan tieverblijf zullen opslaan. Naar de N. R. C. weet te berichten heeft de Amsterdamsche burgerwacht behalve de vier bovengenoemde forten met de erbij behoorende landerijen en waterwerken, alsmede het jacht- en vischrecht daarop, gepacht. Van de vier forten zal het kleine fort De Hel dienen voor ontvangst en huis vesting van autoriteiten enz. Fort Bo vensluis is bestemd voor de oudere bur gerwachters en rustbehoevenden, ter wijl Sabina en Prins Frederik voor aile burgerwachters toegankelijk zijn. De bij de forten behoorende landerij en zullen in eigen exploitatie blijven en bewerkt worden door de werklooze le den der burgerwacht tegen genot van vrije kost en inwoning. Een zakgeld wordt niet gegeven, zoodat niet het ka rakter van werkverschaffing of werk kamp wordt verkregen. Zomerdienstregeling Ned, Spoorwegen. De voornaamste wijzigingen in de dienstregeling van 15 Mei 1936 van de Nederlandsche Spoorwegen zijn volgens „Spoor en Tramwegen" o.a, voor Zee land: De dienstregeling der motortreinen tusschen Goes en Vlissingen is gewij zigd. In verband met de opheffing «van het locomotiefdepot te Goes worden deze treinen thans van Vlissingen uit gereden. Op het baanvak RoosendaalVlissin gen zijn de treinen: 3031 Roosendaal (V. 18.53] Vlissingen 10 minuten, 3024 Vlissingen (V. 6.23)Roosendaal 10 mi nuten en 3060 Vlissingen (V. 20.01 Roosendaal 15 minuten versneld. VLAGGEN OP JULIANA-DAG. Er is rijkelijk gevlagd vandaag. Dat mag verheugend heeten. Dat er in groote verscheidenheid ge vlagd wordt: rood-wit-blauw; idem met oranje-wimpel, en oranje-blanje-bleu, daarover zullen we het ditmaal niet hebben. Wel over de al te groote verschei denheid in nuance. Is men voorstander van rood-wit-blauwbest, uitste kend: niemand twijfelt er aan, dat ook daarmede goede nationale gevoelens tot uitdrukking worden gebracht, Maar: dan alstublieft behoorlijk rood en be hoorlijk blauw. We zagen nu paars, grijsgrauw en bijna-pikzwart als derde baan. Dat past niet. Zooals reeds eerder gezegd: een vlag is niet een paar el lappengoed, een vlag is een symbool, 'n teeken. uitdrukking eener gezindheid. En dan nog wat: niemand behoeft te vlaggen. Gelukkig nog niet. Wiij zijn vrij, in Nederland. Dat beteekent: als men een vlag geheschen ziet, dan is dat een oprechte vrije uiting van nationale gezindheid, een uiting dus, die waarde heeft. En dan tenslotte: wij zagen enkele onbehoorlijkheden, Onzes bedunkens is een vfag heelemaal niet toelaatbaar als reclamemiddel voor films, zo- merdranken, benzine, motoren etc. Maar als men desalniettemin op gewone dagen een vlag voor zooiets gebruikt, (of misbruikt) dan behoort men zulk een uitgehangen reclamedoek aan een vlaggestok vlag mag het niet heeten op nationale feestdagen in te nemenen liefst te vervangen door de driekleur. Nu zagen wij bv. in slechts twee nagegane stra ten tusschen de driekleuren een vlag van een Radio-omroep-vereeniging (zonder de nationale vlag er boven of er naast) een vlag van een limonade soort en een vlag van zeker soort foto grafische films. Dat is onjuist, om niet te zeggen ongepast. De Prinsessendag. Niet alleen, dat heden ter eere van den 27sten verjaardag van Prinses Ju liana, alom in de stad van openbare en zeer vele particuliere gebouwen de vlag wappert, ook zeer velen hebben zich met oranje getooid en de heer Fer- werda vulde het wekelijksch carillon uurtje met Vaderlandsche liederen. Dr. F. M. WIBAUT. f In de gisteravond gehouden vergade ring van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen hebben de leden op verzoek van den voorzitter, zich bij den aanvang eenige oogenblikken van hun zetels verheven, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van dr, F. M, Wibaut, mede-lid van het genootschap, die te Amsterdam is overleden. Middelburg, 30-IV-'36. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 13.6 °C (56 °F); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h: 9.6 °C; 12 h: 13.5 °C. ü.l mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laag ste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.7 mm te Valentiaj laagste 750.9 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig ol geen re gen, weinig verandering in temperatuur. rt O e Zon op: 4 h 33; onder: 19 h 23. Licht op: 19 h 53. Maan op: 13 h 12; onder: 2 h 05. V. M.: 6 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. April. Hoogwater. Laagwater. Do. 30 8.55 21.24 2.39 1519 Mei. Vr. 1 10.08 22.30 3.59 16.26 Za. 2 11.07 23.21 5.01 17,19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. April. Hoogwater. Laagwater, Do. 30 10.20 22.54 3 38 16r23 Mei. Vr. 1 11.35 4.53 17.33 Za. 2 0.05 12.38 5.54 18.27 pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 centdoos 45 cent. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) HET SANATORIUMFONDS VAN ,.ONS BELANG." 1 Jan. 1937 zal het 25 jaar geleden zijn dat door de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" werd opgericht de stich ting „Het Sanatoriumfonds", welke stichting beoogd het bestrijden van de tbc en andere ziekten onder hare leden, hun vrouwen en kinderen. Gedurende die 25 jaar zijn reeds plm. 1100 patiënten geholpen wat aan kos ten vergde plm. f 225,000, welk bedrag verkregen werd door donatiegelden, schenkingen, loterijen enz., aangezien 't fonds geen subsidie op eenige andere wijze geniet. Dei leden willen het jaar 1936 tot een jubeljaar maken, om 1 Januari 1937 een extra bedrag aan de stichting te kun nen afdragen. Om tot dat extra bedrag te komen heeft de plaatselijke sanato rium commissie van de afd. Middelburg een loterij georganiseerd, zulks met toe stemming van B. en W. van Middelburg, en verder het plan opgevat nog dit jaar een liefdadigheidsavond te geven. V erkeersongeluk. Gisterenmiddag reed een vrachtauto van den Penninghoeksingel den Molen berg op, toen juist de 13-jarige J. v. R., wonende Seisdam uit de Kromme Wee- Ie kwam. De jongen passeerde den auto, nog, doch was zoo geschrokken, dat hij zijn stuur los liet en tegen het hek v,an de Seisbinnenbrug reed. De jongen werd daarbij aan het hoofd gewond en is in het Gasthuis verbonden. Den chauffeur treft volgens het politieonderzoek geen 6chuld. Heden zijn de inspecteurs en de agen ten van politie in een nieuw uniform gestoken, in den geest van dat van de RijksvelcTwacht. Het ziet er keurig uit, Voorloopig zullen in den nachtdienst de politiemannen nog in .het oude uni form dienst doen. HULDE AAN FRA DAMIAAN. Zeeuwsch-Vlaanderen zal op feestelijke wijze 't binnenvaren van de „Mercator" met vlaggen en muziek begeleiden. De laatste weken wordt in Zeeuwsch- Vlaanderen, meldt „de Kath. Wereld post", onder de algemeene belangstel ling der geestelijkheid, een actie gevoerd voor huldiging van de nagedachtenis van pater Damiaan, als zijn stoffelijk overschot aan boord van de „Mercator" op de Schelde voorbij komt zeilen, (Pater Damiaan heeft in tropisch Afrika zijn

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1